eesi Mr. D. Fock. Heden wordt oud minister Fock 70 jaar. De heer Fock was geruimen tijd Kamervoorzitter. Hij werd als zooda nig zoozeer gewaardeerd, dat hij na 1918, ondanks het overwicht der rechterzijder opnieuw nummer één op de nominatie werd: zonder moeilijken strijd zelfs Het beste bewijs, dat de onpartijdigheid van zijn leiding boven allen twijfel verheven was. In 1920 echter, toen het nieuw zittingsjaar weder ging aanvangen, gewerd hem de hooge onderscheiding van gouver neur-generaa! van Ned. Indië. In de maanden, welke tusschen benoeming en ambtsaanvaarding lagen, heeft hij ook nog te Qenève de belangen van zijn land en van de gewesten helpen behartigen. Van Gend en Loos naar Utrecht Naar wij vernemen zal de hoofdin spectie van het expeditiebedrijf van Van Gend en Loos na overneming door de Ned. Spoorwegen van Arn hem naar Utrecht worden overgebracht. Zooals men weet zal het btdrijf in een nieuwe N. V. worden onderge bracht. Het zou voorts in de bedoe ling der Ned. Spoorwegen liggen om de inklaring, die sedert eenige jaren op de stations geschiedt, weer even als vroeger door Van Gend en Loos te laten doen. Voor Nobiie. Hedenmorgen half elf is van Waal haven naar Malmö vertrokken het vliegtuig H. N. A. D Z. van de K. L M Met dit toestel werden 300 KG. bis cuits vervoerd welke door „De Liga* Biscuit fabrieken te Bergen op Zoom ter beschikking gesteld waren van Nodlle en zijn metgezellen. Half vier is het vliegtuig te Malmö aangekomen en een kwartier later heeft het den terugweg weer aan vaard. Als piloten fungeerden de heeren Smyrnoff en Soer. De H. N. A. D. Z. is nog des avonds om 9 uur na ceti voorspoedige vlucht op Schiphol gelar.d. Regeling der winkelsluiting. Het wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend. Ingediend is een wetsontwerp tot regeling der winkelsluiting. Aan de Memorie van Toelichting ontleenen wij het volgende Van belanghebbende zijde wordt er op gewezen en naar de meening van den Minister niet ten onrechte, dat invoering van een werktijdenregeling ten behoeve van het winkelpersoneel, zonder dat deze met eene wettelijke regeling der winkelsluiting gepaard zou gaan, bepaaldelijk in die gemeen ten, waar geen sluitingsuur is voor geschreven, of waar de gemeentelijke wetgever zich le dien opzichte bij zonder vrijgevig toonde, ongelijkheid in concurrentievoorwaarden zou te weeg brengen, tusschen winkeliers, die niet en andere die wel zonder hulp van winkelpersoneel het bedrijf kunnen uitoefenen. Eene voorziening bij de Rijkswet zal aan dit bezwaar belangrijk tege moet komen. Ook met het Oog op decontróleop de richtige naleving der voorschriften van het werktijdenbesluit, welke zonder winkelsluiting uitermate bezwaarlijk zou worden, moet de gelijktijdige tot standkoming eener Rijkswet ten zeerste gewenscht, zooal niet noodzakelijk worden geacht. De Artikelen. Artikel 1 van het wetsontwerp be paalt wat onder winkels en winkelhuis te verstaan is. I artikel 2 wordt voorgesteld te ver bieden een winkel voor het publiek geopend te hebben a. gedurende den Zondag; b., tusschen 8 uur des namiddags en 5 uur des voormiddags. Artikel 3 bepaalt: De bepalingen dezer wet zijn niet toepasselijk op: a. apotheken, uitsluitend voor zoo ver betreft den verkoop van genees- en verbandmiddelen b. inrichtingen, waar uitsluitend of in hoofdzaak spijzen én dranken voor verbruik ter plaatse worden bereid of