St EËHÜ'VAN HET MM Kermis te Waalwijk- J. VERAA, Tailleur No. 56. Zaterdag 14 Juli '28. 51e Jrg. DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 13 Juli '28. De Waalwijksche kermis heeft blijk baar een week abonnement genomen, op goed weer. Vanaf Zondag tot op het oogenblik dat we dit schrijven hebben we onafgebroken prachtig zo merweer gehad. Overdag was het om te puffen en alleszins raadzaam voor de kermisgasten om zich kaim te houden. Aan de felle hitte is zeker toe te schrijven de niet zoo groote druke die overdag op 't kermisterrein te be speuren viel, althans door de week. ZATERDAGS op den vooravond van kermis heersch te reeds overal in de café's een ge zellige drukte. Groote belangstelling was er vooral in „Musis" voor het groot opera orgel concert. Toen het sluitingsuur aanbrak kon men zeggen, dat de kermis alleszins goed was ingezet. ZONDAG. Traditioneel gaf de Liedertafel „Oefening en Vermaak" des middags een volks- of te wel kermis matinée in „Musis Sacrum", dat zich evenals andere jaren wederom in een zeer groote belangstelling mocht verheugen. Gaf het koor een uitstekende uitvoe ring van de met zorg ingestudeerde nummers niet minder vielen te roemen de goede prestaties van de solisten. Niet alleen in „Musis" maar ook elders zochten de talrijke kermisvierders ont spanning zooals in „de Korenbeurs", „hotel Verwiel" „deTwee Kolommen" e a. waar men. zooals we reeds eerder schreven uitstekende gezelschappen heeft geëngageerd. In den namiddag stroomde het ker misterrein al spoedig vol en was het overal een gewir—war van menschen. Ook van omliggende gemeenten wa ren veel belangstellenden raar Waal wijk gekomen. Van de verschillende inrichtingen werd een druk gebruik gemaakt en natuurlijk waren de verschillende danszalen weer tjokvol. „De Witte" draaide des avonds voor een goed bezette zaal een pracht film. Zonder een wanklank verliep de eerste kermisdag uitstekend. MAANDAG K crm is matin Lietlertafel „Tot Bloei der Toonkwnst''. Ook dezen avond trad het Variété Elfrink met veel succes op. DONDERDAG. Naast het gewone dag- en kermis- programma kregen we 's avonds een tooneeluitvoering in de Schouwburg- loge. 't Gezelschap Jules Verstraete kwam voor 't voetlicht met 't pracht werk van D. H. Schtffer De Pastoor van Neuvillette*. Wanneer men van zoo'n uitvoering naar huis gaat, heeft men niet veel zin om er iets van te zeggen. Ge zoudt 't liefst in een stil hoekje willen kruipen en peinzen, peinzen op een prachtfiguur als de pastoor, die zoo diep ontroerend door Jules Verstraete werd vertolkt. Wat is Verstraete toch een buiten gewoon knap artist! Bij hem is de techniek niet meer een gescheiden verstands-act in het spel. maar ze is tot een zuivere natuur geworden. In het spel van Verstraete is er geen zichtbare scheidingslijn tusschen ge moed en verstand, beide elementen vloeien harmonisch ineen, vandaar dat men eigenlijk niet kan spreken van spelbeheersching, omdat hij zuiver na tuur is en niet speelt, maar diep le vende gebeurtenissen schept. Ook de medespelenden van Ver straete voldeden uitstekend, zooals Sophie Stein, Charles Braakensiek, Richard Flink, Marie Braakensiek, Adolf Rijkens, Peter Hansen en Helena Plato. VRIJDAG. Heeft het gezelschap gisterenavond het publiek tot diepe