Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. r en m Witte ftozen AcmntanlsMoor: M. A. H. (Menus ^WMLWUK» FEUILLETON Alle Accountantswerkzaamheden NUMMER 47. ZATERDAG 9 JUNI 1928. 51e JAARGANG. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. In Den Haag is Dinsdag een be langrijke vergadering gehouden ter bespreking van het wetsontwerp op de Naamlooze Vennootschappen, dat bij de Eerste Karner aanhangig is. Op deze vergadering is o.a. het woord gevoerd door den heer J. P. j. Assel- bergs, voorzitter van de Algemeene R.K. Werkgeversvereniging. De heer Asselbergs heeft tegen dit ontwerp argumenten aangevoerd, wel- ke ook buiten den kring van aandeel houders der N. V. belangstelling ver dienen. Het gaat nl. over de verhou ding van kapitaalgevers en arbeid- gevers, over de rol en het recht der geldschieters in het productieproces. Spreker noemde den geest van het ontwerp „ondemocratisch" en „mam? monnistisch". Ziehier waarom: „Wanneer men de stemming in de Tweede Kamer nagaat en wanneer de geruchten omtrent het voorloopig ge voelen der leden van de Eerste Kamer juist blijken te zijn, dan klinkt het misschien wat vreemd, wanneer ik het ontwerp Donnet niet democratisch noem. Immers de partijen die't woord „democratie" in haar naain hebben opgenomen, de Sociaal—Democraten en de Vrijzinnig—Democraten schijnen beiden aan dit ontwerp het hart ver pand te hebben. Wanneer ik deze mentaliteit goed begrijp, dan komt de adhaesie der sociaal—democraten voort uit de ge dachte, dat de belangen van derden beschermd moeten worden tegen de groote en toenemende macht van de leiders der omvangrijke kapitaal- associaties. 56). „Het is goed, dat hij vertrekt", her haalde zij koel. „Ik spreek niet alleen om mijnentwille, want hij schijnt mij hier in 't slot meer bekend te zijn, dan misschien ook voor jou wenschelijk is. „Wel zoo!" sprak Hochwald sarcas tisch. „Maar", vervolgde hij, niet zon der een zekere mate van scherpte, „je kunt gelijk hebben bet is een stui tend gevoel, gasten bij zich te moeten dulden, waarvan men weet, dat zij bet huis huns gastheers doorsnuffelen en zich wat zij vinden voor hun eigen doel ten nutte trachten te maken." „O maar wanneer er niets te vin den is „Zulk soort mannen van eer verstaat het altijd, het skelet in huis te vinden", antwoordde Hochwald droogjes. „Maar en Sigrid deed een stap nader, met van inwendige, onnatuurlij ke opgewondenheid schitterende oogen en roode wangen, „maar hij zal geen gebruik maken van hetgeen hij gevon den heeft. Daarvoor heb i k gezorgd, ik Hochwald zag zijne schoonzuster verwonderd $an. Is de uitbreiding van de werkings sfeer der N. V. een verschijnsel, dat volgens socialistische opvattingen in- druischt tegen het algemeen belang? Wanneer wij het socialisatie-rapport der S.D.AP. raadplegen, dan blijkt, dat juist in de ontwikkeling van het grootbedrijf het begin der vervulling wordt gezien van den toekomstigen heilstaat. En wanneer wij nagaan, hoe de sociaal- democraten zich de inrichting van het gesocialiseerde bedrijf en ook van het gereorganiseerde staatsbedrijf hebben gedacht, dan vinden wij tel kens weer de stelling verkondigd, dat het moderne overheidsbedrijf de soe pelheid moet vertoonen van de N. V. Zeer uitdrukkelijk wordt voor de leiding der gesocialiseerde onderne mingen de grootst mogelijke vrijheid voorbehouden. Wanneer die vrijheid niet aanwezig zou zijn en het bedrijf te sterk onder den invloed zou komen van de aandeelhouders (in casu de overheid) dan zou dat bedrijf geen mogelijkheid van voortbestaan, laat staan van bloei, vertoonen. Doch afgescheiden daarvan: Is het een uit vloeisel van democratie,* dat het bezit van aandeelen zonder meer, het recht geeft om het laatste woord te spreken over de productie? Is het juist, om in naam der demo cratie een wetsontwerp te verdedigen, dat bijna uitsluitend de Hnantieel technische zijde van dezen associatie- vorm naar voren brengt en geen vol doende oog heeft gehad voor de sociale zijde, die er onmiskenbaar ook aan vast zit? Ik vraag mij af, of het gros van de aandeelhouders wel eenig gevoel heeft voor de sociale beteekenis van een groot-bedrijf. Is voor de meeste onder hen het aandeel in een onderneming iets anders dan op zijn best een be- tegging en op zijn slechts een specu latie—object Degene, die voor de onderneming als zoodanig hart hebben, niet alleen „Onnoodige gedienstigheid, lieve Sig rid", zeide hij, terwijl hij de schouders ophaalde. „Laat den man toch zijn ge noegen. Dat mogen jij en ik hem niet beletten." „Maar Spini is een gevaarlijk mensch „Werkelijk? Rechtbank en