DE ECHO VAN HET ZUIDEN No. 55. Zaterdag 7 Juli 1927. 51e Jrg. TWEEDE BLAD. PLUIMVEETEELT. KIPPENTEELT. (Zorgen in den zomer). Elk jaargetijde brengt voor den kip- penhouder zijn eigenaardige moeilijk heden en zorgen mee. In het eene sei zoen mogen ze eens wat meer en groo- ter zijn dan in het andere, zonder zijn ze geen van vier. De meeste kippenhouders zijn van meening, dat in den zomer de hoen ders al heel weinig omzien vragen. Maar dit is een meening, die vaak nood lottige gevolgen met zich brengt. De voornaamste zomerzorgen willen we hier achtereenvolgens behandelen, op dat de kippenhouders zich daarnaar richten kunnen en fouten, die mogelijk in andere jaren gemaakt zijn, worden voorkomen. Ie, de gesteldheid van de lucht in het hok laat vaak veel te wenschen over. Dit is van bijzonder veel invloed op de dieren en speciaal de productieve hoen. ders ondervinden er de nadeelige ge volgen van. Des winters stelt men meestal al het mogelijke in het werk om toch maar een goede atmosfeer in het hok te scheppen, maar 's zomers mag blijkbaar tegen de wetten der hy giëne in dezen wel zeer gezondigd wor den. In heel veel gevallen is het in de hokken des zomers veel te heet, omdat niet voldoende geventileerd kan wor den. Een eerste eisch bij het bouwen van een kippenhok is voorzeker dat 'l op een zeer zonnige plaats komt te staan en dat de zon er flink in kan schijnen, maar daarnaast mag toch ab soluut niet uit het oog verloren worden, dat ook de toestand van de lucht in het hok een woordje meespreekt. In de scholen kan men bordjes aantreffen, waarop te lezen staat: Laat lucht en zonlicht toe in woon- en slaapvertrek. Maar dat mogen we ook wel boven den ingang van elk hoenderhok hangen. Doordat in den zomer veel meer zon nige dagen zijn dan in den winter en doordat in den zomer ook de zon veel langer schijnt en de zonnestralen ook veel warmer zijn dan in den winter, kan het hok vaak meer op een broei kas dan op een gezonde verblijfplaats van kippen lijken. Ventilatie is daar om een eerste eisch. Een gedeelte der ramen moet opengczt kunnen worden en op heete dagen moeten die tot laat in den avond, soms zelfs den heelen nacht openblijven staan. Zoo vaak zien we de kippen hijgend op de stokken zitten met de vleugels zoo ver mogelijk van het lichaam. In zoo'n toestand lijdt het lichaam en is van nachtrust geen sprake. Onder deze omstandigheden komen met de heete dagen dan ook de ziekten, vooral de darmziekten, het weerstandsvermogen der kippen neemt af en daardoor ook de productie. De rui wordt er ten zeerste door bevorderd. Dit heeft weer ten gevolge dat het jaar- legcijfer te laag blijft. 2e. Een tweede verschijnsel in den zomer is dat men het met het reinigen van het hok niet zoo nauw neemt. Wan neer men al in den winter gewoon was de mest geregeld te verwijderen, in den zomer acht men dit vaak geheel overbodig, waardoor, ook al mede dooi de hitte, de atmosfeer totaal verpest wordt. Al zijn de voederbakken nog zoo doelmatig, er wordt toch altijd wel een beetje gemorst en dit komt tus- schen de mest terecht en gaat tot ver derf over. Het wordt een zeer onfris- sche boel. Geen wonder, dat het in zoo'n hok vaak zuur ruikt! Het is toch een oogenblik werk de zitstokken en de mestplank te verwijderen en schoon te maken, een werk dat zich in den goeden gezondheidstoestand der die ren dan ook dubbel en dwars betaalt. 