DE ECHO VAN HET ZOIOEN Accountantskantoor: M. A. M. Oiiermans Alle Accountantswerkzaamheden No. 49. Zaterdag 16 Juni 1928. 51e Jrg. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 16 Juni 1928. Geslaagd. Voor het eindexamen der Kweek school voor Onderwijzers en Onder wijzeressen te 's Bosch is geslaagd de heer M. van Herwijnen Azn. alhier, met bijzondere onderscheiding der gecommitteerden. Concours Hippique Waalwijk. Het concours hippique, dat op het sportterrein aan den Parallelweg te Waalwijk gehouden wordt op Donder dag 21 Juni a.s. ten half twee, belooft om tai van redenen zeer interessant te worden. De inschrijvingen in de verschillende afdeeiingen zijn zeer belangrijk, zoo wel wat de landelijke ruitervereenigin- gen als de tuig- en tandem nummers betreft en niet minder de afdeeling schoonste rijpaard en't springconcours. Speciale aandacht trekt het spring- nummer, waar Olympische etschen worden gesteld en waarin een keuze wordt gemaakt van die ruiters, die de Nederlandsche kleuren op de Olympi sche concoursen in Amsterdam zullen verdedigen. Het aantal ingeschreven paarden be loopt in toiaai reeds het aanzienlijk getal van ongeveer 125. De deelname is buitengewoon in alle afdeeiingen. Wij noemen bijv. de Olympische proeven, bestaande uit dressuurwedstrijd 15, klein springcon cours 32 en groot springconcours 17 deelnemers. Schoonste rijpaard 20 deel nemers, tuigpaardenluxe eenspannen 15 stuks, tandems 6 enz. Van deelnemers aan 't groot spring concours noemen wij Ritmeester en Kapitein de Kruijff, Colenbrander, Panud de Mortanges, v. d. Voort van Zijp e. m. a. TuigpaardenLamers, v. d. Haar, Bultman e. m. a. De jury bestaat in de verschillende nummers uit de heeren Over3te Jhr. van Reigersberg Ver sluijs, Majoor jhr. Quarles v. Uffurd, Majoor van Reede Directeur der Rij school te Amersfoort, Jhr. van Coe- hoorn Sminia, De BruijnTengbergen, Mr. B. Timmermans. Het terrein zal in elk opzicht keurig zijn ingericht, met zijn tribune met 1200 overdekte zitplaatsen, terwijl ook op den 2en rang stoelen beschikbaar zullen zijn. Muziek zal het hippische feest op luisteren, terwijl een buffet.champagne bar enz. aanwezig is. Wij gelooven dat een dergelijk hip pisch feest in heel Brabant nog niet te zien is geweest, zoodat wij vertrou wen dat ieder die daartoe eenigszins in de gelegenheid is, hiervan zal wil len profiteeren. Tot slot deelen wij nog mede, dat na afloop „Waalwijks Belang" een concert aanbiedt op de Markt en ver schillende café's voor strijkjes en de noodige attracties hebben gezorgd. Wij vestigen er nogmaals de aan dacht op. speciaal van de buitenmen- schen, dat de voorverkoop van entrée- kaarten is gevestigd bij den heer L. van Adelberg, Markt Waalwijk. Bij de te verwachten groote drukte is 't zeer gemakkelijk èn voor 't publiek èn voor 't Comité als de plaatsbewijzen tevo ren genomen zijn. Men hoeft dan niet te wachten of in 't gedrang te staan. Concert St. Jan. De harmonie St. Jan alhier zal, zoo als we bereids mededeelden, a s. Za terdag een concert geven op de kiosk op de Markt. Deze jeugdige vereeni ging is roet rassche schreden vooruit gegaan, gezien haar succes laatst te Boxtel. Als nieuw bewijs harer activi teit kan dienen, dat zij besloot dit jaar nogmaals naar een concours te gaan en wel te Roosendaal. Dat er ijverig gestudeerd wordt en de vereeniging daardoor hare prestaties voortdurend verbetert, behoeft niet gezegd. Het programma dat zij a s. Zaterdag uitvoert, luidt als volgt: 1. Met frisschen moed, marsch J. Werkman. 2. Mosaïque sur l'Opéra Martha Flotow. 3. Ouverture fédérale L. Blémant. 4. Feuille de chou, Valse J. Martin. Pauze. 5. Coeur vaillant, Marsch O. Oadenne. 6. Franche Amitié, Fantaisie |acq. Martin. 7. La petite Duchesse, Ouverture F. Riccius. 