OE ECHO fill HET ZUIDEN Door oen Japon of Dlanlol No. 54. Woensdag 4 Juli '28. 51e*Jrg. felicitaties van verschillende zijden in worden gegeven, zoodat voor de ver. ontvangst te nemen. fraaiïng en verlevendiging van de Theo van Delft. j Markt deze verbouwing van belang Zooals bekend werd op de jongste TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 3 Juli 1928. Ter gelegenheid van de Waal- wijksche Kermis en de vacantie van ons personeel zal „De Echo van het Zuiden" gebruikelijker- wijze slechts éénmaal verschijnen en wel op Zaterdag 9 Juli' a.s. Advertenties en berichten voor dat nummer gelieve men zoo spoedig mogelijk te zenden, ui terlijk Vrijdagochtend 9 uur. jaarvergadering van den bond van R.K. Jonge Werkgevers besloten, den scheidenden adviseur, den ZeerEerw. heer van Aken, O. Praem., pastoor te Vlijmen, een geschilderd portret aan te bieden. Thans vernemen wij dat deze opdracht is verleend aan den kunst schilder—beeldhouwer Theo van Delft alhier. Hoe besteed ik mifn kermis geld het best! te koopen bij REDACTIE EN ADMINISTRATIE J# y. Wcll-V. Doormalen Geslaagd. Aan de Technische Hoogeschool te Delft slaagde voor het Candidaats examen bouwkundig—ingenieur dhr. Jan Timmermans Phzn. Benoeming. Met ingang van 1 Juli 1928 is be noemd tot Rijksklerke te Waalwijk, Inspectie Belastingen, mej. J. A. de Vries, klerke ten kantore alhier. Ontslag Naar de heer J. van Kempen ons mededeelt heeft hij ontslag genomen als directeur, tevens bibliothecaris van Waalwijks Symfonie Gezelschap. Nachttelefoon. Zooals wij in ons vorig nummer aankondigden, is de nachttelefoon, waartoe indertijd door wethouder Eibers 't initiatief is genomen en die later door ons blad gepropageerd en door de Kamer van Koophandel voor de Langstraat tot uitvoering is gebracht, in werking getreden. Telefoon wachter is de heer H. Schouten, die eerst plaatsvervanger was, waar de be noemde dhr. J. v. d. Steen de functie niet heeft aanvaard. Wij vernemen dat er reeds aardig gebruik van gemaakt wordt en hopen dat degenen die er van profiteeren zich ook verplicht zullen gevoelen deel te nemen in de jaarlijksche kosten en niet zullen profiteeren van ander mans bijdrage, want men wete wel dat't hier niet uitgaat van 't rijk, maar dat het eene particuliere onderneming is met toestemming van de directie der telefonie. Emma-bloem. De opbrengst van den verkoop der Emma—bloem in onze gemeente op 1.1. Zondag heeft bedragen f 166.14. Grootestraat 207, WAALWIJK. kan worden geacht. Bals der Liedertafel. Het bestuur der Liedertafel heeft in hare vergadering van j I. Zaterdag besloten, dit jaar de bekende bals op Maandag en Donderdag in de kermis week niet te geven, daar door de veranderde omsiandigheden, deze niet meer het drukke bezoek van weleer hadden. De honoraire leden echter zullen voor dat gemis ruimschoots schadeloos gesteld worden. Met 2en Pinksterdag werd hun reeds een bal aangeboden, terwijl nog één bal, mis schien zelfs twee. gegeven zullen worden enkele weken na de Waal- wljksche kermis. Ook werd op diezelfde vergadering o.m besloten aan de e k. uitvoering of concert bijzondere zorgen te wijden. Provinciale Staten. Concert. De harmonie der Jongenscongregatie te Drunen heeft Zondagavond op de kiosk alhier, bij schitterend weer, een concert gegeven, dat gezien de ver schillende feestelijkheden in de om geving, veel belangstelling trok. De verschillende nummers kwamen goed tot hun recht en getuigden van ernstige studie en goede opvattingen dito leiding van den directeur, den heer Brok, die ook onlangs in Boxtel zulk een succes had en zijn dappere schare nog dit seizoen naar een nieuwe overwinning hoopt te brengen. De luisteraars konden rustig genie ten, omdat met lof gewaagd kan wor den van 't goede toezicht der poli tie waardoor hinderlijk geloop en en gestoei door de jeugd wordt voor komen. Dit is steeds 't geval, speciaal dezen avond werd daaraan onder lei ding van den Inspecteur vooral aandacht gewijd, waarvoor wij gaarne lof brengen. Jubileum Antoon Kooien. De sympathieke