Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Witte "Rozen PKjDRD BRABANP «WMLMJKfï FEUILLETO RUMMER 36. WOENSDAG 2 MEI 1928. 61e JAARGANG. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. BINNENLAND. De urgentie van den bouw der groote bruggen. Wat rivieren zonder bruggen feitelijk beteekenen. Wij hebben een poos geleden eens geschreven over de veelzijdige betee- kenis van behoorlijke overbrugging der groote rivieren in ons land. lnt dien geest bepleit thans de heer Harms Tiepen in het weekblad .Be drijfsauto" een versnelden bruggen- bouw. Met cijfers toont hij aan, dat per jaar een millioen wordt uitgege ven aan veergeld over de negen groote veren, doch van grooter belang nog dan besparing hiervan acht hij de opheffing van de breede grens scheiding, die de groote wateren in ons land vormen. De rivieren vormen in Nederland Groot-Nederland breedere grenzen dan de grenzen van oris land zelve. Wat beneden den Moerdijk en be neden Waal en Rijn woont, gaat naar België, naar Duitschland, naar Brussel, Antwerpen, Oostende,naar Luik en Aken, naar Kleef en niet naar Rotterdam, Den Haag, Scheveningen of Zandvoort, kortom Noord-Brabant en Zeeland, en een deel van Gelderland, wordt steeds meer van ons eigen land vervreemd zoowel voor toerisme als voor dingen-van-den dag, en zakenver- bindingen. Wie wacht aan den Moerdijk uren, omdat hij daar in 't ongewisse is, zeer zeker voor zijn terugrit tien uur de laatste boot als hij in dien zelfden tijd, en gemakkelijker en goedkooper naar België kan gaanDe onvoldoende capaciteit van de veren, de onzeker heid bij ijsgang enz. maken deze 45). „Drommels, ja, dat is zeker sterk, Sascha'!" riep de vorst. „Wij moeten dan toch eens ernstig overleggen, wat wij in dezen kunnen doen. Zullen wij liet Boris zeggen? Er zal wel niets an ders opzitten. Of Euchsia zelf waar schuwen? Ik geloof, dat zij voor mij nog een klein beetje respect heeft, ten minste naar mijne meening scheen zij wel te hebben bemerkt, dat ik met hare overdreven eigenaardigheden niet bij zonder was ingenomen. Maar overi gens Hij kwam niet verder, want er werd aan de deur geklopt en op het „bin nen'' van Hochwald liet zich niemand anders zien als Boris zelf, nog steeds met een norsch gezicht en gefronst voorhoofd. „Wat? Jij bier, Sascha?" zeide hij, merkbaar onaangenaam verrast. „Iets wat je zeer schijnt te verheu gen," was het prompte antwoord. „Nu, dan op een andere keer," zeide Boris woedend en wilde weder heen gaan. „Had je mij willen spreken?" vroeg vorst Hochwald. wateren tot bijna onoverkomelijke grenslijnen. Men rekene eens uit wat dat ons volk kost. De Koningsbrug te Rotterdam kostte alleen aan arbeidsverlies f. 10.000 per dag. Uren wachten kost aan arbeids loon aan werklieden en niet 't minst ja, nog veel meer; aan eigen tijd, duizenden guldens per dag. Wat dit beteekent over al de veren in heel ons land per dag dat deze toe stand langer duurt dan noodig is durf ikniet te beramen. En dan het verlies aan zakenrela ties, het verlies aan toeristisch voordeel, het verlies aanbeteekenis van ons land, dat zijn eigen inwo ners bijna noopt naar een naburig land te gaan. Waar het geld aanwezig is voor verbetering, is deze belemmering van het verkeer eenvoudig onver antwoordelijk, en dadelijk en drin gend moet naar middelen gezocht worden om ten allerspoedigste de veren door bruggen te vervangen. De schrijver van dit artikel meent dat. bet bur-au'voor Wege^.techmek niet zelf bestekken moet gaan maken maar dat van de 50 millioen beschik baar voor bruggenbouw, dadelijk