IE ECU VAN HET ZUIDEN No. 42. Woensdag 23 Mei '28. 51e Jrg. TWEEDE BLAD. Het koperen feest van „Ons Middelbaar Onderwijs in N. B." Bij gelegenheid van de opening van het gebouw der nieuwe R. K. Hoogere Burgerschool en Hoogere Handels- school te Bergen-op-Zoom werd tevens in een plechtige bijeenkomst het voor N.-Brabant heugelijke feit herdacht, dat de vereeniging „O. M. O. in N. B." on geveer 12Va jaar bestaat. Er was inder daad reden tot herdenking van dit ju bileum. Het feit dat in die jaren 656 einddiploma's van middelbare en gym nasiale scholen aan hoofdzakelijk Bra- bantsche jongelui werden uitgereikt, toont sprekend aan, dat onze provincie welke met haar zusterprovincie Lim burg een eerste plaats inneemt in indu strieel opzicht, ook kultureel met sprongen vooruitgaat. Die herdenking vond haar gloriepunt in een grootsclie, oprecht-gemeende en warmgevoelde hulde aan den Voorzitter van „Ons Middelbaar Onderwijs in N.B.", den ook in onze omgeving algemeen beken den Dr. Moller. Dr. Moller bezit op ongeëvenaarde wijze de gave, zijn dié pe gedachten in een eenvoudig, maar smaakvol kleed te steken, zoodat ieder geleerd of niet geleerd met ge spannen aandacht naar hem luistert. Dit bleek o.m. te Waalwijk bij de ope ning van de Hoogere Handelsschool, toen hij zoo treffend het doel van deze school in de Langstraat met haar ge mengde bevolking naar voren bracht. Ook te Bergen-op-Zoom hield Dr. Mol ler een hooggestemde rede, waarin hij het voor den Voorzitter van „O. M. O. in N. B." gelukkige feit releveerde, dat nu alle scholen van N. Brabant op uit stekende wijze zijn gehuisvest. Een ontroering ging door de zaal, toen hij, die naast veel lief, zeer veel leed heeft ondervonden, zijn gevoelens op dat mo ment weergaf, door te herinneren aan de treffende spreuk, welke vroeger zoo dikwijls op de wijzerplaat van een zon newijzer werd aangebracht: „Horas non numero nisi serenas", „Ik reken alleen de zonnige uren". Het is dit zonnige optimisme, dat Dr. Moller in staat heeft gesteld, te blijven voortbouwen aan de verheffing van het kultuurpeil van onze provincie, ook dan als de toekomst nog zoo somber leek. Zijn naam is verbonden aan de oprichting van een centraal- opleidings instituut voor R. K. Leeraren: de R.K. Leergangen te 's Hertogenbosch, latei- te Tilburg, aan de stichting van middel bare scholen en scholencomplexen te Bergen-op-Zoom, Eindhoven, Helmond, 's Hertogenbosch, Roosendaal en Waal wijk. De huldiging van den sympathieken Voorzitter op Maandag j.l. was dan ook alleszins op haar plaats en welver diend. Men kon zien, dat alle aanwezi gen zich de verdiensten van Dr. Moller ten volle bewust waren en het applaus in de zaal kreeg nu en dan het karak ter van een ovatie. En toch hoezeer ook erkennende de groote verdiensten van Dr. Moller, ben ik van meening, dat ook nog wel eenige andere namen genoemd hadden mogen worden. Zonder de medewer king van anderen was ook een kracht figuur als Dr. Moller er niet in ge slaagd, de taak te volbrengen, die hij zich had gesteld, toen hij naar het Zui den verhuisde. Het moet worden erkend, Dr. Moller heeft niet altijd steun ondervonden, zelfs niet van hen, van wie zulks het eerst had mogen worden verwacht. Maar er zijn toch ook anderen geweest, die dadelijk hebben begrepen wat Dr. Moller wilde, en die als zijn medewer kers ook groote verdiensten hebben. Mijn gedachten gaan dan in de eer ste plaats uit naar onzen geachten Ge meente-Secretaris, nu nog secretaris van het Plaatselijk Bestuur en lid van het Hoofdbestuur van „O. M. O. in N. B." Vooral het plan tot stichting van de handelsschool te Waalwijk was im mers de aanleiding tot de oprichting van de Vereeniging „Ons Handelson derwijs", later herdoopt in „Ons Mid delbaar Onderwijs in