se tüHü m «tl mm. RECHTZAKEN. Nr. 19. Zaterd. 3 Maart 1928. 51e Jrg. TWEEDE BLAD. BINNENLAND. Stichting eener tarucnie voor R.K. Neder landsche Hoeren in Canada Op verlangen van den Aartsbisschop van Winipeg (Canada) Mgr. Attrcd A. Sinnott, neeit een Holiauüsch priester sinds vele jaren reeds werkzaam als pastoor in diens bisdom, zien bereid vetklaard, in de provincie Manitoba een patochie te stichten voor kaïho lieke Nederlanders, die zich in Cana da eerstdaags gaan vestigen. Voor dat Nederlandsen Roomsch district is uitgekozen een vrucnibarc streek, waar met steun en toezicht van de Canadeescne regeering onder zeer gunstige voorwaarden goedkoope farms waarop reeds soiiede gebouwen staan, worden aangeboden. Waarom een katnoliek centrum voor Nederlanders? Omdat, wanneer de immigrant zich op eigen risico in Canada gaat ves tigen, nij te veel is blootgesteld aan het gevaar zijn geloof te verliezen. Hg oevindt zien, ofwel te ver van een katholieke kerk, ofwel, indien in de naoijhcid daarvan, verstaat weinig of niet de taal des priesters, bovendien, de immigrant vestigt zich in Canada, om een toekomst te scnep pen voor zich en zijn kinderen. Hij zal ongetwijfeld daarin slagen, indien hem de goede weg daartoe wordt aangewezen. In den aanvang staat de immigrant vreemd tegenover nieuwe gebruiken en werkwezen. Gebrek aan ondervin ding is aanleiding vaak tot verlies en teleurstelling en daardoor de ontmoe diging. Hij neeft daarom den steun en vin gerwijzing noodig van een man van ondervinding, die tevens onbaatzuch tig in alles, hem ter wille is. Hebben de Nederlanders zich een maal gevestigd en is men over de eerste moeilijkheden heen, dan moe ten vaste wegen worden ingeslagen tot, onder Gods hulp, zeker welslagen der onderneming. Er moet worden opgericht een coöp. boter en kaasfabriek, afzetgebied moei worden aangewezen voor gevogelte, vleescn en eieren. Daartoe is wederom noodig, dat hen oordeelkundig en be langeloos hulp wordt geboden. Om deze en nog meer redenen heeft de Aartsbisschop van Winipeg einde lijk dan voor de Roonische Nederlan ders een pracht-district uitgezocht en een priester voor deze eerste Neder- landsche parochie in Canada aange wezen, een priester die, sterk door zijn jarenlange ondervinding van het land, belangeloos zich geven zal aan het godsdienstig en maatschappelijk heil dergenen die zich binnenkort onder zijn leiding in Canada komen vestigen Hoog houden de mooie godsdien stige gebruiken van het oude Moeder land, de jeugd opvoeden volgens de beproefde beginselen hunner ouders, handhaven in de liefde en de band met het land dat zij verlieten, allen op te voeren naar maatschappelijke welvaart, zal zijn streven en levens roeping zijn. Eerstdaags komt hij naar Holland om zich in verbinding te stellen met de velen die reeds hebben te kennen gegeven, en nog zullen te kennen ge ven, zich in het Hollandsch katholiek centrum in Canada te vestigen. Het is vooral gewenscht, dat dege nen, die nadere inlichtingen van Z Eerw. wenschen te vernemen, nu reeds hun naam opgeven aan onder staand adres C. Cox, Nieuwstraat 44, 's-Bosch. BINNENLAND. De belasting op in 't buitenland wonende Nederlanders verworpen. Onder grooie spanning werd in de Tweede Kamer (na een uitvoerige rede van minister de Geer en oenregec- iingsgemachugae) gestemd over art. 1 der wet.nl. de invoering der belasting dit werd verworpen met 50 legen 33 stemmen en daarmee viel de geneeie wet. Vóór stemden de soc democraten, de c.-n. Langman, Ttlanus, Krijger, dr. ue Visser, bakker, Weitkamp, onoeck Henkemans en bcnokking, de vrijneids- oonders Van Gijn, mcj. Wcsiermanen dr. bierema, ae a.-r. bmeenk, en ue neeren braai (pl Lingbeek (h. g Kersten en Zandt (beiden s.g.) en Arts (r.k.v.p.) Tegen stemden de R. Katholieken, de vrijz.-democraten, de v.b. Van Rappard, uroogieever Fortuyn en boon, de c.