ontroering ge- bracht, vanavond is er hartelijk gela chen om het blijspel „De Mijnheer van 5 uur", eenstuk van schuimende gees tigheid. Jules Verstraete had enorm succes. Zondagmorgen geeft „Onderling Kunstgenot" haar bekende matinée met een mooi programma, waarmee het gezelschap natuurlijk groot succes heeft WOENSDAG, gezien, waren geweest als ,,'n Huis- liouwe van Jan Steen", wat zouden mij dan tal van onaangename oogenblik- ken bespaard zijn gebleven. In tal van ernstige en vroolijke tafe reeltjes laat Elsensobn bet verschil vnn levensvreugde zien in het groote en het kleine gezin. In het derde be drijf, waarin de dood aan de deur van Anton Verhulst klopt en de vader en moeder zich voor den afgrond ge plaatst zien hun eenige. schat te moe ten verliezen, toont Elsensohn met zui vere en eenvoudige middelen een sterk dramatisch effect te kunnen bereiken. En aldoor weet hij en dat is zijn grootste verdienste valsch gevoel en sentimentaliteit te mijden. En wie heeft er nog niet van „De Jantjes" gehoord? Iedereen. Dat dit stuk voor de 2000ste maal gaat is de beste aanbeveling. Gildefeest „St. Ambrosius" Gelijk ieder jaar met kermis gebrui kelijk is trok Donderdag het aloude gilde „St. Ambrosius" door vm. Baard wijk naar café ,,'t Vosje" om op den aldaar geplaatsten schutsboom te gaan koningschieten en den dag verder in vroolijke kermisstemming door te bren gen. Dit jaar was aan dezen rondgang een meer feestelijk aanzien gegeven, doordat de harmonie den stoet met haar vroolijke toonen opluisterde. Het was een typisch gezicht dit eeuwen oude gilde, dat in ledental nog steeds zeer krachtig is, door de straat te zien marcheeren met de wapenbanier, het vendel, de koning behangen met de tee kenen zijner waardigheid, een zware ketting van oude schilden en inedail les, de verschillende functionarissen met hunne bijzondere kenteekenen Onnoodig te zeggen, dat de stoet de algemeene belangstelling der ingezete nen trok. Natuurlijk moest bij zulk warm weer een paar maal „gerust' worden, waarvoor men bij voorkeur de café's met dansgelegenheden uitkoos waar het er dan hoogst prettig toe Niet bevorderd 4. Tentoonstelling in Den Haag. Voorwaardelijk toegelaten K. Bier- j Dfi officieele opeuiüg der Intematio- aagh te Waalwijk. uale Tentoonstelling voor de Schoen- De politie had als gewoon een zeer gemakkelijke taak en trad als altijd zeer tactisch op Een enkel proces verbaal moest worden opgemaakt, o. a. wegens 't in gevaar brengen der vei ligheid, beleediging der politie en dronkenschap. KERMIS. Wenscht U een mooi en practisch Kermis cadeau gaat dan eens met de Kermis dagen naar STATIONSSTRAAT 15 bij de Markt. Magazijn voor lste klas MAATWERK, tevens mooie CONFECTIE. - Zoo juist ontvangen een nieuwe zending PETTEN in moderne kleuren, ook rijk gesorteerd in HOEDEN en Zooals te verwachten was, trok dit MODE-ARTIKELEN. Alles concorreerend matinée Maandagmorgen zooveel be langstelling, dat de zaal van den heer P. van Cromvoirt overvol was en als altijd hebben de bezoekers er in een vroolijke kermisstemming eenige ge notvolle uren doorgebracht. De Liedertafel onder leiding van di recteur L. v. Cromvoirt, kwam met mooie flinke nummers voor den dag, waaronder vooral „De Rots" van R. Hol een uitnemende uitvoering ten deel