DE ECHO VAN HET ZUIDEN. V Sproeten komen vroeg in No. 25. Zaterdag 24 Maart '28. 51e Jrg. I DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk 23 Maart 1928. P. G. VAN VLIET De nieuw benoemde directeur der Licht- en Waterbedrijven te Waalwijk. Wij geven hierboven een portret van den nieuwen directeur der gas-, eiectriciteits- en waterbedrijven in onze gemeente. Aan de korte necrologie onder ons raadsverslag, willen wij nog een en ander toevoegen De heer van Vliet is geboren 8 Mei 1896 en is gehuwd sinds 12 Juli 1923. Hij behaalde 't eindexamen H B. S. 5 jarigen cursus, eind-diploma der Suikerschool te Amsterdam (Middel baar— Ctiemisch technisch onderwijs), Handelsschool. Vervolgens was hij Chef chemiker aan de Beetwortelsuikerfabriek .Sas van Gent", scheikundige aan de cokes fabriek Staatsmijn Emma (o a belast met de chemische controle der drink waterleiding) en sinds 1924 als schei kundige der bijproducten-fabricatie aan de Hoogovens (bedrijffcontrole van het gasbedrijf) te Velzen. Bovenstaande staat van dienst en de referenties van den nieuwbenoemde uit alle bedrijven, speciaal van het Hoog-ovenbedrijf, de door hem ont worpen controle-systemen e. m d zijn van dien aard, dat wijmeenende gemeente te mogen gelukwenschen met deze keuze, terwijl wij den heer van Vliet onze felicitaties aanbieden met deze mooie promotie en de hoop uit spreken, dat hij in deze nieuwe functie de technische en financieele ontwik keling dezer belangrijke bedrijven zal weten te bevorderen en daardoor veel zal kunnen bereiken in 't belang dier bedrijven en der gemeente, vooral waar hij het voorrecht heeft weldra te komen voor een geheel nieuwe, modern geïnstalleerde gasfabriek. Examen. De heeren A. C. IJzermans en H Pompe te Waalwijk, beiden onderwij zer aan de RK Bijzondere Jongens school te Drunen en C. H. Robben te Kaatsheuvel, hebben met gunstig ge volg het examen godsdienst afgelegd, daartoe opgeleid door den WelEerw. heer Martens alhier. Belangrijk nieuws. Naar wij vernemen zal de nieuw benoemde en pas gewijde bisschop der Philipoijnen Mgr. Constant Jur- gens, van "de Missie-orde van Maria te Scheut te Brussel, thans te Nijme gen, bisschop van Tuguegaras op het eiland Luzon, de a.s Missietentoon stelling, die van 14—17 April in onze gemeente gehouden wordt met een bezoek vereeren Mgr. zal mogelijk de missie—ten toonstelling openen en bij die gele genheid in onze parochiekerk een missie predicatie houden. Koninklijke Stoomschoenenfabriek A. H. van Schijndel te Waalwijk. Naar wij vernemen, heeft de Konink lijke Stoomschoenenfabriek A. H. van Schijndel te Waalwijk onderhands ge plaatst, f 100 000 gewone aandeelen deelende in de winst over 1928. De hierdoor ontstane agio zal hoogst waarschijnlijk aan de „Extra-Reserve" worden toegevoegd. R. K. Middenstandsvereeniging. In de gehouden vergadering van de R. K. Middenstandsvereeniging is besloten om den heer Nobelen, door de afdeeling Dongen candidaat ge steld voor de verkiezing van een lid voor de Kamer van Koophandel, te steunen. Uit het jaarverslag, dat door den heer J. Pulles werd uitgebracht, bleek dat het aantal leden ongeveer station nair is gebleven. Vervolgens ontstond een lange ge dachtenwisseling of wel of niet tot het houden van een tentoonstelling moet worden overgegaan. Het resul taat van deze besprekingen was dat een commissie bestaande uit de heeren C. van Liempt, Borstrok, j. v. Eijkelenburg, C. Marks, Chr. Klerx en L. Verrappe, zal nagaan