ECHO VAN MI ZUIOEK 4 u 3.1 l-of TWEEDE BLAD. ceo, in k. onsen Lemdn PROVINCIAAL NIEUWS. Gouden Jubileum firma O. A. Donkers. Mochten wij in ons blad van j.l. Woensdag reeds gewagen van de schitterende algemeene hulde die op den eigenlijken feestdag, Dinsdag 1 aan den jubileerenden firmant en zjjn familie is gebracht, ook Zaterdag i. de dag waarop het personeel den patroon zou huldigen is geworden tot eCn algemeene huldiging, waarbij zich als een waardig slot nog de Maandag a/ond heeft geyoegd waarop de buurt bewoners en de huisgenooten der werknemers nog een prettige avond hebben gehad. Zaterdag werd de feestdag naar christelijk gebruik ingezet met eene H. Mis te 9 uur in de St. Clemens kerk waarin het geheele personeel met de familie Donkers tegenwoordig was. Te kwart over tien verzamelde men zich in de feestelijk door de firma L Hermann uit 's Bosch versierde zaal y3n het Patronaatsgebouw. Behalve het complete personeel met nog ver schillende oudgedienden der firma waren ook aanwezig de Edelachtb. Heeren Burgemeester Moonen en wet houder Eibers, de Eerw. Heeren v. Erp, pastoor der S;. Clemensparochie met kapelaan Thomassen en Ds Louwe Üooymans, predikant der Ned. Herv Gim. van v.u. Baardwijk en de heeren A.v. Liitnpsen Tieien, resp. voorz. en secretaris der vereeniging „Waal wijks BelaigV die allen gaarne aan de uitnoodiging hadden gevolg ge geven om bij de aanbieding van hei huldeblijk van het personeel tegen woordig te zijn en van hun waardee ring en achting voor firma en firmant en van hun medeleven met dit jubilé te )P RD getuigen. a* rnj Ais de heer Donkers met familie op het rijk met bloemen versierde podium heeft plaatsgenomen wordt door het speciaal voor deze gelegen heid uit het personeel gevormd ge mengd koor het „Feestlied" uitgevoerd onder leiding van den heer L. v. d Üeici. Dit keurig, opgewekt feestlied werd samengesteld door den heer A. C. v d Heijden en heeft gedurende het verdere feestverloop zeer vaak tol verhooging der feeststemming bijge dragen. Na dit goed uitgevoerd zangnummer nam de heer Adr. v. Mierlo Sr. sinds veie jaren chef der fabriek, als voor zitter der feestcommissie het woord om namens het gezamenlijk personeel den patroon te huldigen en geluk te wenschen en het huldeblijk van hei personeel aan te bieden. De heer v Mierlo sprak als volgt: Hooggeachte Patroon. Hei is voor mij een hoogst vereerende taak U namens het gezamenlijke personeel bij gelegenheid van dit fe^st te mogen toespre ken cn uiting te mogen geven aan de ge voelens, welke ons altijd bezield hebben, maar die wij heden onder woorden kunnen brengen. Wij vieren dan op heden het vijftig-jarig bestaan der fabriek, hetgeen op zichzelf reeds een zeer merkwaardig teit is. De beteekenis van dit feit wordt eenter verhoogd door de omstandigheid, dat de omvang der zaken in die afgeloopen ja; en steeds geleidelijk is toegenomen, terwijl de kwaliteit van het fabrikaat tot een hoogte is opgevoerd, die de waardeering van allen afdwingt. En dan moet ik constateeren, dat dit is geschied onaer Uwe vakkundige leiding en krachlens Uw persoonlijk initiatief. Wij aden hier aanwezig en in dienst van den Heer Donkers mogen er trots op gaan .bi) hem werkzaam te zijn. Velen van ons hebben hunne vakkennis hier opgedaan en ik ben er van overtuigd, dat inde toekomst ook nog velen zullen volgen. Wat dit bedrijf meer in het bijzonder typeert is de groote standvastigheid in het personeel, hetgeen bewezen wordt door de vele dienstjaren, welke meerderen van ons reeds bij U hebben doorgebracht. U waart voor ens niet alleen een pat oon, maar ook een raadgever en vriend, wanneer een onzer persoonlijk zijn belangen of zijn nooden voordroeg. Dit vooral heeft den band tusschen U en het personeel versterkt en hiervan zullen wij op dezen dag getuigenis afleggen, door U op eene spontane wijze in woorden, muziek en zang den geheelen dag te huldigen. Ik mag hierbij niet nalaten ojk woorden van waardeering en dank te