verkocht c. den verkoop van brandstof en smeermiddelen voor en onderdeden voor spoedeischende bestellingen aan motorvoertuigen en vaartuigen en rij wielen d. den verkoop van drukwerken in stations e den verkoop van dag- en week bladen f. den verkoop van ijs. Bij artikel 4 wordt bepaald 1. De toepassing van art. 2 onder a. vindt geen toepassing: a. ten aanzien van winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht, op 1 Januari24, 25, 26 en 31 December en op den eersten MUNHARDJ'S Zenuwri£*bjetten 75 c-t. BUITENLAND. Nobile Paaschdag en eersten Pinksterdag: wegens verblijf in het buitenland b. ten aanzien van bloemenwinkels j Er was op de publieke tribunes op 1 Januari, 14 en 15 Augustus, 1 veel belangstellingo.a. zagen wi en 2 November, 24, 25, 26 en 31 mr. Aug Philips, voorzitter van het December en op den eersten Paasch- Verbond van Nederlandsche Werk daggevers c. ten aanzien van melk-, visch-en Toen de uitslag der stemming be fruitwinkels tot 12 uur des middags, kend was werd minister Donrer, die uitsluitend voor den verkoop van melk, met den ministerpresident aanwezig room, visch en fruitwas, door tal van Kamerleden o.w d. ten aanzien van winkels, waar ook tegenstanders van het wetsont uitsluitend of in hoofdzaak brood, werp, gelukgewenscht. banket, suikerwerk enchocolade wordt verkocht, gedurende ten hoogste vier achtereenvolgende uren, liggende tus schen 9 uur des voormiddags en 8 uur des namiddags, doch uitsluitend voor den verkoop van die waren en onder voorwaarde dat van de uren, gedurende welke de winkel op Zondag voor het publiek is geopend, te allen tijde duidelijk is kennis gegeven op een geschrift of drukwerk, dataan dei Admiraal Sirianni, een hooge toegangsdeur tot den winkel is be- marlne.autoriteit en diens persch6et vestigd, zoodanig da daarvan van he5ben voor de buiteniandache pers buiten af, gemakkelijk kan worden een uiteenzetting gegeven van de kennis genomen; pogingen, om Nobile en de zijnen te 2. De bepaling van art. 2 onder b. I hulp te komen. In de eerste plaats vindt geen toepassing: werd er door hen op gewezen, dai a. op Zaterdag; alleen de berichten van „Citta di Mi b. op den dag voorafgaande aan Uno.f welke aan Rome worden door Hemelvaartsdag, op 14 Augustus en gegeven, als authentiek zijn te beschou- 31 October, onder voorwaarde, dat wen de overjge zjjn njet te contro. onderscheiden iik op Hemelvaartsdag, heeren geruchten. Alle van de „Citta 15 Augustus en 2 November voor den I dj Milano" ontvangen mededeelineen winkelde regehng wordt toegepast, z(jn zondet coupures doorgegeven welke voor den Zondag is vastgesteld a!leen hct pubijcceren van de namen c. in het ujdvak van 25 November der gewonden werd 20 uren uitge tot en met 5 December en in het tijd-1 steld. om eerst de familiebetrekkingen vak van 18 tot en met 24 December; 0p de hoogte te stellen. <*anz*eo van bloemenwinkels I eerste, betrouwbare bericht op 30 December en winkels, waar werd door de >Citla di MiJano«. op uitsluitend ot in hoofdzaak brood, gevangen. Het is moeilijk de authen- banket, suikerwerk en chocolade wordt ticiteit vasi te steIlen van het door verkocht, op 25 en 31 Dec.; I den Russischenradio amateurSchmidi 3 op de in hel tweede lid genoem- opgevange)1 bericht; in ieder geval de dagen zal het echter geoorloofd ig he, zijn verdiensie, dat hij de zijn. een winkel voor het publiek aandacht van de >Citla di MU*no