Marktberichten. Dienstbode. F a. A. v. d.Wee-Cools Gevraagd Magere ossen en koeien van f 120—f 215. Vette ossen en koeien van f 0.49 p p le kw Vette ossen en koeien van f0.42p p2ekw Pinken van f 100—f 160 per stuk. Zeugen van f 55—f 95 per stuk. Biggen van f 1.50—f 1.80 per week. Schapen van f 22 f 35 per stuk. Lammeren van f 17—f24 p. stuk. Aanvoer ruim handel traag. Zeer waardevol geschenk gratis voor onze abonné's. soort tof 61 gram, groote van 61 gram en hooger, dit zal aanvangen a s. Maandag. Hij wees er op dat zij die hieraan gevolg geven en hun eieren goed gesorteerd hebben eerst geholpen zullen worden. Verder wees spr. nog op enkele gewichtige punten voor de levering van eieren. Hierna werd door den heer Kuijpers. controleur van de Eieren - mijn te Roermond een lezing met lichtbeelden gegeven, over de ontwikkeling der eieren—mijn. De Voorzitter dankte den heer Kuipers voor zijn leerzame rede en bracht namens allen dank aan het bestuur voor deze prestatie. Daarna werd de vergadering geslo ten met den Chrigteliiken oroet. HAARSTEEG. Deze week hield en- ze afdeeling van liet Wit Gele Kruis de jaarvergadering. De opkomst, was zeer matig. Blijkens het jaarverslag logne, een flacon parfum en een van den secretaris-penningmeester be- Aan de eerste 3000 nieuwe abonné's op HET NIEUWE MODEBLAD (28e Jaargang), die zich met ingang van 1 April 1928 als abonné laten inschrijven voor minstens 2 kwartalen, zal een fraaie premie gratis worden toegezon den en wel een Doos met een flacon Eau de Co droeg het aantal leden 258, die aan contributie 523.25 opbrachten. Het sterftecijfer was normaal, ook onder de zuigelingen. Eén kind van 3 jaar werd uitgezonden naar het sanatorium te Eersel. De Eerw. Zuster Jacobin, onze on vermoeide verpleegster-huisbezoekster, voor wier werk bestuur en leden niets dan lof hebben, legde in 1927 in 't ge heel 1370 bezoeken af bij 78 patiënten. 160 keer werden goederen uitgeleend. Het batig saldo bedroeg 170.71. Hier mede is het reserve-kapitaal gestegen tot 1326.75. Ook de afdeeling t.b.c. bestrijding had een klein batig saldo. De voorzitter, de heer J. A. M. van Bokhoven en de vice-voorzitter, de heer M. de Vaan, werden bij acclamatie her kozen verklaard. Als nieuwe leden van 't bestuur werden gekozen de heeren C. Achten en^ L. v. d. Heijden Wzn. Bij genoegzame deelneming zal dit jaar 'n moedercursus worden gegeven. De opbrengst van 't Emma-bloempje was gering te yoenien. Het bestuur sprak den wenseh uit, dat de verkoop in April a.s. beter mag slagen. Met een woord van dank aan lien, die blijk ga ven van hunne belangstelling voor het Wit-Gele Kruis en den Chr. groet sloot de voorz. de vergadering. Prov. Ct. SPRANG CAPELLE (V.m. Sprang). Toen in den nacht van Donderdag op Vrijdag de 18 jarige zoon van den slager van Dongen alhier thuis kwam van een bijgewoond jaarfeest te Til burg. bemerkte hij tot zijn schrik dat er brand was ontstaan In den schoor steen, terwijl de bewoners allen te bed lagen. Het vuur greep snel om zich heen. Ook den zolder had reeds vlam gevat. Door het flink- oireden van den zoon, die intussen reeds alarm had gemaakt, kon het vuur nog wor den gebluscht. Een partij spek ter waarde van ruim f200, hetwelk In den schoorsteen hing, ging verloren. SPRANG-CAPELLE. Op Donderdag 8 Maart a s. zal de Landbouwver- eeniging Capelle, Vrijh.Capelle en Sprang In de zaal van den heer