RECHTZAKEN. De voorz. zegt overweging toe van een en ander. Hierna ging de raad in geheime zitting. BINNENLAND. ULTIMATUM BIJ DE FIRMA VAN GEND LOOS. In liet N.V.-huis te Utrecht, zijn gis teren de gedelegeerden van liet Van Gend Loos-personeel, georganiseerd in den Centralen en R.K. Bond van Transportarbeiders, in vergadering bijeen geweest. Na een kort openings woord van den lieer Sieverink trad de lieer Lindsen in bijzonderheden over de moeilijkheden, waarin liet personeel van Van Goud Loos is komen te vcr- keeren. Hij herinnerde aan de mede- deeling der hoofdinspectie van Van Gend Loos, dat hierop neerkomt, dat de N.V., die het bedrijf na 1 Juli zal exploiteeren, geen enkele verplich ting jegens het personeel aanvaardt ten opzichte der dienstjaren bij de te genwoordige onderneming doorge bracht. Volgens den heer Lindsen blijft er niets anders over dan deze hoofdin spectie te dwingen de benoodigde gel den voor het pensioenfonds ad. ruim ƒ130.000 bij de spoorwegen te depo- neeren. Tenslotte werd in een motie de eisch uitgesproken, dat de hoofdinspectie uiterlijk Donderdag a.s. het bedrag van ruim ƒ130.000 ter beschikking der N.S. moet hebben gesteld. Mocht hieraan niet worden voldaan, dan vereenigen de gedelegeerden zich met liet advies van de Bondsbesturen om tot scherpe maatregelen over te gaan. Aan de lei ding werd •opgedragen een eventueel stakingsparool uit te vaardigen op 't gunstigste tijdstip. „Scliuttevacr" De reddingsboot .Scliuttevacr", waarover al zooveel te doen is geweest en die het niet verder dan Engeland gebracht heeft, moet haar tocht beëin digen. Klompcnwctjc. Iïet Klompenwetje Fleskens en Smeenk is in behandeling. De heer de Visser stelde voor, klompen onder de tariefwet te brengen, dus gewoon te belasten met 8%. ken. Men heeft nu ook de positie var. aan denken, dat wij, naar ik verwacht, t Frans de J. verdroeg die complimen- het luchtschip juist bepaald dtl blijkt steeds in staat zullen zijiyiw berich-1 ten niet en vloog den spotvogel achter ten op te vangen, maar over een paari na, met een mes in de hand, dat hem inderdaad benoorden KaapLeighSmith te zitten, dat wil zeggen niet op de kust van Noord Oostland, maar op het ijs, ongeveer 16 K M. van de naaste kust verwijderd, die niet de kust van Noord Oostland is, maar van het eilandje Foyn. Als men op de kaart een lijn irekt van Kaap Leigh Smith naar de Pooi en een cirkel be schrijft met de Pool als middelpunt en den afstand Pool—Foyn als straal, dan is het raakpunt van die beiden vrijwel de positie van de Italia, dat is op 80° 30' N B. en 28° 4' O L. Het Noorsche minisierie van oorlog heeft gisteren van Rijser Larsen het volgende telgram ontvangen: .De positie, die de Italia opgegeven heeit 80° 30' N 3... 28° O.L is nagemeten. Zij schijnt zoo juist, dat alle pogingen thans op dit punt gericht moeten worden De weersomstandig heden beletten de vlucht naar het Noorden. Op mijn verzoek keert de Braganza naar de Koningsbaai terug om brandstof en verschillende uitrus tingstukken te halen. Zij zal tevens mijn vliegtuig aan boord nemen, tenzij ik mijn vlucht al eerder zou kunnen ondernemen. De krachtige windende strooming in straat Hinloopen zullen het schip een spoediger doortocht door het ijs verzekeren. Zoodra de Biaganza hier in het Noorden teruggekeerd is. zal zij als basis van onze expeditie zoover mogelijk naar het Oosten voort- dringen, teneinde ons in staat