viel en veel succes oogstte. De verster king van het ledental is aan de presta ties van het koor zeer ten goede geko men, wat bij dergelijke flinke werken, vooral goed tot uiting komt. Beleefd aanbevelend, Stationsstraat 15, WAALWIJK. De Schouwburgloge. Heden- en morgenavond zal het en semble Bouber in de schouwburgloge, standplaats Mr. van Coothstraat, ko men spelen. Deze eerste-rangs artisten komen met een paar uitstekende nummers, aller eerst met „De Hobbelende Woon schuit" en Zondag voor de 2000ste maal „De Jantjes". i Dat hier werkelijk iets bijzonders Met de keuze van humoristen is de J r, Liedertafel ook zeer eelukkic «mweest 8eboden wordt> m°ge bllJken mt eemSe Liedertatei ook zeei geiuKKig geweesr. Hobbelende Jean en Lucie uit Gent (B.) hebben v Woonschuit' ('n huishouwe van Jan zeer zeker aan de hoog gespannen ver- v wachtingen ten volle beantwoord. Met k een hun zeer varieerend repertoire van lui- i MAASBODE mige zoowel als van dramatische scè- Het stuk doet den auteur eer aan nes, hebben zij zeer groot succes gehad, het is geschreven in den volkstoon, met Al is dan door hun Ylaamsch dialect niet alles even gemakkelijk te volgen, door hun keurige geschoolde voor dracht, samenspel en zang, wordt dit kleine euveltje gemakkelijk voorbij ge zien. Hun beschaafd en hoogst amu sant optreden heeft bij allen een zeer goeden indruk achtergelaten en gaarne ziet men het duo Jean en Lucie nog eens terug. Een geanimeerd bal sloot dit wel geslaagd matinée. DINSDAG. Behalve de gewone attracties, zoo als dansen, matinée's, werd vanavond voor 't eerst een uitvoering gegeven in de nieuwe schouwburgloge aan de Mr. van Coothstraat. Zooals we aan- .kondigden in ons vorig nummer,trad hier voor 't eerst op Bart Elferink's Variété. De groote belangstelling de zen avond bleek al spoedig alleszins gerechtvaardigd, want het gezelschap van den heer Elferink biedt werkelijk iets zeer bijzonders. Van begin tot einde wist men er spanning in te houden. Met zoo'n goed verzorgd repertoire willen we Bart Elfrink nog eens heel gaarne in Waalwijk terugzien. Hij zal dan wederom op een enthousiast en dankbaar publiek kunnen rekenen. sprankelende, kernachtige geestigheid en gezonde ontroering. En het is een geluk te zien hoe de volksziel toch zui ver reageert op wat goed, natuurlijk en edel is, ook waar het stuk de sociale misstanden bestrijdt, die zoo dikwijls het kwaad der geboortebeperking be vorderen en doen voortwoekeren. En alle spelers in den Plantage Schouw burg we zullen ze niet allen opsom men geven zich met hart en ziel aan hunne taak, zoodat een boeiend geheel verkregen wordt, een lach en een traan en ook wel een stille snik, dat onder de gezonde volkskunst een eerste plaats mag innemen. DE TELEGRAAF Dat er voortreffelijk comedïe ge speeld wordt en 't is dan ook een ge noegen in dezen volksschouwburg dit volksstuk aan te kijken, waarin zoo veel humor, zooveel begrip van wat het publiek wenscht u weet wel, de lach en de traan zooveel echt Amster- damsch is neergeschreven en wat door allen zonder onderscheid met zooveel vaart en zooveel toewijding wordt ge speeld. HAARLEM'S DAGBLAD. Wanneer alle volksstukken, die ik in de laatste jaren op de planken heb Tn de lommerrijke doelen van café ,,'t Vosje" gearriveerd, werd