brengen aan Me vrouw Uwe echtgenoote, die U mede een steun was in de moeilijke tijden, welke ook U hebt medegemaakt en die op sociaal en a^'mët liefdadig gebied zooveel bijdroeg ter ver eering kriigmg van eene algemeene welvaart. Zulk neden ;eene echtgenoote te bezitten is een bijzonder waard jvoorrecht en wij hopen voor U, dat Qod 'haar nm> een lanc leven schénke. temeer 7 ,.rrï\ Spontaan stemden alle aanwezigen met dezen heiiwensch in en betuigden door luiden bijval hun instemming met het gesprokene. Dan nam de heer v. d. Velden, ac countant, eere voorzitter van het feest comité het woord. Hij zeide gaarna de taak van eere voorzitter te hebben aanvaard omdat hij daardoor gelegenheid zou krijgen den heer Donkers openlijk woorden van hulde en waardeering te mogen toespreken. Allereerst acht hij zich echter ver plicht een eerbiedige hulde te brengen aan de nagedachtenis van den oprich ter der firma, den heer Otto Donkers, die in de schoenwareld nog steeds als de pionier van het fijnere schoenwerk wordt aangeduid. Hij schetst dan de moeilijkheden die moesten overwon nen worden door den tegen woordigen firmant die op jeugdigen leeftijd, juist op het tijdstip van de omwenteling in de schoenindustrie, de leiding van zijn te vroeg ontslapen vader overnam. Maar alle moeilijkheden bij de ma chinale inrichting, bij het zoeken van afzetgebied in het buitenland, bij het uitbreken van den oorlog en geduren de de crisisjaren daarna werden over wonnen door Donkers' stoeren ijver en werklust, zijn vakkennis en helder in zicht, zijn gematigd optimisme, zijn streven tot steeds hooger opvoeren van het fabrikaat, dat bij kenners als onder deskundigen als „het beste" be kend staat. Spr. citeert verschillende verslagen uit de vakbladen, die eenparig zijn in hun loftuigingen over het „Donkers" fabrikaat, dat op de verschillende vak- tentoonstellingen gtëxposeerd werd Uitvoerig toont spr. aan wat de firma Donkers is geweest voor het algemeen, voor de stoffelijke welvaart der vele arbeiders en daardoor ook vanzelf voor hun geestelijke belangen. Niet minder ook voor den naam van het Waaiwijksche en Langstraatsche schoeisel, dat voor geen enkel buiten- landsch product behoefde onder te doen. Spr. huldigde vervolgens ook Mevr. Donkers, die al die jaren de steunen leidster van haar man was en die ook voor het algemeen welzijn zooveel in het openbaar en in stilte heeft gedaan Ook tot beide zoons Otto en Adrien richtte spr. een opwekkend woord om hun grootvader en vader tot voorbeeid te stellen, te-iwijl hij ten slotte ook het personeel in de hulde liet deelen, dat aan de vervaardiging van hetgereno- meerde fabrikaat medeweikte. Met de beste wenschen voor het welzijn van de zaak, den firmant en zijn familie sloot spr. zijn rede, die een luid applaus ontlokte Vervolgens sprak de Z Eerw. Heer pastoor van Erp. De goede wenschen welke hij Dinsdag reeds den heer Donkers ter receptie had aangeboden wilde hij nier nog eens openlijk herhalen. Dt oioemen die Dinsdag in zoo'n grooi aantal waren aangevoerd symboliseer den zoo goed den bloei aie de zaak neeft. Gods zegen heeft daa'op zicht baar gerust; zooals de jubilaris ook zelf steeds innig overtuigd was dar aan Gods zegen alles is gelegen Spr. hoopte dat het ook in de toekomst met de zaak steeds cresendo moge gaan hetgeen niet alleen een belang zou zijn voor de geachte familie Donkers doch ook van zoovelen uit onze plaats en streek die er werk vinden. De hulde door het personeel ge bracht acht spr. ten volle verdiend Aan vleierij zou hij niet willen mee doen, doch hier wordt een echt Katho- ieke patroon gehuldigd volgens het Rerum Novarum van Leo XIII, die oelt en medeleeft met zijn personeel en steunt en helpt waar het in otn standigheden noodig is. Mig hij het personeel met zulk een patroon gelukwer.schen, omgekeerd mag ook de patroon zich gelukkig achten met zulk een kundig en aan nankelijk personeel. In de 6 jaren dat spr. in deze pa rochie is, heeft