of er genoeg deelnemers voor zullen zijn en of de kosten te dragen zullen zijn. Tenslotte werd besloten bij de Ka tholieke instellingen aar» te dringen hun inkoopen te doen bij de R. K georganiseerden. Onze haven. Uit alle streken, nog wel van de Zuiderzee, leest men dat het water, door de geweldige Oostenwinden, zeer laag staat. In dit euvel deelt ook in ernstige mate onze haven, De zeer lage water stand, gevoegd bij de steeds aan groeiende versltbbing, scheppen 'n on- mogelijken toestand. Er zijn schippers die al dagen en dagen vastzitten in den modder en die kalm, werkeloos maar moeten afwachten tot ze er eens uit zullen kunnen en zoo groote schade posten boeken. De Thor heeft al een piar dagen moeten tobben om er geheel ledig uit te komen, ten slotte is haar dat gelukt. Al is nu de lage waterstand mede schuldig, er zal toch iets moeten ge beuren om den toestand, een ware modderpoel, te verbeteren. Vergissen wij ons niet dan ligt het in de bedoeling 't volgend jaar weer te laten baggeren, dat is dan 4 a 5 jaar geleden. Zou men om de vaart fatsoenlijk gaande te kunnen houden, en die is nogal druk naar wij vernemen, niet moeten besluiten dezen termijn korter te nemen? Wij weten net niet.'t kost geld, maar daar is o i. nieiaanteont komen, waar het hier een groot belang voor plaats en streek betreft. Misschien is er juist hierom sub sidie te verkrijgen, of is er mis schien een ander doenbaar middel ter verbetering? Wij gelooven't niet. Naar wij nader vernemen hebben belanghebbende ondernemingen en particulieren een adres gericht tot de gemeente om aan den onhoudbaren toestand ten spoedigste een einde te maken. B. en W. hebben de zaak direct in onderzoek genomen. Gouden Jubilé firma O. A. Donkers Wij hebben geruimen tijd geleden reeds gemeld dat 1 Mei a.s. de firma O. A. Donkers alhier, haar 50 jarig bestaan herdenkt. Het spreekt van zelf dat dit jubilé niet onopgemerkt zal voorbij gaan. Daarvoor geniet de firma om haar eerste-klas fabrikaat in de heele schoen wereld een te groote reputatie; daar voor is het talrijke personeel, waaron der velen reeds tientallen jaren bij de lirma in dienst zijn. te zeer aan de zaak en den huidigen patroon gehecht daarvoor geniet de persoon van den tegenwoordigen eigenaar, den heer H. Donkers alsmede zijn geachte familie te zeer de algemeene achting der in gezetenen, om den grooten steun die zij steeds aan alle mogelijke vereeni gingen en instellingen in onze plaats verieenen. Natuurlijk zal het jubileum ons nog wel nader aanleiding geven om uit voeriger terugte komen op de stichting en gestadige ontwikkeling van het bedrijf en de perfectionneering van het fabrikaat; op de verhouding van het personeel tot den patroon en op het groo.e aandeel dat de familie Donkers in het maatschappelijk leven van onze plaats heeft gehad, we kunnen thans volstaan met te vermelden dat men allerwege deze gelegenheid zal aan grijpen om van zijn achting, zijn mede even en sympathie te doen blijken. Vooral van de zijde van het perso neel maakt men zich op om dit jubilé tot een treffende hulde en onvergete lijke gebeurtenis te maken. Reeds maandenlang is men hiervoor druk in de weer, onder leiding van het comité uit het personeel gekozen, bestaande uit de heerenAdr. v. Mierlo Sr., voorz Adr. v. Mierlo Jr., secretaris, Dupont, penningm., L. v. d. Geld, A. Boom en Adr. v. Herwijnen en Mej. ilis. Verhoeven. Eere-voorzitter is de heer H. v. d. Velden, accountant te 's-Bosch. Er