door den heer J. v. d. Mee namens „St. Ambro sius" een hartelijk dankwoord tot de harmonie „St. Jan" gericht, hetgeen door den Voorzitter der harmonie, den heer C. van Haren, met een niet min der hartelijke toespraak werd beant woord. Deze laatste wees daarbij nog eens op de plannen die er reeds bespro ken zijn, om dit jaarlijksche gildefeest het volgende jaar tot. een flink opge zet volksfeest, in nnderwetschen vroo- lijken trant, uit te breiden, waarvoor men zeer zeker op ieders medewerking mag rekenen, en waardoor het aloude gilde „St. Ambrosius" zijn vroegere po pulariteit zou herkrijgen. Onnoodig te zeggen, dat het er den geheelen middag uiterst gezellig toe ging. De strijd om het koningschap was zeer spannend. Het gelukte ten slotte den lieer C. de Jong Wzn. den koningstitel te behalen. Nadat de over winnaar van alle zijden was gelukge- wensclit en nog menige toespraak was gehouden, ging men gezamenlijk met de harmonie voorop, den nieuwen koning huiswaarts brengen, waarmede dit buitengewoon geslaagd gildefeest weer voor een jaar achter den rug was. Van harte hopen we, dat de plan nen Voor een meer algemeene viering van dit feest werkelijkheid mogen wor den, want ieder ingezetene zal het zich gaarne ten plicht rekenen een derge lijk zeer oud gilde in zijn ouden vorm te herstellen. R.K. Hoogere Handelsschool te Waalwijk. Uitslag der overgangsexamens Bevorderd van klas 1 naar klas 2 A. v. Delft, F. Hamburg, P. v. Mier- lo, H. v. Mil, C. Slaats, J. Trimbach en J. Vesters te Waalwijk, H. Gubbens, M. v. Nieuwstadt, Chr. Suos en Jacq. Vloemans te Kaatsheuvel, P. v. d. Schans te Sprang-Capelle, F. Snels te 's-Gravenmoer en A. Veltman te Dru ilen. Niet bevorderd 2. Herexamen: 3. Bevorderd van klas 2 naar klas 3 Toelatingsexamen 1928 der R K. H. H, S. 5 jarigen cursus te Waalwijk Aangemeld 12 candidaten. Teruggetrokken 2. Geslaagd voor klas IL Aarts, J. d. Berg, K. v. d. Heijden, O. Hof- man (voorwaardelijk), L. Kolsteren, H. Spitters en G. Weijers te Waalwijk. B. v. d Linden te Kaatsheuvel; H. Smolders te Geertruidenberg. Voor klas II; L. Rutgers te Geer truidenberg. Over gangsexamen Aan het Lyceum te 's Bosch, afd. gymnasium Meisjes zijn bevorderd Van de 3e naar de 4e klasse Dorine Verhagen. Van -de 2e naar de 3e klas Janny Kalis en Mies Tielen. Afd. Gymnasium Jongens van de 5e naar de 6e klas. Hein Moonen. Geslaagd. Voor 't examen nuttige handwerken slaagde MeJ. D. Kemperman alhier. Loting lichting 1929. De loting der ingeschrevenen voor de lichting 1929 ln het indeelings- district 's Hertogenbosch zal plaats hebben op navermelde plaatsen en datums. Te Woudrichem op 9 Augustus voor de gemeenten Woudrichem, Alm- kerk, Andel c a., de Werken c.a., Werkendam, Rijswijk (N.Br.), Dussen en Giessen. Te Waalwijk op 11 Augustus voor de gemeenten Waalwijk, Loon op Zand en Sprang—Capelle. Te Waspik op 11 Augustus voor de gemeenten Raamsdonk, Waspik en 's Gravenmoer. Te Drunen op 20 Augustus voor de gemeenten Drunen, Hedikhuizen Oudheusden ca. Heusden, Nieuw- kuijk, Veen, Eethen, Wijk c a. en Herpt c.a. Bloempjesdag. De verkoop van bloempjes voor Herwonnen levenskracht heeft j.l Zondag f 147.85 opgebracht. Bekroning. Heden mocht de heer H van Mil van Sprang telegrafisch bericht ont vangen van de Internationale