120.- per too sinks FRITS VAN BLADEL Voor- en Nagras. Notaris JANSEN verkoopen Rijksvakschool te Waalwijk. Nationale Federatie voor de vakopleiding in de Schoenmakerij en den Schoenhandel. Waalwijk. Notaris van Ham Notaris CANTERS verpachten AFDEELING machinale SCHOENMAKERIJ. cursus van de Machinale öchoenmake- jaldeelmg aan de Rijksvakschool loopt lt,n einde en de oproeping voor de nieuwe cursussen heeft wederom plaats. Wij maken van deze gelegenheid gebruik, 0111 eenigszins Ago-afdeeling, Onderbewerking, l'itpoelserij, alsmede het 2e gedeelte over: Warenkennis, Bedrijfsorganisatie, Bedrijfsinrichting, Controle- en Fabrieksadministratie, Algemeene kostprijsberekening. Aansluitende aan het technische onderwijs uitvoerig het onderwijs aan ons instituut toe in de Machinale Schoenmakerij wordt onder- (e lichten en 0111 belanghebbenden op te wek ken in de moeilijke tijden niet bij de pakken ,e gaan neerzitten. Het kan niet ontkend worden, dat de cur. sUS van de Machinale Sehoenmakerij-afdee- lj„g tot heden niet die belangstelling van de yeuuighebbenden der Ned. Schoenindustrie veelzijdigheid en volledigheid betracht, heeft gevonden waarop zij recht heeft. Inlichtingen en programma worden pit kan natuurlijk niet anders dan tot verzoek gaarne verstrekt. ^•hade zijn van de Ned. Schoenindustrie zelf, temeer daar aanvragen uit andere landen ge regeld binnenkomen. Ook in de toekomst zal er steeds meer be hoefte in de schoenindustrie zijn aan goed richt gegeven, voor zoover dat voor de ma chinale schoenmakerij van belang is, aller eerst in lederbereiding, teekenen, boekhou den, machineleer en anatomie. Zooals uit het voorgaande moge blijken, wordt aan onze school de meest mogelijke op De Directeur der Rijksvakschool voor Leerlooiers en Schoenmakers te Waalwijk, VAN DER WAERDKN. geschoolde leiders en het is de taak van de Jjjksvakschool, deze praktisch en theore tisch onderlegd te leveren AFDEELING LOOIERIJ. Telken jare vestigen wij de aandacht op Reeds meermalen is betoogd, dat in de fa-1 de cursussen voor looiers, aan ons instituut hriek het geheele vak niet'meer geleerd kan gegeven, maar nog steeds is de toevloed van worden, daar moet een maximum geprodu- I hen, die aan deze oproeping gevolg geven te ceerd worden in een minimum van tijd en gering. Een van de redenen is, dat de berei- daaroin is daar voor opleiding, die dan toch ding van de verschillende soorten leder sterk altijd nog onvolledig en minder wetenschap- uiteenloopt en de meeste lederfabrikanten pelyk zou zijn, geen plaats. zich eigenlijk zouden willen bepalen tot het Op de Rijksvakschool wordt echter geen volgen van korte cursussen over hun vak en productie gemaakt, doch daar wordt den dan liefst nadat de werkzaamheden op hun- leerlingen het vak, zoowel theoretisch als j ne fabriek afgeloopen zijn. praktisch grondig onderwezen, waartoe 4 I Wij hebben als overgangsmaatregel inder- praktijk-leeraren en 1 ook theoretisch vol- tijd dan ook korte cursussen gegeven in ver komen op de hoogte zijnde leeraar aan het schillende onderdeelen van de looinijverheid instituut verbonden zijn, die den geheelen voor oudere gevestigde patroons, welke zeer da" het hoe en het waarom der bewerkingen veel belangstelling wekten. Deze korte cur- verklaren. sussen, waarbij de deelnemers 1 of 2 mid- Het doel der schooi is dus uitsluitend te dagen per week naar Waalwijk kwamen, 0111 zorgen, dat de leerlingen, iedere bewerking, de door ons uitgevoerde looiing theoretisch die de schoen