ZILVER W It tiï, van Toezicht der Intern. Vaktentoon stelling te Waalwijk, voor welke groot- sche succesvolle onderneming hij groote verdiensten had, speciaal voor hetgeen hij daarvoor gedaan heeft in de plaats zijner inwoning. Zijn sym pathie en werkzaamheid i niet Oe perkt tot zijn omgeving en plaats, neen hij werki voor de getieele streek, voor de geheele industrie. De heer Ant. I. J Smits is een voor aanstaand lid en vice—voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor de Langstraat, welker gouden jubileum hij bij den aanvang van dn jaar op schitterende wijze leiad^. Het feit der oprichting van de fabriek zal a s. Zaterdag 12 Mei op waardige wijze herdacht worden. De receptie is van 111 /a - 12'/2 uur Door het personeel zal aan den heer Ant. Smits een schitterende plaquetie worden aangeboden, van de hand van den kunstenaar Theo van Delft uii Waalwijk, voorstellende den stichter der fabriek en den huidigen directeur Op dezen dag zal het de firma Smits zeker niet aan belangstelling ontbreken. Wij reeds bieden haar bij voorbaat onze hartelijkste gelukwenschen. Zilveren Jubllé van bet St. Clemens-Zlekenfonds 1903-1928 Zooals wij reeds eerder in ons blac hebben gemeld, wordt op Maandag 14 Mei a.s. op feestelijke wijze het 25-jarig bestaan van het St. Ciemens- ziekenfonds herdacht. Er is voorzeker alle reden om dit heugelijk feit op feestelijke wijze te vieren, want deze instelling is gedu rende haar bestaan gebleken van zeer groot algemeen nut te zijn en menig arbeidersgezin heeft in moeilijke om standigheden de vruchten van hare zegenrijke werking kunnen plukken. Dank zij het voorbeeldig beleid van een actief bestuur stond het Zieken fonds steeds op een gezonden finan- tieelen basis, werden de middelen met zorg beheerd en de administratie, inning en controle steeds zeer correct verricht, zoodat het archief thans een duidelijk en volledig beeld geeft van al wat in die 25 jaar in den boezem der vereeniging omging. Wij willen hier niet in bijzonder heden treden en met cijfers aantoonen hoe de gang van zaken in die jaren is geweest, wij zouden hiermee voor- uitloopen op hetgeen op den feest avond, zooals steeds gebruikelijk is, in een overzicht van deze bestaans- periode zal worden medegedeeld. Wij willen hier alleen even memo- reeren, dat het fonds op 2 Maart 1903 op initiatief van den WelEerw. Heer J. Franssen, destijds kapelaan te Baard wijk werd opgericht. Deze oprichtings vergadering werd in het café van den heer J. de Kort gehouden en de toen gekozen bestuursleden kwamen op 9 Maart d.a.v. voor het eerst bijeen, waarbij zij de bestuursfuncties als volgt verdeelden K. van Leent, Voorzitter, J. Schilders, Vice-Voorzitter, W. Wol- fers, Secretaris, B. v. Brunschot, pen ningmeester, Chr. Maas en Boom, Commissarissen. Zooals men ziet is de huidige pen ningmeester, de heer B. v. Brunschot, het eemge thans nog zittende bestuurs lid en heeft hij al die 25 jaar de verantwoordelijke en vaak zeer on dankbare en moeilijke taak van pen ningmeester vervuld. Op welk een lofwaardige wijze hij zulks deed, zal op den feestavond wel nader belicht worden en daarvan zullen ook de hul diging en het fraaie souvenir, dat hem dan wordt aangeboden, getuigen. In 1908 ontviel het Ziekenfonds zijn verdienstelijke oprichter en krachtige steun, de WelEerw. Heer J Fransen, die door Z D. H Mgr v de K L.M. ltn. Mol van den Indischen militairen vliegdlenst en ltn. G. Van Messel, van de Luchtvaart Afdeellng Als tweede bestuurders zullen mee gaan de vier volgende vliegers, allen van de Indische LuchtmachtKapitein E Kengen. en de luitenants J. Walt- mann J. Wegner en M van Hazel De Indische vliegers vliegen momenteel als tweede bestuurder op de lijnen der KLM., om practische ervaring op te doen in het vliegen over groote afstanden. De drie motorige Fokker vliegtuigen zullen, vóór 'e naar Ind worden verv »erd, eemgen tijd op dr lijnen der KLM tn dienst worden gesteld Naar h t Hbl. verneemt, zal