Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Witte Kozen i FEUILLETON NUMMER 38. WOENSDAG 9 MEI 1928. 61e JAARGz UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. ELSHOUT. Onder voorzitterschap van den Edel- achibaren heer Fr van Liempt, ver gaderde de raad dezer gemeente op Vrijdag 4 Mei. Te ongeveer kwart voor acht opende de Voorz. de vergadering, waarna de notulen werden voorgelezen en on veranderd vastgesteld. Ingekomen stukken. a. Goedkeuring van Gedeputeerde Staten op de gemeente-begrooting 1928. De voorz. zegt, dat Ged Staten niet meer zijn teruggekomen op 't vastge stelde vermenigvuldigingscijfer b. Proces verbaal van kasopname bij den Gemeente ontvanger d.d. 31 Maart j 1 c Verslag van den toestand dezer gemeente over het jaar 1927 Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. De voorz. zegt, dat deze vergadering speciaal is belegd om te behandelen 't voorstel van B en W tot verkoop van het GEB. aan de P. N E. M B. en W hebben een onderhoud gehad met den administrateur van de P. N E. M.. waarop is gevolgd een concept- contract. In hoofdzaak komt 't hierop neer: de P N E.M. wil 't bedrijf van de gemeente koopen voor f 12000 en verbindt zich dan om den stroom te leveren voor 45 ct. per K W. U Voor straatverlichting moet de ge meente minstens een afname van 700 K W U garandeeren. waarvoor 45 ct. per K.W U moet worden betaald Voor 't verbruik boven 700 K W U zal de gemeente slechts 15 ct. per K. W. U. behoeven te betalen. De voorz. heeft in verband hiermede de volgende cijfers verzameld: 700 K.W U h 45 ct. is f315.- plus 100 „Zou een mensch dan niet razend worden? Eerst moet men liet koelbloe dig aanzien dat je dien Ten Winkel na loopt en hem met de oogen verslindt, net alsof je geen eten krijgt nu, voor mijn part goed, hoewel liet. ongepast is, in den hoogsten graad ongepast, zegt oom Hochwald „Laat oom Hochwald zicli maar met zijn eigen zaken bemoeien", viel de schoone Fuchsia hem droogweg in de rede. „Dat doet hij niet, hij bemoeit zich ook met jou," riep Boris, kokend van woede. „En1 met welk recht, als 't je blieft", vroeg zij, terwijl zij den neus optrok. „Wel, dat is tocli zoo klaar als wa ter, omdat hij mijn oom is", ant woordde Boris. yfjou oom, maar niet de mijne," was liet bitse antwoord. „Dat heteekent niets. Jij bent mijn vrouw en ik ben zijn neef, om wie Lij zich heeft te bekommeren!" riep Boris rood van kwaadheid. „En juist omdat hij zich om mij bekommert, daarom duldt hij dat gedoe met dien Ten Win- K W.U. a 15 ct. is f 15.—met inbegrip van onderhoudskosien beloopt de straatverlichting dan f350.— Oe Rijks vergoeding bedraagt f 375.—, zoodat men hier een voordeel heeft van f 25 Door de aangeslotenen is over het afgeloopen jaar afgenomen 7755 K.W. U wanneer nu 't tarief op 45 ct. per K.W U. komt geeft dat een besparing voor de gemeentenaren van f 387 75 en voor wat 't krachtverbruik betreft f210.—, alzoo een gezamenlijke be sparing van f597.75 Daarenboven is bekend dat verschillende gem bedrij ven, door de P N.E.M. overgenomen, thans maar 40 ct. per K.W.U berekenen zoodat redelijkerwijze voor de toekomst nog een tariefsverlaging te wachten is. Voor Heusden heeft de PNEM.zelfs aangeboden om bij aansluiting den stroom te leveren voor pl.m. 35 ct. per K W.U. Met het oog op deze cijfers en het feit dat men te doen heeft met een provinciale instelling, meenen B en W. te moeten voorstellen het bedrijf aan de P. N. E M. te verkoopen voor f12000 - De schuldenlast ad t7000. welke alsdan voor de gemeente ontstaat, kan