moet ondergaan, zelf tech- I en praktisch te hooren verklaren, zijn, hel nisch juist kunnen uitvoeren, terwijl bij het mag hier wel eens gezegd worden, een al onderwijs» zeer veel zorg besteed wordt aan I zeer onvolledig surrogaat van wat een wer- het oeconomiscli verbruik der materialen. keiijke cursus behoort te zijn. Een dergelij- Onze school is op het gebied der schoen- I ke cursus kan de vakkennis wel iets \eibe- industrie voorzien van het allernieuwste en teren, maar kan toch niet in de schaduw mag werkelijk een model-inrichting van den staan van een regelmatigen, dagelijkschen eersten rang genoemd worden. cursus, waarbij de deelnemers praktisch zelf Wij sparen dan ook moeiten noch kosten, I alle werkzaamheden uitvoeren en daarbij de n He outtillaee zoo modern mogelijk te noodige theoretische toelichting systema tisch, maar vooral ook grondig krijgen. om de outtillage zoo modern mogelijk doen zijn, hetgeen U moge blijken uit de ver nieuwingen, die wij in het afgeloopen jaar hebben aangebracht. De inodelleerafdeeling is 11.1. uitgebreid met de nieuwe D.V.S.G. gradeer- en snijma chine; de stikkerij, waar 50 machines aan wezig zijn, is door de Singer-Maatsehappij gecompleteerd met 7 der nieuwste speciaal- machines; het leestenmagazijn is aangevuld met een 200 paar leesten van de nieuwste vormen; de stanzer ij-af deeling is aangevuld met bij de leesten behoorende stanzmessen, alsook met een geheel nieuwen hakbouw, Op den dagcursus bepalen wij ons niet tot een enkele werkwijze, maar worden vrijwel alle bestaande looiprocédés geregeld uitge voerd. Dit leidt tot een veelz(jdigen kijk op het vak, want de kennis van het eene looi- proces komt aan het andere dikwijls ten goede. Bovendien geeft de dagcursus naast de da gelij ksche praktijk de noodige theorie, waar door het „waarom" van de wijze van werken duidelijker wordt. Wij kunnen dan ook met niet genoeg aan- Examen Diploma B. Onder Rijkstoezicht gediplomeerd Maatschoenmaker.) Naar aanleiding van het feit, dat het ten vorige jare uilgeschreven examen voor Diploma B wegens onvoldoende aangifte niet kon gehouden worden, heeft de Nat. Raad der Federatie getracht de oorzaken daarvan op te sporen. Het is hem van verschillende zijden ge bleken, dat deze gezocht moeten worden in de omstandigheid dat de aanvankelijk vastgestelde regeling van het examen, die behalve een belangrijke voorarbeid der candidaten in hunne werkplaats, een tijds duur van ten minste vijf dagen voor het examen vorderde, zoodanige offers aan tijd en geld van de candidaten vergde, dat deze voor zeer velen, die in principe bereid zijn zich aan dit examen te onderwerpen, on overkomelijk zijn. Overwegende de wenschelijkheid, dat alle bekwame maatschoenmakers zoo spoe dig mogelijk in het bezit komen van dit diploma, ten einde het publiek een waar borg te geven voor de deskundigheid van de Maatschoenmakerij, meende de Nat. Raad dit zooveel mogelijk te moeten be vorderen, door de bezwaren, verbonden aan het deelnemen aan het examen, zoo klein te houden als maar even mogelijk is. De Raad heeft daarom een andere rege ling van het examen ontworpen, waarbij de duur ervan tot 2 dagen wordt beperkt en een gedeelte van den voorarbeid, bene vens van de uitgaven voor materialen, ko men te vervallen. Om misverstand te voorkomen, meent de Raad er op te moeten wijzen, dat het ver vallen van het praktisch onderwerk maken en leestklaar maken op het examen, niet beteekend het vervallen van de examen- eisch, dat men deze