DE EC10 VAl HET ZUIUEN. Mo. 20. Woensdag 7 Maart '28. 51e Jrg. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 6 Maart 1928. Het nieuwe Kwartaal. Het is een algemeen bekend feit, dat j)iT BLAD het nieuws uit Waalwijk en de geheele Langstraat het UITGE jRBIDST geeft; een feit is het tevens dat het abonnementental van en de be langstelling in ons blad in elk opzicht dageiijks groeit. Zij die zich tegen April op dit blad abónneeren, ontvangen alle in deze maand verschijnende nummers GRA- TIS. Hamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk. Door de Kamer van Koophandel is 't volgende adres verzonden aan Zijne excellentie den minister van Waterstaat. Brug over Keizersveer. Door de Hoofden der Besturen der Gemeenten in het Land van Altena, in samenwerking met die van de Besturen van eenige belanghebbende gemeenten is opnieuw de aandachi der Regeering gevraagd voor 't spoe dige tot stand komen van een over brugging van de Bergsche Maas bij het Keizersveer, door een d.d. 2U December 1927 tot Hare Majesteit de Koningin gericht adres. In ait adres wordt, evenals in die van 11 September 1911 en van Juli 1916, waarnaar wordt verwezen, in 'i bijzonder de aandacht gevraagd voor de locale belangen, die voor het land van Altena zijn betrokken bij een vaste verbinding over de Bergsche Maas ter plaatse als in het adres is aangegeven. Zeer terecht wordt er op gewezen, dat een streek met een rijken bodem door haar geïsoleerdheid ernstig wordt belemmerd in hare economische ont wikkeling. Nog niet zoolang geleden werd in verband met de plannen voor het bouwen van lokaal spoorwegen, ont worpen door de Lokaal-Spoorweg- Maatschappij .Midden Brabant", de hoop gekoesterd, dat het isolement, de onoverkomelijke hinderpaal vooi de prosperatie van de eertijds zou welvarende landstreek, zou worden opgeheven. Deze hoop w^rd verijdeld omdat de planen der Maatschappij door verschillende oorzaken, verband houdende met de economische con junctuur, niet tot uitvoering kon wor den gebracht. De ontwikkeling van het motor voertuig opent voor menig afgelegen gebied breede perspectieven vooreen doelmatig snelverkeer, met al decom- mercieele voordeelen daaraan verbon den. Voor het land van Altena zullen echter die vooruitzichten niet bestaan, wanneer de streek verstoken blijft van een vaste verbinding over de Berg sche Maas bij Keizersveer. In ons adres van 1 Augnstus 1927, waaraan toegevoegd een uittreksel uit het jaarverslag 1926 onzer Kamer, vestigden wij reeds de aandacht van Uwe Excellentie op de teleurstelling die ten platteiande is gewekt door de wijze waarop een bestemming is ge geven aan de middelen, die beschik baar komen door de wegenbelasting wet, terwijl wij in hetzelfde adres gelegenheid vonden te wijzen op de noodzakelijkheid bijzondere aandacht te schenken aan de middelen, die noodig zijn om de economische ont wikkeling van het platteland te be- vorderen. Wij wezen toen op de be denkelijke ontvolking van het platte land met de daaraan verbonden soci ale en economische nadeelen. Naar onze bescheiden meening doet zich thans eene uitnemende gelegen heid voor om bevrediging te geven aan de rechtmatige verlangens van 't platteland dat niet ten onrechte klaagt dat de groote centra voordurend der mate de aandacht op hare belangen weten te vestigen, dat die van het platteland worden voorbijgezien. Deze gelegenheid is daarom zoo bijzonder geëigend, omdat niet alleen zoo speciale locale belangen daarbij betrokken zijn, doch omdat het werk der overbrugging van de Bergsche Maas daarenboven een verkeersvraag- stuk van veel ruimere strekking tot een bevredigende oplossing brengt. In de dezer dagen in de pers ver- spreide beschouwingen van het Pro paganda—Comité