Toon Kooien, die onder de arbeiders en ook daarbuiten een zekere populariteit heeft verwor ven, herdacht Zaterdag zijn 25 jarig dienstverband bij de N.V. Koninklijke Stoomschoenfabriek A. H v. Schijndel. Te ongeveer 1 uur verscheen de jubilaris op de Koninklijke. De directie met het kantoor- en fabriekspersoneel verzamelde zich toen in de fabriek. Bij afwezigheid van den oudsten direc teur der N V., werd Toon Kooien allereerst toegesproken door den heer P. van Schijndel, die den jubilaris prees als een ijverige kracht en een onvermoeid werker met een prettig karakter. Als blijk van waardeering bood hij hem een gouden horloge aan. Namens het personeel sprak hierna de oudste chef, de heer A. de Vries, den jubilaris hartelijk toe. Hij stelde hem als voorbeeld voor het geheele personeel en herdacht dankbaar -de aangename samenwerking met „Toon aan den opbouw der fabriek. Uit naam van het geheele personeel bood spr. den jubilaris een fraaie pendule aan, die, naar hij hoopte, eens zijn gouden feest zal aanwijzen. De heer Kooien dankte getroffen voor deze huldiging en had in den loop van dezen feestdag nog tal van H. Kindsheid. Onder begunstiging van fraai zo merweer trok Zondag-namiddag in feestelijken optocht de H. Kindsheid uit de St. Clemens-parochie door voorm. Baardwijk. Evenals vorig jaar was ook nu weer de harmonie St. Jan zoo welwillend om dezen optocht haar gewaardeerde medewerking te verlee- nen. Door kapelaan Thomassen en de ijverige zelatricen van de H. Kinds heid was aan de samenstelling van den kleurigen stoet alle zorg besteed. De geheele stoet bestond uit niet minder dan 22 nummers. Vooral de groepen en wagens wa ren zeer te prijzen, door hun mooie opvatting, uitbeelding en aankleeding. Werkelijk er was veel werk gemaakt, maar ook keurig werk. Kapelaan Thomassen en zijne me dehelpers hadden succes en verdienen een hartelijk woord van lof. Er was veel belangstelling en het verloop zeer ordelijk. Kermis—malinée. De Liedertafel „Oefening en Ver maak" geeft Zondagmorgen eene spe ciale kermis—matinée in Musis, die gratis toegankelijk is. Wij vernemen dat soli zullen ge geven worden door de heeren Ant. v. d. Meijdenberg, Jos. de Bont, G Verhoeven, Tom Burmanje en Jan Prtncen. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulppost kantoren werd gedurende de maand Juni 1928 ingelegd f58.558.47, terug betaald f46.953.86 Het laatste door dat kantoor uitge* geven boekje draagt het nummer 13021. In- en uitvoerverbod van beenderen en huiden. Zooals bekend confereert men in Genéve over een uit- en invoerverbod van beenderen. Over beenderen hebben 18 staten volkomen overeenstemming bereikt. De conferentie heeft daarna de kwestie der huiden besproken. De vertegenwoordiger van Polen ver klaarde, door zijn regeering gemach tigd te zijn af te zien van zijn reserve, welke hij Zaterdag had geformuleerd ten aanzien van konijnen— en hazen vellen Aldus is derhalve de eenige moeilijkheid, die nog aan de aanvaar ding van het accoord betreffende de huiden in den weg stond, opgelost. Onder leiding van den heer Colijn confereert men wederom over afschaf fing van invoerrechten e.d. Het hoekpand aan de Markt. Aangaande het pand aan de Markt, eigendom van de Mij. Noord Braband, kunnen wij thans het volgende mede- deelen Het pand zal geheel worden ver bouwder zullen in worden aange bracht twee winkel—woonhuizen en een afzonderlijk bovenhuis. De eene winkel op den hoek van de Markt en de Grootestraat zal een afmeting hebben van circa 7 x 7 M. Deze is met het daarbij behoorende magazijn en de daarbij behoorende woning verhuurd aan de firma Jamin te Rotterdam, welke daarin een van hare bekende winkels zal vestigen. De tweede winkel met bijbehoorende woning wordt gemaakt aan de zijde van de Markt, in het gedeelte dat vroeger woonhuis was; deze winkel zal een ruimte hebben van circa 4 x 4 M. Het bovenhuis krijgt een afzonder lijken opgang aan de zijde van de Grootestraat. Het geheel wordt uitgevoerd volgens plannen van het Architectenbureau Van Ree