ees nadeelen le beperken, die voor ons voortspruiten uit de overheerschende internationale handelspolitiek, is mo gelijk daaraan toe te schrijven, dat de toonaangevende kringen in ons land door historie en traditie zijn georienteerd op den Nederlandschen handel en te weinig van nabij bekend zijn met de zorgen, die de industrie drukken. Onwillekeurig treedt dan in dit verband naar voren de tegenstelling tusschen Zuid en Noord en men is geneigd herinneringen uit de geschie denis te verlevendigen, die men liever onbesproken zou laten. Dat men be denke, dat de zuidelijke provinciën hun industrie hebben moeten ontwik kelen in een economisch en cultureel verwaarloosd wingewest, om geen sterkere uitdrukking te bezigen, met een arme bevolking, die leefde op den schralen zandbodem, terwijl het andere deel der staatseenheid alle voordeelen genoot van een vruchtba ren bodem, van een rijken handel, die van geslacht groote vermogens vormde en genoot van een op wel vaart steunende geestelijke en econo mische verzorging. Men overschatte daarom de krachten der industrie niet en belaste haar niet boven draagvermogen. Dat het haar niet ontbreekt aan energie en ondernemingsgeest wordt door hare ontwikkeling geleerd. Men onthoude haar thans niet den steun die de huidige Internationale verhoudingen ten aanzien van de handelspolitiek wettigen. Ofschoon wat handel en industrie betreft de toestand in het district onzer Kamer benadert het beeld van den algemeen economischen toestand in ons land, openbaren zich nog steeds vele en verschillende moeilijk heden. De Industrie kan over het algemeen nog steeds niet voldoend loonende prijzen voor het product makende werkloosheid, ofschoon verminderd, behoort nog steeds niei tot het verleden, de resultaten van den tuinbouw gaven deels door ongunstige weergesteldheid slechts matige bevrediging, terwijl de toestand in den landbouw door verschillende oorzaken niet gunstig is geweest. In de algemeene beschouwingen, die voorafgaan aan het overzicht van den economischen toestand in het vorige jaarverslag, is gewezen op een zekere achterstelling van handel en industrie op het platteland. De aandacht is daarbij gevestigd op het dreigende gevaar, dat bij doorvoering van de bezuinigingsplannen voor post, telegraai en telefoon het platteland de slagen heeft op te vangen; dat de grootere centra het eerst en het meest de eco nomische voordeelen zullen plukken van de wegenbelastingwet; op de voortdurende verschuiving van de be volking van het platteland naar die centra, waardoor eenerzijds de moeilijk heden van den sterken groei daarvan wordt vergroot, en anderzijds nadeel wordt toegebracht aan de economische ontwikkeling van het platteland, om tot de conclusie te komen, dat meer dan tot heden aan deze laatste ont wikkeling door de overheidsorganen volle aandacht behoort te worden ge schonken. In het afgeloopen jaar is onze be zorgdheid in dit verband niet weg genomen. Wel zijn geen ingrijpende wijzigingen gebracht in de post, tele foon en telegraafdiensten, doch wij moesten toch de aandacht van den Minister van Waterstaat vestigen op verontrustende berichten, die ons om trent voornemens daartoe bereikten. Het Rijkswegenplan heeft ons, zooals was te verwachten, geen bevrediging geschonken. Met genoegen hebben wij echter geconstateerd, dat de Wegen commissie uit den A. N. W. B. en