Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. riCDRDBRABAMI) cf^WMLWUK® r-vuremppy van verzekering op het lev Ln NUMMER 42. WOENSDAG 23 MEI 1928. Sle JAARGANG. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. V Ons Middelbaar Onderwijs. 'Maandag 21 Mei herdacht „Ons Middeioaar Onderwijs", de stichting die tal van plaatsen in NoordDrabaiu voorzag van middeiDare katholieke scholen (o.a. ook Waalwijk), haar 12'/2 jarig bestaan, dat gevierd is te Bergen-op Zoom ter gelegenheid van de inzegening der nieuwe R.K. Han delsschool aldaar en waarbij de school te Waaiwijk vertegenwoordigd was door den directeur den heer G. de Vries en de leeraren de heeren Siemer en van Delft. Dr. H. H. Knippenberg, onze eerste directeur, sohreef naar aanleiding van dit feest een warm gesteld artikel in de „Maasbode", waaraan wij 't vol gende ontleenen: De vereeniging .Ons Middelbaar Onderwijs in Noord Brabant" viert op Maandag 21 Mei 1928 haar koperen bestaansfeest, bij gelegenheid van de inzegening van het nieuwe schoolge bouw der R.K. HoogereBurgerschool en Hoogere Handelsschool te Bergen op Zoom. Zoo ergens, dan is hier reden tot jubileeren voor Noord-Bra bant, want in het koper schuilt hier goud. Wat in de korte tijdspanne van haar bestaan door deze vereeniging op schoolgebied tot stand gebracht werd, dwingt bewondering af. Op haar initiatief zijn scholen voor mid delbaar- en voorbereidend hooger on derwijs tot stand gekomen te Bergen op Zoom, Eindhoven, Helmond, Den Bosch, Roosendaal en Waalwijk, katho lieke scholen, waaraan ongeveer hon derd en veertig leerkrachten verbon den zijn, op weinigen na allen leeken, met een aantal leerlingen dat van 495 in 1919 tot 1050 in September 1927 steeg. Beter dan lange beschouwingen belichten deze cijfers het recht der feestviering. Om de resultaten te bereiken, was samenwerking noodig van zeer velen financieele steuners om de jaarlijksche tekorten der begrootingen aan te zuiveren, personen genegen in de plaatselijke schoolbesturen zitting te nemen, bisschoppelijke inspecteurs en moderatoren voor de zorg der geestelijke belangen, directeuren en leeraren voor het onderwijs, bekwaam administratief personeel. Hadden die allen niet naar best vermogen hun plicht gedaan, men zou op dit schit terend resultaat thans niet kunnen bogen. Vele obstakels heeft men moe ten overstappen, veel tegenstand is moeten worden neergeslagen om den weg vrij te krijgen voor krachtsont plooiing. Moeilijkheden bij de vleet zijn er gerezen, bezwaren van allerlei aard. Maar dat alles is doorstaan, energiek doorstreden met vol vertrou- op Gods hulp en die heeft zich zichtbaar getoond bij dit werk van grootschen opzet. De oprichter, de onvermoeide stuwer der beweging, waaraan Noord-Brabant den tegenwoordigen bloei van zijn katholiek middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs te danken heeft, is dr. H. W. E. Moller. Hem komt heden toe de rijkste tak van den feestlauwer. Van Waalwijk de eerste Handels school in Noord Brabant is de victorie begonnen voor de schoolvereeniging van dr. Moller. Aan het al of niet klaar krijgen van subsidieering dier school hing het lot van de organisatie grootendeels af. Bij talrijke bekom mernissen over den uitgroei der Leer gangen heeft hij 't bovenmenschelijk werk verricht in dien subsidie-strijd. Zijn gezondheid kreeg toen ook een gevoeligen knak, hetgeen te voorzien was. Ten slotte mocht hij den palm der overwinning bevechten. Uit wijden over lateren strijd en tegen spoed wil ik hier niet meer. Want bij het feest van de schoolvereeniging past alleen de groote jubelklank, om dat zijn machtig levensideaal verwe zenlijkt is geworden: het katholieke Noord—Brabant in alle deelen te be- zetien met katholieke