öe Missietentooiistelling te Waalwijk. GER0 ZILVJ Sproeten komen vroeg in die in deze toch tot oordeelen bevoegd is, heeft mij gezegd, dat bij vertrek van een der tegenwoordige ambte naren, beslist weer een aanvulling noodig zou zijn. v. Woensel is op zijn plaats en doet goed z'n best dus vind ik 't niet meer dan billijk dat hij een behoorlijke vergoeding krijgt. Toen van Besouw vertrok heeft van Woensel belangrijker werk gekregen. Wanneer hij zich heeft ingewerkt in zijn nieuwe werk, dan zou ik gaarne zien, dat voor var. Woensel volgend jaar een nieuwe regeling werd getroffen. Wat betreft 't afhankelijk stellen van de verhoogingen, dat is m i. niet zoo erg als men maar vertrouwen wil stellen in B. en W. In hoogst ernstige gevallen zouden wij bovendien nog den Raad raadplegen. Voor de ambte naren is er dan ook een prikkel om goed te werken. Roestenberg. Het doet mij genoegen dat U mijn meening kunt deelen wat van Woensel betreft. Maar hoe staan B. en W. tegenover Juffr. Oerlemans? U sprak over een prikkel maar wordt deze niet zeer zwak, nu B. en W, de vergoeding voor diploma in het salaris hebben opgenomen? Dat ik de verhoogingen periodiek en dus niet afhankelijk gesteld wil zien van B. en W is geen gebrek aan ^vertrouwen in Uw college, maar in beginsel keur ik een dergelijke rege ling af. Verschillende leden komen nog eens op hun gezegden terug. De Wijs. Ik kan me wel aansluiten bij de heeren v d. Heuvel en Roesten- berg. Voor van Woensel vind ik een salaris van f 50o nog te laag. Wanneer hij vertrok'dan kregen we voor f 500 geen ambtenaar in zijn plaats. Vrinten. Dan moeten we minstens f700.— tot f 800.— geven. Roestenberg. Er moet een regeling komen voor alle ambtenaren, eerst dan is een goed overzicht mogelijk. Laat oas nu b v. 't hoogst noodige doen. n.l. 't salaris van v. Woensel herzien, en dan een volgende keer met een grondige regeling komen. v. d. Horst. Ik had v or v. Woensel gedacht f500 plus f 100 bij behaling van het diploma Het lid v. d. Heuvel brengt weder om de vraag naar voren, hoeveel ambtena.en zijn er noodig? v. d. Horst. L)e zaak is nu toch wel genoeg bezien. Drie ambtenaren zijn er absoluut noodig. Naar aanleiding van de vraag of Juffr. Oerlemans niet in de regeling der ambtenaren betrokken wordt, merkt de heer v. d. Horst op, dat Juffr. Oerlemans geen ambtenaresse maar typiste is. Hierna gaat de raad accoord met t voorstel om den heer v. Woensel voor- loopig een salaris te geven van f500 Adres van A. Vermeer te Kaatsheuvel om verlof tot den verkoop van bier en limonade aan den Roestelberg B. en W. stellen voor om geen toe stemming te geven voor den verkoop van bier en likeuren. Roestenberg. Ik vind de motiveering wel erg zwak Bovendien mogen we ook wel met de omstandigheid rekening houden, dat Vermeer voor een groot gezin heeft te zorgen v. d. Horst. Maar we mogen niet vergeten, dat caféhouders kosten en lasten hebben en zoo iemand niet. Wijdemans. De onkosten van v. Son zijn toch van geen beteekenis. Ook het lid de Weijs is voor inwil liging van het verzoek. Besloten wordt aan het verzoek te voldoen, onder beding dat de vergun ning slechts geldt voor den tijd van één jaar. Bouwverordening. De Voorzitter meent dat het niet noodig is alle artikelen voor te lezen, waar toch ieder lid een exemplaar van 't concept ontvangen heeft. Hij verzoekt de leden die aanmerkingen hebben deze te maken, doch wil vooraf een ingekomen schrijven voor lezen van de Gezondheidscommissie te