de K N.A.C. aandacht heeft geschonken aan den door ons kenbaar gemaakten wensch Rotterdam via Qorinchem en Heusden te Drunen in verbinding te brengen met de Langstraat. Voor een spoedige totstandkoming van een ver binding van de Langstraat met het Land van Altena door een vaste brug bij Keizersveer bestaat nog geen zeker heid. Een met zooveel klem gevraagde verbetering van den provincialen weg Waalwijk Tilburg zal eerst in 1929 worden ter hand genomen. Wij moeten dan ook de aandacht blijven vragen voor de belangen van het platteland en in het bijzonder die voor het district der Kamer, om te voorkomen, dat die worden over het hoofd gezien, doordat die van de groo tere centra uiteraard zoo inhetbijzonder de aandacht trekken en zooveel in» vloedrijke pleitbezorgers hebben. BUITENLAND. De Fransche frank gestabiliseerd. De Kamer heeft na een debat van 10 uur het wetsontwerp tot stabilisa tie van den Franschen franc met 450 tegen 22 stemmen goedgekeurd. De koers bedraagt fr 124.21 per pond sterling en fr. 25 52 per dollar; dat is ruim f 9.74 per 100 francs in Ne- derlandsch geld. Een groot succes voor Poincarré, Nobile gereddoch zwaar gewond Officieel wordt gemeld, dat volgen* een radio telegram van de „Citta de Mllano" een Zweedsch vliegtuig, dat van glijders voorzien was, Zaterdag nacht bij de groep van Nobile daalde. Het vertrok met Nobile aan boord en vervoerde hemnaat de Hinioopenstraat van waar een Zweedsch watervliegtuig hem naar de Virgo baai en aan boord van de „Citta di Milano" bracht. Het vliegtuig begaf zich in den loop van den dag opnieuw naar de groep luchtschipbreukelingen om het red dingswerk voort te zetten, doch bij de moeilijke landing sloeg het over den kop. De dappere piloot is gelukkig niet gekwetst. Zijn terugkeer zonder hulp van bulten, is evenwel onmoge lijk. daar het vliegtuig ernstig werd beschadigd. Lundborg bevindt zich thans met twee Italianen in het kamp van Nobile en wacht op hulp van zijn Zweedsche kameraden Hij en zijn beide metge zellen zijn thans in groot gevaar, daar het pakijs de tent bedreigt en in Noor delijke richting afdrijft. In het geheel beschikt de Zweedsche reddings-expeditie over vier vliegtui gen. Er bestaat hoop, dat spoedig reddingspogingen voor Lundborg en de beide Italianen zullen worden ge daan. Zenuwilabletten 75 et. BINNENLAND. Art. 99 en 100 Invaliditeitswet. Gelijk thans algemeen bekend, kan het Bestuur der Rijksverzekeringsbank op voorstel van een Raad van Arbeid, ingevolge artikel 100 der Invaliditeits wet besluiten, een verzekerde, ter voor- oming van invaliditeit, genees- of heelkundige behandeling te doen ver- leenen of hem in een inrichting doen opnemen. Niet algemeen hekend is echter en daarom zij daar de aandacht op geves tigd, dat de Raad van Arbeid bij de uitvoering van dit besluit moet in acht nemen dé bepalingen van Art. 8 van het K. B. van 22 Juni 1921. In dit artikel staat, dat hoewel de Raad van Arbeid de inrichting aan wijst, in welke de verzekerde zal wor den verpleegd, bij het nemen van een dergelijke beslissing steeds rekening zal gehouden worden met de wenschen van den patiënt. Verzekerden, die b.v. in verband met hun godsdienst-overtuiging in een be paalde inrichting wenschen opgenomen te worden, wordt derhalve in overwe ging gegeven bij hun aanvraag om ge neeskundige behandeling hun voorkeur voor die inrichting