N. B." In de op richting van die vereeniging heeft onze Secretaris dan ook een zeer werkzaam aandeel gehad; de heer van Liempt is de eerste secretaris van het Hoofdbe stuur geweest en Dr. Knippenberg heeft het Zondag j.l. in de Maasbode even aangeroerd er waren in den be ginne groote moeilijkheden, alleen al wat betreft de verleening van subsidie, waarvan het bestaan der scholen af hankelijk was. De administratieve ar beid van de groeiende vereeniging „Ons Handelsonderwijs" is in de eerste ja ren belangeloos door den heer van Liempt in zijn „vrijen tijd" verricht. Eerst toen de werkzaamheden zóó'n omvang hadden genomen, dat een be zoldigd administrateur met volledige dagbetrekking noodig bleek, heeft hij zijn functie neergelegd. Reeds eerder mocht ik met erkente lijkheid in dit blad de verdiensten van den heer van Liempt voor de Hoogere Handelsschool alhier naar voren bren gen; ik meende daarnaast van deze plaats den eersten Secretaris van het Hoofdbestuur de eer te moeten bren gen, die hem toekomt. G. J. DE VRIES. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 22 Mei 1928. Waalvvijks Belang. Voor de kas van Waalwijks Belang", speciaal voor Volksconcerten. Vorig bedrag f 291.00 N.N. f 2.50 N.N. f 2.— Lederfabrlek te Waalwijk f 10.— J. C. Spapens. f 5.— N. N. f 5.— Totaal f 315.50 Zooals wij schreven is men bezig met de inning van de quitanties van Waalwijks Belang" en met genoegen hooren we dat verschillende leden voor één jaar hun bijdrage verhoog den met f 1.—. We hopen dat dit goede voorbeeld ook door de anderen zal worden gevolgd. Er zijn er een paar die bedankten, we hopen dat dit slechte voorbeeld niet gevolgd zal worden en gelukkig vallen er ook een aantal nieuwe leden te noteeren. De inschrijving in ons blad zal velen met ons hebben verrast. Wij vinden deze ruime bijdragen om meer dan een reden verblijdend en meenen dat het bestuur der vereeniging daarin een spoorslag zal vinden om zooveel mogelijk de handen aan den ploeg te slaan. Wij bevelen deze inschrijving nog maals gaarne aan. Wij hebben al vele goede getrouwen voor een aardig be drag kunnen noteeren, eenigen ont breken nog en verwachten wij gaarne. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den raad der gemeente Waalwijk, te houden op Vrijdag 25 Mei 1928, des namiddags om 7 uur op het raadhuis. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. a. Goedkeuring raadsbesluit tot rui ling van grond met A. Kuijsten. b. Alsvoor tot uitgifte van een ter- reintje in erfpacht aan de firma Gebr. Teurlings. c. Alsvoor tot wijziging vari de ver ordening op de hetfing der Straat belasting. d. Verslag van de Gezondheids commissie over 1927. e. idem van de stichting R.K. Leer gangen te Tilburg over 1927. f. Bericht van G. N. van Loon dat hij zijn benoeming tot regent van het R.K. Burgerlijk Gasthuis aanneemt. g. Verzoek van A. Rietjens om op heffing van het verbod om auto's op de openbare straat te laten staan. 2. Voorstel tot vaste aanstelling van J. M. v. d. Pol als leeraaraande Gemeente—Teekenschool. 3. Voorstel tot bepaling van den prijs van het bouwterrein, afkomstig van F. Mombers. 4. Voorstel tot verkoop van bouw terrein aan M. Kleijngeld. 5. Voorstel tot het heffen van een retributie voor ingenomen weggedeel ten. 6. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een crediet voor het bouwen van 13 arbeiderswoningen aan de le St. Crispijnstraat (op het terrein aan gekocht van L. van den Hoven). (4)Door aankoop van het perceeltje weiland van F. Mombers is het moge lijk een begin van uitvoering te geven aan het plan lot aanleg van een straat in het verlengde van het St. Antonius- plein, Wanneer de aanzet voor deze straat wordt gereed gemaakt tot en met de Oostelijke grens van het bovenbedoelde perceel komen daar door voor den verkoop beschikbaar twee bouwterreinen, gelegen één aan de Noordzijde van deze straat en één aan de Zuidzijde. Omtrent dit laatste terrein wordt een voorstel gedaan bij punt 3 van de agenda voor de ver gadering van den Raad te houden op 25 dezer. Voor het terrein aan de Noordzijde is een aanvrage ontvangen van M. Kleingeld. Dit terrein is, langs de straat gemeten, ongeveer 12 M. breed, bij een diepte van ongeveer 25 M. en grenst dan aan de achter zijde tegen de Noordelijke grens van het terrein waarop de beWaarschoo wordt gebouwd. Wij zijn van meening dat voor dit terrein een prijs zou kunnen worden gedongen van f 75, per strekkenden meter, dus ongeveer f 850 Het ligt in de bedoeling den weg voorloopig te verharden met sintels en verder alleen trottoirs aan te leggen zoodra en voor zoover de aanliggende terreinen zijn bebouwd. In de vorige vergadering stelden wij U voor het bouwterreintje aan de Eerste St. Crispijnstraat te koop te stellen en af te zien van het verder uitbreiden van het aantal woningen door het Woningbedrijf te exploiteeren. Intusschen is door een firma, die hier een nieuw bedrijf in de hout industrie—branche heeft gevestigd, onze medewerking ingeroepen voor de huisvesting van het gehuwde per soneel dat in haar bedrijf werkzaam zal worden gesteld. Wij zijn van oor deel dat het wenschelljk is de firma op haar verzoek zooveel mogelijk tegemoet te komen. Naast de zoo eenzijdig ontwikkelde industrie mag de stichting van een geheel nieuwen tak van bedrijf als een aanwinst voor de plaats worden beschouwd. Om hieraan gevolgte kunnen geven zou Uw College echter terug moeten komen op het besluit in de vorige vergadering genomen, en de woning- ruimte spoedig eenigszins moeten worden vergroot. Het komt ons bij nadere overweging in de gegeven omstandigheden dan ook gewenscht voor het bedoelde terreintje aan de :erste St. Crispijnstraat de bestem ming te geven die bij den aankoop werd gedacht. Wij hebben ons in verbinding ge steld met de betreffende firma, teneinde te vernemen welke zekerheid omtrent de afname van de te bouwen wonin gen zou bestaan. De hierop betrekking ïebbende correspondentie is ter inzage gelegd. In overleg met de Commissie voor het Woningbedrijf is door den gemeen teopzichter een plan ontworpen voor 13 woningen, waaronder één winkel woning, waarvan de bouwkosten wor den geraamd op f 34.703. De kosten van den grond, na aftrek van een evenredig deel dat bestemd wordt voor openbare straat, bedragen f 3035.38, zoodat de stichtingskosten in totaal zullen bedragen f 37.756 38. In de hierbij gevoegde exploitatie- begrooting wordt in beeld gebracht de vermoedelijke exploitatie-uitkomst. Wanneer U onze zienswijze deelt, verzoeken wij U voor den bouw van 13 volkswoningen een crediet beschik baar te stellen, groot f38 000, om te machtigen het werk in het openbaar aan te besteden en omtrent de gun ning te beslissen. Te zijner tijd zullen wij U dan een voorstel doen tot het sluiten eener leening tot dekking van dit crediet. We zouden een enkel woordje over punt g. willen zeggen. Zooals hier staat is het o.i. niet juist, er zou moeten staan „om opheffing van het verbod van auto's bij een drietal café's te laten staan", want bij kantoren, bij winkels staan altijd auto's wat natuurlijk niet anders kan. Als iemand met monsters of wat ook bij een fabrikant of winkelier moet werken kan hij z'n auto toch niet ergens anders plaatsen. Maar wij vragen ons wel afwat wel toegestaan wordt bij winkels fabrieken en particulieren, kan dat niet worden toegestaan bij café's of hotels, die hebben er toch zeker niet minder belang bij dan de eersten Het argument dat men in café's ge woonlijk langer blijft dan bij fabri kanten of andere