3. Aan de drinkwatervoorziening wordt in vele gevallen niet voldoende aandacht geschonken en deze laat dan ook vaak zeer veel te wenschen over. Het is bij kippen al net eender als hij menschen. Wie den heelen dag in de warme zon moet werken, heeft meer drinken noodig dan wie in een koel vertrek den dag doorbrengt. Een land arbeider zorgt er voor, dat hij een vol doende hoeveelheid drinkwater mee naar hel veid neemt. In den zciner hebben ook de kippen veel drinken noodig en dan natuurlijk goed drink water. Op menige boerderij zien we 't water uit de drinkbakken verdampt en de bakken zelf groen aangeslagen. Staat er nog water in, dan is ook dit vaak groen. Darmziekten moeten hier van wel het gevolg zijn. Het zal dus noodig zijn het water 2 of 3 maal per dag te ververschen en daarbij indien hel noodig is den drinkbak zorgvuldig le reinigen. Ook zal men er goed aan doen het water in de schaduw te zetten. Heeft men zoo goed voor de dieren ge zorgd, dan bereikt men tevens dat de kippen niet uit vuile poelen en plassen, vaak uit den mestvaalt gaan drinken. Een kip mint het vuil werkelijk niet. 4e. Een andere fout, die men dikwijls maakt, is dat er te veel dieren in één hok zitten. Men heeft ruimte moeten maken voor de kuikens en jonge hen nen en daarom de kippen uit 3 hokken maar in twee gedaan. Dat het in zoo'n hok, dat dikwijls al te klein is voor het bestemde aantal nu wel heel erg benauwd wordt is te be grijpen. Nu is veel ventileeren een eer ste eisch. 5e. Op verscheidene door schrijver dezes bezochte boerderijen voerde men in den zomer geen ochtendvoer. Waar tegenwoordig op veel plaatsen kippen gehouden worden, zoodat het dierlijk voedsel, dat bij de boerderij te vinden is per kip al heel miniem wordt, is dit le doen zeker niet te verdedigen. (ie. Ten slotte moeten we ook tot de zorgen van de zomer rekenen het plan ten van boerekool. Dit is een uitnemend voer voor den winter. Het is beter dan bieten, omdat het meer vitaminen en ook meer ijzer bevat dan deze. Wan neer na de vroege aardappels deze kool soort wordt uilgplant, dan behoeft de grond niet kaal te blijven liggen en in den winter zijn de kippen er dankbaar voor. BINNENLAND. De Koningin en de Prinses in Noorwegen. Omtrent de reis van de Koningin en Prinses Juliana wordt aan het Nederi. Correspondentie-bureau in Oen Haag gemeld De Konirgin en Prinses Juliana zijn Zondag 1 Juli te Fèfor (Gudbrand- stalen) in Noorwegen aangekomen. Na een verblijf van een week te Abis- ko in het Noorden van Zweden, waar men steeds op één dag na. het schit terendste zomerweer trof, vertrok men Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. 35. Wereldreis van Professor Weetgraag, slimme Jochem en Tipple, de poes. 86 Gelukkig was de zee bedaard Vriend jochem had zijn moed ver gaard En toen het eien zou beginnen Trad hij met Weetgraag d' eetzaal, binnen. 87 Weldra was onder 't smaaklljk eten De angst van 's nachts geheel ver geten, En Jochem dacht: „Ik ben gewis Wel zoo gezond weer als eenvisch". 88 Toen eindelijk 't eten was gedaan Zou Weetgraag weer naar boven gaan, „Maar" sprak hij„waar is Tip gebleven, 'k Moet haar toch ook wat eten geven". 89 Vlug ging nu Jochem Tippie zoeken, Maar hoe hij keek in alle hoeken En hoe hij riep„Kom, lieve Tip", Poes leek verdwenen van het schip. 90 Die Jochem wist nu heusch geen raad, Want Weetgraag werd geweldig kwaad. „Jou domme bengel!" riep hij uit, „Zoek nog eens goed in de kajuit!" 91 Weer ging nu Jochem naar beneden Haast was hij van de trap gegleden Weer zocht hij de kajuil nu door, Maar wat hij zag, van Tip geen spoor. per trein naar Narvik, waar men aan boord ging van een gehuurde kleine stoomboot. Steeds begunstigd door uitstekend zomerweer, zoodat men eiken dag de middernachtzon in volle schoonheid kon bewonderen, heeft het gezelschap Raftsand, Trollfjord en Lyngenfjord bezocht en verschillende uitstapjes aan land gemaakt. Te Svol- vaer ging men over op de Dronning- mand. een der nieuwste en grootste mailstoomers op deze route, die met 250 