Waalwijk. De Gezondheidscommis sie verzoekt 't aanbrengen van bed steden te verbieden en alleen B en W te machtigen ontheffing hierop toe te staan. Het desbetreffend artikel staat toe bedsteden aan te brengen onder bepaalde voorwaarden in de verorde ning bepaald. Verschillende leden vin den het noodzakelijk in sommige ge vallen toestemming te verleenen, daar er categorieën van menschen zijn, waar bedsteden slecht kunnen gemist wor- den. Waar de Gezondheidscommissie de weg tot ontheffing openlaat, is er geen bezwaar dit te accepteeren. De bemerking op art. 36 betreffende de terrasraam blijft gehandhaafd, daar dit reeds bepaalt, dat de steenen daarvoor te gebruiken niet reeds gebruikt mogen zijn. Ook de ver houding van raam tot vloeroppervlakt van 1 8 blijft in afwijking met het voorstel der commissie, dit te bepalen op 1 6 gehandhaafd. De heer v. d. Heuvel maakt verder aanmerking op de uitgedrukte ver plichting tot aansluiting aan de water- leiding. Hij vindt deze bepaling te sterk. Meerdere leden zijn het met hem eens. De Wethouder v. d. Horst deelt mede, dat dit destijds door den Minister bij 't verleenen van het voorschot als eisch gesteld is. Het zal wel op den weg van den raad liggen, dit punt te handhaven, daar z.i. de mogelijkheid niet zou zijn uit gesloten, dat anders de Minister het voorschot terug eischt. Hij vindt echler goed hierop eens terug te komen als de Burgemeester de ver gadering leidt, daar deze in die kwestie goed inzit, wijl hij al de voor bereidende vergaderingen heeft mee gemaakt. De raad gaat hiermede accoord nadat nog van verschillende zijden is opgemerkt dat de Mij zich ook niet aan de bepalingen destijds voorgesteld gehouden heeft en 't water nu meer dan dubbel zoo duur is als toen werd opgegeven. De heer Roestenberg zou uit oogpunt van schoonheid willen bepaald zien dat aan voorgevels geen regenafvoer pijpen mogen worden aangebracht. Ook dit punt zal in een volgende vergadering besproken worden en de Gem. Opzichter daarover gehoord wor den. Bij de rondvraag merkt de heer Snaphaan op dat nog steeds niets te zien is van den aanleg van^leclrlciteit in den Berkdijk, ofschoon dit reeds meer dar. een half jaar geleden is aangenomen. De voorzitter deelt mede dat dezer dagen zal begonnen worden. Andermaal informeert de heer Snap haan hoe het staat met de combinatie der Bouwvereenigingen. De heer van der Horst deelt mede, dat omdat de vereeniging „Loon-op Zand Vooruit" zoo lang talmde met haar definitieve beslissing mede te deelen door B. en W. wijzigingen zijn aangewend om een antwoord te ver krijgen. Het resultaat is geweest dat LoonopZand zich uitsprak tegen concentratie, omdat het meende zijn zelfstandigheid te verliezen. Andermaal is door de Gem. geschreven, dat dit niet het gevolg zal zijn, en de ver eeniging verzocht een gunstige be slissing te nemen, daar anders nood gedwongen krasse maatregelen zullen moeten genomen worden. Besloten wordt de adressen reclames van den Looiersbond tot een volgende vergadering te laten liggen, waarna in gesloten vergadering nog eenige re clames behandeld worden. GEMEENTERAAD. RAAMSDONK. De Raad dezer gemeente, vergaderde Zaterdagavond ten raadhuize onder voorzitterschap van den Edelachtb. heer Moons, Burgemeester. Weth.de Wit was wegens ziekte ver hinderd de vergadering bij te wonen. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Ingekomen stukken. Ingekomen is o m. a. de goedkeuring van Ged. Staten op de wijziging van het reglement van het Burgerlijk Armbestuur. b. proces-verbaal van kasopname van het G.E.B c. ld. van het Vleeschkeuringsbe- drijf d. id. van den Gem - Ontvanger e. verslag van het correspondentie bureau der arbeidsbemiddeling; id. van de Commissie tot Toe zicht en wering van Schoolverzuim Naar aanleiding van het onder e genoemde veislag maakt de hter van Woerden de opmerking, dat er van werkgeverszijde zoo weinig gebruik wordt gemaakt van bedoeld bureau. Spr. vraagt of 't misschien niet wenschelijk is 't correspondentschap op te heffen. De Voorzitter antwoordt, dat 't bureau voor arbeidsbemiddeling een verplichte instelling is. waardoor tevens controle wordt uitgeoefend op de uit- keeringen. Al wordt er plaatselijk zoo goed als geen gebruik van gemaakt, andere arbeidsbeurzen houden toch voeling met 't correspondentschap. Door bemiddeling van dit bureau, hebben reeds tal van personen in andere gemeenten werk gevonden. De heer v. Woerden neemt met deze mededeeling genoegen. g Schrijven van den Dir. van het Rijksbureau voor Monumentenzorg houdende verzoek om instandhouding van het oude 15 eeuwsche Raadhuis. De Voorzitter zegt, dat het ook niet inde bedoeling ligt om 'toude Raad- huis af te breken. Spr. zegt dat het altijd nog te benutten is. Bovendien wordt 't nog deels gebruikt voor veldwachterswoning. 2. Aanbieding verslag van hetgeen met betrekking tot verbetering van de volkshuisvesting is verricht. Wordt ter visie gelegd. 3. Voorstel van Burg en Weth. tot vaststelling van het voorschot op de gemeentelijke vergoeding, ex. art. 101 der L. O wet 1920 aan de besturen der Bijz. Scholen over het jaar 1928. Wordt overeenkomstig ter tafel ge brachte concept goedgekeurd. 4 Nota van aanmerkingen bij Ged. Staten gevallen op het raadsbesluit tot het aangaan eener rekening- courant—overeenkomst. De Voorzitter leest voor 't ontwerp antwoord aan Ged. Staten, waarmee de raad zich kan vereenigen. 5. Verzoek van de stichting ter be vordering van R K. Hooger-, Voor-r bereidend en Middelbaar Onderwijs te Breda, om een subsidie voor 1928 van f 200, met ontwerp—besluit om een subsidie toe te staan van f 100. Voorzitter. We hebben destijds be sloten om aan de Hoogere Handels school te Waalwijk f 100 per leerling te geven en om nu konsekwent te blijven, moeten we ook aan 't R.K. Lyceum te Breda f 100 geven. De raad gaat met dit voorstel ac coord. 6. Vaststelling primitief kohier der straatbelasting, dienst 1928. i Wordt vastgesteld als ter tafel ge-1 bracht. 7. Benoeming lid van de Vleesch keuringscommissie, ter voorziening in de vacature van wijlen den heer S G. Meijers. De voordracht luidt: J. Bianchi, J. Wiegmans De heer Bianchi, Geertruidenberg, werd m a s gekozen 8. Ontwerp besluit tot vaststelling van het percentage, bedotld in art. 5 der Verordening op de heifing eener plaatselijke inkomstenbelasting voor het belastingjaar 1927—28 Wordt vastgesteld op l'/4 9. Voorstel van Burg en Weth. tot verhuring in het openbaar van het perceel hooiland, gelegen aan de Julianalaan. De heer van Woerden vindt het ietwat bevreemdend, dat 't een open baar en 't andere niet publiek ver pacht wordt. De Voorzitter leest dan de verpach- tingsvoorwaarden voor Bij de vaststelling van den pracht- prijs spreekt de raad als zijn oordeel uit, dat 't perceel minstens f 60 moet opbrengen. 10. Voorstel van Burg. en Weth tot verleening van de gevraagde mede werking dooi het bestuur der Bijz. Lagere School voor meisjes te Raam donksveer. tot beschikbaarstelling van de benoodigde gelden voor het bou wen van closets. Dit punt wordt aangehouden. 