PUüOL er op! en daar wordt een mooi huis gebouwd, dan is dat toch een sieraad voor de Straat. Laat ons dat alles eerst overwegen. En als we een goeden dokter hebben dan moeten we hem ook respecteeren als hij bezwaar heeft. v. d. Heuvel. De dokter wil 't niet huren, dus hecht hij er ook geen groote waarde aan. Rocstenberg. U kent mijn standpunt reeds. Ik vind 't een nadeel ais «vij den grond verkoopen. Voorzitter. Hebt U soms een voor stel mijnheer Wijdemans? Wijdemans Ik kan wel meegaan met 't voorstel van den heerRocsien- berg. Zooals de voorwaarden nu zijn, zal de grond niet veel opbrengen. v. Amelsfoort. Ik kan !t voorstel van v. d. Heuvel wel steunen. Laat ons'i perceel opveilen, dan kunnen we zien wat 't opbrengt. Voorzitter. Dan handhaven we dus 't besluit zooals 't genomen is. Als de Raad dan 't bedrag voldoende vindt, dan zullen we 't verkoopen. Weth. v. Lier. Maar de dokter mag er in elk geval geen belemmering van ondervinden. Voorzitter. Daar houden we dan rekening mee. 2. Voorstel verbouwing Openbare Lagere School te Kaatsheuvel, in ver band met de aanstelling van een 9e en bij invoering van het verplicht 7e leerjaar van een 10e leerkracht. Voorzitter. We weten natuurlijk nog niet of 't 7e leerjaar zal worden aan genomen, omdat de Eerste Kamer nog heeft te beslissen. De Minister zegt, dat er deconian- ten niet voor zijn, ook niet voor 'i amendement van Zijlstra. Ons voor stel h)udt verbaud met het 7e leerjaar. A's 't ontwerp wordt aangenomen, dan zouden we van 't gy nnastieklokaai een klaslokaal willen maken. Een an deren uitweg weten we niet. De ver bouwingskosten worden g raamd op f 1200 en voor installatie f500 samen dus f 1700. Dsze uitgaafpost behoeft onze fi nanciën niet extra te belasten. De vleeschkeuringsdienst 1927 geeft n.l een batig saldo van f 2200.—waaruit we dus deze uitgaven kunnen bestrij den. Uit het verslag van de vorige ver gadering heb Ik gelezen dat de heei Snaphaan gevraagd heeft of men de kinderen naar Berkdijk kan zenden Dat gaai echter moeilijk want de Raad heeft niet het recht om de kinderen van een Openbare School te dwingen naar een Bijzondere School te gaan Wijdemans. Men heeft laten door schemeren, dat binnen afzfenbaren tijd de Openbare Schooi misschien overgenomen zal worden. Hebben wij dan de verzekering dat men de school zoo overneemt? Voorzitier. Ja, dat staat vrijviel vast, want de schooi is goed. D'r zullen wel eenige veranderingen gedaan moe- ten worden, dat is nu wel reeds te voorzien, zooals b.v. de privaten. Die toestand zal men in de toekomst wel willen verbeteren Overigens is de school toch goed. Snaphaan. U zelde, dat men de ouders niet kan verplichten om de kinderen naar Berkdijk te zenden maar Ik geloof dat de ouders er geen bezwaar legen zullen hebben. Voorzitter. Dat geloof ik ook wel niet, maar de Raad mist hiertoe toch elk recht. Daar is nu eenmaal niets aan te doen. Snaphaan Dat is me toch nog niel goed duidelijk. Voorzitter. Maar ik kan 't u niet duidelijker zeggen. Roestenberg. Ik begrijp den heer Snaphaan wel, maar hier is nog een andere moeilijkheid en dat is de af stand, die de kinderen dan moeten afleggen naar de school te Berkdijk Als er dit bezwaar niet was. dan zou 't de taak zijn van het Kerkbestuur om zich aan te passen, want't betreft hier een zakelijk punt van algemeen belang. Het lid van deti Heuvel onderschrijft dit en met een laconisch lachje merkt hij daarbij nog op: .En de