Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Witte 'Rozen ïers e» r$ Begin nieuwe cursussen den eersten Maandag in September. vmoÉsK FEUILLETON te Waalwijk. riGDPD BRABAND Geen vaderlandsche liederen op schooi I Het zou werkelijk van zeer veel belang zijn, eens na te gaan, hoe groot het percentage onderwijzers op de openbare scholen nog zou zijn, dat de aan hun zorgen toevertrouwde kinderen de vaderlandsche liederen leerde. Uit persoonlijke mededeelingen,die wij van tijd tot tijd mochten ontvan gen, bleek ons, dat het met het aan- leeren van het „Wilhelmus" en an dere nationale liederen op vele open bare scholen treurig is gesteld. Men kent de mentaliteit van den Hollandschen socialistischen onder wijzer, die een niet onbelangrijke plaats inneemt in de socialistische beweging, zoowel door zijn invloed op het jonge kind, als door het „intel lectueels tintje", dat zijn positie ir. de oogen der arbeiders heeft. De communistische jeugd propa ganda sluit onmiddellijk aan bij deze afwijzende houding van den socialis tischen onderwijzer, waar het betreft het onderwijzen der vaderlandsche liederen. Ten bewijze lazen wij dezer dagen een artikeltje, voor kinderen van 10- 14 jaar geschreven in den „pioniers- hoek" van de „Tribune". Werkelijk een schande. Dat spreekt daar b.v. over die rijke juffrouw inden Haag, „de sik van den z.g. Prins" en zoo gaat het doorl Met lr. J. in de Avondster vragen wij of het geen tijd wordt ook de school te gebruiken om meer vader landsliefde en meer achting en waar deering voor onze Koningin bij te brengen. Dat wordt broodnoodlg, voor- 64). „Hare Hoogheid wilde rusten na den slechten nacht, en bevindt zich sedert het ontbijt reeds in haar boudoir," ant woordde Rataiczak beleefd. Sigrid knikte en liep door. „Of ik al tijd verloren heb?" dacht zij. „Dwaas die ik ben, om mij door 'n gedachte zoo van streek te laten bren gen." Bij de lunch waren de vier bewoners van Hocliwald bij elkander. Iris was bleek en stil en werd door mevrouw Chrvsopras en den professor ernstig aangemaand, zich zoo kalm mogelijk te houden. Wederom kwam er onder den maaltijd een telegram van Hock- wald, dat Iris zwijgend hare schoon zuster overreikte. Het luidde „Eindelijk gearriveerd. Ten Winkel hedennacht na de voorstelling vertrok ken. Bij aankomst in het Grand Hotel Fuchsia ontmoet, haar vertrek verhin derd. Boris overwinning behaald. Ik parlementair. Kom morgenavond terug. Gegroet. Marcellus. al n deze tijden van ontaarding van het begrip vaderlandsliefde en respect voor onze vorstin, het symbool onzer nationale eenheid, maar niet minder om hare persoonlijke eigenschappen ten bate van het Nederlandsche volk. V Er zijn „karakters" noodig. Ir. J. A. Kalff, lid der Directie van de Nederlandsche Spoorwegen heeft in zijn kwaliteit van oud student der Delftsche Hoogeschool ter gelegen heid van de aldaar gehouden Lus trumfeesten, namens de reünisten de leden van het Delftsch Studenten Corps toesprekend merkwaardige woorden gesproken. Wij lezen daarvan als volgt in het Hdbl. Sprekend tot de corpsleden, die in de toekomst de werkgevers, de bestuurders, de leiders van bedrij ven in ons vaderland zuilen zijn, wil spr. met nadruk zeggen hoe wij behoefte hebben aan karakters. Het moet nu toch eindelijk uit zijn dat de ontwrichting tijdens een oorlog, waarvan 't einde nu tien jaar achter ons ligt, nog altijd wordt gebruikt als excuus voor een slap regime en voor een verwron gen en verpolitiekt humanisme, dat haar ten toon gespreid medegevoel laat betalen uit de algemeene kas sen. Wij hebben behoefte aan leiding die meer weet te doen dan com promissen te sluiten, met als hoogste wijsheid .Split the difference" raden instellen en commissies be- noemen, alles neerkomend op 't afschuiven van verantwoordelijkheid, die men behoorde te dragen en beloofde te zullen dragen toen men de leiding op zich nam. Wij hebben menschen noodig die bereid zijn te strijden, den durf hebben .neen" te zeggen, ook als zij hun populair-zijn er mede zou- „Boris. Ik sta verstomd,'' mompelde mevrouw Ckrysopras, terwijl zij Iris het telegram overreikte, met een hul- peloozen blik, dien Iris niet zonder lachen had kunnen zien. Maar vandaag scheen haar mond het lachen verleerd te hebben. Toen men van tafel opstond, vroeg de kleine professor „Zullen wij vandaag weer een wan delingetje maken?" „Misschien wel," antwoordde Iris werktuigelijk. En toen ging de kleine kring uit elkander. Het was