hij steeds met ver heugenis de zeldzamï verstandhouding moeten bewonderen die er bij Donkers tusschen patroon en personeel bestaat die als voorbeeld voor alle bedrijven mag gelden. Hier is van ontevreden held of socialistischen geest geen sprake, hetgeen een pastoprzoo goed al3 iedereen die belang stelt in een ordelijke, gelukkige samenleving ten zeerste verheugt. Spr. hoopte dat Gods zegen ook in in de toekomst op de zaak, de familie Donkers en het personeel moge blijven rusten. Applaus. De Edelachtb. Heer burgemeeste Moonen zeide met genoegen de uit noodiging te hebben aangenomen om hij de huldiging van het personee tegenwoordig te zijn, omdat hij reeds meermalen gehoord heeft van de pa triarchale verhoudingen van de weder zijdschs waardeering en belangstelling tusschen patroon en personeel, die hij ten zeerste moet toejuichen. Bi deze feestelijke gelegenheid heeft het personeel hiervan op ondubbelzinge wijze uiting kunnen geven en spr. hoopt, dat het fraaie huldeblijk dat is aangeboden tot in lengte van jaren, ook aan de dan fungeerende patroons dezen dag in herinnering zal brengen en getuigenis zal afleggen van de thans heerschende uitnemende onder linge verstandhouding. Applaus. De WelEerw. Heer Ds. Louwe Kooijmans zeide dankbaar de gelegen heid te hebben aangenomen, die hem door het comité geboden werd om als predikant der Ned. Herv. Gem. van v.m. Baardwijk en ais goede buur van de familie Donkers, aan deze geachte familie van zijn waardeering en mede leven uiting te geven. Deze gouden jubilé dag is een dag van blijdschap maar ook een dag van innig gebed, van vromen dank aan God die tot hiertoe het werk uwer handen gezegend heeft. Immers „Te vergeefs bouwen de bouwlieden als God het huis niet bouwt". Met Gods hulp en met de hulp van zulk een ijverig en trouw perso neel, waaronder reeds vele veteranen schuilen, mag de heer Donkers de toekomst hoopvol inzien. Uitvoerig stond ook deze spr. stil plechtigheid ten einde. Des namiddags 4 uur kwam het personeel Wederom in het Patronaats gebouw bijeen waar het door den heer Donkers een feestmaal werd aangeboden. Toonde de heer Donkers zich een gul gastheer en werden de verschil lende gerechten en dranken alle eer aangedaan, het personeel zelt had zich niet minder beijverd om dezen feest avond zoo prettig mogelijk te doen verloopen. Het resultaat van meer dan een jaar lange voorbereiding is geweest, aai men voor dezen avond een schuterena varieerend programma kon uitvoeren, dat „een heele klok rond" een uu- Waalvvtjks Belang. Voor de kas van Waalwijks Belang speciaal voor Volksconcerten. Vorig bedrag 1 135.50 Eduard Bossaerts f 2.50 W. Timmermans Zonen f 20 „Noord Braband" f 20.— Totaal f 178.00 gave niet toelaten, zouden wij U dur ven verzoeken hiervoor een crediet van fl 250 aan den Gemeenteraad te vragen. Wij willen ons als vooiheen zeer gaarne met de samenstelling en verspreiding belasten. Wij zijn zoo vrij U een en ander stuk worden gekozen, waarmede onder leiding van oen spellêidc r H van Engelen aan den bond^wedstriid zal worden deelgenomen Wij willen hopen dat „OOG" w de komende lijder den naam van Waalwijk in dezen grooten R k Tooneelbond zal hooghouden. Waalwijk in den Gids voor Schoolreizen. Zooeven is verschenen „Gids voor Schoolreizen 1928." Deze Gids is in de onderwijswe reld geen onbekende meer. Waar iedere schooi reeds sinds 5 jaar on gevraagd een exemplaar gratis krijgt die hier tusschen patroon en werk nemer heerscht en helaas op zoovele plaatsen ontbreekt. Hij hoopte ten slotte dat, als eens de tijd zal aan breken, dat de twee wakkere zoons van den huldigen firmant gereed zullen staan de leiding der zaak op zich te nemen, dat ze dit dan even eens mogen doen in biddend opzien tot God. Applaus. Hierna kreeg de heer M. A. J. van iempt, Voorzitter van „Waalwijks Belang" het woord om bij de alge meene hulde die den heer H Donkers bij deze gelegenheid reeds gebrach; is, ook nog die van W. B te voegen. Spr. acht