BE ECflOVAKHETZUIOEN Persi! Zomersproeten RECHTZAKEN. No. 45. Zaterdag 2 Juni 1928. 51e Jrg. TWEEDE BLAD. BINNENLAND. 4e Nederlandsche Katholiekendag te Maastricht. De tweede dag van den vierden Nederlandschen Katholiekendag te Maastricht werd 's morgens om halt elf geopend met een Pontificale Hoog mis, opgedragen door den Aartsbis schop Z. D. H. Mgr. v. d. Wetering. Baron van Wijnbergen sprak des middags het openingswoord dat hij besloov met een „in memoriam" aan Mgr. Callier, den verdienstelijken Kerkvorst, die den vorigen Katholie kendag te 's Qravenhage sloot met zijn zegen. Telegrammen werden gezonden aan Z. H. de Paus en H. M. de Koningin. Henri Hermans, het Limburgsche Kamerlid, hield een groote rede op de openingsvergadering. Na afloop der openingsvergadering heeft op het stadhuis de officieele ont vangst plaats gehad door het gemeen tebestuur. In de hal van het stadhuis heeft de Burgemeester tot de Bisschoppen woorden van waardeering gericht Hij verwelkomde ook de verschillende autoriteiten, speciaal de beide Maas trichtenaren Minister Lambooy en Z. Ex. Ruijs de Beerenbrouck. Des avonds om 8 uur had in de St. Servaeskerk de tweede algemeene vergadering plaats, waar als sprekers optraden Mr. Dr. L. N. Deckers en prof. J. D. J. Aengenent. „Christus Koningschap" was ook Woensdag, de eigenlijke studiedag, het algemeene onderwep. Piet Kasteel uit Rotterdam heeft ge sproken over het „Leeken-Apostolaat". Majoor v. Nijnatten sprak over het ontspanningswezen. De bekende uitgever Paul Brand sprak over den Boekhandel, een ge heel nieuwe stof voor Katholiekenda gen. Rector Bekkers hield een inleiding over de missie-actii. In zijdelings verband met de Neder landsche Katholiekendagen werden Woensdagmiddag een zestal nevenver gaderingen gehouden. Ook voor deze .bijeenkomsten was de belangstelling zeer groot. Des avonds had om half acht de 3e algemeene vergadering plaats, waarop prof. Dr. A. Barge uit Leiden een redevoering hield over: „Het Koningschap van Christus in de Wetenschap". fan Lear Black blijft bij zijn plan. Op het bureau van de K.L.M. deelde de heer H. Martin mede, dat de H.-N A.D P., het toestel, dat den heer Van Lear Black naar Kaapstad gebracht zou hebben, thans te Port Soedan is aangekomen. Vandaar zal het per boot naar Amsterdam of Rotterdam vervoerd worden. Waarschijnlijk zal dit wel Rotterdam worden, omdat men daar Waalhaven gemakkelijker kan berei ken. Besloten werd, nu de heer Van Lear Black definitief van plan is, nog maals te starten voor zijn Kaapstad- vlucht, den defecten vleugel van de H.—N. A D P. te demonteeren om het toestel grooteie vleugels te geven, van het type zooals de Fokker-fabriek er in den laatsten tijd fabriceert. Het grooter vleugel oppervlak zal het mogelijk maken, dat er ook zonder bezwear op kleine vliegveldengedaald kan worden. Grootere vleugels toch geven een grooter draagvermogen, waardoor met minder snelheid kan gedaald worden en ook de uitloop kleiner kan zijn. Dit zal in Afrika, met zijn kleine vliegterreinen, wel een groot voordeel blijken te zijn Wel had men de H.