voor Wegenverbete ring wordt nog eens zeer bijzonder den nadruk gelegd op het nationale belang, dat gediend is met een spoe dige tot stand koming van betere rivierovergangen. Daartoe wordt ook gerekend een vaste brug bij Keizers veer. Alleen op deze wijze is te voor komen, dat het verkeer uit de Zuide lijke Provinciën zich nog meer zal oriënteeren naar de Belgische en Duitsche centra. In deze beschouwin gen wordt gewezen, en terecht, op de groote onzekerheid, die nog steeds heerscht ten aanzien van de uitvoering van de op 't Rijkswegenplan gebrachte vaste verbindingen over de groote rivieren. Het ligt in de bedoeling, dat de gezamenlijke Noordbrabantsche Kamers van Koophandel binnenkort nader op het vraagstuk van de verbetering der rivierovergangen zullen terugkomen Zonder hierop vooruit te willen loop en meenen wij toch in de bijzondere- belangstelling van Uwe Excellentie te mogen aanbevelen het verzoek, gedaan namens de Besturen van zoovele ge meenten,gelegen in het district onzer Kamer, gedaan, bij het adres, dat wij hiervoor hebben aangehaald. Plaatselijke Commissie van Toezicht op de Bioscopen. In de gisteravond gehouden vergade ring van B. en W. werd besloten de volgende personen uit te noodigen, zit ting te doen nemen in de plaatselijke commissie van toezicht op de biosco pen: Weth. Eibers, Voorzitter, Pastoor N. van Riel, Ds. L. P. Louwe-Kooijmans, Fr. Passier, P. H. Broos, H. Wiesman en L. Hartog. De laak dezer commissie is niet zoo omvangrijk, nu de nakeuring van films voor het Zuiden gecentraliseerd is. Zij heeft toezicht te houden op de nale ving der voorwaarden gesteld aan de vergunningen van den exploitant. Voorts heeft zij advies uit te bren gen over kinderfilms. Raadsvergadering. De vergadering van den Gemeente raad van Waalwijk, die bepaald was op Vrijdag a.s., is uitgesteld tot Vrijdag 16 dezer, zulks met het oog op de benoe ming van een nieuwen directeur der gemeente-gasfabriek, welke alsdan zal geschieden. Tentoonstellings-Comité. Het comité voor de in October van dit jaar alhier te houden 2e Honden tentoonstelling is saamgesteld als volgt: Arn. Verwiel, Voorzitter; J. W. Broek, le Secr.-Penningmeester; H. Driessen, 2e Secr.-Penningm.J. Beerens, J. Eij- kens en J. Pulles, Commissarissen. STATION S. S. Dinsdagmorgen hadden door een op zichter der Staatsspoor verschillende opmetingen plaats en besprekingen met onzen gemeente-opzichter, in ver band met verlegging van wissels, ver moedelijke uitbreiding perron en goede renloods aan 't station S. S. alhier. Meubelfabriek. In vervolg op ons bericht van 1.1. Za terdag, dat de nieuwe meubelfabriek in Juli a.s. in werking zal treden met een personeel van 5060 man, "verne men wij nader, dat in April a.s. met de voorbereidende werkzaamheden zal worden begonnen, tevens met 't ma ken van een kantoor, het bouwen van een paar houtloodsen. Een kern van vakmenschen zal worden meegebracht, terwijl de rest met personeel uit plaats en streek, leerlingen enz., zal worden aangevuld. Aanbesteding. Bij de Zaterdag gehouden onderhand- sche aanbesteding van de vergrooting van de lederfabriek De Amstel was laagste inschrijf ster de fa. Wed. Aarts en Zn. voor de som van 18.740. Het werk is aan den laagsten inschrij ver gegund. Vlaanderen in Woord en Beeld. Morgenavond 7.15 uur zal in den Gildenbond de vijfde ontwikkelings avond worden gehouden. De Antwerpsche voordrachtgever Oscar Tytgat zal een lezing met licht beelden houden over „Vlaanderen in woord en beeld." Kerkklokje. Vanaf a.s. Zaterdag zullen in het Kerkklokje, dat weldra zijn 7e jaargang ingaat, ook worden opgenomen de Kerkberichten enz. der parochie Loon- op-Zand. Met 1 April zal de inhoud van 't Kerk klokje belangrijk worden uitgebreid, in