de bekende Indië vlieger luit G. A. Koppen eerlang uit den militairen dienst overgaan in dienst der Neder landschIndische Luchtvaart maat schappij. Hij is aangewezen om op te treden als chef van het vliegveld te Batavia op nu komt het getalletje dan 560.970 489.000 000.000 nakomelingen. Gij kunt nu zelf nagaan, wat gebeuren zou, als de insecten geen vijanden hadden zooals de zwaluw en de vogels over 't algemeen zijn Als de vogels er niet waren, zouden de insecten alles vernielen wat nu het bosch en hei veld en den tuin tot sieraad strekt. Gelukkig worden de zwaluwen en ook de meeste vogels door de wet beschermd en toch verheugen zij zich niet allen in die vriendschap der menschen, zooals ze dat verdienen. Zeker er zijn ook wel een paar vogels, die een zaadje weghalen of een kersje stelen, maar wat zou dat? Dat beetje kwaad weegt niet op tegen het groote voordeel.dat ze aan den anderen kant doen, zoodat ook de spreeuw en de musch onze bescherming verdienen en wij ook deze vogels niet mogen uit halen, vangen of dooden. Ja bij de wet is dat verboden. En wat de wet verbiedt, mag niemand overtreden ofal is dit ook een kind hij verdient straf en geduchte straf ook. Hoor, dan zal ik eens een paar art. van die wet van 25 Mei 1880 noemen Art. I. Het Is verboden in 't wild levende zoogdieren of vogels nuttig voor landbouw of houtteelt, te vangen, te dooden, te vervoeren, te koop aan te bieden, te verkoopen, af te leveren of ter verkoop of ter aflevering in voorraad te hebben. Art. II. Het is verboden le. de eieren uit te halen, te ver- nielen, te vervoeren, te koop aan te d Ven naar Veghel werd overgeplaatst, nadat hij echter eerst nog door een voorstel tot nieuwe, verhoogde con tributieregeling er voor gezorgd had dat een gezonde finantieele grondslag werd gewaarborgd. Op voorstel van den toenmaligen adviseur den WelEerw Heer Kapelaan Verhoeven, werd 17 April 19i9 aan het Ziekenfonds een Steunfonds toe gevoegd, waardoor aan zieken, die 13 weken ziekengeld getrokken hadden, gewaarborgd werd dat rog 13 weken het halve ziekengeld plus f2 50 uil het steunfonds zou worden uitbetaald en daarna nog een half jaar f5 per week. Zoowel Ziekenfonds als Steunfonds mogen thans bogen op een veilige reserve, die soliede belegd is. Momenteel is het bestuur als volgt samengesteld: Kapelaan Thomassen, AdviseurA. Leijtens, VoorzitterB.v. Brunschot, secretaris penningm.A. v. Brunschot, J. Klijberg en H. Maas Azn Commissarissen. Naar" men weet hebben de voor zitters van de verschillende onder afdelingen der R.K. Werkliedenver- eeniging zich tot een feestcomité ge vormd dat de regeling van deze jubileumviering op zich heeft genomen speciaal van de feestvergadering op a s Maandagavond, waarop ook de jubileerende penningmeester en de overige bestuursleden zullen gehuldigd worden. Te 7 uur Maandagavond worden de bestuursleden door de leden van het fees.comi'é met de harmonie aan hunne woningen afgehaald, waarna men gezamenlijk naar het Patronaats gebouw trekt. Het programma luidt als volgt: 1. Opening en welkomswoord door den Voorzitter van het Feestcomité. 2. Overzicht der geschiedenis van het Ziekenfonds. 3. Liedertafel „Tot Bloei der Toon kunst De Kleinste Joh H. Loser. De Deerne W. F. Koois. 4. Harmonie „St. Jan" Coeur Vaillant G. Gadenna. La Petite Duchesse F. Riccius. 5. Spreker: de Heer van Brussel, lid van het Hoofdbestuur van het R K. Werkliedenverbond. 6. Aanbieding Cadeau aan den ju bileerenden penningmeester, den heer B v. Brunschot en souvenirs aan de thans zitting hebbende bestuursleden, 7. Liedertafel „Tot Bloei der Toon kunst" Ecce quomodo moritur Handl. Zomeravond Olman. 8 Harmonie .St, Jan" Ouverture Fédéral L. Blémant. Patrouille Marsch J. Werman 9 S'uliing. Dieden, te verkoopen, af te leveren ut ten verkoop of ter aflevering in voor raad te hebben. 