Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. A Witte 'Rozen. mm Week-Revue. FEUILLETON S NUMMER 37. ZATERDAG 5 MEI 1928. 51e JAARGANG. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. De natuur gaat haar gang en stoort zich niet aan menschelijke bemoeiin gen en menschelijke ontevredenheid, waarop die bemoeiingen in vele ge vallen gebaseerd zijn. 't Mag in de natuur met dit of dat eens iets later of vroeger komen, wat komen moet, komt alleen niet precies als de mensch het wil. De bloembollenvelden, die met de Paaschdagen nog niet wat men noemt in vollen dos prijkten, hebben zich sindsdien in al hun pracht ontplooid en trekken thans weer de duizenden tot zich. De Betuwe in bloeiDat is voor velen in dezen tijd het wachtwoord en die bloeiende Betuwe is toch ook eigenlijk voor de massa van meer belang dan de bollen velden zijn. Zien we niet in den heer lijken bloementooi, welke de boom gaarden als met een zachtwitten en rosen sluier overdekt de veelbelovende voorboden van een rijken oogst?Met de milde temperatuur, komt ook weer de kans op onweer. in het zuiden van Limburg, in de mijnstreek, heeft men in het begin dezer week al een voorproefje gehad. Daar ontlaste zich een zwaar onweer de bliksem was om zoo te zeggen gedurende een paar uur niet van de lucht en eenige beken traden buiten haar oevers. De kippenhouderij moet in de laatste jaren in ons land belangrijk toegeno men zijn. Dat dit zoo moet zijn, moge blijken uit de groote hoeveelheid eieren, die wekelijks aan de groote eiermarkten (o.a Roermond en Barne- veld) worden aangevoerd en waarvan het jaarlijksch aantal vele millioenen bedraagt. Aan de kippetjes zal allicht wat verdiend worden, wat ook wel de bedoeling zal zijn. De Directeur van de Stoommeelfabriek „De Maas" te Rotterdam, deelde mede, dat Rotterdam op 't oogenblik de grootste maïs-, haven- en misschien wel de grootste graanmarkt ter wereld is. Dit zou grootendeels te danken zijn aan de kippetjes. Er is beweerd, dat er voor den oorlog in Rusland zoo veel paarden waren, dat er voor eiken Rus een paard beschikbaar was. Ten opzichte van onze kippen staan wij er tegenwoordig iets beter voor. Elke Nederlander zou bij een gelijkmatige verdeeling van het aantal kippen er misschien twee kunnen krijgen of om het bij heele kippen te houden misschien wel drie. Wanneer we aan nemen, dat er in ons land achttien millioen kippen rondscharrelen of er ooit een officieele kippentelling gehouden is, weten wij niet en hel gemiddelde gewicht aan voeder op 100 gram per dag en per kip wordt gesteld (onder de kippen zullen ook wel net als onder de menschen matige eters en veelvraten zijn) komt men voor de dagelijksche behoefte aan kip- penvoer tot de respectable hoeveelheid van 1 800 000 kilol of 36.000 zakken van 50 kiloWanneer wij nu hierbij voegen wat de gezamelijke Neder- landsche bevolking per dag noodig heeft en dat zal iets meer zijn, dan is het te begrijpen, dat er in Rotterdam zoo een en ander aangevoerd en ver handeld moet worden. In het Rotter- damsche wapen behoort eigenlijk nog een gouden kip te staan. De Rotter dammers hebben het ai jaren druk over het bosch, waarin ze in een niet al te verre toekomst hopen te kuieren. Niet elke stad is zoo gelukkig als de Residentie een prachtjuweel (wel wat gedund in de laatste jaren) te bezit ten. De kunst gaat ver en als de Rotterdammers een bosch willen heb ben, krijgen ze er een Maar, de Am sterdammers zorgen niet minder voor hun divertissement. Gemeld werd, dat bij B. W. van Amsterdam het voor- nemen bestaat aan den raad voor te stellen in het Zuid-Westelijk deel van de stad een bosch een groot bosch aan te leggen, een bosch van 850 H.A. Voor dien aanleg zullen eenige jaren noodig zijn, maar als het klaar is, dan mag Amsterdam