Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Witte Jtozen. BRABAND e^WMI.WUK^ FEUILLETON VüMMER 50. WOENSDAG 20 JUNI 1928. 51e JAARGANG. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ; ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. RAAMSDONK. Onder voorzitterschap van den Edelachtb. heer burgemeester Moons, vergaderde de Raad dezer gemeente Zaterdagavond te Raadhuize. Aanwezig alle leden. Aan de orde 1. Ingekomen stukken, w.o. a. Goedkeuring van Ged. Staten op het raadsbesluit tot het aangaan van een rekening—courant. Wordt voor kennisgeving aange nomen. b. Verzoek om subsidie van den R.K. Politiebond ,St. Michael", ten behoeve zijner school. Dit adres wordt verwezen naar de begrootingscommissie. 2. Aanbieding van het verslag van den toestand der gemeente Wordt voor de leden van den Raad ter visie gelegd. 3. Voorstel van B. en W. tot vast stelling der gemeentelijke vergoeding ex. art. 101 der L. O. wet 19z0, aan de besturen der Bijzondere Scholen over het jaar 1926. B. en W. stellen voor deze vergoe ding te bepalen voor wat betreft het L. O. te Raamsdonkdorp op f6.58 per leerling, Raamsdonksveer f6.54 per leerling en voor het U.L.O. f 13.48 per leerling. Het lid van Woerden merkt op, dat bij de Schoolbesturen de algemeene klacht gaat, dat de bijdrage onvol doende is. Spr. vraagt om nog eens bij andere gemeenten te informeeren hoeveel daar per leerling wordt uit getrokken. De Voorzitter zegt dat de vergoe ding is vastgesteld aan de hand van de gegevens die door andere gelijk- 59). Een goed vertrouwen kent geen na ijver of jaloezie, want waar dit gevoel in het hart sluipt, daar bestaat geen vol vertrouwen. Naijver is kleingeestig heid en heeft haar ontstaan aan ver schillende motieven te danken. Of noemde men Sigrids naijver beter nijd, omdat zij het misschien niet verdragen kon, dat Hochwalds hart haar niet toebehoorde. Dat was het nu, wat Iris niet kon onderscheiden. Maar nijd! De nijd is een giftige plant, die in het huis van graaf Erlenstein zeker niet was gezaaid, ja, erger nog, het is een dood zonde. En toch wanneer Sigrid na ijverig op haar was, omdat Marcel lus Hochwald haar had gekozen, dan moest zij haar immers ook haar geluk benijden. O, wat een grauwe, akelige gedach ten te midden van den zonneschijn en van het ruischen van de eiken des wouds, waar een frisch, verkoelend zeewindje door blies. En toch, bleef haar een andere oplossing over van het raadsel, waarvoor Sigrid haar door haar zonderling gedrag stelde? „Olga, zou je Sigrid niet kunnen be- soortige gemeenten zijn verstrekt. Het is gebleken dat men er wel mee kan komen. Lankhuijzen Szn. Ik vind ook dat't bedrag te laag is. We zouden toch nog wel eens aan meerdere gemeenten opgaven kunnen vragen. Voorzitter. Andere scholen kunnen er wel mee komen. Toen de bijzondere scholen nog op zichzelf stonden, was de uitgave per leerling veel lager. Maar 't is hier: Van andermans leer is goed riemen snijden. Het bestuur erkent zelf dat men hoogere eischen gaat stellen. Het lid Lankhuijzen Gzn. onder schrijft dit laatste, 't is spr. bekend, dat een Hoofd der school om een looper in den gang heeft gevraagd. Spr. is van oordeel dat zulks te ver gaat. Lankhuijzen (Szn). De scholen zien er toch heelemaal niet luxueus uit. de Jong. Als dat waar is, dan zou men er toch zeker mee kunnen uit komen. Nu men te kort komt, moet de fout ergens anders zitten. Men moet maar eens in eigen kamp onder zoeken, waar de fout zit. Houden ze wel voeling met andere schoolbe sturen Voorzitter. De bedragen zijn wer kelijk