2e. de nesten te verstoren of te ver nielen. Zoo zijn nog zeven art. waarin staat dat hij of zij. die betrapt wordt en zich heeft schuldig gemaakt aan het geen in de eerste twee art. gezegd is Deboet kan worden tot twintig gulden of tot zooveel dagen hechtenis. Dit is geen kleinigheid hé. En de wetgever heeft goed gedaan, zulke zware straffen op te leggen vooral in verband met het groote nut dat de vogels doen en de groote schade die uit de overtreding voortvloeit voor den landbouw» en de veeteelt. In ieder geval pleit het niet voor 't Nederlandsche volk, dat er een wei moest worden gemaakt om paal en perk te stellen aan het dooden van vogels en het uithalen van de eitjes en het verstoren van de nesten, die met zooveel zorg worden gebouwd. n gij mijn Neefjes, die dit leest, wat dunkt u van een jongen, die het wagen zou toch nog een nest uit te talen en de vogels ging verjagen van huis en hof of erger nog, die ze dooden zou Wat verdiende zoo'n ongen Van mijn nichtjes spreek ik niet, die zijn braver en zullen zich wel twee keer bedenken, eer ze zich zouden schuldig maken aan zoo'n ernstig vergrijp tegen de wet, die de vogels in bescherming neemt. Stel u voor een nestje met 5 jonge bijna naakte vogeltjes! Zij zijn haast te zwak, om de vleugeltjes uit te Ongetwijfeld zullen zeer velendoor hun aanwezigheid blijk geven van hun medeleven en waardeering voor het zegenrijk werk van het jubileerende fonds, de jubileerende penningmeester en het verdere bestuur. BINNENLAND. Arbeidsconfl eten. De directie der maatschappij „De Schelde" te Vlissingen heeft den arbei ders doen weten, dat zij hunne eischen niet kan inwilligen. Er dreigt een uilsluiting in hetche- migrafisch bedrijf, waai bij 1300 arbei ders betrokken zijn Het gaat om loonsveihooging en uitbreiding der vacantie. Corruptie. De eisch tegen den gasdirecteur te Beverwijk, vroeger te Vaals is f 300. Te Oostwedde zijn de gemeente- architect en een raadslid gearresteerd In verband met vermoedelijke corrup tie. Ook in de Bilt is de gem —archi tect buiten dienst gesteld op grond van talrijke aanwijzingen van corrup- tieve handelingen. Ook in Roosendaal doen geruchten ten dezen opzichte de ronde. Hel vertrek van den heer Van Lear Black voor zijn groote wereld vlucht met de K.L M. is bepaald op Maandag 14 Mei te 6 uur van het vliegterrein Croydon, de luchthaven van Londen. Het driemotorig Fokkervliegtuig H—NADP bevindt zich thans nog op Waalhaven, waar^geregeld proefvluch ten worden gehouden. Vandaar zal het Zondagmorgen met Gtyiendorffer als eerste, Scholte als tweede be stuurder en Weber als werktuigkun dige naar Londen vertrtkken. Aan boord zal zich dan de heer Plesntan, directeur der KLM bevinden, die den heer Van Lear Black op Croydon uitgeleide zal doen. Zooais bekend zal op de terugreis het vliegtuig ntet naar Europa terugkeeren, dpch van Cairo uit een tocht naar Tokio en terug ondernemen. Te dien einde zullen in Cairo de gebruikte motoren door nieuwe worden vervangen. Wan neer de heer Van Lear Black in Europa is teruggekeerd, zai hij een afstand van ruim 55 000 KM. door de lucht hebben afgelegd. Naar het Hbl. verneemt, zullen de vier voor de Ned. Ind Luchwaart- Maatschappij bestemde driemolonge Fokker—vliegtuigen, die over den luchtweg naar Indië worden gebracht, bestuuid worden door de vliegers luitenant G. A. Koppen van de mili taire Luchtvaart Atdeelir g te Soesler- berg, den heer E. A. J. Pillwitz van £en menóchenleefti/cL garantie. slaan. Zij kunnen nog niet over den rand van het nest ioopen, laat staan te vluchten zoo gevaar mochtdreigen. Zij kunnen nog niets dan gapen, be wust als ze zijn, dat moeder dadelijk uit het veld terugk mt met een vet rupsje, of een heerlijk wormpje of 'n ander lekkernijtje, Nu dan 1 Daar nadert de valsche kater van den buurman. Hij heeft iets gehoord en sluipt nader om zich te vergewis sen, waar dat gepiep vandaan komt. Hij ziet toe en luistert scherp en daar opeensdaar ontdekt hij een nest op den tak van den boom en hoort hij weer duidelijk datzelfde gepiep, dat straks zijn oor ook trof. Ha nu is