Sproeten komen vroeg in fereerd. Na langdurige bespreking van drie tot zeven uur bleek men, naar wij vernemen, niet noemenswaar dig nader tot elkander te zijn geko men. Beide partijen handhaafden hun meergemelde eischen, zoodat van het bereiken van overeenstemming ten aanzien der geschilpunten, welke aan het conflict ten grondslag liggen, geen sprake kon zijn Zooals gemeld, zullen de werkgevers Zaterdag tot uitsluiting van ongeveer 2300 arbeiders overgaan, indien uiterlijk Donderdag geen overeenstemming is bereikt. De vakbonden zullen heden de thans ontstane situatie nader onder de oogen zien en van het resultaat waarschijn lijk mededeeling doen aan de patroons die Donderdag in ledenvergadering bijeenkomen tot het nemen van een definitieve beslissing. Hoe vindt ge dit Socialisten hier en over de grens Het „Gat door Limburg" Onze sociaal democraten zijn voor de dadelijke ontwapening van Neder land. Maar ze praten het goed, veront schuldigen althans dat Beigie niet ontwapent. Maar wat ze niet kunnen goedvin den, is dat Belgische geestverwanten zich met de verdediging van ons land inlaten, die zelfs op zich willen ne men. indertijd heeft een socialistisch Belgisch Kamerlid er over geklaagd, dat het Nederlandsche leger te zwak was om, geval Duitschiand weer in België viel Zuid Limburg te verdedi gen. Daarom wilde hij, dat bij het drei gen van een dergelijke eventualiteit Belgische troepen Limburg zouden bezetten, ten einde de Duitsche legers, die een volgenden keer niet-om Lim burg zouden heentrekken, maar dwars door Limburg in België zouden vallen, den weg te versperren. En nu heeft de socialistische senator voor Antwerpen. Barriich, zich in denzelfden zin uitgelaten. Ook hij was ongerust over het „gat door Limburg." Wij zoo verklaarde deze sociaal democraat bereiden eenalgemeene reorganisatie van onze legermacht voor en denken er aan. verdedigings werken aan de grens op te richten maar dat alles is nutteloos, als de kwestie van het gat door Limburg niet wordt opgelost. Van deze fraaie uitlating zegt het „Huisgezin". En, niet waar, nu hebben wij nog een leger, dat, indien Duitsch iand ons grondgebied mocht schen den, onmiddellijk in actie zou komen, voor zoover althans het sabotage- dreigement van den heer Zadelhoff c.s. dit niet zou verhinderen. Schaften wij ons leger af, dan zouden de Belgische sociaal-demo craten nog veel harder roepen, dat het gat door Limburg hun noodlot tig zou kunnen worden. Wellicht zouden zij dan op ver sterking van het Belgische contin gent moeten aandringen of, wat nog meer afdoende ware, eischen. in het belang van België's veiligheid Limburg, althans Zuid- en Midden Limburg, door België werd gean nexeerd. Het is in ieder geval wel opmer kelijk, dat het vertegenwoordigers der ontwapeningspartij - met - den- mond zijn geweest, die tot twéé maal toe van een stevigontwikkeld militarisme hebben blijk gegeven. Wij stellen er de Nederlandsche sociaal democraten niet voor verant woordelijk, maar wij mogen aan deze heeren toch wel vragen hoe vindt ge het geval, en in welke positie zou de eenzijdige ontwape ning, die gij met alle geweld voor ons land verlangt ge hebt ze ook weer in uw 1-Mei-leuze opge nomen ons tegenover België en uw Belgische geestverwanten bren gen Het geval is toch wel de aandacht en een antwoord waard. D.v.N. Belasting van Nederlanders in den vreemde. Het ontwerp gehandhaafd voor wat betreft de belasting van de nalatenschappen en schenkingen van Nederlanders, die niet zijn ingezetenen des Rijks. Op het wetsontwerp, houdende be paling betreffende de belasting van niet binnen het Rijk wonende Neder landers en van de nalatenschappen en schenkingen van Nederlanders, die niet zijn ingezetenen des Rijks, heeft de minister van financiën