wel voldoende, 't Kleineschooltje zit er wel wat krap voor, maar de andere kunnen er best mee uit. Schoenmakers. Ik heb ook gehoord, dat men tekort komt. Het voorstel van den heer Lank huijzen (Sznom bij meerdere ge meenten inlichtingen in te winnen wordt aangenomen met 7—6 stemmen. Voor het voorstel van B. en W. stemden de heeren de Jong, v. Woer den, Kleljn, de Wit, Lankhuijzen Gzn. en Kanters. Ontwerpverordening tot wijziging der Motor- en Rijwielverordening. De verordening wordt aangevuld met de bepaling, dat overtreding der verordening met een geldboete wordt gestraft. praten, je naar Engeland te vergezel len?" 7/00 keerde zij zich tot hare schoonzuster, want het werd haar nu heel duidelijk, dat samenleving met hare zuster onder deze omstandighe den onmogelijk was, tot de wonde ge heel genezen was door den onfeilbaren geneesmeester de Tijd. „Bepraten?" riep mevrouw Chryso- pras verwonderd. „Lieve Iris, ik heb sedert gisteren niets anders gedaan, want de gedachte, alleen te moeten reizen, nu Sascha mij door de over rompeling van Marcellus ontnomen is, maakt mij heelemaal ziek. Ik heb haar van morgen vroeg bijna op de knieën gesmeekt, maar je weet wel, wat een eigenwijs schepsel het is. Voeger toen je vader nog leefde, durfde zij dat niet wie z-ou gedacht hebben, dat zij zoo in zichzelve gekeerd en ongenaakbaar zou worden, nu de vaste hand ont breekt, die haar in toom hield!" „Ja", zeide Iris. „Maar ik geloof, dat de zeelucht haar zoo nerveus maakt en daarom was het misschien beter, dat zij met je mee ging. Er zijn er meer, die niet tegen de zeelucht kun nen. Maar het schijnt mij van onze vooral van mijn kant zoo onvriendelijk toe, haar over te halen ons te verlaten. „O, zeker! Jij bent zoo teer van ge voel, lieve," antwoordde mevrouw Chrysopras op een toon, die uit het hart sprak. „Dikwijls is Sigrid ook geen aangename of gemakkelijke gezel lin, weet je. Zij heeft ukken zij is mij dikwijls een raadsel geweest, maar toch neem ik haar, graag mede, zij ziet er zoo voornaam uit en met dat al, wij kunnen tamelijk wel met elkaar overweg. Om van raadselen te spreken Ontwerp-besluit om ter verbreeding der Winkelsteeg e^n strook grond aan te koopen ter grootte van ongeveer 5 M2 van A. Broe lers. De Raad gaat riet het voorstel ac- coord om den grond te koopen voor f 1 per M2. Ontwerp beslui' tot wijziging van het Raadsbesluit d.d. 18 juni 1927, No. 144, inzake verkoop huis, school en tuin aan de Molenstraat. De Voorzitter licht toe, dat abusie velijk is vergeten den tuin er bij te noemen en acht het gcwenscht, dat dienovereenkomstig 't raadsbesluit wordt aangevuld. Wordt goed gevonden. Voorstel van Burgemeester en Wet houders, om niet in te gaan op het schrijven van den Commissaris der Koningin, strekkei de,om in de politie verordening eene bepaling op te ne men, om het frauduleus vangen van molen tegen te gaan. De Raad gaat met dit voorstel accoord. Nota van aanmerkingen van Gede puteerde Staten op het raadsbesluit tot wijziging de. ge? .eente-begrooting, wat is er met den marches© voorge vallen? Waarom vertrekt hij zoo plot seling? Marcellus scheen bij zijn ver trek op geen al te goeden voet met hem te staan hij heeft hem geen hand ge geven. Ik heb het gezien. Ik hoop (lat Marcellus hem ni,et in zijn eigenwaan heeft gekwetst hij is zoo'n gevaarlijk duellist. „O Iris klapte met de zweep het antwoord werd haar moeilijk. „De Marchese heeft een afwijzend antwoord gekregen op zijn aanzoek „Wat!" riep mevrouw Chrysopras verwonderd. „Toch niet. van Sasch? OhThis most troublesome