Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. m Witte Hozen FEUILLETON c^WMLWUÏfc^ ÏTT! RT£>R. ERWUW5 3TFP GEMEENTERAAD. Oe Raad der Gemeente Loonopzand vergaderde Zaterdagnamiddag ten Raadhuize te Kaatsheuvel, onder voor zitterschap van den Edelachtbaren heer van Besouw, burgemeester. Aanwezig alle leden. Bij de opening der vergadering stelt de Voorzitter aan de orde punt, 1. Voorstel conversie van geld- leening met hoog rente type en het aangaan van een nieuwe geldleenlng van 43/4 pet. (pari) bij de Bank voor Ned. Gemeenten. Voorzitter. De Secretaris is er per soonlijk voor naartoegeweest, want het was niet gemakkelijk om te slagen. Nu is men bereid op een eenvoudige onderhandsche schuldbekentenis te leenen f 144 000, voor conversie f 70.000 voor uitbreiding van het gas- buizennet en f 5000 voor 'i oouwen van een noodslachihuis. Wij kunnen het geld leenen tegen een rente van 43/4°/o en een koers van 100. Overeenkomstig voorstel van B. en W. wordt besloten. 2. Benoeming lid Commissie tot wering van Schoolverzuim te Kaats heuvel (vacature A. Rijken). Voorzitter, 't Betreft hier een vaca ture wegens het overlijden van ons oud-raadslid A. Rijken. De meeste heeren hebben hem hier nog wel gekend. Wij kunnen van hem getuigen, dat hij steeds de belangen der ge meente heeft gediend. Benoemd wordt dhr. B. Verhoeven. 3. Benoeming lid Schattingscom missie voor de Inkomstenbelasting (vacature Rijken). Na stemming en herstemming werd de heer Wijdemans gekozen. 4. Verzoek P. J. Cornelissen te Kaats- heuvel om aankoop van den tuin gelegen achter het voorm. gemeente huls. Adressant biedt voor het stukje grond f 175. Voorzitter. B. en W. stellen voorop het verzoek van Cornelissen in te gaan. 't is een verloren hoekje, dat men nu als vuilnishoop gebruikt. Wijdemans. Moet de uitweg daar biijven liggen Verhoeven zegt van wel. Voorzitter, ik weet 't niet, want ik heb de stukken nooit gezien. Wordt besloten het verzoek van Cornelissen in te willigen. 5. Verzoek Bestuur Wit-Gele Kruis te Kaatsheuvel om speciaal tariet voor te plaatsen hoogtezon. De Voorzitter zegt, oat bij de Zusters in Berkdijk een hoogtezon is geplaatst en nu een extra laag tarief wordt gevraagd voor 't stroomverbruik. 'X Verzoek is ook al besproken in de Gascommtssie. Voorgesteld wordt 'ttarief testellen op 10 cent, aangezien voor'tmeeren- cke! behoefden en ü-rnvermogfnaen van 't toestel gebruik moeten maken. Roestenberg. Ik zou er voor zijn om 't gratis te verstrekken. Wij dienen daarvoor stilzwijgend te voelen. Voorzitter. Men vraagt 't niet gratis, 't Beste is om eerst eens te zien wat 't verbruik is. Aldus wordt besloten. 6. Vaststelling Kohier straatbelasting. De Voorzitter zegt, dat het Kohier ter inzage wordt gelegd. v. d. Heuvel. Ik heb nog een op merking op 't verzoek van Jhr. Ver heijen, maar 't is misschien beter, dat straks in geheime zitting te doen. 7. Behandeling Bouwverordening voor zoover in vorige vergadering aangehouden. Art. 20 wordt in dien zin gewijzigd, dat het verboden is in nieuw te bou wen huizen bedsteden aan te brengen. In buitengewone omstandigheden zijn B. en W. g houden hiervan af te wijken. Art. 40 bepaalt dat het water van de daken in een goot moet worden op gevangen en la gs een afvoerpijp moet worden geleid. Drinkwatervoorziening. Een langdurige gedachtenwisseling ontstaat over !e bepaling in art. 64, dat in 1930 alle woningen aan de waterleiding moeten zijn aangesloten. Deze bepaling is opgenomen ingevolge ministerieele b schikking. v. d. Heuvel 't Wordt toch wel een beetje