St ECHO VAK HETIIHOH VIIK AcconntantsbantoorM. A. H. Oiletmans nz. fan Ei. Alle Accountantswerkzaamheden No 55. Zaterdag 7 Juli 1927. 51e Jrg. DERDE BLAD. Ter gelegenheid van de Waal- wijksche Kermis en de vacantie van ons personeel zal „De Echo van het Zuiden" gebruike!ijker- wijze slechts éénmaal verschijnen en wel op Zaterdag 14 Julï a.s. Advertenties en berichten voor dat nummer gelieve men zoo spoedig mogelijk te zenden, ui terlijk Vrijdagochtend 9 uur. te Sater dag. n 6.45 11.2- n.7- n.2.- n. 7.45 n.3 30 n. 7.— I.I.- 2.- lent. v.m. u.m. ;en te lw«k. 111). 385CX I - 9 VERSLAG VAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR DE LANGSTRAAT TE WAALWIJK, OVER 1927. III. LEDERINDUSTRIE. Zooileder. In de lederindustrie is, wat betreft I de zooilederindustrie, in de tweede helft van het jaar grootere levendig heid ingetreden, die ten slotte 1927 be- ter maakte dan 192G. Ofschoon in den [aanvang; van het jaar de omzetten met moeite op een voldoend peil konden worden gehouden en het geproduceerd artikel onmogelijk was te plaatsen te- Zen een prijs, die een behoorlijk rende ment der exploitatie verzekerde, kon bij het geleidelijk oploopen der prijzen van de grondstof, dat al spoedig na de jaarwisseling werd ingezet, met een betere markt van het gefabriceerde ar tikel worden rekening gehouden. Wel iswaar volgde de prijs van het product aanvankelijk nog slechts in de verte die van de grondstof, doch toen in de tweede helft van het jaar de huiden markt zich in een ongekende hausse bevond, leverde het minder moeilijkhe den op den kooper te overtuigen van de noodzakelijkheid van het aanleggen van hoogere ledenprijzen. Het gewone verschijnsel van de geanimeerde stem ming bij stijgende markt is ook in de lederindustrie niet uitgebleven, al bleef levendig het verzet der schoenin- i dustrie tegen hoogere ledenprijzen, ver oorzaakt door een blijkbaar moeilijk door te voeren verhooging van de schoenenprijzen. Ofschoon de prijzen der ruwe huiden vanaf het begin van het jaar stijgende waren, kon van een prijsstijging van liet leder in de eerste helft van het jaar nauwelijks worden gesproken. Eerst in Juni ving een algemeene prijsver- hooging aan. De beperkte huidenvoorraden einde 1926 werden toen al de naaste aanlei ding tot de stijgende markt. Niemand had echter kunnen vermoeden, dat die I stijging zulke afmetingen zou hebben aangenomen. Zoo noteerden b.v. de droge exotische huiden op het einde van 1927 bijna 70 pCt. hooger dan in het begin. Het ligt voor de hand, dat de ondernemingen, die tijdig hun voor raad grondstoffen wisten aan te vul len, hebben geprofiteerd van de verbe terende marktpositie van liet leder. De op deze wijze verkregen finantieele re sultaten. die in sommige ■onderiiemin- ticn zeer gunstig waren, staan dan ook feitelijk geheel buiten het fabricage proces en mogen allerminst als maat staf worden aangelegd d:i;lu- mede bereikte rendement). De geweldi- ge stijging der grondstoffen bracht den lederfabrikant in een buitengewoon on behaaglijke positie. Al kan worden ge constateerd, dat door enorme inkoopen voor Amerikaansche en Russische re kening de markt werd gevoerd in een ongekende haussebeweging, men tastte toch omtrent de diepere oorzaken daar van, ondanks de talrijke daarover ge geven beschouwingen, vrijwel in het duister. Het bleef voortdurend uiterst moeilijk beslissingen omtrent aankoop van grondstoffen te nemen, omdat een calculatie van de ledenprijzen op die der grondstoffen eenvoudig onmogelijk bleek. Alleen