REN-B Ail 1 PAAR5-MERK fyvbêêrl; maatmis va.it 50d.per/2pond nicireeu rdeuur nierfc^j taha/c, dodijeew DE Heeren-Baal WA van 50chperVz pond orn c/e steldheid is aangedaan en de verga dering niet kan presideeren. Hij uit de hoop, dat de Voorz. weer spoedig hersteld zai zijn. In deze eerste vergadering van het nieuwe jiar, drukt spr. den wensch uit, dat alle besluiten welke genomen zullen worden, mogen strekken to algemeen welzijn der gemeente. Spr. hoopt, dat het den leden en hun gezinnen, in 1928 in alle op zichten moge welgaan., Dan deelt spr. mede, dat enkele punten van de agenda zullen moeten worden aangehouden tot een volgende vergadering, die waarschijnlijk 17Mrt gehouden zal worden. Mededeelingen Van den heer Tirion is ingekomen een dankbetuiging voor de toegestane salarisverhooging. Eveneens een dankschrijven van de R. K. Werkliedenvereniging voor de ontvangen subsidie. Nota van Gedeputeerde Staten in zake de gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1928. De aanmerkingen zijn slechts van administratieven aard. Schrijven van Gedeputeerde Stalen in zake de verordening op de expioi tatie der drainagevelden. De verordening zal overeenkomstig de aanwijzing van de Gedeputeerde Staten worden gewijzigd. Voorstel verpachting gronden liggen de in de cultuur van den heer van Opstal te Loon-op-Zand en machtiging aan Burgemeester en Wethouders om tot verpachting van andere gronden over te gaan De Voorzitter zegt, dat het B. en W. wenschelijk voorkomt om de per- ceelen wederom onderhands te verpachten. Roestenberg Ik wil dit voor net oogenblik niet ongedaan maken, maar wensch B. en W. toch in overweging te geven om voor de toekomst alleen publiek te verpachten. Oiiderhandsche verpachting geeft zoo gemakkelijk aanleiding tot ont stemming Vaststelling exploitatievergoeding over 1926 voor de besturen der bij zondere lagere scholen. De vergoeding bedraagt f 5.37 per leerling. Voorstel tot het verieenen van een voorschot op deze vergoeding voor '28 De vergoeding bedraagt f5 37 per leerling. Naar deze berekening be draagt het voorschot 80 pCt. van het totaal, d. i. voor Kaatsheuvel f 2304 Meisjesschool L. o. Z. f 657.29 jongensschool L. o. Z. f 683 06 Meisjesschool Berkdijk f 506.93 Jongensschool f 502.63 School Loonschendijk f 545*57 Voorstel verkoop bouwterrein naast de woning van Dr. Vercauteren te Kaatsheuvel. Uit de voorwaarde blijkt oa.datde eventueele kooper slechts ter breedte var. 7'/2 M. mag bebouwen' v. d. Heuvel. In de vorige verga dering kregen we al iets te beoordeelen dat we niet kenden Nu ontvangen we drie dagen te voren de agenda en moeten dan beslissen over dingen waarmede we niet op de hoogte zijn. Ik zou wel willen, dat we 14 dagen te voren de agenda kregen. Maar ik heb mij de moeite gegeven ter plaatse eens te gaan zien. Als 't perceel van mij was, zou ik 't niet verkoopen. De heer Roestenberg stelt het op prijs, dat het lid v. d. Heuvel thans zijn meening kan deelen. Snoeren. Ik zou 't ook jammer vin den als het verkocht werd. Voorzitter. Zullen we 't dan nog zoo lang aanhouden. v. d. Heuvel. D'r is geen bezwaar tegen om nu een besluit te nemen. De heer Wijdemans vindt, dat de bepalingen wel wat ver gaan. De heer v. d. Horst licht een en ander toe. De bepalingen zijn zoo noodig, daar anders Dr. Vercauteren niet voldoende licht in zijn woning krijgt. De Voorzitter meent, dat men een minimum prijs kan bedingen. Wijdemans. In de vorige vergade