Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Witte Jtozen. ll Week-Revue. FEÜ1LLETO DOOR, EEVftRING Miajyis NUMMER 51. ZATERDAG 23 .11'NI 192S. 51e JAARGANG. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOM! RUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No, 38. Telegr.-Adres: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. De vrijheidsbond op socialisatie*pad. Bij de behandeling van het wets voorstel Fleskens—Smeenk, tot strek king hebbende aan de nooden der klompenindustrie eenigermatete gemoet te komen, stelde zich de geheele Linkerzijde op onverwacht vrijhandels standpunt, nog steeds v r ij h a n d e 1 noemende, wat enkel is e e n z ij- dige vrije invoer. Maar er zitten nu eenmaal onder de klompenmakers vele kiezers. De S. D. A. P. wilde dus ook wat doen. Neen niet met een invoerrecht van 8 of 12 pet., maar met een dropje socia lisatie zouden de klompenmakers ge holpen moeten worden. Fluks stelde daarom de heer Drop propagandist van de S. D. A. P. in Noord-Brabant i niet te vergeten s.v pl.een motie voor, aldus luidende De Kamer, van oordeel, dat het verleenen van hulp aan de klompenindustrie wen- schelijk is; noodigt de Regeering uit de stichting te overwegen van een verkoopbureau, in 'samenwerking met belanghebbenden en onder haar toezicht werkende, ten einde den afzet van het hier te lande vervaar digde product dezer industrie zoo veel mogelijk te bevorderen; en gaat over tot de orde van den dag. Dus: een Rijksklompenbureau Het was den beeren Socles blijk baar niet bekend, dat er ais eens zuik een klompencentrale opgericht is ge weest, die nu juist geen reuzesucces heeft gehad, althans op een volledige mislukking uitliep Maareen Rijksklompenbureau! Uit bet Duitscb ran GO). „Neen dat zou u bezwaarlijk zoo kunnen noemen, al geeft men er ook tegenwoordig al gauw dien naam aan," antwoordde de professor nadenkend. „De erfelijkheid moge daarbij ook al een rol spelen, toch kan men haar al leen niet den loop der dingen wijten. „Maar de neiging tot het kwaad is toch overerfelijk?" zeide Sigrid koel en zonder belang bij de zaak te toonen. „Dat zegt men, maar ik geloof het niet", antwoordde de professor droog jes. „Neen?" Sigrid richtte zich in haar stoel op en brak een beschuit tusschen de vingers stuk, „bij voorbeeld kinde ren van misdadigers, laat ons zeggen moordenaars, staan zij niet altijd aan het gevaar bloot, hetzelfde te doen wat hunne ouders deden?" „Dat is te zeggen sprak de kleine geleerde. „Natuurlijk, wanneer de kin deren het voorbeeld hunner ouders voor oogen hebben, wanneer zij, om zoo te zeggen, voor misdadigers wor den opgevoed, ja, dan kan het zijn, dat generaties van misdadigers ontstaan. Maar wanneer zij vroegtijdig aan dien Lieflijke herinnering aan den heerlij ken distributie-tijd 1 Waarlijk, dit is toch geen perzik, die naar meer smaakt. Jawel, zei mr. van Gijn, als ik daarmee maar van het invoerrecht van 8 pet. af kom. En hij en zijn mede-Vrijheidsbon- ders en mede-liberalen stemden voorhet S. D. A. P.'sche socialisa tie voorstel. Klompenmakers plegen te werken met hun rug naar het licht gekeerd. Mr. van Gijn scheen zich zóódanig in de situatie te hebben ingewerkt, dat hij, met zijn rug naar het licht gekeerd, niet meer zag, dat wat hij slikte, een druppeltje socialisatie wee bevatte 1 De Vrijheidsbond op socialisatie- pad Men ziet de morgenschemering van het blauw-roode Kabinet! .Vrijhandel". „gaan In de rich ting van socialisatie" (Liberale Unie stijl), niet waar. twee program punten zijn al klaar! Pardon! drie: „geen tegemoet koming - aar. ouders, die goweter.cbe zwaar h bben tegen vaccinatie Heb maar geduld: het program komt wel voor elkaar. P. Binnenlandsch Nieuws. We hebben den langsten dag al weer achter den rug. Dat wil volgens som migen zooveel