Een Stboenmaberij Kamer aan Koophandel 1.1. tan Lcunlsn inscharen van Vee Solaris f. 3.1AII0IG OM Ai I Laatste Berichten. Marktberichten. Ir Nog gelegenheid voor het 40371 Prijs 27.50 Prijs f 37.50 Prijs 45.00 VCRKliZINQ Kiest a.s. Dinsdag 17 April van 912 uua Vele Kiezers. A. Oomen. Een kellner, de heer G. Huyben. Spelleider is de heer joh. Spooren- berg, die als zoodanig reeds lang zijn sporen verdiend heeft en keer op keer met „Geestbeschaving" het grootste succes haalt. Industrie. Ofschoon de grootste drukte in de schoenfabrieken voorbij is, blijft er toch op alle fabrieken nog meer dan voldoende te werken, zoodat er nog verschillende zijn, die van overwerk- vergunningen gebruik moeten maken om hunne orders tijdig te kunnen uitvoeren. Verkeerscommissie De Vereeniging „Kaatsheuvels Belang" heeft eene commissie be noemd, die de belangen der plaats die het verkeer raken meer speciaal zal behandelen. Deze commissie be staat uit de heeren W. L. M. de Both, L. v. d. Horst en M. v. d. Wee. Muziek commiseie. De Ver. „K. B." heeft aan de heeren A. Schalken, Pres. „Apollo", C. Vloe mans. Vice-Pres., „Euphonia" en J. Tuerlings, Secr. „K. B." verzocht te trachten een tijdige regeling te treffen voor de te geven zomerconcerten op de kiosk. Commissie Koninginnedag. Ter voorbereiding en organisatie der viering van koninginnedag heefi zich eene commissie gevormd, be staande uit de heeren M. v. d. Wee, L. v. d. Horst, W. v. Nieuwstadt, J. van Kemenade en J. Tuerlings. LOONOPZAND. De groote dag voor de kegel-sport-broeders in den kring Tilburg gaai weldra aanbreken. Op Zaterdag 28 April om 4 uur n.m. zal het concours beginnen op de onlangs met een schitterend feest ge opende nieuwe banen, in het heerlijke kegeihuis der Sociëteit „De Vrienden kring" in den tuin van Café Coomans te Loonopzand. Voorgelicht door het Hoofdbestuur van den T(ilburgschen) K(egel) B(ondj en onder auspiciën zijn de voorbe reidende werkzaamheden aan het con cours verbonden reeds begonnen. En waar bij de opening harer banen „De Vriendenkring" getoond heeft te weten hoe zij zich als nieuwe Vereeniging moest voorstellen, daar zal zij bij het concours wederom het bewijs leveren hoe zij hare clubbroeders weet te ontvangen. Fraaie prijzen zullen ter beschikking der winnaars worden gesteld terwijl het landelijke en boschrijke Loonop zand op zich zelf reeds een uitstapje waard is in de heerlijke Meidagen. Op dan clubbroeders Op gij allen die van de kegelsport houdtKomt in de dagen van het concours van 28 April tot en met 7 Mei eens een kansje wagen. Komt eens kennis maken met „De Vriendenkring". Komt onze banen eens beproeven. Het welkom zij U bij voorbaat toe geroepen. ST. JOACH1MSMOER. Alhier overleed in den gezegenden ouderdom van 84 jaren de heer H. Dingemans, meer bekend onder den eerenaam van Zouaaf. Deze door den ouderdom gekroonde man bleef, ondanks alle beslommeringen, die een talrijk gezin met zich brengen, ondanks de gebreken waarmee de ouderdom gepaard gaat, zijn vroolijkheid en opgewektheid behouden tot zijn laatste levensdagen. Als fiere, krachtige jongeman verliet hij de ouderlijke stee om mee te vormen de rij van heldhaftige Neder landers, die in heiligen ijver ontstoken, optrokken voo-» de rechten van onzen Heiligen Vader Paus Pius IX z. g. te gaan verdedigen tegen de aan vallen der Garibaldisten. Hij keerde naar zijn vaderland terug en behoorde tot de weinige nog levende uit die Pauselijke Garde, die als een kostbaar kleinood met zich voerde en zorg vuldig bewaarde een door Z.H. eigen handig onderteekende beeltenis. In zijn heimat ongedeerd teruggekeerd begon hij in dit vergeten oord een werkzaam leven. Aan zijn eenvoud, godsdienstigheid en werkzaamheid paarde hij gepaste vroolijkheid. Zijn nagedachtenis zal nog lang hier blijven voortleven, en wie hem kende, stort graag .een gebed voor zijn zielerust. Moge O. L. H. hem opgenomen hebben bij zijn vroegere strijdmakkers in Zijne Schoonen Hemel. Hij ruste in vrede. BURGERLIJKE STAND. WAALWIJK. Geboren Adrianus W. H. z. v. C. Trimbach en W. F. P. Geerlings; Wilhelmlna C. d. v.W. de Haan en C. P. van Striem; Walthera W. d. v. G. A. F. van Assen en A. W. Hoevenaars. Overleden AdrfanaJ. van Helvoirt. 