PUROL PUROL Del aangewezen adres Marktberichten. Notaris Middelkoop Pakpapier. kan worden en het bedrag der daar voor te sluiten geldleening kan wor den vastgesteld. Voorloopig neemt dus de raad in princiep het besluit om de gelden beschikbaar te stellen, waartoe B. en W., gezien de vroegere welwil lendheid van het R.K. Schoolbestuur, dan ook adviseeren. Aldus wordt met algemeene stem men besloten. b. Verzoek van H. Knippels om het gedeelte van het perceel no. 12 in de z.g. 24 perceelen, dat tot heden door J. Sleegers werd beteeld, aan, hem over te geven en zoodoende het geheele per ceel op zijn naam te plaatsen, zulks met goedvinden van J. Sleegers. Voorzitter. B. en W. zijn van oor deel dat wij zonder meer bezwaarlijk aan dit verzoek kunnen voldoen en zouden willen voorstellen om den regel- matigen weg te bewandelen, n.l. de helft opnieuw laten verpachten, dan kan Knippels het nog inpacliten, maar dan heeft er een ander toch ook kans naar gehad. v. Bladel. Het is een zeer ongemak kelijk perceel om met tweeën te pach ten, want het is een spie, die aan het eind op niets uitloopt en zoodoende is het wel het lastigste perceel om te splitsen. A. v. d. Wiel. Ts het dan vroeger ook niet altijd in 2 perceelen verpacht. v. Drunen. Ik meen van niet. Vroe ger was het één perceel,toen heeft het Knippels of Siegers gepacht, doch heb ben dat later samen met. goedvinden van de gemeente gedeeld en daarom staan ze nu bij den notaris ieder voor een perceel ingeschreven, maar daar hebben ze al veel spijt van gehad. Ik zou dan ook de conditie maken dat die perceelen voortaan ineens verpacht worden. Voorzitter. Ik kan me best voorstel len dat het met zoo'n spie lastig is om met tweeën te pachten en dat het vroe ger wel als één perceel zal zijn be schouwd, doch dat neemt niet weg dat het toch onbillijk blijft tegenover an dere menschen die graag iets van de gemeente zouden pachten, om zonder meer het perceel van Siegers op naam van Knippels over te schrijven. Acht de Raad echter in dit uitzonderings geval wel termen aanwezig om van den regel af te wijken, dan kunnen B. en W. daar ook wel mee accoord gaan. Pijnenborg. Wanneer ik den heer v. Drunen g-oed begrepen heb, dan is het vroeger in één perceel door een van beiden gepacht, doch later met goed vinden van de gemeente door beiden voor de helft genomen. Als dat zoo is dan zou ikj wel voor het verzoek willen stemmen. Doch indien blijkt dat zij het elk voor de helft hebben gepacht dan mogen we niet anders dan op nieuw verpachten. W. v. d. Wiel. Er zitten zooveel men schen er op te kijken om iets van de gemeente te pachten, dus we moeten iedereen een kans geven en als Knip pels het dan zoo graag heeft, dan moet hij het maar! zoo hoog mogelijk inpacli ten, dat is dan in het voordeel van de gemeente en hij heeft het volgende ja ren toch weer aan den ouden pacht prijs. v. Halder. Mij dunkt, als we dit ver zoek gaan inwilligen, dan gaat ons heele systeem verloren. Voorzitter. Ik meen ook, dat aan de geldende bepalingen hieromtrent de hand moet worden gehouden, doch er kan voor sommige gevallen een uitzon dering gemaakt worden. v. Halder. Op het punt van land- overgave is er nooit sprake of zeker geen besluit geweest, dat van den gel denden regel kon worden afgeweken iets anders is het met scharen. Na nog een ige gedachten wisseling over dit punt, wordt met algemeene stemmen besloten niet aan het verzoek te voldoen. v. Drunen. In dit verband wil ik er nog even op wijzen dat er verschillen de pachters bij me geweest zijn die niet goed begrepen hebben hoe dat gaat met het terugbrengen op den ouden pacht prijs. Hetgeen men vorig jaar gepacht heeft, komt dat dit jaar vanzelf op den ouden prijs Voorzitter. Zeker, die hoogere pacht die men betaalde om het land voor 'n men om dat stuk voortaan in 2 percee len te doen verpachten, dan kon het zooveel mogelijk ontgonnen worden. Een der pachters betaalde 77.en de ander ƒ87.dus samen ƒ164. of ƒ100.meer dan vroeger. Nu schijnt het aan dien prijs te duur te