öéTcho van het zuiden 1 lï .r No. 39 Zaterdag 12 Mei '28 51e Jrg. TWEEDE BLAD. Gouden Jubileum N.V. Stoomschoenfabriek G. L. Smits Cie., Dongen. De rij der gouden zakenjubilea In onze plaats en streek wordt voortgezet met de herdenking van het vijftigjarig bestaan van een der eerste fabrieken der Langstraat en omgeving, welks directeur om zijn persoon en om 't geen hij doet voor het industrieele en maatschappelijke leven een zeer sym pathieke en geachte figuur is, nl. het gouden jubileum der firma G- L.Smits Cie te Dongen, aan welker hoofd staat de heer Ant. Smits. De ontwikkelingsgang dezer naam- looze vennootschap is er een van regelmaat. Het beeld dat zij thans geeft, zegt ons dat zij gegroeid is niet door „toeval" of uit één voor de zaak alles beheerschend gunstig oogenblik, maar tot deze hoogte geraakte door gestagen onvermoeiden arbeid en den ver—zienden blik van den oprichter der fabriek, dhr. G. L. Smits. hield de heer Smits zijn tijd goed bij Daarnaast ontplooide hij een goed koopmanschap en wist elk jaar zijn afzetgebied aanmerkelijk uit te breiden. In 1893 had hij in zijn fabriek reeds 63 personen te werk gesteld De eerste bekrooning voor zijn schoenwetk viel hem ten deel op een in 1894 te Ant werpen gehouden tentoonstelling. Met zijn inzending verwierf hij een zilveren medaille. Doch we zien later, dat hij met deze onderscheiding nog lang niet voldaan was. Tegen het einde der 19e eeuw asso cieerde zich de heer G L. Smits, die tot nog toe de zaak geheel voor eigen rekening gedreven had, met den heer W. Travaglino onder de firma G L Smits Cie. Een zeer actief aandeel aan de zaken namen echter toen reeds de zoons van den hr. Smits, de h.h Ie. S. A. J. Smits, die de afdeeling onderwerk, de machine— en arbeids- aangelegenheid op niet genoeg te prijzen wijze wist te^.leiden 2e. Ant. I. Smits, die den gehee- len verkoop door hetengros magazijn aan de Heerengr. te Amsterdam in handen haden 3e. Jan C. J Smits, die, aan het hoofd der afdeeling snijderij en stik ker Ij staande, door zijn vernuftigen geest en groote handigheid, vooral als modelleur, groote verwachtingen gaf, doch al op 25 jarigen leeftijd door den dood aan de zaak ontrukt werd. In 1903 zond de firma ook'n mooie collectie in op de eersie Waalwijksche Intern. Tentoonstelling voor de Schoen en Lederindustrie. Aangezien de heer S. A. J. Smits echter deel uitmaakte G. L. Smits. Nu 50 'jaren geleden nam Ger. Laur. Smits de handschoenmakerij van Ger. Swaans over en legde toen den gronds ag voor een machinaal bedrijf. Dat ging te dien tijde, waarin men nog niets van eenige mechanisatie van het schoenenbedrijf wilde weten, be grijpelijker wijze niet anders dan met groote moeilijkheden en tegenwer king. Maar de heer G. L. Smits was een man van „vasthouden" en wist de groote vooringenomenheid tegen hei machinaal vervaardigde schucisei te overwinnen. Het goed geleide be drijf gaf dan ook al spoedig teekenen van vooruitgang. In 1889 ging de heer Smits er toe over zijn fabriek van 'n stoommachine te voorzien, te dien tijde genoemd „het zwarte gevaar". Het jaar daarop volgde reeds de eerste fabrieksuitbreiding en werd bij het bestaande gebouw een nieuw aange trokken van 25 x 12 Meter. Ook in de verdere mechanisatie van 't bedrijf JxV .-&V: van de jury wenschte de firma buiten mededinging te blijven. Een buiten gewoon succes had zij in 1910 bij de schitterende deelname aan een collec tieve inzending op de Intern. Ten toonstelling te Brussel. Hier wist zij nl. met haar superieur werk beslag te leggen op den Grand Prlx Toen in 1905 de heer Travaglino uit de firma trad, werden de zaken door den heer G. L. Smits met zijn beide zoons voortgezet tot 1915, in welk jaar de oprichter het actief aan deel geheel aan zijn zoons overdroeg. De heer G. L Smits overleed op 26 Febr. 1918. Nog was de familie dezen slag niet te boven gekomen of