Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Witte frozen FEUILLETON h M wife K ER\4\RJNe> «38 NUMMER 54. WOENSDAG 4 JULI 1928. 51e JAARGANG. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No, 38. Telegr.-Adres: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. VLIJMEN. De Raad dezer gemeente vergaderde Donderdagavond ten Raadhuize onder voorzitterschap van den Edelachtbaren heer Burgemeester v. d. Ven. Afwezig de leden v. Wagenberg en Boom. 1. Ingekomen stukken. a. Verslag van de Commissie tot wering van Schoolverzuim; b. Goedkeuring van Ged. Staten tot wijziging van de begrooting 1928; c. alsvoren, tot wijziging van het reglement van het Burgerlijk Armbe stuur; d. alsvoren, wijziging der gemeenle- begrooting over 1927; e. alsvoren, tot het aangaan van een kasgeldleening; f. alsvoren, tot het aangaan van een geldleening groot ƒ6000. g. proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger; h. Goedkeuring van Ged. Staten op de rekening van de gemeente en van het G.E.B.; i. Rekening van de Gezondheids commissie. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. 2. Aanbieding Gemeente-verslag over 1927. Wordt voor de leden van den Raad gedurende 14 dagen ten Raadhuize ter visie gelegd. 3. Verzoek van het Bestuur van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm, om eene toelage van 30.in verband met den te houden nationalen Land stormdag. Voorzitter. B. en W. sympathiseeren wel met het voortbestaan van den vrij willigen landstorm en stellen voor een subsidie te geven van 25. 63). Toen de dag reeds aanbrak, sliep Iris eindelijk in, droomde tot de klare zon in de kamer scheen en zij met een verschrikkelijke loomheid in de leden wakker werd. Het was de oude droom geweest, dien zij al zoo dikwijls had gedroomd; de schoone, bleeke vrouw, die het haar in de hand hield, de vrouw in' het zwarte kleed, met het roode lint om den hals; zij liet niet na haar toe te fluisteren „Luister niet naar haar. Zij wil je wat verschrikkelijks vertel len, wil je ongelukkig maken. Ontwijk haar! Het scheiden valt zoo zwaar. Laat je beschermen door hem luis ter niet naar haar, anders vind ik in der eeuwigheid geen rust en ook jij niet." En zij hoorde de woorden en hoorde de' stem tot zij wakker werd. „Of droo- men ook iets beteekenen?" dacht zij, terwijl ze met moeite in de zonnestra len keek, die voor haar uit den vloer dansten. „Altijd en eeuwig de vrouw met. het haar in de handen en de don- kerroode rozen. Ik zou wel eens willen weten, of Marcellus ook weet, wat voor Conform voorstel B. en W. wordt besloten. 4.Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening op de heffing van opcenten op de vermogensbelasting. De wijziging is slechts van admini stratieven aard en wordt z. h. s. goed gevonden. 5. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van de artikelen 2 en 30 van de bouwverordening rooilijn). B. en W. stellen voor de rooilijn te bepalen op 8V2 M„ gemeten van uit het midden van den weg. In bijzondere ge vallen kunnen B. en W. van deze be paling ontheffing verleenen. v. Sprang. De afstand van 8V2 M. vind ik wel goed, maar ik zou gaarne zien, dat alleen do Raad ontheffing kan ver leenen van deze bepaling. Voorzitter, 't Blijft mij het zelfde, maar we kunnen niet voor elke aan vrage 0111 afwijking van de rooilijn een raadsvergadering beieggen. Boom. Voor eene oude straat zie ik 't nut van eene rooilijn niet in, wel voor een nieuw aan te leggen straat. Voorzitter, 't Kan toch altijd te pas komen in de toekomst. Conform voorstel B. en W. wordt besloten, met dien verstande echter, dat aan den Raad de bevoegdheid