it ECHO VftH HET lUIOtN N Uw Haar m ON 5 Ejexjgd Fï $o. 53. Zaterdag 30 Juni '28. 51e Jrg. TWEEDE BLAD. GEMEENTERAAD. SPRANG-CAPELLE. De Raad dezer gemeente vergaderde Woensdagnamiddag ten raadhuize onder voorzitterschap van den Edel- ichtb. h2er burgemeester G. Meijer. Bij de opening der vergadering zijn atwezig de heeren Sneep en Rijken. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Ingekomen stukken w.o. a. Procesverbaal van kasopname bij den gemeente—ontvanger d.d. 16Juni 1928. b. Goedkeuring van Ged. Staten tot het doen van eenige af— en over schrijvingen. c. Goedkeuring van Ged. Staten tot het aangaan van een geldleening groot f 10.500. d. Bemerking van Ged. Staten op de rekening—courant van de Woning, bouwvereeniging. Gevraagd wordt de borgstelling der gemeente te bepalen op f5000, onder bepaling, dat geen gelden mogen worden opgenomen dan onder goedkeuring van den Raad. Verheijden. Ged. Staten van Brabant schijnen dan toch ook mijne meening te deelen, dat het met die huizen bouwerij spaak moet loopen. Het doet er op 't platteland niet toe, wie er bouwt. De komende debacle wordt toch betaald, óf door 't rijk, gemeente, hypotheekgevers of hypotheekbanken. Dit was door helderzienden te voorzien. Voorzitter. Ik zal het in stemming brengen. Wordt met algemeene stemmen aan genomen. e. Verslag van den toestand der flgemeente over 1927. P f. Verslag van de Volkshuisvesting. g. Verslag van de Gezondheids commissie. Deze verslagen worden ter visie gelegd. h. Dankbetuiging van de secretarie- ambtenaren Verhoeven en Bax, voor de ontvangen salarisverhooging. i. Verzoek van den R.K. Politie bond „St. Michael" om subsidie voor de Politievakschool. Hierop wordt afwijzend beschikt. 3. Vaststelling vermenigvuldigings- cljfer voor de G.I.B. 1928 29. Wordt vastgesteld op 1.7. 4. Voorstel van Burg. en Weth. tot inwilliging van aanvragen als be doeld bij art. 72 der L. O. wet 1920 van het bestuur der Bijz. Lagere School te Capelie. B. en W stellen voor een crediel te verleenen van f 1250. (De heer Rijken komt ter vergade- ring). Verheijden. Het is wel een eigen aardige toestand dat het D. B. met een voorstel moet komen wat hen vierkant tegen de borst stuit, ik zou vragen, waarvoor is deze aanvrage op het convocatiebiljet noodig? Ad viezen en besluiten van den raad worden inzake onderwijskwesties wet 1920 straal genegeerd. Eenigen tijd geleden zijn mij een paar gevallen ter oore gekomen, dat ouders hunne kinderen om eene zeer gemotiveerde straf van de Openbare naar de Bijz. school wenschten te zenden, wat door onderling overleg gelukkig voorkomen werd. Of dit op alle plaatsen zoo geschiedt, betwijfel ik ten zeerste. De tucht, die in den laatsten tijd bij het kind toch reeds zoo ondermijnd s, wordt hierdoor een ernstigen knauw toegebracht. Ik zie niets dan onheil van de gelijkstelling van het onderwijs Verder wensch ik niet mede te werken nog meer wachtgel ders te maken en hiervoor nieuw personeel aan te stellen. Op den duur moet deze Onderwijswet de gemeente- financien totaal in de war sturen en de belastingbetalers zijn het kind der rekening. Men leze slechts de dag bladen en spiegele zich aan eene aangrenzende gemeente, die met een tekort van een halve ton sluit. Ik stem om al deze redenen vierkant tegen v. d. Willigenburg. Ik constateer met genoegen dat dit college met zoo'n voorstel komt en medewerking wil verleenen overeenkomstig de wet, wat vroeger meer dan eens bestreden werd. De heer