DE ECHO VAK HET ZOIOEN. -b p9*98'9SI!!1"9SB"11"®9f I No. 31 Zaterdag 14 April'28 51e Re. TWEEDE BLAD. De Missie-tentoonstelling. „Missie" is een onderscinijvinfe van het woord zending, is synoniem aan dit laatste. Wanneer nu wezen en in houd van dit eene woord „Missie" voor ons tot een klare beteekenis zijn geworden, hoe vreemd, hoe „un heimisch" klinkt dan dit woord in onzen tijd, in ons dwaze wereldje van de groote F drievuldigheid :aB Film, Foxtrott en Football. In de middeleeuwen was er een ren naar God en had 't woord Missie een vertrouwde klank, omdat 't een na tuurlijke plaais had verkregen tusschen de levensfactoren die de toenmalige wereldbeschouwing beheerschten. Men vraagt zich af, weert de mo derne wereldopvatting dan 't woord Missie? Helaas moeten we dit be vestigen. De kinderen onzer (over) beschaafde- en schril verlichte eeuw, wier leven op zwakke wrakken zwalkt, hebben schijnbaar alleen tijd om moderne vermaken bij te wonen. Miar de moderne levensopvattin gen zijn benauwend eng en opper- vlakkig en Missieis juist een anti pode van eenzijdigheid. Missie is één groot en machtig gebaar van alzijdig heid, van algemeene menschelijkheid in Christelijken zin. Evenals in de middeleeuwen wordt ook nu nog in de Katholieke levens en wereldbeschouwing een onbeperkte ruimte gegeven aan en voor de Missie. En waarom juist bij haar? Omdat zij is het keizerrijk onder de levensbe schouwingen. Van haar geldt Goëthes woord: „hier is het uitzicht grootsch, de geest verheven". Wie een Missie heeft te vervullen moet noodzakelijk zijn een gemeen- schapsmensch. moet zich ook kunnen offeren. Missioneeren is immers: zich zelf wegcijferen, is een hoog ideaal op Goddelijken grondslag. En waar we juist dit soort van idealisme in onzen tijd zoo noodig hebben (viert 't dierlijk Ik-gevecht geen hoogtij!) moeten we elke poging in die richting naar best vermogen steunen. Gemeenschapsleven geboren uit en gebonden door opofferende liefde is immers 't meest vruchtbare. Brabant, 't Katholieke Brabant, gaat hiervoor krachtig werken en Waalwijk opent vandaag de rij van goede voor beelden met een schitterende Missie expositie. Uit dien hoofde begroeten wij met meer dan gewone sympathie deze tentoonstelling. Waalwijksche Missie Tentoonstelling. Missiedagen, Missieweken, Missie tentoonstellingen nu ze heel het land door gehouden worden, kunnen al die uitingen van activiteit nog maar voor weinigen iets onbekends zijn. Groote invloed is er van uitgegaan op duizenden en de waardeering van het werk der Missionarissen groeide er door aanvaardig werd de geest, om door gebed en zoo mogelijk ook door stoffelijke hulp van die waardeering blijk te geven Missie actie werd de leuze. Kerstening en beschaving der heidensche volken het ideaal van velen. En de Kerk groeide en zij groeide als in de eerste eeuwenzij groeit naar binnen, want zij bindt hare kinderen vaster aaneen, zij groeit naar buiten, want zij zendt in steeds grooteren getale haar Geloofsverkon digers naar verre gewesten tot hen, die gezeten zijn in de duisternis van dwaling en ongeloof. En zeer zekei deelt Nederland op eene bijzondere wijze in dien bloei der Kerk; in haar werk naar buiten deelt zij relatief genomen meer dan anderen. En wij zouden geen mensch zijn, als hei ons niet goed deed, wat het buiten land met betrekking tot die missie actie van ons land getuigt„Hollandia docet". Ook Waalwijk gaat in de a s. dagen de volle aandacht vragen voor deze missie-actie, belangstelling en liefde voor het groote Missiewerk. In de dagen van 14 16 April zullen de zalen van de R K. Werkliedenver- eeniging eene leerschool zijn voor betere en diepere kennis van de be hoeften der heidenlanden, van de wijze van missioneering en bereikte resultaten, zoodat het gehoorde en geziene als een zaad wordt, dat zich zelf ontwikkelt en daardoor overrijke vruchten voortbrengt. Vijf Missie huizen zullen daar vertegenwoordigd zijn, die ieder van hun eigen missie gebied u zullen bekend maken met gebruiken en zeden, met godsdienstige en maatschappelijke opvattingen van die verschillende volkeren er. stam men. En wie den Missiearbeid lief heeft en wie is daarvan uitge- zonderd zal door een diepere kennis van land en volk tot grootere liefde komen en daardoor tot meer bewuste hulpvaardigheid. Want nog iets anders. De beschaving en de kerstening is begonnen