op langen termijn worden afgelost. Tegen een rente van 4'/2 °/0 zou de gemeente daarvoor een leening kunnen aangaan. Weth. Klljn Dat zou misschien kunnen op een termijn van 40 jaar Voorz. Dat is voor latere bespreking. In stemming gebracht wordt het voorstel van B. en W. met op één na algemeene stemmen aangenomen Tegen stemde het lid Leijsten. Als een natuurlijk gevolg van dit besluit werd besloten aan den heer Gij seis met Ingang van 1 |uli eervol ontslag te verleenen als Directeur van he' GEB. Rondvraag. Sprengers Als Heusden electrisch licht krijgt, kunnen B. en W. dan spoedig ingrijpen dat onze gemeente ook wordt aangesloten? De aanslui kei in zijn huis niet. Begrepen? Eu ik duld het ook niet!" „Werkelijk!" zeide Fuchsia kalm. „Oh, en wanneer je uitgesproken bent, Boris, doe dat raam dan eens toe, please." Boris sloeg het raam toe, met een kracht, dat de ruiten er van rammel den. „Dank je," zeide Fuchsia op bemin- nelijken toon. „Ach, onzin," bromde Boris, „dank je! Ik bedank je in het geheel niet en wensch er dus ook van verschoond te blijven." Fuchsia gaf aan haar stoel eene schommelende beweging en lachte, wat Boris gelukkig weer zoo kwaad maak te. dat hij zich opnieuw als een ver woed aanvaller in het strijdperk wierp. „Heb je mij verstaanriep hij, zóó dat de woorden hem in de keel bleven steken en hij een poosje moest hoes ten. Daarna vervolgde hij heel gemoe delijk „Weet je, Fuchsia, de menschen hebben er maar plezier in en lachen er hartelijk om, wanneer zij zien, dat je dien Ten Winkel heimelijk briefjes toesteekt." Halt! zei de schommelstoel in haal beweging, en Fuchsia richtte zich op als een cobra, die den naderenden vijand ruikt. „Wie heeft dat gezien?" vroeg zij op scherpen toon. „Wel, wie zou het gezien hebben?" herhaalde Boris, reeds op weg om Sa- scha's naam te noemen. Maar het viel hem gelukkig in, dat# het, om den lie ven vrede te bewaren, maar beter was te zwijgen. „Wie heeft dat gezien?" herhaalde tingskosten zullen r.iet zoo hoog zijn. Voorz Over die zaak is al met den administrateur van de P N. E.M ge sproken. Wanneer Heusden wordt aangesloten dan kost het ons maar een briefje en we krijgen een concept- overeenkomst. Brok. Hoe is 't met de herstelling van de Drunensche Steeg Voorz. Dat heeft onze aandacht. De weg zal nog dit jaar verbeterd worden, maar we moeten wachten tot't najaar, dan kunnen we pas aan goede straten- werkers komen. In elk geval zal 't zoo spoedig mogelijk gebeuren. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorz. de vergadering. BUITENLAND. Te Alba Julia In Roemenië Is een groofe protestmeeting van ongeveer 100 000 boeren tegen de regeering gehouden Men eischte onverwijld aftreden der regeering en het bewind in handen van Maniu, de leider der boerenpartij. Een groot gedeelte is later per auto. per trein of te voet naar Boekarest vertrokken om daar een grootsche betooging te houden. De rest is kalm naar de dorpen teruggekeerd. De regeering zegt den toestand geheel meester te zijn. Generaal Nobile is met zijn be stuurbaar luchtschip op Kirgsbay. In Spitsbergen aangékomen. De .Italia" hoopt spoedig op den Noordpool te kunnen landen. De japanners hebben formeel slaggeleverd tegen de Chineezen in Shantlng. Ook aan de zijde der Japanners vielen dooden. Er zijn oorlogsschepen en troepen gezonden. De toestand is critiek, zoodat ook Amerika maatregelen neemt. De laatste berichten wijzen op een volledigen oorlogstoestand. De Roemeensche ex kroonprins Carol, die in Engeland vertoefde en daar een manifest