Kerst merkt op dat ten gevolge van tucht het overloopen van kinderen zoowel bij het openbaar als bij het bijzonder onderwijs voorkomt Het is spr. bekend dat het hoofd der bijzondere school weigerde een kind van de openbare school aan te nemen, toen men als reden opgaf dat het hoofd der openbare school het kind had getuchtigd, achterat gezien zeer gemotiveerd. Spr. noemt dit een goede verhouding tusschen openbaar en bijzonder onderwijs. Verheijden. Over 't algemeen vischt men toch in troebel water, 't Gaat beide scholen tenslotte toch om ziel tjes te winnen. In stemming gebracht wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met alleen de stem van den heer Verheijden tegen. 5. Wijziging begrooting 1927. De wijziging is slechts van admini stratieven aard en wordt goedgekeurd. 6. Mededeelingen. De Voorzitter deelt mede: a. dat de aanbestedingssom tot vernieuwing van de Capelsche haven f 10.038 bedraagt, b. en van het arrestantenlokaal f557, en c. dat de kantoorhouder te Capelie bereid is de openstelling van het telefoonkantoor gedurende den zomer te verlengen tegen een vergoeding van f 50. De heer Kerst acht het gewenscht dat deze verlenging voor het geheele jaar geldt. den vorigen spreker aan. Michael. Als de Raad B. en W. kunnen machtigen om met den kan toorhouder te onderhandelen, dan kunnen we een volgende keer met een voorstel komen. Wordt algemeen goedgevonden. Rondvraag. Verheijden. Ik verzoek het D. B. ernstig de aandacht te schenken aan de nieuwe concessie—aanvrage van de „Cito", n.l. dat de kom der gemeente Capelie. benevens Nieuwevaart, over gang Staatsspoor, in het rijplan worde opgenomen, en met alle mogelijke middelen het bestaande plan tegen te werken, dat alleen door Sprang, Vrij hoeve. aan 't Bruggetje naar Kaats heuvel omgezwenkt zal worden. De inwoners van bovengenoemde buurten wenschen allen aansluiting naar rich ting Tilburg, zoowel in 't belang van handel als der fabrieksarbeiders, die van deze goedkoope gelegenheid ge bruik maken. Voorzitter. B. en W. zullen terge- legenertijd aan dergelijke aanvrage hunne aandacht wijden. v. d. Willigenburg. Ik heb gehoord dat de gasfabriek van de aangeslotenen in onze gemeente die in den zomer geen gas verbruiken, een vergoeding eischt van 5 M3 per week. Is dat eigenmachtig optreden van Kaats heuvel? Men past 't dit jaar voor het eerst toe. Ik hoorde dat iemand reeds van de gasleiding is afgesloten omdat hij weigerde voor 5 M3 gas te betalen, terwijl hij niets verbruikt heeft. B en W. mogen dit wel eens onderzoeken. Vandaag doet men dit, morgen weet wat anders. Michael. Laten de gedupeerden zich met een adres tot den Raad wenden of tot B. en W. Van geruchten kun nen wij officieel geen werk maken. v. d. Willigenburg. Als er een offi- cieele klacht komt in den Raad, dan kan die toch wel behandeld worden. In elk geval zal ik een en ander nog eens opsporen en dan hoort U er nog wel nader van. Verheijden. Hoe staat 't met de Tuinbouwschool Voorzitter. Er komt weer een kleine opleving. Verheijden. Maar de groote brand komt er niet Ik begrijp niet dat de menschen de oogen niet open houden. Eerst moeten ze onderstboven geloo- pen worden. Michael. We hebben onlangs nog een conferentie gehad met den Land bouwconsulent en die zeide ons, dat we geen medewerking van het Rijk kunnen verwachten indien zich minder dan 16 leerlingen aanmelden We zijn er ook persoonlijk op uit geweest met 't resultaat, dat we nu 12 leerlingen hebben. De