Dankbetuiging. dan meen lk dat een hartewenach zoowel van Mgr. Jurgens als ran Mgr. Pompen en Mgr. Hermus in vervulling zal gaan. Dank ook aan pastoor Kuipers, die zoo welwillend was het welkomstwoord te spre ken. aan den B. A. heer burgemeester en aan alle Eerw. Heeren Geestelijken, die door hun ne tegenwoordigheid deze opening wilden komen opluisteren, maar ook aan de dames van het bestuur dezer Missie-tentoonstelling en van onze missie-naaikringen. En men zal het mij niet euvel duiden dat ik hier dan één der dames met name noem en wel onze hooggeachte presidente Mevr. Donkers, die geen moeiten, zorgen en tijd gespaard heeft om deze tentoonstelling te doen slagen. Zij was de spil waarom de geheele opzet zich bewoog en die in het 'bereikte resultaat het leeuwen-aandeel heeft gehad. I Aan haar past dus wel een speciaal woord van dank. (Applaus.) Mijn dank aan de dames die wilden zit ting nemen in het Eere-comité en daardoor ook aan het welslagen hebben medegewerkt en van hun sympathie voor de missie-actie hebben blijk gegeven. j Dank aan de Eerw Paters, die met ver schillende stands deze tentoonstelling komen opluisteren, waardoor deze voor de bezoe kers veel intressanter en leerzamer zal zijn en waardoor ook zeker nog meer liefde en ijver voor de missies bij de gemeentenaren zal worden opgewekt. Aan allen die aam onze uitnoodiging om de- zè offieieele opening bij te wonen hebben wil len gehoor geven, mijn liartelijken dank. niet minder aan het zangkoor van „St. Jan' dat met zijn heerlijken zang deze heeft op geluisterd. (Applaus.) Door Mgr. Jurgens zelve is reeds dank gebracht aan de dames der missie-uaaikriu- geu. Mogen zij zijne woorden goed overwe gen en in hun hart bewaren. Het zal een stuwkracht zijn om in de toekomst zoo mo gelijk nog ijveriger voor de Missie te werken, en een aansporing om steeds lid te blijven of anders te worden van deze naaikringen, die zulk een schitterend werk voor de missies verrichten. Mgr. Jurgenns heeft het U zoo schoon gezegd hoo noodig die vervaardigde mis-paramenten en andere zaken zijn voor de missionarissen en hoe gij daardoor direct medewerkt aan de opluistering van het H. Misoffer, het heiligste wat onze Kerk bezit. Ik hoop dat gij in de toekomst dit werk weer met nieuiweu ijver en toewijding zult voortzetten; gij moogt rekenen op den ze gen van God, die gezegd heeft „Wat Gij aan den minsten der mijnen gedaan hebt, dat hebt ge aan mij gedaan", en ,„Een glas koud water aan den arme gegeven zal zijn loon niet missen". Maar gij geeft meer en wat gij doet strekt rechtstreeks tot Gods eer, ter opluistering van Zijn Kerk en Altaar. Als ik Mgr. zoo aanstonds zal uitnoodigen de stands te bezichtigen, dan geloof ik dat hij tevreden zal zijn over wat U gepresteerd heeft, ja, hij zal verwonderd staan dat zoo veel werk in een goed jaar tijds kou worden verricht. Moge dan tenslotte deze tentoonstelling een aansporing en een opwekking zijn tot vergrooting van ieders missie-ijver en ieder een lid worden van het Genootschap tot Voortplanting des Geloofs, dat hier opnieuw zal worden opgericht, zooals het in andere parochies reeds bestaat. Dan zal inderdaad deze tentoonstelling een blijvend resultaat uitwerken en op U zelf den zegen des Al- lerhoogsten doen nederdalen. den Eerw. adviseur, kapelaan Sanders, voor zijn onvermoeiden ijver en groote toewijding. Moge het comité in 't schitterend Na deze offieieele opening maakten de genoodigden een rondgang langs de verschillende stands der parochiale naaikringen, waar de prachtige para menten enz. in oogenschouw genomen werden en die der verschillende missie huizen, waarbij een en ander met de grootste belangstelling werd bezich tigd. Terwijl Mgr. Jurgens op zijn rond gang langs de stands ook den stand van den missienaaikring uit v.m. Baardwijk bezichtigde en zijn bewon dering uitsprak over het vele en fraaie werk dat daar gepresteerd was, werd aan Z.D.H. een missiekoffer aangebo den, bevattende alle paramenten voor de H. Mis met de noodige kazuifels, enz. Dit zeer fraai en praktisch ge schenk werd aangeboden door den heer H. Donkers, ter gelegenheid van het