testel len vluchten te ondernemen om de positie van het luchtschip vast te stellen. Men za! aan de bemanning van de Italia seinen om haar aan te bevelen naar vast land te zoeken en verder om te trachten bericht van haar te krijgen over de voorraden, waarover zij nog beschikt." dagen zullen wij geen berichten meer kunnen verzenden, daar de accumu latoren hun kracht beginnen te ver. liezen. Wij dringen er op aan ons drie opvouwbare booten te zenden. Wij hooren u bijna altijd heel duidelijk, maar 's nachts moet de voorkeur wor den gegeven aan Sao Paolo om met ons in verbinding te komen. Wij zijn hier met ons zessen. Voorts zijn er drie man op weg en van de zeven overigen, onder wie onze ma- canlcien, de journalist, de Italiaansche geleerde Ugo Lago, de Cechoslo- vaaksche geleerde en een monteur, weten wij niets. Zij zijn met het luchtschip wegge voerd naar een piek, die wellicht 30 K M meer naar het Oosten ligt. UMBERTO NOB1LE echter vlug ontnomen werd. Van Don gen kwam er met een doorkerfd stel kleeren af. De eisch wegens vernieling luidde 14 dagen gevangenisstraf. Uitspraak volgende week. Stellig is v. D. nog nooit Minister Kan tegengekomen Iïet mitrailleur-ongeluk te Budel. De sergeant-instructeur bij den Landstorm te Eindhoven, G. van Exel onderwijzer te Maarlieeze, door den Krijgsraad veroordeeld tot één week hechtenis wegens dood door schuld en schuld aan zwaar lichamelijk letsel, is van zijn vonnis in hooger beroep ge roep gegaan. De eisch was 3 weken hechtenis. Ook de and.-mil. heeft lioo ger beroep geteekend. KUNST EN LETTEREN. HERMAN MOERKERK. Eeneere-ten toonstelling te 'a-Bosch. Dienstplichtwet De gewijzigde dienstplichtwet is in de Tweede Kamer in behandeling. De Minister wil de voorgeoefenden 3 in plant» van 4 maanden laten dienen, maar daarvoor zal bij geen meerder heid krijgen. Mr. Marcliant en Ir. Albarda gingen geweldig te keer tegen de invoering van vrijwilligers in het leger, want dan wordt liet, een werktuig in' handen dier „snoode" werkgevers. Geen Marine-vlucht nad-r Tndië. De Minister van Marine heeft be slist, dat dit jaar aan liet voornemen, om drie van de voor den Marine-lucht vaartdienst in Ngd.-Indië bestemde vliegbooten, type Dornièr Wall, op eigen gelegenheid de reis naar Ned.- Oost-Indië te doen maken, nog geen gevolg gegeven zal worden. Tentoonstelling Oost en West. De tentoonstelling Oost en West te Arnhem werd Zaterdag onder groote belangstelling geopend. Zij schijnt zeer belangrijk te zijn. Nog ecu, legaat van ƒ100.000. De Prins Hendrik-stichting voor oude behoeftige zeelieden te Egmond aan Zee, heeft, naar het Hbld. meldt, van mej. P. M. van Weel, geb. te Dirks- land en, overleden te 's-Gravenhage, een legaat ontvangen van honderd duizend gulden. Luchtmail NederlandIndië v.v. Naar liet „Bataviaasch Nieuwsblad" mededeelt, zijn de onderhandelingen tusschen Jen Nederlandschen en den Ned.-Indischen Postdienst over liet in stellen, van een veertiendaagsche lucht mail vice-versa gunstig afgeloopen. T,)e Indische dienst geeft een subsi die van ƒ81.000. De tijd van vervoer werd vastgesteld op tien dagen. Het luchtrecht is bepaald op zeventig cent per twintig gram. Ingezonden Mededeelingen. Voor Allen die Sukkelen met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn Mifnhardft s Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder krampof pijn Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ctt