zich beroemen op een bosch. dat wat omvang betreft het beroemde Bols de Boulogne te Parijs achter zich laat. Ja, ja. de men schen van het platteland trekken in massa's naar de groote steden en als ze daar eenmaal in honderdduizenden samenwonen we wilden haast een ander woord gebruikendan moeten ze een stukje natuur hebben om zich te kunnen verpoozen.Enin menige mooie streek, in menige lustwaranda, waar bosschen in overvloed zijn en waar het zoo heerlijk is tusschen de geurende dennen daar worden suc cessievelijk de bosschen geveld, voor „afbraak" verkocht. In de eerste kamer is onder meer ter sprake gebracht de kwestie van de onbewaakte overwegen. De minister van Waterstaat ~eeft besloten een 46). „Nu dan, ik vertelde het Fuchsia. Niet waar, oom, het was toch heel na tuurlijk, dat ik het. Fuchsia zeide. Maar jawelFuchsia zeide, dat ik mijne schulden maar door mama moest, la ten betalen haar geld was zuur ver diend en niet bestemd om verkwist te worden. Bon! Nu, na dien tijd hebben wij nooit meer over de zaak gesproken. Het is waar, Fuchsia draagt de kosten van on ze huishouding en ik mag mij dus be schouwen als een gast, dien men door het huwelijk heeft uitgenoodigd en dien men niet goed buiten de deur kan zetten, hoewel ik haar in dit opzicht de vreemdsoortigste dingen toevertrouw. Zakgeld krijg ik ook niet." „O, die ongelukkige huwelijken om geldriep hij. „Doch daar helpt geen praten aan. Maar dat neemt niet weg, Boris, jij bent de man en moet in je huis de baas zien te blijven." „Trouwt U Fuchsia eens, oom, dan zal u zien wiej de baas is," sloeg Boris den vorst heel gemoedelijk voor in waarheid was hij echter buiten zich zelf van kwaadheid. onderzoek naar de onbewaakte over-' wegen te doen instellen. Allereerst zullen de overwegen bij Kethel en bij Rilland-Bath voor een onderzoek in aanmerking komen. Kamerleden zullen er in de te benoemen commissie niet zitten, want, de minister wil er de politiek buiten houden. Zou de poli tiek er inderdaad bij te betrekken zijn zonder 's ministers voorzorg Mocht de commissie tot herstel van de be waking adviseeren. dan zullen de wegen (Kethel en Rilland-Bath) weer bewaakt worden. Meldden we reeds, dat het Balkan schiereiland, meer in het bijzonder Bulgarije, door hevige aardbevingen geteisterd was. sinds dien is er een periode van rust ingetreden. Evenwel werd er in het begin dezer week mede gedeeld, dat zich opnieuw hevige schokken deden gevoelen o a. in Grie kenland met name in Corinthe, dat reeds voor een groot deel verwoest was en in Athene. Blijkens de berich ten omtrent het aantal dooden en gewonden en de materieële schade is de ramp van zeer grooten omvang De hulp van Binnen- en Buitenland zal door de geteisterde oorden moeten worden Ingeroepen. De vraag dringt zich weer sterk naar voren of het toch geen tijd wordt, dat een machtige organisatie tot stand komt op inter nationalen grondslag om in de door natuurrampen veroorzaakte verliezen krachtdadig en snel te kunnen voor zien Dat de inwendige beroeringen van de aarde zich niet tot den Balkan beperken, blijkt uit de berichten van Zweden, volgens welke in de vorige week ook in dat land een krachtige aardbeving werd waargenomen. In Galicië is, naar uit Lemberg gemeld werd, een zwarte regen neergevallen. Aanvankelijk wist men voor dit onge wone verschijnsel geen verklaring te vinden. Het werd mogelijk geacht.dat de zwarte regen, waardoor veler klee- Hochwald gaf geen antwoord op de vriendelijke uitnoodiging. „Het is haast niet om te gelooven," zeidei bij. „En dat laat je je alles maar welgevallen. Heb je Fuchsia dan nooit eens onder de oogen gebracht, hoe on waardig deze verhouding is?" „Of ik het nu juist onwaardig lieb ge noemd, weet ik niet, maar „afschuwe lijk" heb ik zeker