passagiers van Noordkaap terug keerde en het reisgezelschap tot Trondjhem bracht. Hier werd 30Juni in stroomenden regen aan wal gegaan. Volkomen onopgemerkt, hebben de Koningin en de Prinses de beroemde dom (waar atle Noorsche koningen gekroond worden) en verdere beziens waardigheden bezocht. In den Konink lijken trein werd overnacht, wtlke 1 Juli de vorstelijke personen naar Vinstra bracht, van waar per auto Févor werd bereikt, hetzelfde oord in de bergen, waar H.M. en H.K.H. reeds vroeger hebben vertoefd. Prins Hendrik zou zich op 2 Juli daar bij het reisgezelschap voegen. Gedenkboek van Katwijk. Naar men mededeelt zal ter gele genheid van de verplaatsing van het Sint Willebrord College te Katwijk aan den Rijn. niet alleen aldaar een reünie van oud Katwijkers plaats vinden, doch zal ook een „Gedenkboek van Kat wijk" worden uitgegeven, samenge steld door en voor oud Katwijkers. Een redactiecommissie heeft zich gevormd en bestaat uit de heeren prof. dr. Alphons Steger, prof. mr P. Aalberse, prof. dr. J. Barge, mr. J.v d. Putt, mr. P. Loeff, mr. G. Mutsaerts en mr. Th ten Hagen. Laatstgenoemde zal het secretariaat waarnemen, dat gevestigd is Nobelstraat 20, Den Haag. Reeds heeft een aantal oud-Katwij- kers medewerking toegezegd voor dit boek, dat tevens een groot aantal foto's en teekeningen zal bevatten, zoodat met grond het welslagen kan worden verwacht van deze uitgave, die zeker zal worden toegejuicht door alle oud Katwijkers en velen, die in het roemrijke Sint Willebrord College belang stellen. MIJNHARDTs Hoofdpün-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct. By Apoth. en Drogisten. SPORT. WAALWIJK. KORFBAL. Zaterdag speelde W E.K. te Tilburg tegen VOLT welke club ook maar met tien man uitkomt, zoodat het aantal gelijk was. VOLT is direct in de aanval en alleen aan hun pech is het te danken, dat de eerste 2 puntjes niet binnen de 5 minuten gezet zijn. WEK. speelt slecht. Vooral het plaatsen van de bal lijkt nergens op, waardoor VOLT steeds in de meerder heid blijftmet 5-0 wordt rust ge blazen. Hadden we gehoopt, dat WEK zich na de rust zou herstellen, in tegendeel, het leek alsof alleen het midden en verdedigingsvak speelden, de doelers liepen doelloos rond. Door 92 Daar hoorde hij een groot gedruisch Daar klonk een stem in de kombuis Van: „Hotdt den dief, dat ieelijk dier Heeft een stuk vleesch gestolen hier 1" 93 En zwaaiend met een dikken stok Verscheen voor Jochem's oogde kok. Wat zal, dacht Jochem, dat we! geven? .Van angst stond hij daar nu te beven". 94 Wat was er nu toch wel geschied, Dat Tip maar naar zich zoeken liet? Poes had gedacht: „Ik wordt ver geten Dus zorg ik zelf wel voor wat eten!" 95 Onhooibaar was ze weggeslopen Naar de kombuis. De deur stond open. Geen mensch te zien. Wat rook 't er fijn Daar zou vast wel wat lekkers zijn. (Wordt vervolgd). een gelukje weet W.E.K. de eer nog mee naar huis te nemen en wordt de einduitslag 10 1. Vanwege de kermis ligt WEK. nu twee weken stil, waarna waarschijnlijk O N A. uit Tilburg te gast komt. Als deze rust W E K. nu maar goed doet en er daarna flink aangepakt wordt, dan is er nog wel kans op een behoorlijker verlies. SPRANG. Korfbal. Korfbalver. „N E O." te Sprang. Zaterdag 30 |uni speelde onze korf balver. „NEO" een competitiewedstrijd tegen de vereeniging „ONA" in het Sportpark te Tilburg, welke wedstrijd evenals te Sprang door „NEO" werd gewonnen. Beide twaalftallen stellen volledig op. .ONA" kiest het voordeel van den wind en ontwikkelt direct een goed combinatiespel, maar vindt de „NEO"-verdediging als gewoonlijk in prima conditie. Ook de „NEO"-aanval laat zich niet onbetuigd en onderneemt verschillende aanvallen op den.ONA"- korf. Het