IE ECHO VAN HET ME8 Persil Bets, houd dan toch op met dat wrijven en boenen! No. 31 Zaterdag 14 April 1928 DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 13 April 1928. Installatie Comité Dr. Schaepmanavond. Door den voorzitter der R.K Kies- vereeniging, den heer Siemer, werden Woensdag Donderdag- en Vrijdag avond de parochiale comité's van het Dr. Schaepmanfonds geïnstalleerd. Aan de algemeene inleiding van den heer Siemer ontleenen wij 't volgende Zooals U weet is hel bestuur der R.K. Kiesvereeniging uitgenoodigd de actie voor het Partijbureau alhier te leiden. Het meende het best aan die uitnoodiging te beantwoorden door het houden van een Schaepmanavond, waar de verdiensten van Dr Schaep- man voor het brengen van de Katho lieken in een partijverband, zouden worden belicht, waar ook de verdien sten van de Katholieke Staatspartij zoowel op cultureel, economisch als godsdienstig gebied naar voren zou den worden gebracht. Als spreker heeft het bestuur de toezegging van prof. Dr. Witlox. Niemand Uwer zal er aan twijfelen of deze eminente Waalwijker, die op den jongsten Katholieken dag zoo succesvol zijn „Brabant, Let op Uw Saeck" liet klinken, zal er in slagen dankbaar heid te wekken voor hetgeen de Katholieke organisatie in het verleden heeft tot stand gebracht, zal die dank baarheid haar weg tot uiting wijzen milde bijdragen voor het vormen van het Dr. Schaepmanfonds, waaruit ge- financieerd kan worden het zoo hoog noodige Partijbureau der R K. Staats partij. Als Dr. Jan Witlox deze gevoelens heeft gewekt, begint Uw taak, mijne heeren. Hij heeft gezaaid, gij gaat oogsten, en nu weet ik wel dat het oogsten niet zonder inspanning zal gaan. Houdt echter het mooie doel voor oogen dankbaarheid aan de genen die ons voorafgingen, in de ver zorging van de Kaïholieke belangen van heden en de toekomst en ik ben er zeker van dat Waalwijk een bedrag voor het Partijbureau kan af dragen, waarop wij allen, maar bij zonder gij, die het zware werk zult hebben verricht, trotsch kunnen zijn. Het bestuur der R K. Kiesvereeniging verwacht, dat ieder Katholiek, al of niet georganiseerd in de Kiesvereeni ging, in elk geval iets zal bijdragen. Het Partijbureau moet worden een stichting van alle Katholieken. Hoe Uw Comité te werk zal gaan dient het zelf te beslissen. Voor den richtigen gang van zaken zal het ge- wenscht zijn, dat U een bestuur kiest bestaande uit voorzitter, secretaris en penningmeester. Als taak voor dezen avond rest U dan nog het aanwijzen van een paar Uwer, die de organisatie van den Schaepmanavond mede zullen voor bereiden. En hiermede, mijne heeren. verklaar ik Uwe Commissie voor geïnstalleerd, ik hoop dat Uw arbeid succes zal hebben. De dank van ieder die net wel meent met de openbare orde, waarvoor de Katholieke Staatspartij een hechte steun is, de dank van hen wier materieel bezit niet door een socialistische of communistische regee ring wordt vernietigd. De Katholieke Staatspartij kan met haar sterke krach ten den aanval op het privaatbezit afslaan maar bovenal de dank van hen wier godsdienstig leven niet wordt geknecht, een sterke Katholieke Staats partij voorkomt een onderdrukking als in Frankrijk, Rusland en vervolging als in Mexico, de dank van allen valt op U terug, die der Katholieke Staatspartij door het schenken van een Partijbureau een verhoogd krachtig leven hebt mogelijk gemaakt. Na de installatie had de verkiezing plaats voor een Bestuur. Uekozen werden voor Waalwijk C. Witlox, Voorz., C. Verwiel, Secret