gezegd," antwoordde Boris met triomfeerenden blik. „In ernst, ik was woedend, en wanneer ik woedend ben, oom, dan ben ik ook in mijne uitdrukkingen zeer duidelijk, 't was onze eerste scène, oom. Heeft u er al eens een met. tante Iris gehad?" De vorst moest onwillekeurig la chen. Iris en eene scène in dit genre! Hij gaf overigens geen antwoord op de vraag. „En?" zeide bij, om Boris te verzoe ken voort te gaan. „En? Ach, u meent wat zij lieeft ge antwoord? Zij zeide „Bij -lingo, the boy is boldZij beeft werkelijk „bij I Jingo" gezegd oom! En toen ik baai- behoorlijk een standje maakte, zeide ze „Houd je mond." Nu, oom, nu vraag ik u. Enfin, ik dacht, laat ik de wijste zijn en zwijgen je bent toch 'n fatsoenlijk man, en bedelen gaan wil ik niet, ook niet. bij mijne vrouw." Hochwald zweeg i hij dacht na, ter wijl Boris weer aan zijn schoenveters begon te frommelen. Eindelijk hernam de vorst weder „Dus de zaak, waarover je mij zoo even sprak, zal ik dadelijk in orde ma ken, daarover behoeven wij verder geen woorden te verspillen. Wat nu jezelf, ren bedorven werd, in verband stond met de aardbeving in het Zuid Oosten van Europa. Het onderzoek van de stof heeft aangetoond, dat de zwarte neerslag afkomstig moet zijn-van vul- kaanscheuitbarstingen.Vermoed wordt, dat de „Modderregen" afkomstig is van den uitbarstig van de Krakatau, welke na een verre reis door hei lucht ruim in Galicie is neergedaald. De krakatau moet in de laatste dagen weer opnieuw werkzaam zijn. Zooals we indertijd hebben medegedeeld, zijn de aardbevingen van Smyrna en op den Balkan voorspeld door professor Bendondi. Door dezen geleerde zijn thans opnieuw aardbevingen voor speld, welke in deze en de volgende week-Europa en Zuid-Amerika zullen treffen in het laatst van Mei zullen, naar de voorspelling van genoemden prof. ook het gebied van Smyrna en dat der Alpen worden getroffen door aardbevingen. Te New York heeft een enthousiaste huldiging plaats gehad van de beman ning van de „Bremen", de eerste oceaanvliegers die de reis Oost-West over den oceaan volbracht hebben. Het moet niet in de bedoeling liggen den tocht terug over den oceaan per vliegtuig te doen. De Amerikaansche waardeering voor de Duitsche vlieg prestatie moge o.a. blijken uit het reeds uitgesproken voornemen de „Bremen" aan te koopen ter plaatsing in een der Musea. In Duitschland, waar men begrijpelijker wijs het meest opgetogen is over de geslaagde oceaan- vlucht, wijdt men bijzondere aandacht aan het probleem van het lucht ver keer over den Atlantischen oceaan. Uit den aard der zaak geschiedt dit in de eerste plaats, omdat het verkeer door de lucht een enorme tijdsbespa ring geeft. De Duitsche industrie moet reeds groote watervliegtuigen gebouwd hebben, welke aan twintig reizigers plaats bieden en de vliegers van de Deutsche Lufthansa" worden reeds opgeleid voor het oceaanverkeer. Bij Jingo, de jongen durft. je afhankelijke verhouding tegenover Fuchsia betreft „Ho, ho, oom in het geheel niet af hankelijk," viel Boris hem in de rede. „Ik heb mijn salaris, mijn toelage van mama en mijn schulden zij heeft ha re millioenen. Zoo zijn wij beiden be- zorgd. Ik heb in zeker opzicht een ta- fel in liaar gastvrij huis, dat maakt mij toch nog niet afhankelijk?" „In mijne oogen wel," antwoordde Hochwald. „Over dit punt. zal ik met Fuchsia spreken dat mag zoo niet langer blijven!" „U, oom?" Boris sloeg de handen in een. „Nu, dan wenscli ik u goed succes. Baat het niet, dan schaadt het niet." „Niet. het minste." was het kalme antwoord. „Ik spreek dus over deze aangelegenheid me t Fuchsia, jij moet het over een andere eveneens doen." „Ik?" „Ja, jij, Boris. Je vrouw is namelijk, wat hare vereering voor den heer Ten Winkel betreft, een beetje te enthousi ast en demonstratief. Heb