8. Le Montagnard, Marsch M.J.H.Kessels Theo van Delft. Onze kunstschilder Theo van Delft heeft een portret geschilderd van den heer J Spijkerman, vroeger hoofd der school en directeur der Rijksnormaal school alhier, thans woonachtig te Ginheken. Wij hebben zelden of nooit beter portret gezien van den heer van Delft; opvatting, gelijkenis, kleur zijn o. i. schitterend getroffen en 't is ons een genoegen dat wij dit bijzonder stuk werk van een zoo algemeen be- kende en geachte persoonlijkheid in. ons bureau voor 't publiek kunnen etaleeren. Biljartmatch. Maandag 11 Juni werd onder groote belangstelling een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tusschen de biljart club „Óns Genoegen", gevestigd in't caté Het Vosje en de biljartclub „Amu sement", gevestigd bij den heer Nic. van Loon. De uitslag was als volgt: (Lid van het Ned. Inst, van Accountants) Koningsweg 7 PEN BOSCH. Telef.1107. als: inrichten, omwerken, controleeren van boek houdingen, onderzoek op administratief en Vinantieel gebied. - Balanscontrole. 40511 Speciale afdeeling. - Belastingadviezen. Amusement. J. de Reus 86 B. v.d. Linden 100 Ons Genoegen. D. Trots H. v. Rooij v. d. Ven Verhagen 10U 100 100 100 586 Klein W. Pulles M. Pulles Leijten v. d. Geld v. Mierlo 100 72 70 57 81 93 473 Amusement: hoogste serie Trots 33, hoogste gemiddelde v. Linden ö1/* Ons Genoegen: hoogste serie W. Pulles 20, hoogste gem. Klem 42/3. Hiermede is nel oiljartseizoen van Amusement geëindigd met het resui taat dat zij van de gespeelde wedstrjj den 1 verloren en de andere alle schit terend gewonnen heeft. Tevens is de noogste serie, nl. 47, door Amusement behaald. Een Hollandsche Jongeman, van Waal- wijksche jamiite, neemi aan de redding van Nobue deel. Sjef van Dongen, de Hollander, die deelneemt aan de expeditie tot opspo ring van generaal Nubile en de zijnen, is Dij de Ned. Spitsbergen Co. te Rot lerdam een goede bekende. Hij is in 1923 met zijn ouders, de heer en me vrouw Frans van Dongen—Zijlmans geb.uit Waalwijk,op 16-jangen leeftijd naar Spitsbergen vertrokken, voor alle soorten werkzaamheden. Zijn avontuurlijke geest, gepaard aan een voor een knaap zeldzaam door zettingsvermogen, maakten hem spoe dig een prima kracht voor de neder zetting. Toen zijn vader later naar Nederland vertrok, is Sjef te Spitsber gen achtergebleven. Reeds vijf maal heeft hij overwinterd. Ook dit jaar maakte hij deel uit van de winterpioeg en was hij meer speciaal belast mei net africhten van honden. Naar de di recteur q,er Ned. Spitsbergen Co., de neer H. H. Dresselhuys, mededeelde, is dat een zeer belangrijke functie. De Ned. Spitsbergen Co. heeft steeds de grootste zorg besteed aan de honden Aanvankelijk koos men afstammelin gen van de dieren, die de expeditie van Amundsen meemaakten. Door her haaldelijk van Groenland nieuwe hon den te importeeren, brengt men er versch bloed in, want het tokken van de dieren, onder elkaar kan het ras zeer benadeelen. De honden zijn in uitstekende con ditie, wat wel het beste blijkt uit het feit, dat herhaaldelijk zeer bekende onderzoekers de honden ter leen vroe gen. Door dat uitleenen houdt men de honden fit. Zoo hebben deze hon den deelgenomen aan de Oxford Artic Expeditie voor cartografische werkzaamhedendan namen zij deel aan de British Artic Expediiie, onder commander Bill Worseley, een mede werker van Shackleion. Deze laatste had ten stelligste beloofd het span terug te brengen en heelt niet geaar zeld dertien dagen extra te kruisen, om zijn belofte gestand te doen. Ten slotte zijn de honden mee geweest met Helmer Hanssen, metgezel van Amundsen, voor een expeditie ten behoeve van de U.F. A. film. De hon den zijn op roep gedresseerd en er behoort zeer veel geduld toe om ze af te richten. Sjef van Dongen staat bij de Ned. Spitsbergen Co. in zeer hoog aanzien om zijn moed, zijn energie en zijn betrouwbaarheid. Men kan te allen tijde op den 21-jarigen jongen man rekenen. Eergisteren had hij een brief naar de directie gericht om verlof te ver zoeken. De heer Dresselhuys was van plan hem mee naar Holland terug te nemen, als hij