—N. A.D.P. onmiddel lijk met deze vleugels kunnen toerus ten, doch daar luitenant Koppen zijn Indische vlucht zonder moeite heeft kunnen volbrengen met een kleiner vleugeloppervlak, had men dit niet noodig geoordeeld. Ontoerekenbaar. D. S., 21 jaar, knecht te Waalwijk, thans gedetineerd, stond terecht we gens verduistering van eeniijwiel.dat hij in bruikleen had. Verdachte bekende onmiddelijk het plan te hebben gemaakt de fiets te behouden om er mee te gaan toeren. Verdachte, die er niet snugger uit ziet, kan lezen noch schrijven en zat gedurende 7 jaar, zonder eenig resul taat in de eerste klas bij het lager onderwijs. Rekenen kan hij ook niet, wel een beetje geld tellen. Thuis kookt hij het potje. Getuige M. v. d Hammen, handelaar in naaimachines, te Waalwijk, had den verdachte per fiets uitgezonden om een boodschap voor de zaak te doen. Hij kwam niet terug, doch was er met de fiets van door naar Lage-Mierde. De jongen heet „niet goed snik" te zijn, maar deed toch al twee jaar prompt de boodschappen en was eer lijk. Hij was maar voort gepeddeld zonder zich rekenschap te geven waarheen. In Lage Mierde beland vroeg hij daar onder dak bij de politie, die argwaan kreeg, omdat verdachte weg noch steg wist. Toen werd hij aan gehouden en lekte de verduistering uit. Het O.M. achtte het gewenschteen psichiatrisch onderzoek in te stellen naar de geestvermogens van verdachte en over diens gedrag den predikant van Waalwijk eens te hooren. Ook de verdediger meende, dat verdachte niet goed wijs is, vroeg een onderzoek subs de uiterste clementie. Verdachte is nooit onder behande ling van een medicus geweest. De zaak werd 14 dagen aangehou den voor deskundig onderzoek op verdachte door Dr. Casparie, zenuw arts, den Bosch. Hulp bij den brand. W. A. P. 28 jaar, mandenmaker te Vlijmen had zoogenaamd hulp verleend bij het uitbreken van brand te Vlijmen Hij had twee stukken spek wegge dragen, wierp ze over de heg en gaf ze niet aan den eigenaar terug. De rechtbank kwalificeerde het mis drijf als verduistering en veroordeelde verdachte tot één maand gevangenis straf. Een lichte straf, oordeelde de adv. gen., die het vreemd vond, dat ver dachte in hooger beroep kwam. P. hoopte op voorwaardelijke veroor deeling. Uit den staat van inlichtingen bleek dat verdachte nog al drinkt. De eisch luidde bevestiging van het vonnis. Uitspraak 11 Juni. De onvergelijkelijke Kwaliteit Zelfwerkend Waschmiddel. GEMENGD NIEUWS. Gisteravond werd de politie gewaarschuwd dat aan den Schieweg nabij de gemeente Kethel een auto te water lag. Dc auicr omgekeerd ir. de Schie. Enkele der zes inzittenden die onder den invloed van sterken drank verkeerden, hadden zich zelf kunnen redden, anderen werden door omstanders op het droge getrokken. Twee waren gewond, een van hen kon ter plaatse worden verbonden, de andere, die ernstiger gewond was moest naar het ziekenhuis te Delft vervoerd worden. De auto werd be stuurd door den eigenaar den heer K. de J., woonachtig te Pijnacker. De auto was op den smallen weg over den kop geslagen en werd zwaar beschadigd. (V.D Gistermiddag half vijf is een 15 jarig meisje uit Voorburg bij het zwemmen in zee te Scheveningen in een draaikolk geraakt. Zij kon worden gered, maar haar toestand bleek van dien aard, dat haar opneming in een ziekenhuis noodzakelijk werd geacht. Het 6-jarige dochtertje van den strandhandelaar C. is gistermiddag op het strand te Katwijk aan Zee onder een paard van den heer B. geraakt. Zij kreeg ernstige hoofdwonden en is in ernstigen toestand naar het Acade misch ziekenhuis te Leiden overge bracht. De krankzinnige José Marimou uit het dorp Pobla—de-Ferrant bij Tarragona, die ruim een week geleden acht kinderen had vermoord en