J Trtffers te Vrijh. Capelle een leden vergadering houden, waarin aan de orde zal komen; Aanschaffing vee voeder. hglpmeststoffen, kolen, enz. Dinsdag 13 Maart a.s. z2l er voor dezelfde vereeniglng een filmavond stuk toiletzeep fabrikaat van het wereldberoemde huis FORVIL PARIJS. Het Nieuwe Modeblad is bij den UIT GEVER DEZER COURANT verkrijg baar voor den prijs van 95 cent per kwartaal (6 nummers). In plaatsen waar onze courant slechts per post komt, berekenen wij 1.25. Het geschenk wordt zoo spoedig mo gelijk toegezonden, indien men aan de UITGEVERS DEZER COURANT een postwissel zendt van 1.90 (postabon- né's behooren 2.50 te zenden), waar op vermeld: voor abonnement Mode blad 2e en 3e kwartaal, met gratis Voorjaarspremie 1928. Elke nieuwe abonné ontvangt nog 't nummer van 15 Maart gratis. Het Nieuwe Modeblad is Nederland's populairste en goedkoopste Modeblad. Verschijnt 2 maal per maand, telkens met 2 gratis knippatronenbladen. Mo dellen voor ELK KLEEDINGSTUK. Wij vestigen speciaal de aandacht op de zéér fraaie handwerken en op de kinderkleeding, waaraan in elke afle vering minstens 4 bladzijden worden gewijd. Men abouneere zich omgaand om een der eerste 3000 nieuwe inteekena- ren te zijn. Degenen, die daartoe niet behooren, ontvangen een fraai verhaal in boekvorm. op vaste goederen. Tevens plaatste hij advertenties, waarin flinke jonge mannen werden gevraagd, om agent voor zijn bureau te worden. Hij cischte een waarborgsom van f250, maar als men minder bood, dan nam hij daar ook we! genoegen mee. Inhetg?heel heeft hij 5 5 6 agenten aangesteld en f800 aan waarborgsommen in handen gekregen. V.. die op kamers woonde, verhuisde ieder oogenblik, omdat hij als wanbetaler terstond rtuie met zijn hospita's kreeg. De agenten vonden het al spoedig vreemd, dat zij zoo goed als niets te doen kregen en toen zij er met elkaar eens over hadden ge sproken, besloten zij, de centrale re cherche te waarschuwen. Deze stelde een onderzoek In en dit leidde tot de arrestatie van V. Hij werd aangehou den aan het station, toen hij juist ge reed stond naar zijn dorp terug te keeren. De f 800 had hij in drie weken tijds opgemaakt. Dit is in een paar weken tijds het derde geval van dien aard, dat de centrale recherche te behandelen heef: gekregen. Naar aanleiding hiervan waarschuwt de politie het publiek nog eens uitdrukkelijk, geen waarborg sommen te geven aan personen, van wie niet onomstootelijk vast staat, dat zij een bona fide zaak drijven. In elk geval is het beter, de waarborgsom alleen als bankgarantie te storten. In den regel worden onbemiddelde per sonen, die het geid. noodig voor waar borgsom meestal van derden moeten leenen, het slachtoffer. liet steeds weer terugkomende lastige nieuw tot een zuivere wijze van ver- smeren van veerbouten etc., voerde hij j sieren te geraken. In beeld- en schilder- zijn wagens uit met rubber veerkus- j kunst zien wij allerwegen strenger op- sens. die absoluut geen smering bekoe- I vattingen baanbreken, men keert weer ven. Elk smeersysteem, boe vernuftig I terug tot eenvoud van vormen, men ook bedacht, kan door een klein foutje I tracht opnieuw de voorstelling tot groo- weigeren te werken. Rubber veerkus I te lijnen terug te brengen, gelijk dit in sens evenwel behoeven nimmer sme- de oude Cliristenkunst het geval was. r*n§- I De architectuur eischt haar rechten op, Om „shimmy' in de