dier voege, dat in elk Kerkklokje de St. Jansklokken van het bisdom van 's Hertogenbosch zullen worden inge legd. Rij kspostspaarbank. Aan het Postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkanto ren werd gedurende de maand Februa ri 1928 ingelegd 53.594.08 en terug betaald 44.767.68. Hanzebank. Naar wij verenemen zal de tegen woordige eigenaar der vroegere Hanze bank in de Mr. van Coothstraat, dit ge bouw inrichten en verhuren als woon huis. Er is, zooals men weet, een boven woning, terwijl het benedengedeelte wordt verbouwd tot 'n woning met flink magazijn, het vroegere groote kantoor. Harmonie „St. Jan." De harmonie „St. Jan" besloot deel te nemen aan 't met Pinksteren te Box tel te houden Groot Nation. Concours. Het verplicht- zoowel als het eigen gekozen nummer zijn reeds in studie genomen. Benoeming. De heer H. J. Verwiel, onderwijzer op wachtgeld alhier, is benoemd aan de openbare lagere school te Kaatsheuvel. Gegund. Het bouwen van twee middenstands woningen aan het Hoogeind alhier, voor rekening van den heer Loeff te Sterksel, is opgedragen aan den heer A. van Huiten-Krol alhier. Jaarvergadering Boerenbond. Op Donderdag 8 Maart a.s. zal de afd. Waalwijk van den Noord-Brab. Christ. Boerenbond hare jaarvergade ring houden in het Patronaatsgebouw der St. Cleniensparochie. Paaardenkeuring. Door de Provinciale Regelings-com- missie voor de Paardenfokkerij, zal al hier een paardenkeuring worden ge houden en wel van merriën op 24 Mei en van stamvaders met afstammelin gen op 13 Juli a.s., telkens des voor middags 9 uur. Liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst." De liedertafel „Tot Bloei der Toon kunst" legt den laatsten tijd wel een bijzondere activiteit aan den dag. Het vorig jaar gehouden Festival ter gele genheid van haar 40-jarig bestaan, schijnt dit oude gezelschap weer een nieuw aanzien te hebben gegeven en met jeugdig vuur te hebben bezield. Het kon ook niet anders of een derge lijk uitstekend geregeld en ondanks te genwerking van Pluvius in elk opzicht schitterend geslaagd muziekfeest, moest het aanzien van en de belangstelling voor deze liedcrtafel doen stijgen, het geen nadien ook duidelijk gebleken is. Het ledental, het aantal donateurs en vooral het bezoek aan de uitvoeringen is sterk toegenomen. We hebben op 't Vastenavond-concert der Liedertafel deze grootere belangstelling nog kun nen constateeren en tevens ook hoe het gezelschap zelf tracht zich door het uit voeren van grootere werken met soli en accompagnement op hooger peil te brengen. Het actieve bestuur stelt alles in het werk om in deze stijgende lijn voort te gaan. Met goedkeuring van de algemeene vergadering doet het in dit nummer (zie advertenties) een oproep aan alle zangers en zangliefhebbers om hare gelederen te komen versterken. Tot 15 Maart a.s. wordt een speciale, zeer gunstige gelegenheid tot toetreding opengesteld, daar dan de bepalingen I omtrent betalen van inleggeld, aandeel I in de kas, enz. buiten werking worden gesteld en ieder direct als lid kan wor den aangenomen. Lateil wij hopen dat vele zangliefheb bers aan dezen oproep zullen gehoor geven. Laten zij bedenken hoevele ge notvolle uren. zij door de beoefening der muziek zichzelven en de gemeen schap kunflen verschaffen, om nog niet te spreken van het prettige gezelschaps leven, de uitstapjes, enz. Het zal den muzikalen naam onzer plaats ten goede komen als zij willen medewerken aan het doel dat de liedertafel zich stelde, n.l. den „bloei der Toonkunst". De liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst" zal deelnemen aan het ein de Juni te Heusden te houden Festival. Gouden Bruiloft. Gisteren vierde het echtpaar Tref- fers-Greve, aan het Laageind