heeft zich verder uithet personeel een gemengd koor gevormd, waar onder zich prima krachten bevinden en dat onder leiding van den heer v. d. Geld een aantal fraaie kooren heeft ingestudeerd, die er reeds goed inzitten. Ook op het gebied van komische en andere voordrachten heeft men zich reeds maanden lang geprepa reerd. Het ligt in de bedoeling als hulde blijk van het personeel den patroon een fraaie plaquette aan te bieden, vervaardigd wordt door onzen Waal- wijkschen kunstenaar den heer Th. v. Delft. Op welken dag in Mei de viering van dit gouden jubilé zal plaais hebben is nog niet definitief geregeld, dat het echter een waardige feest viering zal worden staat wel reeds vast. Iriduum. A.s. Donderdagavond ten half acht begint in de St.Clemens-parochieeen triduum voor de leden een eereleden der H. Famiiie. Het plan bestaat om bij deze ge legenheid een godsdienstige vereeni- ging voor jongens beneden de 18 jaren op te richten. Kynologie. De heeren Jos. Pulles alhier en Willemse te Drunen, leden van de Kynologen-vereeniging Waalwijk en Omstreken zullen 31 Maart en 1 April deelnemen aan de groote Winner-Show van Nimrod-Cynophilia te Amsterdam. Wit—Gele Kruis. Blijkens den oproep in ons eerste blad, zal de vereeniging 't Wit—Gele Kruis hare algemeene jaarvergadering houden op Donderdag 29 dezer des avond 8 uur in'de Groote zaal van den R. K. Gildenbond. Behalve de gewone agenda-punten als jaarverslagen, periodieke verkie zingen enz. zal pastoor Kitselaar uit Zeeland (N Br.) de bekende propa gandist voor 't Wit-Gele Kruis en de bestrijder der zuigelingensterfte in onze provincie eene rede houden. Zoowel om deze interessante lezing als om een bewijs te geven van zijne belangstelling in het werken dezer zegenrijke vereeniging. ver wachten wij a s. Donderdag eens een goede bezette zaal. die gunstig zal afsteken bij vroegere vergaderingen. Examencommissie Np voor 1928. In de commissie, belast met het af nemen van de examenster verkrijging van de akte tot het geven van nijver heidsonderwijs in diverse vakken, zijn door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen o a. be noemd de heeren H.. J. de Groot, Inspecteur-generaal van het nijver heidsonderwijs te 'sGravenhage, als voorzitter; J. P. van Duyne, maat- schoenmaker te Scheveningen August Falise, beeldhouwer je Wageningen F. W. C. Grave, arts te'sGravenhage; Hendrik Hoek, dir. Vakschool te 's Gravenhage. Liedertafel .'lot Bloei der Toonkunst' Naar wij vernemen heeft de in ons blad geplaatste oproep om nieuwe leden voor bovengenoemde Liedertafel tot resultaat gehad dat 11 nieuwe leden zich hebben aangemeld, welk aantal vermoedelijk nog spoedig za stijgen. Ongetwijfeld zal deze versterking van het ledental aan de prestaties van het gezelschap ten goede komen en het in staat stellen den opzet van deze actie te bereiken, n 1. zich in de toe komst op de uitvoering van grootere werken te gaan toeleggen. Verpachting. Bij de deze week gehouden open bare verpachting van de landerijen van „De Binnenpolder van Besoljen" brachten deze in totaal op f 361.