J Franssen, Penningm. Voor v.m. Besoijen: H Rox,Voorz, P. Broos, Secretaris en W. de Graaff, Penningm. Installatie Bioscoopcommissie. Woensdagavond werd ten Raadhuize de plaatselijke Bioscoopcommissie door den Edelachtbaren heer Burgemeester geïnstalleerd. De ZeerEerw. heer pastoor van Riel en de heer H. Wiesman waren wegens verblijf in het buitenland verhinderd aanwezig te zijn. Van Mevr. Mühl- nickel was bericht ontvangen dat zij hare benoeming niet kon aanvaarden. De commissie bestaat nu uit 6 leden en wel de heeren: Weth Eibers,Voorz., H. Broos, Secretaris, pastoor v Riel, H. Wiesman, L. Hartog en Fr. Passier. Allen legden in handen van den Burgemeester den bij de wet voorge schreven eed af. Vlaggetjesdag. De j.l. Zondag gehouden Vlaggetjes dag ten bate der Missie heeft in totaal opgebracht f 131 28, verdeeld als volgt St. Ant.-parochie f43—, St. jan. 133.41, St. Clemens f30, L. Vr. Onbevl. Ontv. f 24 87. Waalwijks Belang Met het oog op de Missietentoon stelling, Dr. Schaepman avond en andere aangelegenheden is de Alge meene Vergadering van .Waalwijks Belang" nader bepaald op Maandag 30 April a.s. Verkoop landerijen. Donderdagmorgen werden door No taris A. Schaap alhier, in hotel Verwiel geveild de landerijen van de fam. van Baal en de erven van Hoorn. Het perceel van de fam. v. Baal, ingezet op f6625.— liep aan en dat der erven v. Hoorn, ingezet op f 2375.werd bij toeslag gegund aan A. Schilders uit voorm. Baardwijk voor f 2875.- Soirée. Het Waalwijks Revue-gezelschap .Onderling Kunstgenot" zal op Zater dag 21 April a.s. in Musis Sacrum een groot soirée geven met na afloop bal. Alg. Ontwikkeling. Vanwege het „Centraal Bureau voor Schriftelijk Onderwijs" te Groningen is dezer dagen uitgereikt een Diploma „Algemeene Ontwikkeling" aan ue Heeren H. v. Oversteeg te Kaatsheuvel en C. G, A. van Esie Waspik. WienerWalz-avond. Waalwijks Gemengde Zangvereni ging besloot van den door ons blad reeds geannonceerden Cabaret avond een Wiener-Walz avond te maken. Wij zullen op de plannen, die ge noemde vereeniging voor dien avond heeft, niet vooruitloopen, maar wel kunnen wij reeds zeggen dat het een zeer bijzondere attractie zijn zal. De datum blijft bepaald op Zaterdag 28 April. Wij raden eenieder aan, dit eens een Wieuer-walz-avond wil meemaken, deze gelegenheid niet te missen. Groentenveilingen. De omzet van de bij het „Centraal bureau van de veilingen in Nederland" ln Noord-Brabant aangesloten veihn gen is in 1927 gestegen tot i 4.363.164 tegen in 1926 f 3.379.055. Bovenaan staat Breda, daarna volgen resp. Bergen op Zoom, Oudenbosch,'s-Her- togenboach, Drunen, Woudrichem en Fijnaart. Uit het Handelsregister. WaalwijkN.V. C. Spapens' Schoenfabrieken. Filiaal gevestigd te Haarlem, Gr. Houtstraat 61. Waalwijk: Opgeheven: W. Pen- nings, schoenmaker St. Antoniusstraai 13 A. H EC-bal. Het reeds eerder aangekondigde HEC-bal dat gehouden zal worde-n ter gelegenheid van het ongeslagen kampioenschap zal hedenavond ge houden worden en het belooft een heele drukte te geven. Daarom worden de leden, dona teurs en genoodigden verzocht om de uitnoodlgingskaart mede te brengen zonder deze kaart die strikt persoon lijk is heeft niemand toegang. Het bal zal gehouden worden in de „Lindeboom" bij den heer Sebille, en vangt aan om 6l uur. Paard doodgeloopen. Het meermalen bekroonde rijpaard van Notaris Jansen is Vrijdagmorgen uit de weide gebroken en rende toen even later ais een wild dier door de Grootestraat richting v.m. Besoijen. in