Kerk- meesters hebben toch veel in de melk te brokkelen, dus zouden we een heel eind in de goede richting kunnen komen Maar de wet laat 't nu een- maal niet toe". Hierna gaat de Raad met't voorstel accoord 3. Voorstel bezoldiging Secretarie- personeel in verband met de wijziging door het vertrek van den heer J. van Besouw ontstaan. Roestenberg. Ik zal het op prijs stellen, en zeker ook de andereleden, indien we vooraf eenig inzicht kregen omtrent dit voorstel, 't Lijkt me goed als we 't weer terug verwijzen naar B en W. en we eerst een uitgewerkt prae—advies krijgen, zoodat we ons behoorlijk kunnen oriënteeren. Voorzitter. Daarmede kan ik mij wel vereenigen, v. d. Heuvel. Dat voorstel kan ik wel steunen. Zeudl U dan eendefini tieve regeling maken? Voorzitter. Ja, dat is ons plan ook. v. d Heuvel. Dan kan tenminste alles behoorlijk worden vastgelegd. Voorzitter. Goed. Zullen we 't dan aanhouden tot een volgende vergade ring? Dan kunnen B. en W. met een uitgewerkt plan komen. Hiermede gaat de Raad accoord. 4. Verzoek om ontslag van Mej C. van der Haart als onderwijzeres aan de Openbare Lagere School te Loonschendijk. Voorzitter. Mej van der Haart vraagt ontslag per 1 Mei. B en W. stellen voor 't gevraagde ontslag te verleenen. Wordt z h.s. goedgekeurd. 5. Adres I. J. N Teunissen, Direc teur der Lichibedtijven, inzake het te bouwen noodslachihuis. De Voorzitter zegt, dat B. en W inmiddels zijn overgegaan tot uitvoe ring van het Raadsbesluit en a s. Vrijdag reeds de aanbesteding zal plaats hebben. Roestenberg. Ik kan mij het verzoek van den Directeur wei indenken, voor hem moet een noodslachihuis zoo naast zijn woning wel onaangenaam zijn. Is er hier misschien een andere weg op te vinden Ik zou dezen ambtenaar toch wel ter wille zijn. de Wijs. De houding van den Raad legenover dit verzoek in de vorige vergadering, bevreemdde mij toch wel eenigszins.Omdat Dr. Hueber bezwaar had dat 't perceel naast zijn woning werd verkocht als bouwgrond, heeft men daar indertijd rekening mee ge houden. Nu hebben we hier ongeveer eenzelfde geval. De Directeur heeft den grond toch in gebruik, al behoort 't niet direct bij z'n pand We hebben hier toch ook met een eerste klas ambtenaar te doen. 't Doet vreemd aan, dat men aan 't eene verzoek zo gemakkelijk tegemoet komt. terwijl tegen 't andere bezwaar wordt ge maakt. Ik zou ook rekening willen houden met 't bezwaar van den Directeur. v. Amelsfoort. Er is hier gezegd Als we een goeden dokter hebben, dan moeten we hem zien te houden maar nu we een goeden gasdirecteur hebben, moeten we hem ook zien te houden, en daarom met zijn verzoek rekening houden. Bovendien behoort het pand ook bij het Gasbedrijf. v. d. Heuvel Als de notulen van de Lichtcommissie nakijkt, dan zult U zien dat er over dit punt ai eens breedvoerig is gesproken. (Spr leest uit bedoelde notulen voor). 't Perceel waar men nu een nood- slachthuis wil plaatsen, weid aanvan kelijk bestemd voor baas fitterswoning Maar de capaciteiten van den nieuwen Directeur zijn van dien aard dat ze een baas filter overbodig maken En dit nu mag voor een eersten ambte naar geen struikelblok zijn Men zegt, een modern slachthuis is zoo hygiënisch, dat't geheel reukeloos is. De vraag is nu, wordt dit een modern slachthuis? Maar 't bloed water moet toch door riolen worden afgevoetd en kan zoo iets reukeloos geschieden Ik heb er met verschillende personen over gesproken. Iemand uit Rotterdam zei