72 j. wed. van J. Kroot; Hubertus van Son, 54 j echtgen. van P. M. Kleijsen; Cornelia Chr. van Hilst, 32 j. echtgen. van L. G. A. Dumou- lin. Ondertrouwd J. W. Pulles, 30 j. en J. E. van Blaael 25 j.A. van Delft, 24 j. en C. van Riel, 19 j. M. Verdijk 24 j. en A. Klerx, 24 j. P. F. Wijkmans, 29 j. en C. M. van Muilekom 25 j.; F. C. van Som meren, 24 j. en G. J. Wijkmans, 25 j. Gehuwd J. M. C. v. d. Heijden, 23 j. en H. A. Pijnenburg, 20 j. Ingekomen personen J. van Til- botgn, van blaael. c. a.M. C. Kouwenberg en gzn. van Tilburg. Vertrokken personen H. J. van Herwyuen naar Nijmegen; E. G. Schneiders, naar TilDuig; P- J. C. H. Vekenmans, naar Dordrecht; L. W. M. van Gisbergen, naar Dru- nen. SPORT. R.W.B. R.W.B. I gaat a.s. Zondag op bezoek bij Oranje-Wit te Tilburg. Destijds werd thuis van Oranje-Wit na spannenden strijd met 4 3 van Oranje-Wit gewonnen. Als er flink gewerkt wordt, is er ook nu wel succes te behalen. R.W.B. 3 speelt tegen B.V.V.5 om 2 uur op het R.W.B.- terrein. VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. De Stands der Missionarissen. Flinke missiehulp moet steunen op innige missieiietüe maar deze is mei mogelijk zonder een oeeije missie- kenniswant onbekend maakt onbe mind. Het doel der missionaris stands is dan ook, niet zoozeer om aan de tentoonstelling der missie-naaiknngen een uittieemscn tintje te geven, maar wel om het leven en werken onzer missionarissen te midden der heiden acnen volken in vreemde gewesten, Deter te doen kennen, en zóó inniger te doen waardeeien. Bij den ingang treffen we eerst aan de Cbineescne stand'der Paters van de Congregatie van tiet Onbevlekt Hart vun Maria Scheut bpurrenaaal). Het Chin^esche volk, zooals, wel bekend is, is bezield, met een smaakvotlen kunstzin. Dit bewijst eens te meer dezen prachtigen stand met zijn kost- oarezijde kieedingstukken, zijn artistiek yaaswerk en kunstig uitgesneden oeeldjes, die vooizeker de bewonde ring zullen wekken van alle kunst kenners. Maar het machtige China met zijn 400 miilioea inwoners ligt helaas nog gedompeld in de duisternissen van het neidendom, hiervan getuigen tal van eigenaardige Boeddha-bteiojes, alsook een levensgroote voorstelling van een Taaïstisch priester, in prachtvol ïem- pel-ornaai. De stand wordt bediend door de Paters Ant. Populier en H. van dt Veer, twee oud-missionarissen uit China en Mongolië, die de bezoekers veel zullen kunnen vertellen over den zwaren missiearbeid in het land, waar onze Waalwtjksche martelaar zijn leven ten oesie gat voor net heil Oerzielen. De volgende missie-stand is die der Missionarissen van de H. Familie (Kaatsheuvel), die o ns uit hun missie van Brazilië een prachtige collectie aanbieden van uitheemsche dieren apen, buidelratten, condor-adelaars, krokodillen, er.z. Uit Borneo krijgen we er te zienjalieflei wapenen en huis- houdartikeien der wilde Dajaks. Onze Wa2lwijkscho missionaris, P Dunioulin van de Orde der ezuieten loont ons in zijn stand een kleurrijke verzameling van kunstvoorwerpen uit Brltsch—Indië, waaronder utt klei ver vaardigde Indische typen, alsmede de juist nagebootste huijes en tempeltjes, een aandachtige bestudeering over waard zijn. Een authentieke Lama (Boeddhistisch monnik) troont