geopend te hebben na 10 uur des 0p bet juiste punt heeft gevestigd, namiddags en voor 5 uur des voor- ,n antwoord op een *raag ^e)ke middags; plannen nn nog worden gekoesterd, 4. kappers en barbierswinkelsmo- zelde de perschet, dai hulp alleen is gen op de in het tweede lid, onder ,e verwachten van groote vliegtuigen a. en b. genoemde dagen benevens en ijsbreke,s. De „Braganza" en de op 24 December, zoo dezedagen .Hobby" zullen wel haast niet meer werkdagen z.jn tot 11 uur des na vooruil kunnen komen middags voor het publiek geopend m zijn, doch na 10 uur des namiddags uitsluitend voor het verrichten van barsen en Lulzouv/ Holm hebben kappers- en baibierswerkzaamheden. u" v'"Cht volbracht. Zij hebben Artikel 6 bepaalt, dat bij plaatselijke I ,c .n' gezien. Nobile verordening de gemeenteraad onder ?*a?r «e^e!! .8ei« ^an ,?e «Citta di goedkeuring der Kroon kan bepalen, f110.' ,üa! de v.iegmachines dat op een werkdag per week jredu- heeft e" Tt zijn tegenwoor- rende een gedeelle van dien dag ot difc P0,?1!* nauwkeurig opgegeven, wei vóór of na 1 uur desnamiddags, Italiaansche legatie alhier ont- alle of bepaalde groepen van winkels «en tele§ram de „Citta di binnen de gemeente voor het publiek I n0 me!d^-^de, dai Nobile in zijn gesloten moeten zijn. telegram, waarin hij zegt, vliegtuigen Artikel 8 bepaalt gezien te hebben, zijn laatste positie 1. Op Zondag, op de eerste vijf I als zijnde 80 gr. 33min.N.B. werkdagen der week na 8 uur des en £r' nun. Oosterlengte, namiddags en op Zaterdag na iOuur De Citta di Mtlano heeft van des namiddags is het venten en ver- I nacht aan Rome meegedeeld, dat ook koopen op ot aan den openbaren weg S,s*eren de *wee Noorschen vliegers verbodennaar de streek gevlogen zijn, waar 2. de verbodsbepaling van het vorige Nobile zich bevindt, zonder dat zij er lid zal op Zondag niet gelden ten ,n geslaagd zijn de schipbreukelingen aanzien van het venten van geringe *e vinden Naar Nobile seinde had hij eetwaren. een der vliegtuigen gezien, dat echter De gemeenteaaad is bevoegd om "og wel twee K M. van hem af was ten hoogste 21 dagen in het jaar aan Zooals men uit een vorig bericht te wijzen, waarop de bij deze wet weet, heeft Nobile meegedeeld, dat de voorgeschreven bepalingen omtrent I toestand van het ijs gunstig is. Dat het sluitingsuur niet zullen geiden, of heeft waarschijnlijk aanleiding gege- desge.wenscht voor die dagen een ven het besluit om de slede pa later sluitingsuur dan bij deze wet I troelje ter zijner opsporing alvast op aangegeven, te bepalen. weg te zenden. Zondag is kapitein B. en W. zijn bevoegd om een al Sora met de beide sleevoerders, onder dan niet voorwaardelijke ontheffing te wie zich Van Dongen bevindt, ver- verleenen van de verbodsbepalingen trokken. Hij zou zijn weg nemen van dezer wet voor plotseling opkomende straat Beverly, over het eiland Scoresby, bijzondere omstandigheden en voorts kaap Loven kaap Platen, Duivenbaai, ten aanzien van alle winkels op eene kaap Bruun naar Foyn. tentoonstelling, fancy fair of andere Een andere patroelje, bestaande uit soortgelijke inrichting van tijdelijken twee studenten, leden van de Alpen- aard en van veilingen, voor eendoor club en twee Alpenjagers zal de B. en W. te bepalen tijdvak. Van die kust afzoeken van straat Beverly tot ontheffing wordt door B. en W. open- kaap Loven om te trachten de groep bare kennisgeving gedaan. Mariano op te