K [CBI Kil IET ZM1. Uw Haar i DERDE BLAD. t Hoe de Radio zich uit breidt Wij lezen 't volgende in de „Tilb. Crt." Hoe de Radio zich uitbreidt. In een Brabantsche gemeente van 9600 zielen duizend ontvangers Onlangs maakie de „Maasbode" de opmerking, dat de radio een versprei ding tegemoet gaai, gelijk aan die van tiet rijwiel. Geen gezin nagenoeg zou neldra zonder radio ontvangst wezen. Dat hebben sommigen overdreven gevonden. Men dactiikom, datisom indruk te maken. Doch neen, wij houden vast aan onze bewering: weldra, binnen zeci Kurt, zal zoo goed als elk gezin zijn radio-ontvangst bezitten. Zoo deelt men ons mee den toestand in een gemeente van Brabant. Zij heelt 9600 zielen. Daar is opgericht een rad o—distributie—onderneming. Wie wenscht, abonneert zien; hij krijgi twee stopcontacten en heelt nu slechts een luidspreker noodig om ói Huizen óf Hilveisum te doen klinken ln zijn woonkamer. Voor abonnement betaalt men twee Sir een haiven gulden per maand. Resultaat is, dat in die gemeente kort na de oprichting der onderneming reeds 900 abonnementen genomen zijn. Daarnaast stellen wij, dat er een hon derd volledige toestellen zijn. Dus reeds in 1000 gezinnen worden de aettiertrillingen in woord en muziek omgezet. Dat beteekent, een gezin gerekend op 5 personen, radio-ontvangst ln meer dan de helft der gezinnen. En deze beweging gaat met groote snelheid voort, zij breidt zich uit als de steeds wijder golvende kringen in een siilstaanden vijver; zij gaatimmei meer gezinnen deelachtig maken aan de zegeningen en de gevaren van de radio. Thans is de radio reeds begonnen, of spoedig staat zij te beginnen, aan de verovering van de tweede heljt der natie. Immers de eerste helft heeft zij reeds nu of binnen enkele maanden inhaai ban. Contempleer eens een half uur lang over dli feit Wij weten, dat gij daarna met be zieling u zet aan uw plicht: den K R. O. vooruit te brengen. Alle hens aan dek 1 Zoo besluit de „Maasbode" en wij onderschrijven de conclusie ten volk-, Tot zoover genoemd blad. Het spijt ons wel, hoezeer wij de bedoeling dezer bladen kunnen toe- juicnen, dat wij het eens moeten zijn met degenen die .dit overdreven noemeo", zeker 't geen hier wordt gezegd over bewuste plaats met z'n 900 abonné s op de radio distributie Door louter toeval, (n I. doordat een lezer van de „Maasbode" de dupe van dit bericht werd), kwamen wij te weten dat hier de gemeente Waalwijk bedoeld wordt. 900 aansluitingen staat er En 't zijn er ongeveer 25 tot nog toe, behalve de eigen-aansluitingen. Een leugentje om bestwil kan wel eens door den beugel, maar laten wij om indruk te maken, het met de waar heid rtiet op dusdanige wijze op een accoordje gooien Daarmee wordt o.i. de goede zaak allerminst gediend PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 4 Mei 1928. Waalwijks Belaag. Voor de kas van Waalwijks Belang"f speciaal voor Volksconcerten. Vorig bedrag f 100. P van Schijndel f 10. N. N f 10.- Een belangstellende f 2 50 N.N. f 3- N N. f 10 - Totaal f 135 50 Collecte Koningin—Moeder. De inzameling van gelden voor 't huldeblijk aan de Koningin—Moeder heeft onderscheidelijk opgebracht Waalwijk ten noorden der spoorlijn f 80 55l/a, ten zuiden der spoorlijn f 25 27'/2, voorm. Baardwijk f 34 96 voorin, desoijen f 34 42. Totaal f 175.21 Het aantal geplaatste handteekenin- gen bedraagt ruim 800. Dr. Schaepmanfonds. De juiste uitslag der collecte voor het Dr. Schaepmanfonds in geheel Waal wijk is nog niet vastgesteld. Zoo