JE ECHO VAX HET ZUIDEN No. 44. Woensdag 30 Mei 1928. 51e Jrg. TWEEDE BLAD. jaarmarkt te waalwijk op DONDERDAG 31 MEI 1928. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 29 Mei 1928. 'I Is misèic au uc aciioeu- induaiti'le. Naar aanleiding van het artikel „'t is misere in üe octioenindusue ont vingen wij van de Directie der D.V. 8.0, ie s-Bosch omtrent hetgeen door den heer Lflias hare Mij. betredende is gezegd, het volgende Dat de tabriek van de fa. van den bergn de grootste hier te lande is, geven wij gaarne toe, wat de lerreinopperviakte betrett, echter met personeel en productie staat zij nog ver achter bij andere groote tabrieken in Holland. .„Volgens verklaring van den heer Elias moet in een gemengd bedrijf voor ieder paar goede schoenen J.OU tot J.50 aan arbeidsloon worden betaald. Geen der fabrieken, die met de nieuwste en modernste machines der Ü.V.S.G. geïnstalleerd zijn, be talen voor een paar prima gefabri ceerde schoenen in een gemengd be drijf aan arbeidsloon meer dan onge veer gemiddeld de helft, van hetgeen de heer Elias aangeeft. Lr zijn zelfs fabrikanten, die nog minder dan/ 1.00 naar gelang de kwaliteit van den schoen behoeven te betalen. Indien deze maar ongeveer aan de helft van het arbeidsloon komen als door den heer Elias opgegeven, zoo moet men on willekeurig hieruit afleiden, dat Ut machine-instaiiatie van de ja. van den bergh alles behalve up-to aale is. Üe fabrikanten, die aan arbeidsloon slechts ongeveer de helft van het door den heer Elias opgegevene betalen, hebben hunne tabrieken ingericht met de nieuwste en modernste machines, die alleen door de United Shoe Ma chinery Corporation resp. de Ü.V.S.G. worden ter markt gebracht. üe helft der door deze fa. gepro duceerde machines kunnen door ieder een worden gekocht, terwijl de andere helft slechts in huur wordt afgestaan en reeds 75 °/0 van alle schoenfabrie ken der wereldw.o. zelfs zulke, die 100.000 paar per dag fabriceeren, ge bruiken hare machines tegen vergoe ding van een internationaal vastgelegd tarief per paar schoenen. Ook in Holland zijn nu reeds on geveer 6Ü°/0 der beste en meest noe menswaardige firma's met haar systeem geinstalleerd, daar voldoende gebleken is, dat een werkelijk goed systematisch ingerichte en georganiseerde fabriek slechts met de allermodernste en beste machines, wat qualiteit betreft, goec en concurreerend kan werken, üe huur die men per paar schoenen moet be talen, beteekent niets, tegenover de enorme voordeelen, welke haar wereld- ©nderneming met 5 fabrieken in Ame rika, Canada, Engeland, üuitschland en Frankrijk tezamen met een staf employé s van ongeveer 20.000 man met haar nieuwste vindingen aanbiedt en de hulp, die zij, door kostelooze montage harer huurmachines, geeft. üat de Ü.V.S.G. iedereen, die slechts een schuur heeft, zou installeeren, is absoluut onwaar en zeer overdreven daar b.v. in Kaatsheuvel, waar de meeste kleine bedrijven, zijnde onge veer 60 tot 70 machinale fabrieken o fabriekjes, bestaan, slechts 9 en we de oudste en bekendste ter plaatse met haar machine-systeem zijn inge richt. Het meerendeel der rest kan in hoofdzaak het internationaal vastge legde minimumquantum van ongeveer 100 paar per dag niet bereiken en moet bovendien een fabriek eersteen zekere beteekenis hebben, alvorens zij in het bezit der beste en nieuwste machines van de Ü.V.S.G. kan komen Het is verder onwaar, dat als men eenmaal in handen der Ü.V.S.G. is men nooit meer daaruit zou kunnen komen, want iedere