BE ECHO IIIN KET ZUIDEN DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 8 Juni 1928. No. 47. Zaterdag 9 Juni 1928. 51ste Jrg. I der Kamers van Koophandel, inzake de opheffing van de Zakelijke Bedrijfsbe> lasting, door alle Kamers, alleen die van Heerlen uitgezonderd, is onder teekend, wordt voor kennisgeving aan genomen. Eveneens het bericht van het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat naar aanleiding van het verzoek onzer Kamer, besloten is tot invoering van een statistiek van voortbrenging en verbruik voor leder en dat voor het eerst gegevens zullen worden verza meld over 1928. De met de Gedeputeerde Staten ge voerde correspondentie inzake de ver plaatsing van de centrale tuigpaard- hengstenkeuring van Breda naar Waal wijk, zulks in het belang van de fok kers in het Land van Heusden en Ailte. na, heeft tot resultaat gehad, dat de Provinciale Commissie voor de Paar denfokkerij, voor het geval de tuig- paardfokkers unaniem aan een afzon derlijke centrale keuring van tuig- paardhengsten de voorkeur geven, zal overwegen in hoeverre aan die wen- sclien in het belang der fokkerij kan worden tegemoet gekomen. Vergadering der Kamer van Koophan del en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk, gehouden op 7 Juni 1928, ten raadhuize aldaar, des namiddags ten half drie. Zestien leden zijn tegenwoordig, 8 van de afdeeling Grootbedrijf en 8 van de afdeeling Kleinbedrijf. Voorz. B. Timinermans-Verschure. Secretaris. M. A. J. van Liempt. De Voorzitter opent de vergadering. Hij deelt mede, dat de leden Van Loon en Schellekens bericht van verhinde ring hebben ingezonden. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd vastgesteld. Aan de orde: I. Installatie van den heer C. Jan sen te Geertruidenberg. Nadat de geloofsbrieven zijn onder zocht en tot toelating is besloten, komt de heer Jansen ter vergadering. De Voorzitter richt tot hem eenige woorden van welkom, waarbij hij hem geluk wenscht met zijne verkiezing en hij het vertrouwen uitspreekt, dat de nieuw gekozene in aangename samen werking met de overige leden zijn ge waardeerde krachten zal willen wijden aan de belangen van het district dei- Kamer. De heer Jansen dankt den Voorzitter voor diens welkomstwoord en geeft de verzekering gaarne bereid te zijn tot samenwerking in de hoop nuttig te kunnen zijn voor de belangen van handel, industrie en scheepvaart. II. Mededeeling van de uitvoering, die aan de besluiten der vorige verga dering is gegeven. De Voorzitter geeft een opsomming van hetgeen is verricht naar aanleiding van de beslissingen in de vorige verga dering genomen. III. Rekening en verantwoording over het jaar 1927. De rekening sluit in ontvangst en uitgaaf met 9.284.30, met een batig saldo van 483.90, dat bij het stam kapitaal is gevoegd; zij wordt zonder bijzondere bemerkingen vastgesteld. Het onderzoek van rekening en be scheiden wordt opgedragen aan het Bureau Verificatie van de Verceniging van Nederlandsche Gemeenten. Het uit te brengen rapport zal ter kennis wor den gebracht van de vergadering. IV. Ingekomen stukken: Naar aanleiding van het desbetref fende verzoek van de N.V. G. v. Loon's Importmaatschappij zullen pogingen worden aangewend om verlaging te krijgen van het tarief voor telegram adressen. Vergeleken met het buiten land is het Nederlandsche tarief zeer hoog: België heft 10,50 (150 fr.). Frankrijk heft 15,(150 fr.). Duitschland heft 18.(30 RM.). Engeland heft 24.