-h. mej Katz en Lovink en de anti rev. behalve de heer Smeenk. Na deze beslissing vroeg minister De Geer schorsing der oeraadslagirigen zoodat dus het ontwerp van de baan is. tiuip bij den brand. W.A P. 29 jaar, mandenmaker Vlijmen stond lerecni ter zake, dat hij op 6 Februari 1928 te Vlijmen met het oog merk van wederrechtelijke toeeigening neeft weggenomen twee stukken spek eigendom van A. Falier welk spek bij gelegenheid van brand in het huis van Falier in vetligneid moest worden gebracht. Vanwege het O.M. zijn 3 getuigen gedagvaard. Vcrdacnte beweerde niet te hebben wihen stelen. Hij had alleen het spek een eindje te ver meegenomen De president verzocht den gnifier het procesverbaal voor te lezen. Het bleek toen dat verdachte aan de poli tie had bekend het spek onder takken en ander hout te heoben verborgen om het daar nader vandaan te halen. Verdachte beweerde met het spek niet thuis te hebben durven komen en voornemens te zijn geweest het spek aan den eigenaar terug te geven. Waarom hebt je dat niet onmiddel lijk gedaan vroeg de president. Verdachte wist er zich niet meer uit te redden. Volgens de politie heeft verdachte een goed weekloon en ook de ouders stellen het best, dus kon armoede geen motief tot diefstal zijn. Verdachte is reeds viermaal ver oordeeld. De eisch wegens dezen diefstal onder verzwarende omstandigheden luidde één maand gevangenisstraf. Het zwaard van Damocles. J. v. B., schoenmaker te Boxtel, een die in de calés niet bijzonder als be zoeker gezien is, stond terecht wegens mishandeling in een café te Kaats heuvel. Wat flauwe herrie over een cigaret gaf verdachte aanleiding om een jon gen met een biljariqueu op het hoofd te slaan waardoor een wonde ontstond van 8 cM. lang. Verdachte heeft nog een voorwaar delijk vonnis van 2 maanden gev. straf en waarover de proeftijd nog niet verstreken was. Dus hangt hem 't zwaard van Damocles nog boven 't hoofd nu hij opnieuw met den straf rechter in aanraking kwam. De voogd van den mishandelden minderjarige kwam omwille van het gezin van verdachte een goed woord voor hem doen om de zaak niet te vervolgen, zulks in verband met het voorwaardelijk vonnis. Conform den eisch werd verdachte veroordeeld tot f 10 boete. INGEZONDEN STUKKEN Mijnheer de Redacteur. Nette jonge Dames Als men het niet zoo dikwijls onder vond, zou men niet kunnen gelooven. dat in de nette gemeenten Sprang— Capelle—Nieuwe Vaart, katholieke geestelijken nog herhaaldelijk op de publieke straat worden lastiggevallen. En dat niet alleen door straatjongens, wien men dergelijke onbeschaafdheid makkelijker vergeeft, maar zoowaar door jonge dames, die voor goede manieren doorgaans toch wel wat plegen te voelen. Was 't nog op haar eigen dorps straat, tusschen haar eigen huizen maar ze kunnen het zelfs niet'nalaten, priesters, die stil hun brevier bidden, op den stillen landweg, in het voorbij- fietsen naar de fabrieken van Kaats heuvel, waar ze dus haar brood van katholieke menschen verdienen met T straatjesmanieren (gillen, roe pen. fluiten) dag op dag te molesteeren Alle respect voor de bewoners van genoemde gemeenten, die zich tegen over de katholieke geestelijken door gaans zeer net gedragen, uitgezonderd dan, wat straatjongens en eenige juf fertjes, die er blijkbaar niet thuis hooren, want mogelijk, op een kwaden dag, wel hier of daar uit Jordaan of Zeedijk zijn komen aanwaaien. Het zou voor de katholieke fabri kanten een eer zijn, alszulke elementen van hun fabriek en voor de om wonende geestelijkheid in elk geval een genoegen zijn. ais ze uit de vreed zame en nette omgeving werden geweerd. Een Echolezer. KUNST EN LETTEREN. Kunstnieuws. De Liedertafel „Zanglust" te Dor drecht hoopt op 11 Sept. 1929 haar 25 jarig bestaan te herdenken en ter gelegenheid daarvan uit te schrijven een Groot Nationaal Concours voor gemengde-, Kinder- en Mannenkoren, dat vermoedelijk zal plaats hebben in de maanden Augustus September 1929. Aan de voorbereiding wordt reeds gewerkt door een commissie die de leiding