BUITENLAND. Alle DE ITALIA, twijfel of men inderdaad met de Italia in contact gekomen is, kan men thans opgeheven beschouwen, daar het de Citta di Milano nu reeds drie of vier keeren gelukt is den mar conist van de Italia te verstaan, wiens identiteit daarbij voldoende is geble« Gistermiddag heeft het Italiaansche gezantschap te Oslo een nieuw bericht van de Citta di Milano ontvangen. Volgens dit bericht is de bemanning van de Italia bij de landing op het ijs in drie deelen gescheiden. De mid delste groep, waarbij Nobile zelf zich bevindt, bestaat uit zeven menschen. Twee mannen van deze groep zijn gewond. Een van hen heef» een ge broken been. De tweede groep bestaat uit iwee, de derde uit drie man. De laatsten hebben geen verbinding met de overigen en hebben geen levens middelen en ook geen Poolkleeding. Zij hebben getracht Smith te bereiken. Waar zij zich op het oogenblik be vinden, is niet bekend. De. radiogram men van de Italia zijn veel zwakker geworden en bevatten nog slechts korte berichten over den toestand van de Italia. Deze zou zeer kritiek zijn. daar men bevreesd is, dat de ijsschot ser!, waarop de mannen zich bevin den, naar de open zee drijven. Aiaus één bericht; in een ander lezen we, telde de groep, waartoe Nobile zelf behoorde, negen man en werden zeven man, twee geleerden, een monteur, 3 mecaniciens en de journalist dr. Lago, van de Populo d'Palia. met het hulsel van het lucht schip verder meegesleept, nadat reeds één gondel verloren was. Nobile heeft van den scheepsdokter van de Citta di Milano telegrafische aanwijzingen gekregen voor de behandeling van de gewonden. Het drijfijs met de schipbreukelin gen drijft noordwestwaarts. Dit bericht is later echter in dier voege aange vuld, dat ook thans van drie groepen sprak is; een van zes, met Nobiie en twee gewonden, 30 K M. meer naar het oosten een groep van zeven en eindelijk de drie, van wie men niet goed weet waar ze zijn. Op het Drijfijs, 12 Juni. Onze positie, zooals die door kapi tein Romagna van de „Citta di Mi lano" wereldkundig is gemaakt, is correct. Lengtegraad en breedtegraad zijn na tal van waarnemingen vastge steld en bij herhaalde contróle juist gebleken. Wij bevinden ons op het oogenblik op het pakijs en kunnen de kust van een eiland zien. Naargelang van den wind drijven wij ongeveer een tot twee mijl per dag. Het luchtschip is verloren. Wij heb ben twee gewonde mannen bij ons, wier beenen zijn gebroken. Wij zullen vuren ontsteken en lichtgranaten in de lucht zenden, zoodra wij vliegtui gen zien. De eenige tent, die wij bij ons hebben, hebben wij rood geverfd Indien wij zeer verminderde porties uitdeelen, hebben wij voor vijftig dagen voedsel bij ons. Wij bezitten echter geen schoenen, geweren, muni- tie, opvouwbare booten, sleden, medi cijnen, kooktoestellen of tabak. De hemel is hier over het algemeen bewolkt, maar het zicht is goed genoeg, zoolang de vliegers onder de wolken blijven en niet hooger dan ongeveer 500 M. Drie leden van onze bemanning marcheeren op het oogenblik langs de kust naar Kaap Noord. Oe moet er In verband niet liet vertrek van den lieer Herman Moerkerk uit Den Bosch naar Haarlem, heeft liet. Provinciaal Genootschap van Kunsten en Weten schappen in Noord-Brabant, met me dewerking van den 's-Hert-ogenbos- schen Kunstkring" een eere-tentoon- stcllig georganiseerd van werken van Herman Moerkerk. De tentoonstelling, ondergebracht iit