— zijnde f38 meer dan het vorige jaar. 2O jarig bestaan. Het Kruisboogschuttersgezelschap De Eendracht", zal binnenkort zijn 20-jarig bestaan herdenken en heeft ter viering van d.t- belangrijke feit een groot nationaal concours uitgeschreven op de banen bij den heer L.Leijtens, waar de vereeniging is gevestigd en wel op Zaterdag 12 en Zondag 13 Mei. Voor de corps- eerste en tweede zestallen zijn een 14-tal prachtige prijzen uitgeloofd als bekers, lauwer takken enz. terwijl belangrijke geld prijzen voor kampioens-en personeele zes- en drietallen beschikbaar worden gesteld. Waar de opzet van dien aard is en alles gedaan wordt om 't concours zoo schitterend mogelijk te doen ver- loopen, twijfelen wij er niet aan of de belangstelling voor de deelname aan dit concours zal zeer groot zijn, Waalwijks Gemengde Zangvereeniging. Waalwijks Gemengde Zangvereeni ging zal een cabaret-avond organiseeren in de zaal „Musis Sacrum" op Zater dag 28 April a.s. Nieuwe Zaak Stationsstraat. Zooals uit de in dit nummer voor komende advertentie blijkt, opent de heer J. Veraa in het geheel nieuwe pand aan de Stationsstraat No 15, nabij de Markt, een heerenmaatzaak met bijbehoorende artikelen. Waar de heer Veraa een uitnemend vakman is en de zoo goed ingerichte zaak op een zeer gunstig punt ligt, twijfelen wij er niet aan, of hij zal daar met succes werken. De in 't café van den heer W. van Helvoirt, gehouden biljartwed strijd tusschen U. T. E. L. alhier en Volharding uit Sprang, had het vol gende resultaat: Volharding Sprang Braspenning M. Brouwers Moonen U.T.E.C Waalwijk 67 E. de Vries 75 55 F. v. Helvoirt 75 46 v. Helvoirt Jzn. 75 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Nieuwenhuizen 45 J. Pullens de Roon 75 F. v. Helvort Bz. 75 van Ham 67 H. Pullens 75 verantwoordelijkheid van een kassier, 't Bestuur en den Raad van Toe- 75 zicht, die met den kassier invoortdu- R.K. Coöperatie Ons Belang. Zaterdag 17 Maart jl. had de alge meene jaarlijksche vergadering plaats der R. K. Coöp.. Vereen. „Ons Be- lang'\ Dat deze vereeniging flink vooruit gaat, blijkt hieruit, dat dit jaar 8 pCt. werd uitgekeerd. Een totaal van on geveer f800 werd onder de leden verdeeld. Voorzeker een nuttige instelling. Biljarten. Gisteren avond werd in Hotel Ver- wiel wederom een wedstrijd gespeeld tusschen de aldaar gevestigde biljart club en de biljartvereeniging „Onder Ons" te Tilburg. Het resuitaat was als volgt „Onder Ons" Jansen 69 de Cock 64 Eras 100 P. v. Beurden 63 Hollands 96 M. v. Beurden 100 .Hotel Verwiel var. Loon van Mierlo v. d. Sanden Broek Spapens Krieck 492 totaal 627 De biljartclub „Hotel Verwiel heeft alzoo gewonnen met 135 punten en zich dus ten opzichten van den vorigen wedstrijd flink hersteld. 353 445 De aangekondigde wedstrijd ,Ons Genoegen" Kemperman, tegen ,K. O. T." uit Waspik moest op het aatste moment worden afgelast wegens een ongeval van den besten speler van K. O. T. Er is nog zooveel mogelijk publici teit aan gegeven om de supporters niet teleur te stellen, niettegenstaande er toch nog enkele een vergeefsch bezoek gebracht hebben. Bovengenoemden wedstrijd, tevens opening van het tournooi is thans definitief vastgesteld op Zaterdag 31 Maart, dus vandaag over acht dagen, Wij vertrouwen dat deze wedstrijd de belangstelling van de vele biljart liefhebbers hier uit de omgeving zal hebben. Boerenleenbank. De plaatselijke afdeeling der Boeren leenbank vergaderde Woensdagavond in den R.K. Gildenbond alhier. Met inbegrip van het Bestuur waren aanwezig 55 leden, voorts nog de ZeerEerw. heer van Erp, adviseur der afd, en de heer Verbeeten, Hoofd inspecteur van de C. C. B. De Directeur, de Edelachtb. heer J A. J. van Heijst, opende te ongeveer half acht de vergadering met den Christel, groet en een speciaal welkom aan den heer Verbeeten, die dezen avond een toelichting zal geven op het