IEECHÖVAHHEIZUI1IËI BEZOEKT DE Paasrtivee-Tentoonslelling BREDA MAANDAG 26 MAART Woensdag 28 Maart Paardenmarkt. Calé-Restaurant „De Korenbeurs", C. Snijders. Opening 11.30 v.m. Entrée-prijs 10.50. jS'o. 24. Woensdag 21 Maart '28. 51e Jrg. TWEEDE BLAD. BINNENLAND. Het wetsontwerp tot wijziging ran art. 88 der Arbeidswet, (vrijstelling van het arbeidsverbod voor kinderen beneden 14 jaar) is aangenomen door de Tweede Kamer. B. en W. van Rotterdam stellen den raad voor ten behoeve van buitengewone uitgavan een geldleening groot t l5,ÜU0GÜU aan te gaan. GEBOORTEN STATISTIEK 1927. Het Zuiden bovenaan! Blijkens het Maandschrift Statistiek bedraagt het aantal levend geborenen per duizend inwoners in de gemeenten boven de 50.000 zielen: zen avond dusdanig te doen slagen, tot een bezoek als thans, 't welk hij en zijn medeleden zeer op prijs stellen en wat aanleiding zal geven om te trachten ook in 't a.s. seizoen met de voordrachten door te gaan. Ondergeteekende maakt het ge achte publiek bekend, dat het van 1. Eindhoven 2. Tilburg 3. Maastricht 4. Nijmegen 5. Apeldoorn 6. Rotterdam 7. Leiden 8. Arnhem 9. Utrecht 10. Groningen 11. Dordrecht 12. Amsterdam 13. Den Haag 14. Haarlem 26.4 totaal 25,9 totaal 24.0 totaal 21.5 totaal 21.4 totaal 20.2 totaal 20,2 totaal 19.5 totaal 19.2 totaal 19,0 totaal 18.9 totaal 18.8 totaal 17.3 totaal 16.9 totaal 2024. 1801. 1411. 1643. 1217. 11461. 1405. 1488. 2092. 1913. 1034. 13693. 7095. 1892. den Heer M. Govaerts, de Markt, vanaf 24 Maart door hem zal worden geëxploiteerd beveelt zich gaarne in de gunst aan. aan a.s. en JAARVERGADERING WERKLIEDENVEREENIGING. Het katholieke Zuiden vertoont dus verreweg het hoogste aantal geboorten en Eindhoven toont ook in deze de „lichtstad" van Nederland te zijn. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk 20 Maart 1928. Lezing De Vries. Het zal eenieder aangenaam hebben getroffen dat 1.1. Maandag de achter zaal van Hotel Verwiel goed bezet was èn om den spreker van den avond èn om 't goede doel, waarvoor deze lezing zoo belangeloos door den heer G. de Vries was aangeboden en anderen hun woord en pen hadden gegeven ter aan moediging. En toch moeten wij zeggen dat wij nog verschillenden dezen avond hebben gemist, die er om tal van rede nen o.i. hadden moeten zijn. Wanneer zal men toch begrijpen, dat men zekere plichten heeft, niet alleen tegenover zichzelf, maar ook tegenover de ge meenschap. Zeker is het, dat degenen die dezen avond steunden, ook naar waarde heb ben genoten. De heer de Vries heeft ons op zeer onderhoudende wijze een pret tige reis laten maken door de jonge re publiek Tsjecho-Slowakije niet alleen, maar hij heeft ons uit zijn schat van gedegen kennis, over dit onderwerp een brok medegegeven over 't ontstaan van dit rijke land, de vorming, de politieke en godsdienstige kwesties, de strijd tusschen Duitschers en Tsjechen, tus- schen Katholieken en Hussieten, hij heeft ons gesproken over de bewoners, hun gewoonten, hun kleederdracht, over de rijke natuur, de groote indu strie en de schitterende hulpbronnen, hij heeft ons getoond de bekende en gevreesde Bata-schoenfabrieken met 'n dag-productie van 60.000 paren en een personeel van 9000 man, met de win kelbedienden in 360 eigen winkels van 12.000 man. Dit alles opgeluisterd en afgewisseld door een prachtvolle serie zwarte en ge kleurde lichtbeelden, die ons deden kennis maken met dit mooie land en zijn groote mannen als president Mas sarijk, als Beness en die het gespro kene