klant van haar is in het bezit van een circulaire waaruit zeer duidelijk blijkt, hoeveel het hem zou kosten, indien hij zich voor af loop van 't contract van zijn contract verplichtingen wenscht te ontdoen. Het beste bewijs voor de groote coulance en aangename handelwijze van deze firma kan aangetoond worden door het feit, dat haar in de 28 jaar dat contracten hier in Holland met schoenfabrikanten loopen. nog nooit iets van een proces of ernstig mee ningsverschil is bekend geworden. Het is dan ook onbegrijpelijk, dat de heer Elias zich over het huursysteem der Ü.V.S.G. zoo ongunstig uitlaat De eenigste verklaring, die wij hiervoor kunnen vinden, is, dat hij van het werkelijk voor iederen modernen fa brikant groote voordeelen brengende huursysteem der Ü.V.S.G. totaal on kundig is en indien de fa. v. d. Bergh van de door ons modern ingerichte fabrieken de meeste concurrentie on dervindt, kunnen wij den heer Elias slechts aanraden, spoedig van meening en systeem te veranderen, om alsdan eveneens concurreerend, in hoofdzaak aan arbeidsloon enz. op de wereld markt te kunnen verschijnen. 40-jarig priesterfeest pastoor Knijpers üen tweeden Pinksterdag herdacht pastoor Kuijpers den dag. aai hij vóór. 4U jaren tot het H. Priesterschap werd toegelaten.Overeenkomstig denwensch van Z.E. hadden de parochianen geen openbare feestelijkheden georganiseerd, temeer waar zijn 25-jarig pastoorschap kort geleden zoo schitterend gevierd werd. Üe St. Antoniusstraat was Maandag morgen één viaggetooi toen zich te kwart over negen Dij T kleppen van 'l klokje honderden geloovigen in de richting van de kerk bewogen om de plechtige Hoogmis van half tien bij te wonen. Even voor halt tien wera de jubilaris door een rij bruiajes van de pastorie afgehaald en zoo naar de kerk geleid, waarna bij het binnen treden net zangkoor, onder leiding van den heer A. Pulles, zong de can tate „Haec est dies'4 van J. v. Schalk. Pastoor Kuijpers droeg toen een plech tige H. Mis op met assistentie van den ZeerEerw. pater üumoulin en de neeren Sanders en Beekmans, kape laans in de parochie St. Jan. Onder de H. Mts hield pater üumoulin een treffende feestpredikatie. Z.l. had tot tekst gekozen „Et Gionficabant üeum qui taiem potesialem dedit hominibus" Math. 9—8. (Üe schare verheerlijkte üod die zulk een maCht gaf aan de menschen). Pater üumoulin wees op de verheven roeping van den priester en de taak hem door God opgelegd, üan schetste spr. op welk een voor beeldige wijze de jubilaris van van daag aie verneven roeping ten uitvoer heett gebracht. Na de H. Mis werd door het koor gezongen de cantate „Priesterleven" Om 12 uur brachten de school gaande jongens en de meisjes uit deze parochie, onder leiding van de Eerw. Broeders en Zusters, een kinderhulde, die door den jubilaris dankbaar werd ontvangen, üe kinderen zongen onder leiding van den Eerw. Broeder Feli- cianus en den heer Pulles een feest lied, vervaardigd naar den tekst van den heer A. C. v. d. Heijden. Hierna bood de jeugd den jubilaris een bloem stuk aan. Onderwijl werd de belangstelling voor de pastorie steeds grooter. Onge veer halt een verscheen de harmonie „St. Crispijn" om den jubilaris een aubade te brengen. üe heer Frans Passier bood namens harmonie en werkliedenvereniging de beste wenschen aan. üe ZeerEerw. jubilaris sprak een hartelijk dankwoord tot de harmonie voor de aubade, aan de president der R.K. Werkliedenvereniging voor de felicitatie, ook namens de werklieden vereeniglngen. Hij wees er