voorstel tot wijziging der Statuten. De Dir. hoopt, dat de heer Verbeeten van deze afd. een goeden indruk zal mogen meenemen. De directeur deelde mede. dat de uitkomsten der Bank over 1927 wel vrij gunstig zijn. Voor den boerenstand was het echter een minder goed jaar. )e veeprijzen en de opbrengst der landbouwproducten wogen niet op tegen de hooge Ioonen en pachten. Tot Secretaris werd aangewezen de heer W. v d. Mee en tot stemopne- mers de heeren A. v. d. Broek en Klerks De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing ongewijzigd goedgekeurd en vastgesteld. Voorstel tot wijziging der Statuten ten aanzien van a de wijze van benoeming, her benoeming, schorsing en ontslag van den Kassier; b. de wijze van vaststelling van het Kassierssalaris c. de vertegenwoordiging der Bank op de Algemeene Vergadering der Coöp Centrale Boerenleenbank d. de aansprakelijkheid van de leden der Bank; e. de bepaling omtrent ambten, welke onvereenigbaar zijn met de functies van Beheerders en Kassiers der Boerenleenbank en enkele punten van ondergeschikt belang; f. verlenging van den duur der vereeniging. Aan den heer Verbeeten werd nu gelegenheid gegeven de reglements wijziging toe te lichten. Wanneer men reeds 24 jaar onder een reglement heeft gewerkt aldus de heer V. waarom dan plots een wijziging Evenals in een bedrijf zoo leert men ook hier om iets beter te doen Door ondervinding leert men plots een jarenlange gevolgde werkwijze te verbeteren. Evenzoo bracht de ondervinding mede de wenschelijkheid om enkele bepalingen in de Statuten te wijzigen Aan de voorgestelde wijziging hebben de leden echter eerst hun goedkeu ring te hechten. Waar de Boerenleenbank is aange sloten bij de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven, heeft deze laatste ook eenige medezegging schap verkregen. Spr. ontwikkelde dan hoe men de noodzakelijkheid tot wijziging van verschillende bepalingen was begin nen te voelen, en hoe na de wijzi ging der Cooperatiewet 1925 een commissie van onderzoek werd inge steld. Wijziging werd noodig geacht be treffende de aansprakelijkheid, 't Is alleszins wenschelijk en billijk dat alle leden hoofdelijk aansprakelijk zijn bij eventueel verlies der Bank. Deze bepaling is In 't belang van de bank en de leden. Als er verlies geleden is en dit wordt d"»or de leden weer aangevuld, dan ontvangen zij hiervan later we derom restitutie. Dit laatste kan na tuurlijk alleen als de eindrekening een winstcijfer aangeeft. De oude bepaling, dat de kassier door de leden wordt benoemd heeft ook verandering noodig. De ervaring leerde dat de benoe ming van een kassier soms groote moeilijkheden meebracht, vooral om dat de leden over het algemeen geen inzicht hebben van de vereischten en rend contact staan, weten beter, wat van een goed kassier mag worden vereischt. Uit dien hoofde werd het terecht wenschelijk geacht, dat de kassiers—benoeming voortaan aan de taak van 't bestuur wordt toege voegd. In deze benoeming heeft de Raad van Toezicht de volle mede- zeggingschap. Zoo in de keuze van een kassier eenig geschil rijst tusschen 't Bestuur en den R. v. T. dan staat hooger beroep open bij de C. C B., die dan na onderzoek een besluit neemt, dat voor beide partijen bindend is. De commissie heeft ook een maat staf gevonden bij de vaststelling van't kassiersalaris' waardoor aan het Be stuur de mogelijkheid, om een kassier buitensporig te salarieeren wordt ont nomen. De C. C. B. houdt op een en