zeggen als dat het mooie weer, de eigenlijke zomer in aantocht is. Wij menschen. in wier maatschappij in de laatste jaren zoo heel veel op den kop is komen te staan, moeten eigenlijk niet klagen als de natuur zich tegenover ons ook houdt alsof ze op den kop staat. In den goeden ouden tijd rekende men op een flinke on weersbui als 't dagen lang snikheet geweest was. Tegenwoordig, althans invloed worden onttrokken, en onder den zegen van een goede opvoeding opgroeien, dan kan de zoon van den grootsten booswicht een voorbeeld van zedelijkheid worden." „En zijn kleinzoon?" „Maar, beste gravin u stelt toch den grootvader niet verantwoordelijk, voor wat de kleinzoon doet. Het goede en het kwade sluimeren diep in onze borst wat de opvoeding uit ons maakt, dat worden wij." „Maar veronderstel, eene vrouw, met de meeste zorg en omzichtigheid opge groeid, evenals een teer plantje in een broeikas, begaat plotseling een mis daad zij doodt haar man. Hoe komt dat dan? Daaraan heeft de opvoeding toch geen deel?" Professor Glauchau keek Sigrid, door de ronde glazen van zijn bril, met een scherpen, onderzoekenden blik aan; vol spanning keek zij tot hem op. „Heeft u een bepaald geval op 't oog?" vroeg hij langzaam. „Een bepaald geval? O, neen -- maar men leest het zoo dikwijls in de cou ranten.' 'antwoordde Sigrid kalm, maar met een vlammenden blik op Iris. „Ik heb eens gelezen van eene schoone, jonge, voorname vrouw, die haar echtgenoot doodde en ter dood veroordeeld werd zij liet een kind na „Nu?" vroeg de Professor kalm, ter wijl Sigrid plotseling als buiten adem ophield. „Wel, hoe komt die vrouw er toe, een misdaad; te begaan?" vervolgde zij. „Zielsstoring. Waar geen sprake is van erfelijkheid, vind ik geen anderen naam." de laatste weke; onweert het herhaal delijk zoo hier n daar zonder dat er een noem-.nswaardige warmte- periode aan vooraf ging. In het begin dezer week heeft zich boven Twente een onweersbui mtlast, vergezeld door een hevige hage;bui, tengevolge waar van in enkele plaatsen de menschen in het hartje van de zomermaand hun stoepen met bezems van de opgehoopte ijsmassa moesten ontdoen. En de vruchtboomen moeten heel erg geleden hebben. Dat is nog wel zoo jammer. Bij de Tweed Kamer is ingediend een wetsontwerp tot regeling der win kelsluiting. In verscheidene gemeenten was de handeldrijvende middenstand al zoover gekomen, dat gemeentelijke verordeningen op het sluiten der win kels na achten of na negenen's avonds verkregen waren. Doch de eenheid ontbrak en ook met het oog op de gewenschte eenheid komt de minister nu mei een wetsontwerp. De zaak heeft wei lang geduurd, want in 1904 kwam een staatscommissie reeds met „Maar het kind!" riep Sigrid bijna schel. „Zal (lat. niet het voetspoor der j moeder drukken, is het niet geteekend j met het Kaïnsteëken „Dat mag zoo zijn voor degenen, die i nog gelooven dat de god der wraak j over de aarde zweeft. Ik voor mijn per soon behoor echter tot die menschen, die het evangelie der liefde prediken." De kleine professor zag er volstrekt niet lachwekkend uit, toen hij dat zei- de. En toch trof hem niet anders dan een minachtenden blik uit Sigrids oogen en een lachje vertrok hare fijne lippen, dat duidelijk genoeg, ook zon der woorden, „oude gek" zeide. Profes sor Glauchau, die de onuitgesproken woorden wel in het binnenste zijner ziel verstond, scheen het zich echter, naar zijn gezicht te oordeelen, niet zoo erg aan te trekken. Sigrids witte voor hoofd plooide zichzij zag somber voor zich uit toen stond ze met een vlug ge beweging op. „Kom, Iris, wij zullen een wandeling maken," zeide zij bijna bevelend. Maar Iris, die zich gisteren nog over deze tegemoetkoming innig zou hebbeu verheugd, stond nu niet tegenzin van haar stoel op. „Ik weet niet al mijn leden zijn zoo