een ton wordt afgezonderd voor een prijsvraag In Indië wordt immers op deze wijze zeer snel allerlei groot werk tot stand gebracht, waarom zou dit in ons land niet zoo mogelijk zijn Zelfs al zou een deel van het geld voor de prijsvraag naar het buiten land gaan, als wij daarmede wonnen de resultaten van de erva ring van de bouwers van groote bruggen over de geheele wereld, zou dit niet te duur betaald zijn De verliezen die ons volk lijdt met de vertraging van de overbrug ging der ons land innerlijk schei dende wateren, zijn zoo enorm, dat een dergelijk klein bezwaar geen rol mag spelen. Als zoo voegen wij er bij de bouw der bruggen zélf maar in het eigen land geschiedt! T. Ct. Een bosch voor de stad Amsterdam. B. en W. van Amsterdam koesteren 't plan om in het Zuidwestelijk deel van de stad een bosch te doen aan- leggen, groot 850 H A. Er is van de zijde van B. en W. op gewezen, dat het risico voor de gemeente niet great was. Zelfs als niet onmiddellijk tot boom- en bosch- beplanting werd overgegaan, zou dit in het ongunstigste geval hierop neer komen, dat de gronden voorloopig voor andere doeleinden, doch in elk geval rendabel, werden aangewend, hetgeen ook het geval zou zijn, als het bebosschingsplan in étappes wordt uitgevoerd. Het bosch, dat het gemeentebestuur in den loop der jaren hoopt te zien tot stand komen, zal zoo groot zijn als 17 maal het Vondelpark en grooter dan het Bois de Boulogne te Parijs. „Ja neen dat wil zeggen stotterde Boris en werd daarbij zoo rood als vuur. „Nu, laat eens liooren wat je te zeg gen hebt, oude jongen," moedigde de vorst hem aan. „Je zult je toch voor Sascha niet geneeren?" „Ik ga al," riep deze lachend, terwijl zij opstond. „Wanneer Boris met zijne redevoering klaar is, roept u mij wel, oom j ik ga zoolang in de bibliotheek. Dan moet u mij nog 10 minuten af staan voor deze schets Daarmede gaf zij Hochwald een zij delings oogwenkje en verdween toen door de deur, die naar de bibliotheek leidde. „Nu ben ik geheel en al tot je be schikking," zeide de vorst toen Sascha weg was. „Maar wat trek je een scheef gezicht! Scheelt er iets aan, mijn jongen?" „Ach niets riep Boris, terwijl hij wrevelig de kamer op en neer liep als iemand, die niet goed weet, hoe hij zal beginnen. „De arme Sascha! De domme Sa scha!" bauwde Boris hem na. „Wan neer die gans niet hier had gezeten, had zij mij ook niet uit mijn humeur kunnen maken." Maar zij ging toch werkelijk heel vlug en bescheiden heen," verdedigde Hochwald zijne nicht lachend. „Ik zou haar anders, ook wel aan het loopen hebben gebracht," ging Boris voort in zijn slechte luim, waaronder zich echter zeer duidelijk merkbaar 'n behoorlijke dosis verlegenheid verborg. Vorst Hochwald moest zich inhou den, om niet in lachen uit te barsten. „Wanneer Sascha voor haar mis- Straks zal de Raad over het plan beslissen. De Olympische Spelen. Naar we vernemen zal de plechtige opening van de Olympische Spelen op 28 |uli door zang en muziek worden opgeluisterd. Hiertoe zullen de volgen de zangvereenigingen medewerking verleenen: Koninkl. Mannenzangver- eeniging „Apollo" te Amsterdam, de „Maastreechter Staar" te Maastricht, het „Breda's Mannenkoor" te Breda, de Kon. Liedertafel „Zang en Vriend schap" te Haarlem, het „Rottes Man- nenkoor" te Rotterdam en de Haagsche Zangvereeniging „Cecilia" en de Haeghe—Zangers. De militaire kapel uit Den Haag zal voor de muziek zorgen. Het geheel staat onder leiding van den heer Fred. Roeske, directeur van „Apollo" te Amsterdam. Ruimere toekenning van ouderdomrente? Bij