hij zeker van zijn zaak. Hij klautert al naar boven. Zijn scherpe klauwen slaat hij in de ruwe schors van den pereboom en weldra is hij bij het nest, waaruit de geopende bekjes steken, die moeder wachtten met eten. Eén hap en de schreiende kindertjes zijn weg enhet nest is leeg en staat daar eenzaam en verlaten en geen stemmetjes van blij verlangen treffen moeder meer, dje met een vaart neer strijkt boven hef nest. „Waar zijn mijn kindertjes schreit de moeder in bitter leed en krijsend werpt zij zich in de lucht en zoekt en zoekt tevergeefs naar haar lievelingen. Niets le zien Alleen de kater springt likkebaardend van den boom en gaat elders speuren of geen ander nestje met heerlijke, lekkere beetjes te vinden zijn. Wat dunkt u? Wat zoudt ge dien leelijken kater doen. zoo hij binnen uw bereik kwam Gij zoudt hem mores GEMENGD NIEUWS. Ernstige rondes bij de Rotterdamsche Bankvereeniging. De Secretaris van de directie gearres teerd. Het verhaal van de deftige dame en nog wat. Onder het opschrift„de deftige dame" hebben wij in deze rubriek ai een paar maal melding gemaakt var. een j;raifi erde opuchiing. van welke een grooie bankinstelling ie Rotterdam de dupe was geworden Zooals men weet had de deftige dame verteld, te komen in het belang van het fonds tot steun van dimes uit den gegoeden stand, die buiten hun schuld in financieelemoeilljkheden waren geraakt Zij had telkens bij haar bezoeken naar een bepaalden chef gevraagd en dezeneen carte de correspondence ge toond, op welke kaart de echtgeuoote van een bekend ingezetene alhier aan de bank machliging verleende; een bedrag van f 12,500 op haar rekening af te schrijven ten behoeve van de deftige dame die voor dit geld later effecten zou koopen, ter vorming van het fonds, dat in zijn geheel voorloo pig f 50 000 zou bedragen. Deze week heeft de Rotterdamsche politieeen bankbediende aangehouden, die er van werd verdacht gelden te leeren en een geducht pak slaag geven misschien in uw diift hem slaan, dat ie zijn laatste vogelije geroofd had Wie weet Maar, wat die ondeugende kater deed. was zijn aard, zijn natuur. Hij liet zich leiden door zijn dierlijk in stinct, dat hem zegt, dat een vogelije lekker is en daarom vangt hij hei vogelije en eet het op en... vindt het lekker, zoo lekker, dat het naar meer smaakt en de kater drijft tot telkens dezelfde, snoode daad. Maar als een jongen dat doet, dan staan de zaken anders! De mensch heeft verstand en weet wat hij wel en niet mag De jongen leert in school en hoort in huis telkens en telkens weer spreken van het nut der vogels. Hoe zij onontbeerlijk zijn voor land en tuinbouw, dat hoort hij en leert hij En toch?. doet die vlegel, alsof hij niets geleerd heeft en niets gehoord van wat hij mag en niet mag en.... zonder medelijden te toonen, met het angstgeschrei der moeder, neemt hij het nest weg en haalt de jongen uit en pakt de eitjes mee en bekommert zich niet of er wel vogels genoeg zijn om de rupsen en insecten te verdel gen, die bij honderdduizendtallen het jonge groen en het sappige blad af knagen tot den stengel toe. Kijkdie daad is dubbel slecht. Ook de vogeltjes hebben hun kindertjes lief als onze moeder ons en ook hun hartje breekt van angst en leed, over het verlies dier kleinen, die geroofd worden uit het warme nest. Denkt hier wel aan mijn Neefjes en hebben verduisterd ten nadeele van een bankinstelling aldaar. Naar wij thans vernemen, bestaat lusschen beide gevallen een hecht verband, en hoewel het onderzoek in deze zeer ingewikkelde zaak nog niet geheel is afgeloopen, kunnen wij reeds het volgende berichten Het merkwaardige geval heeft zich voorgedaan, dat de cnef die aan de deftige dame het bedrag van f i2 5üll heeft doen uitbetalen, nog denzellden dag enkele belangrijke fLiancieele manupula les heeft verricht Dit hteft acnterd cht gewikt, en na een u'itge breid onderzoek is de politie er toe overgegaan dezen chtf aan te houden omdat het lan* niei uitgesloien