NKENIL O ik, Jö Ct. Familie te Kaatsheuvel en Pater Du- moulin van de Paters Jesuiten uit de missie van Britsch Indië en voorts nog andere zaken die een aardige verrassing en een aangename afwisseling en ver- poozing zullen brengen, maar die wij niet vooraf verraden mogen. De officieele opening heeft een bij. zonder cachet door de tegenwoordig heid van Mgr. Jurgens bisschop der Philippijnen, Mgr. J Pompen, vicaris generalis van het Bisdom van 's Hertogenbosch, Protonotarius Apostolicus, Mgr. Hermus, en vele geestelijke en wereldlijke autori teiten en off icieele personen. Voor de noodlge afwisseling is ook voor het publiek gezorgd, voor wie om 5 uur de deuren geopend worden. Wij kunnen voor nadere bijzonder heden verwijzen naar onderstaand programma, de finesses nogmaals, ver raden wij niet, ieder moet maar zelf gaan zien en men zal in elk opzicht meer dan voldaan zijn 1 Zaterdag 14 April om 3 uur Offlcieele opening door Mgr. Jurgens, opgeluis terd door het zangkoor van de parochie van St. Jan. Om 5 uur opening voor het publiek. Qedurende den avond vanaf 6 uur in de zalen der tentoonstelling muziek en zang door de Harmonie „St. Jan" en het Revuegezelschap „Onderling Kunstgenot". Zondag geopend van half 12 tot half 3, waaroij om half een matinée door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk Verder na 4 uur geopend en opgeluisterd door de Harmonie „St. Crtspijn" en de Liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst". Zondagmiddag Optreden van „The Accoordion Gezelschap". Maandagmorgen om 9 uur vooralle jongens en om half 11 voor alle meisjes toegang tegen entrée van 10 cent. Bij die gelegenheid zal voor de jongens een schooltasch en een voetbal en voor de meisjes een tompouche en een heel groote pop verloot worden. Maandagmiddag Opening om 2 uur en des avonds uitvoering door Waal- wijks Symphonie-Gezelschap. Dinsdagavond om 7 uur precies trekking van de groole verloting. De entrée is 25 cent. A s. Dinsdag zijn de kaartjes ver krijgbaar vanaf half 7. Namens 't comilé mogen wij ver zoeken zooveel doenlijk te vlaggen, speciaal in de buurt van Pastorie en Bondsgebouw. BINNENLAND. R.K. Volkspartij Het congres van deze partij zal worden gehouden op Zondag 22 dezer te Amsterdam. Het is openbaar. Op den beschrijvingsbrief staat o.m. het voorstel, den naam R K. Volkspartij te veranderen in: Katholieke Volks partij. Aan het congres zullen eenige feestelijkheden worden verbonden ter viering van het eerste lustrum der partij, Of er ook gerookt wordt. Het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek, bevat dit maal o.a. een statisiiek van het ver bruik van Sigaren, Sigaretten en Tabak in 1927. Wij ontleenen hieraan 't volgende: Totaal aantal verbruikte Sigaren PDAT mijn geachte begunstigers de groote waarde zullen waardeeren van de gratis geschenken, die ik geef voor de bij mijn ADAM AS Sigaretten verpakte coupons, doe ik de volgende belangrijke aanbieding: Na ontvangst van den door U ingevulden bon, welke hieronder is afgedrukt, zal ik U mijn geïllustreerden gratis catalogus van ge schenken en tevens vijf vrije Coupons doen toekomen. tegenwoordig de fijnste en mildste Egyptische sigaret 1 10 stuks met één heele coupon 11_ 20 stuks met twee heele coupons A2 BON (lc posten in open enveloppe, porto 1 J cent) Gelieve mij gratis en franco toe te zenden Uw catalogus van geschenken met VIJF VRIJE COUPONS. v 1197612036, ter waarde van f82987312.- Sigaretten: 2590892595 stuks voor een totale waarde van f 43327706. Tabak: 11844829 KG vooreen waarde van f 27840195 In totaal werd er dus verrookt voor een bedrag van f 154155213 dit is f2368320 meer dan in 1926. Het Paaschcongres der S D A.P Op het Paaschcongres der S.D.A P. zijn, zooals dat gewoonte is op die congressen, waar men geen blad voor den mond neemt, eerst allerlei klach ten en reclames behandeld, ook over de houding van „Het Volk" op allerlei punten Daarna had de verkiezing van het Partijbestuur plaats, wat ten gevolge had dat het Partijbestuur werd her kozen met uitzondering van den heer Bergmeyer, die vervangen werd door mr Duys. Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. CORRESPONDENTIE. Mej. A. S., Amsterdam. Het doet me genoegen te hooren dat alles goed is aangekomen, en Henny er mee in zijn schik is. Wil hij me dezen zomer komen bezoeken Dat vind ik heel aardig van hem. Hij is welkom. Natuurlijk mag Uw doch tertje voortaan ook meedoen. De beste wenschen voor U en Uwe kinderen. Paul. Ik wist zeker dat er zoo spoedig na Paschen een brief zou komen. Hartelijk dank voor alles. Het verhaaltje laat ik hier afdrukken. Spijtig dat ge niet kwaamt. Verbeek is 2en Paaschdag bij me geweest, ook hij had je zoo gaarne ontmoet. Bri^f volgt. VERREZEN door Paul. Waar, schier ondoordringbaar, breed uitgegroeide dennenboomen en door- eengestrengeld struikgewas ingrooten omtrek stonden bijeengegroept; waar plots een mullig zandpad deze wil dernis doorsneed en trotsche eeuwen oude eikenboomen hoog op hun broe- derkens neerzagen, daar woonde Oskar, de geweldige reus. Niemand wist, vanvyaar hij kwam. noch hoe hij leef- d<\ want niet één vermocht tot dit plekje oerwoud door te dringen, zon der ooit de vrije wereld ver daarbui ten weer te zien Niemand Ja toch. Eens op een wintemamid- dag in een miezerigen regen, toen de trotsche eiken schreiden over schoon heid die niet keeren wou en kreunend Na de huldiging van den heer A- H. Gerhard, die juist den zeventig jarigen leeftijd bereikte, besprak Ir Albarda de quaestie der mobilisatie aan de hand van de resolutie, waar van wij den hoofdinhoud indertijd al hebben medegedeeld. Volgens die resolutie Is de S.D A P. niet tegen elke mobilisatie. Daar er ook felle tegen standers van dit standpunt zijn, werd een uitvoerig debat gevoerd, waarbij vooral de min of meer Moskou-gezinde heer Kiès op den voorgrond trad. Ten slotte werd de resolutie echter met overweldigende meerderheid aangeno menslechts zeven stemmen waren tegen. Daarna kwam aan de orde een re solutie van het Partijbestuur, waarin wordt verklaard dat het onwenschelijk moet worden geacht, dat leden der S D A.P tevens lid zijn van de „Liga klaagden omdat hun broederkens altijd groen bleven, toen naderden in 't schemerdonker twee pelgrims, ver dwaald In die onbekende wildernis, de hut van Oskar en klopten aan, om te weten waar ze waren. En daar geen antwoord werd vernomen, zetten ze zich neer op de rand van de put om te wachten op wie zou komen. Ha! hoe had hij gegrijnsd, hij, Os kar, bij 't zien van die twee weer- looze mannen, daar neergezeten, wachtend op hun dood En hij had hun gezworen, dat niet éénhunnerde blijde morgen met z'n schoone zonne feesten meer begroeten zou, want dezen nacht wachtte hen de dood, daarbinnen in de moordkuil En met een grijnslach had hij hen gewezen op zijn „schat", 'n machtige eikenboom de machtigste van allen bij die put waar tien en nog 'ns tientallen teekens diep waren inge- grifd, daarzouden morgen twee nieuwe teekens z'n schat verrijken Stil-gebie- dend waren ze hem toen gevolgd naar zijn armoedige hut. Doch deze mannen, wier harten een blije glans uitstraalde van he- melsschoon verlangen naar 'tkindeke waarvoor zij dagen te voet hadden gereisd en optrokken naar het verre Oosten deze pelgrims vreesden niet hun dood, maar hun z el was bedroefd over de zonden van dien machtigen reus. die ook het kindje in het stalleke reeds bedroeven moest. En zij hegonnen te spreken over één die machtiger was dan hij, die als Kindje de zonden van den zon digen mensch beweende en eens bij Zijne Verrijzenis over de wereld zou i tegen imperialisme en koloniale over- heersching" en andere soortgelijke lichamen, welke communistisch gezind zijn. Leden der Liga, die tevens leden der S D.A P. zijn, hebben het Partij bestuur den iaatsten tijd he haaldelijk aangevallen. Ook hier is het speciaal weer de heer Kiès alsmede de heer Schmidt, tegen wie het Partijbestuur positie wilde kiezen. De afdee ling Wormcrveer wilde den heer Schmidt zelfs royeeren Na lange en vrij felle debatten, waarbij de heer Schmidt in een lange redevoering op diverse punten zijn waardeering