en Bossaerts alhier. De onderhandsche aanbesteding kan binnenkort worden tegemoet gezien Aan de beide winkelpanden, speciaal het hoekpand, zal een zeer mooi cachet Handelsdagscholen „O. M. O." In ons vorig nummer haalden wij de opmerkingen aan door de afdee lingen der Prov. Staten gemaakt over bcgrootingen der O. M. O. scholen. Hier volgt het antwoord van Ged. Staten, De in het rapport vervatte opmer kingen zijn ter kennis gebracht van het bestuur der aanvragende vereeni- ging. Aan het antwoord is het vol gende ontleend: „Het subsidie van f 250 aan de R. K. Leergangen komt niet in de exploitatierekening der scholen en wordt dus niet betaald met subsidie openbare lichamen, doch met indien de vereeniging geen krachtige maatregelen had genomen om het geringe bedrag van f 100.— per leer ling en per jaar te verkrijgen. Uit de gemeenten Best, St. Oederode en Oir- schot worden geen leerlingen aangeno men wijl de Raden dier gemeenten na dikwijls herhaalde schriftelijke en ook mondelinge verzoeken blijven weigeren de scholen met het vermelde bedrag te steunen. De particuliere bijdragen komen ten bate van 't scholencomplex waarvoor zij zijn gegeven en worden naar be hoefte verdeeld over de afdeeltngen van elk complex,, J. Sagt te Dussen is voornemens zijn woning waarvan de voorgevel staat op de grens van den provincia len weg van Dussen naar Werkendam af te breken en zóó te herbouwen dat zij op ongeveer 1 Meter afstand van den weg komt te staan De vrijko mende strook grond biedt hij aan de provincie te koop aan (20 k 25 M2 tegen f3 per M2) Ged. Staten stellen voor tot dien koop te besluiten. conferentie van St Cathrien en den Armenraad. Ds. Voorhoeve roemde den overledene als den ijverigen voor zitter van den Voogdijraad, die zijn werk met groote toewijding en accu ratesse behartigde. Namens de tamilie dankte de oudste zoon mr H Wagenaar. ür. Moller Ridder van den H. üregorius den Groote. Als blijk van waaideering zijner verdiensten ten behoeve van „Uns MraueiDaar Onderwijs in rsouid biaoani", welks voorzitter hij thans i2'/a jaar is geweest, heeti Z. H. de Paus dr. Moller de ridderorde van den H. Gregonus den Grooie toe gekend. Maandagmiddag heelt in tegen woordigheid van belangstellende leden, de geestelijke adviseur van O. M. O., dr. Th. Goossens, ten huize van dr. Moller dezen de versierselen der orde aangeboden onder een toespraak, die van de sympathie en vereering voor den ijverigen en toegewljden voorzitter getuigenis aflegde. van bijdragen van Kerken en particulieren. Hoewel in den vorm van subsidie gegeven, draagt deze bijdrage het karakter van een vergoeding voor bewezen diensten, die op genoemde som feitelijk te laag is gewaardeerd. Ais onze scholen tijdelijk behoefte hebben aan bevoegde leeraren geven de R. K. Leergangen hun vast perso neel verlof om onze scholen te helpen. Deze en andere faciliteiten zijn voor de scholen directe besparingen. De posten „schoonhouden en on derhoud van gebouwen", waaronder ook het onderhoud van het meubilair wordt geboekt. Evenals de posten „Verlichting, verwarmii g en water," en „rente" loopen het eene jaar met het andere nog al uiteen, in verband met de vroegere of latere betaling van subsidies. Zij maken dus een voorzichtige raming noodzakelijk. In de begrooting voor 1928 van de school te Bergen op Zoom zijn som mige posten beduidend hooger gesteld wegens den overgang van het oude naar het nieuwe schoolgebouw. De uitgaven wegens schoonhouden, on derhoud, verlichting en verwarming zullen in het nieuwe gebouw hooger zijn dan in het oude De rente over 1927 was voor deze school niet f 361.02 maar f 1361,02 uit het totaalbedrag blijkt voldoende dat een drukfout hier oorzaak is van het verschil. 