ongeveer kunnen wij hein echter wel vermelden, waaruit blijkt dat onze plaats hierin weer een goed figuur slaat. De parochie St. Jan leverde op pl.m. ƒ000 a 700.; St. Clemens-parochie pl.m. ƒ300; St. Antoniusparochie pl.m. 95; parochie van O. L. Vrouw pl.m. 100, zoodat op een totaal van ongeveer 1200 kan worden gerekend. Wiener- Tanz-avond. Het Bestuur van „Waalwijks Ge mengde Zangvereeniging'' heeft zijnen leden, donateurs en geintroduceerden 1.1. Zaterdag een zeer prettlgen avond bezorgd in den vorm van een „Wiener-/ Tanz avond" waarvan een druk en dankbaar gebruik werd gemaakt. De zaal was zeer smaakvol gede coreerd en verlicht, zoodat over hel geheel een tijn en gezellig cachet lag. Er werden door de vereeniging eenige mooie vroolijke koren gezongtn, er werd op de muziek van een uit stekend strijkje druk gedanst, er wer den mooie schilderstukken en etsen verloot, er waren grabbeltonnen en vroolijke keuken en niet te vergeten er was een champagnebar, er waren tal van prettigheden, die op zoo'n avond thuis benooren en een vroolijke steer biengen. Wij zeiden 'l reeds er was veel pubhek en gelukkig ook, want de be doding zat voor de berooide kas dezer vereeniging, die telken jaren voor zulke grooie Kusien komt, wat aan te dikken. Hoe prettig zulk een avond ook is, toch moest hij eigenlijk voor dit doei niet telkens gearrangeerd behoeven ie worden, wam jammer is dal een der gelijke vereeniging, die dergelijke oraioria telkens aanbiedt, zien door contributie van leden, donateurs en oezoekeis der uitvoeringen niet bedrui pen kan. De kosten zijn werkelijk zeer groot, door orkest, solisten enz., maai nel kunstgenot is dien evenredig. En wij vreezen met grooten vreeze, dat zulks jammer genoeg mei kan olijven duren. Het bestuur kan naasi de greoie moeite en zorgen, ook de financtetle risico's ot tekorten niet blijven dragen. Misschien daagt er hter ol daar steun door vrijwillige gitten, door een ga rantie-fonds ot wat ook want al is de overschot van den avond zeer mooi ie noemen, 'i tekort is er niet mee- gedekt. En zeer zeker naast het hier zeer veel en goed gebodeue op muzikaal terrein, waren toch ook de oratoria uitvoeringen van de W. G Z. van een zeer groot plan en gaven naasi hei groote genot, een zeer klinkend cachet aan den goeden muzikalen naam onzer plaats. Ook hier wij moeten vooruiten niet terug Theo van Delft. De naam van onzen Waalwijkschen Kunstschilder en beeldnouwer Tneo van üeitt kiijgi overal een bekenden klank. Na 't oela.ngiijk beelahouwerk voor de fa. de Gruijier, Amsterdam, kreeg hij onlangs opdracht tot het maken van een plaquette voor de fa Jonkers, eveneens voor de fa Smits uit Dongen en dezer dagen werd hij uitgenoodigd voor de firma H. Cooij mans Zonen, 's Bosch, ter gelegen heid van haar gouden jubileum een plaquette te vervaardigen. Het is ons bekend, dat nog eenige onderhande lingen voor belangrijke opdrachten gaande zijn. O jk het schilderstuk van den Baard- wijkschen dijk met kerktoren en een portret van den heer Henri Donkers van zijn nand waren zeer te loven kostbare werken. Prof. Louis Bolk. Prof. Louis Balk, oud Waalwijker, herdacht gisteren het feit, dat hij ge durende 30 jaren het ambt van hoog leeraar in de anatomie vervulde. Hij werd gehuldigd door B. en W. van Amsterdam, Curatoren, prof, de Vries, een groot aanlal hoogleeraren, prof. Heringa, Prof. v. d. Broek, prof Winkler en de studenten. Prof. Boik dankte hartelijk en gal een uiteenzetting van den onlwikke iingsgang van