Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Witte ^ozen. FEUILLETO Vrouwenhanden jrtJMMER 25. ZATERDAG 24 MAART 1928 51e JAARGANG. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 3S_ Telegr.-AdresECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. HEUSDEN. Raadsvergadering van 19 Maart. De vergadering was voltallig, en nadat de notulen onveranderd waren vastgesteld deelde de Voorzitter een achttal Ingekomen stukken mede 1. Verslag van den toestand der Teekenschool over 1927 met bijvoe ging van een nieuw leerplan. 2 Procesverbaal van kasopneming bij den Gem.—Ontvanger, tevens be heerder van het Vleeschkeuringsbedrijf op 22 Febr. j I., waarbij alles in orde bleek. 3 Drie besluiten van Ged. Staten, houdende goedkeuring van wijzigingen in de Gem.—begrootingen over 1927 en 1928 4. Schrijven van J. Zonneveld, waarin hij zijn benoeming tot regent der Godshuizen aanneemt. 5 Schrijven van A j Leenhouis, waarin hij wegens vertrek naar Lelden op 1 April ontslag neemt als lid van den Raad. als iid van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs en als lid van de Commissie tot we ring van Schoolverzuim. 6 Verslag van de Commissie tot wering van Schoolverzuim over 1927 Punt 3 Vaststelling van 't kohier der Rioolbelasting over 19^8. De Voorzitter deelde mede. dat de baten geraamd waren op f 994. wat door allen werd goedgevonden Punt 4 Vaststelling van het ver- menigvuldigingscijfer der plaatselijke inkomstenbelasting over 't dienstjaar 1978 -29. Evenals verleden jaar stelde de Voorzitter voor dit te bepalen op 1 zoodat de belasting hier betrekkelijk laag is, waarmede allen genoegen 34. Een paar uur later echter overhan digde Fuchsia den zanger, die juist het prijslied uit de „Meistersinger" had gezongen, haar lauwerkrans, waar van de strik werd gesloten door eene diamanten agraaf een kostbaar pronkstuk, aan welks achterzijde zich een lijst bevond, die haar portret om sloot. Hans ten Winkel nam den krans vroolijk aan. „U eert mij hoog, vorstin", zeide hij, door mij zoo vrijmoedig op te dragen den Meester te kronen", en met deze woorden hing hij den krans over een marmeren buste van Wagner, die de eereplaals in de muziekkamer innam, iets, waarover Hochwald niet kon na laten hartelijk „bravo" te roepen. Henzelf den middag deed zich aan Sigrid een schoone gelegenheid voor, met een deel der plannen, die haar in het hoofd zaten, te voorschijn le ko men. Zij ging in dc bibliotheek een boek halen en vond daar vorst Hoch wald, die een groote perkamenten rol, den stamboom van zijn huis, op tafel had uitgespreid en daarop eenige ver beteringen aanbracht, die professor namen. Punt 5. Brief van de Directie der Gasfabritk betreffende voorgenomen herstellingen aan de fabriek in ver band me? de thans geldende concessie, met voorstel van B en W Daar de concessie 't volgende jaar eindigt en de inrichting voor grnote uitgaven komt te staan, als f 14 000 voor een nieuwen gashouder en f3000 voor den bouw van een nieuwen oven wenscht de Directie de concessie ver lengd te zien met 10 jaren met moge lijkheid om die van jaar tot jaar door de gemeente te zien opzeggen, op voorwaarde dat de gemeente voor ieder jaar vervroegde opzegging bin nen de 10 jaar aan de Maatschappij zal uiikeeren f 1000. B en W. vonden dit zeer billijken deden daarom een voorstel in dien geest. Het lid Metselaar wenscht de zaak aan te houden, wat volgens den Voorzitter niet kan daar de Directie aan den Zomenijd gtbonden is om de noodige vernieuwingen aan