zakenmenschen gaat ten deze absoluut niet op, omdat het gewoonlijk juist andersom is. O.i. kan hier voor een drietal café's geen andere maatstaf worden aange legd. Voor een hotel of café moet de auto weg en bij z'n buurman kan ze blijven staan, dat toch gaat niet op en is onbillijk. Vorige week telden wi' b.v. vanaf 't hotel Verwlel tot en met Timtur 13 auto's langs de Noordzijde van de straat staande. We weten de Groote Straat is nie breed, vooral met tram enz., maarMn deze moet toch zeker gelden „gelijke monnikken, gelijke kappen". ATTENTIE. Denkt TIJDIG aan Uw ad-vertentie in 't Pinksternummer. Baldadigheid. Het bestuur der Tucht—unie heef in de omstandigheid, dat tijdens de Olympische Spelen tienduizenden vreemdelingen ons land zullen bezoe ken, aanleiding gevonden een manifest in 10.000 exemplaren over ons lanc te verspreiden, en zegt daarin o.m. „Laat het Nederlandscht volk zijn internationale taak begrijpen, zijn nationale waardigheid hoog houden. Deze vreemdelingen behooren met hulpvaardigheid en voorkomendheic te worden bejegend. Zij mogen niet door onze nieuwsgierige jeugd worden aangegaapt, noch gehinderd, gelijk in het verleden helaas! maar al te vaak geschiedde. Zij mogen integendeel aanspraak maken op tegemoetkoming onzerzijds. Wij roepen alle ernstige landgenoo- ten op óm tijdens de Olympische Spelen de hier verschijnende vreem delingen tenminste zóó tegemoet te treden, als wij in het buitenland zou den wenschen behandeld te zijnom hun kinderen erop te wijzen, dat ieder hunner er het zijne toe kan bijdragen om den waren geest van den Volken bond, waarvan zij op school leeren, te verwerkelijken door beschaafd en minzaam optreden jegens den buiten landschen gast van ons land. Een goede tucht bevordert de ware broederschap tusschen demenschen." 't Is jammer dat er zoo'n betrekke lijk gering aantal van dit manifes verspreid is, want al zullen wij nu niet zoo bijzonder van dat internatio naal gezelschap profiieeren, 't is toe wel goed dat onze jeugd eens hoor' hoe men zich tegenover vreemdelin (ook landgenoot) heeft te gedragen. Of wij dan in deze streek op dit punt zoo te klagen hebben. Neen, dat gelooven wij niet, al kan zoo'n her innering geen kwaad. Wel op een ander terrein wensch- j ten wij in verband met bovenstaande nog eens de aandacht te vestigen, nl. de baldadigheid, speciaal verniel zucht onzer jeugd. Wij noemen nu niet het gewone beschadigen van auto's, van kiosk, van hekken enz., neen speciaal het vernielen van ruiten. Wij zelf zijn er b.v. toe moeten overgaan alle ruiten achter in onze drukkerij langs den Winterdijk te laten dichtmetselen. L.l.Zaterdag en Zondag heeft men de laatste ruitjes, met't gaas dat er voor gespannen was en zelfs 't houtwerk er rondom vrijwel totaal ver nield. En dit is dan nog een gebouw dat in gebruik is, maar daar wacht men mee tot Zaterdag of Zondag. De daders zijn natuurlijk onbekend, en de grooten die ze kennen, meenen dat men zulks niet verklappen moet! Ergerlijk is het b.v. gesteld met de schoenfabriek in de le Zeine, van de rootere kostbare ruiten zijn een groot eel stuk gegooid Een groote schade post voor den nieuwen eigenaar. Verschillende boompjes langs Paral- elweg e.a. zijn weer ontveld; andere geheel schuin getrokken. Dit is ook't jeval in de „Burgemeester Smeele- aan* vroeger Verlengde Putstraat. Hier is met wat goeden wil en weinig kosten een mooie wandelgelegenheid te scheppen. Iets voor de Schoonheids commissie). Wij hopen dat men het nieuwe naambordje hier, alleen reeds ten respecte van de herinnering aan dezen beminden burgervader, tenminste on geschonden zal laten. Wij vinden 't niet prettig op een en ander opnieuw te moeten wijzen, maar achten het ons toch ten plicht, ook om de krachtige hulp