een nota van wijziging ingediend, o.m. strek kende, in de considerans te doen vervallen de woorden „van niet binnen het Rijk wonende Nederlanders enz." De minister handhaaft dus het ont werp waarvan art. 1 verworpen is voor wat betreft de belasting van de nalatenschap en schenkingen van Nederlanders, die niet zijn inge- tenen des Rijks. Nakeuring der films in het Zuiden. Wij kunnen mededeelen, dat thans zekerheid is verkregen, dat de Maan dag j.l. door den gemeenteraad van Eindhoven gewijzigde verordening op de nakeuring van films, waarbij ver ordend wordt dat de nakeuring zal geschieden door of namens B. en W de koninklijke goedkeuring kan eiken dag worden verwacht, meldt de Msb. Post en Telegrafie. Tarieven voor drukwerk zonder adres. Het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie deelt mee Op het algemeen drukwerktarief wordt een belangrijke korting verleend voor de bestelling van ongeadresseerd drukwerk, hetzij huis aan huis of alleen aan de adressen, waar tevens andere poststukken moeten worden bezorgd. Bij de tariefsverlaging, met ingang van 1 Februari j.l., is de vraag onder het oog gezien, of de bedoelde korting in vollen omvang gehandhaafd zou kunnen blijven, nu het gewone druk werktarief reeds met 25 pet. verlaagd werd. Besloten is, de tegenwoordige kor ting van 50 pet. voor de stukken beneden een gewicht van 25 gram te handhaven. De korting van 25 pet. voor stukken boven 25 gram en be neden 50 gr. wordt voorts nog uitge breid en zal ook van toepassing zijn op ae stukken boven 50 gram. De senaat der universiteit van Amsterdam heeft den heer F. M. Wibaut het eere-doctoraat in de handels-wetenschappen verleend (Ne derland De werkzaamheden bijdeOude- Zeug (tusschen Wieringen en Meden- blik) zullen binnenkort met kracht worden aangevat Er zullen een 1500 arbeiders werk vinden. Verschillende arbeidersverbiijven zullen er worden opgericht en er komt ook een om- spanningslokaal. in een uitvoerige beschouwing van mr. J. W.Tijsma in de „Leeuwarder Courant" over de gascorruptie lezen we, dat het hem door tamelijk betrouw bare gegevens bekend is, dat, wanneer de campagne tegen de gasdirecteuren beëindigd is, een soortelijk campagne zal beginnen tegen de bij het electri- citeitsbedrijf in ons land betrokkenen en daatna tegen de gemeente-architec ten. 31 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. NlEUWKUlJK. Zaterdagavond hield in het Öondsgebouw de Eiervereeni ging „de Langstraat" ejne vergade ring. De belangstelling was zeer gering. De heer L, Sikkers, voorzitter van de pluimveevereeniging uit Drunen, opende de vergadering met den Chr. groet en een welkom tot de aanwe zigen. Door den heer L Pijnenburg, direc teur der Veilingvereeniging werd hier na eene utieenzetting gegeven op welke wijze voortaan de eieren moeten worden verpakt en gesorteerd. Aan gezien dit reeds vanuit andere plaat sen werd vermeld, behoeven wij dit hier niet te herhalen. Ook omtrent geregelde levering van versche en schoone eieren werd mededeeling gedaan. De heer Willemsa uit Elshout hield vervolgens een zeer interessante lezing over de kippenhouderij. De heer L. Sikkers sprak hierna een dankwoord en sloot de vergadering met den Chr. groet. Op 24 April 1929 zal het 25 jaar geleden zijn, dat het Kruisboog gezelschap „de Jonge Batavieren werd opgericht. Er zijn plannen in voorbereiding om dit feit feestelijk te herdenken door het geven van een groot nationaal concours. in een gehouden vergadering van den B. V. L besloot ook deze vereeniging een z g. spaarkas te doen oprichten tot bijwoning van een te houden Landdag te 's Hage in Sep- tember van dit jaar. VLIJMEN Vergadering van den Raad dezer gemeente op Donderdag, den 8 Maart 1928, des namiddags te zeven ure, ten Raadhuize dezer gemeente. Te behandelen onderwerpen 1. Ingekomen stukken] 2. Aangehouden verzoek van de Voetbalvereniging om verhuring van een voetbalterrein met voorstel van Burgemeester en Wethouders.