te brengen. Ook wenscht de heer Met selaar een commissie van onderzoek in te s'ellen. daar hem gebitken was. dat het gros der ingezetenen gesteld was op electrisch licht en drijfkracht De Voorzitter repliceerde, dat de Rand het volk vertegenwoordigt en dat hij daarom een refrrerdum al te gek vond. Bovendien kan er later toch nog gepraat worden over elec- triciteit. Het lid Scbmiehusen drong ook aan op uitstel en vreesde dat. als de zaak niet rendabel bleek, de Mij bij de gemeente zou aankloppen om subsidie. De Voorzitter zei dat. als zulks het geval was. de Raad vrij was subsidie te verleenen als het in het belang der stad was, maar dat de concessiona rissen, onafhankelijk van winst of verlies, in ieder geval toch 10 jaren verplicht zouden zijn de fabriek te exploiteeren. Glauchau in eene oorkonde van het ar chief had ontdekt. „Kom maar", zeide hij vriendelijk, toen Sigrid aarzelend bij den post van de deur bleef staan. „Je stoort mij niet. Integendeel, wanneer je deze weerspan- nige punt, die steeds omkrult, even wilt vasthouden, zal ik je daarvoor zeer dankbaar zijn". „Het doet me plezier, je van dienst te kunnen zzijn", antwoordde Sigrid terwijl ze naderbij kwam en hare han den op het blad legde. Terwijl de vorst zijn korte aanteeke- ningen met teekenpen en waterverf uit voerde, las Sigrid in het gedeelte van den stamboom, dat voor haar lag en dat den vorstelijkcn tak behandelde. Heel onderaan stonden de namen van Marcellus en zijne familie, maar in het schild met den helm naast Iris' naam ontbrak nog het wapen. „Ziezoo, dat is al weer gebeurd", zei de Hochwald na een poosje, terwijl hij pen en waterverf wegborg. „Met deze korte pennestreken heeft de stamboom een groote verbetering ondergaan, die autenthiek kan bewezen worden en het was voor onzen waarden professor weggelegd deze fout in den chaos van het archief te ontdekken." „Heeft zoo'n stamboom de waarde van een officieel stuk?" vroeg Sigrid, terwijl ze nog steeds hare oogen op het perkament gevestigd hield. „Wanneer er, zooals bij dezen, de be wijzen van voorhanden zijn, zeker", antwoordde vorst Hochwald. „Dus zou bijvoorbeeld verandering van één naam met opzet geschied, ver- valsching van een officieel stuk zijn?" vervolgde Sigrid. Weth. De Haan doet zijn waar schuwende stem hooren en zegt. dat electrisch licht minstens l'/2 a 2 m. zoo duur is als gaslicht, zoodat hij eventueele aanschaffing moet ontraden en dring? aan op afdoening, omdat de zaak urgent is. Het lid Leenhouis is het heelemaai niet eens met den vorigen spreker, en tracht hem te weerieggen en wil ook uitstel om nader te onderzoeken wat voordeeliger is gas of electrisch licht. De Voorzitter deelt mede. dat hij om den schijn te vermijden van den wensch van B en W door te drijven, bereid is om alsnog prijs en voor waarden aan te vragen bij de Pntm., bijv. waar Weth. De Haan tegen is, dan nauwkeurig een prijs per eenheid opvragen bij een gemengd bedrijf Het lid De Mol is tegen uitstel en vreest, dat invoering van electriciteit een strop kan worden voor de Gas fabriek, met noodlottige gevolgen voor de gasverbruikers Nadat er nog heel wat in't midden „Dat komt ook nog op de omstandig heden aan. In hoofdzaak echter zonder twijfel. Toen wees Sigrid met den vinger op de plaats, waar in sierlijk rondschrift stond gehuwd den lsten Mei 1889 met Iris, Rose, Maria, gravin von Erlen- stein, dochter van graaf Lodewijk von Erlenstein en diens echtgenoote Anna, geb. barones von Spittelberg. Zij sloeg de oogen tot