kenbaar te maken. Het spreekt vanzelf dat de verpleging of behandeling in de gevraagde inrich ting uit medisch oogpunt bezien aan de te stellen eischen moet voldoen, en voor het invaliditeitsfonds geen te groote financieele offers mag eischen. In het laatste geval kan men zich echter met de Raden van Arbeid ver staan, teneinde.een financieele regeling te treffen. Uit de steenindustrie. Naar de Tielsche Courant ver neemt is op de steenfabriek van de firma van Hesteren en van de Pol onder Echtfeld een staking uitgebroken, waardoor het geheele bedrijf stil gelegd moest worden. Hier betreft hier meer het machine- personeel. Op de steenfabriek Bato's Erf te Heerewaarden, waar verleden week 70 arbeiders staakten, doch eenige werk willigen aan den arbeid bleven, wordt thans algemeen gestaakt. Te Dreumel is de toestand Inde steenindustrie niet gewijzigd. De steenfabriek moet blijven stil liggen. De staking op de drie steenfabrie. ken te Eindhoven duurt nog steeds voort. Aangezien eenige andere fabri kanten, die niet bij het conflict betrok ken zijn, thans steenen leveren voor de fabrikanten bij wie gestaakt wordt, is het bestuur van de vakorganisatie voornemens de staking uit te breiden. Locale krachten. Door den Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie is bepaald, dat aan de locale krachten tijdens hun op leidingstij d een loon moet worden be taald, dat kan worden bepaald op een bedrag gelijk aan of lager dan het loon, dat zal worden genoten, bij zelfstandige uitvoering van het aan den betrokkene toegedachte werk. Weinigen werkelijksocialist. De Nederlandsche Marxisten hebben het voorbeeld der R.K. Staatspartij gevolgd en te Amersfoort een „week end" gehouden. Onder voorzitlerschap vanmr. Men- dels heeft de heer van der Goes daar gesproken over „de proletarische le vensbeschouwing". Daarbij erkende de heer M. dat er feitelijk maar weinig socialisten in ons land worden gevonden. Om den boterham en wat levens- pleizier is er vechtlust en lawaai ge noeg. Ook bij de stembus wordt heel wat vertoon gemaakt, als de massa achter de politieke vaandels van de partij propagandisten moet optrekken. Maar de heer van der Goes noemde het zonder meer „een feit, dat van de massa der arbeidersbeweging maar een zeer klein deel werkelijk socialist is. Het is een ruiterlijke erkenning, maar de politieke drijvers in de partij storen er zich weinig aan. Zij blijven rustig voortgaan met de uitbuiting voor hun doeleinden van de voorstelling alsof „het volk" even socialistisch is als „Het Volk'. Maar een zeer klein deel is werkelijk socialist, erkent Van der Goes. En desondanks doet de S.D.A.P.of het socialisme een grootmacht is in ons land. Het conflict bij de Mij. De Schelde. Het aantal werkwilligen is weer met 15 vermeerderd en bedraagtthans391. DRUNEN. Vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 28 |uni 1928 des namiddags om 7 uur. Onderwerpen ter behandeling 1. Ingekomen stukken w.o. a. Verzoek van 't bestuur der R. K. Bijzondere Meisjesschool te Drunen om gelden beschikbaar te stellen voor verbouwing der R K. Meisjesschool. b. Verzoek van H. Knippels om het gedeelte van perceel no. 12 in de z.g. 24 perceelen dat tot heden door J. Siegers werd beteeld aan hem over te geven en zoodoende het geheele perceel op zijn naam te plaatsen, zulks met goedvinden van J. Siegers. c. Verzoek van de G de