zij werd opnieuw getroffen door het plotseling verscheiden van den heer S. A. Smits. Voor familie en firma was dit een zware slag. Van toen af kwam de leiding der geheele zaak te rusten op den heer Ant. 1. J. Smits Deze loonde zich al spoedig een goed opvolger van wijlen z'n vader. Onder zijn leiding onder ging de fabriek sedert dien belangrijke uitbreidingen. In 1925 werd de fabriek omgezet In een N V., met de statuaire bepa ling, dat de aandeelen uitsluitend in handen kunnen zijn van rechtstreek- sche nazaten van den oprichter. Ant. I. J. Smits. De heer Ant. 1 J. Smits fungeert thans als directeur. In 1926 werd door hem 't geheele bedrijf gtëiecirificeerd. De fuma Smits is een geregelde leverancierster van militair schoeisel. De verscheidenheid harer artikelen is overigens zeer groot. Vooral ook is bekend haar fabrikaat van de laatste jaren n 1. de „Welf shoe". Momenteel werkt de firma met een personeel van 140 werkkrachten Tus- schen patroon en werknemers heersch- te steeds een goede verstandhouding, wat wel blijkt uit de lange rij van oud—gedienden. Evenals wijlen zijn vader, heeft wijlen den heer Stans Smits en later de tegenwoordige directeur steeds een voorname plaats ingenomen in het bondsleven. Zoowel zat hij steeds in de leiding van den Bond als van de plaatselijke vereenigingen. In 1925 was hij lid van den Raad Afdeeling Manufacturen. Uitgelezen collectie Japonstoffen. Effen Kasha, nieuwe kleuren f0.79 Wollen geruite Kasha f 1.25 Wollen Mouseline, 20 kleuren f0.79 Zwaar effen Kunstzijde f0.78 Geruite Kunstzijde f0.59 Katoenen Mouseline, vanaf f0.23 Afdeeling Gordijnstoffen. Vitrage met rand vanaf 23 cent. zonder rand 14 cent. met gekleurde ruiten 36 cent. Fijne tulle met schulp 78 cent. Betere genre Vitrage vanaf 69 tot 1.78 per el. Afgepaste Overgordijnen met breeden rand f 10.95 Betere genre f 22.50 f 34.50. Een goed begin voor jongelui die gaan trouwen is hun benoodigdheden te koopen bij Een verstandige huisvrouw vergelijkt prijs en kwaliteit en koopt uitsluitend bij Afdeeling Tapijten. Rood met zwarte streep vanaf f 5.75 Gebloemde Karpetten vanaf f 8.85 Zwaar half wollen Karpetten f 16.75 Wollen Karpetten, vanaf f22.75 Exminster Karpetten vanaf f 16.75 Betere soorten Exminster Kar petten f 29. f 36.50, f 46.50, f 52.50 Cocostapijt 100 c.M. breed f 1.09 Andere breedte naar verhouding. Afdeeling Bedden. 2 persoons Bedden vanaf f 11.75 2 persoons wolvulling f 18.50 2 pers. 3 deelig kapok bedstel 10 jaar garantie, linnen tijk f59.50 2 persoons prima wolvulling 3 deelig genopt, vanaf f36.50 2 persoons Wollen en Kunst zijden deken vanaf f 4.75 Prima Leidsche van f9.50 tot f 22,75 2 persoons gestikte deken vanaf f 6.95 Afdeeling Meubelen. Ir. deze afdeeling brengen wij U zoe- wel 't goedkoope als 't betere genre. Wij belasten ons met het van a tot x insialleeren van compl. meubileeringen: Wij leveren tevens onder garantie: Balatum f 1.19 en f 1.50 per el. Krommenie Linoleum 11.79 oer el. Graniet Linoleum 200 c.M. br. f 3.25 p.el Vloerzeil en Linoleum wordt gratis gelegd. 40490 Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. Lieve Nichtjes en Neefjes 1 Meermalen is mij gevraagd om eens grappige vervolgverhaalijes in ons hoekje te plaatsen. Nu ben ik blij dat ik aan 't verzoek van zoovelen kan voldoen. Vandaag zullen we een begin maken met ons verhaal nde Wereldreis van Professor Weetgraag, slimmen Jochem en Tippiede poes." Ik raad jullie aan de avonturen van dit grappige drietal goed te volgen. OOM W1M. Wereldreis van Professor Weetgraag, slimme Jochem en Tipple, de poes. 1 t Was avond, buiten blies de wind, De storm deed kraken dak en bint. Bij stroomen viel de regen neer, 't Was onpleizierig najaarsweer. 