hierbij in e roepen van ouders, onderwijzers, naast natuurlijk de politie, die^wij deze zaak ten zeerste aanbevelen. Concourshyppique. In ons vorig nummer hebben wij reeds een en ander medegedeeld be treffende het groot concours hyppique dat Donderdag 21 juni a.s. hier ge geven wordt en waarvoor in de krin gen der paardensport groote belang stelling bestaat, die blijkt uit tal van toezeggingen voor verschillende num mers. Vooral het nummer der „Olym pische voorproeven" zal de groote attractie blijken. Het comité zal alles in 't werk stel len om voor de eerste maal zoo uit stekend mogelijk voor den dag te komen, zoodat daardoor het succes zooveel doenlijk verzekerd zal zijn en ook de grondslag gelegd kan worden vooreen telken jare terugkee- rend grootsch hyppisch feest in onze plaats, waarop sportman en liefhebber vast rekent en dat voor het vreemde lingenverkeer naar onze plaats van groot belang zal zijn. Daarom zullen ook velen die deze pogingen in 't belang van plaats, paardensporten liefhebberij toejuichen deze proef die het comité neemt, gaarne willen steunen, welke onderneming vooral voor de eerste maal heel wat moeite, kosten en risico vraagt. Men is daartoe in de gelegenheid o.m. door 't schenken van een medaille, waarvan de bedragen als volgt zijn vastgesteld gouden medaille f25, verguld zilveren medaille f 15, zilveren medaille f 10, bronzen medaille f 5. De comité-leden zullen toezeggingen gaarne in ontvangst nemen en wij hopen dat velen in plaats en omgeving zich gedrongen zullen gevoelen op deze wijze van hun belangstelling te doen blijken. Gevonden in de Stationsstraat het beste en ver trouwdste adres voor alle soorten Maatwerk. Steeds de nieuwste Stoffen voorradig. Confectie beneden iedere concurrentie. Tevens een massa sor teering Hoeden en Petten. Alles con- curreerend. Aanbevelend, (adv.) J. VERAA, Tailleur. 40 jarig jubiieum. Donderdag 24 Mei a.s. hoopt een onzer vroegere stadgenooten, broeder Willibrordus, (Adr. van Wanroy, in de Orde St. Joan de Deo te Amsterdam, zijn 40 jarig jubileum in den R.K. zlekendienst te vieren. Deze dag zal voor den Jubilaris zeker niet onopge merkt voorbij gaan. Wij wenschen hem met Gods huip nog vele gelukkige jaren toe. Tom Burmanje. Onze bariton de heer Tom Burmanje zal a.s. Zondag eene matinée geven in de zaal der harmonie „De Volhar ding" te Drunen. Wij twijfelen niet of ook deze uit voering zal zich in een druk bezoek mogen verheugen. Muziekschool. Maandag 4 Juni a.s. zal in de Muziekschool de laatste les van dezen cursus gegeven worden. Wij hopen binnenkort hierop uit voeriger terug te komen. Bal Liedertafel. Daar wegens de veranderde orastan digheden met kermis, b.v. door dans tenten enz., de van ouds bekende bals der Liedertafel op Maandag en Don derdag in de kermisweek steeds minder bezocht worden, heeft de vereeniging „Oefening en Vermaak" besloten haren abonné's buiten genoemde week nu en dan een bal aan te bieden. Zoo zal het eerstvolgend bal gegeven wor den op 2er. Pinksterdag, des avonds 8 uur in de zaal Musis Sacrum. We hopen dat de abonné's door trouwe opkomst zullen toonen, de plannen der Liedertafel op prijs te stellen. De mKleine Kapel" ter Bedevaart. Zondag j.l. in het vroege morgen uur en begunstigd door prachtig weder, trok de „Kleine Kapel" der Harmonie „St. Crispijn" alhier, (be staande uit een 17-tal executanten) onder blij geschal en vergezeld van een aantal pelgrims ter bedevaart naar het Genade oord te Elshout. De tocht die door deze pelgrims werd ondernomen, werd telkenmale afgewisseld door muziek, gebed en zang, zoodat deze bede—tocht een zeer stichtelijk en devoot verloop had. Ook werd tijdens het korte verblijf aldaar, door genoemde „Kapel" het muzikale—saluut gebracht aan den Burgemeester den EdelAchtb. Heer F. v. Liempt, hetwelk door hem ten zeerste werd op prijs gesteld. Na de H. Mis te hebben bijge woond, trok men wederom in dezelfde orde^ met de muziek aan den spits huiswaarts, om tegen 12 uur onze gemeente te bereiken. Bedevaart naar Handel Zaterdagnamiddag vertrok van hier een extra—tram met pl.m. 260 deel nemers ter bedevaart naar het genade oord van O. L. Vr. te Handel, onder leiding van den WelEerw. Heer Kape laan Sanders. Al was de luchK,wat dreigend toch werd met opgewekten geest de reis begonnen. 