voorwielen uit l^ij die de gebouwen versieren worden te schakelen, voerde Chrysler zijn wa- zich bewust dat de bouwkunstige sa- gens uit met electrisch uitgebalancoer-1 menstelling niet mag worden aangetast, de voorwielen, waardoor zelfs de min- dat het karakter der versiering onder ste „shimmy" voorkomen wordt en de geschikt moet zijn aan de architecto- wagens een buitengewoon vaste lig-1 nische ruimtewerking, ging op den weg verkrijgen. Aldus gaan zich thans de sierende Dat er na enkele jaren zooveel Ckrys- I kunsten herstellen en blijkt het zoeken Iers loopen, is niet alleen een veer op naar regelmaat, het meer bezonnene en den hoed van den importeur, noch uit-1 sobere in de voorstellingswijze een te rugkeer te zijn naar de middeleeuwsche tradities. Neem een beeld van Mendes da Costa, een schildering van Toorop, een glasvenster van Joep Nicolas, over al vindt ge datzelfde streven terug. Voor den leek die sceptisch tegenover het Men verzoekt ons opname van 't volgende WALTER P. CHRYSLER. GEMENGD NIEUWS. Tuberculosebestrijding De tijd ligt nog niet zoover achter ons, 't is pas 20 a 25 jaar geleden, dat men zich ten onzent ernstig on* gerust maakte over het groote aantal slachtoffers, dat de Witte Dood, waar mee men de tering betitelde, tot zich trok. Eigenlijk was het in die jaren niet erger dan anders, maar 't was vooral de statische wetenschap die onze oogen toen voor de werkelijkheid opende en me! de koude, doch onaan tastbare cijfers den omvang der ver schrikkelijke volksziekte blootlegde. We werden wakker geschud uit onzen dommel en met fiksche energ:e, die we dankten aan het sociaal ont waken der massa in het begin dezer worden gehouden vanwege de Noord-1 eeuvv» zÜn we aan het werk getogen Brab. Maatschappij van Landbouw, om de ziekte te bestrijden, minder eveneens in J Treffers. de zaal van der- heer AGENDA'S. WAALWIJK. Zaterdag 4—5'/, uur. Gymnastiek voor de aspiranten B G V. Van 5'/2— 7uur voor de leden BG.V. Zaterdag 8 uur. Flora Bioscoop, „De laatste wals'. Zaterdag 8 uur. Bestuursvetgadering keüjk vee! vooroordeel bekampt moest Oefening en Vermaak door methoden van genezing, die eigenlijk onbekend waren en nog zijn. dan wel door een wijziging te Ven gen in de sociale omstandigheden, waarin de tuberculose haar bestaans- en ontwikkelingsmogelijkheden vond. Speciale vereenigingen tot bestrij ding der tuberculose worden opge richt die in Amsterdam bestaat nu bijna 23 jaar, te Rotterdam 24 te Den Haag 22 jaar en hoewel aanvan- Lledertafel Zaterdag 9 uur. Repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak", Mannenkoor. Zondag 12 uur. Repetitie Lieder tafel „Tot Bloei der Toonkunst". Zondag 12 uur. Repetitie Liederfafel „Oefening en Vermaak", Mannenkoor. Zondag 6 en 8'/a uur. Witte Bioscoop, „Des Duivels circus". Zondag 6 en 8'/2 uur. Flora Bioscoop „De laatste wals". Dinsdag 8'/4 uur. Repetitie Waal- wijks Gemengde Zangvereenlging voor dames en heeren, Hotel Verwiel. Waalwijk, 2 Maart. 1928 eieren 5—6'/, cent. varkens f 8—f 10 's Hertogenbosch, 29 Tebr. 1927. Op de markt} van heden waren aangevoerd 2183 stuks. 66 Kalveren. 1119 stuks hoornvee. 847 biggen. 83 zeugen. 