Witte Jtozen. FEUILLETON Nederlef. Dan houdt ze weinig re kening met de belangen van de ge meente, want men hoort of ziet nooit iets van de commissie. Voorzitter. Ik ben er zelf lid van. Nederlof. Pardon, dat wist ik niet. Voorzitter. Ik ben 't ook nog maar kort. Nederlof. Een beetje meer activiteit mag de commissie toch wel aan den dag leggen. Als er klachten komen dan worden zij steeds in den gemeente- raad behandeld. Nederlof. Ik heb er nooit iets van gezien. Voorzitter. Dan hebt u nog geen klachten gehad. Nederlof. Hoe is 't met de onbe woonbaarverklaring van de woningen in de Koestraat? en het bouwen van nieuwe woningen? Voorzitter. De plannen zijn in be werking. Nederlof. Hoe staat 't met de ver betering van de Koestraat? Is er al een geldleening voor aangegaan? Voorzitter. Nog niet, dat moet de Raad doen. Maar we moeten eerst nog weten hoeveel geld we noodig hebben. Er is even een stilstand ge weest in B. en W. en ik vond 't niet wenschelijk om in dergelijke zaken slechts met één wethouder te beslis sen. Maar nu 't College weer volledig is, zal er spoedig werk van gemaakt worden. Nederlof. Ik heb gehoord dat bin nenkort met 't uitbaggeren van de Donge wordt begonnen, is dat geen goede gelegenheid om 't handelster rein te laten opspuiten Voorzitter. Daar is vroeger al meer over gesproken, maar als wij te voren niet weten welke industrie er zal komen dan is 't moeilijk te doen. De heer Nederlof wijst op de nood zakelijkheid om de haven uit te bag geren. Voorzitter. Als 't zoo doorgaat dan moeten we de belasting nog meer verhoogen. De heer v. d. Loo acht het wen schelijk een verbod uit te vaardigen, waarbij 't luidkeels venten op Zondag, vooral in de nabijheid van kerken, verboden wordt. Voorzitter. Ik zal eens zien wat er tegen te doen is. Voor een volgende vergadering heb ik toch nog eenige wijzigingen van de politieverordening. Timmermans. Bent U al opgescho ten om de gronden, thans in erfpacht, in eigendom te krijgen? Voorzitter. Ik ben er Maandag nog voor naar den Haag geweest, en zal op een en ander schriftelijk moeten terugkomen. Timmermans. Is er ook al iets be kend omtrent het uitbreidingsplan? Voorzitter. Ik heb 't vertrouwen dat we spoedig zullen weten of we de gronden in eigendom krijgen. Dan komen we direct meteen plan. Hierna sluiting der openbare ver gadering. BUITENLAND. De Zondag gehouden rijksdag verkiezingen in Duitschland hebben over het algemeen een rustig verloop gehad. Uit de voorloopige resultaten valt op te maken, dat er een belang rijke verschuiving naar links heeft plaats gehad. Het centrum heeft in meer dan een district groote verliezen geleden; ook de meeste andere bur- Uit het Dultsch van 51). „Ik vrees eene onbestendigheid niet, omdat gravin Sigrid zeer goed weet, dat ik er den man niet naar ben 0111 niet zich te laten spelen," antwoordde Spini met nadruk. „Maar u speelt met mij, vorst Hochwald. U houdt mij zoet met den tijd, dat gravin Sigrid vrij over hare hand kan beschikken, maar 11 ontloopt liet antwoord, waarom 11 als voogd mij de hand van uw pupil weigert." Vorst Hochwald talmde met het ant woord. „Nu? Is soms een Spini, een Marclie- se della Peseaja, niet goed genoeg voor eene gravin Erlenstein?" vroeg Spini, terwijl hij zijne oogen loerend op den vorst liet rusten. „In uwe plaats had ik het antwoord niet zoo afgeperst," antwoordde de vorst met bewonderenswaardige kalm- ta» „Maar wanneer U de reden wil we ten, dan zal ik] ze u zeggen. U zal u dan ongetwijfeld wel herin neren, dat ik u in uwe woning te Flo rence eens een bezoek heb gebracht, niet waar? Even voor mijne komst, was ik bij een handelaar in antiquiteiten ge- gerlijke partijen hebben min of meer gevoelige verliezen te boeken, vooral de nationalen. Winst. Sociaal—democraten 21 mandaten. Communisten 13 mandaten. Econ. Partij 9 mandaten, Beiersche Volkspartij 2 mandaten. Verlies. Duitsch nationalen 38 mandaten. Centrum 7 mandaten. D. Volkspartij 7 mandaten. Democraten 7 mandaten. Nat. Soc. Partij 2 mandaten. Zooals men ziet heeft de Duitsch— nationale partij de gevoeligste klap gekregen, doch ook de oneenigheid van den laatsten tijd in het Centrum is in het verlies van eenige zetels uitgedrukt. Vermoedelijk komt er een groote coalitie. BINNENLAND. Zilveren feest van St. Raphael. Zaterdag en Zondag werden te 's-Hertogenbosch op zeer plechtige wijze de feesten gevierd bij gelegen heid van het 25 jarig bestaan van den Ned. R.K. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel St. Raphaël. Oenoodigden uit Frankrijk, Duitsch land, Hongarije en België verschenen als gasten. In de feestelijk getooide zaal van het Concertgebouw werd Zaterdag de vergadering gehouden van de afdee- lingsbesturen welke vereerd werd door de hooge tegenwoordigheid van Z.D. H. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's-Hertogenbosch, die de vergadering toesprak en den bisschoppelijken zegen schonk. De feestrede werd gehouden door den bondsvoorzitter, den heer Helle- mons. Bij monde van den heer O. j. Prüst, secretaris-penningmeester van het monument comité werd het monument aangeboden, het R.K. Herstellingsoord, dat den naam zal dragen van wijlen Mgr. A. Mulsaers, eersten bonds- adviseur. Qelukwenschen kwamen in van vele organisaties. Pastoor Donders uit Schijndel, werd plechtig gehuldigd ter gelegenheid van zijn zilveren jubilé als hoofdredacteur van het bonds orgaan «Het Rechte Spoor." Het bestuur bood aan pastoor Don ders een enveloppe met inhoud. De redactie-commissie schonk den jubi laris een schilderij van Frans Schlager. De receptie welke na deze bijeen komst volgde, werd zeer drukbezocht. Zondag waren 9000 feestvierende spoorwegmannen in Den Bosch aan wezig en werd in de kathedraal van St. Jan de H. Mis opgedragen door Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-Hertogenbosch. Dan werd op de Parade de ont- zaggelijke stoet opgesteld, die met ontplooide banieren naar het stadhuis trok. Ten stadhuize werden de besturen officieel door den burgemeester ont vangen in tegenwoordigheid van de wethouders en leden van den ge meenteraad. De stoet trok voorts door de straten der stad naar het Bazelaarspark waar in de open lucht de plechtige her- denking gehouden werd van het zil- weest, die mij voor hoogen prijs eenige kunstvoorwerpen verkocht, die antiek heetten te zijn, maar in werkelijkheid nagemaakt waren. In een gesprek met den koopman gewikkeld, viel mijn oog op een brief, die aan 11 was geadres seerd, en ik vroeg mij onwillekeurig af, welk verband er tusschen u en den handelaar in antiquiteiten kon bestaan, niet wetend, dat de oplossing van bet raadsel zoo nabij was, want ik meen mij niet te hebben vergist, als ik u zeg, dat ik in uwe woning dezelfde, spre kend gelijkende voorwerpen zag, die ik bij den handelaar in antiquiteiten had gezien. Ik wist dat u onbemiddeld was dat is geen schande, dat bad u in mijn oog eerder verheven maar dat ge uwe kunst gebruikte, 0111 't publiek te bedriegen en te misleiden, dat be treur ik ten zeerste. Het is daarom niet de marchese Spini della Peseaja, wien ik de hand van een Duitsche edelvrouw moet weigeren, neen, het is veeleer den compagnon van den antiquiteiten handelaar uit de Via Porta Sossa „Ha bet was een rauwe kreet, die zich uit Spini's keel wrong. „O, ik wist wel, dat u mijn zorgvuldig be waard geheim geraden bad. Maar waar om noodigde u mij dan in uw huis uit, wanneer u mij toch niet meer als een uwer gelijken erkende. „Niet ik deed bet mijne zuster en Sigrid lieten mij geen keus", zeide vorst Hochwald gelaten. „O beleediging op beleediging!" riep Spini, „u zal mij echter reken- schap geven over uw gedrag, vorst Hochwald!" „Ik doe sedert een half uur niets an- ders", was het kalme antwoord. veren bondsjubilé. De belangstelling was enorm. De plechtige bijeenkomst werd op geluisterd door muziek en zang. De weleerw. heer J. O. A. Mets, hield de feestrede. Ook pastoor Don ders voerde het woord. Het