't Verschil in de huurprijzen wijst er op den tijd waarin de scholen gebouwd zijn. De Waalwijksche school die in eigendom aan de gemeente behoort is behoudens een kleine uitbreiding gebouwd vóór 1914. De gemeente Waalwijk is zoo welwillend geweest geen hoogere huur te vorde KERMIS. Wenscht U een mooi en practisch Kermis cadeau gaat dan eens met de Kermis dagen naar STATIONSSTRAAT 15 bij de Markt. Migazijn voor lste klas MAATWERK, tevens mooie CONFECTIE. - Zoo juist ontvangen een nieuwe zending PETTEN in moderne kleuren, ook rijk gesorteerd in HOEDEN en MODE-ARTIKELEN. Alles concorreerend Beleefd aanbevelend, J. VERAA, Tailleur Stationsstraat 15, WAALWIJK. hare rente en ren dan noodig om aflossingen te betalen. De scholen te Eindhoven en Hel- mond zijn gebouwd na den oorlog door stichtingen, die zich tevreden stellen met de door het Departement van Onderwijs toegekende huur op basis der bouwkosten. De verhooging van 50°/o °P 60°/o van het Rijkssubsidie is door de Regeering gegeven om de tekorten die de rekening ondanks de subsidies van Provincie, Gemeenten en Kamers van Koophandel nog opleveren, te dekken. Zou deze verhooging worden gekort op provinciale- of gemeentelijke subsidies dan vervielen de scholen weer in denzelfden toestand als voor de verhooging. De subsidies der buitengemeenten. Vught uitgezonderd zijn inderdaad zeer laag. Zij zouden nog lager zijn Uitvaart J. Wagenaar. Maandag heeft in de Leonarduskerk te 's Hertogenbosch de plechtige uit vaart plaats gehad van J. Wagenaar, den overleden griffier van de Staten van Noordbrabant. In de stampvolle kerk waren aanwezig de burgemeester van Den Bosch en vele andere ge meenten, o a. van Waalwijk, de oud burgemeester van Den Boscheenige leden van de Eerste en van de Tweede Kamer; de ambtenaren ter provinciale griffiehoofdingenieur, ingenieurs en ambtenaren bij den provincialen water staat; de hoofdingenieur—directeur van den Rijkswaterstaat; vertegen woordigers van provinciale besturen in andere provincies; de consuls België en Frankrijkverschillende geestelijkendirecteuren van onder wijsinrichtingen; deputaties van de P.N.E.M. en vele vereenigingen. Op de lijkkist, die werd gedragen door boden van de provinciale griffie en door den commissaris der Koningin, leden van Qed. Staten, familie en talrijke deputaties gevolgd werd, waren de teekenen van het ambt van griffier neergelegd. Na den rouwdienst vormde zich de begrafenisstoet. Aan den iijkauto ging vooraf een lange rij auto's met de vele autoriteiten. Er achter volgden 12 auto's mei familie en vrienden van den overledene en een vrachtauto vol kransen en bloemen. De stoet ging langs het gouverne menlsgebouw, waar alle ambtenaren en beambten stonden. De bijzetting van het stoffelijk over schot had op de R.K. begraafplaats te Heeswijk plaats Het gemeente bestuur van Heeswijk en veie Staten leden en burgemeesters volgden, na het kerkelijk ceremonieel, de kist naar de groeve. Hier werd het eerst ge sproken door mr. baron van Voorts tot Voorts, commissaris der Koningin in Noordbrabant, die verklaarde dat de heer Wagenaar door zijn uitmun tend verstand, zijn groote ker.nis en absolute integriteit als griffier een vooraanstaande plaats was gaan In nemen en voor het provinciaal be stuur een waardeerbare hulp werd. Spr. herdacht den overledene voorts als trouw vriend, dien hij had leeren waardeeren, hoogschatten en vertrou wen in onbeperkte mate. Gedurende 41 jaren heeft hij Noordbrabant trouw en eerlijk met algeheele toewijding op uitmuntende wijze gediend hij is in het harnas gestorven. Tot de zonen van den overledene zei sprdat hun vader hun heeft nagelaten een naam die hun veèl deuren zal openen. Zij zullen op hun levensweg velen ont moeten wien het een vreugde en een voldoening zal zijn om de kinderen van Wagenaar van vriendschap te doen blijken. Mr. P. Loeff president commissaris van de P.N.E.M., herdacht de ver diensten van den overledene als commissaris en secretaris dezer N.V Hij heeft in zijne functie veel voldoe ning doch ook veel teleurstelling gehad. Hij heeft gestaan aan de wieg van het bedrijf en alle lotgevallen meegeleefd. Spr. riep in de herinne ring terug alle moeilijkheden en tegen werking die de P.N.E.M. heeft door gemaakt. maar de secretaris stond steeds moedig op de bres. Hij heeft er voor gezorgd dat dit groote