zijn anatomisch denken in den loop van die 30 jaren. Gevonden. In een café alhier werd Zaterdag avond gevonden een bedrag van f45 Door den vinder is deze som ge deponeerd op het bureau van politie, alwaar inlichtingen te bekomen zijn. EEN R. K. STUDIECLUB. Met belangstelling vernamen we de zer dagen dat door eenige doelbewuste jongemannen, pogingen wordtn aan gewend om te komen tot de oprichting van een vereeniging met een zuiver intellectueel karakter. Het komt ons ook voor dat een dergelijke, goed opgezette en oordeel kundig geleide vereeniging voor Waaldijk wel alle redenen van be staansrecht heeft. De gangmakers verklaarden ons, dat zij zich voorstellen eene R. K. ver eenigtng die in haar studie program opneemt onderwerpen betreffende literatuur, muziek, tooneel, algemeenc wetenschappen, techniek en ambacht, om daardoor een zoo ruim mogelijke toetreding en belangstelling te De vorderen. Het ligt in de bedoeling om de onderwerpen door de leden zeil te laten beftandelen op bijeenkomsten die gedurende den zomer tweemaal per maand en in den winter eens per week zullen wosden gehouden. Verder stellen de initiatiefnemers zich voor om in de wintermaanden 3 lezingen te houden en een kamer concert aan te bieden, welke ook voor het publiek toegankelijk zullen worden gesteld. Zij die aan deze lofwaardige po gingen steun willen verleenen, aller- eerNt door lid te worden van de te stichten studieclub, worden beleefd verzocht voor 19 dezer hun naam kaartje te zenden aan de redactie van „De Echo van het Zuiden." Wij hopen dat velen aan dat verzoek gehoor zullen geven. Voor hen die eenig belangstellen in kunsten en wetenschappen, is er zeker wel aanleiding om door het zenden van hun naamkaartje hiervoor adhaesie te betuigen. Vedehova-bal. Wij wijzen nogmaals op het bal dat de Vereeniging Vedehova zal houden op Zaterdag 12 Mei, 's avonds 8 uur in Hotel Verwiel, waarvoor de uitnoodi gingen reeds verzonden zijn. Wij hebben vernomen dat deze Ver eeniging zich alle moeite getroost heeft om dezen avond in alle opzichten zoo gezellig mogelijk te maken, zoo zorgt zij voor diverse interessante attracties en last not least engageerde zij 'n strijk je van den eersten rang. Wij hopen, neen wij zijn er van over tuigd dat het talrijke publiek uit Waal wijk en omgeving zal opkomen, temeer waar velen zeker zeer aangename her inneringen hebben aan de prettige avonden door leerlingen der Rijksvak school 't vorig jaar georganiseerd. Verkoop Hooiland. Door Notaris Jansen werd gisteren voormiddag in Hotel Verwiel ten ver zoeke van de Erven van Mej. Ida Ver hoeven, geveid een perceel hooi- of weiland, gelegen te voorm. Baardwijk, groot 1.76.30 H.A. Het perceel werd bij toeslag gegund aan G. Bol te Doeveren voor 3385. Lezing Poltie'tonden. Woensdag 9 Mei a s des nam. 1 uur in caté van Zeist, zal de heer Leischert inspecteur van politie alhier vooi de politie uit 't Land van Heusden en Altena een lezing houden over 't nut en net doel van den politiehond. Na afl iop der lezing zal met poli tiehonden een demonstratie worden gegeven nabij de Galgenwiel. „'t Groene gevaar Alhier is opgericht een nieuwe bil jartclub met tien leden, onder den naam „'t Groene gevaar". Het bestuur bestaat uit de heeren Pulles voorzitter, C. Verwiel secre taris en E Verwiel penningmeester. De club is gevestigd in hotel Ver wiel. Collecte R. K. Nat Tehuis Luctor et Emergo. Maandag en Dinsdag zat alhier een collecte worden gehouden ten bate van het R K. Nationaal