de nabijheid van de woniug van den landbouwer Klerks te v.m. Besoijen stortte het beest plots met zoo'n vaart tegen den hoek van een huis aan, dal het diepe wonde in de borst be kwam. Het paard moest op de plaats worden afgemaakt en werd later naar het slachthuis vervoerd. Vertrek. De Eerw. Zuster Valeria, van de Congregatie Dochters van O. L. Vr van het H. Hart, zeer gezien als wijk verpleegster van het Wit-Gele Kruis alhier, vertrekt Woensdag 2 Mei a s. naar Java om daar in de Missie werk zaam te zijn. Vakschool te Schwerin i. M. Op 1 Mei zal Schwerin in Meck lenburg een vakschool voor de schoen industrie openen, die door theoretisch en practisch onderwijs in korte cur sussen de opleiding van speciale werklieden voor een bepaalde afdee ling en in langere cursussen de vol ledige bekwaming in alle afdeelingen der machinale schoenfabricatie be oogt zoomede zich de vorming van werkmeesters en bedrijfsleiders ten doel stelt. Voor het practisch onder richt staaf de modern ingerichte schoenfabriek Kempsch in Schwerin ter beschikking. DRUNEN. Bij onderhandsche aan besteding is aan de firma Gebrs. Jehoel en M. Schapendonk opgedragen het bouwen eener flinke landbouwers woning voor rekening van den heer Weterings. Donderdag in den voormiddag reed de veehandelaar de heer Rijken met zijn auto, doordat de stuurinrich ting weigerde, tegen een der electrische masten. De auto werd zwaar bescha digd. terwijl de mast afknapte. Ge lukkig kwamen geen persoonlijke on gelukken voor. De electrische stroom werd verbroken, zoodat de fabrieken gedurende een uur van drijfkracht verstoken bleven. A.t. Zondag wordt door de tooneel- vereeniging der Jongens-Congregatie opgevoerd het blijspel „De Hoed van Italiaansch Stroo" door Pater Auwer- donck S. J. Aanvankelijk was bepaald dat deze uitvoering op 2en Paaschdag zou plaats vinden, doch door verhindering van een der spelers was dit toen niet mogelijk, Veilingvereen. „De Langstraat" Drunen. Prijzen op 12 April. Appelen 0.10—20 p. KG Veldsla 0.05-6 Spinazie O.lO'/a—14 Witlof 0.12—17 11 0.04-9 Knolraap 0 03-31/, - - Slavellen 0 04 10 Sla per stuk 0.07—9'/2 Sla II 0 03-6'/2 Bloemkool p.st. 0 18—25 id. Ill 0 06-14 Radijs per bos 0 02—3'/a Keelen 0 0l,/a-2'/2 Rabarber 0.06-9 '/2 Selderij 0.05-7 N1EUWKUIK. Van de eerst gehou- den wedvlucht door de duivenclub „Gevleugelde Vrienden" was de uit slag ais volgt: Th. v. d. Geld 1, Th. v. Eethen 2, 5, 7, 9, Fitters 6,13, Kiviets 8, 12, H. de Bont 10, 15, C. Coolen 11, 14. Ie Koning Th. v. a.Geld, 2e Koning Th. v. Eethen. Eerst get. Kiviets. Deze week overleed in den ouderdom van ruim 70 jaar de heer H. van Son, in leven opzichter van het landgoed der Graven 'd Oultremoni uit Brussel. Genoemde van Son be kleedde deze functie ruim 50 jaar. Voor zijn trouwe diensten ontving hij vefleden jaar een medaille. Ter gelegenheid van het openen van een nieuw calé door den heer Joh. Siegers op Zaterdag 28 April a.s. zal dts avonds onze liedertafel in genoemd café een concert geven. Woensdagmiddag geraakte de voerman R. met paard en kar in den Spoorsloot. Door spoedig toegeschoten hulp wist men met veel moeite paard en gespan op 'i droge te krijgen. Het paard was bijna verdronken. Dezer dagen werd in het Bonds- gebouw het onlangs saamgestelde Koningin Emma Comité geïnstalleerd. De presidente, Mevr. C. van den Broek opende de vergadering met een welkomstwoord, waarna de burge meester de vergadering leidde. De burgemeester zette duidelijk uiteen, wat de taak en