sporen. In verdere artikelen zijnde straffen De Russische ijsbreker Malyphin geregeld op overtreding van de ver is het eiland Hope voorbij en heeft bodsbepalingen. de eerste ijsvelden ontmoet. Hope Wetsontwerp oP de N. V. aangenomen. In de gisteravond gehouden Eerste dert dus al aardig in de richting van Kamerzitting is gestemd over het Noord-Oostland. wetsontwerp tot wijziging en aan- Adolf Hoel, zal ook naar vulling van de bepalingen omtrent Spitsbergen gaan om zich daar aan de N.V. en regeling van de aansprake- boord van de Krassin te begeven, de lijkheid voor het prospectus. Het twee Russische ijsbreker, die daar wetsontwerp werd aangenomen met eerlang ook verwacht wordt. 24—21 stemmen. Vóór stemden de v d., de a.r RFrnT7 wk-kt Croles, Briet, Diepenhorst en Anema,Küj^niZfAüiidN. sluurdiT verplicht wordt, dadelijk op eerste vordering van den ambtenaar de wegenkaart te vertoonen. Iedere week moeten tientallen van overtreders dezer nieuwe wet terecht staan. N-otaris A. G. Cool te Andel was 2- maal bekeurd wegens overtreding van art. 15 der genoemde wet. Voor den uitslag van deze zaak was veel belangstelling. Notaris Cool heeft het pleit gewonnen en werd in beide zaken ontslagen van rechtsvervolging, nadat echter het O.M. veroordeeling had geëischt. Een afschrift der gronden, waarop de Politierechter uitspraak deed wordt ons nader officieel verstrekt. In verband hiermede kan het verslag over deze voor belanghebbenden we tenswaardige strafzaak, eerst in 't vol gend nummer verschijnen. Levensgevaarlijke mishandeling. In hooger beroep werd £le strafzaak behandeld tegen N. D., grondwerker te Made, die op( 25 Maart te Made Go- vert van 't Geloof uit Oosterhout levensgevaarlijk met een mes ver wondde. Eene nietigheid was oorzaak tot, het misdrijf. De rechtbank te Breda had ver dachte veroordeeld tot 4 maanden ge vangenisstraf. Eiscli bevestiging van het vonnis. Uitspraak 2 Juli a.s. Kermis gehouden. P. V., arbeider! en C. V., voerman en vrachtrijder, beiden te Heusden, had den zich te verantwoorden wegens mis handeling. doch waren niet versche nen. Ze hadden te Heusden met kermis den boel op stelten gezet in een dans huis. Het krioelde daar in vdie kleine ruimte van danslustigen. Ze konden zich moeilijk bewegen en dansten dus tegen elkaar aan. Een der verdachten kreeg ook een danser tegen liet lijf en weerde zich door er op te slaan. De ge schiedenis werd voor de rechtbank niet geheel duidelijk. Beide verdachten had den klappen uitgedeeld in plaats van kermismoppen en één danseur stepte er rond met een druppelende bloed neus. Om de marechaussée te hooren werd de zaak aangehouden. P. V. staat gun stig, C. V. minder gunstig bekend. Nader behandeld luidde de eisch te gen P. V. ƒ20.boete; uitspraak ƒ15 boete. Tegen C. V. werd ƒ35.boete ge- eisclit. Uitspraak 25.boete. Vernieling. Ter terechtzitting van 11 Juni was tegen E. de J., leerlooier te Waspik, 14 dagen gevangenisstraf geëischt we gens vernieling der kleeren van Th. v. Dongen. Deze had verdachte spottend gegroet omdat hij geen pet droeg. Verdachte kwam er dan ook genadig af. De uitspraak luidde ƒ10boete. de r.k. janssen, Van Lanschot, De De moeilijkheden met de nieuwe wet long en Van Voorst lot Voorst en de c.h. De Vos van Steenwijk en Pollema. Tegen stemden de liberalen, de c.h. Verkouteren, Van der Hoeven, Van Wassenaar van Catwijck en De Gijse- laar, de r.k. Blomjous, Haffmans, Van