a.s. Gouden Zakenjubilé der firma O. A. Donkers, alhier. Door den ZeerEerw. heer van Erp, werd het koffer met toebehooren, met een toepasselijk woord namens den lieer Donkers aan Mgr. Jurgens geof freerd. Zijn eerw. herinnerde er aan, hoe Mgr. Jurgens in zijn openings woord het gebrek aan behoorlijke mis- paramenten had geschetst, waaruit hij wel meent te mogen afleiden, dat dit geschenk aan Z. D. H. goed van pas zal komen. Hij hoopt dat Mgr. Jurgens, wanneer hij bij het opdragen van het H. Misoffer van dezen koffer gebruik maakt, dan ook de familie Donkers en haar zaak in zijne gebeden zal geden ken. Zichtbaar verrast en getroffen dank te Mgr. Jurgens voor dit kostbare ge schenk dat hem juist zoo bijzonder van pas kwam en dat hij bij zijn ver trek zal meenemen en iederen dag ge bruiken. Hij zeide bij het bezichtigen van den stand reeds met begeerige blikken naar dat fraaie missie-koffer te hebben ge keken, doch had niet kunnen en dur ven denken dat hem dit even later zoo onverwachts zou worden aangeboden. Natuurlijk zou hij bij het gebruik als vanzelf aan den schenker denken en hem, zijne familie en zijn zaak in zijne gebeden indachtig zijn. Den volgenden dag, bij zijn vertrek, bezocht Mgr. Jurgens de fam. Donkers aan huis, om nogmaals zijn dank voor 't schitterend geschenk uit te drukken. Ten omstreeks 5 uur verliet Mgr. Jurgens de tentoonstelling, zijn verblijf nemend ter pastorie van St. Jan, ter wijl Mgrs; Pompen en Hermus direct huiswaarts keerden. Mgr. Jurgens hield in de drie H. Mis. sen in parochie St. Jan des Zondags eene predicatie over de missie en het Genootschap tot Voortplanting des Ge loofs, terwijl zulks in de andere pa rochiekerken geschiedde door verschil lende paters. Om 5 uur Zaterdag werd de ten toonstelling voor 't publiek geopend Offieieele opening der Missietentoonaicmng. en direct was 't bezoek groot, vooral in de avonduren, toen de harmonie St. Jan en 't Gezelschap Onderling Kunstgenot musiceerden. Zondag, voormiddag, gaf de lieder tafel „Oefening en Vermaak" eenige nummers, en was het er reeds druk, maar dit kreeg zijn hoogtepunt in den namiddag. Vanaf vier uur tot het slui tingsuur was 't er, zooals we hierboven reeds schreven overvol; er was geen sprake van een behoorlijk bezichtigen der stands, men moest dikwijls blijven op. de plaats waar men stond. Gedurende 'n groot gedeelte van den namiddag werd de tentoonstelling pret tig opgeluisterd door de Harmonie „St. Crispijn", de Liedertafel „Tot bloei dei- Toonkunst" en „The accoordion Gezel schap". Maandagvoormiddag werden de schoolgaande jongens en meisjes in de gelegenheid gesteld onder leiding der Eerw. broeders en zusters de tentoon stelling te bezoeken. De jeugd heeft hier eenige uren van aangename en leerzame ontspanning doorgebracht. Het was aardig te zien hoe velen met kinderlijken ernst luis terden naar de gebaarde paters, die zoo onderhoudend konden vertellen van vreemde landen, de menschen die daar woonden en hun leven en werken. En de paters hebben er slag van spoedig zoo vertrouwelijk met de jeugd te kun nen omgaan en hun belangstelling in te boezemen voor de missie. Een prettige afwisseling was de ver loting, voor de jongens een voetbal en schooltasch, voor de meisjes een tom- pouche en een groote pop. De gelukkigen waren R. de Ruyter en C. de Peffer van de jongens; A. Aarts en J. v. d. Pennen van de meis jes. Maandagavond was de zaal wederom tjpkvol en heerschte er tot op 't laatst een gezellige belangstelling. Waal wij ks Symphoniegezelschap gaf dien avond een uitvoering. Na bovenstaand relaas van de offi eieele opening en verdere dagen, volgt hier een kort overzicht over hetgeen te zien en te hooren geboden werd: De Stands der Missionarissen. (Reeds opgenomen in een gedeelte der vorige oplage.) Flinke missiehulp moet steunen op innige missieliefde; maar deze is niet mogelijk zonder een beetje missie kennis; want onbekend maakt onbe mind. Het doel der missionaris stands is dan ook, niet zoozeer om aan de tentoonstelling der missie-naaikringen een uitheemsch tintje te geven, maar wel om het leven en werken onzer missionarissen te midden