hoop op het aanhouden van de prijsstijging van het leder moet bij die beslissingen den doorslag ge ven. Zoo bleef de markt gekenmerkt door een zenuwaehtigen en gespannen toestand en werd meer dan ooit voor den lederfabrikant in zijn calculatie een speculatief element gedrongen. De internationale samenwerking der lederindustrie, waarvan wij in ons vo rig jaarverslag melding maakten, bleef in 1927 niet zonder resultaat. Het in verschillende landen bestaande uit voerverbod van huiden en vellen werd m eerend eel opgeheven of verzacht, terwijl een eerste poging werd onder nomen om eenige uniformiteit te bren gen in de leveringsvoorwaarden bij de overeenkomsten tusschen huidenimpor- tenrs en lederfabrikanten. Tu de voor- loopige overeenkomst, die te Genève tusschen de in aanmerking komende landen werd bereikt, mag de bekro ning worden gezien van de herhaalde besprekingen, die hierover in de verga deringen van de Internationale Ver- eeniging van Lederfabrikanten in den loop van 1926 en 1927 hebben plaats gehad. Ook is ten slotte na moeizame on derhandelingen een eerste stap gezet op den weg, die moet voeren tot een internationale regeling van den handel in huiden. Een z.g. cif-contract A is tot stand gekomen, hetwelk voorloopig voor Zuid-Amerikaansche huiden zul gelden. Dit contract beteekent een overeenkomst tusschen de lederfabri kanten, de overzeesche verschepers en de importeurs van huiden. De verkre gen overeenstemming betreft voorna melijk de juridische zijde der transac ties. Wat betreft de materieele bepa- j lingen omtrent de kwaliteit der diverse I huidensoorten, daarvoor moet nog de definitieve instemming der verschepers te Buenos-Avres worden afgewacht, welke vrij spoedig kan worden ver wacht. De iets grootere levendigheid op de binnenlandsche markt, waarop de ont vangen verslagen wijzen, teekent ziclï af in de daling der importcijfers. De invoer bedroeg: Voor zooileder in huiden en crou- pons in 1927 545.000 Kg. waarde 1.199.000. Idem in 1926 869.000 Kg. waarde 1.752.000. Voor splitleder (cronte) in 1927 67.000 Kg. waarde 76.000. Idem in 1926 102.000 Kg. waarde 104.000. Voor afval zoolleder in 1927 300.000 Kg. waarde 281.000. Idem in 1926 390.000 Kg. waarde 372.000. Evenals in 1926 bleef ook in het af- geloopen jaar groote vraag bestaan naar lichte sorteering zoolleder en naar afval zoolleder, wat vooral is toe te schrijven aan een wijziging in het product der schoenindustrie. Over het algemeen konden deze artikelen zeer gemakkelijk worden geplaatst in ver gelijking met de croupons, terwijl naar verhouding van den prijs der grond stof voor de croupous met een naar evenredigheid lageren prijs dan voor afvalleder vrede moest worden geno men. In de uitvoer cijfers van zoolleder kwam geen noemenswaardige wijzi ging Zoolleder (huiden en croupons) 1927 817.000 Kg. waarde ƒ2.040.000.—. Zoolleder (huiden en croupons) 1926 818.000 Kg. waarde 1.941.000.—. Splitleder (croute) 1927 13.000 Kg. waarde 20.000. Splitleder (croute) 1926 12.000 Kg. waarde 9.000. Afval zoolleder 1927 725.000 Kg. waarde 696.000. Afval zoolleder 1926 785.000 Kg. waarde ƒ717.000. Ofschoon het uitvoersaldo met ruim 30% steeg is het opmerkelijk, dat on danks de sterke stijging van de prij zen dei' grondstoffen in den gemiddel den prijs van het zoolleder betrekkelijk zoo weinig verandering kwam. Deze bedroeg in 1927 slechts 2.50 tegen 2.221 in 1926. De positie van leerlooierijen met kuiplooiïng is ook in het afgeloopen jaar weer minder geworden en het is