duidelijk illustreerden en de ken nis van al de aanwezigen metterdaad hebben verrijkt over dit land, dat uit den oorlog gegroeid, van groote betee kenis is geworden in Midden-Europa. Zeer zeker hebben de tegenwoordigen van harte ingestemd met de woorden van dank den heer de Vries, na zijne belangwekkende lezing gebracht door den voorzitter van het comité, den heer M. A. J. van Liempt. Hij dankte hem voor de interessante verhandeling, thans geen letterkundige, doch een niet minder belangrijke economisch- geografische, waarin de spreker hoopt te doctoreeren, maar niet minder voor de spontaniteit, waarmede hij deze le zing geheel belangeloos aanbood, toen hij na de laatste bijeenkomst vernam welk 't resultaat was geweest, vooral 't finantieele, van de opofferingen die het comité zich met de reeks van lezingen had getroost. Spr. zag daarin ntet alleen 'n welwillendheid tegenover 't comité, maar een medeleven met het doel dat door dit comité wordt beoogd. Hij bracht tevens dank aan Mr. B. Timmermans voor de woorden laatst gesproken en het voorwoord in „De Echo van het Zuiden" geschreven, dat blijkbaar heeft ingeslagen en ook aan de redactie en administratie van dit blad voor haren grooten steun. Dit alles heeft saamgewerkt om de- Onder zeer matige belangstelling hield de R. K. Werkliedenvereeniging Maandagavond haar jaarvergadering in den R. K. Gildenbond. Te ongeveer half negen opende de voorzitter, dhr. Passier, de vergadering met den Christel, groet. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd goedgekeurd. Aan het uitvoerige jaarverslag van den Secretaris ontleenen wij het vol gende: Overzicht van het ledental. Het ledental bedroeg op 1 Januari 1927: 579 mannelijke leden, 38 vrouwe, lijke leden, 68 mannelijke aspirantle den, 23 vrouwelijke aspirantleden, of totaal 708 leden. Op 1 Januari 1928 was de stand al dus: 587 mannelijke leden, 33 vrouwe lijke leden, 62 mannelijke aspirantle den, 18 vrouwelijke aspirantleden, in totaal 700 leden, of eene vermindering van 8. Het aantal donateurs bedroeg 125. In den loop van het jaar verloren we 5 leden door den dood, namelijk: H. Sustrunck, G. van Bokhoven, A. van Broekhoven, H. v. d. Pennen, W. Du- quesnoy. Van de vergaderingen. In het afgeloopen jaar hadden 4 al- gemeene vergaderingen plaats en wel op 11 April, 17 Mei, 30 October en 7 November. Verder werden nog gehou den 38 bestuursvergaderingen, 4 ver gaderingen van den Bestuursraad en een 6-tal vergaderingen in combinatie met diverse corporaties en personen. Het werk der tuberculose-bestrijding. De speldjesdag van Herwonnen Levenskracht, welke telken jare met Waalwijksche Kermis door het Plaat selijk Comité georganiseerd wordt, bracht op de som van 131. Het aantal leden van de z.g. vrijwil lige stuiversactie bedroeg 93. De op brengst hiervan was in 1927176.55. Dit bedrag doet duidelijk zien, wat door samenwerking kan worden ver kregen. Niet genoeg kan dan ook wor den aangespoord tot aansluiting aan deze actie. Met wat goeden wil kan toch iedereen een offertje van 5 cent per week missen, en daardoor medewerken aan de bestrijding der zoozeer gevrees de tuberculose, die jaarlijks nog maar te veel slachtoffers ten grave sleept. Door onze vereeniging werd ten ba te van de nazorg een bedrag van 10- aan Herwonnen Levenskracht geschon ken. Een woord van dank aan het Comité voor hunne activiteit inzake steunver- leening aan Herwonnen Levenskracht. Onze instellingen. Wordt door ons in den regel hier het eerst genoemd onze