and wilful girl „Toch niet, Olga," zocht Iris haar opgewonden schoonzuster gerust te stellen. „Ha!" zeide (leze, terwijl zij (liep ademhaalde. „Dus van Sigrid? En na dat hij bijna (drie jaar als een vlinder om haar heen lieeft gefladderd?" „Ik weet er niets van, Olga ik heb eerlijk gezegd nog niet den moed gehad er met Sigrid zelf over te pra ten. Maar Marcellus is toch haar voogd en heeft als zoodanig het aanzoek van de hand gewezen." „Ha| zeide mevrouw Chrysopras merkbaar verlicht. „Dat maakt de zaak eenigszins duidelijker." Iris knikte. Wat; zij gezegd had, was alles wat zij zelf wist door Marcel lus, die haar natuurlijk de rest van zijn gesprek met Spini niet had medege deeld, opdat geen wolkje haar aange zicht zou verduisteren. dienst 1927 en 1928. De aanmerkingen zijn slechts van administratieven aard. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot onbewoonbaarverklaring van 9 woningen, staande te Raams donksveer op het Fort, ingevolge advies der Gezondheidscommissie. Overeenkomstig advies der Gezond heidscommissie wordt besloten. Bezwaarschrift tegen aanslag in hef vergunningsrecht Drankwet. Conform voorstel B. en W. wordt besloten afwijzend te beschikken. Eveneens wordt afwijzend beschikt op het bezwaarschrift van den ont vanger der Registratie en Domeinen tegen een aanslag in de straatbelas ting. Rondvraag. De heer Lankhuijzen vraagt of het mogelijk is om een stukje weg bij de Lage Winkel te verbeteren. De Voorzitter zegt dat zulks niet op den weg van de gemeente ligt, aan gezien dat gedeelte particulier eigen dom is. Principieel acht spr. 't niet juist om door de gemeente particu liere wegen In orde te laten maken. De heer Lankhuijzen meent, dat men dan den weg wel kan overdra gen aan de gemeente. Voorzitter. We gaan den verkeerden kant uit. Het zijn slechts enkele men schen die bij dien weg eenig belang hebben. De eigenaars moesten zelf de verbetering ter hand nemen. De heer v. d Pluim merkt op dat het gewenscht is om de Haven bij 't Veer eens schoon te maken. Voorzitter. Dat haalt niet veel uit, want men gooit er telkens weer vuil in. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de openbare vergade ring en gaat de Raad in geheime zitting. BINNENLAND. Olympische spelen. Het N.O C. deelt mede, dat hel aan XVII. De dag ging om, zonder dat Iris en Sigrid bij elkander kwamen, behalve bij de lunch en om vijf uur bij de thee, en toen was de laatste stil en in zich zelve gekeerd, omdat de professor er bij was en Iris' geest door zijn boeien de vertellingen geheel in beslag nam. Een pastel-teekening van Maria An toinette, die den professor in een der kamers was opgevallen, had hem op de Fransche revolutie en de oorzaken daarvan gebracht, en hij sprak met die pen ernst van het zedelijk verval eener dynastie, die zich met trots die van Lode wijk den Heilige noemde. En terwijl hij zoo prak en Iris door zijn uitvoerige schildering der feiten boeide, voelde deze plotseling iets in zich als een doffe pijn, iets dat haar zeer deed en toch niets lichamelijks I was. Gedwongen draaide zij het hoofd •om en zag dat Sigrid naar haar keek met een zonderlinge spanning op liet gelaat en een begoochelde uitdrukking in haar blik, en het werd haar duide lijk, dat het doffe, pijnlijke gevoel in haar van Sigrid uitging. Sigrid sloeg de oogen neder, toen Iris naar haar keek, en deze kreeg een gevoel, alsof er een last van haar was afgenomenzij keerde zich vol oplet tendheid weer tot den professor. Het onbehaaglijke gevoel kwam echter spoedig weer terug en dat gaf haar