Tehuis „Luctor et Emergo", Nijmegen. Dit is een tehuis voornamelijk voor hen die uit de gevangenis zijn ont slagen een tehuis voor daktoozen een rustige haven voor hen die schip breuk leden op de woelige wereldzee een toevluchtsoord voor deuitgestoo tenen der Maatschappij. Het uitstapje van de cursisten der lichamelijke opvoeding Het is een bekende Hollandsche ge woonte overal te laat te komen. Toen de leider prompt half drie ten tooneele verscheen, waren de cursisten, yoor zoover zij niet door onvoorziene omstandigheden waren tegengehouden, natuurlijk aanwezig. Al dadelijk ontving hij de mededeeltng, dat de W. G. V.ers er nog niet allen waren. Er werd dus maar weer een tijdje gewacht Daar het gymnastiek lokaal in beslag was genomen voor de keuring der militie, wemelden de on geduldige jongens met voldoende drukte voor het gebouw dooreen. Dn had tengevolge, dal de vriendelijke administrateur, de heer Muller er den leider beleefd op attent kwam maken, dat de dokter er last van had en vroeg, of de troep daar nog lang bleef staan. Ten bewijze van zijn opiechtheid was de militaire genees heer aan de schoolpoort verschenen om met gemengde gevoelens het gejoel en het beweeg gaande te slaan. Nu had de leider toch wel geen keus meer. Vlug werd dus opgesteld. Voorop de bazuinblazers en het mooie vaandel, der R.K. W. G. V. geflankeerd door de tamboers Jaarachter de turners der vereeniging. vervolgens de cursisten, gerangscniKt naar leeftijd en grootte in dalende lijn. „Marschl" klonk het commando en daar schreden ze voort, 't Was een zonnig gezicht, die heldere rnenschen- keten Hoog en trotsch wapperde de ban nier, in fiere houding getorst door den kloeken vaandrig. De herauten hun waardigheid bewust gaven hem flmk pariij. Met den beker der bazuinen op den rechterheup gedrukt, droegen ze hun attributen in schutnopgaande houding aan den gestrektcn rechterarm, zoodat de wijnroode. zijden blazoenen breed konden uitwaaien en den volke verkondigen aan welk instituut zijhun diensten hadden gewijd. Want in okerkleurige tint vertoonden deze bla zoenen het ridderteeken van den baan deiheer: R K. W G. V. (Naar ver- verluidt zijn deze blazoenen een ge schenk van den Eerw. heer Adviseur O/ider het rusteloozen stokkenge timmer der tamboers zongen de trum- men hun dofkneiterende cadans en regeiden het loopen tot een lust makend den strammen pas der lenige turners, die met opgerichten hoofde en voor waarts gerichten blik voortschreden in het bewustzijn een zaak te dienen, die de moeite waard is en, gelukkig ver schijnsel, van welks waarde het publiek onzer dagen meer en meerdoordrongen wordt. Hoewel geconstateerd was, dat er nog een 20 lal genoodigden ontbraken, was de stoet, wat men noemt een ge zicht lang, terwijl geen der deelnemers een lang gezicht zette, al moést voor de propaganda eerst door de hoofd straten van Waalwijk worden getrokken □e route was: Clublokaal Stations straat Grootestraat Hoekeinde Nleuwstraat Groensteeg Grootestraat Zomerdijk Winter dijk Wagenstraat - Groote Straat van Coothstraat van der Klokken- laan Antoniussfraat weg Roestel berg. Bij den voorzifter en den secretaris der Commissie voor lichamelijke op voeding respectievelijk den Eerw Heer Sanders en den Zeergel. Heer Dr Langemeijer werd een aparte hulde .ewezen door uc üazuuiüiazeis, bij ue Kernen ca aan act auis van act geuicenlcliuolü uc Kuutrrscne groet gcuiacat, wcikcMcvrouw moestluCaa- dccica, want Uc stoet ontmoette Z E. rtcQiDaie zetven ter nuogte van ucn watertoren. 