haar zwager op en zeide zacht, met nauw merkbaar bevende stem „Wanneer het je eigen zaken geldt, is het dan niet onwaardig, in dezen trotschen stamboom zoo'n groote leu gen te schrijven?" De vorst keerde zich om en zag zijne schoonzuster een oogenblik sprakeloos aan. „Je kiest scherpe uitdrukkingen", zeide hij volkomen kalm. „Wat schijnt je hier een leugen toe? Iris is eene Er Ienstein". Sigrid knikte, zonder de oogen neer te slaan. „Je zult hare rechten op dezen naam ongetwijfeld kennen", zeide zij lang zaam en nog zachter dan te voren. „Dat bedoelde ik ook niet, maar het is de naam mijner moeder, die hier op deze plaats een pijnlijken indruk op mij maakt". „Waarom? Verklaar deze raadselach tige woorden!" antwoordde Hochwald kort. „Groote God, wat lieb ik gezegd!" riep ze uit met een ontroering, die niet geheel gemaakt, maar grootendeels echt was. „Marcellus, zou je werkelijk en waarachtig niet vermoeden of weten, dat Iris was gebracht, vond de Voorziiter de zaak ampel besptoken en bracht hij hel voorstel van B. en W. in stem ming.3 dat werd verworpen met 4 legen 3 stemmen. Voor: de heeren De Haan, Verhoe ven. De Mol. Daarna bracht de Voorzitter een voorstel in stemming in den geest van het gesprokene door het lid Leen houls, ondanks de argumenten van Weth. De Haan, die het heelemaai nog niet met hem eens was. Dit voorstel werd aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren De Haan en De Mol. Punt 6. Voorstel van B. en W.tot vernieuwing van keibestrating. Volgers dit voorstel zullen de Bree- en Putterstraat over een breedte van 4 M. en de Pelschestraat over de volle breedte belegd worden met Zweedsche granietkeien, wat plm. f 12.000 zal bedragen, terwijl naar aanleiding van een vraag van het lid Leenhouts werd medegedeeld, dat de oude keien zul len worden verwerkt in de Oudman- huisstraat en elders Ook had laatst genoemde gaarne een klinker—rijwiel pad zien aangebracht, met het oog op eventueele subsidie. Toen ontspon zich een debat over wat men onder een rijwielpad ver staat en of de bestaande klinkerpaden wel als zoodanig zullen worden be schouwd, waarop de Voorzitter zeide dan desnoods de gem.verordening te kunnen wljzieen. Eindelijk bracht de Voorzitter het voorstel in stemming, om het bij aan neming nog dezen Zomer te doen uitvoeren. Met algemeene stemmen werd het aangenomen. Punt 7. Rekening over 1926 en begrooting voor 1928 van de Gods huizen. Namens de Commissie van Onder zoek. bestaande uit de heeren De Haan. Metselaar en De Mol. bracht de De stem stokte haar in de keel het woord wilde haar niet. zoo gemakkelijk over de lippen. „Dat Iris niet je zuster is", ging Hoch wald kalmpjes voort. „Troost je maar, je hebt niets gezegd, wat ik niet sedert lang wist. Maar ook dan nog is deze inschrijving geen leugen want het offi cieele, door je ouders onderteekende stuk, waarbij zij verklaren Tris tot hun wettig kind aan te nemen, is in mijn j bezit". Sigrid zweeg als versuft. Het was dus toch waar, wat Spini haar had verteld. Maar wie was Iris dan? Zij kwam weer naderbij en reikte den vorst hare kon- j de hand. j „Ik ben zoo blijde, dat ik niets ge- zegd, niets verraden heb", zeide ze met I gemaakte hartelijkheid. „Maar hoe kon je gelooven, dat je i vader mij in liet onzekere zon hebben i gelaten?" antwoordde Hochwald vrij koel. „Neem me niet kwalijk", zeide ze, ter wijl een lichte blos haar over de wan gen vloog. Snel verzoend kuste Hochwald de slanke hand, die Sigrid hem had toege reikt en rolde den stamboom