bedoeling is van het comité, waarna men beraad slaagde hoe het best de handteeke- ning aller vrouwelijke inwoners boven de 13 jaar te veriameien. Besloten werd de 2 eerstvolgende Zondagen zitting te houden in het Bondsgebouw van na de Hoogmis tot 5 uur om eenieder zoodoende in de gelegenheid te stellen haar naam te komen teekenen, terwijl in een daarvoor aanwezige bus gelegenheid zal worden gegeven een kleine bijdrage te doen storten. Bij gezinnen, die van deze gelegen heid geen gebruik maken, zai ver zocht worden alsnog hiervoor even naar 't Bondsgebouw te gaan. o V Zelfwerkend Wasch middel. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). A.s. Zondag des voormiddags half tien en des namiddags half zes hoopt in de Geref. Kerk alhier in de be diening des Woords en der H. Sacra menten voor te gaan Ds. J. Snoek. GAPELLe, A.s. Zondag des nam 2 uur zal in de Ned. Her. kerk a/d Loonschendijk optreden Ds. van der Vlught uit Drunen. Op Vrijdag 20 April e.k. zal de Boerenleenbank alhier haar algemeene ledenvergadering houden in de zaal van den heer L F. v. Dongen des avonds 7 uur. Te behandelen punten: 1. Opening, 2. Aanwijzing secretaris, 3. Verslag van den toestand der ver eeniging, 4. Verkiezing lid van den Raad van Toezicht wegens periodieke aftreding van den heer A. v. d. Hoe ven (officieel candidaat in deze vaca ture is A. v. d. Ho even), 5. Verkiezing lid van het bestuur wegen periodieke aftreding van den heer Dr. Ph. J. Kohier (officieel candidaat in deze vacature is Dr. Ph. J. Köhler), 6. Nazien rekening en balans over het afgeloopen boekjaar en 7. Rondvraag. Tmuwe opkomst is zeer gewenscht Deze week had de werkman H. v. O. werkzaam bij de firma A L. Sneep Co., het ongeluk van een plank te vallen en bezeerde zich daarbij dermate éat geneeskundige tiulp noodzakelijk was. Vanat 14 dezer zullen ter gemeen tesecretane alhier kosteloos verkrijg baar worden gesteld aanvragen ter bekomen van visch en hengeiakten. A.s. Zondag des nam. half drie uur zal in de Ned. Herv. Kerk alhier optreden Ds. Anker ui 'sGravemoer. Het glasbehang—en veifwerk van vier te bouwen woningen door den heer C. Timmermans alhier is opgedragen aan de Gebrs Van der Waals te dezer plaatse. WASPIK. Wegens het in den laatsten tijd veelvuldig voorkomen van de oesmettelijke ztekte „Dypnieritls" Destaai het voornemen ae school gaande kinderen ter voorkoming van uie ziekte te doen inenten. ln de loop der volgende week zal door eemge dames met een lijst langs de huizen worden gegaan, waarop alle vrouwen en meisjes hare nandieekening kunnen plaatsen, waarna deze lysi aan Hare Majesteit Koningin Emma Dij haar jubileum zal worden toegezonden. Hel is met de bedoeling dat met de lijst wordt rond gegaan om eene geldinzameling te houden. RAAMSdONK. Vergadering van den gemeenteraad op Zaterdag 14 April l9a8, des nam. ten 6 uur. 1. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding verslag van hetgeen met betrekking tot verbetering van de volkshuisvesting is verricht. 3. Voorstel van Burg. en Weth. tot vaststelling van het voorschot op de gemeentelijke vergoeding, ex. art. 101 der L O. wet 1920 aan de besturen der Bijz. Scholen over het jaar 1928. 4. Nota van aanmerkingen bij Ged. Staten gevallen op het raadsbesluit tot het aangaan eener rekening- courant—overeenkomst. 5. Verzoek van de stichting ter bevordering van R K. Hooger—Voor bereidend— en Middelbaar Onderwijs te Breda, om een subsidie voor I9z8 van f 200, met ontwerp—besluit om een subsidie toe te staan van 1100 6. Vaststelling primitief kohier dei straatbelasting, dienst 1928. 