ring werd toch reeds een bedrag ge noemd. Roestenberg. Misschien is 't beter om het nog zoolang te verdagen. Snoeren. De Raad kan ook geen prijs bepalen. Roestenberg. Neen, want in de toe komstige belangen zit ook een prijs bepaling. Voorzitter. Zullen we het dan maar aanhouden? Wordt goedgevonden. Voorstel verbouwing openbare la gere school te Kaatsheuvel in verband met aanstelling van een 9e en bij in voering van het verplicht 7e leerjaar van een 10e leerkracht. De heer v. d. Horst geeft een na dere toelichting. Men men moet ge regeld een groot aantal kinderen voor toelating der school afwijzen, zoo ook nu weer 27. B. en W. wilden nu een negende leerkracht buiten bezwaar der Gem. kas. De onderwijsraad heeft hieraan goedkeuring gehecht. Binnenkort kan de invoering van het 7e leerjaar worden verwacht zoo dat men ook een tiende leerkracht zal moeien hebben. Daavoor heeft men echter geen lokaal meer. Men is nu van oordeel dat zonder veel kosten van het Gymnastieklokaal een klas lokaal gemaakt kan worden. Een en ander gaat gemakkelijk om dat men toestemming heeft gekregen, aan de oostzijde ramen te plaatsen. Een andere verbouwing is niet moge lijk. Het gymnastiek onderwijs zou dan op een overdekte plaats in de open lucht gegeven kunnen worden. v. d. Heuvel. Is het ook bekend of hier binnenkort de invoering van Bij zonder onderwijs te wachten is v. d. Horst, Publiek is er dienaan gaande nog niets Ik zou zeggen, mettertijd kan men er wel eens toe komen dat het openbare onderwijs wordt omgezet in bijzonder onderwijs, evenals te L. o. Z. gebeurde. v. d. Heuvel. Maar we zullen dan toch niet voor 't geval komen, dat men de school niet behoeft over te nemen f Dar. zou het erger worden. Met de uitbreiding van Kaatsheuvel laat het zich aanzien, dat er in de toekomst nog een school bij komt De heer v. d. Horst zegt dat men een en ander heeft overwogen, maar schoolbouw ligt nog in de toekomst. Maar in verband met deze mogelijk heid meende men ook zoo weinig mogelijk kosten te moeten maken. De heer Snaphaan vraagt of men niet eer. deel der kinderen naar Berk dijk kan zenden v. d. Horst. Dat is een parochiale school cn bovendien stuit 't nog op andere bezwaren. De kinderen zouden hier Catechismus onderricht krijgen en dan naar Berkdijk moeten. Snaphaan. Dat kan geen bezwaar zijn. In Berkdijk heeft mendenzelfden Catechismus als hier, dus daar kan men 't onderricht even goed volgen. v. d. Horst, 't Gaat over 85 kinderen en die kunnen we daar niet plaatsen, 't Getal is te klein, dan dat wc hier met een leerkracht minder zouden kunnen volstaan. Verlichting geeft 't dus niet. Snaphaan. D'r zullen wel andere bezwaren zijn die hier niet genoemd kunnen worden. Is er ook nagegaan wat er bereikt kan worden bij een grenswijziging met Berkdijk? v. d. Horst Neen. Snaphaan. Dan kan men 't nu ook niet beoordeelen Roestenberg. Dat is een kwestie van overleg met de geestelijkheid. De opmerking van Snaphaan is geen leeg motief. Voorzitter. Misschien is 't beter om er in besloten vergadering over te spreken. Snaphaan. Als er geen uitkomst meer is dan moet 't geheim v. Ameisfoort. D'r is toch niets geheims. v. d- Horst 't Punt is niet direct urgent Laten B en W. een volgende maal met een breed uitgewerkt plan komen v. d. Hoven En dan ook een be grooting geven. Als 't nu niet veel kosi, dan laten we de menschen maar niet den last aan doen om de kinderen naar Berkdijk te sturen. v. d. Horst. Dat zai toch wel op te veel bezwaren stuiten. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school te Kaats heuvel wegens invoering van een parellelklasse. De voordracht op advies van het Hoofd der School en de inspectrice luidt: J. Sevens, Deurne. H. van Beers, Breda. H J. Verwiel, Waalwijk, v. d. Heuvel. Ik had graag gezien dat men de voordracht ook op de agenda had gezet. Na eenige besprekingen wordt tot stemming overgegaan en de heer Verwie! uit Waalwijk gekozen met 9 stemmen tegen 3 op Sevens en 1 op van Beers Verslag der Commissie tot wering van schoolverzuim. 57 ongeoorloofde verzuimen hebben plaats gehad Wordt voor kennisgeving aange-- nomen. Voorstel verhuring bovenlocaal van het voormalig gemeentehuis aan de Bankassociatie te Tilburg. Wordt goedgekeurd tegen een huur van f300 per jaar. Adres verbruikers van elecriciteit te Loonopzand in verband met de stroomvoorziening aldaar. De Voorzitter erkent dat bij afslui ting zonder kennisgeving, bedrijfs schade kan ontstaan en vindt het adres wel gegrond. De heer v. d. Heuvel zegt dat reeds verbeterde maatregelen zijn getroffen. Adres I. J. M. Teunissen, Directeur der Lichtbedrijven te Kaatsheuvel met betrekking tot den bouw van het noodslachthuis ten Zuiden van zijn woning. De Voorziiler zegt, dat volgens advies der Gezondheidscommissie en den Keuringsdienst het bezwaar van den heer Teunissen van grond ont bloot is. Het adres wordt daarop voor kennis geving aangenomen. Voorstel voorziening brandwezen in de buitenwijken (Berkdijk en Loon schendijk). De heer v d. Horst licht toe, dat men tot dit voorstel is gekomen, naar aanleiding van den onlangs plaats gehad hebbenden brand te Loon schendijk. Men meent goed te doen voor de buitenwijken een brandweer in het leven te roepen. Aangezien men daar ook waterleiding heeft, zijn de kosten nogal gering. B. en W. zouden dan eenige menschen kunnen aanzoeken om van de brandweer deel uit te maken, 't Is echter nuttig dat deze personen eenige voorlichting krijgen omtrent blusschingswerk, etc. Er wor den wel eens cursussen gegeven te Waalwijk en Tilburg, waaraan men dan zou kunnen deelnemen. Prijs opgaaf is gevraagd bij verschillende- maatschappijen voor brand weermateri- Bij Bikkers kost 200 M. slang met bijbehooren f405 Deze firma levert echter hennepslangen, die niet zoo goed zijn als vlass'angen. De eerste worden spoedig hard en lekken dan. Vlasslangen worden ihans overal ge bruikt omdat ze veel beter zijn. De firma de Volgt kan de zoo zeer gewenschte vlasslangen leveren voor f434 franco thuis. In 't bedrag der firma Bikkers zijn niet de verztndings kosten begrepen. B en W. stellen zich voor om in Berkdijk en Loonschendijk 4 personen voor de brandweer aan te wijzen. Het materiaal kan in een leeg lokaal der school worden ondergebracht. Voorts is 't de bedoeling om een spuit in de Moer te'stationneeren. Hiermede kan de raad zich ver eenigen. Voorstel aankoop van schoolbanken ten behoeve van de R.K. Jongens school te Loonopzand. Wordt goedgevonden. Wijziging begrooting 1927. Alsvoren. Bespreking gasvoorziening Loonop zand en het voteeren van de daartoe noodige gelden. Wordt aangehouden tot een vol gende vergadering. Adres M. v. J. Hoven, Inzake ruil verkaveling. Wordt ter afdoening gegeven in handen van de wegen commissie. Rondvraag. De heer Snoeren wijst nogmaals op 't gevaarlijke verkeer in de Nieuwe straat vooral ten opzichte van de schoolgaande kinderen daar. De waar