verscheidene volwassenen gewond was in de bergen gevlucht. In de streek was de bezorgdheid dan ook groot en tweeduizend boeren organi seerden uit vrije beweging een klop jacht, waaraan weldra ook de gendar merie en de militaire politie deelna men. g Marimou voedde zich in de bergen met vruchten, wortelen en water uit de bronnen, en verborg zich's nachts in holen. Zondag ontmoette een patrouille nabij het gehucht Horps een onbekend persoon, die direct aanstalten maakte om te schieten. De soldaten openden het vuur en de man werd door een kogel in het hooid doodelijk getroffen. Het was José Marimou. Zondagmorgen zijn in de mijn Rantau Pandjang van de Kon. Parket vaart Mij. bij Beraoe vijf arbeiders gedood. Een werd zwaar gewond. Het ernstig ongeluk gebeurde ten gevolge van het kantelen in de ren- helling van een opzetwagen, waarmee hoewel zulks niet geoorloofd wordt, gereden werd. (Aneta) Gistermiddag wilde een motor rijder met duozitter bij Abcoude een autobus passeeren. Hij zag echter niet den luxe-auto, die uit tegenoverge stelde richting kwam aanrijden. Een botsing was onvermijdelijk. De motor met berijders werd tegen de straat geslingerd. Nadat dr. van Doorn de eerste hulp verleende werd de motorrijder, die een dijbeenfractuur en een hoofdwonde had bekomen naar het ziekenhuis te Purmerend vervoerd. De persoon die op de duo-zitting zat, kwam met den schrik vrij. Mea meldt uit Oss; Het 6 jarige eenige kind van den heer Beekers. dat achter een wagen uitkomende, door een rijwiel werd aangereden, met het noodlottig gevolg dat de stuurstang in het hoofd van het ventje drong, is onder vreeselljke pijnen aan de gevolgen overleden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. ver- dwijnen spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. HEDIKHUIZEN. In de laatste dagen zijn de meikevers uit den grond gekomen in ongekende massa's en zijn voor velen een ware plaag. Vooral doen zij nadeel aan het wilgenhout, doch ook de boomgaarden moeten 't ontgelden, daar de jonge vrucht totaal wordt afgevreten en in de omgeving b.v. in Bokhoven en Engelen is het niet beter gesteld. NIEUWKUIK. Dinsdag 29 Mei des voormiddags 10 uur had ten gemeen tehuize alhier de jaarvergadering plaats van de stemgerechtigde ingelanden van het waterschap „De^ Polder van Nieuwkuik". Een ingekomen verzoek van het plaatselijk musschengilde om subsidie tot bestrijding en verdelging schadelijke vogels, werd afgewezen. Tot 4 afgevaardigden voor de ver gadering „Binnen de Oude Maas" werden gekozen de heeren N. van Baardwijk, A, Mostermans, P. van den Brand en H. Mostermans. Door den secretaris, den heer C. F. van den Broek, werd hierna rekening en verantwoording gedaan. De rekening 1926'27 bedroeg aan ontvangsten f 1148,25'/2» aan uitgaven f 930,21. Voordeelig saldo f 218,04'/2. De begrooting 1928 '29 werd vastge steld aan inkomsten en uitgaven op f 1218,04'/a- Goedgekeurd. 