inzake wegenbelasting. Als bekend valt in de praktijk de nieuwe wet voormeld voor het autobi- lisme buitengewoon moeilijk na te ko men. Tlankbaar mogen automobilisten dan der Lande, Heerkens Thyssen, Steger. offk kennis nemen van het welslagen Reymer, Qobbelmann, Fransen, De der uitvoerig pleidooien door Notaris Wit en Michiels van Kessenich en de A. G. Cool te Andel in het algemeen a.r. De Vlugt en De Veer. i belang en op principeele gronden, voor Afwezig waren de heeren Rinken de politierechtbank gevoerd inzake de Verheyen wegens ziekte en de heeren onhoudbare bepaling in art. 15 der we- Colijn, De Savornin Lohman en Arntz genbelastingwet, waarbij de antobe- i DRUNEN. Zooals reeds werd ge meld, viert de handboogschutterij .Constantia", gevestigd in Café Els- hout haar 50-jarig hestaansfeest, door het geven van een groot nationaal con cours. Zondag-middag om één uur ver scheen de burgemeester op 't feestter rein ter opening van den wedstrijd. Op de hem bekende wijze memoreer de Mr. Loeff de oprichting, de eerste levensjaren en den verderen opbloei der vereeniging. Hij bracht hulde aan het kranige bestuur en aan allen die er het hunne toe bijdroegen het gezel schap in stand te houden en de edele schiet sport op hooger peil te brengen. Daarna verklaarde hij de feestelijk heden voor geopend. Namens de vereeniging sprak de heer Sikkers, voorzitter van1 de harmonie De Volharding" een woord van dank tot den burgemeester, waarna onder de vroolijke toonen der muziek de wed strijd aanving. Niet minder dan 40 gezelschappen waren opgekomen om proeven af te leggen van hunne kunst. Ze kwamen uit omliggende gemeenten en zelfs uit Leuven, Helmond, Tilburg, enz. Op het terrein heerschte een vroolij ke stemming, doch er werd niet buiten gewoon goed geschoten. De hoogste se rie beliep nog slechts 97 punten, zoo dat velen a.s. Zondag een kans zullen wagen. Aan de regeling ontbrak niets, even min aan de bediening, waarvoor een woord van dank vooral toekomt aan den heer El shout. A.s. Zondag wordt dit concours voortgezet en bij zonnig, althans droog weer, zal de deelname enorm zijn. De harmonie zal wederom ter op luistering aanwezig zijn. Landbouwer G. v. B. weidde zijn paard op het grasland ten noorden der spoorbaan en tusschen de Parellelweg. 's Nachts schijnt het heest op stap te hebben willen gaan en is toen met een poot bekneld geraakt tusschen een dubbele rails. In zijn onmacht om zich los te wer. ken. heeft het zich een hoef afgerukt, zoodat v. B. z'n paard deerlijk ver- minkt weervond, 't Dier is toen spoe- dig afgemaakt. Vrijdag kwam het dochtertje van de familie van R. zoo ongelukkig te vallen, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Geconstateerd werd dal de kleine een bekken-fractuur had bekomen. ELSHOUT. Begunstigd door mooi weer werd gisteren het eerste Bonds- concours gehouden van de Scherp, schuttersvereeniging „O. L. Vrouw Schuts" alhier. De uitslag was als volgt: Corpsprijzen: St. Cathrien, Herpt, le prijs, 19 punten; Prinses Juliana, 2e prijs, 19 punten; St. Jan, Kaatsheuvel. 3e prijs, 18 punten; St. Blasius, 4e pr., 15 p.; O. L. Vr. Schuts, Elshoul, 5e pr. 15 p.; St. Crispijn, 6e pr., 13 p. Personeele prijzen: M. Luiben le pr.. M. de Kort 2, A. van Buul 3, W. Molen schot 4, P. Stokkermans 5, G. van En gelen 6, A. Merks 7, F. van Diem 8, N. de Kort 9, S. Colijn 10, B. Baaijens 11, J. Boom 12, P. van Buul 13, A. v. Bla- del 14, H. Jacobs 15, A. v. Sprang 16, M. v. d. Wens 17, A. de Kort 18, S. Pep. ping 19, J. vanBuul Gz. 20, A. v. d. Oe- ver 21, Bast. Heijkens 22, J. v. Buul 23, J. Mommersteeg 24, P. v. d. Oever 25, J. v. d. Wiel 26, C. de Kort 27, F. v. d.