niet twijfelachtig of de bedrijven, die naar deze productiemethode werken, zullen nog in aantal en beteekenis blij ven afnemen. De langere duur van dit looiproces heeft weliswaar bevorderd dat bij de vrij snelle en sterke stijging van de prijzen der grondstoffen groo tere winsten konden worden gemaakt doch deze stijging maakte tegelijk het inwerken zoo speculatief, dat daartoe slechts zeer beperkt werd overgegaan Or cried er. De overlederindustrie mocht zich bijna het geheele jaar door verheugen in een vlotte productie. Alle onderne mingén konden op volle capaciteit werken. Vooral het tweede halfjaar was niet ongunstig niet als voornaam ste oorzaak de aanhoudende stijging der huiden- en vellenprijzen. Aanvan kelijk werd deze stijging als van voor bijgaanden aard aangezien. Toen ech ter bleek, dat huiden en leder op een hooger niveau gestabiliseerd gingen worden, werden flinke partijen uit de markt genomen. Er werden vlotte za ken gedaan en er moest gedurende eenigen tijd zelfs worden overgewerkt 0111 de aanvragen te kunnen bevredi gen. De export nam niet onbelangrijk toe, terwijl daarnaast de invoer ver minderde. Opmerkelijk blijft, dat het buitenland suèdeleder blijft vragen, terwijl de binnenlandsche industrie daarvoor zoo goed als geen belangstel ling meer heeft. Het gevaar, dat het buitenland nog steeds niet afziet van de belemmering van den invoer door toltarieven e.d. en niet de minste zekerheid bestaat, dat de bestaande belemmeringen niet wor den vergroot, vormt nog een factor van groote onzekerheid. Ware dit niet het geval, dan zou de toekomst met vertrouwen worden tegemoet gezien. De finantieele resultaten waren niet •ongunstig. Zooals echter reeds bij het overzicht betreffende zoollederindu- strie werd opgemerkt, kan moeilijk worden gezegd, dat zij evenredig zijn aan de vermeerderde productie en den vlotten gang der bedrijven. Tengevol ge van de voortdurende stijging der huiden prijzen ming en vellen waren de verkoop* dikwijls niet in overeenstem met die der grondstoffen. Velen zullen dan ook wel tot de ervaring moe ten komen, dat zij bij een schijnbaar hooger kapitaal een kleineren voorraad aan afgewerkte fabrikaten en aan grondstoffen bezitten. Voor een zuiver beeld van de resultaten zal onder scheid zijn te maken tusschen de zui vere bedrijfswinst en die, welke ver band houdt met de conjunctuur. Heerscht dan ook in deze branche tevredenheid met den gang van zaken, hoeveel gunstiger zou die kunnen zijn, wanneer de overlederindustrie baai- product zoo vrij op de buit"nlandsche markt kon plaatsen, als dat op de Ne- derlandsche markt het geval i- voor de uitheemsche nijverheid. Zeemleder. De productie in deze branche bad een regelmatig verloop. Ook hier een voortdurende stijging van de prijzen der grondstoffen. De concurrentie in dii artikel is bijzonder scherp, zoodat het niet mogelijk was, een aan den om zet evenredige winst te maken. Door uitbreiding der productie kon niette min een matig bevredigend resultaat worden bereikt. (Lid van Koningsweg 7 het Ned. Inst, van Accountants) DEN BOSCH. Telef.1107. als: inrichten, omwerken, controleeren van boek houdingen, onderzoek op administratief en finantieel gebied. - Balanscontrole. 40511 Speciale afdeeling. - Belastingadviezen. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 6 Juli 1927. KERMIS TE WAALWIJK. Op'l oogenblik dat we dit schrijven bolderen tractors met kermiswagens en hevig geraas langs ons bureau en zijn op verschillende punten in onze gemeente veel rappe handen aan het werk met den opbouw van allerlei ker misvermakelijkheden. 