OE ECHO VAN HET ZUIDEN nrrrf "O. A/ D0flKtli3 1070H92Ö j 1 HSL' im f'n Huisapotheek* voor 60 centen Kloosterbalsem t*t$k AAfiacDooen TWEEDE BLAD. BINNENLAND. De Biesbosch bestaat niet meer. Een werk van groot economisch belang. De Biesbosch, in 1421 ontstaan door den St. Elisabethsvloed, die 72 dorpen onder water zette, is reeds lang geen waterplas meer. Hij is in gedijkt en in plaats van de Dortsche plezierbootjes rijden er nu Dortsche auto's doorheen en het zal niet lang meer duren of uit Dordt kan men er gaan wandelen. Dit is in de eerste plaats de verdienste van de gemeente Dordrecht. De groote wildernis, zoo vlak bij huis, had haar allang toege wenkt Welk een schoone gelegenheid om haar werkloozen aan den gang te helpen en tegelijk een geweldig groote lap grond, die nu ja wel opbracht, maar toch niet naar haar kwaliteit, aan den landbouw terug te geven 1 Uit deze overweging is de Vereeniging de Biesbosch geboren als middel om complicaties met ont eigeningen die Biesboschgronden liggen in de gemeente Dubbeldam te ontgaan. In Maart 1926 is deze vereeniging met de indijking van den Biesbosch begonnen. Zij heeft haar, geholpen door den rijks- en den pro vincialen waterstaat, prachtig en met groote voortvarendheid aangepakt en mag zich van de eer ervan dan ook een flink stuk toeëigenen. Eenlge hon ierden werkloozen uit Dordrecht, konden bij het werk dadelijk aan den slag gaan en geregeld heeft men er sedert een vierhonderd, ongerekend de vakarbeiders als beroepsgrond werkers. metselaars, in den Biesbosch aan den gang kunnen houden Einde 1926 was ds Biesbosch ingepolderd en kon er, onder leiding van de Nederlandsche Heide—Maatschappij, met het in cultuur brengen van de gronden begonnen worden. Omtrent den stand van het werk op het oogenblik kan gemeld worden, dat het enorm hard opschiet. Op het oogenklik zijn er van de 880 H A., die ir. den Biesbosch (na aftrek van wegen en waterleiding) door de drooglegging voor den land bouw beschikbaar gekomen zijn al een 400 voor bebouwing geschikt gemaakt en verhuurd. Het is alles goede kleigrond, maar met 't ontwateren was men er met dat al niet, omdat er op de meeste stukken wilgenhout groeide. Dat moest er af en eruit. Het rooien van de stobben vooral is een zwaar, lang zaam en moeilijk werk Stuk voor stuk moeten de stobben worden uit gegraven. Men vult er de oude kreken mee op en werkt daar overheen dan weer grond. Op deze wijze krijgt men een zeer goed werkende natuur lijke draineering, die de tallooze slooten van het gewone Hollandsche polderland overbodig maakt, zoodat de Biesbosch dan ook uit zeer groote aaneengesloten perceelen bestaat. De toestand zooals hij op het oogenblik is geeft een aardig beeld van den gang van zaken. Er zijn nog perceelen, waaraan niets gedaan is en waarop men nog wilgen hout ziet en moerasplanten groeien. Daarnaast heeft men perceelen waar men op het oogenblik aan het rooien van de stobben is en ten slotte zijn er de afgewerkte perceelen, die er uitzien als volkomen normaal bouw land. Reeds het vorige jaar heeft een deel daarvan producten opgeleverd suikerbieten, koolzaad, vlas e.d nu van het jaar zijn er ongeveer 100 H.A. met koolzaad bezaaid en even veel met vlas, dat zeer goed opkomt. Verder zullen er dit voorjaar nog 70 H.A. worden beteeld met verschillende koolsoorten en de rest is beteeld of zal worden beteeld met suikerbieten, erwten, haver, gerst enz. Dit voorjaar is er voor een opper vlakte van 100 H.A. voormalig riet land aangelegd tot nieuw weiland. De winst aan grond gaat dus snel en is zeer belangrijk Over de pacht- opbrengst valt niet te klagen. De huurprijzen voor het bouwland loopen uiteen tusschen f200 a f300 per H.A. per jaar. Met het wegennet begint men ook goed op te schieten. De totale lengte van het wegennet in den Biesbosch wordt 25 K M waarvan 17 K M. verhard moet wor den. De aanleg van de wegen