al geen grooter belangvoor Waalwijk denkbaar dan een bloeiende schoenindustrie en dit jubileum, dat onder zoo gunstige omstandigheden gevierd wordt, vestigt wederom de bijzondere aandacht op de plaatselijke schoenindustrie, waarop spr. onlangs voor een onbegrensd gehoor, n.I. voor de radio, ook reeds gelegenheid had de loftrompet te steken. Hij hoopte dat de heche grond slagen waarop thans de zaak rust n.i. het brengen van het schoonsteen het beste, ook steeds door de beide zonen zouden worden bevestigd, dan zal de zaak in de toekomst nog meer in bloei toenemen, een sierraad blijven voor de Waaiwijksche Schoenindustrie en daardoor vanzelf een groot alge meen belang van Waalwijk. Applaus. Zichtbaar onder den ind-uk door zooveel betuigingen van hulde en waardeering sprak de heer Donkers hierna het volgende dankwoord: Met langdurig applaus werden deze worden ontvangen. Nadat door het gemengd koor nog op uitnemende wijze een zeer aardig koor „Het meisje en de schipper" van Staring was uitgevoerd was deze heeit weten te houden. |o i. grootelijks 't belang der gemeente Niet genoeg kunnen in dit verband ge- j raken, zeer verheugen. in gunstige overweging aan te bieden tocge^,!nden, ligt het voor de hand, MBUBMBBBP en zullen ons met een eventueel ant-1 U!t£a 1 bij de onderwijzers bij de uitnemende verstandhouding, gelaten vroolijke feeststemming er in woord over verschillende zaken, die een Dultengewone populariteit geniet, I mt- mtemeer daar het boekje talrijke gege vens bevat, die onmisbaar zijn, voor iedereen, die met kinderen op reis gaat. Er worden 12000 ex. ver spreid. Dank zij de zorgen van den Secre- taris van Waalwijk's Belang, heeft ook Waalwijk in den 160 pagina's dikken gids een bladzijde gekregen, waarin een bezoek aan de mooie om' geving van Waalwijk, zooals het z.g. „Loonsche Hoekje" er den „Roestel berg" warm wordt aanbevolen. De bladzijde voor Waalwijk wordt afgesloten met een advertentie van Café Uitspanning huize „Roestelberg", van den heer Jac van Zon. Het geheel is een flink enpractisch stuk propaganda voor Waalwijk en omgeving. waardeerd worden de moeiten en op offeringen die de heer L. v. d. Gela zrch voor de samenstelling van au programma getroost heeft. Onderzijn leiding zijn de verschillende gemengde koren ingestudeerd en uitgevoerd, terwijl ook alle overige zangnurnmeis voordrachten en tooneelsiukjes door hem met taaie volharding zijn gere peteerd totdat men tenslotte een der gelijke uitvoer.tig kon krijgen. Het hartelijk dankwoord dat de eere voorzitter, de heer v. d. Velden na den feestmaaltijd, tot den heer v. d. Geld richtte was dan ook ten volle verdiend. Niet het minst om zijn per soonlijke medewerking in de meeste nummers, die daardoor bij voorbaai reeds tot een groot succes werden. Een dergelijk rijk program zou eenter nimmer zijn geboden kunnen worden indien ook alle overige mede werkenden zich niet van denoeginne af met groote toewijding en ambitie hieraan gegeven hadden en onver- flauwd tot den laatsien dag hadden gerepeteerd. Aan alle medewerkende komt dan ook een bijzonder compli ment toe. Door den heer Joh. Vissers werden de verscrullende nummers aan de piano begeleid, die er ook tijdens de tusschenpauze's de stemming steeds inhield 't Was een zeldzaam geslaagde feestavond, die bij allen steeds in de aangenaamste herinnering zal blijven. Op Maandagavond werd voor de buurtbewoners en voor de huisge nooten van het personeel hetzelfde programma weer opgevoerd, heigeen een zeer genotvolle, welgeslaagde avond is geworden waarop weer on bedaarlijk gelachen is en alle mede werkenden veel succes hebben geoosi En met dezen welgeslaagden avond was tevens het einde van deze schit terend geslaagde feestviering gekomen waarop ieder die er bij is betrokken geweest steeds met groote voldoening zal teiugzten. Waalwijks Belang. Door het Bestuur van Waalwijks Belang is 't volgende schrijven ge rient tot B. en W van Waalwijk: Edeiachtbaie Heeren. Het Bestuur van Waalwijks Belang neemt de vrijheid verschillende punten die z i. het belang onzer gemeente raken en die in hare taaiste algemeent vergadering ter sprake kwamen onder uwe aandacht te biengen. lo. Gevraagd werd of het niet mogelp zou zijn, gezien de gevallen beslissingen ten deze, de vliegende winkels, die onze winkeliers zeer veel schade berokkenen, te weren oi althans zooveel mogelijk te beperken of zoo zwaar mogelijk te beiasten. 