uitgaf, heeft bericht ontvangen dat hij Engeland moet ver- laten. BINNENLAND. Hongaarsche vacantlelrein Het bericht, dat het Hong. Kinder comité zijne medewerking niet verleent aan het organiseeren van 'n vacantie- trein is bekend. Daarom heeft de Kinderliga te Budapest met mij een contract gesloten als oud 2e Secretaris van bovengenoemd comité een trein te organiseeren. Hulp is er noodig en veel ook. Ik heb zelf voor 2 maanden den nood aanschouwd en het is vree- selijk om aan te zien. Het meest afdoende middel om op het oogenblik te helpen is dan ook, uw pleegkind met vacantie naar Holland te laten komen, waar het het geluk weer kent van geen honger te hebben. Laat uw kind daarom komen en ziet niet naar tegenberichten Gedenk wij zijn ook kind geweest Wat hebben zij, in vergelijking met ons. toen wij kind waren De trein rijdt ongeveer half Juni en vertrekt weder half September. Fuchsia, terwijl zij op elk woord een zekeren nadruk legde. „Wel iemand die niet bijziende is," antwoordde Boris en vervolgde toen met luide stem „Kort en goed, ik wensch van zulke gevalletjes voortaan verschoond te blijven en wanneer het, van dit oogenblik af aan, niet anders wordt, dan laat. ik mij van je scheiden zonder genade." „Oh, "best!" zeide zij met een spot tend lachje. Boris vond nu het geschikte oogen blik gekomen om heen te gaan. Vol waardigheid ging hij naar de deur, en met de kruk in de hand, keerde hij zich nog eens om. „Waarlijk, Fuchsia, het gaat zoo niet langer. In onze kringen, in Euro pa, beschouwt men het als een zeer slechten toon, wanneer men iemand met zijn dweperijen zoo zijn liefde aan de voeten legt. dat de andere niet meer weet, hoe hij zich daaruit zal redden, en „Oh, heel goed. Dank je voor de les, die je mij hebt gegeven," zeide Fuchsia met bewonderenswaardige kalmte. „Maar wanneer jonge, welopgevoede I en voorname meisjes des nachts op rendez-vous uitgaan, zooals de trotsche Sigrid en de Cavaliere Spini van nacht dat is zeker wel goede toon, niet waar, zoete Boris?" „Hoe kom je daaraanriep Boris verbluft. „Wel, omdat ik het met mijn eigen oogen heb gezien!" was het antwoord. „Waarachtig zonder gekheid?" „Zeker." „Sakkerloot wat zal oom Hoch wald, daarvan zeggen? Nu, dan weet ik er ten minste een, die buiten de deur wordt gezet en van wiens gezelschap we dus weldra ontslagen zullen zijn. En ik zal geen traan om hem laten, om dien akeligen kerel, met zijn gluiperi ge, kleine oogen, of ij; heet geen Bo ris Chrysopras meer." Dit dacht Boris reeds bij zich zelf, toen hij buiten de deur was gekomen en naar de kamer; van den vorst terug ging. „Nu?" vroeg Hochwald, daar Boris nog steeds een zeer verbluft gezicht zette. „Alles is in orde," antwoordde hij. „Ik heb Fuchsia eens flink mijne mee- ïi i ng gezegd „Werkelijk flink?" viel Sascha hem twijfelend in de rede. „Nu, dat zou ik denken! Ik heb ge schreeuwd, dat ik er nog pijn in mijn keel van heb. Zij heeft het overigens heel koud opgenomen." „Natuurlijk. Wanneer de een schreeuwt wordt de ander meestal kalm. Het is nu maar de vraag, of zij begrepen heeft waarom je hebt geschreeuwd." „Nu, of ze," antwoordde Boris met een niet geringe dosis van zelfbewust zijn. „Wanneer ik kwaad ben, ben ik verschrikkelijk en ik was kwaad." „En toch zette je zoo'n ja, hoe zal ik zeggen, zoo'n verbaasd gezicht, toen je binnenkwam," zeide Hochwald hoofdschuddend. Boris' triomfeerende trekken namen ook nu weer dezelfde uitdrukking aan. „Ja. weet u," oom," zeide hij verbluft, dat is ook een gekke gschiedenis. En ik trok