is ruim bekeken. De hoofdwegen krijgen een breedte van 9 meter, de secundaire wegen van 7 meter, onderscheidenlijk met een verharding van 3ll2 meter en 2 a 7.75 meter. Tot het verkeersstelsel behooren ook 16 bruggen van ge wapend beton, die alle reeds voltooid zijn. Alleen het maken van deze bruggen en van de aarden banen der wegen heeft ruim f 160 000 gekost, de verharding kost bovendien nog eens f 14 per strekkende meter. Reeds thans kan men den Biesbosch te voet in alle richtingen doorkruisen. Er zijn nog plekken, waar het drassig is, maar deze krijgen gaandeweg ook hun beurt. Men denkt tn Augustus van dit jaar den Biesbosch voor het algemeen verkeer te kunnen opstellen. Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. 't Geschenk van Gerrit. door CEES. Al de kleine kinderen waren van Gerrit Boons bang en dat kwam omdat hij ze altijd plaagde.' Hij trok hen mutsen af, gooide hen met steenen, gaf hen oorvijgen en zoo al meer. Oude menschen kon hij zelfs niet met rust laten. Liep er 'n oude ge brekkige man over de straat, dan trok hij hem ruw aan zijn jas of gooide hem de pet af. Zijn Moeder had veel van hem te lijden. Vroeg zij aan hem of hij een boodschap voor haar wilde doen, dan was het altoos: „Nee, ik moet altijd boodschappen doen", dan draaide hij zich om en luisterde niet meer naar zijn Moeder. De meester plagen, daar had hij ook slag van. Deze werd vaak met propjes papier gegooid, of kreeg lieve scheid woordjes van Gerrit naar 't hoofd, maar dan bleef de straf niet uit. 't Was Maandagavond. Moeder was met de kleine Annie een boodschap doen naar den kruide nier en Vader was wandelen. „Zeg", zoo begon Jan de grootste der kinderen ineens, „weten jullie wel dat Moeder Vrijdag verjaard". „O ja, dat is waar ook", zei Marie. „Weet je wat we moesten doen", ging jan verder. „We moesten allemaal wat bij elkaar leggen en dan 'n mooi geschenk koopen". „Nu, dat is zoo slecht nog niet be dacht", zei Nelly. „Ik heb er wel wat voor over en jij Marie". „Ik sta er anders finantieel niet zoo goed bij, maar ik wil toch ook wel wat geven", zei Marie, „ja, we moeten allemaal wat geven, anders is 't geen aardigheidje. Jullie doen toch zeker ook mee, hé Piet en Harry". „Ja zeker", antwoordden de twee anderen tegelijk. „En wat geven jullie allemaal", vroeg Marie. „Ik geef een gulden Zou dat genoeg zijn". „Nu, als ze allemaal zoo royaal zijn dan komen we er wel", lachte Harry „Ik geef 75 centen, want ik sta er niet al te goed bij", zei Nelly. „Bij mij is 't precies hetzelfde. Ook al arm, maar 75 centen die kunnen er wel af", zei Piet. „Dat is al f2 50. Is er niemand die boven de gulden komt", sprak Marie trosch. „Wacht maar, ik kom nog", ze Harry. „Een vijf en twintig geef ik" „Mooi zoo, al f3.75", lachte Jan „En ik nog een gulden, dat Is toch zeker wel genoeg". „O ja, 75 centen ook al, maar een gulden is beter", zei Marie. „Weet je wat, ik geef ook een gulden", zoo besloot Nelly „Dus dat is dan... vijf gulden samen" zei Harry. „Daar kunnen we al een mooi geschenk voor koopen". Per driemotortge Fokker naar Zuid—Afrika. Vertrek van den heer v. Lear Black op 10 of 11 dezer. De heer v. Lear Black is van plan, zijn vlucht naar Zuid—Afrika per driemotorige Fokker 10 of 11 dezer aan te vangen. De eerste etappe is Venetië, de tweede. Egypte. Ook de bediende van den heer v. Lear Black zal de reis meemaken. (Reuter). Zooals bekend, zullen Geysendorffer en Scholte als piloten fungeeren. Mr. Th. Heemskerk. Gisteren herdacht Mr. Th. Heems kerk, Minister van* Staat, den dag, waarop hij 40 jaar geleden zijn intrede deed in de TweedejKamer, toen hij in dat college zitting nam voor het district Ridderkerk. Hoewel het de wensch van den heer Heemskerk was, dezen dag onopgemerkt te doen voorbijgaan, hebben zijn talrijke vrienden en ver eerders in het land toch niet kunnen nalaten, den grijzen staatsman bij dit zeldzame