het gebouw van het Provinciaal Ge nootschap. is Zaterdagmiddag officieel geopend door den eere-Voorzitter van het Genootschap, mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst, Commissaris der Koningin in het gewest, die, nadat de voorzitter, jhr. inr. A. F. O. van Sasse van Ysselt, de genoodigden begroet had, een toespraak hield, waarin hij er op wees, dat het Provinciaal Ge nootschap meer dan voorheen zijn be langstelling richt op onzen tijd en ons reeds in kennis heeft gebracht met den arbeid van verschillende hedendaag- sclie kunstenaars. De bepaling van de artistieke waarde van Moerkerk's arbeid laat spr. aan anderen over, al wil hij wel verklaren, dat deze tentoon stelling, met zooveel sympathie inge richt door vrienden en kunstbroeders, reeds een hartelijke waardeering be teeken t. Spreker wenscht echter de aandacht te vragen voor bet gewestelijk karak ter van den arbeid van den lieer Moer- kerk. Wij allen kennen \\el de goede eigen schappen en de fouten, die de eigen aardigheden van liet Brabantsclie volk vormen. Van de goede eigenschappen noemt spreker de blijmoedige levens opvatting en wereldbeschouwing, de onderlinge hulpvaardigheid, den zin voor humor. De lieer Moerkerk beeft die gaarne, zelfs bij voorkeur, in zijn arbeid ver tolkt. Zijn zin voor humor bewoog hem ook wel ook wel ooit tot. spot, maar tot een spot die nimmer kwaadaardig of grievend was. De samenstelling van bet eere-comité kan ons ervan overtui gen. dat niemancl van degenen, die -ooit door Moerkerk werden verrast met 'n artistieke plagerij, hem zulk een goed bedoelde en eerlijke grap kwalijk neemt. In iederen Brabander leeft im mers nog iets van den geest, die Jeroen Bosch en Pieter Brenghel bezielde en die nu een prikkelend, dan weer rem mend werkt op bet maatschappelijke leven van dit gewest. Het is, volgens spreker, een goede gedachte geweest, deze eere-tentoon- stelling niet te noemen een afscheids- tentoonstelling. Een kunstenaar, die nog in de kracht van zijn leven staat, neemt geen af scheid van een gewest, (lat hem tien tallen van jaren zoo na aan bet hart lag. De lieer Moerkerk zal Brabant niet vergeten, evenmin als wij zijn arbeid vergeten zullen. Spreker hoopte dat bet welslagen der tentoonstelling voor dhr. Moer kerk moge wezen als een vriendelijke handdruk van zijn gewestgenooten, bij zijn vertrek naar Haarlem. Daarna spraken nog de Burge meester van 's-Bosch, Dr. Brauns, Leonie van Baar, Jhr. Mr. Sasse van Ysselt en J. Pijnenburg en dankte Herman Moerkerk werkelijk geroerd. garantie. Krijgsraad. Soldaten en burgers. Eenige soldaten te Venlo hadden het aldaar op 26 Febr. 1928 een paar rustige burgers in een café lastig ge maakt. Meestal is het omgekeerd I W. B. uit Sprang, C J H. uit Waal wijk en O. D. uit Dussen, allen in dienst te Venlo, thans met groot verlof moesten ter zake wegens mishandeling zich voor den Krijgsraad verantwoor deri. De twee burgers zagen aankomen dat ze last zouden krijgen van de drie rumoerige landverdedigers en gingen er daarom uit zelfverdediging maar stilletjes van door. Doch de drie soldalen trokken da messen en liepen de burgers na. De een genaamd A. L. van der jagt kreeg een messteek in de borst de ander J. J. Bienefeld werd gewond aan de schouders. De soldaat H. hield zich van den domme. Hij wist van niets, want hi was siom dronken geweest. Tegen hem werd vrijspraak geëisch wegens gebrek aan bewijs. Uitspraak