68 schapenlammeren. De prjjzen waren als volgt: Kalf koelen van 185345 p. st. Kalfvaarzen van 180—295 p. st. worden, zijn langzamerhand tastbare resultaten verkregen. De menschen hebben geleerd om het kwaad ondet de oogen te zienze laten zich tijdig onderzoeken en behandelen, ze heb ben respect gekregen voor begrippen van hygiëne, ze hebben aanvaard de leerlingen omtrent doelmatige voe dingsmethoden en weten hun voor- deel te trekken uit de betere maat schappelijke omstandigheden dooreen ruimere huisvesting. 't Gevolg van deze actie is, dat het aantal sterfgevallen, aan tuberculose, dat voor ons land in 1900 nog 20 per 10.000 inwoners bedroeg, in 1926 tot ongeveer 7 was gedaald en dat uit die geleidelijke daling geconcludeerd mag worden, dat er een toekomst in het verschiet ligt. waarin de tubercu lose een overwonnen ziekte mag wor den geheeten. Waarborgsommen verduisterd. De 25-jarige W. V. van huis uiteen boeren arbeider uit een dorpje in Noord-Brabant, had zich weten op te werken tot handelsreiziger. Daarna is hij naar Rotterdam gekomen om een bemiddelingsbureau te stichten. Hij deed advertenties plaatsen, waarin hij tot f400.000 aan hypotheken aanbood Van machine-poetser tot een der grootste automobiel-con structeurs en fabrikanten van den laat sten tijd „Hoeveel tijd en geld verliest men met loopen? Hoeveel kans op zaken doen hebt ge ermede verspeeld? Haas tige spoed is zelden goedMen wil 't dan nog wel eens spreekwoordelijk aldus uitdrukken maar onder spoed verstaan wij niets anders dan vlugheid om dfiér te komen, waar men iets nuttigs snel kan verrichten. Dat is de toon, waarop lieden ten dage ons zakenleven is afge stemd. Thans zijn wij in liet tijdperk van het snel ver voer, en degene, die on gelukkigerwijze daarbij uit liet tempo geraakt, raakt verloren". Dit is een verklaring van een fabri kant, die begonnen is als macliinepoet- ser tegen een loon van 10 cent per uur, en 't bracht tot boiïWer van honderd tallen locomotieven en later van hon derdduizenden automobielen, n.l. Wal ter P. Chrysler. Chrsyler is de man, die eenige jaren geleden een staf van-uitnemende auto mobiel-constructeurs. die volkomen op de hoogte waren met de voor- en na deden van de auto obielmerken, die aan de Amerikaansche en Europeesehe markt verschenen (en wel, omdat zij stuk voor stuk als ingenieur of als hoofdingenieur hadden gewerkt aan de meeste en aan de grootste Amerikaan sche en Europeesehe automobiel-fabrie ken), om zich heen verzamelde als hel per om zijn ideaal te verwezenlijken. Chrysler lind zicli n.l. als zijn ideaal gesteld, een auto te houwen, zóó per fect en zóó fraai als geen andere. Het is thans 4 jaar geleden, dat hij voor 't eerst met den Chrysler „70" uitkwam, een wagen, die destijds veel opzien baarde, omdat hij technisch uit muntend en buitengewoon snel en vei lig was. Deze Chrysler „70" heeft me de den stoot gegeven tot. het houwen van snelle wagens, die daarna vrijwel algemeen zijn geworden. Walter P. Chrysler was degene, die zijn wagen voorzag van hydraulische vierwielremmen, een krukas op zeven lagers toepaste (een noviteit, destijds uitsluitend in zeer kostbare wagens toegepast), lucht- en oliereiniger, die geheel nieuw waren, een speciaal ge construeerde tubulaire vooras (ronde holle as) om den enormen druk der krachtige vierwielremmen op de voor as te weerstaan, veeren, die niet in de lijn van 't chassis mee waren gebouwd, doch dichtbij en gelijk met de achter wielen. Het resultaat van deze con structie was en is, dat men met den wagen een bocht met groote snelheid kan nemen, zonder dat van een zijde- lingseh slippen