- 3. Bespreking aangaande circulaire van den Minister van Arbeid, betref fende steun bij emigratie naar Canada. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, tot het aangaan vaneene leening voor kasgeld. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, betreffende steun aan ongeorganiseerde werkloozen. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aangaan van eene overeenkomst in rekening courant met de Bank van Nederlandsche Gemeen ten. 7. Verzoek van het Wit-Gele Kruis om een buitengewoon subsidie met voorstel .van Burgemeester en Wet houders. 8.. Wijziging Begrooting Gemeen telijk Electriciteits Bedrijf 1927. 9. Wijziging Gemeente-Begrooting 1927. 's-BOSCH. Voor den aanvang der strafzitting van het gerechishot ie Den Bosch op 5 Maart werd door den president Jhr. Mr. A. F. O. van basse van ijsseli een gedachtenisrede gewijd aan Mr. J. A. Lion, advocaat en pro cureur ie Den Bosch, die gedurende 40 jaren de Balie bij het gerechtshof vertegenwoordigde en Zaterdag onver wacht overleden is. Ook werd het woord gevoerd door Mr. Visscher, adv. gen. bij het gerechtshof, mede namens den procureur-generaal. Mr. G. Koliscnoien, Deken der Orde van Advocaten sprak namens de Balie. Zondag 1.1. werd namens Deken en Pastoors der stad te 's Hertogen bosch in alle kerken een schrijven afgelezen houdende protest iegen de Duitensporigheden, waarmede het Bossche Carnaval dit jaar werd ge houden. Mevrouw W. Brouns van Be- souw, lid van den gemeenteraad te 's Hertogenbosch heelt aan den Raad een voorstel ingediend strekkende tot inperking, liever afschatfing van het Bossche Carnaval, zulks op grond der vele schandelijkheden welke net laatste Carnavalsieest hebben gekenmerkt. DRUNEN. Maandagmiddag zag een in zijn tuin werkende buurman, plotse ling rook en vlammen opstijgen, uit een zich inde onmiddellijke nabijheid der woning van den landbouwer L. v. S. bevindende houtmijt. Door spoedig ingeroepen hulp wist men de vlammen spoedig meester te worden, waardoor, vooral bij de heer scnende droogte grooter onheil werd voorkomen. Door het bestuur van het Wit- Gele Kruis is besloten, dit jaar wederom een Moedercurcus te geven waaraan alle vrouwen kunnen deel nemen. Alle belangrjellenden worden verzocht zich ten spoedigste bij het bestuur of de Eerw. Zusters aan te melden. Dat onze gemeente vooruitgang maakt in de industrie, blijkt wel hier uit, dat de fa. Gebts. de Munnik een machinale schoenfabriek is begonnen met electrlsche drijfkracht. Meldden wij reeds, dat door de kolenhandeiaren, de eierkolen zijn verlaagd van f 1.50 tol f 1.40, thans vernemen wij, dat door een firma in den kolenhandel te Nieuwkuik deze wederom zijn verlaagd en zijn ge bracht op f 1.35. In de j 1. Zondag gehouden be stuursvergadering van de Pluimvee vereeniging werd besloten om bij genoegzame deelname een curcus te geven in pluimveeteelt, alleen voor vrouwen en meisjes. Allen die hieraan wenschen deel te nemen moeten zich spoedig bij het bestuur aanmelden. WASPIK. Onze dorpsgenoot de Weled. Zeergel. Heer Dr. G. A. Wijf fels is bij Kon. Besl. benoemd tot reserve officier van gezondheid, le klasse. Bij het correspondentschap der arbeidsbemiddeling staan 16 personen als werkzoekenden ingeschreven. De keuring van dienstplichtigen der lichting 1929 zal voor deze ge meente plaats hebben op 24 en 25 April a.s. in het St. Henricusgebouw te Raamsdonksveer. De groote voorjaarsmarkt zal alhier worden gehouden op Donderdag 15 Maart a.s. Door de rijkspolitie werden dezer dagen eenige personen bekeurd wegens het fietsen op den