blijft om ontheffing te verleenen van bepaling met betrekking tot de rooilijn. Voorts wordt op voorstel van den Voorzitter nog besloten in de bouwver ordening te bepalen, dat alle drinkwa terputten in deze gemeente van een be hoorlijke afsluiting moeten zijn voor zien. 6. Voorstel van B. en W. tot heffing van eene recognitie in verband met de door B. en W. verleende concessie voor de oprichting eener radio-centrale. De Voorzitter licht toe, dat de fa. Ridderhof en van Dijk te Zeist, alhier een radio-centrale wil bouwen. B. en W. stellen voor 0111 een recognitie te heffen van 2 per jaar en per aanslui ting. Wordt goedgevonden. eene uitlegging er van het haar wordt gegeven." Intusschen was Sigrid tamelijk vroeg aan de ontbijttafel verschenen; zij zag er eenigszins overspannen uit en hare wangen hadden een ongewone, koortsachtige kleur. De professor had al vóór haar ontbeten, mevrouw Chry- sopras deed het 't meest op haar ka mer, en ofschoon Sigrid al wachtte en wachtte en altijd weer vroeg, steeds heette liet toch, dat de vorstin nog sliep. Toen kwam Rataiczak met de post, en legde op de plaats, waarvoor Iris gewoonlijk placht te zitten, twee brie ven. Toen hij de kamer uit was, bekeek Sigrid de beide couverts het eene droeg Hoclnvald's handschrift en de brief scheen onderweg te zijn afgege ven. „Liefdesbetuigingen voor haar," fluisterde Sigrid met vertrokken lip pen. Maar toen zij den anderen brief opnam het poststempel was Zurich toen kreeg zij een wonderlijk gevoel over zich. Zij legde den brief weder op zijne plaats en liep met haastige schre den in een opgewonden toestand een paar maal de kamer op en neer. Adem loos bleef zij weer voor de brieven staan. „Het schrift is verdraaid, maar Spi- ni heeft liet geschreven," sprak ze met gedempte stem. „Wat kan hij anders aan haar te schrijven hebben dan het het bewuste? Uit wraak natuurlijk. Wanneer hij eens wist, welken last hij mij daarmede van de schouders neemt de schijn van een verdenking zou daarmede voor Marcellus verdwenen zijn. Het zou zóó ook wel gelukt zijn, maar wanneer hij dat 1111 voor mij deed 7. Bespreking .circulaire -van den Commissaris der K >ningin, betreffen de het loopen over land tot het vangen van mollen. De heer van Heesbeen vraagt ver scherpt toezicht op mollenvangers, 0111. dat ze veel vernielen. De voorzitter zegt zulks toe. Overeenkomstig aanschrijven van den Commissaris der Koningin wordt besloten een verbodsbepaling in de po litieverordening op te nemen, inzake het vangen van mollen. 8. Voorstel aan den raad tot ver koop van het huis vroeger bewoond door J. Timmermans. Besloten wordt bedoelde gemeente woning te verkoopen. 9. Wijziging begrooting Gemeente en Gemeentelijk Elcctriciteitsbedrijf 1927. 10. Wijziging gemeente-begrooting. De wijzigingen zijn van administra tieven aard en worden goedgevonden. Rondvraag. Boom. Ik heb gehoord dat de P.N.E. M. in Vlijmen zelf -ontraden afsluit. v*. ie**3fcA*i&43j dan behoefde ik Marcellus' blik niet te vreezen. Alleen in het begin maar, later zou hij er mij voor bedanken. Wanneer ik haar eens kon bespieden zij ontwijkt mij en zal niet volhouden. Wanneer Op hetzelfde oogenblik hoorde zij de stem van Iris, die de kindermeid aan wijzingen gaf, waar zij met het kind heen moest gaan. Sigrid wierp een snellen blik 0111 zich heen en was in 't volgende oogenblik achter 'n Japansch scherm verdwenen, dat voor de groote, ronde tafel, waaraan gewoonlijk ont beten werd, en wel tegenover de plaats van de vrouw des huizes stond. Tus- schen de scharnieren door van het scherm, dat uit vier deelen bestond, kon men die plaats nauwkeurig over