Bakkerij Tentoonstelling te Parijs, dat zijne inzendingen werden bekroond als volgt lste prijs Gouden Medaille voor inzending melkbrood. lste prijs Gouden Medaille voor inzending beschuit. lste prijs Gouden medaille voor inzending banket. Eerekruis voor de geheele verza meling met speciale felicitatie van de jury. Aangehouden. Door de politie zijn alhier eenige personen aangehouden die gesigna leerd stonden in het politieblad. Onder de aangehoudenen bevindt zich ook zekere W. uit 's Bosch, die nog 8 maanden gevangenisstraf te goed heeft. Maandag is door de recherche te 's Bosch aangehouden zekere van O., wiens aanhouding werd verzocht door de Waalwijksche politie, als verdacht van onzedelijke handelingen met kleine kinderen alhier R.K. Onderwijzersbond. De heer A. Yzermans is benoemd tot secretaris van den R.K. Onderwijzers bond WaalwijkHeusden. Rijksvakschool. De sluiting der cursussen aan de Rijksschool voor leerlooiers en schoen makers zal plaats hebben op Donder dag 19 Juli a.s. Op dien dag en ook Vrijdagmorgen tot 12 uur is het werk der leerlingen te bezichtigen. Kruisboogschuttersgezelschap Nooit Gedaeht Hedenmiddag ten 5 uur houdt boven genoemd gezelschap, gevestigd bij den heer J. van Helvoirt, Putstraat alhier, zijn jaarlijksche prijsverschieting on- H. Bergmans, W. Blokhuis, C. El- der hare leden en eere-leden. bers, F. Eibers, G. v. Huiten, A. de Dat het er aan spanning en gezellig Jongli, A. Mombers, Chr. Thijssen en heid niet zal ontbreken, daarvoor zijn F. Trommelen te Waalwijk, H. Dek- deze prijsverschietingen van „Nooit kers te Sprang-Capelle, A. v. Linden Gedacht" te over bekend, en J. Roestenberg (voorwaardelijk) te Zondagmorgen ten 12 uur zullen de Kaatsheuvel en G. Snels te 's-Graven- moer. Niet bevorderd 3. Bevorderd van klas 3 naar klas 4 G. de Jongh, G. Knepflé en G. Klerks te Waalwijk, P. v. d. Hoven prijzen worden uitgereikt. en Leder-industrie te 's-Gravenhage, zal plaats hebben op Maandag 16 Juli a.s. om 11 uur in het restaurant van den Dierentuin. Bossche Diocesane Mariabond. Gisteren kwam üc bossche Dioce sane Manaboi.Q ie Den boseh bijeen. in uc ftaiftcu.aal wciu aan bei ver sierd Mana-aiuai een h. Mis opge dragen uoor den Ucesleujk Adviseur Ptisiooi N A. J. van Kiel ie Waalwijk. De liiutgische gehangen weiden uil- gevoeld door net zangkooi dei Kaals- ncuveiscbe Mariaveieen.gmg. De presidente lieuie A. de van de Scnucrcii, Nijmegen, opende de ver gadering mei een narieiijk welkomst woord mede aan de algevaa.digden der Ver lol bescherming van Mcisj s, aid. Den bosch. De ZeciEcrw. heer C. J. J. Terwis- scha van Schelunga, directeur van Soonëias, was wegens familieomstan digheden verhinderd de jaarvergade ring bij ie wonen. in haar inleidend woord besprak de presidente de acne van het aige- loopen jaar. Door de secretaresse, Mevrouw Spienngs Hengst, te St. Michiels- Gestel, werd een zeer uitgebreid en beiangiijk jaarverslag uitgebracht. Kapelaan Hoekx van Kaatsheuvel bracht in bespreking de regeling van zooveel mogelijk gezamenlijk reizen bij gelegenheid van het Sobnëias- Congres. Mevrouw M. Dony-van Lanschot, Den Bosch, vice-presidente en me vrouw L. Donders-van Eijck, Tilburg, werden vermits geen tegencandieaien gesteld waren, in het bestuur her benoemd. In