zijn, daar alle moeiten aan de ontgin ning besteed niet het gewenschte re sultaat afwerpen. De bedoeling van adressant zal nu zijn om ook. zooals andere pachters van vorig jaar, te kunnen deelen in het voorrecht dat voor de volgende jaren de oude pacht prijs zal gelden. Doch hier ontbreekt een oude pachtprijs, daar dat stuk vroeger in 6 perceelen en voor andere doeleinden werd verpacht. Adressant vraagt daarom om het stuk thans door de gemeente opnieuw te doen schatten en dan deze pacht als de oude pachtprijs te beschouwen, die hij dan voor de volgende jaren zal heb ben te betalen. B. en W. vragen zich echter af of dit wel billijk zou zijn tegenover an dere pachters, die het vorig jaar ge pacht hebben zonder te weten of de ge meente het later weer zou brengen op den ouden prijs. Zij zouden daarom willen voorstellen om de Gouw te be richten dat de gemeente het wel op nieuw schatten zal en dan dien prijs als oude pachtprijs zal beschouwen, maar dat het dan het volgend jaar opnieuw zal worden verpacht, dus dat hij slechts één jaar den hoogen prijs zal hebben te betalen. v. Drunen. Ik heb het hem vroeger genoeg afgeraden om dat land; te gaan ontginnen. Het is er niet voor geschikt. Ik ben er nu nog eens gaan kijken maar liet ligt er zeer ongunstig bij. Zeker met de helft van het perceel kan hij niets doen. Als de gemeente het had} m-oeten laten ontginnen dan had zij honderden guldens onkosten gehad en nu heeft de Gouw dat. alles gedaan en zou de gemeente, behalve de ƒ100. die ze al meer aan pacht ontvangen heeft, ook nog van zijn arbeid gaan profiteeren als ze het opnieuw ging verpachten. Ik vind dat het in dit ge val niet onbillijk was dat de Raad het stuk opnieuw schatte en hem dat be drag voor de volgende jaren liet beta len. De Raad is het er algemeen over eens dat een groot gedeelte van het door de Gouw gepachte perceel abso luut niet ontgonnen kan worden en al heeft niemand zulks van te voren be ter kunnen weten dan hij en had hij dus niet zoo hoog moeten pachten, toch voelt men dat het onbillijk zou zijn, hem steeds de volle pacht van het eer ste jaar te laten betalen. Na eenige discussie wordt dan ook met algemeene stemmen besloten om goedgunstig op 't verzoek te beslissen, echter zal met het herschutten gewacht worden tot 't volgend jaar, omdat dan een beter oordeel over de resultaten der ontginning kan worden gevormd. De dan te bepalen prijs zal dan; echter ook voor 1929 nog gelden, dus behoeft hij slechts één jaar den vollen pacht prijs te betalen. De lieer v. Drunen vraagt nog of de schouwsloot ten Zuiden van bedoeld perceel niet zuiver gemaakt kan wor den, waarop reeds vorig jaar bij de verhuring was aangedrongen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. deze zaak reeds in overweging hebben en er voor gezorgd zal worden. d. Aangehouden verzoek van W. v. I.Tsseldijk om op de Lange Heide, per ceel 1 en 2, hoek provinciale keiweg, een perceel bouwgrond van de gemeen te te koopen, groot 50 Aren, voor den prijs van ƒ3000.per H.A. Voorzitter. In de vorige vergadering heb ik reeds mededeeling van dit ver zoek gedaan opdat de raadsleden er eerst eens over konden denken. Ook bij B. en W. heeft dit een punt van over weging uitgemaakt. Wij meenden aan het verzoek, zooals adressant 't vraagt, niet tei moeten voldoen. Ten eerste zit daar een pachter, die het vorig jaar een hoogen prijs heeft betaald en dat land voor tuinbouw heeft ingericht. Ten tweede stellen B. en W. de vraag waarom hij niet een perceel zou kunnen koopen, dat aansluit aan dat lijkheid rekening houden dat er ook anderen kunnen komen om daar een bouwterrein te koopen en zou 't soms jammer kunnen zijn, dat we hem daar zooveel verkocht hadden voor één huis. Wil hij het anders niet koopen, dan kunnen wij er niets aan doen, we hebben hem in elk geval willen helpen. Verhoeven. We moeten voorzichtig zijn met 't weggeven van bouwterrein, want hier in de straat is haast geen stukje meer te krijgen. v. Drunen. Ik zou over deze zaak in geheime vergadering nog wel iets wil len zeggen. Voorzitter. Dan zullen we straks in geheime zitting deze zaak verder be spreken. 