jubileum blijken van belang stelling te zenden. TECHNIEK. BO VENSMERING. Tot zoover over hetgeen nog verbe terd kan worden. Nu komen wij dus tot het middel ter verbetering, de bovensmeerolie. Bekij ken wij de manier, waarop de boven- Wmmm PPü smeerolie de betreffende deelen, n.l. zuiger, zuigerringen, cylinderwand en kleppen, smeert. Dit geschiedt daar door, dat de smerende substantie te gelijk met de brandstof aan den motor wordt toegevoegd. Bij den zuigslag ligt de geheele explosie-ruimte vrij en spelen de ingezogen assen om de in- laatklep en smeren deze. Verder wordt de bovensmeerolie in kouden en fijn verdeeld en toestand naar binnen gebracht en is een bepaald kwantum bij iederen zuigslag af te passen. Het. is echter niet mogelijk iedere olie als bovensmeerolie te ge bruiken. Een dergelijke olie moet al lereerst. de eigenschap bezitten zich gemakkelijk met de brandstof (benzi ne, benzol enz.) te vermengen. Bij ge bruik van een bovensmeerolie, zooals Speedoilwelke een chemische samen stelling is, valt de geheele categorie- 0/ HET V'y ic jAfïICi DE3TAAf1. DER riöAAA D09R HUT XT GCZAMEMLYK PORJOtlCCU Juist kwam Moeder binnen en ieder ging weer met zijn werk door. Toen 't Donderdag was stapten Harry en Jan met hun geld'n meubel winkel binnen. Ze hadden stil onder elkaar afgesproken een mooie leuning stoel te koopen. Er stonden verschil lende stoelen, maar hun geld was daar niet groot genoeg voor. Eindelijk hadden de jongens een prachtigen stoel uitgekozen van vier gulden vijf en zeventig. Ze maakten met de winkeljuffrouw de afspraak dat Jan hem des avonds om 9 uur kwam halen. De juffrouw vond dit goed en de jongens gingen naar huis. „Het kwartje zullen we verdeelen", stelde Harry voor. „leder vijf cent". „Dat is goed", zei Jan „Geef mij het kwartje maar, dan zal ik ieder wel vijf centen geven". Hij haalde zijn beurs voor den dag en gaf Harry een stuivertje. De jongens praatten nog wat met elkaar en Jan zorgde er voor dat Marie, Nelly en Piet ieder vijf centen kregen. Jan had het geluk dat hij voor zijn Vader om half negen nog een bood schap moest doen. 't Was nog wel kwart voor negen toen hij den winkel binnenstapte, maar hij kon den stoel toch meenemen, en om 9 uur stond hij al in 't schuurtje. En Gerrit, deed die niets voor Moeders verjaardag? Geven kon hij niets, maar hij wilde voor de anderen toch niet onder doen. Want in zijn hart hield hij toch veel van Moeder, 't Was ook opmerkelijk hoe Gerrit de laatste dagen veranderde en soms stil in een hoekje kon zitten droomen. Hij voelde 't wel dat hij tegen z'n Moeder vaak ondeugend was geweest, maar nu Moeder verjaarde wilde hij het goed maken. Het was Donderdagavond en hij lag nog wakker op bed. Jan bleef ook zoo lang weg, 't was al negen uur. Zijn gedachten verwisselden plotse ling, want hij dacht ineens weer aan den dag van morgen, aan Moeders verjaardag. „Ik zal aan Moeder beloven dat ik Geen goud zoo goed voortaan goed op zal passen en niet meer ondeugend zijn", zeide hij in zlchzelven. „Want geven kan ik nog niets, maar daar zal Moeder ook wel mede tevreden zijn", zoo ging hij verder. Met deze gedachten ging hij slapen en droomde dat de dag van morgen zoo moot voor Moeder werd als ze nog nooit had beleefd. 't Was Vrijdagmorgen zeven uur. Hany was 't eerst wakker. Vlug wekte hij nu ook de anderen. Ze kleedden zich in alle stilte en wacht ten tot Vader en Moeder er goed en wel uit waren. „Ik zal de stoel halen", zei Jan. jullie gaan naar binnen en feliclteeren Moeder alvast, intusschen ben ik er met den stoel". „Kom jongens, we gaan", zei Marie, die al ongeduldig werd. Met z'n vijven gingen ze de trap af naar de woonkamer, terwijl Jan naar buiten ging en den stoel haalde. De kleine Annie en Gerrit waren ook wakker geworden. Ze kleedden zich viug aan en gingen achter de anderen ook naar beneden. Ze feliciteerden Moeder en Marie begon „Lieve