in vol ornaat te mid den van allerlei voorwerpen, die we - kelijk gediend hebben voor de gods dienstoefeningen in Boeddhistische tempels. Leerzame statistieken geven verder een helder overzicht der Kaïn. Kerk in de bloeiende Jezuïeten missie van Bengalen. Indrukwekkend is in de stand der Witte Paters van Boxtel, de groote schilderij, die voorstelt de verheer lijking der negentien Neger-martelaars van Oeganda. Uren zou men kunnen besteden, om de ruim voorziene stand in al zijn bijzonderheden te onder zoekenzijn arabisch zilverwerk, ge borduurd leder der Kabylische meisjes, kleedjes van boomschors, negersiera- den, wapenen en muziekinstrumenten, dierenhuiden en afschuwelijke fetichen, te veel om op t<s noemen, maken van dezen stand iets buitengewoon inte ressants en leetzaam. Twee veteranen der Afrikaansche Missies, P. van Heeswljk en P. van der Wee, die samen meer dan 30 jaar onder de negers gewerkt hebben, zul len hier alle gewtnschten uitleg geven. Ten slotte komen wij bij de stand S der Missionarissen van hei H Hart (Tilburg), waar P. Vliegen en P. van den Bergh, ons zullen /erteüen over nun Missionarisleven onder de Kaja- Kaja's, de wilde koppensnellers van N. Guinea. Hoe die liéve heertjes met hun mooie sieraden er uit zien, wordt duidelijk gemaakt door mooie teeke- ningen en een sprekend gelijkende Kaja-Kaja buste. Allerlei gebruiks voorwerpen geven ons verder een kijkje op het leven en de gewoontens dier wilde bewoners van N. Guinea en de Kei eilanden. Volgens hetgeen we bij een eerste bezoek aan de stands in opbouw gezien hebben, kunnen we reeds oordeelen, dat de bezoekers van de Missie tentoonstelling hun stoutste verwachtingen verre overtroffen zuilen zien. En weldra zullen de Missiona rissen moeten hooren, zooais zij dat bij iedere tentoonstelling reeds hoorden „Wat is dat allemaal toch mooi! Dat kan je in één keer allemaal niet zien. We komen nog eens terug". Luistert dus naar goeden raad en stel uw bezoek niet uit tot den laat- sten dag. Schaepman-avond. In de St. Antoniusparochie is be noemd tot voorzitter van het paro chiaal comité van den Schaepman- avond de heer Teurlings. De rest van het bestuur zal in een latere uitge breidere vergadering worden benoemd. In de St. Clemensparochie is voor-« zitter Kapelaan Thomassen en secre taris de heer H. Pullens. De Voorzitters en secretarissen der diverse sub comité's vormen samen een centraal comité voor de organi satie van den Dr. Scnaepmanavond. Hulpvaardigheid l Als een bewijs van waren broeder zin en hulpvaardigheid moge vermeld worden, dat twee ploegen leden van den Jongen Boerenstand, elk van 12 man, bezig zijn met de opruiming der afgebrande hulzen van de wed. De Haan en de wed. van Dalen, wier zoons van deze organisatie ook lid zijn. Zij zullen eveneens het graafwerk enz. voor den nieuwbouw verrichten. Dit is nu eens hulp metterdaad I Wij vernemen verder dat men over de schaderegeling zeer goed tevre den is. Prijsvraag. De heer Alfons Rox alhier behaal den den len prijs nl. f250 in de z.g. „Rondeila-prijsvraag". Deze prijsvraag bestond in 't zoeken van de meeste HolJandsche woorden uit het woord „Rondeila". Hij vond er meer dan 200 woorden ge- DE VLIEGERS IN AMERIKA. Men seint uit New York: Te half vier hedennacht Europeesche tijd heeft de Radio Marine Corporation het bericht bevestigd dat op 't Greenley Eiland het vliegtuig „Bremen" een noodlanding heeft moeten maken. De vliegmachine werd licht be schadigd; de 3 vliegers bleven onge deerd. (Greenley Eiland is gelegen op 700 K.M. afstand van New York in de St. Laurens Baay. Red Waalwijk. 