daarvan heeft en later de definitieve mededeeling per circulaire zal toezenden. Ter bereiking van vele vereeni- gingen doet daarom het Bestuur een beroep op de welwillendheid van H H. Secretarissen, 'oor hen te verzoe ken Intijds aan het Secretariaat van de Liedertafel „Zanglust" dat gevestigd is: Paul Krugerstraat 10.te Dordrecht, te willen opgeven de Vereenigingsnaam en hun eigen naam met adres, opdat na vaststelling van een en ander de bedoelde circulaire en later het officieel programma met reglement enz. aan het juiste adres kan worden toegezon den. SPRANG-CAPELLE. (V.m. Sprang). J.l. Woensdag nam mej. E. van Voorthuizen, na een arbeid van ruim 4V2 jaar aan de Chr. School alhier, met het oog op haar vertrek naar Treebeek (L.), afscheid van het per soneel en de kinderen van de Chr. School alhier. Door de kinderen werd bij monde van Toosje van Mersbergen, namens de 2de klasse en de meisjes welke handwerk-onderwijs van haar ontvin gen. als aandenken een prachtigen oud-hollandschen stoel en kandelaar van Delftsch aardewerk aangeboden. Het hoofd der school, de Heer A, Dees, sprak namens het per soneel enkele waardeerende woorden van afscheid. Een en ander werd onder een hartelijk woord van dank aanvaard, waarna de kinderen van heel de school op ver snaperingen werden getrakteerd. Door verschillende ouders van schoolgaande kinderen werden haar nog als aandenken cadeaux ter hand gesteld. A s. Zondag des voorm. 9 30 uur en des avonds 5.30 uur hoopt in de Geref. kerk alhier, op te treden Ds. Schuurman van's Gravenhage. CAPELLE. J.l. Woensdagavond 29 Pebr. des avonds 7 uur hield de alhier gevestigde eiervereeniging haar jaar vergadering in het café van J. T. te dezer plaatse. De Voorzitter opende deze bijeenkomst door de aanwezigen hartelijk welkom te heeten, waarna de secretaris zijn jaarverslag voorlas. Hieruit bleek dat deze vereen, zich in gestadigen bloei mag verheugen. In 1927 werden circa een millioen eieren omgezet tegen een gemiddelden prijs van 6^ cent. Hierna volgde bestuursverkiezing. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren A. v. d. Hoeven Azn., J. Haver- hals en J. de Ruiter. Allen lieten zich deze benoeming welgevallen. Alsnu kwam aan de orde de lezing van den heer Teurlings, die in een zeer helder en zaakkundig betoog uiteenzet te de wijze waarop men kuikens op moest voeden. Thans was aan de beurt de vrijwilli ge verloting. 121 prijzen/ bestaande uit kuikens en broedeieren/vielen de ver schillende aanwezigen ten deel. De hoofdprijs, bestaande uit een kunst moeder met broedeieren werd getrok ken door den heer P. Sterrenburg, ter wijl de laagste prijs, bestaande uit 5 nesteieren getrokken werd door A. Smits. Rij de gebruikelijke rondvraag, die nu volgde, ontwikkelde zich een gezel lige discussie in het belang dezer ver een., waarna de Voorzitter allen har telijk dank zei voor 't geen dezen avond was gepresteerd en voor de trouwe op komst der leden en de opgekomeflen verzocht om verder den avond feeste lijk door te brengen. Bij de j.l. door de Coöperatieve Stoomzui vel fabriek „De Toekomst" al hier gehouden aanbesteding van nielk- r ij den werden daartoe de navolgende personen aangewezen: A. v. d. Schans, route Hoogevaart voor 17£ cent per 100 L.C. Vos, route Heistraat voor 3 ct. per 100 L.C. van Zeist, route Nieuwevaart en W. van Gendsv. voor 9 ct. per 100 L.P. J. Geenen, route Dreef voor 17 ct. per 100 L.P. ,T. Geenen, route H. Zandschel voor 19 ct. per 100 L.,T. Klis, route Straatje voor 40 ct. per 100 L.; ,T. de Kort, route Kaatsheuvel voor 231 ct. per 100 L. Gedurende de maand Febr. 1928 werden voor den vleeschkeuringsdienst ter gemeentesecretarie alhier aangege ven 29 runderen 75 varkens en 6 geiten. Loop der bevolking van Sprang- Capelle over 1927: Stand 31 Dec. 1926: 2523 M., 2407 Vr., totaal 4930. Vermeerdering door geboorte 60 M., 42 Vr., totaal 102. Vermeerdering door vestiging 96 M., 108 Vr., totaal 204. Totale