oudste en meest belangrijke instelling, het Ziekenfonds, wij willen ditmaal eene uitzondering op den regel maken en beginnen met onze jongste instelling, het Dokters fonds. Opgericht op 13 April, trad dit fonds op 1 Mei in werking en mocht zich al zeer spoedig in een groot ledental ver heugen. Momenteel bedraagt het aan tal verzekerden pl.m. 1400 en nog steeds neemt het aantal toe. Het Ziekenfonds, wat we ditmaal als tweede zullen noemen, ging dit jaar niet vooruit in ledental. Bedroeg dit op 31 Dec. 1926: 470, op 31 Dec. 1927 was dit aantal gedaald tot 429, alzoo eene vermindering van 41. Vermoedelijk is deze vermindering te wijten aan de op richting der Fabriekskassen in den loop des jaars. De uitkeering bij ziekte bedroeg in totaal 3582.85. Aan Dokters- en Apothekersrekenin- gen werd betaald een bedrag van 1130.76. Aan vergoeding bij operatie's 137.50. Aan specialistische behandeling 163.50. Aan tandheelkundige behandeling 40.50. Uit het aan het Ziekenfonds verbon den Steunfonds werd 669.70 uitge. keerd. De Steenkolen-inkoop-Vereeniging, eveneens een onzer nuttige instellin gen, mocht zich in het afgeloopen jaar in een groote toename van het ledental verheugen. Op 31 Dec. 1926 bedroeg het ledental 358, op 31 Dec. 1927 414, dus eene vermeerdering van 56. De omzet over het afgeloopen jaar bedroeg 8775 H.L. steenkolen. Het Agentschap van De Centrale Volksbank had 'n goeden vooruitgang te boeken. De inlagen in de Spaarkas bedroegen 17928.43; terugbetalingen ƒ11223.31; dus een totalen vooruitgang van 6705.12. De inlagen in de Beleggingskas be droegen 1800.de terugbetalingen 7,92; zoodat de Beleggingskas voor uit ging met 1792.08. Een vooruitgang dus van Spaarkas en Beleggingskas samen met ƒ8497.20. Het Agentschap van de Coöperatieve Levensverzekering-Maatschappij „Con. cordia" neemt steeds in omvang toe. Op het einde des jaars telde het pl.m. 160 ingeschrevenen. Onze Ontspanningsvereenigingen lieten zich ook in het afgeloopen jaar niet onbetuigd. De Harmonie had wederom succes te boeken. Op 26 Januari namen twee kwartetten deel aan het Kwartetten- en Solisten-Concours te Steenbergen. Hier werden twee eerste prijzen en een extra-prijs behaald. Op 1 Mei werd deelgenomen aan het De vergadering geeft hieraan instem ming. Namens de controle-commissie deelt de heer Verhoeven mede, dat boeken en bescheiden van den penningmeester in orde werden bevonden. Bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreden zijn: P. v. Brunschot, C. P. Didden en Jac. Fran sen. Door den Bestuursraad zijn de aftre denden candidaat gesteld. De voorzitter zegt, dat geen tegencan- didaten zijn gesteld, zoodat de aftre denden bij enkele eandidaatstelling zijn herkozen. Mededeelingen. Vooreerst spoort de voorzitter aan om nog krachtiger de vijf cents-actie te steunen ten behoeve van Herwon nen Levenskracht. Dan deelt hij mede, dat op 22 en 29 Juli a.s. 't 25-jarig bestaan van den Bond wordt herdacht. Op 22 Juli wordt te Tilburg een ver. gadering van den Bestuursraad gehou den, terwijl men voor 29 Juli een open luchtmeeting zal organiseeren te Den Bosch, waaraan eenè groote demon stratie verbonden is. Spr. spoort aan om deze Roomsche betooging, waarvan veel kracht uitgaat, te steunen en hoopt dat Waalwijk niet in den op tocht zal mankeeren. Nog deelt de voorzitter mede dat 14 en 15 April door het Werkliedenver bond een tweedaagsche cursus wordt gegeven. Naar aanleiding van de gehouden besprekingen in den Bestuursraad, deelt de voorzitter