schuwingsborden geven geen voldoen de beveiliging. Spr. vraagt geheeleof gedeeltelijke afsluiting der straat. De Voorzitter erkent 't bezwaar. De heer v. d. Horst wil eerst onder zoeken of de Raad wel tot afsluiting van den weg gerechtigd is. Hiermede wordt genoegen genomen. De heer Dingemans geeft B. en W. nog de vingerwijzing om voor 't kiezen van brandweerlieden in overleg te treden met de vereeniglng Moersch Belang. Hierna sluiting der vergadering WASPIK. De Raad dezer gemeente vergader derde Vrijdagavond 6 uur ten ge meentehuize, onder voorzitterschap van den Edelachtbaren heer Dekkers. Aanwezig alle leden. Nadat de Voorzitter de vergadering met gebed had geopend leest de Se cretaris de notulen der vorige verga dering voor, die ongewijzigd worden goedgekeurd en vastgesteld. De Voorzitter Irekt dan als stem mingsnummer 6, aanwijzende, dat de omvraag begint bij den heer Rekkers. Mededeelingen. 1. Ingekomen is a. Rekening en begrooting van den Warenkeuringsdienst, district Breda wordt ter visie gelegd. b. Schrijven van Gedeputeerde Sta ten, houdende mededeeling dat er voor dit College geen termen aanwezig zijn in te gaan op het adres van de heeren Pruissers en Ruitenberg om vernietiging van het Raadsbesluit waarbij f 500 subsidie wordt toege kend aan de Theresiakerk in Waspik- Boven. Wordt voor kennisgeving aangeno men. 2. Niet goedkeuring Gemeente begrooting 1928 Voorzitter. Toen wij in de vorige vergadering voorstelde^ om het hef- filngspercentage te brengen van 4 op 7 werd dit verworpen. We zouden een schrijven richten aan Gedeputeerde Staten en den wensch uiten om 't nadeelig saldo in f, N.V. DOUWE EGBERTS TABAKSFABRIEKEN OPGERICHT 1753 3 jjl^ D E Heëren-Baai is dus thansverkrygbaarinpryzen van.50d.tot f. 1.25 p pond. eenige jaren te mogen inhalen. We hebben dat gedaan en er ook nog op gewezen, dat de inkomsten van onze gemeentenaren van dien aard zijn dat we bezwaarlijk 't heffingspercentage op 7 kunnen vaststellen. Voorts hebben we nog gewezen op de betere vooruitzichten welke de jongste troonrede bood, met betrek king tot de financieele regeling ius- schen Rijk en Gemeente. Spr. leest dan voor 't antwoord van Ged. Staten 't College onthoudt de goedkeuring van de begrooting omdat deze niet evenwichtig is. m. a. w. de inkomsten de uitgaven niet dekken De Voorzitter laat 'aan den Raad over om al of niet bij de Kroon in beroep te gaan. Brokx. Ik geloof dat men ons een beetje voor kwajongens houdt. Zou men 't in Den Bosch dan alleen we ten Als raadsleden kunnen wij den toestand hier toch ook wel beoor deelen. Voorzitter. Gedeputeerde Staten zullen ook wel van hooger hand voor schriften krijgen, dat geen begrooting mag worden goedgekeurd of ze moet kloppend zijn. De inkomsten zullen dus de uitga ven moeten dekken Brokx Maar d'r zijn toch meer ge- meenten waar de gem.-begrooting niet kloppend was en toch werd goedge keurd. Voorzitter. Welke? Brokx Bergen-op-Zoom. Voorzitter. Dat weet ik niet. Maar ik kan me moeilijk indenken dat Ged. St. niet alle gemeenten over een kam zouden scheren. Brokx Verleden jaar hebben ze ons toch wel door de vingers gezien. Voorzitter. Bij de laatste rekening konden Gedeputeerde Staten pas het nadeelig saldo zien. De Raad kan nu beslissen of we ai dan niet in hooger beroep zullen gaan. Maar er is altijd de risico dat we niet in 't gelijk worden gesteld en 't kost ook altijd iets. Als wij 't iieffiagspercentage nog niet vaststellen en in hooger beroep gaan dan kunnen we betrekkelijk weinig betalingen doen. Spr. geeft dan 'n opsomming welke bedragen er binnenkort belaaid moe- ten worden. Men mist nu contanten omdat er geen belasting geheven wordt en wij kunnen dus geen geld storten op de bank. 