blijft tot rust een aantrekke- lijken gelijk opgaanden strijd, waarbij geen der partijen weet te doelpunten, zoodat de rust ingaat met blanken stand. Na de rust begint .NEO" het offen sief en met de leuze .nu of nooit" worden er diverse aanvallen op het „ONA"-doel ondernomen en 'n doel punt kan dan ook niet uitblijven. Bij een goed opgezetten aanval scoort een der „NEO" aanvalspelers uit een laag aangegeven bal (1—0). Dit geeft .NEO" nieuwen moed en het duurt niet lang of één der dames vergroot den voorsprong (2—0). Thans is „NEO" ver in de meer derheid, doch „ONA" geeft zich ook geheel, zoodat er een keurige partij korfbal wordt gespeeld. Het „NEO"- twaalftal vormt een goed sluitend geheel en hoe „ONA" ook probeert om den achterstand in te halen, zij krijgen geen schijn van kans. De „NEO"-aanval laat ir.tusschen goed gesteund door de middenlinie, een schitterend samenspel zien, maar gescoord wordt er niet meer, zoodat het einde komt met een welverdiende (2 0) overwinning voor „NEO". Alle spelers hebben zeer goed vol daan, enkele waren bepaald schitte rend. Het zestal onzer dames kan ook op een heel goeden wedstrijd terug zien en er gaat thans heel wat meer kracht van hen uit dan verleden jaar. De scheidsrechter dhr. Horneman uit Eindhoven leidde tot Ieders genoegen. Onze Korfbalvereeniging N.E O. krijgt Zaterdagmiddag de Korfbalclub .Philips" uit Eindhoven op bezoek om een Competitiewedstiijd te spelen voor den Brab. Korfbalbond. Philips is de sterkste club welke NEO. in deze Competitie tegen krijgt. Voor enkele weken moest N E.O. in Eindhoven dan ook met 4—2 haar meerderheid erkennen. Het b.looft alzoo een spannende wedstrijd te worden daar onze club zich niet zoo makkelijk gewonnen zal geven en alles in het werk zal stellen om zoo mogelijk revanche te nemen, hoewel zij met een gelijk spel tevreden mag zijn. Wanneer er door onze club met dezelfde volharding wordt gespeeld als vorige week te Tilburg tegen O N A. dan zien we den uitslag met vertrouwen tegemoet. Dus flink ?an gepakt N E.O.-dames en heeren. Wij raden liefhebbers der Korfbal sport aan dezen wedstrijd bij te wonen. VOETBAL. DRUNEN. Door onze voetbalvereen. „Sporters" is tegen a.s. Zondag 8 Juli een serie- wedstrijd georganiseerd. Hieraan zul len deelnemen: „Evert Quick", Schijn- del, „Wit—Zwart",'s Bosch, „Wilhel- mina", Wijk en „De Sporters", alhier. Aanvang der wedstrijden half twee. WASPIK. A.s. Zondag zal op het voetbal terrein van Brabantia een vriend- schappelijken wedstrijd worden ge speeld tusschen Brabantia I alhier en Oranje—Wit uit Tilburg. DUIVENSPORT. De postduivenvereniging .G.V.V." hield Zondag j.l. een wedvlucht van uit Roodeschool. De prijzen werden als volgt be haald: Th. van der Geld 1-2-3-5, H. Kivieis 4—8—9—10. Eerst get. van der Geld, le Koningspoule Th. van der Geld, 2e Koningspoule Th. van der Geld. KERKNIEUWS. De genezing van Mej. tèophie, Heusschen. Een beschrijving in de Journal de la Grotte de, Lourdes Wij treffen in (le „Journal (le la Grotte de Lourdes" een beschrijving aan over de wonderbare genezing te Lourdes van mej. Sophie Heusschen uit Maastricht, die leed aan nakylose en tuberculose, waaraan wij het vol gende ontleenen Mej. Sophie Heusschen is 40 jaar oud en geboortig uit Maastricht. Zij is en teere, ziekelijke verschijning. In den avond van 20 Juni kwam zij te Lourdes aan. Zij had toen hevige hoofd pijn. De zieke lag op een brancard, haar toestand was uiterst précair. Op 23 Juni, des morgens om 9 uur werd zij in de piscine ondergedompeld. Het bad scheen haar zeer aangenaam te zijn en deed haar weldadig aan. In den namiddag, op het oogenblik. dat de processie begon te trekken, voelde zij, uitgestrekt op de