2. Verzocht wtrd pogingen in werk te stellen om voor de winke tiers voor hun winkels een lager ta riet ef vast tarief voor electrlciteit te verkrijgen, opdat de winkels meer en beter zouden kunnen worden ver licht. Hierdoor zal o. i. 't gebruik toe nemen en ook 't beter aanzien der ge meente bevorderd worden. 3o. Gevraagd werd of met den bouw van de nieuwe gasfabriek hei niet mogelijk zou zijn een Badhuis in te richten, zij het dan misschien voor loopig op bescheiden schaal. 4o. Gevraagd werd of het niet mo gelijk zou zijn een stopplaats der H B—autobus aan te brengen aan den ingang der Nieuwe straat 't Voor einde", of zoo dit niet doenbaar is de stopplaats bij café van Eethen naar dit punt te verplaatsen. 5o. Met het oog op hetonderzoe naar de mogelijkheid van de oprich ting eener IJsclub, zijn wij zoo vrij U te vragen of wij zoo noodig voor dit doel de beschikking zouden kunnen krijgen over de z g. Loijes in de Putstraat, natuurlijk alleen in het sei zoen. 6o. Aangedrongen werd aan B en W. te verzoeken zooveel mogelijk voort te gaan met boom aanpianting langs de verschillende wegen. 7o. Zijn wij zoo vrij U ons verzoek in herinnering te brengen van Augus tus 1926, waarbij W. B. een subsidie vroeg voor een poging om onze Vee markt nieuw leven te geven en waar- voor wij alle hulp en steun ontvingen van de landbouw- en veeteelt organi satie in Waalwijk en omgeving Af wijzend werd toen beschikt omdat men meende dat toen, bij het gesloten zijn der Belgische grenzen, het niet de juiste tijd geacht kon worden en omdat de gemeente financiën het niet toelieten. 8o- Deelen wij U mede dat de voorraad van „de Gids van Waalwijk en Omgeving" geheel is uitgeput. Ge zien de zeer vele aanvragen en de belangrijke verspreiding achien wij dit van groot belang voor onze plaats. Waar onze financiën een eigen-uit- Met alle hoogachting, M A. J VAN LIEMPT, Voorz. JAN T1ELEN, Secretaris. Wandelkaart. Het ligt in 't voornemen der Waal wijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieien om een Wandelkaart van Waalwijk en omgeving uit te geven, speciaal van deze mooie omgeving en die zoo uit gebreid mogelijk gratis te verspreiden. Zij beoogt hiermee 't bezoek aan Waalwijk, Roestelberg en de heide zooveel mogelijk te bevorderen. De verschillende routen zullen in een speciale kleur worden aangegeven, terwijl in korte woorden de aandacht op Waalwijk, z'n onderwijs—inrich tingen, z'n winkels, ontspanningen enz. zal worden gevestigd Aan de achterzijde zullen eenige mooie kiek- es plaats vinden, terwijl voor een beperkt aantal zakenmenschen gelegen heid za! zijn de aandacht op hun be drijf voor den vreemdeling te vestigen Waar deze kaart in verschillende duizend tallen exemplaren in de Lang straat, 't Land van Heusden en Altena, speciaal in café's, scholen, maar ook bij particulieren zal worden verspreid, lijdt 't geen twijfel of het vreemde lingenverkeer zal hierdoor naar onze plaats en omgeving getrokken worden. Waterschap. Wij vernemen, dat de heer H. Hoff- mans, voorzitter van het Waterschap den Binnen- en Buitenpolder van Waal wijk, is aangezocht zitting te nemen als voorzitter in het voorloopig bestuur van het nieuwe waterschap „Het Zui- der Afwateringskanaal". N. V. Hoilandsche Stoelen en Meubelindustrie. De N. V'. Hoilandsche Stoelen- en Meubelindustrie zal weldra haar be drijf overbrengen naar de aangekochte schoenfabriek Hollandia B. In dit nummer plaatst zij een adver tentie voor 't aanwerven van arbeiders Het bedrijf zal begonnen worden