zoo'n gezicht, omdat ik het met mijzelf niet eens ben. of ik het u zal zeggen of niet Inlichtingen schriftelijk te beko- men bij A. M. L. Larsen, le Const. Huygensstraat 94, Amsterdam. Intrekking van bankbiljetten van 25 gulden. De bankbiljetten van f 25 model 1862 en 1914 2ullen worden ingetrok ken. Hierbij zij er nog eens aan herin- nerd dat de termijn, binnen welke genoemde biljetten bij de Hoofdbank, Bijbank. Agentschappen en de corres- pondentschappen van De Nederland- sche Bank moeten worden aangeboden 26 juli a s afloopt De bovenbedoelde biljetten zijn: 1°. de door de Nederlandsche Bank van 1 januari 1980 af uitgegeven bankbiljetten van 125, welke zijn ge dateerd van 1 januari 1890 lol 9Mrt. 1921 Deze biljetten zijn alleen op de voorzijde bedrukt. De druk bestaat uit een in zwart gedrukten tekr-t en gegraveerden randin dien rand komt boven de tekst een leeuwen- moti f voor 2°. de door De Nederlandsche Bank uitgegeven zoogenaamde hulpbiljetten van f 25. gedateerd l Augustus 1914 Van de coupure van f 25 zullen dus alleen gangbaar blijven de ook op de achterzijde bedrukte biljetten, welke gedateerd zijn van 11 Mei 1921 af. Dit zijn de biljetten, op welke zich boven den tekst een medaillonportret van Prins Willem I van Oranje (Wil lem de Zwijger) bevindt. Zaterdagmiddag is te Schoon hoven aangekomen de bij de firma jonker en Stans te Hendrik Ido Am bacht voor rekening van den rijks waterstaat in aanbouw zijnde stoom- pont, die over enkele weken aan het Moerdijksche veer in dienst gesteld zal worden. Gedurende de proefvaart had de pont. die behalve het dek, waar plaats is voor 25 voertuigen, een ruim promenadedek heeft, een snelheid bereikt van 16 K.M. in het uur. En Boris vertelde, wat Fuchsia hem over Sigrid en Spini ha/1 gezegd. Natuurlijk moest je mij dat zeggen," sprak Hochwald. wiens voorhoofd zich tot een donkere plooi had samengetrok ken. „Dat was je plicht, daar je wel weet, dat ik mijne plichten als voogd tegenover Sigrid heb te vervullen. Laat de rest maar aan mij over. Zoo ver mijne macht als voogd gaat, zal ik er mij van weten te bedienen. Hochwald voelde een koude, heven- de hand zich op zijn arm leggen, hij keerde zich om en zag in Sascha'» bleek gelaat, dat een pijnlijke uitdrukking had aangenomen. „Maak hem niet kwaad, oom hij is gevaarlijk," zeide ze zacht. 1 Hochwald nam de schoone, slanke hand der jonge dame. liefderijk in de zijne en kuste die bijna met eerbied zij, die door dit bericht tot in het hart was getroffen, die het laatste vonkje hoop, dat daarin nog voortgloeide, op •Cens voelde uitdooven, zij kon het over zich verkrijgen, voor hem te waarschu wen, dien zij zoo lang in stilte hopeloos had bemind. i „Wees maar gerust, lieve Sascha," zeide de vorst vriendelijk. „Ik vrees hem niet, maar ik dank je daarom toch. Laat mij nu maar 't eerst naar je moe der gaan dat zal wel veel woorden geven, maar ik gevoel mij, reeds van te voren overwinnaar. Dus, moed gehou den. Wordt vervolgd. aa'vijksrkt en Laiigstraatscie («nrail Dit blad verschijnt Prijs der Advertentiën WOENSDAG en ZATERDAG. 20 cent per regel; minimum 1.50. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. BiJ contract flink rabat. Franco per post door bet geheele rijk 1.40. Reclames 40 cent per regel. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur In ons bezit cjju. van „DB ECHO VAN HET ZUIDEN". Uit het Duitsch van EUFEMINA VON ADLEB8FELD-BALLE8TBEM. 47. fUAfsouppy Van vewek£ring op het leven nu I

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 1