alhier, on der algemeene belangstelling, de Gou den Bruiloft. De buurtbewoners, onder leiding van de dames- en heeren-comitéleden, wa ren reeds weken lang druk in de weer geweest om dezen zeldzamen feestdag voor de algemeen zeer geachte oudjes tot een onvergetelijken dag te maken en zij kunnen thans met genoegen op hun werk terugzien. Want inderdaad is den gouden jubi larissen gisteren een hulde gebracht zoo spontaan, zoo algemeen en harte lijk als zij het zich nimmer hadden kunnen indenken en die dan ook een diepen, onvergetelijken indruk op hen heeft gemaakt. Een groot aantal bloemstukken, ge schenken, telegrammen en kaartjes, waren evenvele getuigen van de alge meene achting welke het gouden paai geniet. Hoe kon het ook anders? De Gouden jubilaris, die bijna 40 jaren lang in Baardwijk brievenbesteller was, was al tijd een voorbeeld van stipte plichts vervulling, steeds hulpvaardig en ge dienstig voor elkeen. Iedereen, zoowel de ouderen als de kenden „Jan de Post jongeren, llcl -; was ieders vriend en vertrouweling, i J I ^sjecho Slowakije". De heer de Vries, hij zegd, waarop door de bruidjes nog een mooi, speciaal hiervoor vervaardigd, lied werd gezongen. Beide gouden-jubilarissen, zoowel als familieleden waren zichtbaar onder den indruk vafi deze treilende hulde. De schoonzoon van de jubilarissen dankte namens lien voor de gebrachte hulde en offreerde als een stoffelijk blijk van dankbaarheid aan de buurt bewoners een bedrag onder couvert, dat ze naar eigen believen konden aan wenden, terwijl alle aanwezigen ver der gul werden onthaald. Des avonds kwamen de liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst" en de har monie „St. Jan" het gouden paar eene serenade brengen, waarbij de voorzit ters van beide gezelschappen, resp. de heer W. van Heesch en de heer C. van Haren, in welgekozen woorden de ju bilarissen complimenteerden. Ook de jubilarissen lieten zich niet onbetuigd en boden de gezelschappen een tractatie en een bedrag onder cou vert aan. Natuurlijk bracht een en ander des avonds een groote menigte op de been. In de café's was het over-druk, terwijl nog langen tijd troepjes hossende en zingende jongelui door de straten trok ken. Het is zooals gewoonlijk een alge meene feestviering geworden, die zoo wel de betrokken jubilarissen als de ingezetenen nog lang heugen zal. Ook wij bieden de jubilarissen onze beste wenschen aan. Kruisboogsport. De returnwedstrijd welke j.l. Za terdagavond plaats had in het café van den heer J. van Hclvoirt, Putstraat al hier, tusschen de Kruisboogschutters gezelschappen „Nooit Gedacht", aldaar gevestigd en „De Vriendschap" uit Dru ilen, werd door eerstgenoemd gezel schap gewonnen met 11 punten. De serie-prijzen behaalden de heeren Aug. van Bladel en P. van Bavel, bei den van „Nooit Gedacht", resp. met 41 en 39 punten. De algemeene vergadering van den Langslraatschen Kruisboogbond „D.E. S.V.", zal gehouden worden op Zondag 18 Maart a.s. bij den heer M. v. d. Wes ten te Drunen, ten 2 uur n.m. Op die vergadering zullen een voor zitter en enkele bestuursleden, wegens vacaturen, moeten worden gekozen. Benevens zullen de datums en gezel schappen worden vastgesteld voor de vier dit jaar te houden concoursen van wege den Bond. Biljarten. In aansluiting op de gehouden be sprekingen betreffende de oprichting van den Langstraatschen Biljartbond, hebben de vereenigingen K.O.T., W.B. C. (Waalwijksche Biljartclub) en „Ons Genoegen", resp. gevestigd bij de hee ren Chr. Mertens, Waspik, Ant. v. Ber- kel en Alb. Kemperman, Waalwijk, be sloten een onderling tournooi te hou den. De opening hiervan zal zijn op 17 Maart a.s. in het café van dhr. Kemper man tegen de vereeniging K.O.T., Was pik. Er zullen 6 wedstrijden