met een personeel van ongeveer 50 perso nen. Wij vernemen nog dat door de Direc tie met bet Dag. Bestuur dezer gemeen te besprekingen zijn gevoerd betreffen de woningen voor 't personeel dat zij van buiten naar hier overbrengt. Gas- en Waterleiding. Deze week zal nog een begin worden gemaakt met 't doortrekken der gas- en waterleiding van de 2e Zeine naar den Meerdijk. Stopplaatsen Autobussen. Alsnog zijn door B. en W. de volgen de stopplaatsen voor autobussen aan gewezen Vooreinde, voorin. Baardwijk. Sigarenmagazijn Fa. Th. C. Pulles, Grootestraat. Besoijenschestraat, perceel J. Slaats. Jubilea. Mocht voor een paar weken de heer P. van Bokhoven zijn 25 jarig dienst- jubilé bij de firma O. A. Donkers vieren, dezer dagen herdacht in hei zelfde bedrijf weer een ander arbeider n.i. de heer M. van Herwijnen zijn zilveren feest Als gewoonlijk ontbrak het hem van de zijde van den patroon weer niet aan blijken van erkentelijk heid. Het aantal arbeiders dat in dit be drijf het 25-jarig diensijubilé mochi vieren is reeds zeer groot, wel een bewijs van de goede geest in die fabriek tusschen het personeel onder ling als ten opzichte van den patroon. R K. Tooneelvereeniging „O. O. G In de op Maandagavond gehouden algemeene vergadering der R K. Too neelvereeniging „0.0 G aihier wer den enkele zeer belangrijke besluiten genomen. Nadat een drietal nieuwe leden waren geïnstalleerd werd het nieuwe bestuur gekozen cn ais volgt samengesteldH. van Engelen, voor zitter, B. de Ptffer, vice voorzitter, C. Dekkers, secretaris. A. v. Breuge!, penningmeester en W. van Hooff en Adr Wijkmans, leden. Verder werd vastgesteld dat een mooie nieuwe kleedkamer aan de zaal zal worden aangebouwd ën de zaal zelve, welke door den eigenaar dhr. P. van Daelen weer is verfraaid van centrale verwarming zal wor den voorzien. Met algemeene stemmen werd op deze vergadering tevens besloten tot aansluiting als lid van den R K Ned Tooneelbond en zal „OOG" reeds het a s. seizoen medespelen in de z. g. n. competilie-tooneelwedstrijden welke deze bond onder zijn aange sloten clubs jaarlijksch laat spelen. In verband hiermede is deze tooneel vereeniging weer komen te staan op Roomsch Katholieken grondslag en za! zoo noodig bij stukken keuring enz. het bestuur worden ter zijde gestaan door den Zee; Eerw. Heer Pastoor Kuipers alhier. Binnen zeer afzienbsren tijd za! een Lezing Poliiiehond. Voor belangstellende politiebeambten uit het Land van Heusden en Altena hield de heer Letschert, inspecteur van Politie hedenmiddag in Café van Zeist alhier een hoogst interessante lezing over het nut en doel van den politiehond. De heer Letschert verklaarde bij den aanvang van zijn lezing, dat over 't algemeen bij velen verkeerde op vattingen hebben postgevat omtrent het africhten en werken van den politiehond Wordt niet door velen verondet- steld aldus spr. dat me der. hond met allerlei middelen e< dan nog veelal ongeoorloofde, prest om zijn „kunststukken" te verioonen? Zijn er geen „ijverende" dieren vrienden, die beweren dat dresseeren gelijk staat met mishandelen en kwellen Laten we hierop dit ant woorden Slaat men een hond on- noodig dan wordt hij valsch of indien hij laf van aard is, nerveus en vrees achtig. Het spreekt vanzelf, dat men noch met den eenen, noch met den anderen zou kunnen werken. Een eerste vereischte is dat de politiebeambte met zijn hond „be vriend" moet zijn. Met veel geduld en toewijding legt de dresseur zich er op toe den hond gehoorzaamheid te leeren, niet met ruwheid, maar door het gebruik van de leermiddelen die daartoe zijn samengesteld door het Hoofdbestuur van de Kon. Ned. Poli'iehonden-vereeniging. Spr geeft dan een uiteenzetting v?n het doel dezer veree iging e v men onder een politiehord heif t verstaan, onder rechtzetting van ver keerde opvattingen omtrent een en ander. Dan komt spr. aan de ge schiedenis van., den politiehond als „diensthond" en geeft daarvan een korte doch heldere uiteenzetting