Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Witte ftozen. «s FEUILLETON NUMMER 32. WOENSDAG 18 APRIL 1928. 51e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rflk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zendQn aan den Uitgever. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. Prfls der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. KAATSHEUVEL. De Raad der gemeente Loon-op- vergaderde Zaterdagmiddag ten Raad- huize te Kaatsheuvel, onder presidium van wethouder van Lier. Afwezig het lid Dingemans. Bij de opening der vergadering deelt weth. van Lier mede, dat de Burge meester, wegens familie omstandig heden n I ziekte van zijn vrouw en zoon verhinderd is om de ver gadering bij te wonen. Spr. uit dan de hoop dat 't gezin van den Burgemeester spoedig in beterschap moge toenemen. Ingekomen stukken. a. Procesverbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt dat in de kas was en moest zijn f 5457.78 b. Gemeenteverslag, c. Verslag van de Volkshuisvesting De onder b. en c. genoemde stukken worden ter visie gelegd. Bepaling heffingsfactor voor de ge meentelijke inkomstenbelasting Voorzitter. De juiste factor is nog niet vast te stellen, maar we moeten 't toch aan Gedep Stalen opgeven tenminste de vermoedelijke factor. We zullen dan maar de vorige heifhgs- factor op geven, n.l. 2 2. De Raid gaat hiermede accoord. De Voorzitier zegt dat van den heer Theunissen, Dir. der Gasfabriek een dankbetuiging is ingekomen voor de inwilliging van zijn verzoek betreffen de den bouw van een noodslachthuis op een ander terrein dan aanvankelijk door den Raad werd gedacht. Snaphaan. Hoe komt 't Bestuur er nu toch bij om slachthuis op een terrein bij de Gasfabriek te brengen? Een der bezwaren van den heer Theunissen was immers dat het slacht- van „DE ECHO VAN HET ZXJIDEN Uit het Duitsch van huis op een terrein van de gasfabriek zou komen En nu vindt hij alles goed? Daar begrijp ik nieis van. Voorzitter. Ik kan daar geen juist antwoord op geven maar weih. v. d. Horst weet er meer van. v. d Horst. Zooals de heeren weten werd aan 't Dagel. Bestuur overgelaien om naar goedvinden te handelen. We hebben ons toen met van Deudekom in verbinding gesteld over terrein aankoop We zijn toen met den gem. opzichter naar 't terrein gaan kijken, waarvoor men een prijs vroeg van f 720.- di. f 3 per M2. Toen we zeiden, dat 't veel te duur was, heeft men ons den grond willen laten voor f 700 maar wij vonden dezen prijs nog steeds te hoog en gingen er niet op in. In de Telefoon straat is toch grond verkocht voor f 1.— per M2. Toen hebben we een onderhoud gehad met den heer Theunissen en eens gezamenlijk 't terrein achler de Gasfabriek bekeken. We kwamen toen tot de conclusie dat achter de Gas fabriek gemakkelijk 't slachthuis kon worden gebouwd, met behoud van een Hinken rijweg. Zoo is een en ander in zijn werk gegaan. De heer Theu nissen heeft in ons besluit een advi- seerende stem gehad. Snaphaan. Maar de Directeur heeft toch eerst gezegd dat hii 't terrein achler de gasfabriek heelemaal niet kon missen. En nu gaat 't op slot van rekening wel Dai is toch niet in den haak. We moeten toch op 't woord van den Directeur kunnen vertrouwen. v. d Heuvel. Ik geloof dat we af dwalen. Dit is een punt dat bij de rondvraag behoort. v d Horst. Ik kan gerust verklaren dat deze zaak niet geforceerd maar goed overwogen is. v. Amelsfoort Zooals nu de oplos sing is gevonden, vind ik't heel goed. Wijdemans. De heer Snaphaan wil hier B. en W. ook niets in ten kwade duiden. Snaphaan. NatuuUijk niet. Ik wijs er alleen maar op, dat er eenige tegenspraak zit in de woorden van den Directeur. Voorstel bezoldig ng secretarie-per soneel. Zie