brancard, hevige pijnen in den rechtervoet. Zij schreef deze toe aan de groote zomerwarmte. De pijnen echter breidden zich uit rot haar been en knie. Toen zij nu den Zegen met het Al lerheiligst Sacrament had ontvangen, bewoog zij zich plotseling zonder moeite haar been. strekte het uit en wierp het kussen, waar het op rustte, weg. Ze was verrast, doch zeide niets. Eerst bij het terugkeeren in het ver blijf der zieken, nam zij proeven, door haar been te buigen en uit te strekken. Ze vertelde toen aan dr. Ed. van der Heyden wat er was voorgevallen. Deze zeide haar toen dat ze op zou staan en aan den gemeensehappelijken disch der zieken zoude deelnemen. Zij deed zulks,-at flink en wandelde daar na een eindje. Alle teekenen der oude ziekte waren geheel verdwenen. Ook was haar spijsvertering, waar zij vier jaar mee sukkelde, goed. Haar gang, die nog een weinig afweek, werd nor maal, haar bewegingen werden vrij en soepel. Zij was geheel genezen. Heimwee. „Kees! 't Is vier uur! Ga je de koeien afhalen „Ja baas Met een echt jongensachtigen sprong veerde Kees over een van de melk bussen die al In de bocht klaarston den voor „melkesttjd." Een flinke duw van zijn gespierde armen, klapte met een goed gangetje het hek open. „Ik begraip niks van die jonge, zoo'n grapjas as ie gisteren was, zoo stil is ie nou. En 't is anders toch zoo'n vroolijke snater." De boer schopte naar een kluitje aarde dat hem in de weg lag .Moeder de vrouw, zai me straks, dat hai van middag zain bord karne- melksche pap liet slaan, en hai wou ook geen spek bai de bruine boonen hebben". .Hai zal naar moeders pappot ver- langen", zei de knecht en keek den kant uit waar Kees het weiland was ingegaan. Deze sprong juist over een kikker slootje. „Hoe kwam ie nou op dat stuk verzaild? Daar had ie toch heelemaal niet noodig." luist toen de knecht het zag, dat Kees op een verkeerd stuk weiland liep, merkte Kees het zelf ook. Zoo kon hij nooit bij de koeien komen. .Stommeling", bromde hij bij zijn eigen. Hij bad een vreemd gevoel; den heelen dag al, wat 't was. wist hij zelf niet, maar gewoon was het niet. Kijk, als je dien kant uitgaat, kom je thuis. Vier uur, nu komt Vader van de kalkovens Zou 't gek zijn, dat hij er niet is Daar had je het weer, dat vervelende gezeur. Van narigheid begon hij een opge- wekten mop te fluiten. Een paar minuten later klonk over het weiland, tot op het erf en zelfs tot in het achterhuis waarvan de deur op een kier stond, het vroolijk „Hop Hoooop1 Hop „Hé rooie, hier heen dat is de kant van óns huis, daar hoor jij niet." En Kees gaf de onwillige koe een flinke tik op haar rug. „Hoooop! Hooop!", klonk 't weer Hij was warempel een oogenblik vergeten, dat hij achter de koeien liep. en moest zorgen, dat ze zoo gauw mogelijk in de bocht kwa men. Nu de dam nog over. De boer stond al op den uitkijk. „Goed gedaan jongen", zei de boer, en deed het hek dicht, en de knechts kwamen al aanloopen met hun zit bankje onder den arm of in de hand. „Ga de meid maar helpen in het achterhuis Kees." Kees ging de barg om. Hij hoorde 't piepen van de pomp, het rinkelen van melkbussen. Wat blonk vandaag het haantje van de kerktoren. En daar vlak bij is... 't Is vast wel drie kwartier hier vandaan. Maar als hij nou hard liep. Wie zou hem missenDe meid kon het best buiten hem afwist niet eens, dat hij zou komen helpen. Kees bukte... holde weg, 't weiland door schuin toe, in iedere hand een klomp. In een half uur ben ik er; 't gaat fijn man op mijn kousen. Ben best na melktijd weer terug, dacht hij. Als ik maar even bij Moeder ben geweest, éventjes maar. NELSON. Ouders, lezen ook Uw kinderen ons Jeugdhoekje

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 5