11. Alsvoor voor aanschaffing van schoolbanken. De Raad kan zich vereenigen met 't voorstel om 8 banken beschikbaar te stellen tegen een totaal prijs van f 125 12. Ontwerpbesluiten tot wijziging der gemeentebegrooting en die der bedrijven over 1927 en 1928 Wordt goedgekeurd Voorts werd besloten demaximium snelheid voor motor rijtuigen en rij wielen te bepalen op 30 K M. Rondvraag. Netten. Sommige menschen kunnen zoo moeilijk de privaat leeghalen, zou nu de gemeente ook hierin tegemoet kunnen komen Voorzitter. We hebben vroeger al eens de gelegenheid opengesteld om 't tegen een kleifTe vergoeding, door de gemeente te laten doen. Maar men schijnt daar niets voor te voelen want er gaven zich toen slechts tw e per sonen op. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter hierna de vergadering. Ssn menóchenle§/S/d garantie. 6i BUITENLAND. Köhl, Von Hünefeld en Fitz maurice zullen met een andere Junkers machine naar New York vliegen, daar de „Bremen" op Greenly-eiland niet kan worden gerepareerd. De Chineesche nationalisten heb ben een offensief op groote schaal tegen de Noordelijken geopend. Eerste successen der Zuidelijken. De Engelsche Admiraliteit heeft schout bij nacht Collard, bekend uit de „Royal Oak" affaire, van zijn functie ontheven. BINNENLAND. De Rijksmiddelen hebben in Maart j.l opgebracht f 39.066 500 tegen f40 059.289 in Maart 1927, dat is f 744 000 minder. Sedert 1 Januari bedroegen de ont vangsten uit de gewone middelen f 120 008 000 of f 1.327 400 minder. Het leeningsfonds bracht f 5 637.000 minder op. De Nederlandsche Spoorwegen hebben bij de Hohenzollern A. G für Lokomotivbau te Dusseldorf en bij de Berliner Maschinenfabril^ vormals Schwartzkopf, elk vijf locomotieven besteld het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. ABONNEERT U op dit Blad, dat U het nieuws uit de Lang straat en Omgeving het UIT GEBREIDST geeft INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Het ijverige comité der Missie-ten- toonstelling, gevormd uit de Missie- naaikringen der vier parochies en be staande uit Mevr. Donkers, presidente, mej. Jeanne van Loon, secretaresse, mej. A. Verwiel, penningmeesteresse, en de dames Mombers-Smelt, J. Tielen- van Wely, Maas-Maas, Marie Smolders, Tb. van der Lee en Cato Loeff, met haar adviseur den Weleerw. heer San ders, bijgestaan door een groot aantal dames en heeren heeft, zooals wij in ons vorig nummer schreven, de laatste dagen ontzettend hard gewerkt om aan deze eerste gezamenlijke tentoonstel ling van Groot-Waalwijk een goed en smaakvol aanzien te geven. De missie-gewaden enz., door de da mes-leden vervaardigd, waren talrijk en schitterend, de stands der verschillen de missie-paters waren uitgebreid en hoogst-interessant, de rangschikking van een en ander was smaakvol, zoo wel de etaleering als groepeering, enz., getuigden van goede opvatting, in 't kort over 't geheel lag een buitengewoon cachet, zoodat het comité daarom ge rust met eenig vertrouwen de komende dagen mocht tegemoet zien, temeer waar er door het bezoek van Mgr. Jur- gens, Mgr. Pompen, Mgr. Hermus, een bijzondere tint aan deze tentoonstel ling werd gegeven, daarbij steunende op 't bekende feit, dat een onderneming die in Waalwijk spontaan wordt op gezet, steeds slaagt. Maar noch 't comité, noch de missio narissen, noch wie ook, hadden durven vermoeden dat deze missie-tentoon stelling