hieromtrent 't prae-advies van B. en W opgenomen in ons vorig nummer. Roestenberg. Ik heb mij de vraag gesteld, is dit wel een regeling zoo als B en W. nu voorstellen. In let terlijken zin wel, maar in wezen niet Men spreekt hier van verhoogingen, de bedraden wil ik nog eens ter zijde stellen »:aar deze worden afhankelijk gesteld van Uw College Wil men een zuivere verhouding heb ben. dan moeten de verhoogingen periodiek worden vastgesteld, dus niet afhankelijk zijn van B. en W. Wanneer een ambtenaar ter secretarie niet goed zijn best doet, dan moet daartegenover weden opgetreden buiten de salarisregeling om. Er zijn toch andere middelen Van Woensel is nu al 4 jaar i? dienst. Hij is 20 jaar en zou nu een ,/f.rgoeding krijgen van I 3U0. Maar dat noem ik geen 41). En toch was het geen spook, want den bijgeloovigen Spini, wien de ha ren ten berge rezen en fte tanden van schrik op elkander sloegen, drongen van onder den witten sluier uit, duide lijk de woorden in het oor: „Wat drommel, waarom komt hij niet?" Spini haalde bij het liooren van deze woorden verlicht adem. Spoken spre ken Engelscli, maar dan toch zeker al leen in hun Engel scli geboorteland, of in streken, waar die taal wordt gespro ken, nog aangenomen, dat ze zelfs spre ken, maar ook clan wanneer ze 't doen, vermijden ze toeli zeker liet gemeen zaam Engelsch. En „the dickens" is slang, zonder meer, „The devil" had een spook ook nog kunnen zeggen, maar wanneer in hetzelfde geval een Hollandsch spook inplaats van den „duivel" den „drommel" citeert, dan neemt deze verandering beslist het on aangename van de uitdrukking weg. Spini, die de beschaafde Europeesche talen vloeiend sprak, gevoelde zich dientengevolge dan ook zeer verlicht, zooveel te meer, toen de reddende ge dachte bij hem opkwam, de deur, die het spook was binnengekomen, als uit gang te gebruiken. Met een paar groote stappen wilde hij den afstand afleggen en het scheelde nog maar enkele pas sen, voor hij aan de deur was, toen het spook hem met een „O, mijn liefste!" om den hals viel, om in het volgende oogenblik met den ontstelden uitroep: „Om 's hemels wil" weer terug te vlie gen. Spini gunde zich den tijd niet om te onderzoeken voor wien hij bij vergis sing was gehouden de deur bracht hem in een korte, donkere gang, aan welks einde zich een andere deur be vond, die hem weder in het bewoonde gedeelte van het slot bracht. Hier bleef hij een oogenblik staan, om ruimer adem te halen luisterende of 't „spook" hem soms volgde, en toen alles stil bleef, stak hij een lucifer aan en keek om zich heen. Zooals hij had vermoed, zoo was het ook. Hij stond in een zij corridor van den renaissance-vleugel, waarin de kamers der gasten lagen, en hij behoefde nu nog maar een hoek om te slaan en hij bevond zich in de hoofd gang, waar zijne kamer lag. Zorgvuldig doofde hij zijn kaars uit en ging zacht jes op zijn doel af, zich het hoofd bre kend of hij misschien in de kamer, waar hij die grappige ontmoeting met het spook had gehad, herkend zou zijn, terwijl zich, bij de herinnering aan het vermakelijke voorval, onwillekeurig een lachje op zijne lippen drong. De glazen deur, die naar liet platform voerde, stond open, en de wind die van den zeekant kwam, woei krachtig en huilend den gang in en voerde den stroomenden regen en het schuim der golven met zich. De Italiaan, die voor het Noordsche weder zeer gevoelig was, greep dadelijk de deur om die te slui ten, en daarbij liet hem een bliksem straal op liet platform eene vrouwen gedaante zien, wier lang, loshangend haar door den hevigen wind heen en weer fladderde, zoodat zij er uitzag als een visioen van de stormheks. „Sakkerloot nog een rendez vous?" dacht Spini