't Is een komen en een gaan, 'n sjouwen en timmeren, met daar tusschendoor hard geroep van kermisvolk. En natuurlijk ontbreekt bij die levendige tooneeltjes de jeugd niet, die overal nieuwsgierig tusschen zit te pieren en graag een handje wil helpen. Op de Markt is wel de meeste bedrij vigheid. Daar bouwen de Gebrs. van Bergen, met een talrijk personeel, aan hun groote, luxueus ingerichte stoom- carousseldaarnaast verrijst de dans tent van den heer Jacobs en weer een eind verder wordt gebouwd aan een ge- zellige beignetkraam. Verder in de Stationsstraat worden talrijke andere kramen aaneenge schaard evenals andere jaren. Maar ook elders vinden we nog vermakelijkhe den, zooals in de Mr. van Coothstraal een groote Schouwburgloi en in v.m. Baardwijk o.a. het mooie danspaleis van Kunkels. Natuurlijk hebben de caféhouders en gezelschappen dit jaar weer voor bij zondere attracties gezorgd, voor goede variëté's, voor strijkjes, voor orgels, voor spiegelgladde dansvloeren e.m.d. Men raadplege maar eens de adverten ties in dit nummer. Wij voegen er den wensch aan toe, dat Waalwijks burgerij daadwerkelijk zal apprecieert n, de kosten en moeiten, die zich zoovele caféhouders geven, om 't den bezoekers zoo prettig en aange naam mogelijk te maken; speciaal wat dansgelegenheden betreft, wordt door verschillende zalen iets bijzonders ge boden. Voor een attractieve en prettige kermis biedt Waalwijk meer dan vol doende. Men oordeele hieronder zeil maar eens wat er al zoo te doen is in de ko mende dagen. Traditie getrouw geeft de liedertafel „Oefening en Vermaak" a.s. Zondag 121/* uur in Musis Sacrum een Volks- matinée, dat gratis toegankelijk is. In „Musis" staat gedurende de ker mis een schitterend orgel, waarmede hedenavond, geheel gratis, bekende opera's gegeven zullen worden. We verwachten vanavond veel menschen om met dit wonder kennis' te maken. Voorts biedt „Musis" eiken dag een attractie, bal en treden in „de Twee Kolommen" verschillende gezelschap pen op, zooals het Origineele Weensche Jaszband Orkest, de soubrette's Nelly de Vries en Ro Blazer, de solo-danseres Elly Valmers en de bekende humorist Piel Groenendaal. Zondag 15 Juli geeft de vereeniging Onderling Kunstgenot" een groot Matinée in „Musis. Hotel „Verwiel" heeft gedurende de kermisdagen geëngageerd het quartet Gebr. Caron, dat hier voor eenige jaren zooveel succes oogstte, terwijl later een dancing de belangstelling vraagt. Evenals zijn voorganger heeft ook dhr. Snijders gezorgd iets bijzonders te kunnen bieden. Eiken dag treden daar op ,,The Kentuekys" en de Hollandsche soubrette Greta v. d. Werf. De heer Holtzer-Passier heeft een pracht-'dansgelegenheid met prima mu ziek, een groote attractie dus. De Witte Bioscoop heeft weer voor een uitstekend kermisprogramma ge zorgd. Wij noemen voor de opening het groote filmwerk „What price Glory". Voor nadere bijzonderheden zie men de advertenties. Maandag geeft de liedartafel „Tot bloei der Toonkunst" in de zaal van 1 b. 2. 