me dat 't bij hen een stinkboel was. Tenslotte adviseert spr. om een nieuwe en meer geschikte plaats uit te zoeken voor den bouw van een slachthuis. Het lid Wijdemans sluit zich bij van den Heuvel aan. Snaphaan. D'r wordt gezegd, we hebben een bekwaam Directeur, daar ben ik 't mede eens, maar voor zijn diensten wordt hij toch ook betaald v. Amelsfoort Goed, maar we mogen met dezen directeur toch heel blij zijn. Wat een gasdirecteur de gemeente kan benadeelen hebben we van den v Ti- gen directeur wel gezien. We hebben nu in alle opzichten een goeden gas directeur en dat mogen we in dezen tijd wel op hoogen prijs stellen. Ik ben er dan ook sterk voor om aan 't verzoek van den directeur tegemoet te komen. Dingeman8. D'r werd over een fit terswoning gesproken, is er die dan noodig Voorzitter. Nu niet, maar wat de toekomst ons zal brengen, dat weten we nog niet. Misschien, dat we dan wel een fit terswoning noodig hebben. Dingemans. Als die mogelijkheid bestaat, dan zou ik er nu toch niet een slachthuis gaan bouwen. Swagemakers Me dunkt, hij wringt toch wel een beetje met z'n schrijven. Roestenberg. 't Doet me genoegen, zoo'n algemeene waardeering te hooren over onzen gasdirecteur. Ik hoop. dat de raad zijn oude besluit zal intrekken. Voor ons legt 't toch geen gewicht n de schaal waar nu 't slachthuis komt, maar voor den Directeur wordt 't nu bezwaarlijk Voorzitter. Maakt U er een voorstel van Roestenberg. Ja, om voor 'I nood- slachthuis een andere plaats uit te kiezen. Voorzitter. Zijn er ook leden die dit voorstel willen steunen? De leden v. Amelsfoort en van den Heuvel verklaren zich daartoe bereid. v. d. Horst, ik kan niet alle bezwa ren deelen, die door den directeur in z'n adres naar voren worden gebracht. Als we op die gronden een besluit zouden nemen, maar dan kunnen toch ook wel alle slagerijen hleropdoeken En wat moet dat geven als ze hier binnenkort voor export beginnen te slachten? Hoe moeten dan die men- schen doen welke er omwonen? Zul len die ook met allerlei bezwaren komen De Directeur heeft toch nog't voor deel, dat er tusschen z'n woning en de plaats waar 't slach'huis zou komen een flink stuk tuin ligt. |t Is geen overwegend gemeente belang om precies daar te bouwen maar als men het verzoek van den Directeur tegemoet wil komen, mij goed, maar dan moet men geen be zwaren aanvoeren die er niet zijn en dus alle andere dingen uitschakelen Daadwerkelijke hinder zou hij daar van het slachthuis niet hebben. Daar moet men nog niet rnee aankomen. v. Amelsfoort. Hij zal er wel hinder van krijgen. Bij mij in de buurt zit ook een bloedput, maar dii is hinderlijk ge noeg. v d. Horst.' Ik blijf er bij dat bij er geen hinder van zou hebben, dus laat 'm nou alle andere dingen uit schakelen. Wil men aan dit verzoek van den Directeur tegemoet komeiT, mij goed maar het vorige adres was geheel anders gesteld. Ik kan mij er wel mee vereenigen dat we naar een ander stuk bouw grond uitzien. Voorzitter. Dan zullen we hei voorstel van Roestenberg In stemming brengen. Wordt aangenomen met 10 tegen 3 stemmen. Tegen siemdcr.de leden, Snaphaan Snoeren en Swagemakers. 