door een „offer" en kan niet worden voortge zet zonder .offers". Deze zijn liet juist, die wij in onze Missionarissen bewonderen. Willen wij werkelijk met hen medewerken, zoo moet ook ons werk een „offer" zijn. Wij moeten niet alleen sympathie hebben, maar deze ook daadwerkelijk toonen. En deze zullen wij toonen door in die dagen de Missie-tentoon stelling te bezoeken en zooals Zijne Eminentie kardinaal van Rossum zeidedoor lid te worden van het eerste en het oudste onzer Pauselijke Missiewerken van „het Genoodschap tot Voortplanting des Geloofs". Zijne Eminentie vertolkt daarmede slechts den hartewensch van het Opperhoofd der Katholieke Kerk, Z.H. Paus Pius XI, die evenals zijn voorganger Paus Benedictus XV boven alle Missie werken op de eerste plaats het Ge nootschap tot Voortplanting des Geloofs bevorderd wil zien. Wij zullen daar zien en bewonderen wat de dames der vier missie-naai- kringen van Waalwijk met opoffering van vrijen tijd en belangeloos, alleen werkend uit liefde voor de Missie hebben voortgebracht. Gewaden, die bij het H. Dienstwerk moeten gebruikt worden, kleeding voor de wilden en alles wat den Missionaris bij zijn Missiewerk van dienst kan zijn. Na de tentoonstelling zal dit alles aan de verschillende Missiën worden opge zonden en de wensch is om door steun van allen een volgend jaar, zoo mogelijk nog meer voor de Missie te kunnen werken. Het lijdt dan ook geen twijfel, of de toeloop zal enorm zijn èn om daar veel interessants te hooren en e zien, èn uit belangstelling, èn om steun te verleenen aan eene grootsche zaak, die ons allen ter harte gaat. Kap. SANDERS. Mlssietentoonstelling Waalwijk. Ondergeteekende heeft al hooren beweren, dat de Missie-tentooi stelling van Waalwijk zooveel volk zal trekken als zijn geroemde kerk van St. Jan. Dat is nog al stout gesproken, zei een ander, maar dat ze er toch heen zul len willen zoo goed als naar de mooie nieuwe kerk van Besoijen, dat is zeker Laat ons maar niet redetwisten over het meerdere of het mindere, maar houden aan hetgeen de Meester tot zijn Apostelen zei, die het ook hadden over den voorrang: Gij zijt allen mijne leerlingen en daarom allen tt samen vooruit, voor het beste. Dat Groot-Waalwijk groot voorden dag zal komen daar twijfelt niemand aan. Waalwijk opent ook het seizoen volgen nog Veghel, Oss, Breda, den Bosch. Nu, wat zou dat, die twee laatste groote namen, daar schrikt men toch niet van. Op andere tijden immers toch ook niet. Voor mij verschijnen maar als herau ten (prozaisch reclamemakers) uwe mooie kerken, dat zijn herauten van geloof en liefdadigheid. Waalwijk opent ook met de première van een kersversche Nederlandsche Noord-Brabantsche Missie-Bisschop Mgr. Constant Jurgens. Die voorrang heeft nu Waalwijk in alle geval, daar kan maar een de eerste zijn. Mgr. zal de tentoonstelling Zaterdag 14 April openen en op Zondag in de drie H. Missen in de kerk van St. jan een woordje spreken en zijne Missie aan bevelen. En de twee mooie missionarisfigu ren uit Waalwijk dat onze Confraters waren: Paier Andié Zijlmans, die in vuur en vlam van lietüe en van brand stapel zijn leven gaf voor en met zijne schapen in Mongolië en Pater Adr. van der Heijden, helaas, te jeugdig in zijn Missieijver gesiuil door een vroegiijdigen dood in Mongolië Hij is de eeiste missionaris geweest die ik in het Missiehuis Sparrendaal heb mogen opnemen na zijn opening. Ik ben Waalwijk daar aliijd dank- baar voor gebleven en hij is mij altijd dierbaar gebleven: de eerstgeborene in een gezin, wie weet het niet! De Dames door de Naaikrlngen heb ben vooral den opzet en vorming der Missietentoonstellir.g in handen gehad, dit is een goed voortetken, dat ver zekert het welslagen voor de heele Missiezaak. Langen tijd is de Missiezaak bijna uitsluitend voor de mannen geweest. Al onze patronen waren mannen en liefst met groote baarden als Petrus en Paulus, Willibrordus en Bontfatius. Onze groote Missiepaus Pius Xl heeft net roer van zijn scheepje eens om geworpen en nog onlangs ons Missio narissen over de gansche wereld als patrones een jeugdige lieve heilige van 23 jaren gegeven de H. Teresia van het Kindje Jesus. Zij was nooit in de missie geweest, misschien wetens en willens nooit een missionaris gezien en nu Patrones en Leidster van allen. De Paus leert hier •hoe diep- Christus voelend en hoe v* ijd wereld omvattend