je het ook niet bemerkt?" „Eerlijk gezegd, oom, heb ik er mij al genoeg over geërgerd." „Welnu, maak er dan 'Dj einde aan." „Ja, boe zal ik dat doen!" riep Bo ris hulpeloos. „Verbied het haar. Fuchsia's gedrag is in den hoogsten graad ongepast en dat mag in mijn huis zoo niet langer duren." „Weet u wat, oom? Zegt u liet haar dan gaat het in één moeite door," sloeg Boris hem voor. „Neenzeide Hochwald beslist, „dat zijn zaken, waarmede èen derde zich niet mag bemoeien. Ik verwacht dus, dat je Fuchsia zoo spoedig mogelijk haar handelwijze onder de oogen zult brengen; ze is belachelijk en onwaar dig ongepast in elk opzicht." Boris moest zich hieraan wel onder werpen en trok zijn jas weder aan. „Goed," zeide bij, „het zal gebeuren. Maar ik zou even goed tegen een stuk hout kunnen preeken dat geeft even veel om mijn verbod als Fuchsia." „Nu, speel dan een troef uit, Boris," antwoordde Hocliwald. „Zeg Fuchsia dat je weet, dat zij den lieer Ten Win kel gisteravond na liet diner heimelijk een briefje heeft toegestoken." Boris week als getroffen achteruit en werd vuurrood. „Dat dat is niet waar!" riep hij. „Toch wel. Je zuster heeft het zelf gezien." „En wat stond er in den brief?" „Ja, beste jongen, nu vraag je meer dan ik weet. En zelfs aangenomen, dat er niets anders in stond, dan een on schuldig gedicht aan den grooten zan ger, dan nogj blijft de wijze van verzen ding zeer af te keuren." „NatuurlijkBoris begon met groo- te passen de kamer op en neer te loo- pen. Plotseling bleef liij staan, j „Ik zal den kerel, dien ten Winkel, I dadelijk uitdagen," zeide hij op beslis ten. toon. „Waarom?" vroeg Hochwald kalm. „De lieer Ten Winkel heeft zich tot nu toe in eeiij ieders oogen zeer net gedra gen en hij heeft volstrekt geen aanlei ding gegeven om aanmerking op zijn gedrag te maken. Maar -op stuk van za ken is hij toch ook maar een mensch en de huldiging van zoo'n sclioone jonge vrouw, kan hem niet anders dan vlei en. Ga dus alleen naar Fuchsia eu laat Ten Winkel voorloopig buiten 't spel." ,,Goedriep Boris wederom ener giek. „Wacht dan maar even, oom, ik kom dadelijk terug." En met. deze woorden ging hij de ka mer uit, als vreesde hij, dat zijn helden moed anders zou vervliegen, evenals '1 koolzuur uit een openstaande flesch. Nauwelijks was hij weg of Sasch liet zich in de deur van de bibliotheek zien. „Nu?" vroeg zij. Hocliwald haalde de schouders op. „Het huwelijk van je broeder was, vrees ik, een groote misrekening," zei de bij met een zucht. „Zeker," zeide Sasclia, terwijl zij haar plaats weder innam. „Maar dat kon ook niet anders. Passen die twee bij elkander? Oogen schijn lijk niet, maar misschien zou hot. nog zijn ge gaan, als Boris een greintje energie had." „Enfin, Sascha, dat is nu eenmaal niet anders. Maar een beste jongen is hij toch zeker." Intusschen draafde Boris door het slot en kwam met zulk een lawaai Je kamer van zijne vrouw binnenstormen, dat de sclioone Fuchsia, die in een schommelstoel zat, van schrik een gii gaf. „Dear me!"1) riep zij, „wat is er ge beurd? Je maakt een leven, Boris, dat men haast zou gelooven, dat cowboys eon overval deden. „Ach, cowboy, je bent zelf een cow boy," bulderde Boris. Lieve Hemel! Koe jongens. Wordt vervolgd. Echo van het Zuiden, Waalwpstbe en Langstraatselie Courant, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. AbonnementspriJe per 3 maanden 1.25. Franco per post door bet gebeele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, eaa. franco te zen (tan aan den Uitgever. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. BiJ contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. van „DE EOHO VAN HET ZUIDEN". Uit het Duitsch van EUFE3CNA VON ADLEB8FELD-BALLE8TBKM. I

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 1