(£2). Nederland heft 30, Gevraagd zal worden een verlaging tot 15. Door de Kamer van Utrecht is ge vraagd adhaesie te betuigen aan een door haar verzonden adres aan de Tweede Kamer der Staten Generaal, waarbij in een vijftal conclusiën wordt geformuleerd de wenschelijkheid van de invoering van den zevenjarigen leerplicht en een zoodanige inrichting van het leerplan voor het zevende leer jaar, dat rekening wordt gehouden met het practische leven en de vakopleiding. Door het Bureau der Kamer is mede gedeeld, dat de vergadering zich reeds in ongeveer gelijken zin heeft uitge sproken. De ervaring heeft geleerd, dat bij de steeds hooger wordende eischen, die aan de organisatie van de fabrieks- bedrijven worden gesteld de vakop leiding en de noodige practische ken nis, als geëischt wordt van een flink arbeider, thans in het algemeen onvol doende is en dat het daarom juist is verbetering te zoeken in de aansluiting van de Leerplichtwet met de Arbeids wet door de voortgezette leerverplich ting te oriënteeren naar de vakoplei ding, althans naar de eischen van het practische leven. Besloten wordt adhaesie te betuigen aan het adres der Utrechtsche Kamer. De vergadering deelt het gevoelen van de Bredasche Kamer, dat het ge- wenscht is, dat de Kamers van Koop handel alsnog in de gelegenheid zullen worden gesteld kennis te nemen van het voorontwerp van Wet tot regeling van het Voorbereidend Hooger en Al gemeen vormend Middelbaar Onder wijs, omdat in het ontwerp regelingen worden getroffen ten aanzien van het Handelsonderwijs. Mitsdien zal steun nisgeving aangenomen, nadat de ver gadering instemming betuigd heeft met het plan, om door de Noord-Brabant- sche Kamers gezamenlijk te verzorgen een economisch -geografische beschrij ving van de geheele provincie. Naar de vergadering van de Vereeni. ging van Kamers van Koophandel, einde Juni te houden, worden afge vaardigd de Voorzitter en de Heer Van Dongen. Zoo mogelijk zal de Kamer op het Zevende Nederlandsche Scheep-Bin- nenvaart-Congres worden vertegen, woordigd door den Heer De Haan. De Voorzitter deelt mede, dat een deputatie der Kamer ter receptie is ge weest bij gelegenheid van het 50-jarig fabrieksjubileum der onderneming van den Onder-Voorzitter der Kamer, de Heer A. Smits te Dongen. Door de Directie der jubileerende firma is aan de Kamer een schrijven van dankbetuiging ingezonden. Naar aanleiding van mondeling in gekomen klachten betreffende de zeer late bestelling van de ochtendpost, wordt besloten pogingen in het werk In overleg met de belanghebbenden I te stellen hierin verbetering te krijgen, zal op deze aangelegenheid door het I hetgeen mogelijk wordt geacht, wan- Bureau nader worden teruggekomen. I neer de post uit de richting Amster- Naar aanleiding van een schrijven I dam en Rotterdam, die met den nacht van het Hoofdbestuur der Posterijen I trein te Lage-Zwaluwe wordt aange- en Telegrafie inzake de doorloopende I voerd, met den eersten trein voor de openstelling van de telefooncentrale te I Langstraat wordt meegegeven, in. Waalwijk, deelt de Voorzitter mede, plaats van met den tweeden, zooals dat de Gemeente Waalwijk zich bereid I thans gebeurt. heeft verklaard de garantie op zich tel V. Voorstel van het lid J. C. van nemen voor de aan die openstelling I Eijkelenburg tot wijziging van eenige verbonden kosten; dat het personeel I wettelijke bepalingen, waarbij is voor voor de bediening in de nachturen ter I geschreven sommige stukken bctret- benoeming is voorgedragen, zoodat de I fende openbare diensten als aangetee- openstelling binnenkort kan worden kende brieven te verzenden, tegemoet gezien. I De Heer Van Eijkelenburg, dit vooi- Besloten wordt deel te nemen