conform den eisch. Voor de twee anderen was er geen ontkomen aan cn zij bekenden dan ook Tegen B luidde de eisch 4 mnd gevangenisstraf met aftrek van voor arrest Uitspraak 2 mnd gevangenis straf. Eisch tegen D. 3 mnd. gevangenis slraf met aftrek van voorarrest. Uit spraak 1 mnd gevangenisstraf. POLITIERECHTBANK. Met en zonder pet F. de J., leerlooier te Waspik,-had gaten en scheuren gewerkt in de klee ren van Th. van Dongen en moest we gens die vernieling terecht staan. Het zat zoo verdachte in gezel schap van zijn vader, beiden zonder pet op, kwamen Th. en J. van Dongen tegen, welke broeders wèl petten droe gen. Th. van Dongen, die liet zoo vreemd vond, dat de) mannen er in den blooten bol bijliepen, nam z'n pet van 't hoofd en maakte een diepe buiging. DRUNEN. Zondag herdachten de heer en mevrouw M. Veidman-v. Weert, hun zilveren huwelijksfeest. Zondag brachten de Harmonie der Jongens- Congregatie en De Volharding een aubade en er was zeer veel belang stelling. De parochie Drunen vierde Zon dag feest op een luisterrijke wijze welke hier nog zelden voorviel Een van Drunens zonen, de WelEerw. Heer M. Pijnenborg, die op 2 Juni in de Kathedraal te 's Hertogenbosch door Z. D. H. Mgr. Diepen tot pries ter is gewijd, droeg in onze parochie kerk zijn eerste solemneèle H Mis op. Toen Zaterdagmiddag de jeugdige priester arriveerde was Drunen in feesttooi Van vele huizen wapperde de vlag en voor de ouderlijke woning was eene eereboog aangebracht met een toepasselijk opschrift. Jammer dat de regen een gedeelte der versiering vernietigde. Om kwart voor tien Zon dagmorgen werd de jonge priester, door de Eerw. heeren Geestelijken, koorknapen en bruidjes afgehaald en trok de stoet onder het luiden der klokken naar de kerk Toen de stoet de kerk binnentrok zong het R. K. Zangkoor „Laudate puerum Dominum". In hel priesterkoor hadden plaats genomen, de ZeerEerw. heer Huijben pastoor van Waspik, de ZeerEerw heer Wsllems Pastoor van Elshout de Eerw. Rector van Kessel, de Eerw. Pater v. d. Eisen en de Eerw. Pater Dekkers van het Fransiscusgeslicht. Daarna werd door den neomist een plechtige H. Mis opgedragen, ge assisteerd door den Eerw. heer kape laan Willems Diaken en den Eerw. heer L J. v. Herpt, kapelaan uit Nij megen als subdiaken, den ZeerEerw heer pastoor Goosens als Presbyter, als ceremonianius fungeerde de Eerw. Heer Jos. van Dal uit Drunen. Het zangkoor zong onder leiding van den eminenten Directeur den heer v. Rooij op zeer verdienstelijke wijze de vierstemmige H. Mis van Ginber begeleid door den bekwamen organist den heer G van Son uit Waspik. Na het Evangelie werd door den Z.Eerw. Pater Gerold van de orde der Benedictijnen, oud kapelaan van Dru nen, de feest-predicatie gehouden, waarin hij wees op de verheven roe ping van den priester. Aan 't slot feliciteerde spr. den jeugdigen pries ter en diens familie, en eindigde met den wensch, dat hij vele jaren moge werken aan den dienst van God. Om drie uur werd door den Eerw. heer Pijnenborg een plechtig Lof ge celebreerd, met assistentie van den ZeerEerw. Heer Huijbeis, Pastoor van Waspik en den Z.Eerw. Pater Gerold beiden oud kapelaans van Drunen. Onder het Lof had een plechtige processie plaats. Des namiddags om half vijf bracht de Harmonie der Jon gens Congregatie onder veel belang, stelling een serenade. De heer L. Brok sprak namens de Harmonie den celebrant toe. De WelEerw. heer dankte de