van zijn a.s. reis naar Spitsbergen terugkeerde. Dat gaat thans niet door. Telegrafisch had men de directie verlof verzocht, Van Dongen aan de expeditie te laten deelnemen, onder toevoeging, dat ook Advent Bay een span ter beschikking stelde. Onmiddellijk heeft de directie toegestemd in het verzoek, Sjef van Dongen met zijn honden naar Kings bay te zenden. De reis, die hij thans aanvaardt, is niet van gevaren ont bloot. Het is thans het slechte seizoen, want de ijsschotsen laten los en zijn omringd door kanalen, ten gevolge van den dooi. Daar doorheen moet men zijn weg zoeken door het slaan van fjsbruggen. Maar, zoo eindigde de heer Dresselhuys, wij hebben het volste vertrouwen in Sjef van Dongen en twijfelen niet, of hij zal voor de expeditie een goede hulp zijn. Paardenkeurlng. De keuring tot toekenning van het Militair Certificaat 1929 gehouden te Waalwijk op 15 Juni 19z8, had de voigenae uitslag. Goedgekeurd werden: Agnia, Dorena, üiwanka en Malanda van G. W. Branderhorst teEeihen. Aasje, Jonlla, Kebina en Makda van D. van Buuren te Meeuwen. N. N. van M. Millenaar te Dussen. N. N. en Jellta van J.deWaalHzn. te Wijk bij Heusden. Divina, Jlcoia en Lepika van G.H. Siraver te Babiloniënoroek. Cicera en Acossa van A. W. Ver hoeven jzn, te Herpt. Leeiha, van L. v. d. Beek jzn. te Gendcien. Aibona, van Adr. v. d. Beek te B. Broek. Faiuoa, van H. v. d. Heuvel Jzn. te Genderen. Efia en Khera 1, van G. v. Everdingen le Heusden. Kurosa van M. Spoor te Eethen. Carita, Dina ill, Dot en Gienelje van Gebr. Oerlemans v. d. Schans ie Drongelen. Anije 11 van M. W. v.d. Schans te Bovenkerk, gem. Nieuwer-Amstel, Aranka van Gebr. Smits te Waspik. Boloine en Kenora van O. Hariers te Doeveren. Lezing Vedehova. Voor een vrij goed bezette zaal werd Woensdagavond in Hoiel Verwiel de tweede van de reeks door „Vede nova" georganiseerde lezingen ge houden. Ditmaal trad wederom als spreker op de neer Bosman,leider der industrie-afdeeling van de Singer- maatschappij te Amsterdam. Na een kort openings-en welkomst woord van den heer Tak, voorzitter van .Vedehova", leidde de heer Bosman zijn lezing in over „katoen en naalden." De causeur illustreerde zijn voordracht met een mooie serie lichtbeelden, in het eerste gedeelte oeschreef hij de ontwikkeling der kaïoencultuur en gaf eenige beelden van katoenplantages in Amerika, Egypte, Brazilië en Australië. Vandaar voerde hij zijn aandachtige toehoor dersnaar de groote spinnerijen, waar dc ruwe katoen verwerkt wordt. Spr. zette uiteen hoeveel uitgebreide be werking de ruwe katoen onder gaat alvorens deze tot draad is gespannen. Na de pauze behandelde de heer Bosman speciaal de naalden en wees op de noodige vereischten voor een goeden stikvorm. Hij toonde aan van welk een groot belang 't is een naald te gebruiken met een goeden punt waarbij ook bij zondere aandacht mag worden ge schonken aan de klinknaald der naald. Deze voor vakmenschen, en dan doelen wij op hen die werkzaam zijn in de schoenindustrie, hoogst leerzame voordracht oogstte een dankbaar applaus. De heer Tak besloot de lezing met een passend dankwoord aan den spreker en de belangstellenden. Kermis. Het bekende gezelschap Solser en Hesse zal bij de a.s. kermis met zijn schouwburgtent een plaats krijgen in de Mr. van Coothstraat. Propagandavergadering. A.s. Woensdag 20 |uni des avonds om 6 15 zal een propagandavergade ring gehouden worden voor alle man nen, werkzaam in hetleerlooiersbedrijf, waar als spreker zal optreden de heer H. Mulders, voorzitter der groep looi ers van den Ned. R.K. Fabrieksarbei dersbond. Jubileum. Vrijdag 22 Juni e k. zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer H. van der Hammen werd benoemd tot voorlezer en voorzanger der Ned. Herv. Kerkte voorm. Besoijen. Militaire Zaken. Naar het Bureau voor Militaire Za ken ons mededeelt, hebben 30 inge schrevenen voor den dienstplicht lich ting 1929 vrijstelling aangevraagd, waarvan 24 wegens