gemeentebestuur bood den jubileerenden bond een concert aan op de Markt terwijl door de Bossche afdeeling een feestavond werd geor ganiseerd. De tocht van v. Laer Black. De directeur der K L M. deelt mede De vlucht naar Kaapstad is Voor- loopig uitgesteld in verband met de moeilijkheden der terreinen en een technische storing, welke bij inspectie van het vliegtuig op het vliegveld te Chartoem is ondekt. Deze omstandig heden tezamen maken voorhands de voortzetting van de reis niet raad zaam. Vereeniging van Ned Gemeenten. Afdeeling Brabant. Deze vereeniging houdt haar jaar vergadering op Woensdag 30 Mei half 2 in Lohengrin in Den Bosch. De agenda vermeldt verslagen en vaststelling contributie (voorgesteld wordt de huidige te handhaven). Verder Voorstel tot instelling eener com missie, belast met het samenstellen eener politie-verordening en van een ontwerp-bouwverordening voor ge meenten in deze provincie. (Hetbestuur stelt voor tot leden dezer commissie te benoemen de heeren mr. H. J. M. Loeff, burgemeester van Drunen, J. J. L. M Verwiel, burgemeester van Ois- terwijk en J. P. J. Leijten, gemeente secretaris te Etten. Benoeming van een voorzitter en twee bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren mr. F. J.van Lanschot, F. W. van Beek en A. L. O. H. M. Coenen. De altredende leden zijn allen herkiesbaar. Het bestuur beveelt ter benoeming aan a. in de vacature Van Lanschot 1. Mr. F. J. van Lanschot, burge meester van 's Hertogenbosch 2. Mr. dr. W. A. van Sonsbeeck, burgemeester van Breda. b. in de vacature Van Beek 1. F. W. van Beek, burgemeester van Boxtel 2. F. M. A. ridder de van der Schueren, burgemeester v. Oosterhout, c. in de vacatlre-Coenen 1. A. L. Q. H. M. Coenen, burge meester van Roosendaal 2. M.P.W. van Hout, burgemeester van Helmond. Lezing van den heer E. D. van Dissel directeur van het Staatsboschbeheer te Utrecht, over ontginning en be- bossching van heidegronden. Ingezonden Mededeelingen. Voor Allen die Sukkelen met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn Mlfnhardts Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. Rechtspositie Congres voor de R. K. Bedienden. Het hoofdbestuur van den Nederl. R. K. Bond van Handels- Kantoor-en „Ik bedoel met de pistool in de hand", fluisterde Spini, terwijl hij al dichter naar den vorst toekwam. „Dat zou toch al te dwaas van mij zijn," antwoordde Hochwald, terwijl hij onverschillig de Schouders ophaalde. „Wanneer elke voogd, die het aanzoek van eenen vrijer afwijst, daarom dade lijk voor het pistool zou moeten ko men, dan zou daardoor de overbevol king der aarde zeer zeker aanzienlijk afnemen. Zooals gezegd, Marchese mijne persoonlijke redenen, die Sigrid niet kent, slechts ik alleen, zullen u niet hinderen, mijne schoonzuster na verloop van een jaar toch te huwen, voor het geval zij dan zou meenen, mijn raad niet meer noodig te hebben „Ha ik zie! Uwe Hoogheid is ook een lafaard viel Spini hem honend in de rede. Hochwald wilde opvliegen, maar hij bedacht, dat het heter was zich kalm te houden. „Marchese ik verzoek u op uwe woorden te letten," zeide hij op zulk een gebiedenden toon, dat Spini weder eenige schreden achteruit deed. „U heeft u al van twee uitdrukkingen be diend, die men onder edellieden niet gebruikt; ik neem aan, dat uw ge brekkige kennis der Duitsche taal die, hoe vloeiend u ze ook moge spre ken, toch nog onvolmaakt is ze u heeft doen bezigen, zonder er de betee- kenis goed van te verstaan altijd, van een standpunt van eer. Mocht u er u evemvel bewust van zijn geweest, dan zal ik de heeren, die hier in huis aan wezig zijn, laten roepen, voor wie u mij dan die epitheta ornantia kan herhalen. Daarna sta ik natuurlijk te uwer be- Winkelbedienden heeft besloten, om in de maand Juli een Congres te organiseeren, waar behandeld zal worden De regeling van de Rechtsposi tie der Handels-, Kantoor- en winkel- bedienden. Waarschijnlijk zullen daarover 2 inleiders het woord voeren, wier namen nog