harmonie voor de hulde hem gebracht. Orn vijf uur kwam de Harmonie de Volharding een hulde brengen. De heer L Sikkers als president sprak namens de Harmonie den nieuwen priester toe. De Eerw. heer Pijnenborg dankte getroffen voor de gebrachte hulde. Moge God dezen jeugdigen pries ter zegenen in zijn verheven arbeid. N1EUWKU1JK. Zondag j.l. vleide het echtpaar C. de Gouw-van Baard wijk hun zilveren huwelijksfeest. Ter gelegenheid van dit feest, als mede meer nog door hetheuglijkfeit dat Cees de Gouw zijn 25 jarig directeur schap herdacht van onze liedertafel .Oefening baait Kunst" kan net geen verwondering wekken, dat deze her- denking een spontane hulde werd. Vanaf de oprichting dezer vereeni- ging in het jaar 1891, was Cees de Gouw reeds lid en promoreerde en- kele jaren nadien tot directeur. Steeds was hij aanwezig en telkens kon men constatceren zijn trouw en ambitie op de repetities. Het was een goede gedachte van onze liedertafel, des namiddags den jubilaris eene serenade te brengen. Dc heer A. Mostermans, president der vereeniging voerde het woord en bood de jubilarissen namens de ver eeniging een blijvend cadeau aan. Ook de iiederlafei van Elshout, waarvan de Gouw sinds enkele jaren directeur is, verscheen en zong de jubilarissen ter eere een passend feestlied. Namens de vereeniging ontvingen zij ook een prachtig cadeau. Een zoon van de jubilarissen dankte namens deze voor de gebrachte hulde en cadeaux welke ter zeerste werden gewardeerd. Bij de veie geiukwenschen voegen wij nog gaarne de onze en wenschen het echtpaar de Gouw nog een lang en gelukkig leven. Zondag j.l. werden ongeveer een 30 tal^aspirantleden van de H. Familie aangenomen. De dag werd begonnen met een algemeene H. Communie der leden, om 4 uur des namiddags had de aanneming plaats. Deze plechtigheid werd geopend met een oefening der H. Familie. Daarna trok men procesiegewijze door de kerkde prefecten elk met de aspi ranten uit de bestaaande secties. Door den ZeerEerw. Heer Pastoor werden hierna de medailles en diploma's uit gereikt en een korte toespraak gehou den. Ook hier moet men met leede oogen aanzien, hoe groot de schade is die de rupsen veroorzaken. De ruitboomen worden totaal kaal ge vreten. De plaag hiervan is dit jaar zooals nooit geweest. Verschillende gewassen worden hierdoor in hun *roei gestuit. De harmonie „De Eendracht" aesloot tot deelname aan het festival te Heusden. CAPELLE. Aan den Loonschendljk is door het gemeentebestuur van -oon op Zand een afdeeling der brandweer opgericht, bestaarde uit 6 )ersonen en een brandmeester, de ïeer P. Michael aldaar. Deze afdeeling heeft de beschikking over een stand pijp en moet dienst doen voor den sten en 2en Loonschendijk en de Lage Zandschel. De dezer dagen gehouden oefening van het personeel s uitstekend geslaagd. Voorwaar een leele uitkomst voor deze streek, die tot nog toe van alle brandbluschmid- delen verstoken was. - Bij de j.l Zaterdag door Burge meester en Wethouders dezer gemeente gehouden aanbesteding voor 't bouwen van 'n arrestantenlokaal te Vrijhoeve- "apelle werd als volgt ingeschreven M v. Campen Capelie f. 654.— •Geinloog en van Oversteeg Vrijhoeve—Capelie f. 559. H. Spierings Capelie f. 569. C. Michael Vrijhoeve Capelie f. 560.— Rosenbrand Capelie f. 656 A. H. Willemsz Sprang f. 557. Het werk is aan den laagsten inschrij ver gegund.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 2