voor Rusland uitte, daarbij meestal hevig dooi de zaal tegengesproken, trok de afdeeling Wormerveer haar motie in en werd het bestuursvoorstel aange nomen. Dit besluit beteekent een waarschu wing aan de bedoelde partijleden, dat zij gevaar loopen een volgende maal te worden geroyeerd als zij hun actie voortzetten. De algemeene indruk van het con gres is: dat het Partijbestuur de over groote meerderheid der partij achter zich heeft en dat de Bolsjewiek- gezinde elementen een zeer geringe minderheid vormen. De spoorboekjes alleen op de stations verkrijgbaar. De afdeeling publiciteit der Neder- landsche Spoorwegen heeft o.m. aan den boekhandel geschreven, dat de spoorweggids sinds de uitgave van den zomerdienst 1921 tot aan die van den winterdienst 1927—'28 van 192 tot 288 bladzijden is uitgebreid, maar dat des ondanks de prijs van 25 cent gehandhaafd is. Was in 1921 die prijs op 20 cent gesteld, dan zouden de Spoorwegen op deze uitgave verlies hebben gele den en het is dus duidelijk, aldus schrijven zij, dat een uitgave van 288 bladzijden bij een prijs van 25 cent geen winst kan opleveren. De netto- opbrengst bedroeg voor de Spoorwegen tot nu toe 20 cent, welke prijs ook aan de boekhandelaren werd berekend, doch nu voor hen met 5 ct. zal wor den verhoogd. De gids voor den zomerdienst zal met 32 a 48 bladzijden uitgebreid moeten worden. De Spoorwegen willen op dit object geen verlies lijden, maar zij wenschen voor het publiek den prijs niet te verhoogen. Om deze reden hebben zij besloten, de verkrijgbaarstelling van den gids te beperken tot hun eigen verkoopgele- genheder., de stations. BUITENLAND. Een aanslag op den koning van Italië Bij de opening van de jaarbeurs te Milaan. Veertien dooden. Het Zwitsersche telegraafagentschap meldt uit Milaan Donderdagochtend tegen 10 uur, even voor de officleele opening van de jaarbeurs door den Koning, ont plofte op een plein een bom, die door onbekend gebleven daders naast een straatlantaarn neergelegd was. Veer tien personen werden op slag gedood, veertig anderen min of meer ernstig gewond. Ondanks dezen klaarblijke lijke aanslag opende de Koning de jaarbeurs en maakte hij den voorgeno men rondgang door de nieuwe ge bouwen. Een onderzoek naar de daders is triompheeren. En als Hij, zouden ook Zijne getrouwen verrijzen met boven- aardsche heerlijkheid. Toen had de trolsche Oskar hen uitgelachen. Maar zij gingen voort en spraken van Zijn macht, die zich uitspreekt in 't wee—gefluister der prille voorjaars blaren of machtiger in 't wind—ge- zoef der trolsche eikeneen macht die hij kon hooren in 't droomerige lied der duizenden vogels zoowel als in het machtig rollen van den donder, die de krachtige eiken deed trillen, als waren ze riethalmen... Maar Oskar geloofde hen niet. Doch er was iets losgeraakt in de ziel van dezen robusten mensch, en voor de eerste maal van zijn leven kende hij genade voor twee onschul dige zielen. Tientallen van jaren waren voorbij gegaan. Oskar meende Oskar te zijn gebleven. Ja, hij vervloekte 't oogen- blik, dat hij, die niemand vreesde, bang was geweest voor de taal van die weerlooze mannen. Of was 't hun blik, die bij hun* gloedvol spreken, als uit een ver land op hem scheen neer te zien en hem trachtte mee te voeren naar'tHemelsch Walhalla, waar, zoo zelden ze, Qod woonde? Was 't misschien die macht, die hen zoo deed spreken, dat hij, een zwakkeling ge worden, zwichtte voor de glans van hun taal Verrijzenis? Hij verrijzen? Dwaas, wat had hij kunnen gelooven Wie was er machtiger dan hij Gelooven deed hij slechts in 't bloed van zijn slachtoffers en in de gewel dige kracht van zijn lichaam. dadelijk door de politie ingesteld. Tal van inspecteurs van de recherche uit Rome zijn naar Milaan ontboden. De podestaat (burgemeester) van Milaan heeft reeds een belooning van 100 000 lire voor de aanhouding van de daders uiigelootd. Het Zwltsersch telegraafagent schap meldt uit Milaan, dal de aan slag op den koning gepleegd is,enkele minuten na het airiveeien van aen stoet van den koning op het plein van Julius