de zekerheid, dat Sigrid haar opnieuw gadesloeg. Maar zij verzette zich tegen den magnetisehen invloed van die glin sterende, schelle oogen, waarin zulk 'n eigenaardige uitdrukking als het [ware aantal bezoekers gedurende de Hockey wedstrijden 54.275 bedroeg en dat van de voetbalwedstrijden 257.677. Ruim 130.000 aan de Ned. Spoorwegen. Naar wij vernemen, heeft de hoofd inspectie van de firma Van Gend en Loos den elsch ingewilligd van per soneel, georganiseerd in den Centralen en R.K. Bond van Transportarbeiders, dat uiterlijk heden een bedrag van ruim f 130.000 ter beschikking van de Ned. Spoorwegen gesteld moest zijn ten bate van het pensioenfonds van het personeel, dat overgegaan is naar de Spoorwegen. De opbrengst der Rijksmiddelen. De Rijksmiddelen brachten in Mei op f50.740.525 tegen f48 497.109 in Mei 1927, of f 2.243.314 meer dan in dezelfde maand'van het vorige jaar. Over de eerste vijf maanden was de opbrengst f 1.415 383 meer dan in hetzelfde tijdvak 1927. De vacantie-reis van H.M. de Koningin en Prinses Juliana. Het Zweedsche Telegraai Agent schap seint heden uit Stockholm: H. M. Koningin Wilhelmina, bege leid door H. K. H. Prinses luliana is om 8 uur teStokholm aangekomen. Na een bezoek aan het Nederlandsch gezantschap zullen de Vorstelijke personen de lunsch gebruiken met den Koning en de Koningin van Zweden om 13 uur. De Koningin en de Prinses, die streng incognito reizen, zullen via de lunch zich weer naar den trein be geven om vanavond de reis naar Abisho voort te zetten. Z. K. H. de Prins is hedenoch tend vroeg uit den Haag naar Duitsch- land vertrokken om, gelijk dezer dagen reeds gemeld, na een kort verblijf daar te lande, zich naar Noorwegen te begeven waar hij de Koningin en de Prinses zal ontmoeten. verborgen loerde, eene uitdrukking, waarvoor Tris geen woorden kon vin den. Maar Ook de professor zag (lezen 1 blik, hij viel hem plotseling op, mid den in zijne vertelling, en dat bracht hem er toe een oogenblik zijn voor dracht te staken, waarom, dat had hij zelf niet. kunnen zeggen. „Daar hebben wij het al," zeide hij gemaakt boos. „Nu ben ik weer eens mooi aan het doordraven geweest. En welk een onderwerp! Een mooie stof voor zoo'n paar jonge en schoonc dames „Neen professor, dat moet u niet zeggen," protesteerde Iris levendig. „Kan men ook geen smaak vinden in zulke verschrikkelijke tooneelen en on derwerpen, wanneer men jong is? Neen, u moet ons niet onder die jonge dames rekenen, die alleen oog hebben voor oppervlakkigheden en niet in staat zijn, tot in de diepte door te dringen i „God zegene u, lieve vorstin," zeide hij bijna teeder. „U is ook zoo heel an- ders dan andere dames, en dat heeft uw goede echtgenoot zeker ook spoedig bemerkt. Maar ik heb het ongeluk ge- had, de gravin verbazend te vervelen." Sigrid liet haar blik over den pro- j fessor gaan. I „In het geheel niet integendeel," zeide zij werktuigelijk. U sprak, geloof ik, van het zedelijk verval van de Fran- 1 sclie dijnastie. Overgeërfde neigingen waren daarvan zeker de oorzaak, niet waar?" Wordt vervolgd. V. WuliJJkxflf en kiigstraatsc&e Courant, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rflk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, ens. franco te zenden aan den Uitgever. Prfls der AdvertentlBn 20 cent per regel; minimum 1.50. BiJ contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. van „DE EOEO VAN HET ZEIDEN". Uit bet Duitsch van ÏUFEMÏNA VON ADLEB8FELD-BALLESTREM. VAM VERZEKERING OP HET ItVEh

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 1