wordt geacht dat men hier te doen heett met een uiterst geratfi reerd complot. Indien deze veronderstelling juist blijkt, zou deze chef geheel op de hoogte zijn geweest van de beraamde oplichting, en dan is het optreden van de deftige dame. slechts een middel geweest, hem aan een groot bedrag te helpen. Vast staat dat de betrokkene gedu rende vele jaren heeft gespeculeerd en dat hij daarbij groote sommen heeft verloren. Naar alle waarschijn- lijkheid heeft hij tot nu toe de tekorten ontstaan in zijn pri\rtkenirg aange zuiverd met gelden, welke hij ten na deele van de Bank, bij welke hij werkzaam was, heeft verduisterd. Het totaal bedrag van deze verduisteringen is nog niet b-kend maar het wordt /oorlo i iy op >enminste t 20 000 a f 25 000 g -i am t Bij dit o irech'mai g eikrcg- g ld Ment qan n()g ^et o brag vm t I2 500. althans een be g'tjk jrel birtr.an te woiden op- geielb Dat de aangehouden chef geduren de zulk een langen tijd fraudes heeft kunnen plegen moet zijn oorzaak vinden in de omstandigheid, dat hij een zeer hooge positie bekleedde, waarin hij het volle vertrouwen genoot Dit vertrouwen was zoo groot, dat de directie van het kantoor aan de Boompjes van de Rotterdamsche 8ankvereeniging bij welke instelling deze fraudes zijn gepleegd al ge- ruimen tijd geleden dezen afdeelings- chef tot haar secretaris heeft benoemd. Op het oogenblik is deze secretaris I- G. v. d. E Br. geheeten, die be halve deze functie o.a. nog den post van president—commissaris van een scheepvaart maatschappij bekleedt op het politiebureau aan de Groote Pauwensteeg opgesloten. Binnenkort zal hij worden overgebracht naar het huis van bewaring, waar hij ter be schikking van de justitie zal worden gesteld. Op de Wolga is in de nabijheid an Twer een boot met 24 boeren omgeslagen, 12 menschen zijn daarbij verdronken Te Sieenwijk is mej Woldberg. onderwijzeres aan de Kath School te Wijhe, ten huize harer ouders uit een raam gevallen. Zeer ernstig verwond werd zij opgenomen en naar het Z e- kenhuis te Zwolle vervoerd. Het 2 jarig dochtertje van H. A. te Hillegom werd in een modderput gevonden, waarin het met het hoofd voorover gevallen was en gestikt. Gisteren is te Deurne de echt- genoote van den heer Th. M. verdron ken in een brandkuil. Sedert Zondag 6 Mei is, naar't persbureau Vaz Diaz meldt, spoorloos verdwenen de stationschef van de Westlandsche Stoomtram te Honselers- dijk. Er is een kastekort ontdekt van ongeveer 5000 gulden. Woensdagavond ongeveer 11 uur is door het breken van de hoofdka bel van transportbaan op het terrein van de sluisbouw te IJmuiden, een zware ijzeren bak. waarmede de be- ik wed, dat ge voortaan de vogels met rust zult laten, genietend van hun heerlijk gezang en gespelemei met hun jongen, die dadelijk met de ouden zullen uitvliegen om buit en zoo den mensch ook weer te hulp komen en den strijd tegen die vraatzuchtige in secten En dan zult ge ook begrijpen het mooie versje van den dichter Heye, als hij „In Mei" zijn dichterhart uit stort, zooals volgt In Mei, Dan leggen alle vogeltjes Een ei En waar ze zitten broeien, Daar zullen wij niet stoeien. In Mei, Dan kru pt een heel klein vogeltje Door 't ei Wie zou 't willen deren? Het heeft geen eens nog veeren. In Mei, Dan leggen alle vogeltjes Een ei En wie die beestjes hind'ren, Dat zijn wel booze kind'ren. „Spaar de vogels!" en luister naar de schreiende stem van de arme moeder, die haar kind vergeefs in haar woning zoekt. OOM WIM. HET BESTUUR VAN HETT JUBII.EEREND ST. CLEMENS-ZIEKENFONDS. Zittend: (v.l.n.r.) Kapelaan Thomassen, B. v. Brunschot, A. Leijtens. Staand: (v.l.n.r.) J. Ulljbcrg, H. Maas en A. r. Brunschot. GERO doordat het niet licht „verzilverd" is, doch vervaardigd van het zil verwitte Gero-metaal. gedekt met een zware laag zuiver zilver (basis 90 gram), extra ver sterkt op de aan slijtage onderhevige plaatsen. Verkrijgbaar in alle goede zaken.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 6