aan stel nader toelichtende, wijst op den de actie van de Nationale Vereeniging I overlast dien het publiek wordt aange- vcor Handelsonderwijs tegen de Wet I daan, doordat verschillende stukken tot regeling van het Voorbereidend I van openbare bestuursorganen, als be- Hooger en Algemeen vormend Middel-1 slissingen op reclames voor belastin baar onderwijs, zooals deze in een I gen, kennisgevingen van den Raad van voorontwerp is neergelegd. Arbeid, aangeteekend wordt verzonden. In een schrijven van den heer E. J.jDeze stukken kunnen meerendeels M. van der Ven, President Commissaris I evengoed als gewone brief worden ver. van de Holland—Amerika Schoenen zonden, waardoor noodeloos tijdver- Maatschappij te Dongen, worden be-1 lies voor 't afhalen der stukken wordt zwaren ontwikkeld tegen de voorge-1 voorkomen. Naar het voorbeeld van l nomen afschaffing van het controle-1 buitenland, acht hij hel zeer aan te be stempel bij den besteldienst der Pos-[velen, dat alle aangeteekende stukken terijen. I door de bestellers aan huis worden; be- De vergadering acht deze afschaffing j zorgd. niet bevorderlijk aan de accuraatheid j De vergadering stemt in met 't voor die van den besteldienst mag worden]stel en wordt besloten de wenschelijk- geëischt en besluit daarom tegen dit 1 heid van hetgeen is voorgesteld ter be- voornemen stelling te nemen. [voegder plaatse te bepleiten. Door het Propaganda-Comité voor VI Voorstei Van Het Bureau out bij Wegenverbetering wordt verzocht ad- de Gedeputeerde Staten aan te dringen haesie te betuigen aan een adres aan op uitbreiding van de autobusdiensten de Tweede Kamer der Staten-Gencraal, van de N y Hollandsche Buurtspoor- waarin de volgende 4 conclusies zijn Lvegen tot een behoorlijke vervanging opgenomen: [van de verplicht opgeheven diensten le. een spoedige herziening van hel van (le Autobusonderneming „Cito". Rijkswegenplan2e een wijziging van De VoorziUcr deelt med6j dat m -t de organisatie van het apparaat waar- vaststdlen van de agenda nog is inge- pvei de Mimstei van ateistaat be- komen een verzoek van de Vereeniging kt voor de uitvoering, van de we- Kaatsheuvels Belang> waarbij verzocht rerbetenng in de richting van een I hetniven aan een schikt genv centralisatie van de hoogere leiding, wordt adhaesie te betuigen aan een motie door de Algemeene Vergadering Aangezien de conclusies overeen stemmen met de opvattingen door onze Kamer gehuldigd, wordl besloten het adres te steunen. In verband met een schrijven van de gepaard met een uitbreiding van liet Vereeniging aangenomen, waarbij noodige hoogere en lagere personee testeeJ ,°ordt legen de beslis- 3e instelling van een Wegenraad, als «P yan de Kroon, die de concessie Raad van Adv.es van den Minister van onderncmi |>Cito.. vernietigde Waterstaat, en 4e. een zoo spoedig mo wordt aangedrongen op uit. gelijke uitvoering van de overbrugging yan de alltobusdienste„ van van de gi oote ïvieren. de Buurtspoorwegen tot ten minste een gelijk getal diensten als in de conces sie voor de „Cito" was bepaald. Andermaal spreekt de vergadering zich uit, dat de vernietiging van de con- XT,,M! „„I cessie ongehoord en onrechtvaardig is, Wegencomnuss'e uit den A N.W.B.en waardoor niet alleen de particuliere do K.N.A C inzake de verbetering van b(J, van de ondcrnemers op on- den weg Waa wijk-Tilburg, wordt liet LchtvSaar(Uge wijze worden geschaad, Bui eau opgedragen inlichtingen in doch ook de aigemeene verkeersbelan- winnen omtrent de plannen van den tekort wQrden daan Provincialen Waterstaat. n Met 14 van de 16 stemmen wordt be- De