een heete dag; op het wa ter, zoowel als in den tuin, overal deed de zon de warmte barer stralen gevoe len, en wanneer de bonte zwerm insec ten niet door de lucht gegonsd had, was het binnen en overal in het rond doodstil geweest, want ook de kleine Siegfried sliep, en de hagelwitte gor dijnen om zijn bedje verhinderden de tvliegen hem te storen. En door de geheimzinnige stilte van het slot sloop langzaam en zacht een grijze gedaante Sigrid Erlenstein. i De slaperige middagstemming scheen op haar geen invloed te hebben, want i hare oogen hadden een eigenaardige, j vlammende uitdrukking en liare wan- i gen waren bleek toen zij voor <le deur i van Iris boudoir stond, scheen zij zelfs i te huiveren. Zij klopte aan en zonder 't „binnen" af te wachten, ging zij de kamer in. Sigrid kwam niet graag in dit boudoir, hoewel er een prachtig, levensgroot portret van den vorst boven den schoorsteen hing en zij hier met honge- 1 rige oogen de trekken bestudeeren kon, die geheel haar ziel beheerschten. den verspelen. Maar die kans is niet groot om dat, Goddank, de kern van ons volk nog altijd respecteert den man, die iets durft te weigeren, mits dan respect ook zijn grond vindt in het gegeven voorbeeld van har den arbeid tn in het willen be grijpen van de mentaliteit van dat volk. Wij allen, gij ziende met uw jonge oogen, In de gelukkige over tuiging dat ook 't moeilijkste ge makkelijk te bereiken is, en wij met een ouderen blik en in twijfel of wij er aan voldaai-hebben, boven onze vakkennis uit allereerst wordt ge kweekt door het leven in ons Corps met zijn conflicten en zijn harmo- niën. De rede van lr. Kalff maakte die- pen indruk, juitt omdat ze werd uit- gesproken door iemand als hij, die aan het hoofd van waarschijnlijk het grootste bedrijf in Nederland, met beide beenen op den bodem der maatschappelijke realiteit staat. Inlichtingen en aangifte bij den Directeur. Tm fff! Maar elk stuk in dit vertrek herin nerde haar aan zijn onbegrensde liefde voor Iris; hier sloeg de nijd zijn scherpe klauwen in het hart en maak te haar bijna krankzinnig in haar haat tegen het arme, beminnelijke wezen, dat zij 19 jaar lang zuster had ge noemd. Iris zat in een lagen stoel, het hoofd voorover gebogen, in de handen een papier, dat zij stijf tegen de wangen drukte. Toen Sigrid binnentrad, hief zij moede het hoofd op. „Ben jij het? Ik wilde juist naar je toe gaan,'' zeide zij zaclit. Een blik van triomf schoot uit. Sig rid s oogen. „Ja?" vroeg zij met ingehouden adem. Iris zweeg een poosje, om haar mond lag een pijnlijke uitdrukking en hare oogen stonden vol tranen; half wezenloos staarde zij voor zich uit. Maar toen Sigrid naast haar, met den rug naar het raam toe, waardoor de halfgesloten jalouzieën slechts een enkelen lichtstraal naar binnen lieten, op een stoel plaats nam, begon Iris met inspanning te spreken. „Ik heb vandaag een brief ontvan gen ongeteekend." begon zij zacht. „Marcellus zgt en onze goede vader zeide het ook dat het eene gemeene lafheid is, iemand een ongeteekenden brief te zenden en dat men daarop geen acht moest slaan. Zeer zeker is het laf en gemeen, iemand van achte ren aan te grijpen en te treffen. En ik ben getroffen en weet niet, wat er ge beuren zal, wanneer het waar is, wat die laffe hand mij geschreven heeft. Gaslevering door de Staats mijnen „Wanneer in het volgend jaar vier batterijen elk van 66 cokesovens op de mijn Maurits in bedrijf genomen worden, zal daar dagelijks één mil lioen kub. meters gas worden geprc duceerd", aldus begon prof. F K.Th. van Iterson. directeur der Staatsmijnen zijn voordracht over „Gaslevering door de Staatsmijnen" in de dezer dagen gehouden vergadering der Vereeni ging van gasfabiikanten. Even groot is reeds de productie op mijn Emma, te zamen 700 millioen M3 per jaar. Zoo ging prof. Iterson voort. In 1926 brachten alle gasfa- brieken in Nederland 540 millioen M3 gas voort. De Staatsmijnen hebben 19 groote gasmachines, élk van minstens dui zend paardenkracht, in bedrijf of in bestelling. Smeed- en gloelovens. teer- distilleerderijen enz., worden met gas gestookt. De rest wordt in plaats van kolen onder de stoomketels verbrand en dit heeft zulke voordeelen, dat wij aldus spr. 1 M3 gas met een K.G. Misschien weet jij, of liet waar is, Sig rid." „Je doet mij schrikken, Iris! Wat is er?" was het. huichelachtige antwoord, dat Sigrid met een kloppend hart gaf. „Ik sta op den drempel van de poort naar het paradijs!'' juichte