iinkerberm van den weg. DRUNEN. Donderdagavond werd in de algemeene vergadering der leden van de eierveiling, onderafdeeling der Veilingvereeniging „De Langstraat", een prachtfilm vertoond die voor de hoenderhouders zeer leerzaam en inte ressant was. Hierbij werd door den heer Willems uit Elshout een duide lijke uitlegging gegeven. De directeur der Veiling de heer Leo Pijnenborg besprak vooral de verplichting van leden oirt in 't ver volg de eieren gesorteerd ter veiling te brengen. Uit het uitgebracht verslag over 1927 ontleenen wij het volgende: Ledental op 1 Jan. 1927 427, op Dec. 1927 492. De aanvoer bedroeg in 1926 eendeneieren 17.793 kippeneieren 649.300 totaal 667.093 Aanvoer 1927 eendeneieren 43.959 kippeneieren 877.071 totaal 921.03Ö Opbrengst 1927 eendeneieren f 2.426.24 kippeneieren f52.354 42 totaal 154.780.66 Prijs der eendeneieren in 1926 ge middeld f5.75, in 192? gemiddeld f551. Kippeneieren in 1926 gemid deld f6—, In 1927 gemiddeld f5.97 per 100 stuks. Inkomsten. Eieren f 54.780.68 Kippen f 145 50 Toeslag bruine eieren t 183.84 Boeten t 95.50 Contributie f 242.40 Diversen f 7.90 Saldo 1926 f 92.85 Totaal f 55 548.67 Uitgaven. Eieren Kippen Toeslag bruine eieren Contributie Zaterdag wordt de jaarvergade ring van het Groene Kruis gehouden. Aan de beurt van aftreding als be stuurslid is dhr. Joh. Ruijtenberg. Gedurende Febr. werd aan het postkantoor alhier ingelegd f 37424.70 en terugbetaald f 26876.58. Gedurende de afgeloopen maand passeerden 1840 vaartuigen met een totaal inhoud van 204402 ton de Rol- brug over de Donge. Naar wij vernemen werd Mej. van Onzenoort benoemd tot onderwij zeres aan de R.K. Meisjesschool alhier. Tot bestuursleden van den Chr. Nat. Werkliedenbond werden gekozen de heeren B. A. Kramer W. Faro en H. Netten. De heer B. J. Elsman tot voor korten tijd onderwijzer aan de Chr. School alhier, werd benoemd tot hoofd eener Chr. school te Gorredijk. Onkosten f54 610.07 i 141.53 f 183.54 f 202.— f 161/70 f 55 298.82 NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Totaal Ontvangsten 155.548.67 Uitgaven f55 298 82 In kas i 249.85 SPKANG-CAPELLE (V.m. Sprang). A.s. Donderdag des avonds hali acht hoopt op uitnoodiging der Geref. Jongelings—vereeniging „Timotheus alhier in het Geref. Kerkgebouw in openbare vergadering op treden den WelEd. heer C. B. v. d. Wal van 's Bosch, met het onderwerp „Paulus op den Areopagus". De Chr, Gemengde Zangveree niging „Excelsior" alhier, besloot deel te nemen aan het Groot Nationaal Concours voor Zang- en Muziekge zeischappen, 't welk op Tweeden Pinksterdag te Rotterdam (Tuindorp wordt gehouden. - De afd. Sprang van het Ned Werkliedenverbond „Patrimonium" komt a.s. Zaterdag des avonds 8 uur in de zaal van de Chr. Volksbond in 19e jaarvergadering bijeen. Aan de orde Opening, notulen, ingekomen stuk ken, jaarverslagen secretaris en pen ningmeester, bestuursverkiezing, ver kiezing bestuurslid Chr. Volksbond, aftr. de heer C. de Rooij, voorstel nieuwe leden, voorstel jaarfeest, varia, sluiting. - De Ned. Herv. jongelingsveree- niging hoopt a.s. Woensdag 14 Maart in de Consistoriekamer der Ned. Herv. kerk in jaarvergadering bijeen te kdf1 men, welke een feestelijk karakter zal dragen. CAPELLE. Tot onderwijzeres aan de bijzondere school in de Nieuw, straat alhier is benoemd mej. J. Ber. wald uit Oud-Beier!and. In tegenstelling met den Be- soyenschen buitenpolder, die weer geheel droog is, zijn de Vrijhoeven- sche-en Capelsche buitenpolders nog niet geheel watervrij. Vooral in den Capelschen staat op het gedeelte tus schen Winterdijk en oude Straat is nog veel water. Met het mooie weer van den iaat- sten tijd passeeren dagelijks meerdere vliegtuigen op hun weg van Soester- berg naar Gilze-Ryen en terug soms op zeer