zien. zooals Sigrid zich inderhaast overtuigde. Maar wanneer Iris haar eens zag, wat dan? Bliksemsnel dacht zij na zij zou gauw in den schommel stoel, die achter het scherm stond, plaats nemen en zich slapende houden. Er bleef haar geen tijd 0111 nog ver der te overleggen, want reeds was de deur geopend en kwam Iris binnen, terwijl zij haar blik door de kamer liet gaan. Toen nam zij op haar stoel plaats draaide de vlam van den zilveren thee ketel wat hooger, schonk zich een kopje van het geurige vocht in en koos uit een porseleinen schaaltje een stukje gebak uit toen eerst viel haar oog op de brieven., Zij maakte natuurlijk eerst den brief van haar echtgenoot open, en terwijl zij las, vloog er een gelukzalig lachje over haar bekoorlijke trekken, een lach je, dat de luisteraarster het hart van nijd deed samenkrimpen. En toen zij Kan dat Voorzitter. Ja, met bedrijven van meer dan 10.000 K.W.U. 't Is eigenlijk niet in den haak. v. Engelen. Zouden we 't G.E.B. niet beter kunnen verkoopen? Voorzitter. Neen, we hebben 't al eens berekend, maar bij verkoop aan de P. N.E.M. blijven wij met een schulden last zitten van 40.000. Als we dit bedrag aan ons bedrijf ge ven, kunnen we den stroom leveren voor 35 ct, per K.W.U. Ik begrijp niet waarom zoovele gemeenten 't eleclrisch bedrijf hebben verkocht. De heer van Sprang vraagt een stop plaats voor autobussen in de buurt van van Son. De Voorzitter zegt, dat dit buiten de Kom der gemeente ligt, waar aan de chauffeurs geoorloofd is om te stoppen op verzoek. Spr. wil er echter wel de Directie van de H. B. over raadplegen. De heer van Sprang verzoekt verbete ring van een gedeelte in de Heistraat tegenover Franken. I)e Voorzitter zegt dit toe. Nog vraagt de lieer van Sprang ver- scherpt politietoezicht op de venters en benaming van straten. De voorzitter zegt een en ander toe. Spr. merkt op, dat de jeugd zoo ver nielzuchtig is en ook de straatborden wel niet ongeschonden zal kunnen la ten. De heer van Sprang meent dat de overheid ook een opvoedende taak heeft te vervullen. De Voorzitter erkent dit. Spr. doet in samenwerking met het Hoofd der school alles om de jeugd de baldadige streken af te leeren. Daarna ging de raad in geheime zit ting. ELSHOUT. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 29 Juni des avonds te 8 uur. Voorzitter: Ed.achtb. lr er v. Liempt. zelfs zag dat Iris, voor zij hem toe vouwde, den brief tèeder kuste en lief- koozend tegen de wang drukte, met '11 wereld van geluk in de schoone, klare, onschuldige oogen, toen kon zij zich- zelve haast niet meer meester blijven. Maar zij bedwong zich en bleef waar zij was. „Dat bezegelt je lot, ellendige," flui- terde zij zoo hard, dat Iris het had moeten hooren, waren hare gedachten minder met den inhoud van den brief, dien zij 1111 in hare handen had, ver vuld geweest. Over het adres er van heengebogen, schudde Iris het hoofd, als wist zij niet, wie hem geschreven kon hebbendaarna maakte zij hem open en begon te lezen, keek verbaasd op, keerde het blad papier 0111, schudde weer het hoofd en begon toen van vo ren af aan te lezen. Zij las zonder ziqh te verroeren, tot aan het einde, en bleef toen het leek Sigrid eene eeuwigheid toe met opgeheven hand, onbewegelijk, als was zij ingeslapen, zitten. Eindelijk, eindelijk stond zij op, en Sigrid zag met vreugde, dat uit de be koorlijke trekken elk spoor van lachen verdwenen was, dat het schoone gezicht der jonge vrouw tot aan de lippen toe bleek was en hare oogen met eene uit drukking als van een gejaagde hinde door de kamer doolden. En om den lie felijken mond lag een trek van pijnlijke