broederdienst en 6 wegens student in de theologie. St Antonius- devotie. Evenals andere jaren zien we ook nu weer, dat de belangstelling voor de devotiekerk van den H. Antonius alhier er niet minder op wordt. In grooten getale komen de pelgrims uit omliggende plaatsen de St. Antonius- kerk bezoeken, waar zij een sobere, maar oprechte vereering voor den groo ten heilige aan den dag leggen. Propaganda-vergadenng R. K. FaorieKsaroaUersbund. In de zaal van den R.K. Gildenbond hield de Ned. R.K. Faorieksaioeideis- Dund Woensdagavond eenpropaganda- vcrgadering, waarvoor grooie oclang- sieluug Dcsiond. De heer Rassier wees in zijn openingswoord op du verheugcnu verschijnsel. Bpr. zegt dat heteninou siasine voor de organisatie eiken dag merxoaar grooter wordt en zien ook hei ledental in stijgende richung be weegt. De heer Brussel, H. B. van den R.K. Faorieksaroeidcrsoond, brengt aller eerst in Herinnering de vorige verga der ing. die maar hall zoo goed Dezocni was ais deze. bpr. wil deze vergadering Descnouwen ais een opening van dc groote propaganda. Een volgende maai noopt hij nier aheen nog maar geor garnseerde arbeiders te vinden. Het is volgens spr. tijd dat dc aroeiders gaan overleggen wat er moer gebeuren, Spr. wijst even op het gebeurde te Hilvarenoeek e.a. plaatsen. Ook in Waalwijk kunnen dearoeiders deercteeren, indien zij zich eensgezind scharen achter het hootdOesiuur. Hoe is het mogelijk, vraagt spr,, dal in de kern van de schoenindustrie nog zooveel duizenden arbeiders met zich laten sollen. De werkgevers hebben van zooveel makke lammetjes mis bruik gemaakt. De organisatie moei dit tegengaan. Waar een sterke orga nisaue is, heeft men ook goede arbeidsvoorwaarden. Spr. is van oor deel, dat het doel van den arbeid nlei meer wordt gekend. Een systematische werkeloosheid moest niet mogelijk zijn Veie gezonde werkkrachten komen geregeld zonder werk of worden vervangen door de vrouw. Spr. noemt du verschrikkelijke mistoestanden en vooral de toename van den fabrieks arbeid door de gehuwde vrouw. Hoe komt 't toch dat zoovelen mannen en vrouwen, hun eigenwaarde verliezen Daar moet verandering inkomen. Spr erkent, dat dit hercules»werk is maar toch mogelijk. Wanneer de arbeiders goede voorwaarden willen hebben dan moeten zij daar zelf voor werken 't Hootdoestuur is zonder een leger van goed georganiseerde arbeiders machteloos. Spr. heeft waardeering voor de gemoedelijkheid van den Brabantschen arbeider maar daar een grens. De fabrikanten mogen er wel op letten, wanneer zij zoo doorgaan, maken ze van hun schapen wilde leeuwen. Dan bespreekt hij't contraci van de Federatie van Schoenfabrikan ten en 't antwoord van den Fabrieks- arbeidersbond. Spr. zegt, dat men alles zal doen om 't doel te bereiken. Op de groepsvergadering was men una niem van oordeel, dat de voorstellen van de werkgevers niet aanneembaar zijn. Van de a.s. Conferentie met de schoenfabrikanten zal de houding van den Bond afhangen. De Patroons moeten aan de billijke verlangens van de organisatie tegemoet komen. Spr. wijst er op, dat men zedelijk verplicht is om onrechtvaardigheid te bestrijden. Doet men dit niet, dan helpt men mede, de onrechtvaardig heid te bevorderen. Ernstige waar schuwingen geeft spr. tegen de ge makzuchtigheid van vele arbeiders. Men moet vasthouden, omdat dit niet is gedaan staat de Schoenindustrie nu bij andere bedrijven zooveel ten achter. De massa is door gemakzucht en onverschilligheid gaan retireeren. Wan neer de arbeiders zich nu krachtig aaneen scharen. aldus spr. dan konden de fabrikanten binnenkort wel eens ernstig opkijken. Een ernstig woord richt spr. tot de jeugd. Zij heeft te zorgen, dat de ver kregen voordeelen ook later blijven behouden. Spr. keurt de sport niet af, mits zij niet wordt beoefend ten koste van de organisatie. Met betrekking tot de meisjes meent spr. dat deze nog te weinig haar taak in de organisatie kennen. De meis jes moeten