6. Verzoek M. van den Hoven ie Kaatsheuvel om verlegging van den weg aan den Baan, v. Lier. De wegencommissie achi verbetering wel gewenscht. Ik heb er met van den Hoven over gespro ken. Hij wil de menschen daar zoo veel mogelijk ter wille zijn. Zooals de verlegging wordt gedacht is er 'i algemeen belang mee gebaat Wij meenen dan ook te moeten voorstellen het verzoek van van den Hoven te doen inwilligen. De Raad gaat met dit voorste! ge heel accoord 7. Adres van het Bestuur der School voor Nederdultsch Hervorm den te Loonschendijk in zake verbe tering der schoolramen. Voorzitter. De kosten zullen wel niet zoo hoog zijn, maar we stellen ons voor om eerst eens een confe rentie te houden met het Bestuur We zullen dan nog wel nader bij den Raad komen. 8. Bespreking afsluiting van de Gasthuisstiaat te Loonopzand vooi het berijden met autorijtuigen en mo iorrijwieJen, Voorzitter. Door den heer Snoeren werd in de vorige vergadering ge vraagd of het mogelijk is de Gast huisstraat voor het snelverkeer af te sluiten. B. en W. hebben daar ter plaatse een onderzoek ingesteld en zijn nu ook van meening dat afsluiting wen- schelijk is. Van den anderen kam zien we er wel wat tegen op, omdai het een groote verbindingsweg is Maar een anderen uilweg weien we op bet oogenblik toch ook niet. We hebben vroeger ai eens gepro beerd om den hotk bij de Jong weg te krijgen maar dat gaat ook niet. En al erkennen we gaarne dat de toestand er zeer gevaarlijk is en ver betering behoeft, toch vind ik het ook weer jammer dat we zoo'n flinke straat moeten afsluiten. v. d. Heuvel. Praciisch is de Gast huisstraat al afgesloten, want d'r wordt zooveel bazalt opgegooid dat men er niet met honden meer durft te rijden. Snoeren. Maar voor auto- en mo torrijders kan het toch heelemaal geen bezwaar zijn om den provincialen weg te volgen. Mijne bedoeling is om de Gast huisstraat vanaf den provincialen weg af te sluiten. Het lid Van den Heuvel heeft een ander voorstel. Aan de hand van een schets toont hij op welke wijze z.i. het snelverkeer zonder gevaar toch door de Gasthuisstraat kan worden geleid Zijne bedoeling om de Tuin straat. die de Gasthuisstraat kruist, aan eene zijde te doen afsluiten en wel zoo, dat de circulatie van den hoofdweg blijft gehandhaafd. Vanuit de Gasthuisstraat zou men wel de Tuinstraat in- maar niet mogen uitrij den. Sprekers bedoeling is om de Tuinstraat niet alleen te doen afslui ten voor auto's en motorrijwielen, doch ook voor wielrijders, wagens en kar ren. Dingemans. Voor automobielen is de baan dan vrij om er nog harder door te jakkeren, waardoor het gevaar voor de kinderen wordt vergroot. Van den Heuvel. Absoluut niel; vol gens dit plan leiden we het verkeer en nemen elk gevaar weg Mijn voor ste! gaat veel verder dan dat van Snoc ren. Het voorstel van Snoeren is niet afdoende, absoluut niet, en daarom wil ik verder gaan en zeggen, als we tets doen, laat het dan afdoende zijn. Snoeren. Maar volgens uw voorstel, van den Heuvel, wordt het gevaar daar zeker niet weggenomen, want 't bezwaar blijft toch dat bij de kerk geen twee auto's elkaar kunnen pas- seeren. Het lid Van den Heuvel blijft zijn idee handhaven en bestrijdt hardnek kig het voorstel van Snoeren. Geen der leden geeft instemming aan het voorstel van v. d. Heuvel. Van der Horst. Het is veel beter om de straat geheel af te sluiten. En voor automobilisten èn motorrijders is het toch heelemaal geen bezwaar om eventjes om te rijden, ik geloof zelfs, dat het nog korter is. Juist datstukjr weg bij de kerk brengt het ernstige gevaar mede. Het lid Roestenberg onderschrijft zulks. In stemming gebracht, wordt het voorstel tot algeheele afsluiting van de Gasthuisstraat met op één na al gemeene stemmen aangenomen. Tegen