vergadering stemt ten zeerste in sloten te steunen het adres der Kamer met het voorstel van het Bureau om te 's-Hertogenbosch inzake de invoe- met klem aan te dringen, dat door de ring van het Klompenwetje. Gedeputeerde Staten zoodanige rnaatre Inzake de dienstregeling voor de gelen zullen worden genomen, dat het ATO-bussen Waalwijk-Station—Gilze- verlies van de Citodiensten op voor t Reijen, wordt besloten te verzoeken, verkeer behoorlijke wyze wordt her- deze zoodanig te wijzigen, dat geen op- steld Tegelijk zal adhaesie worden be onthoud wordt veroorzaakt te Dongen, 'mgd aan de m°tle van de ereemging Betere aansluiting zal ook worden ge- Kaatsheuvels Ba'an8- vraagd voor de ATO-diensten met trein VII. V oorstel tot ambtshalve door- 248 op Geertruidenberg, zoowel voor I haling der inschrijving in het Handels- de richting Breda als voor Gorinchem. Vervolgens komt aan de orde Mededeeling van verdere ingekomen stukken. Het verslag van de op 25 April j.l. te Breda gehouden vergadering inzake de overbrugging van groote rivieren en stroomen in Nederland; in het bijzon der over de urgentie van den bouw der brugverbindingen te Moerdijk en Kei zer sveer, welke vergadering door een afgevaardigde der Kamer is bijge woond, wordt in handen gesteld van de Commissie voor Verkeersbelangen. Aan het door de Kamer gesteunde verzoek van de Firma de Haan Oer- lemans te Heusden, om het station worden verleend aan de door de Bre-Drunen—Heusden aan te doen sluiten dasche Kamer aangenomen motie, aan het telefoonnet, is inmiddels ge- waarin deze wenschelijkheid wordt uit gesproken. De mededeeling van de Rotterdam- sche Kamer, dat het gezamenlijke adres volg gegeven. Het verslag der vergadering van Se cretarissen der Noord-Brabantsche Ka mers van Koophandel wordt voor ken- register van eenige handelsonderne mingen. Tot de door het Bureau voorgestelde doorhalingen wordt zonder discussie besloten. Bij de rondvraag wordt door den heer Frederiks bepleit een poging om het station KaatsheuvelCapelle electrisch verlicht te krijgen en door den heer Jansen de openstelling van het Tele graafkantoor te Geertruidenberg tus- schen 4 en 6 uur 's namiddags. Besloten wordt te verzoeken dat wordt tegemoet gekomen zoowel aan Pastoor van Riel. De ZeerEerw. heer Pastoor der pa rochie van St. Jan zal na een verblijf buitenlands van ruim 4 maanden, a s. Zondagnamiddag in zijne parochie terugkeeren. Naar wij met belangstel ling vernemen zijn de berichten om trent het herstel zijner stembanden tot het laatst toe zeer gunstig. Spreken wij de hoop uit dat dit herstel volkomen en blijvend moge zijn voor Z.Eerw. persoonlijk, maar niet minder tot hei! zijner parochie. Concert. A s. Zaterdag des avonds ten 8 uur zal de harmonie St. Crispijn een con cert geven op de kiosk op de Markt. Het programma luidt als volgt: 1. L'Entrée des Qladiateurs, Marche Triomphale, Julius Fucik. 2. Pique Dame, Ouverture, F. v. Suppé 3 Soldatenleben. Fantaisie.KelerBela. 4. Legende Heroïque, Ouverture, L. Reynaud. Pauze 5. Italiana, Fantaisie L. |.Baudonck. 6. L'Aurore, Grande Valse de Concert M J.H.Kessels 7. Grande Ouverture. L. Langlois. 