verbluft, maar toen kwam hij tol de conclusie, dal men zich daar toe niet in weer en wind, maar onder dak begeeft, zooals het Engelsch spre kende spook voorzichtigheidshalve had gedaan. Een tweede lichtstraal stelde hem echter nog heter op de hoogte, want nu vloog hij zelf, trots den regen, naar huiten en stond in een oogenblik naast de doornatte, in 't wit gekleede gedaante. „Sigrid!" riep hij bevend. „Wat doet ge hier? Ge zuil u nog doodziek ma ken". Zij scheen hem echter niet te hooren. Met starren blik keek ze naar huiten in de bruisende zee, die haar schuim wel een huis hoog deed spatten; de storm woelde in haar golvend blond haar en de regen liep hij haar kleeren neer, maar zij bemerkte het niet; het scheen wel, als was zij van steen. „Sigrid, kom binnen," sprak Spini op angstigen toon en legde den arm om haar midden, om haar met zich mede naar binnen te trekken. „Sigrid, luister naar mij, u moet naar mij luisteren! Hu eene huivering voer hem dooi de leden. „Wat een weer. Het is alsof de hel is losgebroken." Nu kwam er weer leven in haar, en zij begon luide te lachen in het barre weer, zoodat Spini's zenuwen er pijn- vergoeding Van den Hoven die pas in dienst is zal f 100 ontvangen, ook hier zit 'n onjuiste v rhoudingin. We mogen er toch wel rekening mee houden, dat v d. Hoven iemand is die de Hoogere Handelsschool heelt afge- loopen. Zooals de regeling nu is voorgesteld kan ze mij niet bevredi gen. Vooreerst zou ik de verhoogin gen periodiek willen stellen. Dat zien we toch overal, hij Rijk en Gemeente en ook terecht. Snaphaan. De eerste regeling is me nog niet recht d «idelijk Van Kemenade heeft nu f 2170, is 't nu de bedoe ling dat hij dadelijk op 't maximum komt? Uit 't voorstel mag ik afleiden dat 't Dagel. Besluur het noodigacht om de verhoogingen niet periodiek te geven. Bij de saiarisregeling van den ge meenteopzichter is 't trouwens ook zoo gegaan. Maar mijn eerste vraag is. komt van Kemenade hojger of iager met z'n salaris Voorzitter. Voor dat we verdergaan wil ik r jr nu voorlezen een adres van den heer v Kemenade om salaris- verhooging. Spr. leest dan 't adres voor, waarin schrijver er od wijst dat zijn inko men door opheffing van de huurcom- missie e a. waarvan hij secretaris was. verminderde met f 530. Adressant vraagt z'n salaris te be palen op f 2500 v d Heuvel. Ik ben 't eens melde zienswijze van den heer Roestenberg Maar nu doet zich voor mij nog een andere vraag gelden. Hoe waren vóór 't vertrek van den heer van Besouw de werkzaamheden hier ter secretarie Ik moet veronderst llen dat er voor alle ambtenaren voldoende werk was Maar nu de vacature van den heer v Besouw niet wordt aangevuld consta teer ik toch, dat er één ambtenaar te veel is geweest. Ot wordt er nu op de andere ambtenaren meer werk ge legd Ik zou gaarne deze vraag be antwoord zien hoeveel ambtenaren zijn er hier nu werketijk noodig? lijk door werden aangedaan. „Ik hen ook hier gekomen, om met de hel te kampen," zeide ze schel, en terwijl zij zich met een ruk uit zijne ar men losmaakte, vloog zij naar binnen, in het slot terug; hij kon niet anders doen dan haar volgen. „Wanneer kan ik u ongestoord spre ken, Sigrid", vroeg hij, terwijl hij haar nasnelde. „Ik heb u iets gewichtigs te vertellen „Wat gaat mij dat aan? kreeg hij ten antwoord. „Laat mij gaan." „Het gaat u aan ons beiden, fluis terde hij heftig, want zij stonden reeds voor de deur van Sigrid's kamer. „U zal toch wel weten, wat het hier geldt? Niet meer en niet minder dan ons heider levensgeluk Sigrid legde de hand op de kruk van de deur, onnoodig luid, zooals het Spini voorkwam, die gelukkig de hui- I vering niet zag, die haar hij zijn laatste j woorden door de leden