1 oen Wtiu uehuiaenug eens gcüupiiCceiü, wcikc oeantwooiu .vciü met iietnaaiUca üclcciüca gtuei. bij 'l eindde a vaa uca Kunstweg noest de stoet woidca oatDonUea. la groepen ea plukjes liep en acnatieidc men vooit tol aao ue Uitspanning .berg en Ual" van Uca ncci P. van cuwyK, waai spoedig alles ia 'i wcik wcru gesteld om dc uotsitgen te tavca ea de liongeiigcn le spijzigen. Ge lukkig koa net plugt atniiid tol liet ueoclcaen dezer gocuc wctkca beperkt onj.cn en Ocnocldea er gcca zieken uczociü en doodca begraven" en wat dies meer zij, in praKtijK te worden gcDracnt. inmiddels was de tijdmeter genaderd tot hall vljt. Eert stoot op de tluii was net leekea lot verzamelen. Under de noede van ucn ictdcr en van dc oudcie gymnasten weid de Rocstclocrg waar lrckOecn Degiaven ligt, ovct getrokken, alte „vuutweik" weid ge- uootd en onder vrooiij&en kout wcru langs hel oude karr espooi in dc ricnting Loon-op Zand gcmarcnectu (om eens een ietwat krasse tcim ie gebruiken!; Het was neeiitjk op ue net en tusschen dc denuenOosschcn. Mei volte teugeit werd de ozon rijke dennenlucht ingeademd, een ldcaai iougenOad. Helios begreep, dat het vertoonen van zijn glanzend gelaat den wandelaars al le aangenaam kon worden, weshalve hij het wijselijk met een ijl wolkenfloers ovtnsCiiaauwae. Toen zoo wat driekwartier van den dutnenweg was afgelegd, zwenkten dc groepjes links al en begon de tocht over de hel, over nult en bull, over glijdende paadjes bestrooid met den nennaalden en mul zand, zoekend naar een watetplas om eens te kunnen „pooije-baaien." Enacitdie weru niet gevonden, wel de plaatsen waai hij „vertrokken" was. Reeds begonnen de zwervers den noordelijken duinenrand weer ie na deren, toen de vermoeienis zich zoo danig deed gevoelen, aai dc mcesicn even gingen neerzitten om wat op verhaal le komen. Uie tusi uuutuc echter maar kort, want er moest en zou gebaad worden Nog moest een klein omwegje gemaakt woiden, daar de op den tast gekozen weg plotseling voerde n~ar een pas mei jonge dennen beplante strook. Eindelijk bereikten we het einde van den duinkam en nu ging het in westelijke richting langs de Noordzijde der zandverstuiving, wel ke verrukkelijk schoon is voor den be minnaar der natuur. Maar daarvoor had de jeugd geen oog en geen lijd. Immers ze mocsien lerug naar „berg en Dal." Daar was immers, zooals was uitgelekt, vlakbij, juist rechts van den aanvankelijk ingeslagen weg een plas, zoo diep, zoo diep, dat het water lot over de knitën reikte. En toen bij aankomst op de pleisterplaats: Of ze daar nog eens eventjes heen mochten Goed maar d n niet langer dan 2C minuten, want precies om zeven uur zou worden huiswaarts gegaan. Weg sloven ze. En kijk, ais er dat nou niet bij geweest was, dan was immers de heele excursie een mis lukking geweest! Een der jongere cursisten wist zich juist bijtijds te herinneren dat de mensch van de olie kruik afstamt en dompelde zich diens volgens geheel onder. Gelukkig wist de verstandige penningmeester der W G. V, raad. Door den jongen in zijn overjas te pakken, veranderde hij het natte bekleedsel in een soon Prtesniz verband en behoedde hem zoodoende voor te groote afkoeling Verder liep de tocht zonder onge vallen af. Op den terugweg vonden de bazuinblazers hun verloren „em bouchure" terug en schetterden de Stationsstraat vol en de huizen leeg Bij de kiosk werd de stoet ont bonden en al waren de beentjes wat moe, toch stapten allen in opgewekt tempo huiswaarts. Klaas Vaak zal het dien avond wel wat gemakkelijk hebben gehad met zand strooien. Matinée. Door omstandigheden kon de har monie „St. Cnspijn" 1.1. Maandag ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana geen concert geven. Zij geeft daarvoor in de plaats a s. Zondag een matinée op de kiosk ten 12'/4 uur. Programma 1. Wien Neerlands Bloed. 