de behandeling van de begroo ting van Arbeid in de Eerste Kamer heeft minister Slotemaker de Bruine verklaard, dat hij zal pogen deinvali- diteits— en ouderdomswetten beter aan haar doel te doen beantwoorden. In verband hiermede vernemen wij, dat een wetsontwerp in voorbereiding is tot aanvulling van de invaliditeits wet, waardoor o.m. zal worden voor gesteld de mogelijkheid te verruimen tot het verkrijgen van ouderdomsrente. zichten. De groote winst gaat naar de twee Katholieke groepengroep-Marin en Katholieke democraten, die met een toename van 47 nu meer dan 150 ze tels hebben. De groote verliezen zijn geleden door de radicaal socialisten en de communisten. Een zware slag voor de regeering is, dat vijf autonomisten in Elzas- Lotharingen gekozen zijn. De socialisten leider Blum is ver slagen. KERKNIEUWS. 3» BUITENLAND. De verkiezingen in Frankrijk zijn als volgt Volgens de officieele telling zijn gekozen: 169 rechts-republikeinen (vorige kamer 125). 9 conservatieven (v. k. 15). 155 links-republikeinen en onafhan kelijke radicalen (v. k 126). 116 radicaal-socialisten (v. k. 141). 44 republik, socialisten (v k. 45) 16 communisten (v k. 29) 102 socialisten (v. k. 105). Er zijn slechts 303 herkozen kamer leden. De overigen zijn nieuwe ge- daad, dat zij je in den weg stond, vol gens je meening voldoende heeft ge boet, laat dan eens hopren wat er aan scheelt, beste jongen," zeide hij toen. „Die verdraaide schoenveters!" voer Boris nu weder uit, terwijl hij toornig op zijn linkervoet wees, van welks schoen de veter was losgegaan. „Je zult er een dubbelen knoop in moeten; lfeggen, Boris!" riep Hochwald, die reeds zijn geduld begon te verlie zen, hem toe. „En wanneer je dan meent, dat dit thema is afgedaan „Een dubbele knoop! Jawel." Boris sloeg over zulk een onwetendheid zijne i oogen met een smeekenden, blik ten he- j mei. „Waarde oom, dan krijgt men de dingen niet meer los. En. wanneer men ze dan, in woede ontstoken, wil lossnij- j den, dan, is er geen schaar of geen mes te vinden, en die kerel, mijn knecht, doet dan nog alsof ik ze opgegeten had. Met deze woorden trok Boris zijn jas uit, wierp deze op een stoel en zette zich toen met één enkelen sprong een waar kunststuk in zijn soort op den grond neder, met zijn rug naar den vorst gekeerd, terwijl hij in deze hou ding den losgeraakten schoenveter be gon vast te knoopen. „Nu die zal het wel niet lang meer uithouden," ging hij toen voort met schimpen. „Glad als zeep moet im mers stuk gaanDat kan mij nu woe dend maken. A propos, oom, wat ik zeggen wilde als het aan mij lag, zou ik alle schoenmakers doen hangen ik wilde u namelijk iets vragen „Wel, dat doet mij pleizier, beste jongen. Maar zou je niet liever weer opstaan?" „Daar is hij alweer los!" riep Boris toornig, net alsof hij de vraag niet ge hoord had. „Het is om razend te wor den! Oom, kan u mij drie duizend gul den leenen?" Zoo, nu was het hooge woord er ge lukkig uit, en Boris sprong iets wat wij hem tot zijn eer moeten nageven met een rood gezicht, weder over eind. Vorst Hochwald was door deze vraag werkelijk zichtbaar geschrokken. „Maar natuurlijk, met genoegen, bes te jongen," sprak hij evenwel, zichzelf onmiddelijk weer meester. „Neem mij niet kwalijk," vervolgde hij nu lachend „dat ik een verwonderd gezicht trek maar het denkbeeld, door een mil- 1 ionair om geld te worden aangespro ken, werkt voor het oogenblik overwel digend, vooral daar er van morgen vroeg pas een brief aan Fuchsia door mijne handen ging, die met tien dui zend gulden was bezwaard." In Boris' trekken werd een strijd ge voerd, evenals bij een kind, dat van kwaadheid niet weet, of het zal gaan huilen of niet. „Millionair! Jawel! 