Cesar, juist voor 't binnen treden op de tentoonstelling, 't Plein stond vol menschen De dooden en gewonden zijn voor het grootste deel kinderen en vrouwen. De ongelukki- gen, die zich dicht bij den lantaarn paal bevonden, werden gruwelijk ver minkt. De helsche machine was, naar men zegt, door een uurwerk tn be weging gebracht en is waarschijnlijk 's nachts in den lantaarngeplaatst.be stukken van den lantaarnpaal, die ver werden weggeslingerd, hebben de meeste slachtoffers gemaakt. De koninklijke trein was een half uur voor den aanslag te Milaan aan gekomen. De koning begaf zich dade lijk naar de jaarbeurs. De daders van den aanslag waren klaarblijkelijk op het programma afgegaan bij het voor bereiden van den aanslag. Het feit, dat de koning daarvan afweek en onmiddellijk naar de jaarbeurs ging, heeft hem het leven gered. De burgemeester van Milaan heeft een manifest gepubliceerd, waarin ge zegd wordtburgers van Milaan, houdt moed. Volg den koning en den duce op den weg, die u zal leiden naar het doei, dat gij u stelt. Men meldt uit Berlijn Over den aanslag op koning Victor Emanuel van Italië vernemen de Ber- lijnsche bladen nog, dat de vorst bij zijn terugkeer van de jaarbeurs door de menigte met onbeschrijfelijke geest drift werd toegejuicht. Op de plaats van de ramp alsook bij het huis voor hetwelk de bom ontplofte werden tal rijke personen in hechtenis genomen. De bom lag in een straatlantaarn verborgen. Van het'koninklijke gevolg werd niemand getroffen, de slacht offers zijn militairen en nieuwsgierigen. Het B.T.A, meldt uit Milaan: Onder de slachtoffers van de ont ploffing bevinden zich 5 Alpenjagers van den bewakingsdienst en 2 pioniers van de Balilla, voorts vrouwen. Na de opening van de jaarbeurs heeft de Koning zich naar het zieken huis begeven om de gewonden te be zoeken. Te Rome, Milaan en andere steden verschijnen de bladen met het portret van den koning en wijden hartelijke artikelen aan zijn persoon en het koninklijk huis. Een verijdelde aanslag op Mussolini. Een bom op de rails. De Corriere della Sera meldt uit Como Voor het passeeren van den trein waarmee Mussolini naar Rome zou terugkeeren, ontdekte men op de rails een zware bom, waarin een draad bevestigd was. Op eenigen afstand lag een man in een schuilplaats langs den weg die het einde van de lont vasthield. De man is gevangen geno men De bom is van het spoor ver wijderd en zal ontladen worden. Maar als hij. moe van zijn lange tochten naar zijn hut terugkeerde en dan luisterde naar het geruisch der eikenboomen, waarin de vogelkens woonden, die nimmer moede, dank- liekes zongen op den luister van den voorbijen dag, dan altijd priemde het door Oskars ziel: En toch is er één, die machtiger is dan gij Maar gelooven deed hij niet. En als de donder ratelde boven z'n hut en de eik-reuzen dooreenschudde 'lijk Seere lichaampjes; als de blik sem boomen deed splijten 'lijk hij z'n spaanders hout; als de orkaan z'n hutje en de boomen in die wildernis sloeg, dat zij piepten en kreunden onder den zwiependen regen, dan werd het hem bang te moede en hij kroop weg in z'n bedstede, 'n holte in den hoek van zijn hut. Maar gelooven deed hij niet. Doch Oskar werd oud en ziek. Drie en dertig jaren waren nu voor bijgegaan sinds de pelgrims op dien winteravond voor zijn deur stonden. Drie en dertig teekens waren uit gesneden in den stam van dien mach tigen eik bij de put en ook even zoo vele malen had hij zich getooid in'n groene ientedosch en met minachting om zich heen gekeken, naar zijn zwakkere broederkens. Ook nu was 't lente. De boomen popelden van vreugde en hun levens sappen deed 't groen uit de knoppen berstennachtegalen heetten feeste lijk de lente wellekom merels pijpten vroolijk voorjaarsliekes. En alles wat maar bek had, zong mee, om de blije zon te begroeten, die langs den wol- kenloozen hemel voer. ADAMAS Aan de FIRMA ALEX. S. MAVRIDES, Postbus 716,. AMSTERDAM A'aam Adres: Stad: Van éénzelfde adres zal slechts één van deze bons geaccepteerd worden.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 6