2 Gelukkig, wie bij 't knappend vuur Zich koestren kon. Met vriend of buur Wat pralen of door zang en spel Den avond korten warm en wel. 3 Niet ieder toch had dit geluk, Professor Weetgraag, altijd druk, Zat in het late avonduur Zoo moederziel alleen bij 't vuur. 4 Professor was al oud en grijs En uit de boeken werd hij wijs. Maar vriendschap en gezelligheid Die werden hem nog niet bereid. Al dikwijls had hij zoo gedacht: „Och dat 't geluk mij rijkdom bracht En, dat ik eens een reis mocht maken En zien en hooren vreemde zaken". 6 Op d'avond, dat 't verhaal begint, Professor luisterde naar den wind, Daar klonk eensklaps, heel hard en schel, Het luide klingelen van de bel. 7 De huisknecht Jochem sloft naar voren, Een wollen das stijf om de ooren, Om te gaan zien wie in dit weer Nog aan durft bellen bij zijn heer. 8 Een flinke ruk, de deur is open» Een man met glimmend koop'ren knoopen Reikt hem een brief, terwijl hij zegt „Professor Weetgraag, hier terecht?" 9 De slimme Jochem neemt hem aan, Eerst op de deur de knip gedaan, Dan sloft hij naar de kamer voort, Professor wacht daar, heel verstoord. 10 Wie maakte daar dat schrik'lijk leven Warempel, 'k zit van schrik te beven, Zeg, wie was daar nog zoo laat Welk deugdzaam mensch loopt nog op straat 11 „Hier is een brief, heer, van de post, 'k Heb niet gevraagd, hoeveel hij kost. Hij is heel dik en volgeplakt Met zegels, en ook dichtgelakt". 12 Professor grijpt met beide handen, Haalt uit zijn jas met lange panden Een zakdoek om zijn bril te wrijven. En vraagt: wie heeft mij wat te schrijven 13 En pakt den brief, bekijkt hem goed „Een lak? Wat dat beteekenen moet Hij maakt hem open. ziet en leest, En Jochem fluistert, wat bevreesd: 14 ,'t Is toch geen slechte tijding, heer Professor geeft geen antwoord weer. Springt eensklaps als een dolle rond, 'k Ben rijkl Zie wat men mij daar zond 15 „'t Is uit Amerika dat geld, Nu ben ik plotseling welgesteld! En ga ik reizen, jij gaat mee! Naar verre landen over zeel!" (De eigenlijke reis vangt volgende week aan). Spaart de vogels. „Spaart de vogels!" Dit zou ik jullie willen toeroepen zóó hard en zóó vaak, tot je ooren je tuiten En wel om meer dan één reden. Niet alleen dat het kleine, lieve dieren zijn en ons leven vermooien door hun vroolijk gezang; hun litflljk gefluithun lustig gekwinkeleer in boomen en struiken en hagen, er Is meer waarom ze onze bescherming dubbel en dwars ver dienen. En wel. doordat ze duizenden en duizenden schadelijke insecten weg pikken, die anders veel schade zouden aanrichten aan het jonge groen der boomen of aan de teere planten, die de tuiman met zooveel zorg poot en verzorgt. Zonder bladeren toch kan boom, noch struik, noch plant leven. Zonder bladeren geen. bloemen, zon der bloemen, geen vruchten. Nu dan, als wij dat goed begrijpen, bestffen we tevens van hoe onbere kenbaar groot nut de vogtls zijn, die van 's morgens vroeg tot 's avonds laat af en aan vliegen ter verdelging dier schadelijke insecten. Ter verduidelijking zal ik jullie eens voorrekenen het nut dat éénezwaluw doen kan, dan hebben we meteen een maatstaf van het nut dat de andere vogels in meerdere of mindere mate voor ons hebben. Ieder onzer weet, dat de zwaluw zonder rusten rondvliegt, nu eens hoog in de lucht, dan scherend langs het watervlak, zoo gaat het door den gan- schen lieven dag Dat doen ze om de insecten, die in de lucht rondvliegen te vangen, te dooden en op te eien. Geleerde menschen hebben berekend, dat ééne zwaluw per zomerdag zeker niet minder dan negenhonderd van die kleine, doch zeer schadelijke in secten vangt en verslindt. Er leven geen dieren die zich zoo snel ver menigvuldigen als de insecten. Van één enkel paar insecten kan van 't voorjaar tot het najaar een familie komen van niet minder dan.... pas S. A. J. SMITS. Schitterende plaquette van den beeldhouwer THeo van Delft. anntreboden door het personeel bü jrcleirenheid van het jrouden jubilé der firma G. L. SMITS Co. te Donncn.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 5