worden ge speeld. De partijen zijn van 100 caram boles. De overwinnende vereeniging zal een herinnering aan dit tournooi worden uitgereikt, terwijl de hoogste serie-speler een extra-prijs ontvangt. Aangezien de vereenigingen van ge lijke krachten zijn, belooft het een spannenden strijd te worden. Voor de vele Waalwijksche biljart liefhebbers een mooie gelegenheid eens een kijkje te gaan nemen. Lezing van den heer de Vries. Zooals bekend, is het comité voor Letterkundige voordrachten dit jaar voor een aanzienlijk tekort komen te staan, zóó, dat men komend seizoen vermoedelijk niet meer, als andere ja ren, een reeks lezingen zal kunnen ge ven. Thans vernemen wij, dat dhr. de Vries, Dir. der R. K. Hoogere Han delsschool alhier, zich bereid heeft ver klaard, geheel belangeloos ten bate van het comité een lezing te houden over ziener en bleek toen dat het lage individu, van wien natuurlijk niets meer le zien was, ook een tasch had ge stolen, o.m. inhoudende een gouden armband, 16 aan geld, enz. Aangifte bij de politie te Waalwijk en Kaatsheuvel werd zoo spoedig mo gelijk gedaan, die een ernstig onder zoek instellen. In samenwerking met de Waalwijk sche politic heeft de Kaatsheuvelsche politie verschillende personen in ver hoor genomen en reeds Dinsdag den verdachte gearresteerd, 't Is een zekere B. uit K. Hij legde een volledige beken tenis af en wees de plaats aan waar 't gestolene verborgen was. Dit werd ook daar gevonden. Provinciaal weggeld Noord Brabant, Belastingjaar 1928-1929. De Rijksontvanger te Woudrichem zal in de maand April als volgt zitting houden: Te Almkerk, Gemeentehuis, Vrijdag 13 April, van 10 uur tot half 2 en Vrij- dag 27 April nam. 24 uur. And-el, Oude school, Donderdag 5 April en Maandag 16 April, beide kee- ren van 1012 uur. Giessen, Gemeentehuis, Donderdag 5 April van 1 uur tot half 3 en Dinsdag 17 April voorm. van 1012 uur. Dussen, Gemeentehuis, Woensdag 11 April voorm. 10n.m. half 2 en Don derdag 26 April nam. 2—4 uur. Dussen, Hank, R.K. Jongensschool, Zaterdag 7 en 21 April voorm. 10 12 uur. Nieuwendijk, Instituut, Zaterdag 14 en 28 April van 24 uur. Rijswijk, Gemeentehuis, Vrijdag 20 Ajn il voorm. 1012 uur. Werkendam, Nutzaal, Woensdag 4 April voorm. half 11nam. 2 uur en Woensdag 25 April van 1012 uur. Sleeuwijk, Gemeentehuis, Donderdag 19 April voorm. 1012 uur en Dinsdag 24 April v.m. 1012 uur. Ongeval. De toestand van den heer Zw. Tref fers is nog van dien aard, dat over brenging naar 't Ziekenhuis nog niet mogelijk is. MADE. Toen de familie S., in de huiskamer zat hoorde men de deur van het café opengaan. Een der huis- genooten ging naar voren, maar de bezoeker was verdwenen, en met hem een beurs met klein geld, die in de lade van het buffet lag. De echtelieden M. de Wijs en E. Rovers, hopen den 5 Mei hun 50- jarige echtvereeniglng te herdenken de heer de Wijs wordt dan ook dien dien dag 75 jaar. Voorzeker zal het hun niet aan be langstelling ontbreken. Door Notaris Hartong van Arck, werd Zaterdagavond in het hotel de Korenbeurs bij toeslag verkocht een Winkelhuis, met erf en tuin, bewoond door den h?er A Nuiten, Nieuwstraat Made. Kooper werd de heer C. Ver water voor f 4110. De heer J. van Beek van Made die zijn constructie—werkplaats te Drimmelen heeft, geraakte aldaar met zijn vinger tusschen een machine beklemd, zoodat hij zijn werkzaam heden moest staken en zich onder geneeskundige hulp moest stellen. Door de harmonie St. Cecilia alhier, wordt een Vlaamsche Kermis georganiseerd, die zal gehouden wor den op 19 en 20 April a.s. NIEUWS UIT HEUSDEN. kende heel wat zakengeheimen, veler finantieele omstandigheden, maar niet minder ook veler liefdesgeschiedenis. Dat alles is op dezen dag nog eens zoo treffend