8* Semper Fidelis. Marche P J. Sousa. Rijkstelefoon. Onder No. 121 is aan de Rijkstele foon alhier aangesloten Hollandsche Stoel- en Meubelindustrie (H. S. M Eerste Zeine 88, Waalwijk. Cursus in KokenInmaken enz. De nieuwe kookcursus bij dc Eerw. Zusters zal aanvangen op 4 Juli a. s. De lessen worden gegeven 's avonds van half 7 tot half 9. De deelneemsters worden niet alleen onderricht in de kookkunst, maar ook in hetgeen den inmaak e. d belieft. Waar de prijs per les slechts 25 cent bedraagt, hopen wij dat velen aan deze nuttige instelling zullen deel nemen. Men kan zich daarvoor aanmelden bij de Eerw. Overste St. Theresiage- sticht ie Waalwijk. Concours hippique. Door Z K H Prins Hendrik is even eens een groote zilveren medaille ge schonken voor het a.s. concours hippique alhier Provinciaal verslag. In het rapport der comm ssie tot bewaring en bescherming der monu menten wordt o.m gezegd: „De merkwaardige, oude thans N. H. Kruiskerk te Waalwijk, verdient .volgens de commissie eer.e betere .verzorging." Het verstag der Provinciale Noord- brabantsche Electriciteitsmaatschappij vermeldt een steeds toenemenden voor uitgang in hasr bedrijf. In 1927 werd in de centrale 12.120.000 K. W. U meer opgewekt en aan de afnemers 10.000.000 K W.U. meer afgeleverd dan in 1926 Van de gemeentelijke electriciteits- netten zijn er thans 64 eigendom der P N.E.M.58 daarvan zijn door haar van de verschillende gemeenten over genomen. Na vermelding van een overeenkomst met de N.V. Zeeuwsche Electriciteits- Mij. voor stroomlevering aan de Zeeuwsche eilanden (Noordgroep: Schouwen, Duiveiand, St. Philipsland en Tholen) zegt het verslag: De steeds grooter wordende vraag naar elecfriciteit, brengt ons in nood zakelijkheid zeer spoedig plannen tot uitbreiding van de centrale In over weging te gaan nemen, welke uitbrei ding, naar te voorzien is, zoo belang rijk zal moeten zijn, dat hiervoor ver hooging van hel door de Provinciale Staten gevoteerde orediet zal dienen te worden aangevraagd. Malaise in Duilschland. In den gemeenteraad van Weissen- fels a. Sa., een der grootste Duitsche schoenencentra, is ernstige bezorgd heid uitgesproken over de gemeente- financiën. mede uit hoofde van het feit dat de schoenindustrie, na maan- denlangenteruggangdit voorjaar in den tijd der hoogconjunctuur hare pro ductie tot 50 pet* heeft beperkt en nu tot stopzettingen overgaat, terwijl bij den toenemenden invoer de Weissen- felser schoenindustrie met uitschake ling bedreigd wordt. Ook uit Tuttlingen, een ander Duitsch schoenindustriecentrum komen slechte berichten De afdeellngen ter plaatse v. den schoenfabrieksarbeidersbond heb ben zich met een request tot den ge meenteraad gewend om ondersteuning der gezinnen, die door verkort werken in nood geraken. Bij een ingesteld onderzoek is gebleken dat op het oogenblik in alle fabrieken in en om URUGUAIJ - ARGENTINIë. Wij deelen onze lezers mede, dat het verloop van den eind- wedstrijd Uruguaij-Argentinië as. Zondagmiddag 4 uur aan ons Bureau zal worden gepu bliceerd. Het Veer Moerdijk. Gisteren zijd met de nieuwe veer boot voor Moerdijk, die 25 auto's kan bevatten, proefvaarten gehouden, die goed voldaan hebben. De overtocht duurde 10 minuten. Op 18 Juni zal de pont officieel in gebruik worden gesteld. Vedehova. Lezingen der Singer Maatschappij. Zooals algemeen bekend is, houdt de Heer Boosman, directeur der Singer maatschappij te Amsterdam voor onze Vereeniging een serie lezingen over de naaimachine speciaal met betrek king tot de schoenindustrie. Nu nog uitte wijden over het succes der eerste lezing zou overbodig zijn. Door zijn prettige persoonlijkheid en voordracht, duidelijke uiteenzettingen schitterende lichtbeelden heettdeheer Boosman op slag alle harten der aan wezigen voor zich gewonnen. Hij heeft de geschiedenis der naaimachine voor ons doen leven. De groote ovatie aan het einde dezer mooie voordracht was voor ons de proef op de som 1 Voor de tweede lezing dezer interes sante serie, noodigen wij weer alle