2. Aanbieding der rekening van het G.E.B. over het dienstjaar 1927. Voorzitter. Ik kan de heeren tot mijn groot genoegen mededeelen, dat het G. E.B. zich over 1927 zeer gunstig heeft ontwikkeld en een aanmerkelijk groo- tere winst heeft opgebracht dan vorig jaar was geraamd, n.l. 4000.in- plaats van 2700. Dit grootere winst cijfer is hoofdzakelijk hierdoor ont staan, dat de houders van contracten voor grootere stroomafname hun ge garandeerde afname reusachtig hebben overschreden hetgeen een gevolg is van het regelmatig werken in de indu strie. Voorloopig hebben we deze reke ning voor kennisgeving aan te nemen. Bij de begrooting kunnen we dan over wegen of de tarieven misschien kun nen worden verlaagd. Wordt voor kennisgeving aangeno men. De heer Muskens vraagt nog of het geen nadeel kan opleveren dat het G. E.B. van El shout aan de P.N.E.M. over gaat. De voorzitter zegt dat Drunen daar zeker niet slechter van worden kan, eerder nog beter. 3. Af- en overschrijving op posten der begrooting 1927. Voorzitter. In hoofdzaak door de hoogere winst op Wet G.E.B. is deze overschrijving noodzakelijk, welke door den raad wordt goedgekeurd. De Voorzitter doet ten slotte nog de mededeeling dat het raadhuis opnieuw zal moeten worden opgeschilderd. Ge durende de ö'/a jaar dat spr. burgemees ter is, is er nog niets aan gedaan, het is thans hard noodig. Waar het een be drag van hooger dan 50.betreft, zal zulks bij aanbesteding moeten ge schieden. Ook zullen een paar hoognoodige herstellingen aan het torentje gedaan worden. Hierna gaat de raad over in geheime zitting. door de sprankelende water-sluiers, 't doek dat de Dom te Milaan voorstelt met de krioelende mensclienfiguurtjes aan den voet van het machtige bouw werk; de gevel van de San Marco, met de warrelende duivenzwermen, 't bin nenplein van het Dogenpaleis, dat zijn de doeken die ons het beste van het talent van dezen schilder overtuigen; een spontane en frissche kunst, van rijke verbeeldingskracht en van een groot en diep aanvoelen. bepaalden tijd, aan zich te hebben geldt Ivan ^en woningbouw, dan krijgt men maar voor het le jaar. Zonder opzeg-1 een beter geheel. ging heeft men liet perceel dan de vol gende jaren vanzelf aan den ouden pachtprijs. c. Verzoek van G. de Gouw om voor de 2 perceelen tusschen den dijk en den sloot van liet Herptsche Ven, het vorig jaar door hem van de gemeente gepacht, een huurprijs vast te stellen, aangezien de huurprijs van het vorige jaar te hoog is en een oude huurprijs ontbreekt. De Voorzitter licht aan de hand van Overigens willen B. en W. hem zoo veel mogelijk terwille zijn en ook den prijs van 3000.per H.A. willen zij wel handhaven, mits hij dan een stuk neemt, dat bij dat van de bouwveree- niging aansluit en dan hoogstens 50 M. frontbreedte langs de straat en ter diepte van 2 stukken. I)e heer Vrijhoeven zou gaarne zien dat, als de gemeente er toe overgaat daar een terrein te verkoopen, dat dan de pachters een vergoeding voor de in de raadzaal opgehangen platte-1 de gemaakte onkosten ontvangen, het- grondkaart. van de gemeente-eigendom-1 geen de voorzitter ook billijk vindt, men nader toe welke perceelen het be-1 Muskens. De bedoeling van hem is treft. Vroeger werden deze in 6 per-1 om er een huis te bouwen met flinken ceelen verpacht waarbij de opbrengst tuin en dan vind ik 50 Meter niet veel. totaal slechts omstreeks ƒ60.was. Zouden we hem geen 100 Meter geven, Het vorig jaar was er echter van een anders zal hij het toch niet willen, paar ingezetenen het verzoek ingeko-1 Voorzitter. We moeten met de moge- KUNST EN LETTEREN. Ernesto Armani van 125 Juli in Kunstzaal „Triborgh". Na verschillende exposities in Itali- aansche steden, daarna bovendien in Berlijn, Weenen en Praag, houdt de schilder Ernesto Armani een tentoon stelling van zijn werk voor het Hol- landsche publiek. Ter nadere kennis making halen wij eenige critische en biografische