zulk een overweldigend succes zou hebben. Dat de Zaterdag reeds zulk een algemeen en in 't bijzonder zulk 'n finantieel resultaat zou brengen, dat vanaf Zaterdagmiddag tot des avonds elf uur de geheele zaal steeds stampvol was, veel te vol eigenlijk, zoodat men zich onmogelijk bewegen kon; dat er op Zondag alleen meer dan 1400 beta lende bezoekers kwamen, dat op Zon dag alleen ongeveer 1700 bruto ont vangen werd of van Zaterdag na 5 uur tot Zondagavond meer dan 2200 En er was steeds de grootste belang stelling voor de stands en een aangena me, prettige drukte. Er is dus door het vol ijverige comité onder leiding van mevrouw Donkers, niet tevergeefs gewerkt! Maar beginnen wij ons verslag met de officieele opening op Zaterdagmid dag. Op het podium hadden met het be stuur, het eere-comité, de besturen der vier parochiale naaikringen plaatsge nomen de vier pastoors der parochies met kapelaans en de edelachtb. heer burgemeester. In de zaal bemerkten wij o.m. de wethouders, leden van den gemeente raad, bestuur Waalwijks Belang, be stuur Middenstandsbond, bestuur R.K. Werkliedenvereniging, bestuur Boe renbond, bestuur Vrouwenbond, tal van heeren geestelijken, paters-missio- narissen enz. Monseigneur Jurgens, bisschop der Philippijnen, Mgr. Pompen, vicaris- generaal, Mgr. Hermus, directeur van 't Doofdstommen-Instituut te St. Mi- chiels-Gestel, werden aan den ingang ontvangen door de presidente en het zangkoor van St. Jan zong onder 't bin nenschrijden „Ecce Sacerdos". Toen de hooge dignitarissen op het podium hadden plaats genomen, nam de ZeerEerw. heer pastoor A. Knijpers 't woord en sprak als volgt: Hooggeachte vergadering. Monseigneur. Als oudste Pastoor dezer gemeente heb ik de hooge eer U een hartelijk welkom in onze gemeente en in deze schoon versierde zaal toe te roepen. Wees welkom, Monseig neur hier in Waalwijk. Mij dunkt dat de uitnoodiging om naar Waalwijk te komen, voor U wel zeer aangenaam geweest moet zijn, eerstens om de opening dezer Missie- tentoonstelling hier te verrichten, maar ook omdat Waalwijk IJ wel dierbaar zal zijn, wij li het aan U, of althans aan Uwe Congre gatie,. twee van zyn grootste zonen schonk, n.l. den Hoogeerw. Pater A. P. Zijlmans, die als martelaar op het veld der missie sneu velde en den ZeerEerw. Pater Adr. van der Hevden. die te vroeg reeds aan: Uwe Congre gatie en aan het missiewerk is ontrukt. Ik heb ze allebei nog zoo goed als jongens ge kend. Vooral Pater Zijlmans maakte als jon gen reeds zoo'n schoenen indruk. Er was toen nog geen gedachte aan de dagelijksclie H. Communie, maar hy ging in die dagen toch reeds 2 A 3 maal inj de week. Monseigneur, moge van uw verblijf hier in Waalwijk steeds in aangename gedachtenis by U blijven geheel uw leven. Ook heet ik bij deze gelegenheid hartelijk welkom mgr. Pompen, de vicaris van ons Bisdom en Mgr. Hermus, een der voornaam ste stuwkrachten van de missie-actie in ons Bisdom. Welkom ook aan de Eenv. Paters, die in verschillende stands de bijzonderheden uit de missielanden, waar door hen gewerkt wordt, hebben bijeengebracht, om ze den be zoekers te laten zien en verklaren. Aan allen nogmaals van harte welkom en dank.' voor hunne tegenwoordigheid uit naam van de geestelijkheid der parochies, uit naam van het uitvoerend comité der tentoonstel ling en van de dames bestuursleden der vier naaikringen in onze gemeente. Applaus. Hierna sprak de Edelachtb. Heer Burge meester Moonen als volgt Monseigneulr, Mag ik als Burgemeester