vermeerdering 156 M., 150 Vr., totaal 306. Vermindering door sterfte 23 M., 22 Vr., totaal 45. Vermindering door vertrek 136 M., 134 Vr., totaal 270. Totale vermindering 159 M., 156 Vr., totaal 315. Alzoo afname bevolking 3 M., 6 Vr., totaal 9. Stand op 31 Dec. 1927: 2520 M., 2401 Vr., totaal 4921. Bij de deze week gehouden leden vergadering van de Coöperat. Stoom zui velfabriek „De Toekomst" in het café van den heer L. F. van Dongen alhier, werd besloten tot aanzienlijke uitbreiding dezer fabriek en het plaat sen van een nieuwen ketel, hebbende de dubbele capaciteit van den bestaan- den. Een en ander zal naar raming circa 15.000.kosten. Op Donderdag 8 Maart e.k. des avonds half acht uur zal de A. R. kies- vereeniging te dezer plaatse een verga dering houden in de consistorie der Ge ref. Kerk. De agenda bevat de volgende punten1. Opening. 2. Jaarverslagen secretaris en penningm. 3 Bestuursver kiezing. 4. Lezing door Ds. J. Snoek over het onderwerp „Ter opwekking in onzen politieken strijd". 5. Rondvraag en sluiting. Op Vrijdag 9 Mrt. e.k. des avonds 7 uur zal in de kerk a.d. Hoogevaart alhier een politieke lezing worden ge houden door den heer Kuiper over „Overheidsroeping". Deze lezing gaat uit van de S. G. P. Door de Meisjesvereeniging „U. K.K." is aan Ds. J. Snoek als blijk van waardeering voor diens arbeid een prachtig bloemstuk aangeboden. Dezer dagen had de bakker V. al hier het ongeluk bij het inrijden van een zijstraat niet zijn auto in de sloot terecht te komen. Met vereende krach ten kon de wagen op het goede spoor worden gebracht. Dit ongeval deed zich voor op de Hoogevaart. Met den schrik en eenige materieele schade liep dit on geluk boven verwachting goed af. Onder leiding van den heer E. Co- let hield de afd. Sprang-Capelle e. o. van Volksonderwijs j.l. Woensdag avond, 29 Febr., in de zaal van den heer L. F. v. D. alhier haar voorjaars vergadering. Ruim 7 uur opende de Voorzitter de vergadering en heette de aanwezigen welkom, waarna de secre taris de notulen der vorige vergadering voorlas. Hierna volgden de verslagen van den secretaris en penningmeester, waaruit bleek dat de toestand der ver- eeniging reden tot tevredenheid geeft. Door de heeren W. de Roon en J. Sterrenburg werden de rekening en verantwoording van den pennigmees- ter nagezien, uit welk onderzoek bleek dat een en ander in orde was en de kas der afd. sloot met een batig saldo. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt. Nadat even gepauzeerd was, werd de leiding van den avond overgedragen aan den heer N. v. Dijl uit Hardinx- veld, door wien eenige nummers proza en poëzie werden voorgedragen, waar van wij o. a. noemen: „Van over zee" door A. Salomons, „Op ritselen dei- blaren" van J. Paradies, „Gebroken neus" van H. Martin, „Recht van den sterkste" van R. Stuwe en „Rotstrap- pen" van J. Paradies. Alle nummers werden op verdienstelijke en gevoel volle wijze voorgedragen en dat het publiek meeleefde, bewees het langdu rig applaus na ieder nummer. We ho pen den heer van Dijl nog meer in ons midden te zien en we gelooven dat de belangstelling dan grooter zal zijn. Ongeveer 11 uur sloot de Voorzitter deze bijeenkomst, die jammer genoeg niet druk bezocht was. Voor de Ned. Herv. Kerk alhier zal a.s. Zondag nam. half drie uur'op treden Ds. Slemper uit Besoijen. J.l. Woensdag bracht Ds. P. J. Steenbeek uit Kampen, beroepen pre dikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier, een bezoek aan deze gemeente. Onder leiding van eenige leden van den ker- keraad en het kerkbestuur werden de pastorie en kerk bezichtigd, terwijl Z. E. des avonds 7 uur een spreekbeurt hield, welke door een groot aantal be langstellenden werd bijgewoond. Een dezer dagen vond de heer A. M. R. op de W. v. G. alhier een zijner beste koeien dood in den stal. Het Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. CORRESPONDENTIE. Marie en Cor v. d. Br., Waalwijk. Op één klein