onderdeelen van het vak in voldoende mate moet beheerschen. De Raad is bij nadere overweging tot de conclusie gekomen, dat de examen-commis sie, hoewel zulks haar taak belangrijk moei lijker maakt, ook op andere wijze, dan aan vankelijk voorgenomen was, lean constaiee- ren of de candidaat deze onderdeelen in voldoende mate beheerscht. De Nat. Raad wekt nu alle bekwame maatschoenmakers op zich aan dit examen te onderwerpen, of zich voor zoover zij daarvoor in aanmerking komen, als „Over- ganger" op te geven en alzoo in hun eigen en in het algemeen belang het streven der Nationale Federatie te ondersteunen. fr. hessels, Secr. bestaande uit 16 vormen, terwijl tevens is drang de looiers op hel hart drukken: Zendt opgesteld geworden de nieuwste 3-zijdige openstanzmachine van de D.V.S.G. In de zwikkerij-afdeeling is geplaatst de krammennaadmachine van de fa. Waltlier en Co. voor McKay-Welt, terwijl de Ago-af deeling is uitgebreid met 3 nieuwe machi nes voor het schrooien, likken en schuren van L-XV hakken en tenslotte worden door ons op het moment onderhandelingen ge voerd met de D.V.S.G. over het vernieuwen van onze Good-Year-installatie, zoodat ook uw jongens naar de Vakschool, willen zij een leidende plaats in uw bedrijf kunnen vervullen, want van hen wordt in onzen tijd veel meer gevraagd dan in vroegere tijden voldoende was. De moderne looier moet zijn vak niet alleen kennen, maar ook begrijpen. Hij moet, wil hij de toenemende concurren tie het hoofd kunnen, bieden, het practisch en theoretisch, maar ook administratief en oeconomiscli beheerschen. Het is niet meer voldoende, 0111 eventjes deze afdeeling na verloop van enkele maan-1 gauw een paar werkwijzen al te kijken, ol den haar tijd geheel bij zal zijn. I zich te laten vertellen. Het onderwijs aan de Rijksvakschool is I Juist in den tegenwoordigen tijd, waar de gesplitst in twee gedeelten, n.l. Bovenwerk- kuiplooierij met groote moeilijkheden te en Onderwerk, zoodat beide af deelingen kampen heelt, o.a. omdat ze door den langen ieder 1 jaar duren. looiduur zoo onzeker is wat rentabiliteit be lli de Bovenwerk afdeeling wordt prak- treft, waardoor meerdere belangrijke bedrij- tisch het volgende uitgeoefend: Modelleeren van onderwerk, Leestenmaken, Modelleeren van Bovenwerk, Snijden van overleder, Vaststellen netto voétenmaat dei- modellen, Voorbereiding-stikken, Stikken der schachten, terwijl theorie gegeven wordt over: Modelleeren van onderwerk, Algemeene leestenkennis, Modelleeren van bovenwerk, Snij derij-afdeeling, Overleder-calculatie, Voorbereiding-stikkerij, Stikkerij-afdeeling, alsmede het eerste gedeelte over: Warenkennis, Bedrijfsorganisatie, Bedrijfsinrichting, Controle- en Fabrieksadministratie, Algemeene kostprijsberekening. In de Onderwerk-afdeeling worden door ven komen stop te liggen, is het dubbel 1100- dig, dat ieder en speciaal de jonge krachten, de Rijksschool voor Leerlooiers te Waalwijk bezoeken, 0111 met den modernen tijd reke ning te kunnen houden en zich een bestaans mogelijkheid te verzekeren. Dat onze looiers zich toch eens de moeite getroosten, 0111 de berichten uit andere lan den te lezen, waaruit zij zien kunnen, dat overal de looiersscholen sterk bezet zijn en waarom? Omdat de moderne looinij verheid zulks noodig maakt. In sommige landen duurt de cursus zelfs 2 jaren en toch hebben de looiers er daar den tijd en kosten voor over, om toch maar gelijken tred te houden met de ontwikkeling en zoo de concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Noodig is dus het dagelijksch werk in de looierij van onze school gedurende minstens een jaar, onder voortdurend toezicht, waar bij steeds weer de uit te voeren bewerkingen worden voorgedaan en verklaard, en de theorie met de praktijk hand in hand gaat, zoodat zoowel de theorie van het looien, als de leerlingen de schoenen onder leiding van I de chemie, de bedrijtsboekhouding, oecono- de leeraren, geheel zelfstandig gemaakt, dus mie en machineleer onderwezen worden, vanaf het stanzen tot het afwerken toe. Dit is de eenigste weg, die onze looinijver- De fabricage systemen, die hierbij worden I beid kan helpen, die voert naar een goede toegepast zijn de volgende: Handwerk, Handzwikken en Machinaal houtge- pend afwerken, Mc. Kay met rand en tusschenzool, Mc. Kay-Welt met rand en tusschenzool, Goodyear (uitsluitend heerenwerk), Ago (uitsluitend dameswerk), terwijl theorie gegeven wordt over: Stanzerij-afdeeling, Zooileder-calculatie, Zwikkerij-afdeeling, Goodyear-afdeeling, opleiding van den modernen bedrijfsleider en meesterknecht. Deze weg te bewandelen is in de allereer ste plaats niet ons, maar uw eigen belang. Daarvoor behoeft U ons slechts een jaar uw zoons af te staan en gij zult daarvan in ruime mate de vruchten plukken. Aan belanghebbenden worden zoowei mondeling als schriftelijk nadere inlichtin gen verstrekt, terwijl het programma cp aanvrage wordt toegezonden. De Directeur, VAN DER WAERDEN. Oproep voor deelname aan het te houden examen voor Onder Rijkstoezicht gediplomeerd Maatschoenmaker Diploma B.). Het examen voor Diploma B (Onder Rijkstoezicht gediplomeerd Maatschoen maker) zal in 1928 gehouden worden in het gebouw van de Vakschool voor Schoen makers, Crispijnstraat 50 te Den Haag, op Dinsdag 14 en Woensdag 15 Augustus, of op Donderdag 16 en Vrijdag 17 Augustus van 8 12 en van 13.50-18 uur. Het is van den omvang der deelname afhankelijk, of het examen slechts éénmaal 2 dagen of weemaal 2 dagen zal worden gehouden. 5ij aangifte kan worden medegedeeld aan welke van de twee aansluitende dagen Dinsdag en Woensdag of Donderdag en Vrijdag men de voorkeur geeft. Zooveel mogelijk zal daarmede dan rekening gehou den worden bij het oproepen der candidaten. Aan geslaagden wordt een diploma en een zakdiploma uitgereikt en zij zijn ge rechtigd, onder de daarvoor vastgestelde voorwaarden, tot het voeren van een emaille gevelbord, waarvan het model door Z.E. den Minister van Onderwiis, Kunsten en Wetenschappen is goedgekeurd. De candidaten moeten vooraf inzenden. Omtrent termijn van inzending volgt later gericht). a. 2 paar heeren maatleesten en paar dames maatleesten, met voetafdruk, voet- omtrek en omvangsmaten, met geschreven toelichting van de gevallen. b. 2 Gipsafgietsels, liefst van 2 der voe ten, waarvoor de leesten onder a. genoemd, gemaakt zijn. c. Voor elk paar leesten, onder a. ge noemd, het grondpatroon en de patronen der onderdeelen, voor de daarop gemaakte schoenen. N.B. De ingeleverde leesten, gipsafgiet sels en patronen moeten geheel door den candidaat zelf zonder eenige hulp van anderen gemaakt zijn. Op het examen moet bovendien gemaakt worden a. Naar keuze 1 heerenleesten 1 dames- leest (uit ruw gedraaide leesten) of 1 paar heerenleesten en 1 paar damesleesten (ver maken van afgewerkte confectieleesten) vol gens op het examen op te geven geval en model. b. 4 verschillende snitten patronen voor maatleesten (grondpatroon) volgens opgave der examencommissie. Hel theoretisch