1 ot bestuurslid in de vacature P. Mostermans werd met algemeene stemmen gekozen de heer A. Moster mans Pzn. 1 ot bestuursleden werden met algemeene stemmen herkozen de aftredende leden J. van den Brand Wzn. en P. van den Brand. Wegens ontslagname van den bode den heer H. van Son werd in diens plaats benoemd de heer Hub. van Engelen. In een daarvoor gehouden ver gadering besloot onze harmonie „De Eendracht" op Zondag 3 Juni a.s. haar zustervereeniging „St. Cecilia" van Haarsteeg uit te noodigen tot het geven van een concert in den tuin van den heer A. Merkx. Op een dan later te bepalen datum zal ook onze harmonie een tegenbezoek brengen aan Haarsteeg. Naar we met zekerheid verne men zal onze H. Familie onder lei ding van den WelEerw. heer van den Heuvel (Directeur) met 'n flink aantal leden deelnemen aan den grooten Congresdag der H. Familie te Boxtel op 24 Juni. CAPELLE. J.l. Woensdag bracht Ds. A. van Willigen uit Woudrichem, beroepen predikant bij de Ned. Herv. gem. alhier, een bezoek aan deze gemeente. N^ kennismaking werden onder leiding van eenige leden van het kerkbestuur en den kerkeraad de pastorie en de kerk bezichtigd. Des avonds 7 uur hield Z. Eerw. in het kerkgebouw voor een groot aantal belangstellenden een spreekbeurt. Voor de Ned. Herv. gem. alhier zal as. Zondag des nam. half drie uur optreden Ds. Anker uit 's Grave- moer. In de j.l. gehouden vergadering der gemengde zangvereeniging „'t Rozeknopje" is besloten dit jaar deel Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. 43 Je Moeder's zuster - en dat is waar, Wanneer je ziek wordt of wat raar, Of als de reis te lang je duurt, Of 't schip niet goed meer wordt gestuurd, 44 Dan stap je voor je komt in nood Maar in Egypte van de boot. Dat ligt daar zeker wel dichtbij, Nu jongen, ga dan denk aan mij. 45 Dag Jochem, jongen, 't ga j2 goed". Dag Grootje, ik ben vol goeden moed Nu 'k even bij U ben geweest Ben ik heelemaal niet meer bevreesd". Wordt vervolgd. Wereldreis van Proiessor Weetgraag, slimme Jochem en Tipple, de poes. 36 En Jochem vliegt naar Grootje heen, Nog nooit was hij zoo rap ter been, Daar komt hij blij met veel gedruisch Bij Grootje aan en stormt in huis. 37 Ze schrikt er van. Wel, malle jongen. Wat maak jij weer voor dolle sprongen. Vertel, wat is er aan de hand Je hebt zoo'n haast. Waar is de brand 38 Dat Grootje kan zoo grappig wezen, Haar bril neemt ze af ze zat te lezen, En kijkt haar kleinzoon goed eens aan, Nu is 't met Jochems moed gedaan. 39 „Och Grootje, snikt hij, 'k moet op reis, Mijn heer is knap en zeker wijs, Maar wat hij nu toch gaat beginnen, Hoe kan zoo'n wijze man 't verzinnen. 40 Amerika daar moet ik heen." „Wat zei je, Jochem, jij alleen?" „Neen, Grootje, samen met kleine Tip Gaan we op reis in 'n heel groot schip." 41 „Nu jongen, wees dan maar gerust, Je heer gaat mee en 't is je lust Toch altijd trouw voor hem te zorgen Kom, schrik niet meer en als je morgen 42 Op reis gaat met je goede heer Denk dan: Ik kom hier spoedig weer, Breng uit Amerika wat mee Voor mij en voor je tante Kee, DE MELODIE VAN HET WOUD. III. (Slot). (Sprookje) door Lily Consemulder. Nu slaat zij de oogen op en met 'n lach op de lippen wil zij antwoorden. Maar plotseling verstart haar blik bij net zien van deze vrouwen met hun don- kere koude oogen, waarin het vuur der booze hartstochten gloeit en dan ziet zij de reine oogen van vader, moeder, broeder en vriendinnen en allen die zij liefheeft. Fier werpt zij het hoofd achterover en een beslist „neen" komt over haar lippen. Doch nauwelijks heeft zij gesproken of er weerklinkt weer dienzelfden schater lach. De nevengestalten verheffen zich langzaam van den grond vreemd soortig snarenspel wordt gehoord en dan weerklinken haar liederen, vol hartstochtelijk verlangen. Weldra heb ben zij Jalomitza in haar betoovering gevangen. Zij strekt haar armen naar haar uit en zij volgt haar verder