voer, of het aan andere oorzaken toeschreef. „Goed dan, Sigrid! Ik wacht morgen op een teeken, wanneer ik u kan spre ken. Misschien is u echter nieuwsgie rig het vandaag nog te hooren, dat wij onzen tegenwerker, den vorst, nu in onze handen hebben." Sigrid liet plotseling de kruk der deur los. t „Wat moet dat beteekenèn?" vroeg zij huiten adem. Spini keek schuw om zich heen. i „Het verhaal van den staljongen in Rome u weet toch wel?" j „Ja!" riep zij, terwijl ze van onge duld met den voet op den grond stamp- Ite- „Nu, dat is waar. De vorst heeft zijn M.i. kon worden volstaan met twee ambtenaren, één flinke volontair en nog een vierde kraent. De secretarie mogen we toen niet beschouwen als een inrichting voor de tewerkstelling van diverse personen. Maar de amb tenaren die we noodig hebben moeten dan ook flink gesalarieerd worden. Met een kracht meer, zooals *'oor heen, kwamen we aan een uitgave van salarissen voor secretarie ambtenaren van f 6080, wat dus een besparing zou geven van f 420. Maar zal men nu straks weer niet komen, die ol die volontair is al zoo lang hier, hij doet goed zijn best, 'l wordt tijd dat we hem een vergoeding geven. Zoo zou den we hier ten slotte een heel corps kunnen krijgen, ik kom dus weer terug tot m'n uitgangspunt: hoeveel amb tenaren zijn er hier noodig Wan neer dit is uitgemaakt dan is een definitieve regeling mogelijk. ik heb de voorgestelde salarissen van Woensel er buiten gelaten vergeleken met die van ambtena ren uit andere soortgelijke gemeenten als de onze, en gezien, dat we niet ie hoog en ouk niet te laag staan in de salarieering maar 't midden houden. v. d. Horst. Ik wil eerst eens even 't adres van v. Kemenade in 't juiste licht stellen. Hij brengt in 't midden, dat zijn inkomsten verminderden door opheffing der huurcommissie. Maar die zin had hij wel uit 't adres kun nen laten vallen, omdat de huurcom missie een tijdelijke was en de in- koms.en welke hij als secretaris van deze commissie genoot, waren dus zeer t -evallige Nu mag even de vraag worden gesteld, werd door deze toe vallige omstandigheid 't salaris van v. Kemenade als a.t.s. gedrukt We kunnen hierop gerust ontkennend antwoorden. Nu de kwestie van Woensel Zijn van Woensel en v. d Hoven beslist noodig? Wanneer ze noodig zijn dan vind :k een vergoeding van f 300 voor van Woensel veel te weinig De secrelaris» slachtoffer, met behulp van zijn mede plichtige of helper, hier in het slot ver borgen." i „Ge liegt", zeide Sigrid koud, maar met ontstelden blik. „Wil u bewijzen?" antwoordde hij heftig, maar op gedempten toon. „U zal ze hebben. Mijn schoone Sigrid zal mij niet ongestraft van leugen betich ten." „Vooruit dan!" riep ze. Spini zette een paar groote oogen op. „Hoe nu? Op dit uur? En u in dit natte, dunne kleed „Dat is mijn zaak, mijnheer. Waar zijn uwe bewijzen?" De Italiaan schudde bedenkelijk het hoofd, terwijl hij zijn blik op het schoone, opgewonden, maar doods, bleeke jonge meisje liet rusten hij dacht na. Was de weg, dien hij zooeven was gekomen, vrij? Hoogstwaarschijnlijk niet, want de geesten konden door hun constitutie niet door het raam of door den schoorsteen ontkomen zijn. En ze ontmoeten? Stond Sigrids goe de naam daardoor niet op 'tspel? En wanneer dat zoo was, zou dat dan aan zijn aanzoek om haar hand niet den kop indrukken? „Nu?" viel Sigrid deze bliksemsnelle overwegingen vol ongeduld in de rede. „Maar in dit natte kleed tracht te Pij voor zichzelf nog in hei midden te brengen. „Nu?" herhaalde zij huiten zichzelve van opwinding. (Wordt vervolgd). Je Echo van het Zniden, Watlvijksrkt en Langslraatsebe Courant, EUFEMINA VON ADLEBSFEXD-BALLESTREM.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 1