12 April 1928. Eieren 5—5'/2 cent. Varkens 18 12. Handel druk. uit een AGENDA'S. WAALWIJK. Zaterdag GEEN repetitie Ledertafel Oefening en Vermaak". Zaterdag 4—5'/a uur. Gymnastiek voor de aspiranten B G V. Van 5'/a 7'/a uur voor de leden B G.V. Zaterdag 8 uur. Flora Bioscoop, „De man van het woud". Zondag 12 uur. Repetitie Lieder- tafel „Tot Bloei der Toonkunst". Zondag half een. Matinée Liederiafcl „Oefening en Vermaak" in den R.K. Gildenbond. Zondag 6 en &ll2 uur Flora Bioscoop, „De man van het woud". Dinsdag 81/* uur. Repetitie Waal- wijks Gemengde Zangvereeniging voor dames en heeren, Hotel Verwiel. Woensdag 8 uur. Repetitie voor de adspiranten en leden van „Kunst en Kracht". Een nader telegram meidiStadion een vrouw overreoen en Omstreeks vier uur waren reeds dood. vijf lijken onder de puinhopen gebor- D - 5Q s gen. Vijf ernstig gewonden stierven Weerdin(!e ojstJmiddae in tijdens het verver naar het hospitaal.orarht ,,»rMrnr t,£ Vier gewonden zijn in de operatiezaal van het hospifaal bezweken. j Te Venlo speelde zich een on- Het aantal gewonden kan nog nietopgehelderde tragedie af. Terwijl een met zekerheid vastgesteld worden, 17 rechercheur van politie Woensdag in Blijkens de vanavond door schappij werd omgekomenen GEMENGD NIEUWS. Ernstig spoorwegongluk. Woensdagmorgen heeft op ongeveer 300 meter afstand van de gareduNord te Parijs een hevige botsing tusschen 2 treinen plaats gehad. Er zijn 15 dooden en een 30 tal ernstig gewonden. ernstig gewonden zijn echter reeds in de hospitalen opgenomen. Ver- scheidenen van hen zijn stervende. Het ongeluk zou aan verkeerden wisselstand toe te schrijven zijn. De-machinist van den aanrijdenden trein is in hechtenis genomen, beschul digd van dood en letsel door schuld. Hij bekende het onveilig sein te zijn voorbijgereden en beweert, dat hij het met die van de naastliggende sporen heeft verward. Het spoorwegongeluk heeft vanmid dag kort na drie uur bij de Gare du Nord plaats gehad. De sneltrein naar Boulogne, die om kwart over 3 uit Parijs vertrekt, had pas het station verlaten en begon juist volle vaart te zetten, loen hij bij de Marcadet brug op eenvanPier- refiite komenden locaaltrein reed, om 12 minuten over drie moest aankomen, doch enkele minutenvertraging had. Het ongeluk schijnt veroorzaakt door een verkeerden wisselstand. Vol gens sommige berichten zou de wis sel niet gefunctioneerd hebben. De botsing was verschrikkelijk. De beide locomotieven werden tegen elkaar opgedrukt, de eerste wagen van den trein naar Boulogne werd geheel vernield en enkele andere wa gens nog ingedrukt, terwijl van den locaallrein de eerste vier wagens ernstig beschadigd werden. Spoedig kwam van het station hulp opdagen, terwijl ook de brandweer spoedig ter plaatse was. Met het op- ruimingswerk werd terstond begonnen en spoedig waren 5 lijken onder de puinhopen vandaan gebaald. Vanavond om 7 uur was het aan tal lijken tot 16 gestegen, terwijl voorts 19 ernstig gewonden onder de puinhopen vandaan gehaald waren Het is echter te vreezen, dat zich nog meer dooden onder de puinhoo- pen bevinden. Het aantal gewonden zou volgens een der Parijsche avond bladen, reeds 33 bedragen. Onder de dooden bevindt zich ook een zuige ling. officieele opgaaf, die de spoorweg maat— gepubliceerd, zijn de uitsluitend Franschen. Tal van autoriteiten zijn op de plek van het onheil aanwezig, o. a. de minister van openbare werken, de prefect van politie en verschillende hooggeplaatste spoorwegambtenaren. Alle treinen hebben aanzienlijke ver traging, daar de toegang tot het station nog niet vrij is. De machinist van den locaaltrein is voorloopig gearresteerd. Te Namborn, aan de grens van het Saargebied, heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag een Fransche douane-beambte, na in een herberg twist met eenige Duitschers gekregei-. le hebb>. n. op