lage hoogte onze gemeente. Meermalen gebeurt het dat een bestuurder van een vliegtuig bewijzen van zijn behendigheid in het vliegen te zien geeft. Onze vroegere dorpsgenoot M. Kommers jzn., die zooals we inder tijd meldden tot hoofd der Chr. school te Gortel benoemd is, werd vorige week in zijn nieuwe standplaats fees telijk ontvangen. Van verschillende zijden werden hem bloemen aange boden, terwijl diverse sprekers bij deze gelegenheid het woord voerden. We hopen dat het hem in zijn nieuwe standplaats goed moge gaan. Naar men ons mededeelt zal de houten havenbeschoeiing alhier, die in minder goeden toestand verkeert, vervangen worden door een betonnen. Totvoorzitter, secretaris en penningmeester der Chr. school aan den Loonschendijk zijn benoemd de heeren B. Verhoeven, A. Spierings en D. Spierings. As. Maandag 1 2 dezer zal de bij de Ned. Herv. gemeente aan den Loonschendijk beroepen predikant Ds A. A. v. d. Kooy te Kampen aan die gemeente een bezoek brengen en des avonds om 7 uur een spreekbeurt vervullen. RAAMSDONKSVEER. Donderdag avond zal in de Herv. Veersche kerk bidstond yoor het gewas worden ge houden. Kaatsheuvel, 6 Maart '28. Aanbesteding. Onder architectuur van den heer H. J. v. d. Heuvel werd aanbesteed het bouwen van een concertzaal voor den heer J. van Dun alhier. Uitslag P. Engel, Tilburg, Metselp, f6370, Ttmmerp. f5394, Schilderp. f 400, Massa f 12.162. C. van Hest, Loonopzand, Timmer- post f 6286. C. Michael, Vrijh.-Capelle, Massa f 12,597. Gebr. v. d. Hoven, Kaatsheuvel, Timmerp. f5550, Schilderp. f440. J. W. Nieuwenhuizen, Sprang, Massa f 12 998. J den Teuling, Waalwijk, Massa 12.700. L. Luxemburg, Kaatsheuvel, Metsel- post f 6017. P. Merkx, Kaatsheuvel, Schilder- post 1630., Gunning volgens bestek. Inwoners van Kaatsheuvel abonneert U op dit blad. Geestbeschaving. De bekende tooneel-vereeniging „Geestbeschaving" uit Oosterhout die overal elders met het meeste succes optreedt, zal op 18 Maart e.k. bij de Kon. Erk. Harm. „Apollo" optreden met het tooneelstuk „Vrouwenlist". Geestbeschaving brengt haar eigen symphonie mede. De belangstelling die momenteel alhier voor tooneel bestaat zal vooral weer op dien dag spreken in een overdrukke belang stelling. Xito Naar men ons mededeelt zal de Cito zijn diensten moeten staken, omdat „de Kroon" 't beroep dezer maatschappij om consessle te hand haven heeft afgewezen. Jammer, dat we deze confortabele bussen, die naast de H. B. bussen een prachtige dienst hadden met een overdruk vervoer zullen moeten missen. De Cito was de maatschappij die ons uit ons isolement verloste, <wam steeds onze wenschen en die van 't publiek met de meeste voor- comendheid te gemoet, doch wordt nu genoodzaakt haar dienst te staken om onverklaarbare reden. Zullen de H. B. bussen, het massa reizigers vervoer alleen kunnen verplaatsen, u we aanhoudend getuigen zijn, dat met den dienst van Cito en H.B. nog reizigers moeten worden afge wezen. In Kaatsheuvel worden ook Week abonné's aangenomen. LAND- EN TUINBOUW. De beetwortelprijzen in 1928. Naar de „Grondwet" verneemt zijn door de Centrale Suikermaatschappij te Amsterdam de prijzen der beetwor telen op het Kilogram Contract vast gesteld als volgt: f 18 75 per 1000 Kg. levering franco schip of tram. f 18.50 par 1000 - Kg. levering op spoorwagen, f 19.75 per 1000 Kg. levering franco aan de fabriek. De prijs op gehalte bedraagt f 17 75 basis 14 pCt. Voor overgraden wordt f 1 per 1000 Kg. bijbetaald, onder- deelen naar evenredigheid. De prijs der pulp bedraagt f 3.25 per lOOo Kg. af fabriek. Het contracteeren der bieten neemt heden een aanvang. ABONNEERT U op dit Blad, dat U het nieuws uit de Lang straat en Omgeving het UIT GEBREIDST geeft.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 3