naar voren gebracht en „Jan heeft daaraan met de hem eigen ge\at- heid menig voorval uit zijn lange loop-"baan toegevoegd. Voor de woning van het Gouden paar hadden de buurtbewoners een prachtig versierde eere-poort opgesteld, terwijl boven de voordeur een keurig toepas selijk gedicht was aangebracht. Vooral des avonds, als het geheel electrisch verlicht was bood deze versiering een f eestelij ken aanblik. Des voormiddags 11 uur kwamen de dames en heeren van het buurt-comité met een aantal bruidjes in café W. van Helvoirt bijeen en trok men hierna ge zamenlijk naar de woning van de gou den jubilarissen. Hier werd het eerst het woord ge voerd door den eere-voorzitter van het comité, den heer A. de Rooij-Bourgon- jen, waarna de voorzitter, de heer J. Ketelaars namens de buurtbewoners, onder een toepasselijke toespraak een paar fraaie ruststoelen aanbood. De voorzitster van het daines-comité, Mcj. Bertha Brouwer, bood het gouden paar een keurige bloemenmand aan. Door het dochtertje van den eere voorzitter, den heer de Rooij, werd hierna een toepasselijk gedicht opge- die meermalen voor zijn economi- sche-geografische studiën Tsjecho-Slo- wakije bezocht, zal zijn voordracht met lichtbeelden verduidelijken. Wij houden ons overtuigd, dat er voor deze hoogst interessante lezing een groote belangstelling zal bestaan. De datum moet nog worden vastge steld. Toch kunnen we_ reeds zeggen dat de lezing nog in deze"maand gehou den zal worden. Ergerlijke aanranding. Maandagmiddag maakten eenige da mes uit Waalwijk een uitstapje naai den Roestelberg. Na een wandeling zetten zij zich tusschen de bergen om iets te gebruiken; twee harer gingen naar het nabijzijnd café om limonade e.a. te halen, terwijl de twee andere de wacht hielden bij den voorraad eet- artikelen, tasschen, enz. Plotseling schoot toen uit een der bosschen dicht bij deze twee laatsten een man te voorschijn in kleeding en houding op niet nader te omschrij ven wijze en vloog aldus op haar af. De beide jonge dames schrokken na- tuurlijk hevig van dit luguber type en zeer ontdaan vluchtten zij naar de andere dames die juist van 'tcafé we gingen. Daar verhaalden zij, begrijpe lijk zeer onder den indruk, haar weder, varen. Direct werd een onderzoek ter plaatse ingesteld, mede door een op- Heusden, 7 Maart '28. Zaterdag hield de Chr. Jongelings- vereeniging „Eben Haëzer" in de Chr. Bewaarschool haar 21ste jaarvergade ring, die nadat de huishoudelijke zaken waren afgedaan, een feestelijk karak ter kreeg. Het zaaltje was geheel met belangstellenden gevuld, w o. afge vaardigden der zusterverenigingen uit de streek. Zeer aangenaam wist men de bezoekers enkele uren bezig te houden door samenspraken, voor drachten etc., zoodat de opgekomenen zich hun avond niet zullen hebben beklaagd. A.s. Vrijdag wordt er des avonds door den heer Vogelaar uit Andel wederom een dam-scéance gegeven in hótel: „Wapen van Amsterdam41. A.s. Zaterdag is de Heusdensche Fanfare voornemens een muzikalen omgang door de stad te maken, waarbij voor den len keer het nieuwe vaandel, geschenk van vele belangstellenden zal worden ontplooid. Gisteravond trad voor het Nut op Mevr. Fredy Faber Groneman, de- gevierde zangeres en luitspeelster. Tal van nummers uit binnen- en bui tenland en ook enkele van eigen com positie deed ze hooren, waarmee ze het luistergrage publiek werkelijk wist te boelen. Was het gister de laatste Nutsavond van dezen winter, leder zal erkennen, dat het niet de minste was. RECHTZAKEN. Meineed. J. P. te Nieuwkuijk was door de rechtbank wegens meineed veroor deeld tot 6 maanden gevangenisstraf. De zaak is bekend. Verdachte kwam avonds tegen 10 uur voorbij het f.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 5