2. Le Premier, Marsch Jos Korthout. 3. Grande Ouverture Langlois. 4. La Fille de Madame Angot Lecocq 5. An der schönen blauen Üonau, Walzer Strauss 6 Soldalenleben Keler Bela. 7. Grande Marche de l'Opera „Tatinitza" Suppé. Wij vestigen de speciale aandacht op het 2e nummer, een compositie van een lid der harmonie. ELSHOUT. De collecte voor het Huldeblijk aan H M. de Koningin Moeder heeft opgebrachi alhier f 16.20 en te Oud—Heusden f 6.14'/a.. De lijst is geteekend door 339 vrou wen en rnen-jes. Openbare vergadering van den gemecntciaaa op Vitjdag 4 Mei 1928 des avonus 7'/a uur. bespreking overdracht gem. eiectri- cueiisocdiiji aan de P N.t.M. 's-HERTOGENBOSCH. In de eergis teren gehouden gemeenteraadsvergade ring is een nieuw reglement van orde voor den Raad vastgesteld. Daarin is o.m. bepaald, dat een lid, dal door zijn gedragingen den geregelden gang van zaken belemmert, de toegang en 't ver blijf in dc raadszaal kunnen worden ontzegd, en kan worden verwijderd. Een bedrag van 1U.UUU werd toege staan voor verbreeding van het nog resteerende gedeelte van den Parallel weg naar bet Sportpark. Aan dr. S. J. Moorman werd, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als 2e geneesheer aan Renner van Arckel. De rondvraag werd afgeschaft en schriftelijk vragen stellen ingevoerd. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 5 Mei '28. Op de scheepswerf viel ue 14 jarige W., nagcinutcr, van een sentp, waaruy nij nog ai ernstige kwetsingen opliep, zouuat rnediscne nutp moest worden ingeroepen. In de vacature A. J. Leenhouts is lot lid van het Nutsocsiuui gekozen Mcj. J. M. S. Kramer. Ue neer J. Ucurloo ainier staat als No. 1 op dc aanbeveling van Gcm.- ontvanger ui brakcl. uc R K. Fanfare der H. Familie neemi deel aan nel op den 2den Pink sterdag te box.ei te nouJcu conCouis BUITENLAND. De Moniteur Beige van 4 Mei zal twee Koninklijke besluiten bevatten, betreffende de oprichting van een spe ciaal fonds voor de uitvoering van groote werken en van een speciaal en tijdelijk fonds voor de verbetering der wegen. Voor liet eerste is een crediet van 18UU millioen francs voorzien, dat zal gebruikt worden voor de voltooi ing van liet kanaal Brussel-Charleroi, ue verbetering van de kanalen Luik Maastricht, JViaastrieht-'sHertógenbosch liet verbindingskanaal Maas-Scnelde en zijn vertakkingen en het graven van 'n directe kanaal verbinding Luik-Ant- werpen. Voor het wegenfonds is een totaal bedrag van GUU nnlhoen, verdeeld over de begrootingen van 1928 tot 1933, voorzien. KERKNIEUWS. f Mgr. A. J. Cailier. Met grooie plecnugneid en ondei enuime belangstelling heeti te Haar lem de begraltnis plaats gehad van den bisschop Mgr. Callitr. Mgr. Tasktn hield een trtffende- lijkrede. RECHTZAKEN. Dood door schuld. Terecht stond J. W. v. d. G., han delsretziger te St. Laurens in Zeeland, «erdacht ter zake, dat liy op 12 Febr. 1928 te Aimkerk ais bestuurder van een auto daarmede hoogst roekeloos en onvoorzichtig over den openbaren weg heelt gereden tengevolge waarvan U. v. d. Water werd aangereden dte spoedig aan de bekomen verwondingtn is overleden. Verdachte reed via