dezer gemeente, en als zoodanig het burgerlijk gezag verte genwoordigend. in aansluiting aan de woor den van Pastoor Kuipers U ook enkele woor den van welkom toeroepen. U. heeft daar niet alleen in té zien 'n acte van eenvoudige lbeleefdheid, maar de verhoudingen in onze gemeente zijn van dien aard, dat U daarin een handeling van hooger orde zien kunt. Ik verwelkom in U op de eerste plaats een hoogwaardigheidsbekleeder der R.K. Kerk, waaraan wy gaarne hulde en eerbied bewij zen, omdat wy overtuigd zijn dat een goede burgermaatschappij niet bestaanbaar is, als y niet steunt op don Godsdienst. wy begroeten in U tevens ook een verte genwoordiger van een echte Noord-Brabant- selie familie, uiit wier midden, direct of indi rect. personen afstammen, die groote ver diensten voor Kerk on maatschappij hebben verworven. Het verheugt ons te meer U het welkom te mogen toeroepen als kerkvoogd, omdat U uit ons midden komt, dus een der onzen zyt. Al| bent U dan ook niet geroepen om in dit gewest, waar Gy uw eerste schreden gezet hebt, dit hooge ambt te vervullen, zelfs niet onder Uw eigen laiulgenooten, niettemin ben ik er van overtuigd dat Waalwijks Katho lieken U in gedachten op Uw toelit naar ver re gewesten zullen vergezellen en en Uwe missionarissen byzonder zullen gedenken. Monseigneur, het gemeentebestuur is U zeer erkentelijk, dat IJ zich beschikbaar hebt willen stellen deze tentoonstelling te openen, waardoor zij op hooger peil kwam te staan en wat aan de reputatie onzer gemeente niet anders dan ten goede kan komen. Ik hoop. dat liet U.gegeven moge zyn nog vele jaren Uw gaven "van hoofd en liart in dienst) der nienschlieid te stellen tot heil der R.K. Kerk en van de niaatscliappy in het al gemeen. omdat voor de vrije ontplooiing van het. maatschappelijke leven de godsdienstige mdergrond onontbeeriyk is. Applaus. Hierna nam Mgr. Jurgens het woord en sprak als volgt Monseigneurs, Hooggeachte Heer Bur gemeester, Eenv. Heeren, Dames en Heeren. Van harte dank voor Uw werkeiyk harte- lyke verwelkoming hier inj Waalwyk. Wanneer ik eens 20 jaar terugdenk, dan moet ik zeggen dat er in myn vaderland ge durende myn afwezigheid heel wat veran derd is. Ik moet er by voegen dat alles wel iswaar geen verbetering is geweest, maar neven het kwade is er toch ook veel ten goe de veranderd. En als missionaris verheugt het my byzonder dat de missie-actie zulk 'n groote vlufcht heeft genomen in ons land, als ik zie hoe iedereen in dit schoone werk deel neemt. Er was eens in dq geschiedenis 'n tyd dat zoovelen voor de vryiieid van het Hei lig land hun goed en bloed veil hadden en optrokken Oim voor de verdediging der hei lige plaatsen te stryden. Datzelfde herhaalt zich thans, nu een gansch leger van man nen en vroulwen optrekt tot bevrydiug van zielen uit del heerschappy van Satan. Ik acht het overbodig U aan te sporen U in te Iyven by deze legers en mede te wer ken opdat Christus' ryk moge verbreid wor den over de geheele wereld. liet bevel van onzen Goddeiyken Meester „Gaat en onderwijst alle; volkeren" was niet t»t de Apostelen alleen gericht, maar tot al len die tot, Zyne Kerk behooren. Gelyk een Koning vertrouwt op de liefde en offervaardigheid zyner dienaren, zoo ver trouwt ook onze Koning Jezus Christus en de Kerk op Uw geloof, liefde en offervaar digheid in de verspreiding van het Evange lie. Wy, missionarissen kunnen niets doen zon der den steun van Uw gebed en zonder de materieele bewyzen van Uw belangstelling. Wy