7. Benoeming lid van de Vleesch- keuringsconimissie, ter voorziening in de vacature van wijlen den heer S G. Meijers. 8. Ontwerp—besluit tot vaststel ling van het percentage, bedoeld in art. 5 der Verordening op de heifiing eener plaatselijke inkomstenbelasting voor het belastingjaar 1927—28. 9. Voorstel van Burg; en Weth. tot verhuring in het openbaar van het perceel hooiland, gelegen aan de Julianalaan. 10. Voorstel van Burg. en Weth tot verleening van de gevraagde mede werking door het bestuur der Bijz Lagere School voor meisjes te Raams donksveer, tot beschikbaarstelling van de benoodigde gelden voor het bou wen van closets. 11. Alsvoor voor aanschaffing van schoolbanken. 12. Ontwerpbesluiten tot wijziging der gemeentebegrooting en die der bedrijven over 1927 en 1928. Woensdagmiddag heeft er een droevig ongeluk plaats gehad. De 9 jarige Jan van Loon mocht een paard van J. S., dat juist bij P. v. O van nieuw hoetbeslag was voorzien naar huis brengen. De knaap werd te paard gezet en reed den Oostpolder in, wat een korten en rustigen weg is naar huis. Wat er gebeurd is, weet men nog niet, doch omstreeks drie uur vond men den knaap, hevig bloedend liggen op den overweg in den Paral lelweg, terwijl het paard zonder ruiter op stal was aangekomen. Men vermoedt dat de jongen is komen te vallen en dat het paard hem op de borstkas heelt getrapt, waarbi de dood spoedig moet zijn ingetreden Betreffende het doodelijk ongeluk dat gisteren den 9 jarigen Jan van Loon trof vernemen wij nader dat de knaap het paard, dat juist was be slagen aan een lange lijn naar huis leidde. Waarschijnlijk is het dier onderweg dartel geworden en heeft den jongen die er zeker te kort achter zal hebben geioopen daarbij een klap tegen het voorhoofd gehad De slag moet direct doodelijk zijn geweest. De Gemeente politie heeft de zaak in onderzoek. De heer C. Stoffels, hoofd der Christelijke School alhier, Is dezer dagen (n gelijke betrekking benoemd aan de Christelijke School te Blauw— Capel (U.). Velen, waaronder vooral de ouders der schoolgaande jeugd, zullen dezen bekwamen onderwijzer, die ook steeds op aangename wijze met het personeel wist om te gaan, ongaarne zien ver trekkenook het vereenigingsleven verliest in hem een fllnken werker. We wenschei} hem dan met zijne familie hartelijk proficiat met deze promotie. Ir. de Julianalaan is etn rijwiel plaatje gevonden. Inlichtingen bij de gemeentepolitie op het Doip. MADE. Zondag 15 April des v.m. 10 uur zal ds. Steenhuizen uit Made in de Ned. Herv. Kerk teHoogeZwa- luwe een vacaturebeurt vervullen, om des n.m. 2 uur ter zijner plaats voor te gaan en tevens den H. Doop toe te dienen. VLIJMEN. Door de echtgenoote van onzen burgemeester is het volgende daines-comué samengesteld voor de regeling der collecte voor het aan te bieden huldeblijk aan H. M. Koningin Moeder. C. van der Ven Van Beurden. A, Zwaans Mimpen. M. Wenning-Verbunt. P. Ossewaarde Laban. G. van Hout-Hillen. J. Daelmans-Van Wordragen. B. Mommersteeg Van Zuijlen. J. van Wagenberg-Van Hest. M. Weijers Blom. H. van Halder Loeff. W. Prinsen André. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Kaatsheuvel, 13 April 1928. Salarieering Secretarie personeel. Door B. en W. is aan den Raad het volgende prae-advies gezonden: Met het 'oog op het vertrek van den heer J. van Besouw naar Losser, is een reorganisatie van het op de secretarie werkzaam personeel door gevoerd, tengevolge waarvan hetwen- schelijk is tot een nieuwe salaris regeling voorde ambtenaren te komen. Met Uwen Raad zijn ook wij van gevoelen, dat een vaste regeling ge wenscht is, teneinde, te voorkomen, dat telkens adressen om salarisver- hooging worden gepresenteerd. Ais zoodanig uan ook zouden wij u willen voorsiellen om het salaris van den len ambtenaar (de heer van Kemenade) te bepalen op f2000.— loopende met jaariijksche opklim mingen van 1100.— tot 12400. Voor den 2en ambtenaar (de heer van den Wildenberg) zouden wij het salaris bepaald willen zien op 1 1500.- loopende met jaariijksche opklim mingen van f 100.tot f 1900.— ln belde gevallen is de vergoeding voor het bezit van het diploma, dat als een noodzakelijke voorwaarde voor het vervullen dezer posities gevraagd mag worden, in deze salari eering begrepen. Wij stellen U verder voor de toe te kennen verhoogingen niet periodiek te bepalen, doch deze afhankelijk te stellen van het voorstel dat Burge meester en Wethouders, telken jare, zulks in verband met de activiteit en den arbeid van den betrokken ambte naar, zullen doen. Voor de andere ambtenaren de heeren J. van Woensel en C. van den Hoven, is naar onze meening nog geen regeling te treffen. Te hunnen aanzien zouden wij willen voor stellen om aan den heer van Woensel, die reeds enkele jaren op de secretarie werkzaam is, een vergoeding toe te leggen van 1300.— welk bedrag tot f400 zal klimmen met het behalen van het diploma van het voorbe reidend examen, terwijl de vergoeding van den heer van den Hoven, die nog slechts sedert kort ter secretarie werkt, ware te stellen op f 100 De verhoogingen welke van deze regeling het gevolg zijn, stellen wij U voor op 1 Februari 1.1. te doen ingaan. Burgemeester en Wethouders van Loonopzand. Tentoonstelling. A.s. Zondag, te beginnen na de Hoogmis, zal in den Gildenbond eene tentoonstelling gehouden worden van werkstukken van de leerlingen van den cursus Invakteekenen en patronen maken, gedurende den afgeloopen winter, onder ijverige leiding van den heer C. Brans gehouden. De toegang is geheel vrij. Geestbeschaving. De Rederijkerskamer „Geestbe schaving" beloofd Zondag veel be langstelling te ontmoeten. De roep, die dit gezelschap vooraf gaat is van dien aard, dat iedereen de Ooster- houters wil zien werken. Van hun optreden in de verschillende plaatsen kregen we dan ook niets dan de meest gunstige recensies. Daarbij is het stuk dat gegeven wordt een bezoek overwaard. „Vrouwenlist" Is een klucht die voor elk publiek inslaat. De rollen zijn als volgt verdeeld Hans Müller, de heer C. Mer'tens. Rosa, zijn vrouw, Mevr. v. d. Pas- {anssens. Wally, haar nicht, Mevr. J. Brandei. Prof. Dr. Willibald Raunisch, de heer J. de Jong. Martha, zijn vrouw, Mevr. Ph. Simons v. d. Elshout. Lydia Heimbach, solo danseres, Mevr. Segers. Albert Dettmann, assessor, de heer J. Brokx. Fine, dienstmeisje, Mev A. Veraart-v. Lacor. Babeure, hotelknecht, de heer Het vele wrijven van het wascb* goed is niet raadzaam en onverstan* dig; niets schaadt meer dan die krachtige bewerking met waschbord en boender! Zoowel de meest voor* aanstaande vakgeleerden, als Uw eigen verstand zeggen U: De eiscb des tijds is Zonder omslachtigenhandarbeid.een* voudig door koken wordt het wasch* goed sneeuwwit, geurig en frisch Vraagt gratis brochure „De Reiniging der Wasch" b/d. Eenige Imp.: E. Oster- mann Co. Amsterdam. Eabxikantet .Henkel Cie., A G., Düsseldorf.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 9