en verder. Sneller en sneller zweven de gestalten vooruit en Jalomitza volgr haar in wanhopig verlangen. Snel daalt de avond en de nacht komt. Uitgeput valt Jalomitza neer aan den voet van een ouden eik en de wouddwergen komen en dragen haar 't paleis van de schikgodinnen binnen. De poort valt toe en Jalomitza is gevangen. Een nieuwe dag Is aangebroken. Somber in Jalomitza's dorpje. Daar trekken de dorpelingen naar hun groen plateau. Zij zoeken den geheelen om trek af doch zij vinden geen spoor van Jalomitza. Langzaam vloeit de beek. De vogels zingen niet meer. Waarom zouden zij ook? Jalomitza is er niet meer. Ook in het paleis der schikgodinnen is de dag aangebroken. Jalomitza wordt gewekt d )or zachte zoete mu ziek. Zij richt zich glimlachend op van het zijden rustbed en vol verrukking kijkt zij om zich heen het is alles ook zoo mooi wat zij ziet. Kleuren zooals zij nooit gekend heeft, zoete geheim zinnige geuren, schittering van goud, zilver en edelgesteenten, zacht klate rende fonteinen, bloemen en vogels. Jalomitza gevoelt zich gelukkig en alles wat vroeger was is zij vergeten. Zij staat op en kleedt zich in een wit glinsterend sluierachtig gewaad. Dan treedt zij naar het open venster. Een 'helder lachen klinkt haar tegemoet; en naar buiten ziende ziet zij gestal ten in 't zelfde sluierachtige gewaad gekleed als zij. Zij spelen en lachen en zij vangen met haar handen de kristallen druppels op die uit de fon teinen omhoog spatten. „Kom Jalomitza, kom toef niet lan ger, maar kom naar buiten en speel met ons", zoo roepen zij haar toe en Jalomitza lacht en snelt naar buiten en den geheelen dag jubelt en lachten danst zij en laat zij haar zilveren stem over de tuinen parelen. Doch als de avond valt herinnert zij zich haar dorpje en allen die zij lief heeft. Zij denkt er aan hoe gelukkig zij vroeger was en dan schreit zij haar verlangen uit in klagende tonen en zij bidt en smeekt haar toch te verlossen van deze booze geesten die haar hebben ge vangen. Haar stem weerklinkt ver door het woud en wordt gehoord in Jalo mitza's dorpje en velen gaan uit om haar te zoeken. Zij volgen haar stem in het woud. Zij denken aan niets anders dan aan Jalomitza, Nu nog klinkt haar stem ver weg, doch, hoe dieper zij het bosch ingaan des te duidelijker hooren zij haar stem en hun hart klopt van vreugde bij de gedachte dat zij weldra hun doel heb ben bereikt. Doch de schikgodinnen zijn op haar post en zij tooveren de zoekers een heerlijke stad voor oogen. Marmeren paleizen strekken zich uit in een zee van licht. Groote tuinen die nooden tot rusten, verschijnen voor hun oogen. De schikgodinnen lachen en lonken hun toe en weldra is jalomitza's klagende stem vergeten en snellen zij vol verlangen die zee van licht tegemoet. Nog altijd klaagt Jalomitza en wacht zij op den reiziger die zich niet zal laten verblinden door is het geheim van het groote succes, hetwelk Persilheeft en daaraan alleen dankt het zijn algemeene bekendheid. Zeker, er wordt U dikwijls iets aangeboden, dat „even goed" of zelfs „beter dan" Persil zou zijn. Laat U echter niet van de wijs brengen: Persil is het meest volmaakte waschmiddel, dat 'men zich kan denken; er bestaat niets beters! Vraagt gratis brochure „De Reiniging der Wasch" b/d. Een/ge Imp.: E. Oster- mann Co. Amsterdam. Fabrikante Henkel 6. Cie., A G., Düsseldorf.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 5