smart, die een steen had kunnen ver murwen. Met bevende vingers vouwde Iris ook dezen brief dicht en ging toen lang zaam, als had zij een last te dragen, de kamer uit. Aanwezig alle leden. Schrijven van Ged. Staten houdende de goedkeuring van liet Raadsbesluit tot verkoop van grond aan het Gem. Electriciteitsbedrijf van de P.N.E.M. Uit de aangeboden rekening van de gezondheidscommissie blijkt dat deze gemeente in de kosten daarvan heeft te betalen 51.20. Verzoek van het gemeentebestuur van Heusden om een bijdrage in de kosten van een gegeven landbouwcur- ,sus. x Voorzitter. Door den heer Willems, hoofd der school alhier, is in Heusden een landbouwcursus gegeven, waaraan 6 leerlingen uit deze gemeente hebben deelgenomen. Het gemeentebestuur van Heusden vraagt nu eene .tegemoetko ming van 13,84 in de gemaakte on kosten. B. en W. stellen voor aan dit verzoek te voldoen. Zonder stemming goedgekeurd. Verzoek van Moonen 0111 een subsi die voor het houden van een dekbok. Voorzitter. Die man is hier geweest en toen heb ik hem verwezen naar het bestuur van hel waterschap. Deze heeft hem een subsidie van 7,50 gegeven, mits de gemeente eenzelfde bedrag geeft. B. en W. stellen zulks voor. Goedgekeurd. Voorzitter. Nu het G. E. B. met in gang van 1 Juli aan de P.N.E.M. is overgedragen, moet de directeur van heb bedrijf ontslagen worden. Voor de afwerking van de zaken is het noodza kelijk dat de directeur dit doet of dat deze werkzaamheden op de secretarie en door den gemeente-ontvanger wor den verricht. B. en W. meenen dat het 't beste is dat de nog te verrichten werkzaamhe den op de secretarie worden verricht, doch daarvoor is een raadsbesluit noo- dig en een bedrag voor ontvangsten en uitgaven op de begrooting. Sprengers. Welke werkzaamheden moeten er nog worden verricht. Voorzitter. Van twee perioden moet XIX. Nu kwam Sigrid weder van uit haar schuilplaats te voorschijn, hare wangen gloeiden als vuur en de oogen hadden een akelige uitdrukking aan genomen. „Hij heeft het voor mij gedaan riep zij met het gezicht in haar zak doek verborgen zij moest roepen, zij moest, het had haar anders gedood. Hij heeft het voor mij gedaan zij is getroffen, doodelijk is zij getroffen. Ik heb het gezien. Nu zal zij niet meer zoo gelukkig lachen nooit meer. Nooit! Nooit! Nooit!" Het was, als werd Sigrid door een toeval overvallen zij wankelde en viel op de knieën, het schuim stond haar op de lippen, zij reutelde als iemand die op sterven ligt. E11 toch raapte zij al haar wilskracht weer bij een,1 en met hijgende borst, met wanke lende schreden tastte zij, niet uitge strekte armen, als een blinde naar de deur, die naar den tuin leidde en open stond; nog een paar passen en toen was zij achter een dicht bossage ver dwenen. Toen zij een paar uur later weder naar het slot terugkeerde, liep zij met zekeren tred en rechtop als altijd de roode kleur was verdwenen en al leen haar mond was vaster gesloten dan anders. „Waar is de vorstin?'' vroeg zij den kamerdienaar, die juist de deur van de eetzaal uitkwam. Wordt vervolgd. aalwybsebe en Langstraatsclie Courant, Dit blad verschijnt Prijs dor Advertentlën WOENSDAG en ZATERDAG. 20 cent per regel; minimum 1.50. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, eaa. franco te zenden aan den Uitgever. By contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentlën moeten Woensdag en Vrydag des morgens om uiterlijk 9 uur In oi\s bezit ■IJn. van „DE EO EO VAN HET ZEIDEN". ült het Duit8ch ran EÜFElfLNA VON ADLEB8FELD-BALLE8TREU. HWSOIAPPY VAN VE&fcKERlNG OP HET LEVEN -l i n y n

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 1