raadselachtig Eerst is er gezegd, de aansluiting sost niets en nu is men bezig de kos:en geleidelijk op te drijven. Kan men van hooger hand wel tot aansluiting verplichten als de voorwaarden niet zijn nagekomen. Ik geloof, dat er juridisch wel wattegen te doen is. Men mag toe i tevoren wel de kosten weten alvorens aan te sluiten. U zeide, de minister verplicht aansluiting, maar hij kan die ver dichting alleen opleg gen als we sut ^idie krijgen. Iemand die goed put-of pompwater heeft, zal zich niet aansluiten. En als de gemeente nu ook van oordeel is dat zoo iemand goed drink water heeft, maar de Gezondheids commissie komt en keurt het af, wat dan? Wanneer de Gezondheidscom missie 't water goed vindt, moet men dan toch nog aansluiten? Voorzitter. |a in 1930. v. Amelsfoort. Welke motieven zijn er eigenlijk geweest om eerst te zeg gen 't water kost zooveel en later moet men weer meer betalen. Voorzitter, 't Bleek dat de leiding véél meer kostte dan men aanvankelijk dacht. We zitten er nu eenmaal mee. Maar hoe meer perceelen nu aanslui ten en verbruiken des te spoediger kunnen we een verlaging tegemoet zien. We komen nu nog f 100.000 te kort, wat het ministerie moet bijpassen. de Wijs. Ik* zie in de verplichte aansluitingheelemaalgeen heil Iemand die goed putwater heeft en toch tot aansluiting verplicht wordt, heeft niets anders te doen dan de verplichtingen niet na te komen om weer van 't net afgesloten t* worden. En dat zie. ik gebeuren in de toekomst. v. Amelsfoort. 't Is een groote onbillijkheid die waterleiding. Niemand kan 't geheele waterverbruik op en als men dan een emmer water aan z'n buurman geeft, zooals bij ons is gebeurd, dan krijgt men een proces. Voorzitter, 't Zou niet gebeurd zijn als men niet zoo'n grooten mond had opgezet tegen den ambtenaar van de waterleiding. v. d. Heuvel, 't Wil er bij mij nog niet in, dat men tot aansluiting ver plicht is als er tevoren anders is ge- sanctionneerd. Voorzitter. Dat zal in de praktijk nog wel meevallen. v. d. Heuvel, 't Is hard dat iemand die goed drinkwater heeft toch moet aansluiten. 8, Schrijven Vereeniging Nederl. 57). „P.S. No. 1. Een lijst van den inven taris mijner goederen is in mijn bezit, ik kan dus liet mij toekomende nauw keurig controleeren. Wil je een copie voor de verpakking? P.S. No. 2. Please, boud je maar kalm bij de zaak. Opwinding enz. dient tot niets en is maar schadelijk voor je gestel." Nadat Boris den brief gelezen had slond hij een oogenblik sprakeloos toen vergat hij, dat hij roode maro kijn lederen muiltjes aan de voeten had, dat zijn kostuum zoo eenvoudig was, als men zich maar denken kan, en zooals men het alleen heel vroeg in den morgen gewoon is te dragen, hij vergat zelfs, dat hij zich in een bewoond huis bevond, en draafde, zooals hij was, den brief in de rech terhand in de hoogte houdend, het geheele slot door, voorbij verschillende bedienden, die hem verwonderd nake ken, regelrecht naar de kamer van den vorst, waar deze met Sascha plannen voor hare reis maakte, terwijl Iris en mevrouw Chrysopras op een kleine sofa zaten en hun grootsten schik had den in den kleinen erfprins, die aller lei vermakelijke stemgeluiden deed hooren. „Boris!" riep mevrouw Chrysopras verschrikt uit, toen hij, in 't boven vermelde kostuum, als een bezetene de. kamer binnen kwam stormen „Boris! Om Godswil! Dit toilet „Moet ik daarvoor dan soms nog eerst mijn rok aantrekken?" riep hij kokend van woede uit. „Wat is er dan gebeurd?" klonk de kalme stem van Hochwald, terwijl Sascha en Iris sprakeloos naar