bijzonderheden aan uit een artikel, dat de bekende Italiaansche sche criticus, Silvio Benco, publiceerde na Armani's laatste tentoonstelling te Triest. Ernesto Armani komt uit Rovereto. Van jongs af aan voelde hij den drang tot schilderen, maar toen hij naar Mi laan ging, bezocht hij daar de Acade mie voor architectuur. Maar hij schil derde veel meer dan architecten ge woonlijk doen, niet alleen in waterverf, maar in tempera, olieverf, met alle ma teriaal, op elke manier, ongeduldig en nieuwsgierig zooals de jeugd is. Die aanleg voor schilder en architect tege lijk bracht hem tot scenograaf, en als zoodanig werkte hij te Berlijn en te Milaan, waardoor zijn ontwikkeling als kunstenaar rijpte. Maar de liefde voor het schilderen zegevierde, en, nu vijf jaar geleden, legde Armani zich geheel op het schilderen met waterverf toe, waarin hij spoedig uitblonk, Mi laan veroverde en er triomfen vierde. En Armani is, na dit alles: nog geen dertig jaar. Ondanks dat hij in aanraking is ge komen met de scholen uit het Noorden, de diepgaande studie die hij van de Engelsche aquarel heeft gemaakt, on danks zijn leven en werken in de an dere landen van Europa, is Armani een echt Italiaansch kunstenaar geble ven; zijn kunst sluit aan bij die van het „settecento" door het luchte trans parante; de meeste overeenkomst toont hij met de school uit Lombardije, waar van Paolo Sala de meester was, dooi de harmonie van kleur en lijnenspel. Van onzen modernen tijd heeft hij het scherpe vermogen tot analyseeren; de aanleg voor scenograaf bracht hem het gevoel voor rythmische plastiek en weinig zijn er, die hem hierin evenaar den. Het ranke, sierlijke lijnenspel, de wazige teederlieid van nevelige verten, de verbluffende virtuositeit, waarmee de Najaden-fontein te Rome is geschil derd, met die „speelsc.he stralen licht Waalwijk, 28 Juni 1928, Varkens f 10 14. Eieren 6—6'/2 cent. 's Hertogenbosch, 27 Juni 1928. Op de markt ran heden waren aangevoerd 2015 stuks. 741 stuks hoornvee. 1105 biggen. 40 zeugen. 64 schapen—lammeren. 65 Kalveren. De prijzen waren als volgt: Kalfkoeien van f 205—f 355 p. st. Kalfvaarzen van f 190—f320 p. st. Magere ossen en koeien van f 125—f 220. Vette ossen en koeien van f 0.54 p p lekw Vette ossen en koeien van f 0.48 p p 2ekw Pinken van f 105—f 155 per stuk. Zeugen van f 70—f 110 per stuk. Biggen van f 2.00—f 2.25 per week. Schapen van f 18—f 33 per stuk. Lammeren van f 10.— tot f 15.— p.stnk. Handel rundvee traag varkens redelijk. AGENDA'S. WAALWIJK. Zaterdag 4—5'/2 uur. Gymnastiek voor de aspiranten B.G.V. Van 5'/i— 7uur voor de leden B.G.V. Zaterdag 8 uur, Witte Bioscoop, „Don Mike". Zaterdag 9 uur bestuursvergade ring Liedertafel Oefening en Vermaak. Zondag 12 uur. Repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak", Mannenkoor. Zondag 12 uur. Repetitie Lieder tafel „Tot Bloei der Toonkunst". Zondag 6 en 8'/2uur. Witte Bioscoop, „Don Mike". Zondag 8 uur. Concert op de kiosk op de Markt door de harmonie der Jongenscongregatie te Drunen. Woensdag 7'/2 uur. Athletiekcursus voor de leden van „Kunst en Kracht" op het oefenterrein. Doorzitten Stukloopen Zonnebrand en Smetten GEMENGD NIEUWS. De staking te Antwerpen. De socialistische bootwerkers heb ben met een verpletterende meerder heid hei ministerieele voorstel voor de oplossing van het conflict in de haven verworpen. De Libre Beigique bericht dat de Fédération Maritime (de vereeniging van de reeders) Dinsdagmiddag te Antwerpen bijeen kwam om de maat regelen te overwegen, die met 't oog op de voortzetting der staking geno men moeten worden. De reeders hebben besloten weerstand te bieden De volgende besluiten zouden naar men verzekert, zijn genomen in over eenstemming met de reeders van andere landen, die schepen naar Ant werpen zenden. De schepen die voor Antwerpen bestemd zijn, zullen met alle middelen, waarover men beschikt naar andere havens gedirigeerd wor den. De schepen, die zich thans in de haven bevinden, zullen zooveel mogelijk geladen of gelost worden met