nader zullen worden be kend gemaakt. Ter propageering van het welslagen van dit congres, verspreidt de bond over het geheele land, 'n groot aantal brochures onder denzelfden titel. Prof. V. H. RUTGERS. Aan de Vrije Universiteit is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de juridische faculteit, oud-minister mr. V. H. Rut gers, om onderwijs te geven in het Ro- meinsche recht en strafrecht. Opening der Olympische Spelen. In verband met het voorgenomen verblijf in Scandinavië van H. M. de Koningin, zal Prins Hendrik in op dracht der Koningin de Olympische Spelen openen. KERKNIEUWS. Pater van Engelen Prior. Tot Prior van het klooster Pont- Colbert te Versailles in Frankrijk is gekozen de zeereerw. pater Joannes v. Engelen, zoon van den heer Jan v. Engelen, oud-wethouder te Haar steeg. Pont-Colbert is het moederhuis van het klooster O.L. Vrouw van Onzenoord te Nieuwkuik. N1EUWKUIJK. Op Zondag 27 Mei (len Pinksterdag) zal door de leden onzer H. Familie onder leiding van haar directeur eene bedevaart gehouden worden naar de Wonderbare Moeder te Eishout Naar we met zekerheid vernemen zal deze bedevaart vergezeld gaan van de harmonie. Onze tooneelvereeniging „Kunst na Arbeid" besloot in haar jongste ver gadering gedurende een der Pinkster- dagen een uitstapje te maken naar Rotterdam. De Zelatricen van den retraite penning maken deze week een uit stapje naar Grave ter bezichtiging van het Biindengesticht aldaar. CAPELLE. Behalve 't muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" dat, zooals we reeds meldden, op Maandag 28 dezer onder leiding van den heer A. Christ alhier in de eerste afd. zal deelnemen aan het Nationaal concours voor muziek en zanggezelschappen te Rotterdam zullen nog een tweetal vereenigingen onder leiding van dezen directeur staande, aan dit concours deelnemen en wel 't muziekgezelschap „Euterpe" uit 's Gravenmoer in de afd. uitmun tendheid en de Chr. gemengde zang vereniging uit Sprang in de derde afdeeling. Tijdens een hevige windvlaag werden j.l. Zondagmorgen op de tuin derij van den heer Adr. D. aan den Vaartkant alhier een vijftal ramen zijner broeibakken door den wind verbrijzeld. De verbouwing van 't woonhuis voor rekening van den heer K. A. alhier is bij onderhandsche aanbeste ding opgedragen aan j. Quirijns, aan schikking." Spini beet zich op de lippen hoe berucht duellist hij ook was, om een tweegevecht met den vorst was het hem toch niet te doen de schoten die, on verschillig met welken uitslag, gewis seld werden, zouden ook den hand tus schen hem en Sigrid kunnen treffen en voor altijd vernietigen, en zoo Spini al op eenig punt zich zwak voelde, dan was het juist in Sigrid alleen en door haar in een aantal omstandigheden, die den naam Spini weder op de oude hoogte moesten helpen verheffen. Op deze wijze zou hij dus op den vorst geen veld winnen maar waren zijne wapenen niet tweesnijdend? Met bliksemsnel overleg keerde hij de spies. „Deze finessen der Duitsche taal zijn voor mij inderdaad onverstaanbaar", zeide hij trotsch. „Maar zooveel versta ik toch, dat u, vorst, bij uwe weigering blijft. Nu, goed misschien maakt het u toegevender, wanneer ik u zeg, dat ik hier liet Spini zijne stem dalen en hield zijne oogen in spanning op den vorst gevestigd „het geheim van het roode licht van Hochwald ken." Maar het gewenschte effect bleef uit de vorst stond onbeweeglijk op de zelfde plaats als bij het hegin van het gesprek, en de zachte, pijnlijke trek king om zijn mond wist hij zoo goed te bedwingen, dat het zelfs aan den scher pen blik van Spini ontging. „Nu en?" vroeg Hochwald na een poosje op onveranderden toon. „Zoo u begrijpt mij niet!" riep Spini, altijd nog fluisterend, terwijl hij dicht naar den vorst toekwam. „Ik ik ken het geheim van het roode licht ik zag den verborgen grafkelder en nemer te dezer plaatse. Naar men ons mededeelt wordt door de politie alhier aanhouding en voorgeleiding verzocht van zekere C. v. P. uit deze gemeente