3 a. b. 4 a. b. o a. 6. den heer P. van Cromvoirt haar van ouds bekende Kermis-matinée. De ina- tinée's van de liedertafel hebben op het algemeen kermisprogram een vaste plaats ingenomen en niet zonder rede nen. Ze zijn steeds een succes geweest en bieden eenige hoogst aangename en prettige uren die men hier terecht niet gaarne zou willen missen. Ook dit jaar heeft de liedertafel zich weer van uitstekende medewerking weten te ver zekeren, er zal n.l. optreden liet alom bekende Duo JeanLucie uit Gent (België). De liedertafel zal zelf ook eenige mooie werken uitvoeren, w.o. „De rots", van R. Hol en „De deerne" van Cools. Na afloop van 't matinée wordt er een bal gegeven. Een artistieke attractie biedt de Schouwburgloge aan de Mr. van Cooth straal. Dinsdag en Woensdag treedt 't beroemde Bart Elferink's Variété op met een wereldstad-programma. Het El ferink's gezelschap geeft het nieuwste en 't beste op variété gebied. Woensdagmiddag geeft 't gezelschap een familie- en Kindermatinée, tegen verminderde prijzen. Donderdag en Vrijdag komt ,,'t Rot- terdamsch Tooneel" in de Schouwburg- loge spelen. Den eersten dag wordt voor het voetlicht gebracht het beken de werk getiteld „De Pastoor van Neu- villette" en Vrijdagavond „De mijnheer van 5 uur". Beide stukken werden avond aan avond te Amsterdam en 's Gravenhage voor uitverkochte schouwburgen opgevoerd. Men zal hier dus iets bijzonders te genieten krijgen. Men ziet uit deze opsomming, dal ook dit jaar wederom de Waal wij k- sche kermis een rijke afwisseling biedt en er voor alle rangen en standen op verschillend gebied te genieten valt. Wij hopen, dat de kermis geen en kele wanklank zal geven, maar een prettig en passend verloop zal hebben. Kermisrnaiinée da Litderlujti. Speciaai programma voor kermis, a. Drei Zigeuner. Zedtler. Ossian. Beschnitt. (Met tenor en bassolo door den heer Jan v. d. Griendt en Ant. v. d. Meijdenberg Agnus Dei. Bizet. (Aria uit de Parelvisschers, te zingen door den heer Jos. de Bont.) Sonate. W. A. Mozart, a. Allegro, b Andante, c. Allegretto. Fantasie uit Traviata. Verdi. (Door den pianist den heer Jan Princen.) Lied van den Tsaar. Lortzlng. Al mijn gedachten zijn voor jou. (Te zingen door den heer Tom Burmanje.) Heimath. w Orth. Schliessauf. Orth (Beide met tenorsolo door den heer G. Verhoeven Lentezang. Weitz. (Met baritonsolo door den heer Tom Burmanje.) Bart Elfrink's Variété. De heer Elfrink die sedert eenigef jaren met een eigen gezelschap't land aftrekt en overal uitbundig succes oogst, komt Dinsdag- en Woensdag avond de Schouwburgloge aan de Mr. van Coothstraat bespelen. Dat dit gezelschap iets zeer bijzon ders biedt en eigenlijk niemand zoo'n amusement-avond mag missen, blijkt wel uit eenige (door ons zeer ver korte) persuittreksels. Zoo schrijft het „Nieuwsblad van het Noorden" o m. „Bart Elfrink heeft gisteren de ker mis campagne uitstekend ingezet. Geen plaatsje was er onbezet in de Cinema en velen moesten worden teleurgesteld. Gelukkig duurt de kermis langer dan één dag. Nu dient aanstonds gezegd, dat Bart Elfrink hier een kermisprogramma geeft, dat zeker aanspraak mag ma ken op den naam van wereld—pro gramma, zooals het door hem is aan gekondigd. De hier reeds populaire humorist is erin geslaagd ais impres ario een variété-programma samen te stellen, dat first class is. Daar zijn o.m. de 8 Alhambra giris, de hier zeer populair geworden Engel- sche danseresjes van Madame Walker. We zagen ze glsteravend in een geheel nieuw repertoire en de kleine Baby met haar vriendinnetjes hadden, als altijd, een éclatant succes Wat deze meisjes brengen, is steeds iets bij zonders. beschaafde Engelsche varieté- kunst. Zoo'n Russische dans van Baby met haar partner alleen is reeds een groote attractie. Kapelmeester Theunissen zorgt direct voor de stemming met de Bart Elfrink-marsch, en een goede pot pourri, waarna Miss Gerti. met haar stoute, doch gratleus uitgevoerde toeren aan de