bedrijf tot nu toe geen halve cent aan de provincie gekost heeft en in de toe komst ook niet kosten zal Hij is heengegaan op een oogenblik dat zich een schoone toekomst voor de P.N.E.M. heeft aangekondigd. De hoofdcommies de heer Steures sprak woorden van vriendschap en afscheid namens de ambtenaren ter Prov. griffie. De heer H. Brans her dacht den heer Wagenaar als de eerste en eenige president van het liefdewerk Kinderbescherming, waarvan hij de oprichter was De heer F. v. Meerwijk sprak uit naam van de St. Vincentius- GEMENGD NIEUWS. Ue worger van Marseille. „Het is met mij gedaan, doodt mij wanneer gij will, want ik verdien het, doch ik zal niets zeggen." Met deze woorden op patheiiscnen toon uitge sproken, gaf Pierre Rcy, alias Camille Galllard, alias jétöme Prat, aliias Euenne Morel, üe 61 -jarige man, verdacht van worging van 15 vrouwen en bekend als ae Landiu van Mar seille, zich over aan de drie recher- cheurs, die hem arresteeiüen, lotnhij de loopplank afliep van 'tstoomschip dat hem naar Algiers had gebiacht. „Ja ik ben Prat, neen, lk Den Pierre Rty" zeide hij verder, „lk werd te Bordeaux wegens diefstal in 1895 veroordeeld, lk was toen getrouwd, doch sedertdien heb ik mijn vrouw niet meer gezien en intusschen heb ik een ontelbaar aantal vriendinnen gehad. Ik ben naar Algiers gekomen om een vriendin, die in Soeharos woont drieduizend francs terug te betalen, die ik haar schuldig ben. Wanneer ik deze schuld had atgedaan zou ik van den aaidbodem zijn ver dwenen. Wilt u haar een telegram sturen, dat zij niet komt. Het is nu met mij gedaan.' De blauwbaard van Marseille, die de methoden van Landru heett over genomen, doch waarschijnlijk meer slachtoffers heett gemaakt, heeft zijn arrestatie te wijten aan zijn groote Handen en aan zijn voorlietae om te laten zien, hoe goed hij kan worgen. Met een kamermeisje uit het hotel te Aix-en-Provence, waar Rty den nacht van Zondag op Maandag doorbracht, na zijn vlucht uit Marseille, kreeg hij ruzie. Hij pakte net meisje beet en terwijl hij z'n grooie handen om haar hals legde, dreigde hij haar te worgen Het meisje liep gillend de kamer uit, doch zij behield een levendige herin nering aan 't gezicht van den iuwen gast. Daardoor kon zij onmiddellijk de foto herkennen, toen deze den volgenden dag in de bladen werd gepubliceerd. Nadat Rcy het hotel te Aix had verlaten, begaf hij zich naar Sèie en vandaar kon zijn spoor gevolgd wor den naar Pori-Vendres, waar hij zich naar Algiers inscheepte. Zijn verbiijt aan boord was de politie bekend, en toen 't schip Algiers bereikie, sioi.den hem 3 rechercheurs op te wachien. Op het politiebureau weid R*y gefouilleerd Men vond op hem 30UU francs in bankpapier, eenig zilvergeld, een dameshorloge en een ke.tu g ln een zakboekje werd een kwitantie gevonden voor een k» ffer en een chèque op een bank te Marseille voor 21.000 francs op naam van mej L. C. Ebel en per procuratie onderteekend met den naam Oaillard. Zooals ge meld, was mej. Ebel een gouvernante van Nederlandsche afkomst, ongeveer 45 jaar oud, wier graf in den tuin van de villa te Marseille weidgevon- den. De aanhouding van Rty is een mooi staaltje van de knappe wijze, waarop de Fransche politie zijn spoor heeft weten te volgen. Met behulp van de aanwijzingen van het kamer meisje werd vastgesteld, dat een man met kromme beenen en een stierennek die den naam van Et. Morel droeg, van Marseille naar Aix was gereisd. Van daar had hij zich naar Tarrasconl begeven, waar hij Maandag aangeko men was. Daar men wist, dat de man slechts over weinig contanten kon beschikken, was 't zeer onwaarschijn lijk, dat hij naar Spanje zou reizen en de politie veronderstelde daarom, dat hij naar Afrika was overgestoken. Doordat 'n 53-jarige motorrijder op de Weesperzijde te Amsterdam bij de Duivendrechtschebrug zijn bocht te klein nam, werd hij tegen 'n juist passeerenden auto geslingerd, waar- door hij met een ernstige hoofdwonde per auto van de G G. en G. D. naar

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 5