het daar binnen. „Ik ik kan daar niet van spre ken," zeide Iris met moeite. „Je moet den brief maar eens lezen." „Dezen?" en Sigrid greep naar het blad papier, dat Iris in de hand hield. „O neen," riep Iris, terwijl zij hare hand terugtrok. „Dezen niet het zijn een paar regeltjes van Marcellus en ik heb ze ni,et losgelaten zij zijn mij een troost in mijn verdriet. Minne brieven bezitten wij niet het is ove rigens de eenige brief, dien ik van Marcellus heb En zij haalde uit den zak van haar japon den anderen, den ongeluksbrief, en gaf hem aan Sigrid, die hem open vouwde en haastig las „Mevrouw, de tijd is genaderd, U opheldering te geven over familieza ken, die U nog zoo vreemd schijnen te zijn. Of zou u toch weten, dat U slechts als aangenomen kind aanspraakheeft op den naam Erlenstein? Gij zijt de dochter eener vrouw, die wegens moord op haar echtgenoot het leven op het schavot liet. Wie uw vader was, waarom Graaf Erlenstein als zijn kind heeft aangenomen dit alles zal geen raadsel voor uwe familie zijn. Vraag het haar, die den smaad, zich uwe zuster te noemen, grootmoedig draagt. Iemand, die van de zaak afweet. steenkool in waarde gelijk stellen. Als gevolg van de degelijke en ge documenteerde studie van lr. Wille- kens te Eindhoven is besloten, om wanneer Eindhoven, Venlo, Roermond en Maastricht zich bereid verklaren, de proef te nemen; dezen gemeenten is het gas aangeboden voor een tarief van 2 8 ct. per M3 voor de eerste millioen M3 per jaar. snel afloopend tot 1,9 cent van alle M3 boven de zeven millioen, wanneer de kolenprijs f 10 per ton bedraagt De kolenclau sule is van dien aard, dat Eindhoven thans voor 1,25 millioen M3 per jaar ongeveer 1,93 cent per M3 zou hebben te betalen. Rekent Eindhoven daarbij op zijn voorloopig doorloopenden kapitaaldienst voor de bestaande fa briek en uitgaven voor wachtgelders, dan staat vast, dat aanvaarding onzer voorstellen reeds binnen betrekkelijk korten tijd voordeel oplevert. De uitkomsten zullen doen beslissen of de gaslevering op afstand verder kan worden uitgebreid Het gas op dringen willen de Staatsmijnen niet. Wel zijn zij bereid met groote ge meenten of industrieelen die willen P.S. Uw echtgenoot, mevrouw, kan geen blaam op U werpen. In den diep- sten kelder van zijn huis straalt het roode licht., daar houdt hij de getuige nis van zijn misdaad verborgen. Vraag het hem en hij zal verbleeken." Sigrid had den inhoud van den brief na de eerste regels wel nit. het hoofd kunnen opzeggen, want de met moeite geschreven Duitsche letters en de af wijkingen in stijl en vorm zeiden haar genoeg, wie de afzender er van was. Bovendien kende zij Spini's schrift in het Duitsch en zijn moeielijkheden zich in deze taal duidelijk uit te drukken. Deze hadden hem niet toegelaten zich geheel en al te verbergen, maar Sigrid paste wel op dat te zeggen. Zij had hem ook niet verteld, wat zij van Hocliwald over Iris afkomst wist, maar het al leen daarbij gelaten, wat hij zelf bij eengezameld had uit de onschuldige vertelling van den grijzen geestelijke. En wanneer zij nog getwijfeld mocht hebben aan den afzender van dezen brief, liet melodramatische slot „Vraag het hem en hij zal verbleeken", had hem toch verraden. „Nu?" vroeg Iris na een pijnlijke pauze angstig. Maar Sigrids oogen waren nog steeds op het naschrift gevestigd, dat haar verried, wat het andere misschien nog in twijfel had kunnen laten. „Zui je Marcellus over het roode licht vragen?'' was het vragende ant woord. „O Sigrid!" riep Iris verwijtend. „Ik zou mij schamen zoo'n ellendige leu gen onder zijne oogen te herhalen." Wordt vervolgd. NUMMER 55. ZATERDAG 7 JULI 1927. 51e JAARGANG. Waalwpsclie en Langstraatscbe ('airail, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprtls per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rflk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, eau franco te '/endQn aan den Uitgever. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No- 38. Telegr.-AdresECHO. Prfls der Advertentlën 20 cent per regel; minimum 1.50. BU contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentlën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 1) uur ln ons bezit EtJn. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. van „DB BOHO VAN EBT ZUIDBN". Uit het Duit8ch van EÜFEMINA VON ADLEB8FELD-BALLE8TBEM. 40625 ttAArSCttAPpy VAM VERZEKERING OP HET LEVEN

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 1