stemde het lid v d Heuvel 9. Bespreking gasvoorzlening te Loonopzand en het voteeren van dt daartoe noodige gelden. De directeur der gasfabriek ver schijnt ter vergadering om een nadert (oeltchiing te geven en vragen te be antwoorden. Op 't verzoek van den Voorzitter om een uiteenzetting te geven, ant woordt de directeur, dat het beter is dat da leden vragen stellen, welke hij clan zal beantwoorden Het lid Roestenberg vraagt naar de raming der totale kosten. Directeur Dat is een maximum van f50 000 't Kan tenslotte ook wel op t 45.000 uitvallen, dat is nu nog niei precies te zeggen omdat we de toe name niet weten. Voorloopig meenen we op een afname te mogen rekenen "an 70 M3 per uur. v d. Horst Is men zoover, dat de kosten bestreden kunnen worden Dn is nu van groot belang om te weten. Snoeren. Men is destijd met een lijst rondgegaan voor gasaansluiting D'r werd toen aan de menschen gezegd die op de lijst teekenden, de aansluiting kost je niets. Nu zou ik wel eens willen weten hoever dii gaat. Als 't nu op slot van rekening tuch geld kost, nou. dan geloof ik dat er zich nog geen 20 pCt van dt inschrijvers zal aansluiten. Het zou jammer en nutteloos zijn om plannen ie maken als we tevoren nog niet weten hoeveel er zich zullen aan sluiten. v. Amelsfoort. Berkdijk moest voor tien jaar garantie stellen en Loon op Zand heett 't nog niet gedaan. v. d. Heuvel. We zijn op 't oogen blik aan 't herkauwen waar we in dt gascommissie al driemaal over gespro ken hebben, dat weet de directeur toch ook. De vraag van den heer v. d Horst s geheel ongtmotiveetd en heeft mij ten zeerste bevreemd. Toen indenijo grond werd gekocht voor de gas fabriek en tegen alle adviezen van hoogere ambienartn tn de fabriek werd gebouwa op een plaats waar ze niet behoorde, hebben wij toen ook aan Kaatsheuvel gevraagd: stellen ullie garantie Worden de uitgaven door de inkomsten gedekt? Als de directeur advies wil geven, dan geloof ik dat spoedige aansluiting van Loon op Zand zeer gewenscht is, en in het belang is te achten van ons geheele gasbedrijf. Voorzitter. De gegevens van den directeur zijn zoo, dat aansluiting van Loonopzand inderdaad een voordeel ts voor het bedrijf. v. d. Horst. Ik moet den heer van den Heuvel even opmerken, dat ik niets te veel heb gevraagd of gezegd. Wij kunnen niet verantwoordelijk gesteld worden, voor wat een vroe >ere raad heeft gedaan. Mijn gewone vraag is, zullen de voordeelen de kosten dekken wan neer we ons dat niet tevoren behoe ven af te vragen, dan is ook elke bespreking overbodig. Er zijn toch plannen gemaakt ener ook een begrooting en die houden toch verband met mijn vraag. Als men de vraag niel behoefde te stel len naar de inkomsten van aanslui ting, dan zouden we ook geen be- Ingezonden Mededeelingen. Als Uw Handen ruw zijn of gesprongen en Uw Lippen schraal en pijnlijk; maar vooral ook bij brand- en snijwonden ontvellingen en allerlei huidverwondingen Het verzacht en geneest grooting noodig hebben en zou men kunnen zeggenwe sluiten Loon aan, onverschillig wat 'i kost. Maar we zijn toch hier gekomen om de zaak te bespreken, zuoaat mijn vraag üus geenszins ongemoitveeia is. v. d. Heuvel. En ik zeg dat 't wel zoo is. U weet toch ook hoe de za ken staan en U kent toch alle cijfers. Waarom dan nog die vraag? v. d. Horst. Niet voor mij persoon, lijk heb ik deze vraag naar voien gtbrachf, maar wel voor den Raad. ik voor mij weet wel dat aansluiting van Loonopzand