Gouw om voor de twee perceelen tusschen den dijk en den sloot van het Herpsche Ven het vorige jaar door hem van de gemeente gepacht, een huurprijs vast te stellen, aangezien de huurprijs van het vorige jaar te hoog is en een oude huurprijs ontbreekt. d. Aangehouden verzoek van W. v. IJsseldijk om op de Lange Heide, perceel 1 en 2 (hoek provinciale weg Keiweg) een perceel bouwgrond van de gemeente te T.oopen groot 50 Aren voor den koopprijs van f. 3000 per H A. 2 Aanbieding der rekening van het G.E.B. over het dienstjaar 1927. 2 Af- en overschrijving op posten der begrooting 1927. DRUNEN. Zondagmiddag maakte onze gymnastiekvereeniging „St. Her man Joseph" een turnmarsch door onze gemeente en door Elshout. Voorafgegaan door een vaandeldra ger en onder tromgeroffel en hoorn geschal, marcheerde 't kranige korps door de straten. Voor het kloostergebouw te Elshout werden vrije oefeningen uitgevoerd, hetgeen veel belangstelling wekte en ten zeerste werd gewaardeerd. Daarna ging het in fikschen pas terug naar het club gebouw. In café van Son werd dezer dagen een ootvereeniging opgericht, genaamd „de stiekeme potters". Verschillende leden hebben zich reeds aangemeld. Het terrein waarop in de kermis- dagen het huis van de W. afbrandde is door den ZeerEerw. heer pastoor aangekocht, waarmede de aangrenzen de perceelen der Eerw. Broeders wor den uitgebreid. De W zal thans bou wen in de Kloostersteeg, ten zuiden van de spoorbaan. DRUNEN. Zondagmiddag werd het door de handboogschutterij Constan- tia uitgeschreven Nationaal-Concours voortgezet. Het weer was prachtig en 'n groot aantal deelnemers was opgeko men om zich met elkaar te meten. Ook van de zijde van 't publiek was een enorme belangstelling, zoo dat in den tuin van den heer Elshout geregelde drukte heerschte. Terwijl de deelnemers steeds ver der kampten gaf de harmonie de Vol harding een concert op de kiosk. Het programma vermeldde eenige zeer mooie nummers die onder de bekwa me leiding van der. heer van Huiten op verdienstelijke wijze werden uit gevoerd. 't Was een prachtavond, men kon genieten van een heerlijk zitje, van mooie muziek, van gezellige drukte. In één woord, 't was een waardig slot van dit zoo grootsch opgezet concours. Door den heer Sikkers werd Con- stantia geluk gewenscht met dit zoo goed geslaagd feest, terwijl hij voorts eenige hartelijke woorden richtte tot het bestuur. Namens Constantia sprak de heer Elshout en de heer Selders, die dank i brachten voor de getoonde belang stelling en voor de hartelijkheid van de deelnemers ondervonden. Zij schetsten, elk op eigen wijze, het goede verloop van dit concours en brachten tot slot nogmaals dank aan allen die hadden bijgedragen om deze feesten te doen slagen. Daarna werd de uitslag bekend ge maakt en onder toepasselijke woorden de prijzen uitgereikt. Korpsprijzen. le Zestallen, le pr. de Unie St. Mich.-Gestel 108 2e Willem Teil Vught 99 3e Rodes Roos St. Oedenrode 98 4e Vriendschap Tilburg 94 20 5e Houts Welvaren M.-Hout 94 12 6e Rozenjacht Beek en Donk 93 7e Eendracht Helmond 92 8e L'Union Boxtel 90 9e Buiten Verwachting Vlijmen 89 10e St. Sebastiaan St. Mich.-G. 88 11e Vooruitgang Tilburg 87 12e Vriendenkring Tilburg 86 13e Ons Genoegen Herpt 84 14e Toujours Content Tilburg 83 15 de Wetszonen Drunen 82 16e Oefening baart Kunst Boxtel 79 17 17 2e Zestallen, le pr. Eendracht Helmond 84 2e Toujours Content Tilburg 81 3e Houts Welvaren M.