Dussen naai Aimkerk, had de pont aan Sieeuwijk gtmist en wilde langs een omweg de taaiste pont halen die om half tien verliok. Hard reed hij langs een bocht, kwam terecht tegen een teieloonpaal, voorts met hei gevolg dal hij Dirk van de Water aanreed. Verdachte schrok geweldig en was geheel van streek over wat in een minimum van tijd was gebeurd. Hij rijdi reeds vier jaien, maar hettinim mei een ongeluk gehad. De wageu was terzijde gevlogen en het mocht verdachte met meer geluk ken op den weg te komen. Hij ont kende schuld, 't was een ongeluk. Getuige Dr. Hartog te Gorinchem had met een collega de sectie op het lijk verricht. Een been was geampu teerd en er had ook een operatie plaats gehad. Toen v d. Water na het ongeluk werd opgenomen, had hij een telefoon draad in de hand, doch de electrlsche stroom had volgens getuige geen in vloed gehad op de doodsoorzaak Bloedverlies en zenuwschok waren oorzaak van den dood. Getuige Dr. de Vries te Aimkerk was bij den patiënt geroepen onmid dellijk na het ongeluk. De paiiënt, die aan hevig bloedverlies geleden had, was in hoogst ernstigen toestand. Zijn been was gebroken en de been splinters en stukken staken hem door de kleeren. Bij het verbinden bleef de patiënt goed bij kennis. Volgens getuige was de electrische stroom niet van invloed geweest op den toe stand. Getuige J. Lathouwers, auto hande laar te Den Bosch, als deskundige gehoord, concludeerde ln zijn eerste rapport dat het ongeluk niet veroor zaakt was door fouten aan de banden van den wagen. Nadere gegevens hebben getuige van opinie veranderd. Aan den achterband was een spijker gaatje gekomen tengevolge waarvan de band gedeeltelijk leeg liep en den wagen ongelijk deed loopen. Het is mogelijk dat verdachte zijn best heeft gedaan van richting te veranderen. Getuige acht het niet onwaarschijnlijk dat verdachte niets van het zeer kleine lekje heeft bemerkt en zoolang hij maar recht toe reed, kan het zijn dat de gang van den wagen niet melkbaar veranderde. Bij hel langzaam leeg- loopen van den band kan üe wagen van richting zijn veranderd Verdachte reed links, maar weet niet waarom. Mogelijk is door den leegloopenden band juist voor den bocht de wagen niet behoorlijk meer te besturen ge weest en geschiedde het ongeluk. (Hierna werd door de rechtbank gepauzeerd.) Na de pauze werd de politie ge- noord. Voorts verschenen als getuigen M. v. Sielt, bakker le Aimkcik, en zijn meisje. De auto was ut snelle vaart rakelings vooibij hel paar gevlogen. Zij hadden uil de veile den wagen zien aankomen die ln slingers van een Meter breed en mei scnel irent jp vooriieed legen denlelcluonpaai up. Hij rijdt aisol hy gek lsl had v. a. Steil opgemerkt, Spotdig noorden oeiden Utrk van de Water hard ker men. Hij lag naasi den weg. Ue buien nebben unnriddeliyk alles geuaan om den ongelukkige ler nulp ie kumen. Een der getuigen had den indruk gekregen, dal veidachte er van door wilde gaan. Hij nicid hem legen en Het up iiem lellen. Verdacnie verzekerde voor de recht bank er geen oogenblik aan gedacht te hebben er van door ie gaan. Toen v. d. Water by ue buren was binnen gedragen en tiem geviaagd werd tioe net ongeluk gcbcuide. antwoordde de patiënt„Ik weel het niet, ik kon niet zien door hel ver- oli.