scholen voor middelbaar— en voorbereidend hoo ger onderwijs. De herdenking van het koperen ju bileum had, zooals hierboven gezegd 1.1. Maandag in Bergen-op-Zoom plaats. Tegenwoordig waren de bisschop van Breda Mgr. Hopmans, die de nieuwe scholen inzegende. In Thalia had daarna de feestver- gadering plaats, waarbij tevens tegen- woordig was Z.Ex. Minister Waszink. Dr. Moller opende de bijeenkomst en daarna werd 't woord gevoerd door tier voorzitter van 't plaatselijk bestuur den heer W. Asselbergs. O.m. spraken nog Mgr. Hopmans en de Minister van Onderwijs, die allen deden uitkomen het werk van O. M. O en speciaal hulde brachten aan Dr. Moller. Nog tal van autoriteiten, speciaal op onderwijs gebied sloten zich bij die hulde warm aan. Voorstel tot wijziging vana de gemeente begrooting '27b begroo ting van het G.E.B. '27 en c de be grooting van de Stedel. Godshuizen 1927. Overeenkomstig voorstel B. en W. wordt tot wijziging besloten. Voorstel van B. en W. tot verhoo ging van het percentage Inkomsten belasting in verband met een schrijven van Ged. Staten. Voorzitter. De kwestie is deze. Bij de behandeling van de begrooting in November 1927 hebben wij de belas ting geraamd gelijk aan 't voorafgaande jaar. Voor de G. I. B. bedroeg dit l'/a pCt. Wij hadden dit gebaseerd op de ons ten dienstestaande gegevens. Maar nu zijn we tot de treurige ervaring gekomen, dat wij bij een heffing van 1V® PCt. niet aan 't geraamde bedrag f 16500 komen, doch ten hoogste aan f 15000. De inspecteur taxeerde de werke lijke inkomsten nog al minder nl. op f 14000. In elk geval zullen we met een per centage van V/a pCt. veel minder heffen. Ik neb'nu om de allerlaatste gegevens verzocht. De G. I. B. wordt ongeveer f 12000 dus iets gunstiger dan Ged. Staten geven. Willen wij nu weer gelijk ko men dan moet het percentage op 2 pCt. worden gebracht, We zijn daar toe genoodzaakt, anders zouden we't volgend jaar 't percentage nog meer moeten verhoogen. GEMEENTERAAD. GEERTRU1DENBERG. Onder voorzitterschap van den Edel- achtbaren heer Bianchi, Burgemeester, vergaderde de Raad dezer gemeente Vrijdagnamiddag ten Raadhuize. (Van de wethouders benoeming en 't schrijven van den heer Sassen kon den wij nog melding maken in ons vorig nummer. Red.). De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Voorzitter: van den heer Sassen is het volgende bericht van verhindering ingekomen „Bij dezen deel ik UEd. beleefd mede, dat ik naar aanleiding van het besluit, genomen in de vergadering der R.K. Raadsfractie op Zondag 13 Mei j.l. inzake de wethouders-verkie zing, waarbij zonder eenig motief het naar anciënniteit in aanmerking ko mende R.K. raadslid is gepasseerd, besloten ben in de raadsvergadering van heden niet aanwezig te zijn." Voorzitter. Ik begrijp niet wat ik als voorzitter er mee te maken heb. Van anciënniteit is hier geen sprake. De Raad is toch vrij in de keuze van een wethouder. Ik stel voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Wordt goedgevonden. Onderzoek geloofsbrieven J.J. Staal, benoemd lid van den Raad ter ver vanging van den heer C. Tak. Na onderzoek der geloofsbrieven werd dhr. Staal als lid van den Raad toegelaten. In handen van den Voor zitter legde de heer Staal de bij de wet voorgeschreven eeden af. Verkiezing van een wethouder we gens ontslagname van den heer Tak. De stemming gaf 't volgende resul taat, Wiegmans 3, Timmermans 2 en 1 blanco. De Voorzitter wenscht den heer Wiegmans geluk. Spr. heeft den heer W. leeren kennen als iemand die steeds voor zijn meening uitkomt, maar die ook de overtuiging van een ander weet te waardeeren. Spr. durft op een aangename en vruchtbare samenwerking in 't college van B. en W. te vertrouwen. mïBIM3U1643J BR Nu moet ik even