toen weer op. „Het was de wensch van je vader, evenals vroeger die van je moeder, 't voor je geheim te houden, dat Iris je zuster niet is", zeide hij. „Wanneer en door wien ben je het te weten geko men?" Sigrid liet het hoofd zakken. „Ik wil niemand aanklagen", zeide ze op zachten toon. „Genoeg ik weet het. En vervolgde zij, pijnlijk la chend, „ik bewonder de kracht, waar- laatste rapport uit en adviseerde ze zoo goed te keuren, daar alles In orde was. hoewel hij de opmerkirg niet onthouden mocht, dat het htm speet dat in 1926 f 1000 meer was uitge geven dan ontvangen. Als oorzaak gaf hij aan. dat vele maatschappelijke schipbreukelingen zich hier komen vestigen in de zgn. „krotwoningen" en hij hoopte dat de Gezondheids commissie haar oog daarover zou laten gaan. De Voorzitter zeide hem toe bij hem om advies te zuilen komen mei een paar heeren en dan zou men zien. Punt werd hierna goedgekeurd. Punt 8. Voorste! van B en W »ot wijziging der Gem. begrooting 1927, om een bestemming te geven aan het batig slot (1479.10) van het Vleesch keuringsbedrijf Ook dit werd met algemeene stem men goedgevonden. En hiermede kon de vergadering worden gesloten, daar niemand iets meer had te vragen. Doch de Voor zitter voelde zich gedrongen namens den Raad afscheid te nemen van het lid Leenhouts, die deze week de stad reeds verlaat en deed zulks op harte lijke wijze, met waardeering sprekende over wat de heer Leenhouts deed In den korten tijd van zijn lidmaatschap, waarop deze evenzoo dank zegde en eindigde met de beste wenschen voor Heusden en zijn bestuurderen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. welke door huishou elijken arbeid ruw, rood of b.schadigd zijn. worden weder gaaf, zacht en blank door Doos 30 en 60, tube 80 ct. PUROL Zij die zich tegen April op dit blad abonneeren, ontvangen alle in deze maand verschijnende nummers GRA TIS. mede je Iris liefhebt, die je over alles heen hielp,, wat oude, edele huizen an ders als een fjmet op hun wapenschild zouden beschouwen". Hochwald, die natuurlijk dacht dat Sigrid alles van de zaak af wist, lachte een weinig. „De wereld is zeer dwaas, nog meer, zij is zeer wreed, den steen van de schul dige op dei onschuldige te werpen", zei de hij. „Ik had je niet tot die wreede, onbezonnen menschen geteld, Sigrid". „O, Marcellus, hoe kun je denken „Je ouders kennen de vooroordeelen der wereld en evenwel hebben zij toch alles gedaan, om een jong schepseltje voor kommer en verdriet te bewaren", vervolgde Hochwald op bijna treurigen toon. „Dat was een liefdewerk, eenig in de geschiedrolleu der menschheid. God geve, dat geen boosaardige tong 't ooit zal vernietigen". „Zou Iris dus niets vermoeden?" „Hoe zou ze? Je ouders hebben er haar trouw voor behoed, en ik heb op mij genomen, in dit opzicht hun laat- sten wil op te volgen". Hochwald borg den perkamenten rol in een blikken trommel, die hij zorg vuldig sloot. „Ja," zeide Sigrid langzaam, „het is goed dat Iris niets vermoedt. Het zou vooral in haar tegenwoordige positie zeer vernedereend voor haar zijn". De vorst keerde zich om zijn ge laat was vuurrood geworden. (Wordt vervolgd). faalwpscne en Uigstnitsfke Courant Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zend°n aan den Uitgever. PrQs der Advertentiën: 20 cent per regel.; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Uit het Duitsch van EÜFEMINA VON ADLEBSFELD-BALLESTBEM. flMtoCMAPPy VAM VERZEKERING OP MET LEVU1-

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 1