sprake is. Chrysler was mede de eerste, die op de New- Yorksche Show uitkwam met een, in serie gebouwden, Roadster, in de thans bekende Chrysler „stream-line". Terwijl de Chrysler hij het eerste uitkomen in 1924 op de 27ste plaats stond in de Amerikaansche automo bielproductie, staat zij thans op de 3e plaats. Dat de Chrysler op dit niveau is gekomen, is te danken aan het feit, dat Walter P. Chrysler onvermoeid is doorgegaan met steeds nieuwe ver beteringen aan zijn wagens aan te brengen, technische bijzonderheden, die zoowel wagen, motor als eigenaar ten goede kwamen. Een klein voorbeeldom den eige- uaar van een wagen te ontlasten van sluitend een gevolg van de bewonde renswaardig opgezette reclame-cam pagne. Chryslers staan thans op den hoog- sten trap van Amerika's wonderlijke Automobiel-industrie en zullen daar wel blijven ook. Ihet werk der „modernen" staat, kan De alleenvertegenwoordiging voor de I zeker déze gedachte toenadering bren- Langstraat en omgeving van dit we- gen: dat het 'tarchitectonisch karak- reldhcroemde merk heeft de N.V. A. de I ter van deze kunst is, hetwelk; bij eer ste beschouwing bevreemdt, het archi tectonisch karakter dat bij ernstige be- schouwing juist het kenmerk bij uit nemendheid blijkt te zijn van alle kunst uit de meest belangrijke perio den van het verleden. Doch wij mogen blijven verlangen dat de figuren on- danks hun architectonisch karakter, ondanks hun sterke afwijking van de natuurlijke vorm het menschelyke in zich blijven behouden." De rede was zeer belangrijk en werd warm toegejuicht. Na afloop bracht de voorzitter van 't Comité de heer M. A. J. v. Liempt een woord van dank aan den spreker voor het belangwekkende dat hij dezen avond had gegeven en het beter inzicht daardoor door velen gekregen in de moderne bouwkunst. Hij betreurt het zeer dat zoo wei nigen zijn opgekomen, temeer waar voor velen in onze gemeente op 't ter rein der bouwkunst nog met Iets te leeren valt. Tevens deelt hij mee dat men aan het einde gekomen ls van de reeks lezingen in dit seizoen en naar hij meent aan het einde van deze z.i. mooie en leerrijke avonden. De be langstelling voor en de steun aan deze avonden, is vooral dit jaar niet zoo geweest, als het comité redelijkerwijze had mogen verwachten en daarom zal men daarmee in de toekomst, wat hem ten zeerste spijt, niet kunnen voort gaan, waar de financieele offers voor het comité aldus te groot worden. Hij bejammert het zeer voor een industrieele plaats als de onze, waar, door de mateHeele, de geestelijke be langen wei wat in 't gedrang komen waar we een vervlakking op dit terrein krijgen en in onze ontspanning ook te materialistisch worden. Hij hoopte dat echter nog een weg gevonden zal worden en beveelt zich voor een idee uit de trouwe bezoekers zeer aan. De heer Mr. B. Timmermans brengt namens de bezoekers hartelijk dank aan het comité voor de uitstekende avonden op verschillend terrein ge boden, die door vele toch zeer zijn Graaff Oo.'s Automobielhandel. ,.De Schuttevear" De reddingsboot „Schuttevaer" is Donderdag te Londen aangekomen. Omtrent het verloop van de reis deelde de gezagvoerder aan een ver tegenwoordiger van V. mede, dat van Hoek van Holland at het weer steeas gunstig was. In weerwil daar van had de bemanning iast van zee ziekte. Gedurende den geheelen tocht werd er zoo goed als niets aan boord gegeten Hierdoor en ook