derheiden- sche volken in vreemde gewesten, beter te doen kennen, en zóó inniger te doen waardeeren. Bij den ingang troffen we eerst aan de Chineesche stand der Paters van de Congregatie van het Onbevlekt Hart van Maria Scheut Sparrendaal). Het Chineesche volk, zooals, wel bekend is, is bezield, met een smaakvollen kunstzin. Dit bewijst eens te meer dezen prachtigen stand met zijn kost bare zijden kleedingstukken.z'n artistiek vaaswerk en kunstig uitgesneden beeldjes, die voorzeker de bewonde ring zullen wekken van alle kunst kenners. Maar het machtige China met zijn 400 miilioen inwoners ligt helaas nog gedompeld in de duisternissen van het neidendom, hiervan getuigen tal van eigenaardige Boeddha-betiojes, alsook een levensgroote vooistelling van een Taaïstisch priester, in pracnivol lem- pel-urnaat. De stand werd bediend door de Paters Ant. Populier en H. van de Veer, twee oud-missionarissen uit China en Mongolië, die de bezoekers vertelden over den zwaren missiearbeid in het land, waar onze Waalwijksche martelaar zijn leven ten beste gat voor het heil der zielen. De volgende missie-stand is die der Missionarissen van de H. Familie (Kaatsheuvel), die ons uil hun missie van Brazilië een prachtige collectie te zien gaven van uitheemsche dieren apen, buidelratten, condor-adelaars, krokodillen, enz. Uit Borneo krijgen we er te zien allerlei wapenen en huis- houdartikelen der wilde Dajaks. Onze Waalwijksche missionaris, P. Dumoulin van de Orde der /ezuieten, loonde ons in zijn stand een kleurrijke verzameling van kunstvoorwerpen uit Britsch—lndië, waaronder uit klei ver vaardigde Indische typen, alsmede de juist nagebootste huijes en tempeltjes, een aandachtige bestudeering over waard zijn. Een authentieke Lama (Boeddhisiisch monnik) troonde in vol ornaat te mid den van allerlei voorwerpen, die we.- kelijk gediend hebben voor de gods dienstoefeningen in Boeddhistische tempels. Leerzame statistieken gaven verder een helder overzicht der Katn. Kerk in de bloeiende |ezuïcten missie van Bengalen. Indrukwekkend was in de stand oer Witte Paters van Boxtel, de groote schilderij, die voorstelt de verheer lijking der negentien Neger-martelaars van Oeganda. Uren zou men kunnen besteden, om de ruim-voorziene stand in al zijn bijzonderheden te onder zoekenzijn arabisch zilverwerk, ge borduurd leder der Kabylische meisjes, kleedjes van boomschors, negersiera den, wapenen en muziekinstrumenten, dierenhuiden en afschuwelijke fetichen, te veel om op te noemen, maakten van dezen stand iets buitengewoon inte ressants en leerzaams. Twee veteranen der Afrikaansche Missies, P. van Heeswijk en P. van der Wee, die samen meer dan 30 jaar onder de negers gewerkt hebben, gaven hier alle gewenschten uitleg. Ten slotte kwamen wij bij den stand der Missionarissen van het H. Hart (Tilburg), waar P. Vliegen en P. van den Bergh, ons vertelden over nun Missionarisleven onder de Kaja- Kaja's, de wilde koppensnellers van N. Guinea. Hoe die lieve heertjes met hun mooie sieraden er uitzien, werd duidelijk gemaakt door mooie teeke- ningen en een sprekend gelijkende Kaja-Kaja buste Allerlei gebruiks voorwerpen gaven ons verder een kijkje op het leven en de gewoonten dier wilde bewoners van N. Guinea en de Kei eilanden. De stands der missie-naaikringen. Temidden der bonte missie-stands van de paters, boden de rijk gevulde expositieruimten van de vier parochia le inissienaaikringen een schitterende afwisseling. Wat hier te zien geboden werd, wek te een ieders bewondering op en om den ijver waarmede de dames der naai kringen hebben gewerkt en de wijze waarop alles is uitgevoerd. Onder de tentoongestelde stukken be vonden zich werkelijk hoogst kunst volle handwerkjes. De exposities bo den voor de dames der diverse naai kringen nog 't voordeel dat men door onderlinge vergelijkingen en bespre kingen van elkander kon leeren. On getwijfeld zullen de dames de opge dane ervaringen en wederzijdsche vingerwijzingen benutten voor een volgende tentoonstelling. Zonder eenigen schroom mogen we gerust zeggen, dat het geheel schitte rend was en' zelfs de stoutste ver wachtingen heeft