de middelen, waarover men beschikt en daarna vertrekken. Zoo zal de haven ledig blijven zoolang de staking duurt.Indien sche pen, die te Antwerpen thuis hooren, er willen komen om hun bemanning te ontschepen, zullen zij er geen la ding nemen. De Libre Beigique zegt verder, dat er in den loop van den dag belang rijke besprekingen hebben plaats ge had, want zekere aanwijzingen wekken het vermoeden, dat men met een groote internationale stakingsbewe ging der havenarbeiders te doen heeft. In zekere kringen gelooft men ernstig dat de staking binnenkort ook te Rotterdam zal uitbreken. LAATSTE BERICHTEN. Benoeming. Naar wij vernemen is professor J. D. G. Aengenent, professor aan het groot seminarie te Warmond, kanunnik van het bisdom Haarlem, benoemd tot bisschop van Haarlem, in opvolging van wijlen Mgr. Callier. DOETINCHEM. Hedenmiddag is na een hevige ontploffing een felle brand uitgebroken in de electro—motoren- fabriek .De Vijf" alhier. De fabriek stond binnen weinige minuten in lichte laaie en het laat zich aanzien dat van de fabriek niets gespaard zal blijven. Herhaaldelijk vinden er ex plosies plaats. Eenige persoonlijke ongelukken, die echter niet van ern- stigen aard schijnen te zijn. hebben plaats gevonden. Op het oogenblik ziin er reeds verschillende brancards naar het terrein van den brand ge- irokken teneinde hulp te verleenen. Eenige doktoren zijn ter plaatse. De fabriek, die waarschijnlijk totaal zal uitbranden, verschafte werk aan eenige honderden arbeiders. ADVERTENTIëN. N. V. Koninklijke Stoomschoenenfabriek A. H. VAN SCHUNDEL TE WAALWIJK. Ter uitvoering van een geno men besluit van de Algemeene Aandeelhoudersvergadering, lui dende hernummering der gewone aandeelen, stellen wq de houders hiervan in de gelegenheid om met ingang van 9 Juli 1928, hunne gewone aandeelen bij het Hoofdkantoor der Incassobank te Amsterdam, Heerengracht 531—537, in te wisselen tegen nieuwe stukken. Tevens deelen wij mede, dat de nummers der nieuwe onder hands geplaatste aandeelen, waar voor wij blijkens advertentie van 8 Mei j.l. de oificieeie noteering Ier beurze hebben aangevraagd, zal luiden 501 800. DE DIRECTIE. Op Maanaagen 9 eo 16 Juli 1928, telkens des avonds om 6 uur ten herberge van Mej. P. KAMP te Waspik, aan het Kerkpad, zal te Capelie, ten verzoeke van de Kinderen A. KAMP te Waspik, in het openbaar VEILEN EN VERKOOPEN Onder Waspik. KOOP 1. Een perceel bouwland achter het Station, Sectie F nummer 818, groot 59 aren 20 KOOP 2. Een perceel weiland, ter plaatse Bovenkerk Binnen, naast het huis van den Heer Ant. Pruijssers, Sectie D nr. 1181, groot 71 aren 80 centiaren KOOP 3. Een perceel weiland in de Beysters, zijnde het derde perceel West van hei Kerkpad, Sectie F nr. 959 weiland, groot 32 aren 70 centiaren benevens het Noordelijk gedeelte van nr. 1041 weiland, geheel groot 18 aren, op de geplaatste heining af. KOOP 4. Een perceel weiland, West naast den vorigen koop, Sectie F nr. 802, groot 59 aren 30 centiaren. KOOP 5. Een perceel bouwland in de Batterijen Sectie D nis. 1241, groot 70 aren 70 centi aren, en 1242, groot 17 aren 90 centiaren, geheel groot 88 aren 60 centiaren. KOOP 6. Een perceel hooiland in de Bultendijksche Velden, Sectie F nr. 403 groot 1 Hectare 74 aren 60 centiaren. Van bovenvermelde perceelen is het bouwland te aanvaarden blootschoof van dit jaar, het wei en hooiland einde seizoen van dit jaar. Ter zelfder tijd en plaatse als boven zal geneemde Notaris, ten verzoeke van Mej H.C. SAGT te Raamsdonk nog in't openbaar vellen en verkoopen Onder 's-Grayenmoer. KOOP 7. Een perceel hooiland in de Beijsters aan de Vaart, Sectie A no. 163, groot 56 aren 70 centiaren. Te aanvaarden einde seizoen van dit jaar. Voorts zal dadelijk na den toeslag in het openbaar worden VERKOCHT de Schoof, wassende op koop 5 zijnde in 5 perceelen; en de Schoof wassende op koop 1. zijnde in 3 perceelen. 40772 voor Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. centiaren.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 10