mede, dat het voor de leden mogelijk is om steenkolen per mud en per week te ontvangen, zoo er zich voldoende voor aanmelden. Men Oers en A. Bax Gzn. Er werden 44 stieren ter keuring aan* geboden, waarvan 34 werden afge keurd. De stieren der volgende eigenaren werden goedgekeurd: Ant. van Huiten, Drunen. J. Kamp, Waspik. Stierhouderij Kaatsheuvel te Kaats heuvel. A. voor de Poorte, Sprang-Capelle. J. de Bruin, Sprang-Capelle. Wed. J. v. d. Schans, Sprang-Capelle. J. Hcijmans, Sprang-Capelle. A. Leijten, Waalwijk. J. Loeff, Waalwijk. A. van Delft, Drunen. Aangehouden. Door de politie alhier werd aange houden de zwerver M., die in het poli tieblad stond gesignaleerd. Hij werd naar 's Bosch overgebracht. A. T. O. dienst. Men deelt ons mede, dat de A.T.O. 3 April a.s. een busdienst zal openen op Gorinchem, Waalwijk, Gilze-Reijen. Ongeval. Bij het ingaan der fabriek had dezer dageq de arbeider J. B., werkzaam bij de Tiintur-schoenfabriek, het ongeluk ,over een z.g. kipkarretje te vallen. Hij kwam zoodanig met z'n lichaam op zijn hand te vallen, dat deze ernstig werd gekneusd en hij zich onder ge- Ineeskundige behandeling moest stellen. De „Vischlust". vischclub „Vischlust" gevestigd Kwartetten- en Solisten-Concours te Rotterdam, alwaar 2 eerste prijzen met de kwartetten werden behaald en 3 eer. ste, 1 tweede en 1 derde prijs met de solisten. Nog zij hier vermeld dat de firma Th. van Wijck uit sympathie voor de Har- monie, haar een nieuwe Medaillekast schonk, waarvoor we de milde geefster oprechten dank betuigen. Ook de Tooneelvereeniging verschaf te ons in den loop van het jaar weer menigen genotvollen avond. 't Jaarverslag van den Secretaris werd onder dankzegging goedgekeurd. Jaarverslag Penningmeester. Hieraan ontleenen wij het volgende: Bondskas. Ontvangsten 4308,31, uitgaven 4507,56, nadeelig slot 199.25. Ontvangsten Buffet 3441.69, ande re ontvangsten 3185.98'/», totaal ont vangsten 6627.67'/»; uitg. 6474.72'/»; Batig slot 252.95. Op 't gebouw rust thans een hypo theek ven 15750. Begrooting 1928. Bondskas. De ontvangsten en uitgaven worden geraamd op 3950. Exploitatie gebouw en café op 6660.— De heer Weber heeft opgemerkt dat er op de begrooting een post staat van 35.voor vergoeding van den Direc teur der Harmonie. Gezien diens pres tatie en ijver, stelt spr. voor den heer Duivelaar voor dit jaar een gratifica tie te geven van 25.en voor 1929 de vergoeding vast te stellen op een mini mum van 60. Voorts zag spr. gaarne dat er ten op zichte van den regisseur der tooneel vereeniging in gelijken geest werd ge handeld. De voorzitter zegt dat de prestaties vaan den Directeur en regisseur niet gering zijn. Spr. kan zich persoonlijk wel met het voorstel vereenigen en vraagt of de vergadering er mee ac- coord gaat, dat dit punt eerst in een bestuursvergadering wordt besproken. kan zich bij de wijkboden opgeven. Radio. Meermalen, zoo zegt de voorzitter, is er gesproken over aanschaffing van een radio-toestel in den Gildenbond. 't Onderzoek naar 't nut hiervan heeft geen bevredigend resultaat gege ven, want juist waar de leden belang in moeten stellen daar wordt maar weinig voor gevoeld, zooals b.v. propa- ganda-reden over de organisatie, enz. Enkel als vermakelijkheid kan men in den Bond geen radio aanschaffen. Bovendien heeft men rekening te hou den met 't bezwaar, dat de zaal slechts een enkele avond in de week vrij is. De vergadering geeft aan 't Bestuurs- besluit haar instemming. Met betrekking tot de propaganda- club uit de voorzitter den wensch, dat deze spoedig actief zal gaan werken. Onder dankzegging voor de belang stelling sloot de voorzitter hierna de vergadering met den Chr. groet. Wqkgebouw Groene Kruis. In vervolg op ons bericht van 1.1. Za terdag, vernemen wij nader, dat het niet de bedoeling is het Wijkgebouw met woonhuis te herbesteden, maar dat men dit werk nader onderhands zal aanbesteden en gunnen. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk. Bij de gisteren gehouden candidaat- i stelling ter verkiezing van een lid voor de afdeeling Kleinbedrijf (vacature Hoevenaars) van de Kamer van Koop handel voor de Langstraat, werden de volgende lijsten ingediend: 1. J. C. van Beurden, Hakkenfabri- kant, Dongen. 2. C. Jansen, Hotelhouder, Geer- truidenberg. 3. J. W. Nobelen, Schilder, Dongen. Op Dinsdag 17 April a.s. zal de ver kiezing worden gehouden. Voorjaarskeuring Stieren. Gisterenmorgen werd alhier de pro vinciale stierenkeuring gehouden, door de keurmeesters A. Wagemakers, J. v. bij den heer A. v. d. Pluim, aan de Ha ven, heeft Zaterdagmiddag een visch- wedstrijd gehouden, welke echter geen resultaat had. Men heeft toen des avonds de voor dezen wedstrijd aangekochte prijzen verloot. Op den 26sten Maart zal de 2de Pauschveetentuun*ietlmg wor den genoudtn op de vee markt ie breda. Nog verscn in het geheugen ligt Je indruk van het groote succtsder eerste tentoonstelling bearitgen de icekcnen niet, aan zal ook nu weer jeze snow een groot succes woraen want er zijn reeds ruim 260 dieren «(geschreven, hetgeen, gtzitn de jinstandigneden een zeer groot aantal is, want om een zoo groote collectie uitgezochte dieren bij eikaar te krijgen necti heel wat voeten in de aaioe. Het vorige jaar was er onder de oezoekers stechis één roep: „Wat 'n Keurig gezicht is dat toch zoo'n col- leCile vee.!" Zoowel voor de stads- als voor de plaitelandsmenschen is de Tentoon— iteiling een bezoek overwaard. Voor de eerste categorie, omdat >nen daar eens kan zien welk een •noeite en zorgende veefokkers ervoor over hebben om aan 't publiek door jen slager een lekker „beetje" te •aten voorzetten. Voor de laaisten om tweeerlei reden lste. om te zien in welke richting er moet worden gewerkt om 'n goed resultaat te bekomen met het mesten van vee en 2de. om een voorbeeld te trekken uit 't tentoongestelde vee ten opzichte van de fokkerij in de richting van melkgitt. Als curiosum vermelden wij, dat de Regelingscommissie een premie toekent aan tuberculoze vrije veekoppel, netgeen ongetwijfeld zal bijdragen om Je tuberculose—bestrijding onder het (undvee aan te moedigen. Wij kunnen onze lezers niet genoeg aanraden om er, ook vergezeld van nun dames, eens een kijkje te gaan nemen. De officleele opening zal plaats vinden om 11.30 v m. door den heer ourgemeester van Breda. Ingezonden Mededeelingen. Schrijnende tanden na de wasch verzacht en geneest men spoedig met PUROL Brabantsche Athletiekbond, Door de Centrale Pers- en Pro- pagandaCommissie van de Konin klijke Nederlandsche Aihletiek Unte is. op Znerdag 24 Maart 1928 des n m. 4 uur, een vergadering uiige schreven in Hotel „de Beurs" Groote Markt te Breda. Op deze vergadering, waar als spre kers zullen optreden de H.H. W. A. Deenen, ondervoorzitter van de j K.N.A U. en A.J O Strengholt Hoofd- Redacteur van „de Revue der Sporten" zal de dtfhilieve oprichting van den Brabantschen AthletUk Bond bespro ken worden. Deze vergadering is toegankelijk

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 5