examen omvat Mondeling Anatomie, maatnemen, afgipsen, leesten maken. Bovenwerk en onderwerk maken aan maatschoeisel. Materialenkennis en kostenberekening. Uitsnijden zool- en overleder, stoffen, etc. (beleggen met patronen). Schriftelijk1 Boekhouden en kostenberekening. Boven- en onderwerk maken (opstel). Voorwaarden, vrijstellingen en eischen, behoo rende bij het Reglement voor het Examen Diploma B. Zij die aan het examen wenschen deel te nemen, moeten den leeftijd van 23 jaar hebben bereikt en een verklaring afleggen a. dat zij de lagere school met vrucht hebben gevolgd (zoo dit onmogelijk blijkt, kan hiervoor vrijstelling gegeven worden). b. dat zij ten minste zeven jaren in het schoenmakersvak werkzaam zijn geweest. Zij die aan een vakschool voor schoen makers als bedoeld in art. 2, eerste lid, der Nijverheidswet, het eindexamen met gunstig gevolg hebben afgelegd, kunnen, wanneer zij den 21-jarigen leeftijd hebben bereikt, enkel op grond van een getuig schrift waaruit zulks blijkt, tot het examen worden toegelaten. Zij die in het bezit zijn van een acte ^J.P. (leeraar Schoenmaker) of die blijkens over te leggen examen-cijferstaatje, bij het examen van deze acte een voldoende cijfer verkregen voor de vakken b, c, d, e, h en j van dat examen, zijn vrijgesteld van het examen, behalve voor de vakken C. en D. genoemd in het programma van eischen voor dit diploma. Het inleggeld voor deelname aan het examen bedraagt f25.— en moet vóór 15 Augustus a.s. per postwissel opgezonden worden aan den Secretaris-Penningmeester van de Nationale Federatie voor de vakop leiding, den heer F. Hessels, Reinkenstraat 68, Den Haag, bij slagen wordt alsnog f5 betaald voor het diploma. Het examengeld voor bezitters van acte N. P. bedraagt f 15 waarvan f10. - als inleggeld moet worden gestort. Zij die aan het examen wenschen deel te nemen, moeten het in dit nummer voor komende inschrijfformulier A. volledig in gevuld vóór 1 Juli a.s. opzenden aan het adres van den Secr.-Penn. voornoemd. Exam en -eischen a. Kennis van alle voorkomend herstel werk aan schoeisel. b. Kennis van de samenstelling en func tie van het menschelijk lichaam, in zoover het in betrekking staat tot voet en been en in verband daarmede aan maatschoeisel te stellen eischen. c. Kennis van het maatnemen en van het maken van voetafgietsels in gips. d. Het maken en vermaken van leesten naar den individueelen voeDorm, voor verschillende modellen en soorten schoeisel, zoowel voor normale voeten als voor voeten met geringe afwijkingen, e. Het maken van patronen voor het bo venwerk van verschillende soorten schoeisel. f. Kennis van de bereiding van verschil lende sdbrten zool- en overleder, die voor maatschoeisel gebruikt worden. g. Beoordeeling van de voor maatschoei sel benoodigde grondstoffen, op kwali teit en bruikbaarheid voor verschillen de doeleinden. h. Het doelmatig uitsnijden van zool- en overleder en textielwaren (grondstoffen i. Het leestklaarmaken van diverse soor ten bovenwerk. j. Het maken van onderwerken aan schoei sel, hout gepind, hand doorgenaaid, gelijmd, randgenaaid mti gesloten en open kant met verschillende modellen hakken in leder en hout. k. Bekendheid met de voor de maat schoenmakerij doelmatige boekhouding en kostenberekening. Overgangsbepalingen Aan iemand die den 1 Augustus 19.8 den leeftijd van 4 jaar heeft bereikt, kan gedurende twee jaar na aanvang van het eerste examen, zonder dat door hem aan het examen wordt deelgenomen, een Di ploma B worden uitgereikt. Zij die hiervoor in aanmerking wenschen te komen moeten voor 1 Juli a.s. het hier voor in dit blad voorkomende formulier B invullen en voor 15 Augustus a.s. het in leggeld, zijnde f25.