DlliPiiTli van U/ell-v. Doormalen No. 53. Zaterdag 30 Juni '28. 51e Jrg. DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 29 Juni 1928. Kamer van Koophandel Bij onze inleiding van het 50e jaar verslag der Kamer van Koophandel voor ae Langstraat in ons vorig num mer, verzuimden wij mede te deeien dat aan alle ingeschrevenen in het Handelsregister een uittreksel van dit verslag in boekformaat wordt toege zonden, waarin de voornaamste ge deelten zijn opgenomen. Concert. Zooals medegedeeld zal de zoo gunstig geprimeerde harmonie der Jongens Congregatie te Drunen a.s. Zondagavond een concert geven op de kiosk op de Maikl, daartoe uitge- noodigd door Waalwijks Belang. Het programma luidt als volgt 1. Generaal Weber Marsch M. Kleij. 2. Le Cheval de Bronze, Ouverture Auber. 3. Julie, Polka pour Piston Bauwens. 4. Le Pardon de Plourmel, Fantalsie Meijerbeer. Pauze. 5. Jubel Ouverture Bach. 6. Wilhelmine, Fantaisie L. Boijer. 7. Le Caliph de Bagdad Boieldieu. 8. Pro Gloria S. Vlesslng. WitGele-Kruis. Het bestuur van het Wit Gele-Kruis heeft, met het oog op de zeer talrijke aanvragen, besloten mej. G. Scham bergen, onlangs te Rotterdam gedi plomeerd, aan te stellen als 2e ver pleegster. Met genoegen vernemen wij dat het actieve bestuur er in geslaagd is, de belangstelling voor deze vereeniging, die zooais bekend door omstandighe den wel hier en daar verslapt was, wederom op te wekken, zoodat het aantal dergenen die steun verleenen en hulp vragen dagelijks toeneemt. Wij zien daarin een bewijs, dat men thans met de verpleegster een goede keuze heeft gedaan, van de activiteit van het bestuur, van het succes dat eenige dames in de verschillende parochies der gemeente gehad hebben om tal van personen ais lid aan te werven of te overtuigen dat hun jaarcontribuiie moet worden verhoogd. Door goede samenwerking op ver schillend terrein schijnt hier een suc cesvol resultaat bereikt te zijn. Nachttelefoon. Naar wij vernemen zal de nacht telefoon op 1 Juli a.s. in werking treden. De nachttelefoon is ter beschikking van elk aangeslotene, maar vertrouwd mag worden dat degenen die er ge bruik van maken, ook zullen bijdragen in de kosten, zoo zij dit tot dusverre nog niet deden. Honden tentoonstelling. in de gisteravond in Hotel de Twee Kolommen gehouden vergadering van het bestuur der Kynologen-vereemging Waalwijk en Omstreken" met 't comité der a.s. tentoonstelling werd een lijst van Keurmeesters, ell in getal, vastge steld, zoo ook een Eere comité en een Regelingscommissie. Besloten werd aan hondenliefheb, bers en belangstellenden een circulaire te zenden, met verzoek deze tentoon- stelling, die zeer grootsch wordt op- gezet, met een medaille te willen steunen en ook zullen zakenmenschen worden uitgenoodigd een advertentie te plaatsen in vraag-programma en catalogus. Wij behoeven niet te zeggen, dat wij eenieder ten zeerste raden steun te verleenen in een of anderen vorm aan deze onderneming, die wederom belooft iets goeds te worden, zooals we dat in Waalwijk gewoon zijn en die voor het vreemdelingen-verkeer en vele zakenmenschen van groot belang zal zijn. Concours hippique. Ons concours-hippique heeft, wat men noemt, wel een goede pers, Het Handelsblad, N. Rott. Ct., Maasbode, Prov. Ct., Huisgezin e. m. a. hebben als om strijd het mooie terrein, de uitstekende regeling, het volkomen slagen geroemd. Het is natuurlijk niet mogelijk al die verslagen hier aan te halen, een uitzondering maken we voor de vakpers. Zoo schrijft .Ons Paard" bij een paar mooie foto's o.m Een zeer goed geslaagd hippisch feest heeft de heer J. Timmermans geboden aan een vrij talrijk opgeko men publiek, voor een deel getrokken door de aankondiging dat op het programma eenige proefwedstrijden voor de Olympische Ruiterspelen voorkwamen. Een goed terrein met een flinke tribune, een vlot werkende organisatie en een groote opkomst van deelne mers van goede kwaliteit, terwijl het weer in alle opzichten mee werkte, dit alles maakte dat allen voldaan