-Hout 73 16 4e de Unie St. Mich.-Gestel 73 9 5e de Dageraad Vught 70 6e Ons Genoegen Leeuwen (Boven) 61 7e de Wetszonen Drunen 60 19 8e Vooruitgang Tilburg 60 11 Eereteekens. Hoogste schutter in punten-aantal. Hoogste schutter eerste zestal in punten-aantal A. v. d. Heijden Hel mond 24. Hoogste schutter tweede zestal in punten-aantalj. Finthamer Helmond 24. Koningskruis. J. Eijkemans St. Michieis Gestel 23 Rozenprijzen. Eerste zestal Eendracht maakt Macht Baardwijk 3 rozen. Tweede zestal Buiten Verwachting Vlijmen 3 rozen. Presidentsprijs. P. v. Rooij St. Michieis Gestel 20. Kampioensprijzen. le prijs eerste zestal Willem Teil Vught 45. 2e prijs eerste zestal Vooruitgang Tilburg 39. le prijs tweede zestal Houts Wel varen Mierlo Hout 35. Extra Bondsprijzen. Concordia Boxtel bondsprijsOranje bond 79 17 12. Gezellig Tehuis Baardwijk, bonds prijs Gezellig Samenzijn 77. Personeele prijzen. Th. Keetels Haarsteeg 24 hoogste aantal punten. J. L. van Bladel, Baardwijk rozen- prijs. J. Meulendijk Helmond vierenprijs. A. v. d. Helmond drieënprijs. H. Tooien St. Oedenrode tweeënpr. J. van Boxtel Kaatsheuvel eenenpr. DRUNEN. Het kruisboogschutters gezelschap „De Vriendschap", geves tigd bij den heer M. v. d. Westen, behaalde op het groot nationaal con cours, uitgeschreven door het gezel schap „Nooit Gedacht" te Waalwijk op 23 en 24 Juni niet minder dan 4 prijzen, zijnde 8e prijs met hun le zestal met 70 p. Ie 2e „73„ 2e Personeele Zestallenprijs 78 P.Heijmans le Personeele pr. 24 Wel een mooi succes voor dit jeugdig gezelschap. NIEUV7KUIJK. Maandag 25 Juni des voormiddags 11 uur kwam de raad dezer gemeente in openbare vergade- ring bijeen. Afwezig waren de heeren I. Wilgers en Mart. van de Ven. De heer van den Besselaar merkt op dat er in de notulen staat dat het vangen van mollen verboden zou zijn van November tot April. Spr. meent dat dit geldt van April tot November. De heer Arn. Mostermans vindt de vastgestelde verordening heel goed. De heer van den Besselaar stelt voor de in de vorige vergadering vastgestelde verorderfng in te trekken. De Voorzitter geeft den raad in over weging dit niette doen. Mollenvangers kunnen dan toch nog ten alle tijde hiervoor vergunning vragen. De heer van den Besselaar gaat hiermede accoord. De heer van den Besselaar infor meert wanneer er een begin wordt gemaakt met het maken der brand putten. De Voorzitter zegt dat hij ook al lang gedacht had dat hiermede een begin zou worden gemaakt, 't Is al lang toe gezegd. De heer van den Besselaar vraagt hoe of het komt dat de put hier wat duurder komt als die in Drunen. De heer Arn. Mostermans zegt dat in Drunen ijzeren buizen worden ge- bruikt en hier houten buizen worden aangewend. Dit met 't oog op roesten, De heer j. van Son dringt aan tot bespoediging om te beginnen. De Voorzitter zegt dit toe. De heer Arn. Mostermans zou het eerst maar eens met één put probeeren en eens zien hoe ot deze werkt. Men kan er dan altijd nog bij laten maken. De Voorzitter zegt dat dit ook de bedoeling is. Hierna sluiting. Op Zondag 1 juli a.s. zal door onze harmonie „De Eendracht" worden deelgenomen aan het in Heusden te geven festival. 