't Nadeel is wel niet zoo heel groot, ik ben eens aan 't cijferen geweest en dan kom ik in 't hoogste geval aan f 1000. v. d. Rijke En wat zal er gebeuren als wij op ons standpunt blijven. Voorzitter. Daar voorziet de wet in Als de Raad niet wil meewerken, dan voeren B, en W. 't besluit uit. Brokx. Dan kan de Raad ook wel thuis blijven. Voorzitter. U zult 't toch wel goed keuren, dat er boven den Raad nog een macht staat! 't Is volgens de wet en wij hebben toch allen gezworen de wetten te zullen eerbiedigen. Wij weten dat we in Gedeputeerde Staten een controleerend college hebben te erkennen. Me dunkt Ged. Staten zijn wel be reid een college uit den Raad te ont vangen om een en ander te bespreken. De heer v. d. Rijke zegt, dat men van hooger hand ook niet steeds tot samenwerkirig geneigd is. Naar spr. oordeel heeft men de grootste fout in 1926 gemaakt, toen er veel te weinig geraamd is. Maar spr. kan zich dat verschil van f 22000 minder belasting nog niet verklaren. Hij raadt B. en W. aan om er met den minister over te spreken. Spr. stelt voor een commis sie te benoemen die met de cijfers in de hand bij den Minister op audiëntie kan gaan. Den toestand vindt hij zoo niet langer doenlijk. Er zijn menschen die geld moeten leenen om de belasting te kunnen betalen. Voorzitter. Geen enkel lid schijnt te kunnen begrijpen waardoor 't nadeelig saldo is ontstaan. In 1922 waren de inkomsten van de ingezetenen nog stabiel. In 1923 moest de Inspecteur voor Waspik een schatting houden aan de hand waarvan wij weer 't heffings percentage moesten vaststellen. Men kwam toen aan een bedrag van f 10.000 bij een heffingspercentage van l.Maar in '24 bleek't geen 10 mil maar slechts 7 mil te zijn. Hier dus't eerste te kort. In '24 schatte de Inspecteur bij l°/0 f 7000. En ook dit was niet juist want later bleek 't geen f 7000 maar slechts f 5000 te zijn. Bij de afrekening stonden we ten slotte niet meer voor f 10 000 maar f4000 bij 1 °/0. 't Gevolg was dat we f 22.000 moesten terug betalen. Ik had gehoopt, dat 't nog ingehaald zou kunnen worden. Toen kwam nog 't besluit dat de schippers hier vrij van belasting zou den zijn wat voor ons in die 5 jaar een strop was van f 10 000. v. d. Rijke. Dan is er een fout in't belastingstelsel. Brokx Maar ik geloof toch wel, dat we in drie jaar onze schuld uit zijn. De Voorzitter beaamt dit. v. d. Rijke. Maar voelt U er niet voor om bij den Minister op audiëntie te gaan Voorzitter. Zeker wel, maar dat zal voor 't oogenblik weinig baten, m. i. is 't beter als er eerst eens een com missie overleg pleegt met Gedeputeer de Staten. De heer Brokx doet dan het voor stel om bij de Kroon in hooger Beroep te gaan. Wordt aangenomen met op één na algemeene stemmen. Tegen stemde Weth. Rubbens. Op verzoek van den heer v. d. Rijke zal de Voorzitter in een volgende ver gadering een uitvoerige becijfering geven. Hierna sluiting. BINNENLAND. Maat-confectie-industrie. Gistermiddag hebben vertegenwoor digers van de maatconfectiepatroons en van de samenwerkende vakbonden in de kledingindustrie, weder gecon- ggl 10ldperpond-20chperons -10ct. per'/20ns

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 2