trapéze boven tegen de zoldering van de Cinema, den adem even doet inhouden als ze aan de voeten reuzenzwaaien doet." „De kennismaking met „den spre kenden hond uit Arnhem" heeft allen twijfel weggenomen aan gaande bedriegerij. Willy houdt geen redevoeringen, doch spreekt werkelijk verstaanbare woorden. Zijn prestaties wekten algemeen bewondering en meer nog het talent van zijn meesteres, die hem aan de praat weet te krijgen. De goochelaar Hilton is hier geen onbekende. Hij goochelt zich nog steeds zooveel vesten als hij zelf wil, draait de witte- en de zwarte duif den kop af, verwisselt deze naar ver kiezing, kortom, een zeer fraai goo- chelnummer. Het slotnummer „Dronken thuis' door Solo is een kostelijke charge op eens dronkeraans thuiskomst. Dol vermakelijk En verder: „Zoowel Zaterdag-als Zondagavond was de Cinema Palaise geheel gevuld met een enthousiast publiek, dat de medespelenden herhaaldelijk warm toejuichte. Vooral de prestaties van den sprekenden hond vonden alge meene bewondering". „Het Huisgezin" zegt o.a.: „Het was een voorstelling vol af wisseling en met een programma.dat op hoog peil stond." „De N. Tilb. Courant' „Dat het publiek voortdurend zijn tevredenheid uitte door enthousiast applaus, behoeft bij zulke prestaties niet te verwonderen." In Eindhoven had de heer Elfrink eiken avond een uitverkochte zaal. Blijkens achterstaande adverten tie zal het Rotterdamsch Tooneel op Donderdag en Vrijdag der Kermisweek in den Schouwburg opvoeren, het drama „De pastoor van Neuvilette" en „De Mijnheer van 5 uur", een geestig Fraansch blijspel. De Ned. pers schrijft o a. over „de Pastoor van Neuvillette: Machtig mooi is de creatie van Jules verstraete als de Pastoor. De liefde, de hoogere liefde van den Pruisischen kapitein tegenover den pastoor is diep aangrijpend. Jules Verstraete heeft ons thans laten zien wat een groot eminent kunstenaar hij is. Diep onder den indruk verlaat het publiek de zaal. Een eert-saluu! aan de vertolkers van deze prachtige voorstelling. Over „de Mijnheer van 5 uur" is de Pers al even uitbundig in haar lof Het publiek heeft zich kostelijk ge amuseerd. Wat wordt dit geestige stuk buitengewoon goed gespeeld. Dat is met geen pen te beschrijven, dat moet men gaan zien. OOwat is er gelachen. Een pracht-regie van Jules Verstrate. Bravo Waar men hier van goed tooneel houdt, wacht het publiek in de a s. week een paar mooie avonden. Een schitterend orgel Omtrent het reuzen orgel dat met de kermisdagen in Musis Sacrum is geplaatst lezen wij elders't volgende Reeds bij den eersten blik op dit wonder van techniek en kunst ston den we vol bewondering voor het uiter lijke van het orgel. De sierlijke af- werking van het tot in details keurig verzorgd vooraar.zicht deden ons eenige oogenblikken in verbazing stilstaan voor dit geweldige orgel, dat nagenoeg de geheele breedte en diepte van het tooneel beslaat. Doch ook het interieur er van is magnifiek en de ingenieuse inrichting is voor treffelijk. Wij mochten eenige nummers van dit muzikale „monster" hooren en werkelijk, wat het orgel aan klank volume ten gehoore brengt overleft. alle verwachtingen. Men krijgt den indruk alsof een flink bezet muziek corps van uitstekende musici zich hier heef? opgesteld. Terecht mocht de firma Gaudin en Cie uit Parijs, uit welker fabrieken dit schilferende orgel afkomstig is, schrijven: „Dit orgel is het grootste en nieuwste systeem, dat wij tot heden gemaakt 1 1 ■iiiiii

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 9