het bestuur ontstond een vacature door het bedanken van mcj. H. v. d. Velden te Eindhoven, thans onder applaus benoemd tot eere.lid van den bond. De Presidente en de Zeereerw. Heer Adviseur spraken tot haar waardee- rende woorden van afscheid. ln haar plaats wtrd gekozen Mevr. Verhagen Cox uit Eindhoven. Besloten werd dat de afdeelingen dit jaar wederom algemeen deelnemen aan den Sobnëtas Bloemendag. Bij de discussies daarover wees kapelaan Smijers (Tilburg) op de moeilijkheden welke de afdeelingen hier en daar ondervinden om van de burgemeesters verlof te krijgen voor het houden van een bloemendag. De presidente herinnerde er aan dat op allen eigen grond als b.v. de keik pleinen en portalen het bloempje te koop mag worden aangeboden. Ook pastoor van Riel gaf ter zake meerdere nuttige wenktn en meende dat voor de variatie wel eens vlagge tjes konden aangeboden worden, gra tis gepresenteerd en waarvoor toch „om het goede doel" stellig óók wel zal geofferd worden. Het dameszangkoor van de afdee- ling Kaatsheuvel vergastte de verga dering op prachtigen zang. tot aller voldoening ten gehoore gebracht en beloond door langdurig applaus Keuringsdienst. Wij ontvingen het verslag van de bevindingen en handelingen van den Keuringsdienst van Waren voor het Keurlngsgebied 's Bosch over het jaar 1927. Met betrekking tot de gedane werkzaamheden in onze plaats, ont- leenen wij aan genoemd verslag het volgende Inspecties van winkels, markten, straatverkoopers, enz 391. Inspecties van bakkerijen 141. Inspecties van vischwinkels, visch- markten, vlschverkoopers 16? Bezoeken aan melkverkoopers 523. Aantal gewogen brooden 1474 Melk 682. Karnemelk 16. Gepasteuriseerde melk 6. Karnemelkspap 3. Stal— en wetdemonsters 1. Alcoholhoudende dranken 2. Azijn 6 Brood, koek, banket enz. 5. Cacao en chocolade 12. Grondstoffen en verpakkingsmidde len 1. Jams en geleien 3 Kaas, boter en margarine 5 Koifie. thee en surrogaten 2. Centraal Museum in NoordBrabant. Limonades,vruchtensappen en mine- Het Bestuur van het Provinciaal Ge- ral en 9 nootschap van Kunsten en Weten- Meel en meelproducten 8. schappen in Noord-Brabant te 's Her togenbosch heeft ten behoeve van het (voorwaardelijk) te Hooge-Zwaluwe, Centraai Museum, daartoe in staat ge- C. Rijken (voorwaardelijk) te Sprang- d00I. een zijner meest belangstel- Capeïle, A. Snijders te Dussen en P. jende i^en, een schilderij (Noord-Bra- 2nZ- 7. Specerijen, zout en mosterd 1. Spijsvetten en spijsoliën 5. Stropen en honing 3 Suiker, suikerwerken, snoepgeld Werther te Geertruidenberg. Niet bevorderd 3. Bevorderd van klas 4 naar klas 5 E. v. d. Geer, G. Schoemans en J. Slaats te Waalwijk, Th. van Delft te Drunen, W. Rijken te Sprang-Capelle, bantsche boerin) van Reinier Pijnen-j Vleeschextracten burg aangekocht. jes 1. De Zuidelijke filmkeuring opgehevenJ Bereide vleeschwaren 2. Blijkens mededeeling van Pater Her-J mans in de Msbd., wordt de Zuidelijke en bouillonblok- Wasch, bleek en poetsmiddelen 5. Diversen 1. r Duysters enTBaa^"te Heü?- filmkeuring, opgeheven en zal de Rijke- j Monsters door verkoopers ingezon- den en Tb. Verhoeven 'te Babiloniën- centrale-commissie nu des te strenger den i. broek. keuren. Totaal monsters 788.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 9