't. Mjocht wat," morde hij. Vorst Hochwald werd. dadelijk ern stig. „Het staat toch niet slecht met. Fuchsia's vermogen?" vroeg hij. „Wel neen!" riep Boris op een toon, die niet den minsten twijfel achterlaat. „De Mammon is geheel all right. Maar, ziet u, oom, wanneer u voor een hond de worst zoo hoog hangt, dat hij bij den hoogsten sprong, dien hij daar naar doen kan, ze slechts ruikt, maar er niet verder dan met den neus kan bijkomen dan heeft u mijne verhou ding tot Fnchsia's .vermogen. En wau- Mgr. A. J. Callier. f HAARLEM, 28 April. Mgr. August!- nus Josephus Callier, Bisschop van Haarlem, is Zaterdagochtend tegen half twaalf uur na langdurige ziekte plot seling overleden. Monseigneur Augustinus Josephus Callier werd in 1849 geboren teVlis- singen als zoon van een Scheldeloods en zou op 29 Mei het 79e levensjaar hebben voleindigd. Na in 1872 te zijn priester gewijd, was hij kapelaan te Volendam, Amsterdam en 's Graven- hage, waarna hij in 1875 leeraar werd op het Klein Seminarie te Hageveld. Zijn persoonlijkheid en zijn groote werkkracht vestigden al spoedig de aandacht op hem en in 1892 werd hij kanunnik en vicaris generaal van het Bisdom Haarlem. Ruim 10 jaren later, toen mgr. Bottemane, de bijna blinde Bisschop van Haarlem, de eeuwige rust inging, volgde mgr. Callier hem op; sinds 1903 heeft Z. D, H. het Bisdom bestuurd. Een kwarteeuw heeft het episcopaat van mgr. Callier geduurd en de om standigheden van het tijdsgewricht maakten het tot eei zorgvol en zwaar ambt. Evenals het episcopaat van mgr. H van de Wetering op den Stoel van den H. Willibrord, viel het episcopaat van mgr. Callier te Haarlem samen met het opkomen van nieuwe maat- neer Fuchsia vandaag tien duizend gulden mct.de post. heeft, ontvangen ik zal ei* geen tien centen van te zien krijgen. Geen denken aan Hochwald schudde ernstig 't hoofd. „Maar Boris, hoe heeft dat zoo kun nen komen?" vroeg hij na een poosje, terwijl Boris bezig was, zich met twee schuiers de korte haarstoppels op te borstelen. Boris haalde de schouders op. „Wel, heel eenvoudig," zeide hij, zeer verheugd, dat hij zijn hart eens kon uitstorten. „Toen wij na de huwe lijksplechtigheid in de coupé zaten en naar Rome vertrokken, zeide zij „Om alle vergissingen te voorkomen, dear old boy1) mijn vermogen zal ik ook voortaan alleen blijven beheeren. Van zoo iets moet men op de hoogte zijn, weet je". Mooie speech, hé? Nu had ik echter nog een paar oude beren, oom u weet wel „Ja, ja„ Waarom ben je daarmede niet eerder bij mij gekomen?" „Ja, niet u, oomu heeft me on gevraagd zooveel geschonken daarom geneerde ik mij een beetje," antwoordde Boris, terwijl hij <le bor stels weer in den étui stak. „Dat doet je eer aan, Boris, maar 't spijt mij toch," zeide Hochwald harte lijk. „Nu, en toen?" Beste, oude jongen. Wordt vervolgd. ho van het Zuiden, Waalwyksclie en Langstraatseöe Courant* Dit blad verscliiJnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 8 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rjjk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, eni. franco te zenden aan den Uitgever. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in on9 bezit zijn. van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN' Uit het Duitsch van EUFEMINA VON ADLEB8FELD-BALLE8TBEM. r-VSATSCMAPpy VAN VERZEKERING OP HET LEVEN

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 1