voorzitter van de Waspik- sche Tuinbouwvereeniging zal er zich ook nog voorspannen. Van Kaatsheu vel hooren we echter niets 's Graven moer heeft twee leerlingen gegeven. We hebben dus niet stil gezeten. Verheijden. Men moet niet huiverig zijn met die dingen. Denken we eens eens zeventig jaar terug. Toen had men hier een schoolhoofd met acte Fransch, Duitsch en Engelsch. Waar is dat voor noodig, vroeg men toen. Maar zien we eens welk een knappe koppen vanuit Capelie de wereld zijn ingegaan. Michael. We zijn niet huiverig, maar 't Rijk eischt minstens 16 leerlingen. Anders krijgen we geen subsidie. Hierna ging de Raad In geheime wordt gezond en sferk het krijgt mooier gkns het wordt vrij van ros het blijft beter ziten het valt niet meer lit als gij zoo nu en dan een weinig Purol tüsschen de handen wrijft en da?na door de haren uitstjkt. Doos 30 en 60. tube 80 ct Bij Apoth. en Drogistei GEERTRUIDENBERG. Onder Voorzitterschap van den Edel Achtbaren heer Burgemeester Bianchi, vergaderde de Raad gisterenmiddag ten Raadhuize. Afwezig met kennisgeving den heer Sassen. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. 1. Mededeeling proces-verbaal van kasopname over het 2e kwartaal 1928. 2. Wijziging begrooting der ge meente en van het grondbedrijf over 1927. De. wijzigingen zijn slechts van ad ministratieven aard. 3. Aanbieding gemeente-begrooting en verslag volkshuisvesting over 1927. Beide verslagen worden ter visie gelegd. 4. Vaststelling 2e kohier honden belasting 1928. Wordt vastgesteld als ter tafel gebracht. 5. Benoeming 2 leden van de Com missie van plaatselijk schooltoezicht. Gekozen worden de heeren J. Jas pers en A. Boon. 0. Benoeming lid schattingscom missie, bedoeld bij art. 57 der wet. op de Inkomstenbelasting. Benoemd wordt de heer Timmer mans met algemeene stemmen. 7. Benoeming leden stembureaux a. tot lid Wiegmans; b. tot plaatsvervangende leden Timmermans en v. d. Loo. 8. Aanvrage bouwgrond door F. Reiniers. Voorz. Reiniers vraagt 205 M2 grond gelegen bij Lucas. Wat. de ter- reinverdeeling aangaat hebben wij geen bezwaar en stellen TT voor den bouw grond te verkoopen op de gebruikelijke voorwaarden tegen den prijs van 4 per M2. Timmermans. Is dat de algemeen vastgestelde prijs? Voorz. Niet bij raadsbesluit. We rekenen wat andere gronden kosten.. Dit is een voordeelig terrein. Wat Janssen destijds heeft gekocht, was vol verloren hoeken. Nederlof. Ik vind den prijs zeer bil lijk. De Raad gaat daarna met. het. voor stel accoord. 9. Aanvrage bouwgrond door G. Rosiner, om tegenover het. station een hotel te bouwen. Voorz. Rosiner heeft een bespreking aangevraagd, maar die heeft tot dus ver nog niet plaats gehad. Ik weet niet hoeveel grond hij wil hebben en tegen welken prijs. kwent blijven. Toen Janssen daar wiF de bouwen in er gezegd, dat gedeelte blijft bestemd voor heerenwouingen. Voorz. Heelemaal inkonsekwent is het. niet. Jansen vroeg om te bouwen waar nu het huis van Bron staat. De Raad meende toen, dat het beter was om op den anderen hoek te bouwen. Er is nog dit verschil, dat we toen Jan sen een ander stuk grond konden aan bieden, wat nu niet het geval is. Dit geval is niet analoog aan dat van Jan sen. Het is ook de bedoeling om er zoo veel mogelijk heerenhuizen te doen bou wen. Wanneer ik nu een, keus had tus schen een bouwaanvrage heerenhuis en deze, dan was ik voor de eerste. Ik voor mij zie er liever geen drankhuis bij. Nederlof. Nu zijn er nog een paar die iets verdienen. Als er nu nog een café bij komt, maken ze de zaken voor. elkaai^ kapot. Er is toch nog een ander Y Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. Wereldreis van Prolessor Weetgraag, slimme Jochem en Tipple, de poes. 76 En Tip, die op een stukje mat Des avonds nog te slapen zat, Leek razend wel in Jochem's oog, Nu zat ze omlaag, dan vloog ze omhoog. 