-dende licht van den auto. IX vloog nog onder den leletoonpaal en nog geiaakic ik er onder". Een ander getuige had hem, terwijl nij nog op den weg lag, hooren roe pen Er staat stroom op myn been. Een der getuigen voelde ook aen stroom door zich neen gaan, toen hij in 't donker ronugieep. Een hall uur na het ongeluk bleek oij onderzoek dat drie banden van den wagen hard en gevuid waren, ae vierde was buigzaam en lecgge- loopen. Ue auto was een Chevrolet. Na het verhoor van alle getuigen werd nogmaals door den president naar hel oordeel van getuige deskun dige Lathouwers gevraagd. Deze bleef /an meening dat, ln aanmtiking ge nomen de slingerende beweging van den wagen, dai er onderweg iets met de banden moet gebeurd zijn. Er was drankluchi bij verdacnie waargenomen, maar hij was niet onder den invloed van drank. Verdacnie weet van niets, hij zag geen man en geen paal en 't ongeluk gebeurde plotseling. Het M. gat een relaas van het geheel en kwam tot de ovenuiging dat veidachte maar raak gereden hcett, voort vloog om de pont ie halen zon der verder aan iels te denken. ln verband met de mogelijkheid dat de electrische draden hun gevaarlijk werk hebben gedaan, wil het O. M. liever dood door schuld niet aannemen en blijft nog schuld aan zwaar licha melijk letsel en zeker overtreding der Motor- en Rijwiclwet. De etsch luidde 1 maand hechtenis, üe verdediger Mr. E. van Zinnicq- Bergmann pleitte, mede op juridische gronden, viijspraak op grond van gebrek aan bewijs. De benaiidelmg der zaak had ruim vier uren geduurd. Uitspraak 15 Mei a.s. De moord te Capelle a. d. Ifssel. Het gerechishot heeft vandaag ver nietigd, echter alleen voor zoover de opgelegde straf betreft, het vonnis van de rechtbank te Rotterdam, waai bij de 19 jarige B M., losse werkman te Capelie a. d..ljssel, thans gedetineerd, wegens doodslag op den rentenier G. Dekker, diefstal ten nadeele van genoemden Dekker en het wegvoeren van een lijk, met het oogmerk, het overlijden te verhelen, is veroordeeld iot 8 jaar gevangenisstraf. Opnieuw rechtdoende, heelt het hof hem tot 1 jaar gevangenisstraf veroordeeld. KUNST EN LETTEREN. Kees van Dongen bij Iriborgh Kunstzaal 'Iriborgh', Stationsstraat 31 Tilbutg, gaat zich langzaam aan een reputaiie verzekeren, die ln geen enkel opzicht voor een der beste kunstzalen in Holland behoeft onder te doen. Mocht* „Het Leven" verleden jaar na heel veel moeite er in slagen Kees van Dongen voor een paar dagen uit de Parijsche salons naar Amsterdam te krijgen, de Directie van „Triborgh" heeft 't klaar gespeeld om van van Dongen de toezegging te krijgen in haar kunstzaal met een flinke collectie schilderijen te exposeeren van 1 Juni tot en met 25 Juni. Zonder twijfel zal hier groote be- langsielling voor bestaan. Lentenummer van nde Kampioen In navolging van Duitsche bladen verschijnt „de Kampioen", het offi- cieele orgaan van den A. N. W. B. ditmaal met een prachtig verzorgd „Lentenummer 1928", van niet minder dan 104 pagina's dat en naar inhoud en typografisch uitsteker d verzorgd is. Voorafgegaan door een korte inlei ding van de redactie bevat deze rijk gtïllustreerde luxe uitgave een ge dicht „Als de Lente", van Clinge Doorenbos, „de Poorten onzer Steden" door Mr. A. Loopjes, „Zooals 'i straks worden zal", door Joh W. Broedelet, „Printemps" door J. de Kat—Ginjoolen, N-0. 37. Zaterdag 5 Mei 1938. 51ate Jrg. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. wordt gezond en sterk bet krijgt mooier glans bet wordt vrij van roos bet blijlt beter zitten bet valt niet meer uit indien gij des ino gens een weinig PUROL tusscneii de nandcu wnjit e.» dn door de haren sir ijkt. 't voldoet iedereen.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 9