zwaar en er broeit toch geen onweer," zeide zij met een gemaakt lachje. Zouden wij hier niet liever blij ven zitten?" „Onzin," zeide Sigrid bits. „Een flinke wandeling zal je goed doen. Kom ga mee." „Zou ik de dames ook mogen verge zellen?" vroeg de professor galant. „Ja, heel graag toe, als 't u blieft Hoe aardig van u!" riep Iris op koorts een concept-ontwerpIn het thans ingediende ontwerp is ook de sluiting der winkels op Zondag inbegrepen. Tevens zal op Zondag en wat de weekdagen betreft na een -vastgesteld uur het venten of verkoopen op den openbaren weg verboden zijn. Deze laatste verbodsbepaling zal niet gelden ten aanzien van het venten van „geringe" eetwaren. Of onder „geringe" eetwaren moet worden verstaan een gerookte bokking, een bosje scharren, een zure „bom" of een rammenas, dat zal de tijd wel leeren. Al heeft ons land zich in de laatste jaren niet daadwerkelijk op krijgskundig terrein behoeven te bewegen, dit wil nog niet zeggen, dat de oorlogsmoge lijkheden cn de kwade oorlogskansen ons koud laten. Integendeel. Dooreen Delftsch fabrikant is een uitvinding gedaan (en octrooi daarvoor is aan gevraagd) waardoor het mogelijk zal zijn de bemanning van onderzeebooten, luchtschepen en vliegmachines bij een ongeval in zee te redden. Met toepas sing van de uitvinding hier bedoeld, zal de bemanning van een onderzee b^ot bij een ongeval in enkele minuten van een aanmerkelijke diepte de opper vlakte van de zee kunnen bereiken De ongelukken met onderzeeers zullen dus wellicht binnenkort uit den tijd zijn. Of het toestel ook met succes gebruikt zal kunnen worden, wanneer een onderzeeboot in oorlogstijd naar den kelder geholpen wordt, daarvan wordt nog niets gemeld Ten slotte iets over de „I!a", de Indische tentoonstelling te Arnhem. Deze tentoonstelling is eigenlijk te danken aan de groote belangstelling welke In 1926 bleek te bestaan voor een causerie met lichtbeelden, destijds gegeven door prof Mohr. Nederland bleek waarlijk belang te stellen in de Indische wereld en ziedaar nu de „Ita". De Ita wordt gehouden In het kasteel Zijpendaal met zijn heerlijk park te Arnhem. De wapperende banieren geven ai achtig opgewonden en blijden tooif, als ware haar een steen van het hart ge vallen. En zonder verdere complimen ten haalde zij zelf den hoed van den professor, zette hem lachend op den glimmenden, kalen schedel en greep hem hij den arm „Vooruit dus!" commandeerde ze. Maar Sigrid verroerde zich niet. Met opeengeklemde lippen, een vlammende uitdrukking in de oogen, stond zij daar en keek Iris aan. „Nu. hoe is het, kom, je niet?" vroeg de laatste aarzelend. „Neen daar schiet mij te binnen, dat ik nog een paar brieven heb te schrijven," was het antwoord, dat niets anders dan kwetsend voor den profes sor kon zijn. Hij werd dan -ook purper rood en deed een stap achteruit, maar een zachte handdruk van Iris op zijn arm, eelt angstvallig smeekende blik van haar bedaarde den toorn, die dreigde los te breken. Heel koeltjes nam hij met de linkerhand den hoed voor Sigrid af. „Dan wensch ik u veel pleizier," zei hij weder goed geluimd, en ging toen met Iris trotsch heen. „Hoor eens, die jonge dame, de gra vin, uwe zuster, schijnt zoo nu en dan eens buiten haar kader te gaan," zeide hij meer gemoedelijk dan beleefd, toen hij naast Iris voortliep. „Wanneer zij zich vandaag of morgen mocht verlo ven, dan zal u wel zoo vriendelijk wil len zijn het mij te schrijven, want ik moet eerlijk bekennen, dat het mij in teresseert te weten, wie zoo vermetel zou kunnen zijn, om haar tot zijn uit verkorene te nemen." „Zij moet ziek zijn," verontschuldig- van verre aan uit welke deelen van Oost en West bezienswaardigheden zijn aangebracht. De „Ita" is interes sant en een bezoek is amusant en leerzaam. Onder het statig hoog ge