Geruimen tijd moest er nog ver loopen. voor men de waarde begon te kennen van het sterk ontwikkelde reukvermogen van den hond. De eerste die dieper op deze materie is ingegaan, de baanbreker voor den tegenwoordigen politiehond, was prof. Hans Grosz. die in 1899 een interes sant werk 't licht deed zien onder den titel „Hanabuch für Untersuchungs- richter" waarin hij uitvoerig bespreek' 't gebruik van honden als hulpmiddel voor de Justitie. In Duitschiand werd in 1901 door oprichting van de „Schaferhund- Verein" een krachtigen stoot gegeven aan de algemeene invoering van den poliiiehond Wordt in België en Frankrijk hoofd zakelijk gelet op de geschiktheid van den hond als verdediging, als daad werkelijk helper van den beambte, in Duitschiand vestigt men steeds meer de aandacht op absolute ge hoorzaamheid en bedievenheid in 'i speuren. Ook ten onzent houdt men de richting van het Duitsche slelsel. Zonder hoovaardij mag gezegd wor den, dat Holland op politie honden- gebied de eerste plaats inneemt. Vervolgens geeft de heer Letschert een korte schets van de ontwikkeling der Nederlandsche Politiehonden ver- eeniging. die thans 1800 leden teif Op de vraag, wat is volgens d: huidige begrippen een politiehond? antwoordt spr als volgt: - De absoluut gehoorzame hond, d; blijk geeft, zoodanig afgericht (e zijn, dat hij door zijn buitengewone ge oefende zintuigen, door zijn vlugheid, lenigheid en moed niet alleen der hem vergezellenden politie-beambe in staat stelt, meer volmaakt werkzaam te zijn in het belang der openbare veiftgheid. maar zelfs, even ah een kijker of microscoop een midoe! js tot versterking van de onvolkomen menschelijke waarneming. Dan bespreekt spr. het nut van den politiehond als speurder en op wflke wijze hij in den dienst gebruikt moet worden Spr. vulde een en ander aan met voorbeelden uit de praktijk- Zeer uitvoerig staat spr. dan stil bij de opleiding van den hond en geeft de meest noodige wenken voor dresseurs. Het geheel werd zeer dankbaar behandeld en was hoogst interessant. TToen»dag 9 M#i 192®. il*t« Jrg. fijn ge. 24 mo- waard. ïacco, zalm, if werkt 20, slee 'yama, zephir, e stre- de 3.9(i Waalwflk, 8 Mei 1U28. fongen. wol ch met echte trozen eeftijd o. maat verhoo D-' mes Ja] ver wo haar nog een lang leven schénke, temeer 7 Of lomdat wij weten, dat zij dit op eene wel- -^bestede wijze zal doorbrengen. Wij hebben ons verplicht geacht het niet alleen bij woorden te laten, maar U daarnaast kil een stoffelijk bewijs aan te bieden van onze III'waardeeringen sympnatie. Wij konden daar- bij niet beter handelen, dan in dit stoffelijk bewijs tevens de gedachtenis vast te leggen aan h;ir die U in de 1 riding der zaken voorging en aan wie U de grondbeginselen der vai;5 nr.is verschuldigd zijt. U begrijp', dat ik Gjaarmede op het oog heb wijlen Uw yader, den 'Heer Otto Donkers, oie evenals over *n werkzamen geest en groote kwa- teifen f eeft beschikt en die eigenschappen veaals) U ten algemeenen nutte heeft aan wend 1 bieden U hierbij dan aan een door Waalwijkschen kunstenaar Theodoor m Delft vervaardigde bronzen plaquette in armeren omlijsting, de beeltenis voorstel- -ïde van wijlen Uw vader en Uzelf. Verder jieden wij U aan eene vergrooting van de onlangs genomen photo van U en Uwe familie met het personeel. Wij wenschen hierbij te bezegelen dev goede verstandhou ding, welke tusschen ons en U steeds heeft bestaan en welke naar wij hopen tot in lengte van dagen zal blijven voortduren. Wanneer Uwe beide zonen zich deze beeltenis voor oogen houden, dan zal de toekomst ook voor hen, die na ons volgen, steeds aangenaam blijven, dan zal de fabriek der firma O. A. Donkers blijven wat ze steeds voor haar personeel is geweest. Moge God U nog een lang leven schenken, opdat U aan Uwe beide zoons de noodige opleiding kunt geven om daarna van eene welverdiende rust te kunnen genieten. Dit alles wensch Ik U van harte namen» ons allen toe en eindig mijne toespraak met den uitroep: „LANG LEVE DE FAMILIE DONKERS." Geacht Personeel. Er is een spreekwoord, dat luidt Schoen maker blijf bij je leest" en wanneer dit er gens een toepassing vindt, dan zeker op mij, die zich beter in staatj acht een luxe schoen te prepareeren dan een toespraak te houden waarin alle gevoelens liggen opgesloten, welke mij op dit oogenblik bezielen. Ik hen ten zeerste getroffen door al lW- geen mij is toegesproken en alle lof die mij is toegezwaaid, maar dan ben ik op mijn beurt verplicht om die woorden van lof me de over te brengen aan allen, die in mijnon dienst hebben medegewerkt tot vergrooting mfiner zaken en verhooging van de kwali teit van het door de fabriek vervaardigde product. Gfi allen hebt u weten te schikken iu de organisatie der fabriek en hebt aan gevoeld, dat mijn handeling mede gericht waren op vergrooting der werkgelegenheid en verheffing der Nederlandsche Industrie. Het i9 ook voor mij een voldoening te mo gen constateeren, dat God. mij in de gelegen heid heeft gesteld aan velen een bestaan te verschaffen. Wij hebben Hom daarvoor he denmorgen gezamelijk dank gebracht en den verderen zegen voor de toekomst afgesmeekt. Ook dank. ik U voor de woorden van waar deering aan het adres van mijn echtgenoote gericht en hoop ik dat Uwe wenschen (e dien opzichte geuit, in vervulling mogen gaan. Het is dan op heden vijftig jaren geleden, dat door wijlen mijn vader de firma O. A. Donkers werd gesticht en het is zeer zeker waar dat ik mij onder zijn leiding de grondbeginselen heb eigen gemaakt waarvan wij op heden de vruchten mogen plukken. Geloof echter niet dat alles steeds zonder moeilijkheden is gepaard gegaan. Ook deze zijn mij evenmin als ieder ander gespaard gebleven en wanneer ik die heb overwonnen dan ligt de oorzaak in de liefde voor mijn zaak en de behartiging van Uw lielangen. Het is een algemeen bekend feit dat in do- ze streek de meest bekwame arbeiders en arbeidsters in de schoenindustrie te vinden zfin en deze gelukkige omstandigheid heeft zeker medegewerkt om aan mijn fabriek 't aanzien te geven dat heden hieraan wordt toegekend Het is mjj onmogelijk op dezelfde sponta ne wijze den Heer van der Velden te beant woorden en moet eenvoudig volstaan .met tb getuigen dat de samenwerking tusschen ons heiden in de afgeloopen jaren zich heeft gekenschetst als een aangename en vrucht bare, welke, naar ik vertrouw ook in de toekomst zal blijven voortduren. Tenslotte rest, mij nog het stoffelijk be wijs Uwer aanhankeijkheid en waardeering te aanvaarden. Wat mij daarin ten zeerste heeft getroffen is het feit, dat U niet verge ten hebt ook! de gedachtenis te huldigen van hem, die mij in de leiding der zaken voor ging en aan wiens initiatief wij het toch hoofdzakelijk te danken hebben, dat wij he den feest kulnnen vieren. Ik aanvaard deze plaquette met dezelfde gevoelens als waarmede gfi' ze mij hebt aam geboden. Van mijn zijde zie ik daarin een bezegeling van de goede verstandhouding waaraan ook ik in de toekmst wil blijven medewerken. Met dit streven zullen wij al len bezield blijven, ook mijn beide zoons die Inter de leiding der zaken op zich zullen moeten nemen. Ik aanvaard hiermede officieel het mij aangeboden huldeblijk en wenseh U allen verder een aangenamen en plezierigen feest dag toe. Tenslotte ben ik verplicht nog eenige woorden van dank en waardeering te uiten aan het adres der plaatselijke autoriteiten op geestelijk en wereldlijk gebied, hier aan wezig. LT weet, dat de gave" van het woord mij niet eigen is en zult dus genoegen moeten nemen met eenige eenvoudige woorden van dank, welke echter niet minder welgemeend zijn. Uwe aanwezigheid, uwe woorden van hul diging zullen voor my een spoorslag zijn om op den ingeslagen weg te blijven voortgaan en ik hoop. dat ook U, die deze belangen zoo zeer ter harte gaan en waarvoor Gij zoo veel opoffert, daarvan in ruime mate het voordeel zult mogen genieten.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 5