tien gevuurd, één gedood en verscheidene gewond. Achtervolgd door Dultsche gendar mes, heeft hij zich in zijn huis opge sloten en den boel in brand gestoken. De politie vond slechts zijn lijk Engelsche bladen hebben een gruwelijk vethaal van eenvoorval.dat zich aan boord van het Japansche vrach schip Jah.ko Maroe heefi afge speeld. Aan boord van het schip be vonden zich zes menschen, die te Seattle in de Ver. Staten zouden worden binnengesmokkeld Alleen de hulpkok aan boord wist ervan en deze zou voor alles zorgen. Toen 't schip komende uit Japan, Seattle naderde sloot de hulpkok de zes mannen op in een der onderste ruimenhij zou hen op het geschikte oogenblik waar schuwen. Maar dat oogenblik kwam niet; de hulpkok wilde of kon zijn belofte niet gestand doen. De Johiko Maroe aanvaardde de terugreis naar Jokohama aan boord met de zes would-be emmigranten.nog opgesloten in het benedenruim. De kok was echter door het gebeurde zoo bang en zenuwachtig geworden, dat hij zich niet meer in de buurt van het bewuste ruim durfde begeven, de ongelukkige zes menschen zijn daar van honger en dorst omgekomen. Zij hadden in hun gevangenis niet genoeg leven kunnen maken om door de schepelingen van de Johiko Maroe te worden gehoord. De Japansche scheep vaartinspecteur te Jokohama vond de lijken. Die waren in een zoo vreese- lijken toestand dat de rationaliteit der dooden niet meer kon worden vastgesteld. Bij het onderzoek werd de hulpkok tot spreken gebrachthij bekende de toedracht der zaak Het lokaaltreintje, dat 's middags om twaalf uur van het station Wil lemspark te Amsterdam naar Amstel veen vertrekt, heeft gisterenmiddag op een overweg even voorbij het de bosschen achter Genooi surveil leerde, zag hij op een der paden tamelijk in de verte een man zitten, die hem verdacht leek. Hij gaf den man een teeken om ie wachien, waarop deze opstond, een beweging langs zijn hals maakte alsoi hij sneed, en er van door liep en eenige pas sen verder neerviel; De rechercheur snelde toe en vond den man badende in zijn bloed op den grond liggen. Hij ging ijlings hulp halen, doch toen hij met deze op de plaats van de ramp terug kwam, was van den man geen spoor meer te vinden. Bloed sporen wezen den weg, dien hij ge volgd was, doch spoedig hielden deze op en ontbrak alle verdere aanwijzing. De bosschen werden door een ont boden groep politie en rechercheurs afgezocht doch zonder gevolg. Gistermorgen trokken poiiiie en rechercheurs er weer op uit, ditmaal geassisteerd door infanterie van het garnizoen, die tirailleursgewijze door de bosschen trokken. Men vond het lijk van den man liggende in een slooi. Vermoedelijk heeii hij zelfmoord gepleegd, het lijk wcrd herkend als te zijn van een bewoner eener nood woning. Verdere bijzonderheden ont breken. ADVERTENTIëN. Tc koop tc 'S'Hage, voor spotprijs met Lederhandel in volkrijke ouurt. Brieven onder no. der advert. Bureau v. d. Blad. 40370 Aid. Kleinbedrijf. den heer Houtenhakkenfabrikant DONGEN, dan krijgt men een degelijk flink lid, iemand die door eigen werkkracht iets gewor- worden is in de maatschappij. (geen paarden). Gezonde weide. Schrijven te richten aan den Burgemeester van ERP, te Raamsdonk, deelt mede dat de onroerende goederen van de familie KOM- MERS zijn ingezet als volgt Koop 1 op f 1700. Koop 2 op 1000 Koop 3 op 550.— Koop 4 op 5800 Koop 5 op 1800 - Koop 6 op 1000.— Koop 7 op 850 - Koop 8 op 900 - Koop 9 op 1000.- Koop 10 op 5450 - Totaal ingezet op slechts t 20050. De toeslag blijft bepaald op Donderdag 26 April a.s. om 7 uur. in het café van den heer J. KAMP te R iamsdonksveer. i r 1 Mil 14,15, II III 17 VOETBAL. Gemeente ESP. n n w n n n ff

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 10