ander toezicht Tot nog toe zond men steeds den kassier als afgevaardigde, met een mandaat der afd. naar de vergaderin- v gen van de C. C. B. Waar nu de C. C. B. invloed kan uitoefenen op de kassiersbenoeming, zoo wordt het niet wenschelijk geacht, een kassier als stemgerechtigde te doen afvaardi gen. Immers staat de kassier nu ten opzichte van het Bestuur van de C. C. B niet meer geheel vrij. Hieruit volgt de noodzakelijkheid dat een lid van het Bestuur of van den R. v. T. als stemgerechtigd afgevaardigde naar de vergaderingen wordt gezonden. Als gewone leeftijdgrens voor kas sier heeft men gemeend dit te moeten stellen op 70 jaar. Echter kan een kassier boven dezen leeftijd in z'n functie gehandhaafd worden, doch mag telkens maar voor den tijd van jaar worden benoemd. De gewone kassiersbenoeming is voor 't tijdvak van 4 jaar. De practijk heeft ook geleerd dat een kassier nog andere ambten ver vulde, die echter niet met zijn functie vereenigbaar zijn te achten, zooals b.v bankier of commissionnair in effecten. Men heeft daarom gemeend met betrekking hiertoe een bepaling inde statuten op te nemen, waarbij de kas sier gehouden is, geen ambten te ver vullen die onvereenigbaar zijn met 't ambt van Kassier der Boerenleenbank. Dit geldt ook ten opzichte van het Bestuur en den Bestuursraad. Opdat den leden steeds een zuiver inzicht wordt gegeven van den finan- tieelen toestand der Bank moeten voortaan de vaste goederen en even- tueele effecten op de balans vermeld worden respectievelijk naar hun wer kelijke verkoopwaardeen koerswaarde op 31 December van het boekjaar. Waar elke Statutenwijziging f25 kost, en men over 5 jaar wederom voor een wijziging zou worden ge steld, nl de verlenging van den duur waarvoor de vereeniging is aangegaan, stelt de heer Verbeeten voor om den duur der vereeniging te verlengen tot 31 Dec 1955. Na deze toelichting leest de heer Verbeeten de gewijzigde Statuten voor en vraagt of de vergadering zich met de voorgestelde wijzigingen kan ver eenigen. Niemand der leden maakt eenig bezwaar. Verslag over 1927 met vaststelling der Balans en Verlies— en Winst rekening over 1927 en voorstel om over 4 gedeelte van de winst over 1927 te mogen beschikken. Hieraan ontleenen wij het volgende Over 1927 Ontvangen spaargelden f24.803.04 Terugbetaalde f24.063 01 Interest f 1.468.08 Saldo der spaargelden Gegeven voorschotten Terugbetaalde Ontvangen interest Totaal uitstaande voorschotten 100 100 85 150 100 92 Ontvangsten in loopende rekening van leden Dito van de C.C.B. Uitgaven dito aan leden aan de C.C.B. Ontvangen intrest in loopende rekening Uitgaven dito Winst over 1927 Totaal reservefonds Over 1927 f 330.- f 7.104.43 f 3.224.48 Over 1927 'rii Onder dankzegging voor 't accurate beheer wordt de Balans en Verlies en Winstrekening vastgesteld. Machtiging wordt gegeven om over '/4 gedeelte der winst te beschikken ter aflossing van schuld der Boeren leenbank. Benoeming van een nieuw bestuurs lid. De Directeur verklaart dat het wenschelijk is dat ook Besoljen een vertegenwoordiger in 't bestuur heeft. De heer P. IJpelaar werd gekozen met 42 stemmen. Benoeming van 2 leden van het bestuur, wegens periodieke aftreding van de heeren J. A. J. van Heyst en Jac. Klerkx, die terstond herkiesbaar zijn. Benoeming van 1 lid van den Raad f 49.429.06 f 45.453.07 f 27.084.28 f 11.223.46 f 18.901.90 f 28.622.— 1.710.58 1.222.05 393.71 5.236.08

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 9