rendabel is, maar ik wil ait in den Raad ook voor de andere leden uiigtltgd zien. Ook voor de burgerij is het beter als zij weet hoe de zaken staan. De heer Snaphaan heeft bezwaar tegen een artikel in de verordening waaibij de aansluitingskosten van Loonopzand anders zijn dan voor Kaatsheuvel. Spr. wil in deze gelijkstelling en bedoeld artikel uit de verordening schrappen. Snoeren. Bij ons is er gezegd, dat men ook een gratis lichtpunt zou krijgen. Is dat waar? De directeur antwoordt dat zulks niet in het voornemen ligt. Roestenberg. Ik ben er voor om Loonopzand gelijk te behandelen, ais Kaatsheuvel. Gelijk monniken, gelijke Kappen. v. d. Heuvel. De vraag van den neer v. d. Horst heett mij toch ten zeeiste getrappteid. Wij hcbOcn te- vuien luch at üie zaak lang en ern stig bekeken. Moeten we nu weer voorat aan beginnen v. d. Horst. Ik zeg nogmaals dat het geen persoonlijke vraag was. Mijn bedoeling was slechts om hef Odiietje aan 't rollen te brengen. Maar net lijkt me beter, dat de directeur nu een verslag geett. De leden van den Raad moeten toch weien hoe hel er mee staal. Directeur. Voor Loon op Zanaheb- oen we voorloopig gerekend op een afname van 5U.UuU M3. Kaatsheuvel vcibiuikl 500M3 per meter en Sprang* di5M3. LUt als maatstal genomen, re- Ken ik voor Loon 250 M3. Natuurlijk is dit hei minimum, want we mogen gerust aannemen, dat er meer zal wor- uen afgenomen. Per jaar komen we dan op een afname van 50.000 M3. Volgens deze berekening zat ons bui zennet vooreerst wel voldoende zijn. Wanneer in de toekomst de atname door Loon op Zand zoo groot wordt dat niet voldoende gas met behoorlij ken druk door de leiding gevoerd kan worden, dan benoeti men de oude ouiztn nog niet op te ruimen. De leiding kan men dus in elk geval la ten liggen, maar wel zullen we dan een andere technische voorziening moeten trelfen en dat zou kunnen ge- oturen door te Loon op Zand een kleine gashouder te plaatsen. Voor zoover nu te zien is, zal dat echter vooreerst nog niet gebeuren. Wanneer Loon op Zand 50000 M3 afneemt, wat we gerust mogen aan- I nemen, dan zal hierdoor de exploita tie van net gasbedrijf gunstig worden Otïnvloed. In de begrooting zelf is gerekend op een hulpkracht, en daarvoor kun nen we volstaan met een leerling.ter waarvoor is f 800 is uitgetrokken. Maar die leerling fi ter kunnen we hier houden en een filter voor Loon aanwijzen. Voor mij komt er nu wel een beetje meer werk bij, maar dat is niet van dien aard, dat ik er voor naar Loonopzand behoef te gaan. Ik kan dus vanaf hier het geheele bediijf be dienen. Ik heb mij nog met deskundigen uit Tilburg en Rotterdam beraad, en die keurden mijn plan goed. Al zou men beide in 't alleruiterste geval kunnen laten vervallen, toch blijlt een seininrlchting en een telefoon ge wenscht, voora! met het oog op de controle. Men behoeft absoluut geen vrees te hebben, dat de menschen zich niet zouden aansluiten. Ze doen 't op den duur allemaal omdat gas ook een eisch destijds is. Ik acht 't niet noodig om nu buizen te nemen van een grootere diameter. Men kwam dan aan meerder ijzerge wicht van 30000 K.G. en een uitzet ting van kapitaal, wat niet noodig is. Roestenberg. Is het ingrijpend op de exploitatie als de kosten voor Loon gelijk worden gesteld met die van hier Direteur. Daar is al meermalen in de commissie over gesproken. De uit komsten wijzen aan, dat de huur on-

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 2