een jeugdig meisjes nart zijn kan en welke grootsche krachten er door kunnen worden be wogen. Het katholieke Missiewerk blijft altijd HET ideaal voor ouderen en jongeren, voor jongens en meisjes, voor gezinnen en gestichten en waar dat ideaal een enkel straaltje Iaat neder vallen daar zijn mooie zielen. Het blijft het ideaal omdat het het ideaal was van Christus Hoe heerlijk schoon is een Missie- tentoonstelling aldus beschouwd, af gezien nog van de verdienstelijke handwerken en mooie kunststukken. Wat Groot-Waalwijk liefs heeft is er, watGrooi-Waalwijkschoonsheeft prijkt er, wat Groot-Waalwijk goeds heeft komt er. HENRY RAIJMAKERS, Miss. f Pater Kaljmakers. De Goddelijke Voorzienigheid is wonderlijk #en niet steeds te achter- nalen. Wie had ooit durven denken, dat we onder, het eigengeschreven artikel van«pater Raijmakers een „in memoriam" moesten schiijven. En toch is 't zoo. Terwijl de bijdrage van dezen stoeren missieweiker werd gezet be reikt ons 't bijna ongelooflijk bericht dat pater Raijmakers Donderdagmor gen plots door den dood is overvallen. Wat pater Raijmakers hierboven van zijn confraters zegt, kunnen wij nu ook van hem getuigen: Midden in z'n missie ijver werd hij gesiuit door den dood Zijn artikel voor ons blad is geworden zijn laatste penne- vrucht. Met pater Raijmakers is heengegaan een onzer krachtigste figuren van het missieveld. Hij ruste in vrede. Missie-Tenioonstelling te Waalwijk van 14-17 April 1928. Uit verschillende mededeelingen in ons blad weet men genoegzaam dat er in de vier parochies van onze ge meente op initiatief van den R K. Vrouwenbond Missie-naaikringen zijn tot stand gekomen, die zich elke week beijveren misgewaden en benoodigd- heden te vervaardigen voor de missies in verschillende deelen der wereld. Hetspreekt vanzelf datde dames leden wel eens gaarne laten zien wat haar nijvere handen voor dit doel vervaar digden, om van de opbrengst hiervan weer in staat gesteld te worden op den ingeslagen weg voort te gaan en dat vanzelf aan deze expositie, andere bezienswaardigheden, merkwaardighe den op verschillend gebied uit en voor de missie verbonden worden, om een dergelijke tentoonstelling meer attrac tief te maken en als gevolg daarvan ook meer productief. Alzoo krijgen wij vijf stands van verschillende missiehuizen, met name van de Congregalie van het Onbevl Hart van Maria te Sparrendaal, de Witte Paters van Lavigerie te Boxtel, de Missionarissen van het H Hart te Tilburg, de Missionarissen van de H. f# tf i'i!!!!i!ii",<!!!!ü<!!!><!!!!>i'ii!Bi'ii,<!!!> S!!iil><]!!!iiSinigiimglim©inuiiigiii>8;,'i!!!!!i'iii,C>ii,'ig!i'u,i,r!gii'1©Kg MISSIETEHTOONSTEUINfi TE WAALWIJK. I is PATER HENRY RAIJMAKERS, Rector van Sparrendaal, die de tentoonstelling mede zou openen, doch Donderdag plotseling is overleden. ANDREAS CORNELIS JOSEPHUS MARIA ZIJLMANS. Lid der Congregatie van het Onbevl. Hart van Maria te Scheut. Geboren te Waalwijk 27 December 1.873. Ingetreden in de Congregatie van het Onbevl. Hart van Maria te Scheut 8 September 1892. Geprofest te Scheut 8 September 1893. Priester gewijd 25 Juli 1898. Vertrokken als Missionaris 17 September 1898. Overleden, met 200 zijner volgelingen verbrand den marteldood gestorven, 22 Augustus 1900. MGR. CONSTANT JURGENS. Bisschop der l'hilippijncn, van de Missie-orde van Maria te Scheut, bisschop van Tuguëgaros op liet eiland Luzan, die de Missie-tentoonstel ling opent en Zondag in de H. H. Missen eene predicatic houdt over de Missie. KAPELAAN L. A. SANDERS. Adviseur van de Missie-Tentoonstelling, ADRIANUS JOHANNES JOSEPHUS MARIE VAN DER HEIJDEN, Lid der Congregatie van het Onbevl. Hart van Maria te Scheut. Missionaris in Midden-Mongolië. Geboren te Waalwijk, 9 Maart 1870. Priester gewijd (e 's-Bosch 9 Juni 1900. Geprofest te Scheut 8 September 1901. Vertrokken als Missionaris 12 September 1903. Overleden te Ki-pou-leong 9 Maart 1910. MEVR. E. MOONEN-SASSEN, Kere-presidentc der Missie-tentoon stelling te Waalwijk. (Voorzitster van den Missie-naai- krlng parochie St. Jan, voorzitster van den R. K. Vrouwenbond enz.). MEVR. H. DONKERS-v. HULTEN. Voorzitster der Missie-tentoon- stelling te Waalwijk. MEJ. JEANNE VAN LOON, Secretaresse der Missie tentoonstelling. MEJ. ALIDA VERWIEL, Pennlngmeesteresse der Missie- tentoonstelling. s Él Él

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 5