meer met de organisatie bekend gemaakt worden. Spr. zegt, dat de tijd daar is. dat de massa zich van haar kracht gaat bewust worden. Dan wijst spr. er op hoe zeer de goede zedelijke maatschappelijke orde is geschokt. Het is treurig, dat in onzen tijd schepen vol graan mogen worden verbrand alleen om den prijs te kunnen handhaven, terwijl elders hongersnood wordt geleden. Spr. noopt, dat allen van nu af een krachtige propaganda zullen gaan voeren voor de organisatie. Even brengt spr. in herinnering de werkeloosheid die ook zoo overheer- schend is geweest. Het is in de macht der arbeiders dit te voorkomen, in Duitschland krijgen de schoenmakers bij werkloosheid 26 weken ultkeering, maar daar beschikt men ook over een sterke organisatie. Spr. meent, dat men hier al lang zou hebben gehad de wet op wer keloosheid, indien alle arbeiders waren georganiseerd. Een hartelijk applaus volgde op deze rede. Voorzitter Passier dankte den spre ker en spoorde nogmaals aan tot een eensgezinde propaganda. Processie H. Hart. Evenals andere jaren trokken ook gisterenmorgen de Eerw. Zusters met de meisjes in processie naar het H. Hartbeeld in de St. Antonins-parochie, waar de jaarlijksche openbare hulde werd gebracht. N. V. Schoen- en Leder jaarbeurs te Amsterdum. De N.V. Schoen- en Lederjaarbeurs houdt een algemeene vergadering op Donderdag 21 Juni, a.s., des namid dags te 2 uur. in het gebouw der Industriëele Club, Vijgendam, Amster dam. De agenda bevat de volgende pun ten Mededeelingen van den Voorzitter. Vaststelling van balans en winst en verliesrekening. Besprekingen omtrent 't al of niet houden eener Jaarbeurs in 1928 Voorstel der firma D. L. Wolff te Meppel tot liquidatie der N.V. Wat verder ter tafel zal worden ge bracht. De bevolking van Noord-Brabant over 1927. De bevolking der provincie bedroeg volgens de bevolkingsregisiers op 31 Dec. 1927 mannen 421.103 vrouwen 416.055 in het geheel 837.158 In den loop van 1927 vermeerderde de bevolking met 7173 mannen en 1622 vrouwen, totaal 13.295 inwoners. De vermeerdering der bevolking is uitsluitend een gevolg van meer ge boorte dan sterfte. De vestiging mannen bedroeg 285, de vestiging vrouwen 683 minder dan het vertrek, totaal meer vertrek dan vestiging 968. Door geboorte vermeerderde de bevolking met 12.469 mannen 11.600 vrouwen, terwijl stierven 5010 mannen 4795 vrouwen, verschil 7458 mannen 6805 vrouwen. Het aantal personen, dat zich in de gemeenten der provincie vestigde bedroeg 30 694 mannen en 33 101 vrouwen, terwijl vertrokken 30.979 manren en 33.784 vrouwen. DRUNEN. Dinsdagavond bracht de harmonie der Jongens.Congregatie een serenade aan haar directeur den heer Brok, die de vereeniging ter overwinning leidde op het j.l. gehou den concours te Boxtel en haar met den eersten prijs in de afdeeling uit muntendheid uit het strijdperk deed treden. Kapelaan Willems bracht in welge kozen woorden hulde voor deze kra nige prestatie en voor de vele opof feringen die de heer Brok zich ge troostte. 's Avonds werd feest gevierd en heerschte tot laat een vroolijke stem ming. OpZondagnel7 en 24 Juni a.s- zal door de Handboogschutterij „Con- stantia", gevestigd bij den heer Th. Elshout, een groot Nationaal Concours gehouden worden ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van dit gezelschap. Vele gezelschappen hebben zich reeds aangemeld om hieraan deel te nemen, wat ook de moeite waard is, gezien de prachtige gouden en zilve ren prijzen. A.s. Zondag om één uur zal de opening plaats hebben met medewer king van de Harmonie „de Volhar ding". ELSHOUT. A.s. Zondag zal het Bondsconcours beginnen van de schutterij „O. L. Vr. Gilde" in den tuin bij den heer H. van Hoorn, Prachtige prijzen zijn beschikbaar ge steld. De Liedertafel „Ontspanning door Inspanning" en de Harmonie „de Volharding" zullen deelnemen aan het festival te Heusden op Zondag 1 Juli a.s. is

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 9