de merkwaardige verschijning keken. De kleine' Siegfried daarentegen scheen zijn oom in de zonderlinge kleeding voor een soort groote pop te houden en stak zijne handjes verlangend naar hem uit. „Wat er gebeurd is?" riep Boris, en hapte naar lucht. „Fuchsia „Mijn God, is ze ziek?" viel Iris hem in de rede. „Ach wat! Er van door is ze," ant woordde Boris met een honend lachje, en wierp Hochwald den brief toe, ter wijl hij zichzelf in een stoel liet neer vallen. Hochwald las den brief hardop voor. „Quel scandalejammerde mevr. Chrysopras. „Wat zullen de menschen er wel van zeggenO, dat leelijke, on gemanierde Amerikaansche schepsel. Hoe moeten wij dat verbloemen?" Met een vlammenden blik in hare oogen ging Sascha voor haar broeder staan. „Boris," zeide ze zoo energiek moge lijk, „Boris, wanneer je een man bent, dan reis je haar na, giet haar een paar Gemeenten inzake het nemen van maatregelen corruptiebedrijven. De voorz. doet van een en ander voorlezing. Aan leveranciers zal nu de bepaling worden opgelegd, dat onder geen condities aan eenig ambtenaar steek penningen mogen worden gegeven. Bij niet-nakoming hiervan kan de ge meente den leverancier tot boete- betaling verplichten. De raad gaat met de voorstellen accoord. Rondvraag. De heer Snoeren merkt op, dat de looiers aan de Gasthuisstraat een on- houdbaren toestand scheppen, door overal 't vuil te storten. Heel de om geving is een stinkboel geworden. Voorz. Men mag daar wel afval storten onder voorwaarde, dat't direct met een laag zand wordt afgedekt. Ik heb den veldwachter al opdracht gegeven om streng toe te zien. Snoeren, 't ls er nu een vuile boel en de afval ligt langs den weg. Kan men geen ander terrein krijgen. Voorz. Maar daar behoeven wij niet voor te zorgen. Snoeren. Dan moeten we 't daar verbieden. Voorz. Dat is wat anders. Roestenberg. We hebben hier geloof ik, niet met onwil maar met onver schilligheid te doen. 't Beste lijkt me een laatste waarschuwing te geven. Houdt men daaraan niet, dan moeten we 't geheel verbieden. Snoeren. Ik vind 't ook een erg ongeschikte plaats. De heer v. d. Heuvel merkt op, dat 't parkje in Loon ook wel wat beter onderhouden mag worden, dan is 't een sieraad voor de omgeving. De voorz. zegt dit toe. v. d. Heuvel. Is dat eigenlijk niet de taak van den opzichter om er naar om te kijken Bij m'n huis staat nog een oude pomp, die geen water meer geeft, kan die worden afgebroken? kannen k(pid water over het hoofd, dat ze tot bezinning komt, en leest haar dan de les, dat haar hooren en zien vergaat, begrepen?" „Ik ben het met Sascha volkomen eens," sprak vorst Hochwald. „Mijn meening is, dat Fuchsia tot bezinning moet. worden gebracht. En dat te doen is zonder twijfel jou plicht, Boris." Boris bromde iets onverstaanbaars binnensmonds, maar hij had respect voor Hochwald en diens meeningen. „Ziet n', oom, die brief daar die kan mij razend maken," voer hij toen uit. „Die brief is het onbeschaamdste prul, dat ik van mijn leven heb gezien, voor dien brief „Voor dien brief kun je haar een derde kan water over 't hoofd gieten," viel Sascha hem droogweg in de rede. „Wat zullen de menschen er wel van zeggen,,, jammerde Mevrouw Chryso pras. „Neem je besluit, Boris," zeide Hoch wald kalm. „Naar mijn inzien moet je haar nareizen en haar terugbrengen, hierheen of hij je thuis. Het is mis schien het juiste oogenblik om haar met onbuigzame energie op den rech- I ten weg te helpen en haar die dwaas- lieden eens voor altijd uit het hoold te i zetten. Probeeren moet je het!" Boris draaide onrustig