77 Het angszweet brak vriend jochem uit Wat dat gedraai toch wel beduidt Ik ben warempel toch wel wakker? Ik droom toch niet?" dacht de arme stakker. 78 Hij sprong zoo goed en kwaad als 't ging Uit bed. Greep waar zijn jasje hing, Schoot vlug het aan en ook z'n sloffen Om plotseling weer neer te ploffen. 79 .Professor helpl", riep Jochem toen. „Ik sterf, ik sterf", wat moet ik doen? 'k Ben zoo benauwd, kan niet meer staan, Och, was 'k maar nooit op reis gegaan. 80 Professor, zelf ook lang niet frisch, Keek jochem aan en dacht„Dat 's mis. Die knaap is zeeziek, 'k brenthem even Aan dek, dat zal verlichting geen." 81 Met moeite kwamen ze op hetek, Stond Jochem weldra tegen hthek, Dat op een schip verschansingteet, En wat de stakker daar wel de 82 Hij keek in zee, maakte een geil. Wel, ieder weet, wat dat beduid Zoo stond hij daar, twee lange m Als wezenloos in zee te turen. 83 Opeens, daar keek hij om zich h*, Hij had gezelschap naar het schet En allen deden net als hij Ook Jochem's meester was er bij. 84 De eerste nacht aan boord van 't sch Was schrikkelijk. Nieft voor kleine Ti\ Die sliep heel rustig, ongestoord. terrein, b.v. bet voetbalterrein. Boven dien moeten we er rekening mee hou den, dat de omliggende panden in waarde zullen dalen, als daar een café komt. Voorz. Maar we kunnen op slot van rekening toch niet een café tegenhou den. Het eenigste wat we kunnen doen dat is weigeren om den grond te ver koopen. Toen Quirijns hier bouwde hebben we toch ook niet gezegd, er zijn al bakkers genoeg. We hebben inder tijd toch ook niet het café van Janseu tegengehouden met de overweging, nu wordt het slechter voor de andereu, Ik wil dit nog wel zeggen het gaat er op lijken of het gemeentebelang enkel een kasteleinsbelang is. Een danstent die ons 800 op zou brengen, hebben we niet toegelaten in 't belang van de kas teleins, voorstellen in het belang van bakkers, slagers of kruideniers worden niet gedaan. We toonen wel de be langen van de kasteleins op bijzondere wijze te dienen. En toch zijn het altijd weer de kasteleins die iets op het be leid van B. en W. hebben af te geven. Men zegt „de beste stuurlui staan aan wal", maar mij is bij onderzoek geble ken, dat de beste raadsleden achter 't buffet, staan. Timmermans. Ik geloof dat die grondaanvrage op slot van rekening een proefballonetje is. Er wordt geen bestek of teekening overgelegd. Het komt me voor, dat we dit punt nog wel zoolang kunnen laten rusten. De Raad gaat hiermede accoord. 10. Aanbieding rekening over 1927 en begrooting voor 1929 van de Ge zondheidscommissie te Oosterhout. 