opmerken dat deze verhooging niet een gevolg is van meerdere uitgaven, maar noodig is omdat met hetzelfde percentage min der geheven wordt. De inkomsten zijn dus gedaald. Timmermans. Als 't tekort aange zuiverd moet worden, dan zal een heffing van 2°/0 noodig zijn. Bij de stukken heb ik ook gezien, de bedrijfsuitkomsten van het G.E B en die zijn zeer gunstig. Behalve een flinke afschrijving is nog een zui vere winst van f 2000 Als we dit nu aanwenden om 't te kort, te dek ken dan zouden we kunnen volstaan met een heffing van l3/4°/o- Voorzitter. De winst van het G.E.B. is over '27 en 't belasting-tekort loopt over dit jaar. Welke uitkomsten 't G E B. over '28 zal geven, weten we nog niet. De begrooting is vrij krap gehouden en de winst zal geringer zijn. Timmermans. Dat ben ik met U eens, maar die f 2000 zijn toch in kas, we kunnen dus beginnen met een voordeelig saldo. Voorzitter. Neen, dat geldt eerst voor 1929. 't Voordeelig saldo over '27 begint pas met de rekening '29. Timmermans. Maar we hebben 't toch in kas. Voorzitter. We zullen wel niet om kasgeld verlegen komen, maar een te kort kan toch niet uitblijven als we deze f 2000 aan 't bedrijf onttrekken. Timmermans. Hoe men 't adminis tratief zou regelen die f 2000, hebben we toch over. De begrooting van het G.E.B. is safe en aan de geraamde winst komen we wel. Voorzitter. Als we de winst van het G.E.B. nu aanwenden, zullen we toch voor een volgende periode de belas ting aanmerkelijk moeten verhoogen. Nederlof. Ik ben 't niet eens met den heer Timmermans. Binnenkort zullen we aan 't net van het G E.B. ook vernieuwingen moeten doen en dat kost nog al wat. Als er een flinke winsf gemaakt is, dan zou ik deze liever aangewend zien voor verlaging van het tarief voor het lichtverbruik. Dat komt dan onze belastingbetalers ook weer ten goede. Ik vind 't niet goed dat de winst van 't eene bedrijf in 't ander wordt ge stopt, dan komen we van den wal in de sloot. Voorzitter, Dan stellen wij nu voor overeenkomstig 't schrijven van Ged. Staten en de gegevens van den In specteur, voor het jaar '28—'29 't percentage der G.l B. vast te stellen op 2%. Wordt met algemeene stemmen aan genomen. Ingekomen stukken. a. Mededeeling van 't Gem. Bestuur van Raamsdonk, dat de heer Bianchi tot lid der keuringscommissie is be noemd. b. Goedkeuring Ged. Staten tot wij ziging der gemeente-begrooting '27. c. Goedkeuring van Ged. Staten op 'i Raadsbesluit tot verkoop van grond aan Speetjes. d. Goedkeuring Ged. Staten op de verordering ingevolge art. 4 der Bios coopwet. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. e. Verzoek van de wed. Akkermans om een hoekje grond, grenzende aan haar woning en eigendom van de ge meente te mogen afrasteren. Voorzitter. B. en W. hebben tegen inwilliging van het verzoek geen be zwaar maar zouden dan als recht van erkenning een jaarlijksche recognitie willen van f 0.25. De Raad gaat hiermede accoord. f. Adres van L. Berende, houdende verzoek om in de Havendljkstraat op de rioolputten stankafsluiters aan te brengen. Voorzitter, 't Adres is ongezegeld en kan dus niet in behandeling ko men. Afgezien hiervan kan ik den Raad toch mededeelen dal deze kwestie bij B. en W. een punt van bespreking zal uitmaken, Timmermans, 't Is een kwestie die noodzakelijk verbetering behoeft, vooral nu we weer't warme seizoen in gaan. Men ondervindt van daar zeer veel hinder. Vorig jaar is er ook al eens op gewezen. Voorzitter. B. en W. zullen die zaak onder 't oog zien. De Voorzitter brengt dan ter tafel 't aangehouden verzoek van 't Onze L. Vr. Lyceum te Breda, om een ver goeding van f 200 per leerling uit deze gemeente. Voorzitter. Wij achten 't wel billijk om eenige vergoeding te geven, maar ondertusschen