— per postwissel op zenden aan den Secr.-Penn., onder over legging van Een geboortebewijs Een opgave van personen bij wie en den termijn gedurende welke zij hun opleiding in het vak van maat schoenmaker hebben genoten. Waar en hoelang zij als maatschoen maker, hetzij alsgezel of patroon, werk zaam zijn geweest. (zoo mogelijk) een opgave van perso nen, die zij in het vak hebben opge leid. Een opgave van een drietal personen, die in staat zijn omtrent hun bekwaam heid inlichtingen te verstrekken. De examen-commissie kan zonder opgaaf van redenen een of meer van bedoelde personen wraken. Eene verklaring dat zij bereid zijn de examen-commissie alle inlichtingen te verstrekken, die deze noodig acht om zich een oordeel te kunnen vormen omtrent de bekwaamheid van den aanvrager. De examen-commissie kan op de aan- ADVERTENTIëN. te Kaatsheuvel, 40638 zal ten verzo ke van den Heer JAN MUSCU3, Donderdag 7 Juni 1928 's avonds 7 uur. in het Hotel VAN DEN ASSEM aldaar, evenals in 19')7, publiek verpachten wassende achter 't Raad huis te Kaatsheuvel. te Waalwijk, -40641 zal In het openbaar op Dinsdag 12 Juni 1928, 1e. des voorm ll uur in het Café GOVAERTS (de Twee Kolommen) te Waalwijk, namens de Gemeente Waal wijk, de Heeren Timmermans q.q. den Buitenpolder van Waalwijk, Erven Ribblus, J. Vermeer, W. van lersel, Fam. Piggen, H Stam, M. Heijmans e.a. 2e. des nam. 3 uur in het Café van VAN DER MEIJS te Besoijen, namens den Arme van Udenhout, de Heeren Vermeer, H. Brckelmans, Ver hoeven, J. Claesen, e.a. te Drur.en, 40635 zal ten verzoeke van de Erven ZEGER THEOD VAN DE WIEL op Dinsdag 12 Juni des nam. 5 uur bij inzet ter herbtrge van LOUIS PRINSEN te Vlijmen en op Dinsdag 26 Juni des nam. 5 uur bij toeslag ter her- berge van MARTINUS VER BOORD te Vlijmen in't openbaar Onder de Gemeente Vlijmen KOOP 1 Een ptrceel Bouw land in .De Vijf Hoeven" sectie B nummers 1489, 1490 en 1491 samen groot 35 50 aren. In huur bij Jan Hendr zn. van E' gelen tot 11 November 1937. KOOP 2. Een perceel Bouw land in den „Qrooten Naakten Hoek" sectie A nummer 607, groot 14 50 aren. In huur bij Joh van Kuijk Am zntot 11 November 1931. KOOP 3. Een perceel Bouw land op de Hooge Helde, sectie H nummers 2970 en 2971, samen groot 26 70 aren. zijnde het meest oostelijk gelegen perceel. In huur bij Piet van Qogh tot 11 November 1928 KOOP 4. Een perceel Bouw land op de Hooge Heide, sectie H nummer 2564, groot 31 00 aren, zijnde het in het midden gelegen perceel In huur bij Jan de Qroot tol 11 November 1930. KOOP 5. Een perceel Bouw land op de Hooge Heide sectie H nummers 2032, 2033 en 2034 samen groot 25 30 aren, zijnde het meest westelijk gelegen perceel. In huur bij Piet van Qogh tot 11 November 1928 De huurp nningen over 1928 vrage om uitreiking van een diploma zon- zijn voor de koopers der deelname aan het examen, afwijzend Qrond en polderlasfen vanaf beschikken, zonder opgaaf van redenen. 1 Januari 1928 voor rekening Afgewezenen behouden het recht, onder der koopers. dezelfde voorwaarden als anderen, aan een J Betaling der kooppenningen der volgende examens deel te nemen. zes weken na den toeslag. B. C. D. E. F. ru VAN HELLENBERG-HUBAR, VoorZ. I 1 J.«-V-* /\/1 n«*n nn Kn/lni 1 fc Inulhl' Roode Geraniums

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 7