op hoe hij voor dertig jaren hier als'jong kape laan reeds een werkliedenvereniging heeft willen oprichten, maar dat ging toen niet. Hij schatte het belang eener R.K. Werkliedenvereniging zeer groot en achtte ze dringend noodig. Daarom maande Z.Eerw. alle mannen zijner parochie dringend aan zich direct aan te sluiten. Hij vroeg hun dat als een feestgave op zijn 40-jarig priester jubilé. Het is niet alleen noodig voor 't geestelijke maar ook voor 't stoffe lijke. Wat beteekent gij nu, nu de vakorganisatie niet bloeit, nu hebt ge niets in te brengen. Ge ziet 't aan den toestand van 't oogenblik. Üus mannen allen aangesloten bij de R.K vakorganisatie. Z.Eerw. betuigde nog maals zijn besten dank, ook aan den directeur, met de beste wenschen voor de harmonie en de werkliedenvereeni ging. Pastoor Kuijpers liet zijn dank woord aan de harmonie vergezeld gaan met een doceurtje onder couvert Nadat de harmonie vertrokken was kwam het zangkoor den jubilaris feli citeeren en zong daarbij zeer verdien stelijk eenige nummers. Hierna begon de receptie, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. We merkten hierbij o.a. op het üagel Bestuur dezer gemeente n.l. burge meesier Moonen en de wethouders Eibers en Smolders, het kerkbestuur van de parochie St. Jan, Broeder Overste en broeder Paulus, de heeren Jan Tielen, red. uitg. van ons blad G. J. de Vries, Hoofd der Hoogere Handelschool, A. C. v. d. Heijden e.a Natuurlijk verscheen ook het kerk bestuur van den jubileerenden herder Bij monde van den heer Adr. de Graaff bood deze als feestgave aan Z.Eerw een bedrag aan tot stichting van een „Pastoor Kuijpersfonds". De jubilaris dankte hiervoor me eenige hartelijke woorden, üe feestdag werd plechtig besloten met een Lof, waarna door de dames van den Missienaaikrlng uit de St. Antoniusparochle gezongen werd„Tu es Sacerdos" van E. Fransen. Z.Eerw. sprak toen nog een alge meen dankwoord. En hiermede was de passende en treffende feestviering geëindigd. Wij sluiten ons gaarne aan bij de vele goede wenschen dien dag pastoor <uijpers gebracht. Kon in lelijke Stoomschoenenfa briek .4. H. van Schijndel. Xaar wij vernemen bestaan er voor- loopige plannen tot belangrijke uitbrei ding der Kon. Stoomschoenenfabriek V. H. van Schijndel, zoowel wat kan toor als fabrieksgebouw betreft. Wij hopen dat de voorloopige plannen spoedig tot definitieve beslissing mo gen komen in belang van industrie en gemeente. Eerste Steenlegging Gasfabriek. De raad dezer gemeente is uitge- noodigd om a s Dinsdagmorgen ll'/41 op den eersten pnjs gegeven hadden, Alieghew J. uit liet retraitehuis Spaubeek (L.j Congresday II. Fatn Uie Boxtel. De H. Familie uit de parochie van St. .Jan zal met ongeveer 100 leden on der leiding van den WelEerw. heer Martens deelnemen aan den grooten Congresdag der H. Familie te lioxtei op 24 Juni a.s. Harmonie mSt. Janop concours. Zondag lsten Pinksterdag werd door de harmonie „St. Jan" deelgenomen aan het Groot nationaal concours te Boxtel, alwaar in de 3de atdeeling met 1Ü5 punten den 2en prijs werd behaald. Voorzeker mag dit éen mooi succes voor dit jeugdige corps ge noemd worden. üe laatste repetities waarop de beide concoursnummeis zoo subliem werden uitgevoerd waren wel ln staal hooge verwachtingen te wekken en het van dan ook niet te ontkennen dat velen deze gemeente zal worden deelgeno men. Benoeming. De heer A. J. Tervoort, leeraar gymnastiek aan de H. H. S. alhier, neeft ook dit jaar wederom zitting in de examen commissie voor