't Was alsof de regen ons in den Bosch had opgewacht, want zoodra we waren uitgestapt om naar den Muntel te marcheeren werden de sluizen opengezet en ontlastte zich een stortbui, die den geheelen weg door aanhield en die allen in een mi nimum van tijd druipnat maakte. Te Gemert arriveerden we ongeveer half zes. Na een kwartiertje rust werd door het grootste gedeelte der bede vaartgangers den weg naar Handel te voet afgelegd. Ten ongeveer half zeven werd de processie door den Z.Eerw. heer Rector aan den Vossen- beig afgehaald. Z.Eerw. werd vooraf gegaan door een 20 tal bruidjes, waarvan de 4 grootsten het beeld van O. L. V. van Handel droegen, terwijl de kleinere, bloemendragende bruid jes, het wonderbare beeld als een eere—wacht omgaven. Onder het luiden der klokken werd daarna bid dende naar de Kapel getrokken, waar ons door den Z.Eerw. heer Rector een hartelijk welkomstwoord werd toegesproken. Aanstonds daarna droeg Z.Eerw. een plechtig Lot op, waarna de WelEerw. heer Sanders nog het woord tot de bedevaartgangers richtte. Voorzien van lampions trokken de bedevaartgangers 's avonds in optocht over 't Rozekransveld. 's Morgens voor dag en dauw waren weer velen present. Verschillenden gingen reeds om 5 uur naar de kerk van de Eerw. Paters Capucijnen, bjj het naburige „Huize Padua". Anderen woonden de H. Mis van half zes bij in de Kapel, terwijl onder de Mis van 7 uur allen ter H. Tafel naderden. Ten ongeveer 8 uur arriveerden nog een 15-tal bedevaartgangers per auto en per fiets. Ten half negen waren allen weer aanwezig op het Rozenkransveld.Om 10 uur werd door den WelEerw. heer Sanders de plechtige Hoogmis opge dragen voor de bedevaartgangers. Ten 12 uur had een plechtige Kruisweg oefening plaats. Ten 2 uur werd door den WelEerw. heer Sanders geassis teerd door 2 Eerw. Paters Capucijnen en den Z.Eerw. Rector, een plechtig Lof opgedragen, waarna de schoonste plechtigheid van den dag plaats vond, n.l. de Sacramentsprocessie, waaraan door een groot aantal personen werd deelgenomen. Hoewel ongaarne moest nu toch aan de terugreis worden gedacht. Zonder stoornis arriveerde men weer te 8.15 uur te Waalwijk. Tot slot moet hier nog vermeld, dat de orde, dank zij de goede leiding en regeling van den WelEerw. heer San ders en van het bestuur voorbeeldig was. Een woord van dank mag hun daarom niet onthouden worden. Lezing. De Kamer van Koophandel voor de Langstraat, deelt ons het volgende mede. Het Bureau voor Bedrijfsorganisa torische Adviezen, gevestigd te Am sterdam met een bijkantoor teTilburg, heeft het initiatief genomen om in verschillende plaatsen van ons land een lezing te organiseeren met het onderwerp „Afschrijving en de Fiscus". Drs. J. de Groot van dit Bureau zal over dit onderwerp een voordraoht houden op Woensdag 23 Mei a.s. des avonds te acht uur in Hotel Verwiei. De toegang tot deze voordracht is vrij. De volgende drie stellingen zullen door den heer de Groot worden ver dedigd a. Het door den fiscus gehuldigde afschrijvingssysteem is onjuist. b. Afschrijving in verband met bedrijfsresultaten is economisch ge rechtvaardigd. c. Langs welken weg moet de Hooge Raad van de onjuistheid van

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 5