huiswaarts Keerden. De Brabantsche Illustratie toont zich deze week weer een echte Bra bantsche Illustratie, doordat zij zich ook weer geheel wijdt aan de belang rijke gebeurtenissen in Brabant in üe vorige week en ook speciaal hei in onze plaats gehouden belangrijke concours-hippique. De voorpagina wordt geheel inge nomen door een prachi foto van een fraaien sprong van Ritmeester de Kruyff op „Tonny", voorts nog een 4-tal zeer mooie foto's van springconcours,, schoonste rijpaaid, luxe eenspannen, enz.werkelijk keurige reproducties van pakkende opname en prima uit voering. Men ziet verder aardige Marktiafereeitjes, de la Salie stichting ln Boxtel, het concours-d'élégance in den Bosch, 'n gouden bruiloft, enz., in 't kort, weer een nummer dat duide lijk demonstreert dat dit geïllustreerde tijdschrift den steun der Brabanters wel degelijk verdient. Het concours hippique heeft aan stedelijke belasting voor de gemeente opgebracht f 506. Bredasche Kook en Huishoudschool. Delessen aan bovengenoemde schooi in de Catharinastraai 26 vangen weer aan 3 September; belanghebbenden verwijzen wij naar de in dit blad voorkomende advertentie. Geslaagd. Deze week slaagde voor de acte L. O. mej. D. Kemperman, leerlinge van de Kweekschool Mariënburg te 's Bosch. Uit de Schoenindustrie. De invoer van schoenen bedroeg in Mei 1928 134 883 paar ad f 490 494 tegen 101.750 paar ad f440 014 in April '28 en 85 638 ad f 359.030 in Mei '27. De uitvoer bedroeg 58.119 paar ad f 331.283 tegen 65 775 paar ad f359.917 in April '28 en 36.383 paar ad f 182.740 in Mei '27. L.l, Dinsdag werd in Amsterdam de aangekondigde vergadering gehou den van aandeelhouders der N. V. Schoen- en Lederjaarbeurs. Na uitvoerige discussie, waarbij ge sproken werd over ontbinding, over deelname in Utiechi, e. m. a., werd het voorstel aangenomen, dat in het voorjaar van 1929 opnieuw zal wor den vergaderd om dan te beslissen of aan het bestuur opdracht zal worden gegeven om in dat jaar een beurs te organiseeren. Door den architect Constant Panis te Tilburg is j.l. Vrijdag namens de N. V. J. van Arendonk's Schoen- en Lederfabrieken aanbesteed het bouwen van een kantoorgebouw met magazijnen bij hare bestaande fabrie ken aan de Nieuwstraat aldaar. Laag ste inschrijvingen warenvoor het kantoorgebouw van W. Donders, Til burg ad f 24 125, voor de magazijnen van P. Doevendans, Tilburg, aè f 36.039, voor de massa A. Naber, Tilburg ad f 61.489. Op verzoek van den Rijksbe middelaar heeft de firma Oosterholt Wiegerink te Groenlo het ontslag van haar personeel voorloopig opge schort, aldus deelt bet V. v. d. S. mee. De lederfabriek „de Amstela,L. S. Gompen alhier, zal wederom deel- nemen aan de Semaine de Cuir, die van 29 September—7 October in Parijs wordt gehouden Naar verluidt zouden de Deen- sche schoenfabrieken plan hebben eenigen tijd stop te zetten, als gevolg van het slechte voorjaarsseizoen en de buitenlandsche concurrentie In Kopenhagen zijn er reeds een 4 tal stilgelegd. H. Kindsheid. Morgen (Zondagmiddag) om half zes zal de jaarlijksche Kindsheidsop tocht in de St. Clemens—parochie trekken. Het programma belooft een uitge breide. kleurrijke stoet te worden met behalve de groepen te paard en te voet, diverse praalwagens als: de wagen van St. Clemens, de Rozenre gen der H. Theresia van het Kindje |ezus, Paus met Kardinalen en Bis schoppen en De Kinderhulde aan het Kindje Jezus. De harmonie St. Jan zal haar me dewerking verleenen door den optocht met muziek op te luisteren. Wij hopen, mede voor de vele moeite, die de volijverige directeur, kapelaan Thomassen, zich voor de Kindsheid jaar aan jaar getroost, dat het weer ditmaal eens flink zal mee werken en de zon een gouden glans aan de kleurige pakjes zal verleenen. wat dan tevens de belangstelling en de financieele resultaten voor dit schoone doel zal ten goede komen. Int. Vereeniging van Leerlooiers. 