door het betrekkelijk weinig comtort aan boord werden de opvarenden oververmoeid. Wijl de heer Schuttevaer het ongeluk gehad heeft op 't radio-toestü te val len was dit onklaar geraakt. üe marconist kon het evenwei her stellen, zoooat hij toi op de Theems bcheveningen Haven kon hooren. Ver der heeft hij seinen gewisseld met de Noord Hinder. Voorloopig blijft de „Schuitevaer" eenige dagen te Londen. Wij vernemen nog, dat de Nederlandsche Telegraaf- maatschappij „Radio Holland" een ambtenaar naar Londen heeii gezon den om den toestand van de radio installatie te onderzoeken. Onze agent voor Kaatsheuvel c.a. is SCHOOLSTRAAT. - Geef haar uwe DRUKWERK ORDERS op en U is verzekerd van goed en billijk werk op ELK gebied. - WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANT00N T1ELEN. LAATSTE BERICHTEN. Statenkieskring Heusden. Gisterennamiddag 3 uur werd in Hotel Noord-Brabant le 's-Bosch een vergadering gehouden van afgevaar digden van kiesvereenigingen, aange sloten bij den Staienkkskring Heusden. De vergadering stond onder leiding I gewaardeerd. van den heer M. van Loon, Waalwijk. Aan de vergadering werd medege deeld dat de kas van den kring een batig saldo had van 1 500. Besloten werd dit bedrag aan te wenden voor de plaatselijke Kiesver eenigingen aangesloten bij den Kring, en in de gelegenheid te stellen kos teloos een spreker uit le noodigen voor een Schaepman avond, ten be hoeve van het Dr. Schaepman-fonds. Voorloopige besprekingen werden gevoerd over reglementswijzigingen. Besloten werd, ten einde de kiesver eenigingen in een beteren financieelen stand te brengen, de contributie af dracht aan den Siatenkring te verlagen met 2 cent per lid en alzoo te brengen op 8 cent. Uitvoerig werd besproken welke middelen aangewend moetenworden om ook in jaren als er,geen verkiezingen gehouden worden, het ledental te kunnen blijven handhaven. Tot afgevaardigden voor den Rijks kieskring werden benoemd de heeren v. Mook te Engelen en J. v. d. Geld te Waalwijk, en tol plaatsvervangende leden de heeren G. van Wagenberg te Vlijmen en M. v. Loon te Waalwijk. LEZING KOLDEWEY. Hij hoopt dat het energieke comité, en daaraan twijfelt hij niet, een weg zal weten te vinden om deze lezingen voortgang te doen hebben, zij dan misschien het aanlal wat minder. Na mens de velen, die in deze twee jaren genoten hebben van het vele goede hier geboden, brengt hij nogmaals dank. Uit 't hartelijk applaus, concludeert de Voorzitter dat een kern achter het comité staat en ziet daarin een motief om den moed nog niet te laten zinken en houdt zich in aller steun aanbevolen. ADVERTENTIëN. In plaats van kaarten. VERLOOFD: TINI VAN DONGEN en K. E. VOGEL. Raamsdonksveer Maart Arnhem, de Wetstr. 10. 1928. Thuis 9 Maart. Op uitnoodiging van het Comité voor Letterkundige voordrachten hield de Haagsche Architect B. J. Koldewey gisterenavond in de zaal van Hotel Ver- wiel, een interessante lezing met licht beelden over „het sieren van bouw werken." Aan deze goed doorwrochte lezing ontleenen wij den volgenden passus: Het is logisch dat met de pogingen tot herstel der bouwkunstige schoon heid een streven gepaard gaat om op- te Den Bosch, in gezin van 4 personen, een nette Goed kunnende koken, werken en tafeldienen en van goede g. v. Brieven onder No. der advert, a. h. Bureau v. d. Blad. 40142

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 12