boomte, waaronder reeds vele geslach ten voortschreden, zijn in menigte de tenten en gebouwtjes opgeslagen en daar is veel merkwaardigs uit het In dische leven waar te nemen. De be zoeker maakt er kennis met Indische woningbouw. Zoo'n Bataksche woning is heel origineel, voor ons een beetje donker, de entrée is wat moeilijk en de vloer voor onze Hollandsche beenen een beetje onvast. Er is meer in den trant der Batakscht woning. Te veel om het in een kort bestek op te noemen. Bijzondere aandacht vragen de inzen dingen op het gebied der Volkenkunde, betrekking hebbende o a. op den ouden Hindoe-godsdienst, de volkskunst, de tooneelkunst (wajongpoppen enz.) Verder is er een afdeeling handels museum en een afdeeling tropische hygiëne. Verscheidene prachtige diora ma's geven een beeld van het schoone Indische landschap en eenige cultures. Wat VGoial de aandacht trekt, dat is de kas met tropische gewassen, suiker riet, thee, koffie, cacao, rubber, tabak, peper, ja wat al niet. Interessant zijn ook de Indische bedrijven Merken we even op, dat Oost en West-lndië beide zijn vertegenwoordigd. Op de „Ita" kan men zien hoe de nijvere hand der Inlandsche vrouw prachtig batikwerk levert, hoe een bewoner van de Pa- dangsche Bovenlanden prachtige gou den sieraden vervaardigt, hoe onder de vaardige hand der West Indische hoedenvlechtsters de Panamahoed ont staat. een fabricage die voor verschil lende hoeden van zeer verschillende duur is, van enkele dagen tot ver- schcidene weken. Wie honderd gulden over heeft voor een prachthoed, kan op de „Ita" terecht. Behalve de zeer groote expositie v?n allerlei kunst en gebruiksvoorwerpen Is ook zeergroot de inzending planten, vruchten en (le Iris hare zuster. „Zij is zoo over spannen hare zenuwen „Neemt u mij niet kwalijk, vorstin," sprak haar geleider. „ZenuwenNu ja, óf zé is werkelijk ziek, dan m-oet zij douches nemen, veel koud water, enz. óf liet zijn niets dan nukken, en dan wensch ik haar een vrijer, zoo als Willem! de Veroveraar, toen hij van de schoone, maar trotsche Mathilde van Vlaanderen eindelijk een antwoord op zijn herhaald aanzoek ging halen." „En wat deed Willem de Verover aar?" „Wat hij deed? Wel, de schoone Mathilda hield hem zoo'n beetje met het ja-woord aan de praat. Dat nu maakte den dapperen koning hoos, die niet voor niets de zoon van Robert den Duivel van Normandië was en daar i alle mooie praatjes niets hielpen, leg- I de hij zich in een hinderlaag, wachtte i de Vlaamsche prinses op, toen zij eens een wandeling deed met een paar dames en edelknapen, vloog van achter het kreupelhout te voorschijn, trok haar van het paard, en ranselde haar met. zijn eigen, koninklijke rijzweep en zijn eigen koninklijke vuisten, tot zij gedwee werd als een lam en heel aar- dig „ja" zeide. De geschiedenis weet nog te vertellen, dat de schoone Ma thilda een zeer goede vrouw en konin gin geweest is." „Ach, beste professor," zuchtte Tris, behoort n ook tot de menschen, die van de dagen, toen dat mogelijk was, als van den „goeden ouden tijd" spreken?" De professor lachte. „Goed mag hij geweest zijn zeer j zeker zijn ook tegenwoordig zulke ge vallen mogelijk," zeide hij vroolijk. ;Wor4t vervolgd. De Echo van het Zuiden, Waalwpsclie en Laagslraatxrkr Courant, Dit blad verschflut Prfls der Advertentlën WOENSDAG en ZATERDAG. 20 cent per regel; minimam 1.50. Abonnementsprtje per 3 maanden 1.25. ITranco per post door het geheele rflk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, eaa. franco te zenden aan den Uitgever. By contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentlën moeten Woensdag en Vrydag des morgens om uiteriyk 9 uur ln ons bezit ■fin. van „DE EOS O VAN HET ZUIDEN". EUFKUINA VON AT>T.WRHFlIT.n-R AT.T.F.STR1EU

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 1