overtroffen en dat de missie-naaikringen van St. Clemens en O. L. Vrouw Onbevl. Ontvangen, de kroon spanden, al was overal goed en mooi werk geleverd. We dienen nog melding te maken van de stand der fa. van Nelle. Deze firma schonk al die dagen koffie en thee voor de bezoekers, waarvan de opbrengst geheel ten bate kwam van de missie. Na een rondgang zochten de meesten dan ook eerst een plaats je bij deze stand om een kop koffie of thee gebruiken alvorens de zaal te verlaten. Men had hier ook nog het genot van goede radio-muziek. De E. L.E.M. betoonde n.l. de welwillend heid om voor die dagen gratis een Te- lefunken af te staan. Tot sluiting had Dinsdagavond on der groote belangstelling de trekking plaats van £le groote verloting, waar van elders den uitslag. i a Aan 't eind van ons relaas van deze zoo bijzonder en in elk opzicht ge slaagde tentoonstelling, mogen wij een woord van openlijke hulde bren gen aan het meer dan ijverige comité, dat vorige week en ook deze dagen, dag en nacht gewerkt en getobt en ge teld heeft, met een speciaal woord aan de ziel van 't geheel, mevr. Don kers, die aan een uitnemend organi satie-talent, goed doorzicht en krach tige leiding paart. Ook een woord van hulde én dank aan de ijverige schare verkoopsters en verkoopers, die voor het financieele succes zorgden. Een woord van bijzonderen lof aan Mevr. H. Donkers-v. Huiten. welslagen en 't goede doel vergelding vinden voor het zeer vele en moei zame werk. De inwoners van Groot-Waalwijk hebben weer bewezen ook voor dit goede doel wat over te hebben en het feit kan opnieuw geconstateerd dat Waalwijk op organisatorisch gebied wat vermag, ook de dames. Waar hier iets wordt aangepakt, goed aangepakt, slaagt 't vanzelf, dat welen wij bij on dervinding en 't wordt steeds op nieuw bevestigd. Deze mooie en interessante exposi tie is prachtig geslaagd, zeer druk be zocht èn om 't goede doel èn om den opzet door Groot-Waalwijk in zijn geheel; als Waalwijksche onderne ming verdiende het ieders steun en ook waardeering, temeer waar zulke dagen zoo uitnemend werken voor de goede verhoudingen tusschen de ver- schillende deelen der gemeente. 'I Was een schitterend succes in elk opzicht! En nu tenslotte de finantieele resul taten. Die zijn schitterend, al zijn ze natuurlijk niet van dien aard als de correspondent van de Prov. Crt. wil doen gelooven, n.l. 3U00 ontvangst alleen op Zondag! Er is in totaal in de missie-tentoon stelling ontvangen pl.m. 35GU. Za terdagmiddag pl.m. 509, Zondag 1Ü75, Maandag en Dinsdag (alleen bij de verloting) 1370. Hierbij komt nog de opbrengst der verloting pl.m. 8UU en de collecten in de 4 parochie kerken 353, is 1153, zoodat in totaal is ontvangen 't kapitale bedrag van pl.m. 4713. Men boude hierbij in 't oog dat alle bovenstaande bedragen de bruto-op- brengsten zijn en dat hiervan de kosten van installatie, prijzen enz., die niet gring zijn, moeten worden afge trokken; niettemin zal het overschot dusdanig zijn, dat hier gesproken mag worden van een buitengewoon voor- deelig resultaat, eene eer voor 't ijve rige comité en onze plaats. De collecte in de parochiekerken bracht op: St. Jan 174, St. Clemens 74, St. Antonius 55, O. L. Vrouw Onbev. Ontv. 50, totaal 353. ADVERTENTIëN. ONDERTROUWD: 40379 Jan H. A. M. van Dellt en Maria C. E. de Graaf! 17 April 1928. Waalwijk Stationsstr. 117 'sGravenhage Dennenweg 69 Huwelijksvoltrekking 15 Mei a.s. Heden overleed in het Diaconessenhuisalhier.onze beste Man, Schoonzoon, Zwager en Oom, de Heer Hendrik Jan Nederhorst, in den ouderdom van ruim 56 jaar. Uit aller naam, Mevr. Wed. C B. A. NEDERHORST Kemperman. Arnhem, 13 April 1928. Zljpendaahcheweg 83 d. Eenige en algemeene kennisgeving 40377 Overzicht der stands. Ondergeteekende betuigt hier bij haren hartelijken dank voor de vele blijken van deelneming, ondervonden bij het overlijden van haren dierbaren Echtgenoot. den heer 40380 C. VAN DOMMELEN, inzonderheid aan den Heer Stationschef te Waalwijk en de overige superieuren en collega's van den overledene. Wed. C. VAN DOMMELEN Besoijenschestr., Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 3