als verdacht van oplichterij. WASPIK. Onze dorpsgenoot de Weleerwaarde Heer P. de Glas hoopt op Zaterdag 2 juni a.s. indeSt.Jans- kerk te 's Hertogenbosch de H.Priester wijding te ontvangen. Wegens de minder gunstige reis gelegenheid op Zondagen is de proces sie van Waspik en omstreken naar Scherpenheuvel bepaald op 18 en 19 Juli a.s. Woensdagavond 8 uur zal In de Harmoniezaal eene vergaderingworden gehouden van de R.K. Middenstands- vereeniging. Het zoontje van den Heer J. D. had het ongeluk bij de R K. Bijzon dere Jongensschool met een hand tusschen een deur te geraken, ten gevolge waarvan drie vingertoppen ernstig werden gekwetst. Dr. W. ver leende geneeskundige hulp. MADE. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Made c.a. op Woensdag 23 Mei 1928 des voormiddags 10 uur. Agenda 1. Aanbieding gemeenteverslag en volkshuisvesting over 1927. 2. Vaststelling kohier Hondenbelas ting dienst 1927. 3. Goedkeuring rekeningen der bur gerlijke armbesturen over 1927. 4. Wijziging gemeentebegrooting dienst 1927 en 1928. 5. Wijziging leges verordening (vent vergunning). 6. Wijziging politieverordening. 7. ld. vermakelijkheidsveror- dening. 8. Wijziging Hondenbelasting veror dening. 9. Adres Wit-Gele Kruis om subsi die, Verslag in ons volgend nummer. MADE. Men verneemtdat de bloem pjesdag voor T..B |C. te Oosteind een netto som heeft opgebracht van f 29. Als bizonderheid kan worden vermeld dat Mej. de Wed. D. voor 25 jaar haar trouwring verloor en deze dezer dagen op een stuk land door iemand werd gevonden. De ring werd haar juist op haar 25 jarigen huwelijks dag teruggebracht. Ten overstaan van Notaris Smid werd Zaterdag de boerderij, schuur, stal en boomgaard van den landbouwer Vermeer alhier geveild en door den heer N. Nuijten ingezet voor slechts f 2250. Het dubbel Burgerwoonhuis ge legen in de Kloosterstraat A 300 van den heer Th. Rovers werd Zaterdag 19 Mei des avonds 7 uur ten overstaan van Notaris van Mol in het Café van A. Rovers bij toeslag geveild en ge kocht door A. Rovers voor f2500.— ST. JOACHIMSMOER. Naar we ver nemen zal op Woensdag 23 Mei a.s. de optocht vanwege den Boerenbond te Loon-op-Zand te circa 3 uur n m. alhier worden opgesteld. Na eerst de Mid delstraat te zijn doorgetrokken zal naar Loon-op-Zand getrokken worden. De nachtvorsten hebben ook hier veel schade gedaan. De meeste aard- weet,, dat het uw offer bestraalt, weet, dat het licht door Rataiczak, uw hand langer, onderhouden wordt als een zoenoffer Met gespannen aandacht zweeg hij stil maar in Hochwald's gelaat be woog geen spier. „Nu en?" vroeg hij weder. „Maar, mijn God begrijpt u mij dan niet? Ik heb het bestaan van dezen grafkelder ontdekt. Ik kom er juist vandaan hier, ruikt u mijne kleede ren, zij rieken nog naar de duffe lucht van den ouden burchtvleugel „En om welke reden heeft u in waardige vergelding van mijne gast vrijheid dezen ouden vleugel van 't slot doorsnuffeld?" viel Hochwald hem op luiden, onbewogen toon in de rede. „Waarom? Hoogheid, er was mij veel aan gelegen een wapen tegen u in han den te hebben," zeide hij vol vuur. „Ik zal Hochwald vandaag nog verlaten, goed, ik doe het ter wille van Sigrid, maar ik verlaat uw huis slechts als de erkende verloofde van uw pupil." „Nu of?" herhaalde vorst Hoch wald zoo bedaard mogelijk, j „Of ik maak de politie op dat spook- j achtige, roode licht opmerkzaam," zei- 1 de Spini met triomfeerenden blik. j „Ha u wil mij aanklagen, wqnneer ik u goed versta," antwoordde de vorst ibedaard. „Dat wil ik," viel Spini hem haastig in de rede." „Dat wil zeggen, ik wil het alleen voor het geval, dat u mij nu nog de hand van Sigrid durft weigeren." „Dit laatste zeer heslist, onverschil- lig wat het eind er van moge zijn," ant- woordde Hochwald met bewonderens waardige kalmte, maar inwendig be gon het hij hem toch te koken. Wordt vervolgd. van „DE ECHO VAN HET ZEIDEN". ECFEMIN'A VON ADLEB8FBXD-BALLESTBEM.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 2