25 Juli en volgende dagen zal te 'sGravenhage vergaderen het dage- lijksch bestuur der Internationale Ver eeniging van Leerlooiers, waarbij o a ook de Ned. Federatie van Lederfa brikanten is aangesloten. Nieuwe Scholen. Naar wij vernemen kan de eerste steenlegging der fiöbel- en lagere meisjesschool in de St. Antonius— parochie weldra worden tegemoet gezien. Harmonie St. Crispijn naar Antwerpen Zaterdag 7 Juli a.s. zal genoemde Haimonie een uitstapje maken naar Antwerpen. Aangezien deze tocht door het corps geheel instrument-loos zal worden ondernomen, zal vanzelf cok niet worden deelgenomen aan een of andere afdeeling, maar wel zal zij trachieri uit te komen in de afdeeling „lel." De dag-programma's zijn reeds door 't bestuur voor deze dagen saamgesteld en zullen Zondag a.s. op de algemeene vergadering aan de leden worden be kend gemaakt. Dat St. Crispijn een paar genoeglijke dagen te wachten staan, benoeft geen twijfel. Wel, wel Daar stond ik verstomd van over zooveel keus in j A P O N N E N bij „en prijzen", véél minder dan in de stad, ik zag er al van 1 1.95 en nog wel met lange mouwen. Aanbesteding. Woensdagmorgen had in het gebouw van het Prov, Bestuur te 's Bosch de aanbesteding plaats voor het vernieuwen en onderhouden van het verfwerk van gebouwen en lei dingnetten, behoorende tot de wer ken in verband met de verlegging van de uitmonding van de Maas. Ingekomen 8 biljetten. Ingeschreven werd ais volgt H. Porhoff. Groningen f 6628 J. H. v. Asselberg, Utrecht 6600 A. v. Putten, Utrecht 6485 A. Furster, Zeist 6200 Eerste Bredasche Schilders- Onderneming, Breda 5700 Z. Wijnant en J. Romeijn, Ni wendijk 5287 R. intveld, Breda 4440 J. Smits, Made 3888 Gewetensgeld. Door den inspecteur der directe belastingen enz. te Waalwijk is f500 ontvangen van een onbekende wegens te weinig betaalde Rijksinkomstenbe lasting, Verdedigingsbelastiiig II en Vermogensbelasting R.K Middenstandsbond in het Bisdom 's Bosch. Het Hoofdbestuur van bovenge- noemden bond hield j.l. Donderdag een vergadering in „Hotel Central"' te 's Bosch. Bij de ingekomen stukken werd kennis genomen van een paar kiach ten, o.a. inzake inkomsten belasting en wegenbelasting, welke beide aan het Federatiebestuur werden doorge zonden. Van verschillende afdeeiingen kwa men de vragenlijsten binnen inzake de contante betaling. Verder besloot het Hoofdbestuur een schrijven te richten tot de afdee- lingen, naar aanleiding van de uit spraak van den Hoogen Raad inzake Precario-verordeningen. Tevens werd besloten een enquête in te stellen omtrent het vraagstuk „Hoe bestrijden wij het grootwinkel- en warenhuis- bedrijf". Dit laatste geschiedt naar aanleiding van een uiteenzetting voor het Hoofdbestuur betreffende dit on derwerp, door den heer J. G van Neerven, Accountant te Eindhoven De rapporten van den afgevaardigde van het Hoofdbestuur, werden bespro ken. en werd van de bereikte resul taten dankbaar nota genomen. Na behandeling van nog eenige huishoudelijke zaken werd de verga dering gesloten. F. A. Wagenaar. f Gisterenavond fs te 's Bosch plot seling overleden de heer J F. A Wagenaar, griffier der Prov. Staten van Noord-Brabant. De heer Wagenaar kwam in 1887 in dienst der provincie Noord Brabani en na aan de provinciale griffie de verschillende rangen tot die van hoofdcommies doorloopen te hebben, werd hij 10 December 1909 door de Staten gekozert tot griffier. He! vorig jaar op 1 Jnli werd hij bij zijn 40-jarig jubilé in dienst der provincie gehul digd. In de oorlogsjaren vervulde de heer Wagenaar tevens de functie van re. geeringscommissaris voor de graan— inzameling. Hij was president van de algemeene commissie voor kindeiveipleging en kinderoescherming, vice presiaent van den Bijzonüeren Raaü der Vincenilus- vereeniging, van welKe vereeniging hij 28 jaar lid was, voorzitter van den Armeniaad, voorzitter van den Voog dijraad enz. De heer Wagenaar schreef o.m. een handboek voor gemeente- en water- schapsbesturen in Noord—Brabani. In 1923 werd hij oenoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Provinciale Staten. Verschenen is 't verslag