Moeder. Wij achten het als kinderen onzen plicht, om U op Uw verjaardag een geschenk te geven. Ten eerste om de goedheid van U en ten tweede om onzen dank te betoonen. Ziehier dan, lieve Moeder, en wij hopen dat U er vee plezier van zult hebben". Bij deze laatste woorden gaf Jan zijn Moeder de stoel, „Nou maar, dat is mooi van jullie hoor, dat is prachtig, dat had ik niet verwacht". „Maar Moeder", sprak Nelly, „U zijt voor ons zoo goed, dan mogen wij toch wel wat voor U doen. „Toe Annie, zeg jij je versje eens op", spoorde Piet aan. En Annie zei heel netjes en zonder haperen het versje op, dat de Zuster op school haar geleerd had. 't Was even stil. Toen trad Gerrit naar voren en ging recht voor Moeder staan. indeeling tusschen minerale, dierlijke en plantaardige weg. De vervaardiging van Speedoil is een fabrieksgeheim, maar wij kunnen wel even en blik werpen op de moge lijkheden, die den olie-ckemist ten dienste staan. Om de vetstubstantie op te lossen, gebruikt men bepaalde oplossingsmiddelen. Voor de hand ligt sterkere alcoholsoorten, ether, elylal- coliol enz. te gebruiken, maar deze zijn in de eerste plaats te moeilijk te fixee- ren, zooals de vakterm luidt en voorts zijn er een massa andere reden aan wezig, waarom deze niet geschikt zijn. Zij zouden wel kunnen dienen om een liclit specifiek gewicht te verkrijgen, Avat voor een bovensmeermiddel van belang is, maar men heeft gevonden, dat zekere liydreer-producten veel be ter dit doel vervullen. Wanneer een bovensmeerolie een niet doelmatige samenstelling heeft, zoodat de brand stof met betrekking tot liet specifieke gewicht en liet vermogen in gas over te gaan, slechter Avordt, zou dit in hoo- ge mate op het brandstofverbruik in- Averken. De door de carburator stroo- mende lucht zou slechts met moeite de ZAvaardere brandstof meenemen en zelfs, indien dit mogelijk zou zijn, ge- De anderen stootten elkander aan en Moeder keek ernstig. Gerrit zuchtte even en zei toen met een hoog roode kleur „Beste Moeder. Ik weet 't wel, ik heb U dikwijls verdriet aangedaan. Dikwijls zijn er klachten gekomen dat ik me leelijk gedragen had. Ik heb niets om te geven, maar ik beloof U dat ik voor taan goed op zal passen". „Dat is prachtig Gerrit, dat is mooi m'n jongen, zei Moeder geroerd. Dat is net zoo mooi als 'n geschenk", en ze omhelsde Gerrit heel lang. En Gerrit heeft woord gehouden Iets over Pyramlden. De Pyramiden, de graftomben der Egyptische Koningen, zijn gebouwd in de nabijheid van den Nijl, op den rand van de Sahara. Als een Pharao den troon beklom, begon hij onmiddellijk met het bou wen zijner graftombe, gewoonlijk in den vorm eener pyramide. Hoe langer hij regeerde, hoe grooter de pyramide werd Hij lette op den bouw óf van dichtbij, óf vanuit zijn paleis in de nabij gelegen stad Mem phis, welke dus ver is overleefd door hare grafmonumenten. De geheele streek langs de woestijn over een afstand van vijf en twintig mijl was het kerkhof van Memphis, en de grond is daar bezaaid met graf kelders en bedekt met verscheidene pyramiden in allerlei stadia van vol tooiing en afwerking Het bouwen van pyramides is hier in zwang gebleven tot den tijd van de komst van Abraham in Egypte, ongeveer 2000 jaar vóór Christus. Later, toen de hoofdplaats stroomop waarts was verplaatst van Memphis naar Thebe, schijnt men de voorkeur te hebben gegeven aan de in de rot sen uitgehouwen grafkelders. No. 37, Zaterdag: 5 Mei 1928. 51ste Jrg. goed voor brand-, snij- en stootwonden, verouderde wonden, zonnebrand, aam beien, spierpijnen, spit, rheumatische pijnen, wintervoeten, springende handen en nog veel meer, koopt ge met een pot Akker's; Kloosterbalsem, de snel werkende merkwaardige veelzijdige zalf. Plaquette (Th. van Delft, Waalwijk) met marmer-omlf)sttng, aangeboden door het personeel aan den heer Harry Donkers.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 5