's BOSCH. De vereeniging Konink lijk 's-HertogenboschMannenkoor her denkt Zondag 1 Juli a.s. haar25-jarig bestaan. Op dien dag wordt tevens het heu gelijk feit herdacht, dat de heer P. Kallenbach voor 25 jaar de muzikale leiding van de vereeniging op zich nam. Het Bestuur en de Directeur recipieëren op bovengenoemden daium in een der zalen der Sociëteit „Casino" van 1 tot 3 uur n.m. Een intiemen eere avond zal wor- den gegeven op Zaterdag 30 Juni a.s. SPRANG—-CAPELLE. Vergadering van den raad der gemeente Sprang— Capelle, te houden op Woensdag 27 Juni 1928, des nam. half drie uur. Agenda 1. Vaststelling van de notulen der vergadering van 24 April 1928. 2. Ingekomen stukken. 3. Vaststelling vermenigvuldigings- cijfer voor de gemeentelijke inkom stenbelasting 1928—1929. 4. Voorstel van Burg. en Weth. tot inwilliging van aanvragen als be doeld bij art. 72 der L. O, wet 1920 van het bestuur der Bijz. Lagere School te Capelle. 5. Wijziging begrooting dienst 1927. 6. Mededeelingen. CAPELLE. Dezer dagen had v. D. alhier het ongeluk met een anderen fietsrijder in botsing te komen, met het noodlottig gevolg dat hij zich daarbij dermate bezeerde, dat hij moest worden opgenomen en in de naast- bijzijnde woning worden binnengedra gen Geneeskundige hulp moest onmid dellijk worden ontboden. J.l. Donderdagavond 7,/a ut" hield Ds. Jonkers uit Waspik in de Ned. Herv. Gem. a. d. Loonschendijk een gedachtenisrede in verband met het 25 jarig bestaan van de Christel. School aldaar. De geachte spr. hieid naar aanleiding van een ged.uitPred. een schitterende rede, die helaas maar door al te weinig belangstellenden werd gevolgd. Een woord van harte- lijken dank aan den geachten spreker, die in alle opzichten den ernst en het voorrecht van het Chr. onderwijs liet uitkomen, is hier zeker wel op zijn plaats. Onze dorpsgenoot G. de Rooij is benoemd tot assistent—accountant te Eindhoven. Onze hartelijke geluk- wenschen. Naar men ons uit betrouwbare bron mededeelt komt onze dorps genoot J. T.,. thans werkzaam op de secretarie te Papendrecht, voor op de aanbeveling van 1ste ambtenaar ter secretarie te Overschie. RAAMSDONK. Bij de Dinsdagmor gen gehouden aanbesteding voor de verbouwing van de school op het Heerenplein te Raamsdonksveer tot raadhuis, werd ingeschreven als volgt A. Rovers, Made f43.740 P. Mol, Oosterhout f42.000 P. v. Meer, Oosterhout f41.200 Gebrs. v. d. Steen, Made f40.800 W. Willemse, Oosterhout f 40.600 Gebrs. Dupont, G'berg f40.200 P. v. Berk, Oosterhout f 40.000 Chr. v. d. Ploeg, G'berg f39.981 Kersten, Verduijn, v. Ommeren, R'donk f 39.900 A. de Graauw, Waspik f 39.753 Gebrs. Naglé, G'berg f37.922 Het werk werd nog niet gegund. RAAMSDONKSVEER. Voor het exa- man l.o. slaagde aan de Bijzondere Kweekschool te Zetten, mej. A. Oos terling alhier. Met goed gevolg liep van stabel van de werf der N.V. Scheepbouw- werven vh. P. en A. Ruijtenberg het sleepschip „Risico", groot 550 ton, gebouwd voor dhr. A. v. d. Linden te Rotterdam, Dhr. C. Jansen werd voor f5120 opgedragen een rioleering in Tilburg. Zaterdag vergadert de C N.W.- Bond o.m. ter verkiezing afgevaar digde naar de jaarvergadering te Apeldoorn. Dhr. Sneep werd door 't hoofd bestuur van den C.N.W. Bond candi- daat gesteld als hoofdbestuurslid. GEERTRUIDENBERG. Onze plaats- genoote mej. L. de Veth, legde dezer dagen met gunstig gevolg examen af voor onderwijzeres aan de Kweek school Oude Dijk te Tilburg. Geslaagde en familie proficiat.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 2