- Wiel, Vlijmen, 28, Jac. Kuipers 29, Th.' Merks 30, J. Kuijs 31, D. Kops 32, F. v. d. Wiel, Drunen, 33, Ch. Klerks 34, M. d. Horst 35, L. Kuijs 36, Arn. Klerks 37, J. Luiben 38, M. v. Oijen 39, J. v. d. Meijflenberg 40, C. van Esch 41. HEDIKHUJZEN. De ZeerEerw. heer pastoor M. Koeken, O. Praem., her- dacht Vrijdag zijn gouden priesterfeest. Jammer dat door de ernstige ziekte van den jubilaris, de parochianen niet aan hun oprecht verlangen konden voldoen, om dezen heugelijken dag in een zoo breed mogelijken en feestelij- ken kring te herdenken. Toch is deze dag niet onopgemerkt voorbij gegaan. Des morgens werd in de feestelijk versierde kerk een plechtige H. Mis op gedragen door een neef van den jubi laris, n.l. pater Koeken, O. Praem. van de Abdij van Berne te Heeswijk, met assistentie van de WelEerw. heeren Meijs en v. d. Heuvel, resp. kapelaan te Haarsteeg en Nieuwkuijk. De H. Mis werd o.m. bijgewoond door een broer en een zuster van pas toor Koeken en talrijke heeren geeste lijken uit deze omgeving. Door het zangkoor werd een ver dienstelijke uitvoering gegeven aan de driestemmige mis van Haller. Onder de H. Mis hield de HoogEerw. heer Wouters, deken van Heusden, een feestpredicatie, met als tekst het 48e hoofdstuk uit Genesis: „Het zijn mijn zonen die God mij gegeven heefl in dit land. Breng ze tot mij, opdat ik hen zegene!" De mooie feestpredicatie werd dooi de geloovigen met de diepste aandacht gevolgd. Deken Wouters las nog voor een door Mgr. Diepen eigenhandig geschre ven brief aan pastoor Koeken. Deze brief luidt als volgt: Zeereerwaarde Heer Met oprechte belangstelling verneem ik bij mijne thuiskomst uit België, waar ik een paar d^gen vertoefde, de verergering van uwe ongesteldheid en de toediening van de H. Sacramenten, 't Is voor U en uwe parochianen zeker een teleurstelling, dat nu uw a.s. gou den priesterjubilé wel niet op de wijze zal kunnen gevierd worden, die wij U.Z.E. en hun zoo gaarne gegund had den. Van harte zal ik O. L. Heer intus- schen om beterschap voor U bidden en mocht Zijne Voorzienigheid die voor u niet oirbaar achten, dan moge het Eeuwig Jubelen na een zachten overgang van het vergankelijke dezer aarde naar het onvergankelijke van het Hemelsche Vaderland, dat gemis van het vieren van uw Gouden Jubelfeest vergoeden. Met hartelijkste belangstelling, met innigsten dank voor uwe priesterlijke zorgen aan ons Bisdom gewijd, die O. L. Heer niet onbeloond zal laten, met beste heilbeden, Uw u in Christo zeer toegenegene, w.g. f A. F. DIEPEN. In allen eenvoud had des middags ter pastorie de receptie plaats. Een plechtig Lof besloot dezen feest, dag. CAPELLE. Door Ds. A. van Willigen te Woudrichem is het op hem uitge bracht beroep naar de Ned. Herv. gem., te dezer plaatse aangenomen. In het Diaconessenhuis te Breda overleed op bijna 70-jarigen leeftijd de heer Adr. Verhagen, lid van het Colle ge van ouderlingen en diakenen der Ned. Herv. gem. alhier en bestuurslid der bijzondere lagere school te dezer plaatse. J. 1. Zondagmiddag had de heer P. P. uit Sprang, doordat hij in de Kom p-

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 2