politie hè? Wanneer hij zich daar wil laten uitlachen, zul jij hem dat toch niet kunnen beletten. Misschien is de zaak hem zelfs heel duidelijk." En met deze woorden knikte Hoch wald zijne schoonzuster toe en bracht Hans ten Winkel de reisflesch, die hij voor hem had gevuld. Bijna tegelijker tijd kwam er een bediende binnen met de boodschap, dat het rijtuig voor was, en daar de trein van Spini slechts een weinig vroeger vertrok dan die van den heer Ten Winkel naar Hamburg, zoo maakten beiden van hetzelfde rij tuig gebruik. Het afscheid van den zanger was van alle kanten zeer harte lijk bij dat van Spini was ook alles even beleefd en volgens de regelen der etiquette, maar overigens heel koel. Alleen mevrouw Chrysopras noodigde Spini op al hare toekomstige „avond jes" in Florence uit, en toen hij daarna voor Sascha stond, kon zij niets anders dan hem een koude, bevende hand toereiken voor de laatste maal waar schijnlijk. Alleen Fuchsia ontbrak bij het af scheid der beide heeren. Toen het rij tuig weg was, besloot men de zee, die altijd nog tamelijk hoog was, van het terras uit te gaan bekijken, waar wind. schermen waren opgesteld, om tochten tegen te gaan. Boris liep intusschen, voortdurend „F uchsiaF uchsia voor de doode productiemiddelen, maar meer nog voor den levenden mensch, die in die onderneming het brood verdient voor zich en voor zijn gezin, niet alleen voor het dividend, maar meer nog voor de gestadige uitbreiding van de zaken met de daaraan gepaard gaande verruiming van arbeidsgelegenheid.... zij en niet de aandeelhouders hebben het recht, om het zoo maar eens uit te drukken, voor zich den titel van weldoeners der menschheid op te eischen. In een prae—advies van pref. dr. Ch. Raaymakers, jifgebracht voorden partijraad van c.e R.K. Staatspartij over een onderwerp dat met de demo cratie in nauw verband staat, lees ik op blz. 73: „De eerste de beste oude juffrouw, die een paar aandeelen heeft ge kocht, kan invloed uitoefenen op de leiding eener onderneming; de arbeider, die dag in dag uit, jaar in jaar uit zijn levenskracht ver bruikt in het productieproces heeft absoluut niets te vertellen en moet mi Br'«3-13*4^1 ii schreeuwend, het slot door, om zijne vrouw te zoeken, en vond haar einde lijk in een der kamers, die aan het salon grensden, liggend op een beren vel, waar zij, zonder aan haar gezicht te denken, in haar zakdoek hevig lag te snikken. „Mijn hemel, Fuchsia! Wat scheelt je nu?" vroeg Boris verwonderd. „Mijn hart breekt", steunde zij, en terwijl zij opsprong hield zij Boris haar beide blanke vuistjes dicht onder den neus. En jij bent er de schuld van", schreeuwde zij hem toe. Boris deed een stap achteruit en barstte toen in een onbedaarlijk lachen uit. „Maar, Fuchsia, wat zie je er uit!"' riep hij. „Je gezicht zit vol met vlek ken! Het is om zich dood te lachen hahahaha De tranen in Fuchsia's oogen droog den plotseling op met één sprong, evenals de kat op de muis, snelde zij naar den spiegel toe. „Als een getatoueerde Indiaansche vrouw", proestte Boris het uit van het lachen, terwijl hij achter haar stond en hij had geen ongelijk. Het laagje rozerood blanketsel, een grootere hoe veelheid karmijnrood op de lippen, 't donkere bruin der oogharert en wenk brauwen, de interessante blauwachtige kring om de oogen, en eindelijk het fijne parelpoeder, hadden zich door de tranen tot een eigenaardige marmer- kleur vermengd, die aan de pikante trekken van vorstin UkatschinChry sopras zekere wildheid gaf. Een paar oogenblikken bleef de schoone Fuchsia verwonderd in den spiegel staren, ter wijl Boris haast de kramp kreeg van 't (Lid van het Ned. Inst. van Accountants) Koningsweg 7 PEN BOSCH. Telef.1107. als: inrichten, omwerken, controleeren van boek houdingen, onderzoek op administratief en finantieel gebied. - Balanscontrole. 40511 Speciale afdeeling. Belastingadviezen. zich vergenoegen met een louter passieve rol." Ik wil aannemen, dat deze geleerde professor van oordeel is, dat ook de ondernemer, de leider van een bedrijf behoort tot de categorie van arbeiders, die hun leven geven aan de zaak, die aan hun zorg is toevertrouwd. Ik voor mij reken die leiders tot de hoogste trap van de arbeiders. Wordt dit wetsontwerp ook door den Senaat aanvaard, dan zal in naam der democratie „de eerste de beste oude juffrouw, die een paar aandeelen heeft gekocht" op een hooger plan worden geplaaist dan de fabrikant, aan wiens energie, doorzicht en kennis het te danken is, dat in Nederland in vijf en twintig jaren tijds ondanks veel tegenwerking een industrie uit den grond is gestampt, waarop ons volk