en besluite- loos heen en weer en balanceerde zijn roode muiltjes op de punten van zijn teenen een kunststuk waaraan de kleine Siegfried zijn volle aandacht schonk. „Wil ikje vergezellen?" vroeg Hoch wald, die een blik met Iris had gewis seld. „Ach, oom, u is waarlijk al te goed!" riep Boris getroffen, en viel, terwijl hij opsprong, den vorst opgewonden om den hals. „Zeker, wanneer u mee gaat ik zou heel goed met Fuchsia overweg kunnen, wanneer wanneer I zullen wij dan vertrekken, oom? En waarheen dan?" Sascha stond gedurende dit gesprek I met liet spoorboekje al in de hand. „De sneltrein naar Hamburg 10 1 uur 45," zeide ze droogjes. „Fuchsia zal met den trein van 6 uur 30 vertrok ken zijn. Hij komt dus niet veel vroe ger aan, als die. waar jelui mee gaan." „Hoe weet je dan. dat zij naar Ham burg vertrokken is?" vroeg Boris ten zeerste verwonderd. Maar de vorst duwde hem zachtjes j de deur uit. „Afgesproken wij gaan om 10 uur 45," zeide hij. „Ga nu gauw en kleed je aan, dat je op tijd klaar bent, Boris! Of moet ik een mantel voor je halen, het is maar, wanneer je iemand mocht tegenkomen „Ach, wat, oomIk loop hard „O, niet dat ze je niet. mogen zien. Dat mijn vrouw je deshabillé bewon deren moelit, vind ik niet erg hm! maar je kon Sigrid eens tegenko men „Nu, die zal er ook niet van dood gaan," antwoordde Boris, en ging toen met dezelfde drukte, waarmede hij ge komen was, de kamer weer uit. „Welk een schandaal!" zuchtte me vrouw Chrysopras, en wrong de han den. „Geloof je dan, Marcellus, dat die reis iets zal helpen?" „Wanneer Boris zijn vrouw impo neert, zeker," was het antwoord. Sascha balde haar heide vuisten. „O, was ik maar in zijn plaats wat zou ik haar den mantel uitvegen!" riep zij verbolgen. „Nu, het leeuwenaadeel neem ik op mij," antwoordde vorst Hochwald koel tjes. „Ik hen niet van plan mevrouw Fuchsia mijne meening te onthouden of haar die sub rosa 1) te zeggen. Mis schien komt ze dan nog wel tot de overtuiging, dat de Duitsche duidelijk heid en Amerikaansche freespokend- ness 2) zich op verre na nog niet voor elkander behoeven te schamen." XVI. Toen een half uur later het rijtuig dat Hochwald en Boris naar het sta tion moest brengen, voor de slotpoort stil hield, en Sascha, die maar een paar uur later zou vertrekken, afscheid van Marcellus Hochwald nam en hem nogmaals met warmen handdruk dank te voor alles, wat hij voor haar had gedaan, nam zij de gelegenheid waar. om hem nog haastig toe te fluisteren „Oom, blijf niet te lang weg." „Waarom? Natuurlijk niet langer dan volstrekt noodig is," zeide Hoch wald. „Om, Iris of liever, om Sigrid. Haar karakter, dat. toch al nooit, heel beminnelijk is geweest, is in den laat- sten tijd onuitstaanbaar geworden en ik geloof, dat zij Iris daarmede vreese- lijk kwelt 1). Verbloemd. 2). Rondborstigheid. Wordt vervolgd. SUMMER 48. WOENSDAG 13 J F NI 1928. 51e JAARGANG. ho van het Zuiden, Waali||ks(kf en Lugstrutseke Courant, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven. Ingezonden stukken, gelden, en*, franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. PrlJs der Advertentl6n 20 cent per regel; minimum 1.50. BIJ contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Ad verten tiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur ln ons bezit ztfu. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. KAATSHEUVEL. van „DE ECHO VAN EET ZD ID EN". Uit het Duitsch van EUFEMINA VON ADLEB8FELD-BAIXE8TREM. flAATSCMAPPy VAfl VERZEKUU* OP HLT LEV LM

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 1