foutje na waren jullie oplossingen goed. Marie, jij hebt het zelf moeilijker gezocht dan noodig was. Ik zou werkelijk niet op een naam als Dio (afkorting van Diony sius) zijn gekomen. Jij en Cor hadden nog wel een klein kansje, maar zoo als je weet had 't lot hier te beslis sen. Ik heb een tijdje niets meer van je gehoord, Marie. Ben je druk voor de Hoofdacte Volg je soms een Hoofdactecursus en tracht je met Holthuis klaar te komen Schrijf me eens je oordeel over 't werk van Ernest v. d. Hallen. Krijg ik nog weer eens een verhaalje van je? Bij voor- baat is er reeds een plaatsje voor gereserveerd. Met belangstelling wacht ik op iets nieuws. Dag Marie en Cor Ada v. K., Waalwijk. Ge waart ditmaal minder gelukkig in de oplossing van de puzzle, Ada. Je zult zelf wel hebben gezien dat er twee fouten in waren. Toen je tot 't woord Nitraat was gekomen zocht je natuurlijk naar een woord dat eindigde met een „t". Als je toen goed naar 't lijstje met hulpwoorden had gekeken,* zou je direct hebben gezien dat het woord „munt" in dit verband onmo gelijk goed kon zijn. Een volgende maal zul je wel wat scherper uitzien, he Ada Vele groeten, ook voor je ouders Volgende week ga ik verder met 't beantwoorden van brieven. OOM W1M. Van Slnte Odrada. door ERNEST VAN DER HALLEN. (Vervolg.) Ik weet niet, gij die dit leest, of ge ooit de heide zaagt. Daar is de rust van wijde horizonnen zonder golving of heuvelruggen het koninklijke pur. per brandt daar als een gloeiende plaat en zoover menschenoogen dragen is het een dans van malve kleuren. Dat is het land van kasteelen en abdijen en kerktorens en kloosters; het land van donkere koele sparre- bosschen, waar de stilte goed is en de wind eeuwig ruischt door de krui nen der dennenhet land van de arme, lage dorpen die schaarsch ge zaaid liggen in die eenzaamheidhet land van vredige menschen met kloeke lichamen en oogen die altijd ver uit staren als bij dezen die hun leven sleten op zee. Daar is het goed te leven voor de moegepijnde ziel Klokkegelui gaat eiken dag van hori zon tot horizon en ontelbaar zijn ze die in de wijde abdijen met de oogen van hun lichaam 't onzichtbare gezien heb ben en in hun sterfelijk vleesch de hui veringen van het Onzichtbare mochten voelen. Zie, als ik u iets goeds mocht toe- wenschen, dan zou het wel een klein huisje zijn in die hei, aan den rand van de donkere, eeuwig ruischende dennebosschen. Een huisje met een wingerd en een lagen witten muur waarachter lelies bloeien en een mere laar z'n verblijf houdt; een huisje met een raam westwaarts, waar ge 's avonds de zon ziet dalen en wegzinken In de purpere heidespreiwaardoor 's avonds de maan schijnt en blauw—wit licht op uw handen legt. Een huisje waar Vrede woont en Stilte een uwer kamers betrektwaar Liefde uw vriend en Armoe uw dischgenoot is. Zoo'n huisje wenschte ik wel voor u en voor mij, om daar in vrede te kunnen sterven. En zulke huisjes waren er ook in de hei, en in elk huisje woonde Vrede en Stilte en Liefde en Armoe. Maar die huisjes waren niet voor de rijken daar woon den alleen de armen en de eenvou- digende wroeters op de hei en de slaven van den Heer graaf Hugo van Scheps. Deze woonde in zijn heerlijk kasteel, met de mooie, kleine Odrada, zijn kind. Groot en grijs lag het slot midden de violette hei. Eiken dag die over de wereld lichtte stond het te gloeien in een davering van zonnelicht, dat de lage grijze muren heetstookteen 's avonds, als de schaduwen lengden over de hei en de stilte vochtig over de wereld viel, werd het slot goud purper. scherpaflijnend tegen het oranjeroode westen. Dan kwamen de witte nevels op- slieren uit de Nethe, tot het kasteel te dampen stond in den mist, terwijl het riet naast den dijk langeneendig zong in den avond. Zoo dikwijls was de zon er over gegaan, dat de schaliën van het dak (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.)

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 5