terecht trolsch mag zijn. Ten slotte noemde spreker het ont werp „mammonnistisch" Grondslag van dit ontwerp is, dat het bezit en net bezit alleen, recht geeft op macht. Wie het kapitaal heeft, heeft de productie. Daarnaast wordt het zelfstandig recht van den leidenden arbeid niet erkend. Overal waar het vermeende belang van den aandeelhouder botst met het inzicht van de leiding, kiest het ontwerp de zijde van den bezitter. lachen, en toen draaide ze zich snel als de bliksem om zij hief haar kleine rechterhand op een eigenaardig klet send geluid en met half verborgen gezicht vloog Fuchsia den vorst, die juist binnenkwam, voorbij en zocht 'n stil plaatsje in hare vertrekken op. „Wat was dat toch?" vroeg Hoch wald verwonderd. „Ik hoorde je daar even zoo lachen." „Jawel, en daarvoor heeft zij mij ge slagen," beklaagde Boris zich woedend, terwijl hij zich de linkerwang wreef. Hochwald schudde het hoofd. „Kinderen, dat gaat zoo niet lan ger," zeide hij op half ernstigen, half gekscherenden toon. „Zij sluit je van haar bezittingen uit, zij geeft je oorve gen „Ik vraag wel excuus, oom, het was de eerste," verdedigde Boris z'n vrouw. „Dat moet anders worden," ging de vorst voort. „Jawel! Dat moet anders worden," sprak Boris opgewonden. „Van mor gen af, oom, geldt mijn wil en mijn woord alleen in huis. Wil u wedden?" En zoo was het, en wel om de een voudige reden, dat in het huis Ukat schinChrysopras Boris den volgen den morgen alleenheerscher was en niemand zijn wil meer in den weg stond. Want toen hij tamelijk laat wak ker werd, kwam hij tot de onaangena me ontdekking, dat Fuchsia niet alleen niet meer sliep, maar in het geheel niet meer te bed lag, daarentegen vond hij op zijn toilettafel een brief op licht groen, dik papier, met glimwormen in een der hoeken en in dezen brief stond met Fuchsia's duidelijk koopmans schrift het volgende te lezen Wanneer men het ontwerp bestu deert, dan stoot men telkens weer op de vraag: „Waarom heeft de ontwer per deze zaak aldus en niet anders geregeld En telkens weer moet het antwoord luiden„Omdat het ontwerp een zijdige bescherming wenschte te geven aan degenen, die geld in de onder neming hebben gestoken". De heer Asselbergs concludeert als volgt: „Ik behoef na het voorafgaande wel niet te herhalen, dat dit ontwerp voor mij onaannemelijk is. Het strijdt met de beginselen, waarop een goed geordend bedrijfsleven behoort te be rusten, het keert de verantwoordelijk heden om, het zet de aandeelhouders op den troon, die rechtens toekomt aan den ondernemer, het maakt van de leiders per productie marionetten. Moge daarom de Eerste Kamer na rijp beraad, doch welbewust het Nederlandsche volk voor de wetgeving van dit ontwerp behoeden". MlJNHARDTs Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. „Dearest Boris! Het verlangen van mijn hart vol gend, verlaat ik je. De liefde is geen verdichtsel, zooals ik altijd heb ge dacht, zij bestaat en zij is mijn hart binnengeslopen. Our marriage was an entire mistake 1). Daarom verlaat ik je en volg den man mijner liefde. Tk zal je later wel schrijven of enwanneer wij onze appearance before the Divorce Court 2) zullen maken. Jelui hebt toch wel een Divorse Court in Rusland? Zoo niet, dan laten wij ons in Ameri ka scheiden, daar gaat het heel ge makkelijk. Je bent echter werkelijk quite a dear boy 3), maak dus geen fuss 4) o m de heele geschiedenis, like a good soul 5). Mjjn goed te Rome kun je mij; nasturen adres schrijf ik wel later. En vergeet niet het zilver uit de Bank te halen en mij op te zenden. Mijne juweelen heb ik bij mij. Als een aandenken aan mij, schenk ik je de beide Orloff-dravers doeli neen, stuur ze mij maar liever, ik kan zo ge bruiken met mijne rijpaarden. Je kunt de schimmels houden, beter nog de Graditzer merrie voor de wedrennen. Stuur mij toch maar liever de heele stoeterij. Vergeet ook, de rijtuigen niet. En denk in vriendschap aan je Fuchsia. 1). Ons huwelijk was volkomen een misrekening. 2). Voor het Hof van echtscheiding verschijnen. 3) Een goede jongen. 4) Opschudding. 5) Als een goede ziel. Wordt vervolgd. e Echo van het Zniden, Waalwybscbe en Langstraatsclie ('oiiiaiil, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, ens. franco te zenden aan den Uitgever. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. By contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrydag des morgens om uiteriyk 9 uur in ons bezit eyn. van „DE EOHO VAX HET ZUIDEN". Uit het Duitsch van ECFEM1NA VON ADLEK8FEI.D-BALLE8TBEM. V/N ft^ctKtklHC CC HET LfcVtfl a

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 1