de Mid delbare Akte Gymnastiek. Matinée Liedertafel. Om ruim half een begon Zondag morgen de in ons biad reeds aange kondigde volksmatinée der Liedenatel welke zien in een druk bezoek mocht verheugen. Daar de heer bars nog 'n weinig rust neemt ter herstelling van zijne krachten, werd zijn werk dumaal overgenomen door den heer H. van Heijsi. Onder zijn leicyng werden ge zongen .ln hei Woud" van bcheue- kens, „Am Rnein" van Neumann en .La Violette" van Paillard, die alle uitstekend slaagden. Als pianiste debuteerde de 12-jarige uur tegenwoordig te zijn bij de eerste steenlegging aan de nieuwe Gasfabriek alhier. Fabrieksar beider sbond. Ons werd het volgende communie qué verstrekt Tweeden Pinksterdag des middags 12 uur had in het Patronaatsgebouw een ledenvergadering plaats van de R. K. Vakafdeeling Lederbewerkers der St. Clemensparochie. De opkomst had beter kunnen zijn. Doel dezer vergadering was, behan deling van de ontwerp Loonregeling van de Federatie van Nederl. Schoen fabrikanten, als antwoord op het ont- werp-contract aangeboden door den Nederl. R. K. Fabrieksarbeidersbond. Als inleider hiertoe uitgenoodigd was aanwezig de Groepsvoorzitter de heer C. Roestenberg die de aangebo den Loonregeling artikelsgewijze in onderdeden besprak. Algemeen was men voor een con tract, doch het inzicht der vergadering maakte ernstig bezwaren tegen art. 1, 2 en 3. Niet zonder bemerking wer den de art, 7 en 9 bezien. Vooral de uitschakeling van het ver schil in loon tusschen stad en platte- landsche gemeenten, bovendien ook dat de loonen te laag getaxeerd waren voor de z.g. Jeugdklassen, meer bij zonder de leeftijden van 1720 jaar. Ook werd een aanvulling gewenscht op de technische klassen-indeeling. Üe eerste klas werd aangevuld met de z. g. houten hakzetters en neuzen inzwikkers. Uit de tweede klas werden onder de eerste geplaatsthandzwik- kers en overhalers van kinderschoeisel. Art. 3. Arbeidsduur, was men abso luut en met de meeste beslistheid tegen. Onaanvaardbaar was de normale ar beidsweek op 55 uur; evenmin aan vaardbaar een overwerkvergunning 'binnen het raam van 2500 uren per jaar, door den werkgever te gebruiken naar gelang de behoeften. Naast de oncontroleerbaarheid van dusdanigen vorm van overwerkvergunning, boven het ernstig bezwaar, dat men op deze wijze in de gelegenheid is van pa troonszijde een half jaar of meer 10 uur per dag te laten werken en den overigen tijd 6 uur of minder per dag. Aldus wordt de practische wet op de 48-uren werkweek verkracht. Verder was de vergadering van oor deel dat drie vacantiedagen en drie Feestdagen een benadeeling en beper king op den bestaanden toestand was en daarom een ernstig bezwaar, waar bij komt de bovenmenschelijke krachts inspanning waaronder gewerkt moet worden, vooral de laatste jaren. Den afgevaardigden voor de te houden Groepsvergadering werd een en ander ter bevordering opgedragen. A. s. Zaterdag zal te 's Bosch, in den R. K. Werkl. Bond, de R.K. Fabriekarbeidersbond eene Groeps vergadering houden, ter behandeling ingekomen antwoord op het door dezen Bond aangeboden contract aan de Fe deratie van Schoenfabrikanten. Deze vergadering staat onder leiding van den Groepsvoorzitter den heer C. Roestenberg. aan .St Jan" reeds een goede kans j jor.gejuffiouw Francine ljzeimaiis. Al aanstonds was het duidelijk, dat zij over een flniken aanslag en een reeds vrij groote routine beschikt. Nog dui delijker kwam du uit in het 2e num mer van Aug. de Boeck en het best wel in de 