worden kleine gemeen ten zwaar belast met de vergoedingen voor M. O. en H. O Wanneer leer- llngen uit deze gemeente een R. H. B. S. zouden bezoeken, dan waren we wettelijk verplicht om een vergoe ding te geven van ongeveer f 300 per leerling. Ik had liever gezien dat dit verzoek voor de behandeling van de begrooting was ingekomen. Nou moet alles maar van ae post onvoor zien, en die is toch al niet te hoog. Ik kan U nog mededeelen, dat Raamsdonk en Made f 100 per leer ling geven, behalve OosLrhout, welke t 200 per leerling geeft. B. en W. stellen nu voor om ook f 100 per leerling te geven, evenals voor Waal wijk. Nederlof. Waar we zoo juist al de belasting hebben moeten brengen op 2 pCt. ben ik er niet voor. Straks kunnen er wel anderen komen en waar blijft dan 't eind Wiegmans. Ik zou de meening van den heer Nederlot wel kunnen deelen, zoo we niet verplicht waren vooreen Rijksinstelling wel een vergoeding te geven. Nu dit wel 't geval is, vind ik 't niet meer dan billijk dan wij hier een bijdrage geven. Nederhol. Billijk vind 't ook, maar met 't oog op de gemeente financiën, zou ik diimaal niet aan 'i verzoek willen voldoen. Wiegmans. We moeten de ouders ook niet dwingen om hun kinderen naar een openbare onderwijs inrich ting te zenden. Timmermans. Ik vind onder deze omstandigheden ook biliijk dat we eenige vergoeding geven, maar ik zou toch deze vraag naar voren willen brengen, is er voor kleine gemeenten als de onze nou niets te doen, dat de bijdragen voor H.O. ten laste komen van het Rijk? Als wij er ons maar steeds bij neerleggen dan denkt men in den Haag al spoedig, och de kleine gemeenten nemen daar wel genoegen mee. We mogen toch ook wel eens een tegenstem laten hooren en al gaat die voor 't oogenblik in de massa verloren, als wij de aandacht op dit punt blijven vestigen en meerdere gemeenten doen zulks, dan is het toch wel mogelijk dat aan onze wen- schen gehoor wordt gegeven. Voorzitter. Daar is al zoo dikwijls op gewezen, maar of er ooit veran dering zal komen? Kroon. Ik voel wel wat voor het voorstel van den heer Timmermans, 't Rijk legt ons nu maar ongepermi- teerde lasten op. Zoudt U als Burge meester niet eens contact kunnen zoeken met andere gemeenten? Voorzitter. Ik zal 't in gedachten houden. Timmermans. Misschien zouden we een adres kunnen zenden en dan aan omliggende gemeenten vragen daar aan adhaesie te betuigen. Voorzitter. Ik zal eerst eens vragen wat erop dit gebied reeds is gedaan. de Kroon. De tijd is er wel voor want volgtnd jaar staan we weer voor de verkiezing van de Tweede Kamer. Voorzitter. Misschien krijgen we hier dan wel een candidaat voor de Tweede Kamer. De Voorzitter brengt dan in stem ming om per leerling f 100 subsidie te geven aan 't R.K. Lyceum te Breda, dat door twee leerlingen uit deze gemeente wordt bezocht. Dit wordt met opéén na algemeene stemmen aangenomen. Tegen stemde de heer Nederlof. Rondvraag. Nederlof. Is het niet gewenscht dat B. en W. er eens bij den curator in het faillissement van den heer Tak op aandringen, dat de gemeente weer spoedig de beschikking krijgt over 't terrein dat Tak in erfpacht heeft ge had. En is de vordering van de ge- meente preferent? De Voorzitter antwoordt, dat een en ander nog in onderzoek is. Nederlof. Is er hier ook nog zoo iets als een gezondheidscommissie Voorzitter. Ja. cho van het Zuiden, Waalwpsche en Langstraatsche Courant, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, en«. franco te zwaden aan den Uitgever. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. BiJ contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentlën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur ln ons bezit ■ijn.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 1