11. Ingekomen stukken. a. Eenige goedgekeurde Raadsbe sluiten. b. Verzoek van den R.K. Politie bond St. Michael om subsidie. Voorz. Wij subsidieeren deze veree- niging al eenige jaren tot wederopzeg- gings toe. c. Verzoek om grondaankoop tegen over de Tankfabriek door v. Alfen. Voorz. Dit verzoek is eerst gisteren ingekomen. We hebben dus geen gele genheid gehad om dit voorstel voor te bereiden. Er zit nog al veel aan vast, omdat wij de gronden daar slechts in erfpacht hebben. Wij stellen voor, om dit verzoek aan te houden tot een vol gende vergadering. Wordt goedgevonden. Mededeelingen. Met betrekking tot het faillissement van den heer Tak, deelt de Voorzitter mede, dat de gemeente er niets van zal kunen halen. B. en W. hebben de erfpacht opge zegd per I .Juli. De Curator heeft ge vraagd om voorloopig de zaagmachine nog in het gebouw te mogen laten staan. Nederlof. Zouden we geen adverten tie plaatsen. Voorz. Dat heeft de Curator reeds gedaan. Dan deelt de Voorz. mede, dat de reelame-sluitzegels voor de gemeente gereed zijn. Spr. hoopt, dat er met succes een flink gebruik van zal wor den gemaakt. Tenslotte heeft spr. een minder prettige mededeeling. Hij deelt mede, dat bericht is ontvangen dat de gemeente over de jaren 1923'24 nog aan kwade posten te betalen heeft ƒ3363.(Een zware zucht gaat dooi de raadszaal Rondvraag. Timmermans. Ik heb in verschillen de bladen gelezen, dat in Geertruiden- berg een actie wordt gevoerd tot ver baar maken? 't Was ook zoo'n ge wichtig iets. Zouden haar ouders het wel goed vinden? Zou zij wel waaj- dig zijn om 'n bruidje van Christus te worden? Wat zouden de menschen zeggen, als ze hoorden, dat zij de wereld ging vaarwel zeggenhaar ouders, broertjes en zusjes verlaten om nooit, nooit meer in hun midden te zijn. Al deze vragen en nog meer be stormden het jeugdige kind. Wat moet ze aanvangen Wat beginnen? Ze zal zich tot Jezus, haar Bruidegom wenden. Hij, ja Hij alleen kan haar helpen, haar moed en kracht schenken op het gewichtige oogenblik. Veel en vurig had ze gebeden. Ja, ze was zichtbaar gesterkt. De ernstige trekken op haar gelaat hadden plaats gemaakt voor 'n zoete glimlach, spe lende om haar klein en lief mondje. Moedig trad ze de huiskamer In, ven' schoten weer al die gedachten uit. Vader en Moeder konden 't haast niet gelooven. Hun kind Zuster, hun lieveling 'n bruidje van Christus 1 èn tranen van vreugde vulden beider oogen. Ook Willie kon haar tranen niet weerhouden, 't Woord, waar zij zoo tegenop gezien had was gespro. ken. Haar ouders, ze zag 't aan hun oogen vonden 't goed, heerlijk zelfs doch ook zij moesten nog spreken. Hun .ja" zou haar volkomen gelukkig maken. Na wat van de eerste aandoening bekomen te zijn stond d'r Moe op, drukte haar 'n lange, warme zoen, op haar gloeiende wang en sprak:.Mijn kind, handel volgens je eigen vrije wil overeenkomstig den wil van God". Ook d'r Pa gaf zijn goedkeuring te kennen. D'r broertjes en zusjes vonden 't ook goed. Nu was Willie gelukkig, volkomen gelukkig; haar verlangen, haar groot en Innig verlangen was bevredigd. uie snep ucci i »Ven scnoien weer ai aie geaacnien 't Beviel haèr blijkbaar goed aan boorü|oor jiaar geesj weg mej a||e vrees, A. C. 85 De nieuwe dag brak eind'lljk aan, De zon was schitterend opgegaan, En straalde met haar gouden licht Op Jochem's bleek en droef gezicht. (Wordt vervolgd). aar ouders zullen het haar immers let weigeren, indien 't haar roe- g is. /ader en Moeder waren gelukkig en binnen. Beiden keken ze even om dra weer verder te gaan. was 't beslissend oogenblik ge- HAAR VERLANGEN. Lang, lang, zeer lang reeds had ze er over nagedacht. Zou ze eindelijk dan toch eens haar verlangen ken- l*en. >t 'n hoogrood kleurtje stapte ^e op haar ouders toe. „Pa en M ikik zou graagZuster worden", kwam 't er bedeesd Ouders, lezen ook Uw kinderen ons eugdhoekje ba«« VQ.Ko.ljJa» ola.tt UIJ i.«u.ci .v.. "to Eioet.cnnsc-

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 5