2e Rapsodie van Liszt, die werkelijk uitstekend gespeeld werd. Het daverend applaus van't dankbare publiek was reden, dat wij nog een zeer mooi nummer te hooren kregen. Voldaan veilicten om ruim halt twee de talrijke bezoekers de zoo bij uitstek geslaagde volksmatinée. STATION SSTRAAT 15. indien op het concours ook zóó ge blazen zou worden. Maar dal maakt juist een concours zoo riskant, de muzikanten voelen er zich met de juiy voor zich gewoonlijk niet zoo op hun gemak als „thuis" en ook „St. Jan" ontging niet aan de span ning van dat oogenblik en speelde weliswaar zeer goed, doch ze kon beter, üat niettemin toch de 2e prijs werd bemachtigd bewijst wel dai over het geheel de nummers er uitstekend inzaten, en dat met een beetje meer geluk het gezelschap wel in staal is tot hooger prestatie. Het zal voor de muzikanten een spoorslag zijn om zich met nieuwen ijver weer aan de repetities te wijden om zoo mogelijk nog dit jaar zich opnieuw op concours te begeven, üe lieder- tafel „Tot Bloei der Toonkunst" ver welkomde hare zustervereenigtng bij haar terugkomst aan hel station waar ook vele ingezetenen haar opwachtten, üoor den voorzitter der Liederiatel, den heer W. v. Heesch werd de harmonie in welgekozen woorden gecomplimenteerd met het behaalde succes, waarna de zangers het „Zij leven lang" van v. Paschen aanhieven Nadat men gezamelijk naar het patro- naatsgebouw was gemarcheerd werd door den voorzitter der harmonie, de neer C. v. Haren, op de hem eigen hartelijke wijze dank gebracht voor de gelukwenschen en de betoonde belangstelling. Hij gaf de verzekering dat de harmonie haar uiterste best zal doen om nog dit jaar, aan een ander concours te kunnen deelnemen. Nadat de instructeur, de heer M. v. Loon uit Loon op Zand en de direc teur, de heer Thijssen, nog eens in het bijzonder voor hun toewijding waren gehuldigd werd een glas op dit'succes gedronken in de hoop dai een volgend maal het succes van dien aard moge zijn dat de tweede atdee ling bereikt wordt. Drukte. Wanneer men de bladen leest, dan was 't overal een enorme drukte met de Pinksterdagen. Nu 't was dan ook uiigezocht weer, vooral voor buiten. Ook onze omgeving heeft daarvan zijn deel gehad. Reeds vroeg in den morgen zag men Zondag, doch vooral Maandag heele reeksen fietsers uit Gorinchem en 't geheele Overland door onze gemeente rijden en ook veel vreemdelingen verpoosden dan eenigen tijd in onze plaats. Wij namen Maandagmiddag eens een kijkje bij Roestelberg en in de Heide, daar was de drukte gewoon enorm. Uit onze plaats, uit Kaatsheu vel, maar speciaal uit Sprang Capelle en 't Overland was het aantal bezoe kers legio. Honderden en honderden fietsen, ook auto's, rijtuigen, zelfs een sierlijke ouderwetsche landauer met twee paarden En wij dachten wat zou dat een voorrecht zijn voor vele duizenden bezoekers, maar ook voor onze plaats en de geheele omgeving als we eens een fatsoenlijke weg, althans om te beginnen een flink fietspad kregen. Maar wij hebben er vertrouwen in, dat door samenwerking d.t te berei ken is. Bal Liedertajel, Maandagavond bleek weer eens overduidelijk hoe populair de bals van de Liederiatel zijn. Musis was goed bezet en er heerschie van het begin tol het eind een zeer prettige stemming onder de aanwezigen. Opening Zwembad. Hedenmiddag is wederom 't Zwem bad der Waalwijksche Zwemvereenl- ging geopend. Als het weer wil mee werken, twijtelen we niet of in de komende dagen zal van deze nuttige zoowel als aangename inrichting al een