staan soms aJs met gebonden handen, maeliteloios om hulp te bieden. Het is be droevend voor ons zooveel ellende en hei- densch ongeloof te moeten aanschouwen en zooveel zielen te moeten zien verloren gaan, zonder dat wy in staat zyn hulp te bieden, omdat wy geen scholen en geen kerken kun nen bouwen. Laat ons als missionarissen dus aan dat volk getuigenis afleggen van Uw medelyden met hen die nog niet den schat des geloofs mochten bezitten. Laten wy be denken dat. Jezus Christus ons verlost heeft door zyn bloed en waar onze voorvaderen hun bloed hebben veil gehad om den naam van Christen te verdienen, zoo moeten ook wy ons 'n offer kutnnen getroosten om te too- neu. dat wy blyde zyn Christen te zyn. Het heeft me vaak pyn gedaan als ik rondreisde door de Philippynen en daar zag den droevigen toestand waarin de mis-para- ïnenten in de verschillende missies verkeer den. waar de missionaris met een aan flar den gescheurd kazuifel de H. Mis moest doen. De dames der missie-naaikringen, zullen met hun zegem-yk werk niet alleen de mis sionarissen een genoegen doen, maar vooral God zelf. Wanneer de paramenten naar be- j hooren kunnen verzorgd zyn, zal dit vanzelf ook strekken tot meer eerbied der aanwezige Christenen en ter opluistering van den Eere- dienst. Christus zelf zal de dames zegenen voor hun arbeid te Zijner eer. Ik spreek den wensch uit. dat Gods zegen moge rusten op deze tentoonstelling, opdat de moeiten van het besuur met een goeden uitslag beloond mogen worden en deze ten- toonstelling een blyvenden invloed in de har ten der Katholieken van Waalwyk moge ach terlaten, waardoor zoo mogelyk hun missie- yver nog meer wordt aangewakkerd. Applaus. Hierna werd door het zangkoor onder iei- ding van den heer Norbert v. Bladel het be kende fraaie koorwerk „Opwaarts" van R. Hol op onberispelyke wyze uitgevoerd, wat, gezien het luide applaus, door allen ten zeer ste werd gewaardeerd. Do WelEerw. Heer Kapelaan Sanders, ad viseur der Tentoonstelling, sprak hierna het volgende dankwoord Monseigneur Veroorloof mfl, aan het einde van deze of ficieele opening nog een liarteiyk woord van dank tot U te richten. Er is U door den Z. E. heer Pastoor Kuipers en onzen E. A. heer Burgemeester een hartelijk welkom toego- roepeiij en meen ik thans een woord van op rechten dank tot U te moeten richten voor de groote eer, die Gy onze tentoonstelling komt bewyzen, door haar officieel plechtig te komen openen. Uwe tegenwoordigheid hier is een groote eei] voor ons. waarvoor wy U hartelyk dank zeggen. Maar als ik denk door wiens toedoen ons deze eer is te beurt gevallen, dan komt my in dankbare herinnering Pater Ilaaymakers, die dezer dagen zoo plotseling1 door O. L. H. ten hemel is geroepen. Het was door hem dat wy er op attent ge maakt werden aan U, Monseigneur, te vra gen, deze tentoonstelling te komen openen. Myn liartelyken dank, ook aan Mgr. Pom pen, vicaris van ons Bisdom, in wiens per soon wy eeren den plaatsvervanger van het hoogste Kerkeiyk gezag in ons Bisdom, voor zyiio welwillendheid om deze opening met z'n tegenwoordigheid op te luisteren en aan Mgr. Hermus, de stuwkracht van de missie-actie in ons Bisdom en in heel ons land. En als ik aan dit dankwoord nog iets mag toevoegen, dan is het den wensch dat in de a.s. dagen diegenen die zich nog nietf hebben opgegeven als lid van liet Genootschap tot Voortplan ting des Geloofs, nitt zullen achterblijven,

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 2