der afdee iingen. Inzake het Provinciaal subsidie 1928 voor 6 handeisdagscholen dei vereen. „O.M.O." had hel de aandachi getrokken, dat deze Vereeniging, die aanzienlijke subsidies geniet van Rijk, Provincie, Gemeente, Buitengemeenten en Kamers van Koophandel, ondanks den „noodtoestand" waarvan haai adres gewaagt, op nare beurt meeni tot suosidie-verleening te kunnen oveigaan. De begrooiing toch der R. K. Leer gangen voor 19z8 bevat ais ontvang post een subsidie van „O M.O." ten bedrage van f 250. Volgens de reke ning en verantwoording over 1927 mochten genoemde Leergangen ovei het algeioopeu diensijaar van „Ons Middelbaar Onderwijs" eenzelfde be drag toucheeren. Een dergelijke subsidiëering deed op zijn zachtst gezegd een weinig eigenaardig aan en men achtte hei gewenscht, dat Gedeputeerde Siaten de aanvragende Vereeniging daarop attent maakien. Verscheidene leden wezen er op, da! de overeenkomstige posten uil de begrooiing tn de rekening en ver antwoording vaak zoo vei uit elkaai liepen; een nadere toelichting achat men daarom dringend noodzakelijk. Het schoonhouden en onderhoud der gebouwen te Waalwijk, dal in 1927 een uitgave vorderde var 1596 61, werd voor 1928 begroot op 1Ü00. Voor verlichting, verwarming en water werd uitgegeven f627,48; niet temin vraagt de begrooting f 1200. Aan rente werd betaald 1403 99 de begrootsng taxeert echter f lOuO. Te Bergen op Zoom bedroegen de uitgaven dezer drie posten in 1927 respectievelijk f314,17; 1311,98 er 1361,02. De Oegrooting voor 1928 wijst echler bedragen aan van f975, f 565 en f 1385, Over het algemeen vond men dt sommen uitgetrokken voor huur schoolgebouwen enorm hoog. Tt Waalwijk werd deze post begroot op f 2400, te Helmond op f 4300 en tt Eindhoven zelfs op f9574. Men vroeg zich af, of mogelijk de huur der gebouwen uitsluitend, of althans voor een te groot gedeelte, ten iasie van het Handelsonderwijs werd gebracht. Bij zulke ver van elkaar afiiggendt cijfers rnogen, ook naar het oordeel der commissie eenige ophelderende verklaringen niet ontbreken en zij meent er dan ook op ie moeien aan dringen, dat deze alsnog worder verstrekt. In een der afdeeiingen had men er verder zijn verwondering over geuii. dat, onafhankelijk van leerlingental, cursusduur, of op de inrichiing dtuk kende lasten, aan alle zes der scholen van „O.M.O." eenzelfde subsidie werd verleend Tevens werd de vraag ge steld, of nu het Rijkssubsidie van 50 op 60°/0 was gebracht, de tijdelijke toeslag niet verminderd kon worden. Nog vond men het door de buitenge meeriten verleende subsidie te laag en wenschic men maatregelen, die tot verhooging zouden leiden. Zeer gering achtte men ten slotte de bij dragen en giften van particulieren ten behoeve van de R K. Middelbare Handelsschool te Roosendaal, die slechts werden begrootop een bedrag van 15. Waar overigens geen enkele afdee ling zich verzette tegen het door gedeputeerde Staten voorgestelde subsidie, adviseert de commissie tot aanneming van het ontwerp besluit. VLIJMEN. Op het ontginningster rein onder Helvoirt maakie Donder dagavond een Italiaansch vliegtuig met twee officieren een noodlanding. Dit geval trok natuurlijk veel bekijks. Gisterenmorgen zijn de vliegers weer opgestegen. In de gisteravond gehouden ver gadering var. den Raad dezer ge meente, werd o m. besloten tot ver koop van het huis, vroeger bewoond door J. Timmermans. (Verslag ln ons volgend nummer. Red) De heer A. van Wagenberg, alhier, legde met gpnstiggevolg eind examen af aan het Canisius College (Gymnasium) te Nijmegen. 's GRAVENMOER Onze plaatsge noot de heer E C. Beunis. slaagde aan de Rijks Kweekschool te Breda voor de acte L. O. MADE. Op Zondag 1 juli a.s. wordt alhier een vergadering gehouden door de R.K Bond van gioote gezinnen in de vergaderzaal van het Liefdegesticht na de Hoogmis. Agenda: le Opening, Notulen, 2 Mededeelingen. 3 kiezen van nieuwe bestuursleden, 4 Beschrijvingsbrief. 5 Kiezen afgevaardigden naar C K., 6 Rondvraag en sluiting. GEMEENTERAAD. DRUNEN. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Donderdag 28 Juni 1028, des namiddags 7 uur. Voorzitter de Eedelachtl). heer Mr. H. Loeff. Aanwezig alle leden. Na opening met den gebruikelijken Chr. groet, spreekl de Voorzitter als volgt Mijne Heeren. Alvorens met de afhandeling der agenda een aanvang te maken moet ik mij kwijten van een plicht, die ik wel een zeer aangename plicht, mag heeten. Wij hebben n.l. in ons midden een zil veren jubilaris, iemand die 25 jaar on afgebroken lid van den gemeenteraad is geweest. Tn 1003 onder liet oude kiesstelsel door de ingezetenen van Drunen naai den gemeenteraad afgevaardigd, heeft de heer van Speijk zich gedurende al die 25 jaar dermate van zijn taak ge kweten. heeft hij zoodanig het vertrou wen dei- kiezers weten te verwerven, dat hij telkens opnieuw zijn mandaat zag vernieuwd, terwijl hij reeds eenige jaren na zijn intrede in den Raad tot wethouder werd benoemd. Een goed raadslid moet niet een ze kere groep uit de gemeente vertegen woordigen. maar moet zonder aanzien des persoons liet. belang van de ge- beele gemeente dienen en dal de heer van Speijk tot deze goede categorie van raadsleden behoort, zal voorzeker niemand willen tegenspreken. Wanneer liet ging om een deskundig beheer van het groote grondbezit «lei- gemeente of om het voorzichtig finan- tieel beheer, teneinde den finantieelen toestand der gemeente te helpen sterk maken, dan was wethouder v. Speijk met zijn rijke ervaring de aangewezen man en staat hij daarom niet alleen in onze gemeente, maar ook daarbui ten boog aangeschreven. Aanvaard dan, geachte heer van Speijk. namens de gemeente en den Raad onzen dank voor wat O ij in die 25 jaar hebt gedaan en wat door ons allen op hoogen prijs wordt gesteld. AVees er van overtuigd, «lat gij door dit alles, zoowel in de gemeente, als in den Raad en in het college van B. en AA7, in hoog mate ieders sympathie hebt gewonnen. Ook als Burgemeester moet ik TT nog persoonlijk dank zeggen voor uw toewijding en aangename samenwer- king. Ik geloof de tolk te zijn van allen, als ik li tenslotte toewenseb dat gij nog vele jaren Uw krachten aan de ge meentebelangen zult kunnen wijden. Lang leve -onze zilveren jubilaris! MJet een spontaan applaus gaven al len hunne instemming met deze waar- deerende woorden te kennen. AVethouder v. Speijk zegt door deze huldiging een beetje verrast te zijn. weet dat liet. sprekerstalent hem niet eigen is en daarom moet hij volstaan met den A'oorzitter dank te zeggen voor zijn sehoone woorden, die spreker alleen een beetje overdreven vindt, waar liet betreft zijn verdiensten voor «le gemeente. Hij geeft de verzekering ook in de toekomst zoolang liet hem vergund is, naar best vermogen «le be langen der gemeente te behartigen. Applaus. Aan de orde komt thans 1. Tngekomen stukken. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeenteontvanger, waaruit blijkt «lat boeken, bescheiden en kasgeld in orde zijn bevonden. Verzoek van het Bestuur «Ier R.K. Bijzondere meisjesschool te Drunen om gelden beschikbaar te stellen voor verbouwing van de R.K. Meisjesschool. Voorzitter. Reeds enkele jaren gele den was deze verbouwing dringend noodzakelijk, «locli op mijn verzoek was het. bestuur toen zoo wehvillend «le zaak nog) eenigen tijd uit te stellen. AA'ij zaten toen immers ook met «len bouw van de Jongensschool en daar om was de pastoor toen aanstonds be reid om aan den inspecteur van het L. O. nog eenigen tijd uitstel te vragen. Maar nu wordt hei toch werkelijk hoog tijd. Er zitten daar in één klas 84 leerlingen en er heerscht daar dus een ongezonde atmosfeer. Omdat be doeld leslokaal te klein is om in twee ën te splitsen, zal er een nieuw lokaal moeten worden bijgebouwd, waarvoor volgens de L. O.-wet de gemeente de gelden moet beschikbaar stellen. Latei- krijgt de raad nog «1e plannn ter inza ge met begrooting der kosten, waar over dan nog van gedachten gewisseld

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 9