druk gebruik worden gemaakt. Ten gerieve der leden vermelden wij hieronder de dagen en uren, waarop het zwembad geopend zal zijn. Voor de Dames Zondag 9.30 12 voorm. Maandag 3—5 nam. Dinsdag 3—5 nam. Woensdag 5.30 9 nam. Donderdag 3—5 nam. Vrijdag 3—5 en 7—9 nam. Voor de Heeren Zondag 123 30 nam. Maandag 5—9 nam. Uinsdag 5—9 nam. Woensdag 2—5 nam. Donderdag 5—9 nam. Vrijdag 5—7 nam. Zaterdag 5—9 nam. Djiguiten-Kozakken. üp veelvuldig verzoek deelen wij mede, dat de Djiguiten—Kozakken— olficieren, die 11. Zondag zulk een sensaltoneele uitvoering gaven in het Sportpark te 's Bosch, voorzoover ons bekend is, a.s. Zondag 3 Juni ten 3 uur een voorstelling geven op het concours—htppique—terrein aan de Kloosterstraat te Breda. üe C. v. P. afd. D en E te 's Gravenhage waarschuwt tegen koop lui, die zich als stuurman ol bootsman op de groote vaart voordoen en Perzische tapijten en andere Oos- tersche kleeden en goederen ais echt te koop aanbieden, waarbij later blijkt dat deze goederen niet echt zijn en te duur zijn betaald. Zij zoeken hun slachtoffers voornamelijk onder uit lndië hier te lande vertoevende fami lies en wekken door hun kleeding en hun bespraaktheid vertrouwen. Overname in de dag-en weekbladen en andere tijdschriften hier te lande en in lndië verzocht. DRUNEN. Toen voor eenige weken in deze gemeente stemmen opgingen om den burgemeester bij zijn terug keer van de huwelijksreis met zijn bruid Mevr. L. Loeff-Bongaeris (dochter van den oud—minister lr. Bongaerts) een feestelijke ontvangst bereiden, kwamen spontaan alle He, beste en ,„ee„ gesorteerd adres Sport de ^bije- Jn'üers.ond r.—1 Nu door de Olympische Spelen ook e dal de ontvangst van voor fijn Maatw erk,-alsook Confectie kpi I KCI1CC1 en een prachts. jrteenng Hoeden en nog op andere y^pt^n ti1d den burgervader niet hartelijk genoeg Petten enz., tegen zeer concurreerenden voetballen de aandacht ls ^vestigd kon Onmiddellijk toog men aan 6 1 kan het o.i. van groot nut geacht a'rbeJd en werüen dfc mee8t uit- worden voor de beoefening der sport breide maatregelen genomen onder in onze gemeente, dat aan de R.K. yan den heer Le0 Sikkers, Hoogere Handelsschool waarschijnlijk voorzltlervan het comité van ontvangst. Zaterdagmiddag zou Mr. Lotff met zijne bruid en familie arriveeren. Geheel Drunen was in feesttooi. Van J. Aanbevelend, VERAA, Tailleur. B'iljar tconcours. Het bericht, vo orkomende in het no. van 1.1. Woensdaj r„ van de eindbiljart- wedstrijd WJLC.- K.O.T. is abusieve lijk vernield 9 Ju ni, doch moet zijn 2 Juni a.s. Tri dwitn. Morgenavond za 1 het triduuin begin nen voor de Congr egatie van O. L. vr. parochie St. Jam Dit ti'iduum wordt geleid door den Eerw. Pater A. van spoedig lessen in hockey, kastie, golf, enz. zullen worden gegeven op de uren voor „Lichamelijke Oefening" uitge trokken. Volkszangdag. Men deelt ons mede, dat Zaterdag alle huizen wapperde de Ncderland- sche driekleur en op tal van punten in de gemeente waren eerebogen op- 21 luli a.s. onder leiding van den gericht met passende opschriften, heer J. L. van Kempen en met bege Dank zij het heerlijke zomerweer leiding der Harmonie „St. Crispijn" waren er 1Zal,erda&m, dd^neen een volkszangdag wordt gehouden, groot aantal belangstellenden waaraan door alle kinderen van de van buiten Drunen ter been om openbare en bijzondere scholen in getuige te zijn van de hartelijke ont- sv An onHoro uPlHcnplpfl (\7\X\ het I i;. i. ,...M aüa prijs-

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 5