belangstellenden uit. Deze zal weer in Hotel Verwiel plaats hebben en wel Woensdag 13 Juni, 'savonds 8 uur. Entrée wordt voor deze lezingen niet geheven. Deze tweede lezing is getiteld .Katoen en Naalden", waarvan in het eerste gedeelte de katoen in het alge meen, vanaf de plantage tot aan de gefabriceerde draad besproken wordt, terwijl het tweede gedeelte over de naalden handelt en waarinde functies van de verschillende onderdeden nader worden toegelicht. Dit laatste speciaal in verband met de stikkerij der schoenfabriek. Naast een weten schappelijk, draagt deze lezing dus vooral ook een sterk technisch karakter. Wij kunnen er daarom niet genoeg den nadruk opleggen, dat iedereen betrokken bij de schoenindustrie er het grootste belang er bij heeft deze lezingen te volgen; het vermeerdert de kennis en verruimt den blik over dit gedeelte der schoenfabricage. Over het bezoek van buiten, konden wij bij de eerste lezing ruimschoots te vredenzijn Zoo kwam b.v. uit Dongen een fietsen karavaan. Laat dat een aansporing zijn voor anderen, zij zullen hun moeite beloond vinden! Minder, veel minder waren tot onze groote verwondering de Waalwljkers vertegenwoordigd. De Singer-Maat- schappij heeft kosten noch moeiten gespaard om deze lezingen uit te breiden. Dat zij prima zijn heeft de vorige bewezen; wij hopen dat ditmaal ook Waalwijk dit alles in flinke op komst zal aanschouwen, genieten en waardeeren het bezwaar van de gebrekkige ver-TutlIlngcn slechts enke|e dagen per lichting van het Station Kaatsheuvel, l gewerkt wordt In 8 fabrieken als dat van de sluiting van de gelegen heid tot telegrafeeren te Geertruiden berg tusschen 4 en 6 uur. De vergadering wordt daarna geslo ten. 3 dagen, in 2 fabrieken 3 en 4 dagen, in 12 fabrieken 4 dagen en9fabrieken 5 dagen. Te Pirmasens is eveneens malaise. V.v.d.S. Excursie naar de Chroomlederfabritk der Firma van Dooren de Qreeff te Waalwijk. Op U Mei j.l maakten de leeriin- gen der looierijafdeeling van de Rijks vakschool voor Leerlooiers en Schoen makers te Waalwijk, onder leiding van hun leeraar, den heer Gediga, eene excursie naar de Chroomleder- fabriek' van de firma van Dooren de Greeff te Waalwijk. Bij aankomst op de fabriek werden we door de directie ontvangen ter wijl we onder leiding van den be drijfsleider, den heer Schulz direct tot bezichtiging der fabriek overgin gen, waarover ik hier in 't kort 't een en ander wil mededeelen. Het eerst werd 't huidenmagazijn bezichtigd. Hier lagen verschillende stapels buffelhuiden naast elkaar op gestapeld. De heer Sch., zette hier uiteen dat van de buffelhuiden de Oost—Indi sche en speciaal de Java's de beste voor drijfriemen zijn. Hoewel ook andere zooals Engelsch Indische en Chinabuffels door meerdere fabrikan ten verwerkt worden, zijn deze in kwaliteit doorgaans altijd belangrijk minder dan de Ocst—Indische. Voor riemen wordt enkel 't beste deel der huid n.l. de croupon ver werkt, terwijl de afval voor andere doeleinden gebruikt wordt. Hiertoe worden de huiden in dro gen toestand reeds gesnoeid. De afval wordt dan opgepakt en verzon den, terwijl de croupons voor verdere bewerking onderhanden genomen wor den en welke bewerkingen ons zeer duidelijk werden uiteengezet en ter bezichtiging gegeven. Op de eerste plaats kregen we 't weeken kalken te bezichtigen en werd ons opgemerkt dat door 't ge bruik van chemicaliën deze processen zeer verkort worden. Hierna volgde 't ontvleezen, 't ontkalken en 'tegall- i iii,.;t;^,t i.nn A a rtoloopn. 5 (DOOR EEN LEERLING).

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 9