Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Witte Jtozen \h m?> WMLWUKq^T1 FEUILLETO l>ttOR. ER bMMER 65. DINSDAG 14 AUGUSTUS 1928. 51e JAARGANG. UITGAVE: WAALWIJKSOHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No, 38. Telegr.-Adres: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. NIEUWKU IK. Zaterdag 11 Augustus j.l. des voor-1 middags 10 uur kwam de raad dezer gemeente in openbare vergadering bij een. Afwezig het lid de Gouw. Naar aanleiding van de mededeeling i van de Prov. Staten van liet overlijden van den Commissaris der Koningin j van Noord-Brabant, hield de Voorzit- ter een korte herdenkingsrede. Voor het te 's Bosch te houden Dio cesaan Congres over 't huwelijk wordt besloten hiervoor als begunstiger 5 j te betalen. j De Voorzitter deelt mede, dat des- j tijds aan de P.N.E.M. een verzoek werd gericht om, nu de uitbreiding van bet net tot aan de Paters kwam, ook het j z.g.n. Hoog te doen aansluiten. Naar aanleiding hiervan is een schrijven van de P.N.E.M. ingekomen, dat zij bereid is het net te doen uitbreiden tot aan bet Hoog, mits de gemeente in de kos ten zijnde 4440.bijdraagt. Wordt besloten hierop niet in te gaan. De heer van den Bessclaar vraagt of de kosten van het net naar de Paters- voor rekening van de P.N.E.M. is. De Voorzitter antwoordt bevesti gend. Voorloopige vaststelling gem. reke ning 1927. De heer van den Besselaar, lid der Commissie van onderzoek, brengt een woord van dank aan den Secretaris voor diens beheer. Toch heeft de Commissie nog enkele aanmerkingen en wel ten eerste het verteer op de stembureaux is zeer hoog te noemen of te wel er wordt mot dub bel krijt geschreven. Ten tweede de rekening voor het onderhoud straat verlichting is zeer hoog en de Commis sie zou naar aanleiding hiervan B. en W. in overweging willen geven in het. vervolg het onderhoud hiervan te doen aanbesteden. Ten derde wordt bet timmerwerk voor de gemeente steeds aan één per soon gegeven. De Commissie zou er voor zijn hiervoor een ieder in de, gele genheid te stellen dit werk te doen. Ten vierde zijn de reiskosten voor ambtenaren wel wat hoog te noemen. Om b.v. eens eventjes naar Den Bosch te gaan wordt ƒ2.50 tot ƒ4.— gede clareerd. De Commissie zou liier lie ver de tramkosten vergoed zien zonder meer. Voorzitter. Voor wat betreft de lioo- ge rekening stembureaux kan ik U mededeelen dat steeds aan Merkx is opgedragen het noodige te leveren en j dit altijd zoo is geweest. Spr. kan het verteer hier niet hoog noemen. De heer van den Besselaar zegt dat het verteer nietsi te veel is, maar de re- I kening te hoog. Mostermans. Het is toch inoeielijk in zoo'n geval eerst te gaan vragen, hoeveel het kost. De Voorzitter zegt Toe er rekening mede te zullen houden. Voor wat de 2e opmerking betreft, te booge kosten onderhoud straatver lichting kan spr. mededeelen, dat de te booge kosten volgens de Commissie, zijn oorzaak vindt in bet vernieuwen, der oude lampen, daar deze volgens verklaring van deskundigen veel te veel stroom verbruiken. Wat de werkzaamheden hieraan be treft, acht spreker moeilijk te contro leeren en is daarom meer een zaak van vertrouwen. Het is dan ook al zeer moeilijk om vele karweitjes, zooals lampen inhangen, stoppen indraaien, enz. te gaan aanbesteden. De heer Wilgers wil toegeven dat reparatie moeilijk is te controleeren, maar als er iets gemaakt of hersteld moet worden behalve kleinigheden, zou hij eerst naar de kosten vragen. Dat door de ambachtslieden in ge meentedienst te veel wordt gerekend, kan de Voorzitter zich niet indenken. Er is voor de gemeente in het jaar '27 niets meer als een nieuwe kast ge maakt op de Secretarie. De timmerman CooJen die voor de gemeente werkt, staat ten allen tijde steeds klaar en dit is de reden dat Coo- len voor de werkzaamheden gewild is. Arn. Mostermans. En bovendien re kent hij minstens 5 cent per uur min der. De lieer Van den Besselaar heeft niets op Coolen tegen, doch zou een an der ook eens in de gelegenheid willen stellen voor de gemeente te werken. De lieer Arn. Mostermans zegt, dat groote werken toch altijd zijn en nog worden aanbesteed. I De lieer Wilgers stelt voor liet on derhoud ieder jaar aan een ander op te dragen. De Voorzitter zegt toe met de op merkingen der Commissie rekening te zullen houden en dankt de Commissie voor bet onderzoek. De Voorzitter steil voor punt j der ieb43j LUbS agenda „Goedkeuring rekening 1927 Burgerlijk Armbestuur" aan te hou den tot de volgende vergadering. Wordt goedgevonden. Aanbieding gem. begrooting voor 't jaar 1929. De begrooting wordt door den Secretaris post voor post voorge lezen en nader toegelicht. Bij post, „reis- en verblijfkosten gem. ambtenaren" wordt door den lieer Wil gers aangedrongen dezen post lager te doen stellen. Hij vindt 2.50 tot 4. voor eene reis naar Den Bosch onnoo- dig on zou hiervoor liever een bedrag vastgesteld zien. De Voorzitter stelt voor alleen de reiskosten te doen vergoeden en dan een bedrag vast te stellen van 0.75. i 1 Wordt goedgevonden. Bij post uitkeering Rijkspolitie j vraagt de heer van den Besselaar wel- ke politie onder Rijkspolitie wordt j verstaan. Voorzitter. Maréchausseé's en Rijks veldwachters. Gedurende de kermisda- gen wordt voor assistentie door de marechausseé's ƒ10.gegeven, i Bij post „Uitkeering Politievak- school", vraagt de lieer van den Bes selaar wélk voordeel hierin de gemeen te kan hebben. Voorzitter. Dit is tot instandhouding dier school, en om de goede zaak te steunen. De lieer van den Besselaar vindt voor deze gemeente een bedrag van 25. wel wat lioog. De heer Wilgers stelt voor ƒ10 te geven. Wordt goedgevonden na eenige dis cussie ƒ15.te geven. Bij den post Vrijwillige Landstorm, merkt de lieer Wilgers op dat dit een Rijksinstituut is. Hij zou dezen post la ten vervallen. De Voorzitter zegt dat men dit moet beschouwen als een bemoediging voor de jongens en men dient toch ook de goede zaak. Wordt besloten dezen post ook op de begrooting te laten. Bij den post inzake noodslachtingen, merkt de heer Mart. van de Ven op, dat men moet trachten de noodslach tingen hier te doen. Wanneer men niet de beesten naar Heusden moet, kun nen de merisclien luin koeien betèr in den kuil stoppen, want dan komt er toch niets van terecht. De Voorzitter stelt voor bij den Boe renbond te vragen om een gedeelte van bet pakhuis te doen afstaan voor noodslachtingen. Wordt goedgevonden. Bij den post „Musschengilde" wil de Voorzitter er op wijzen dat hij in ver band met liet gevaar door het schieten, I tegen subsidie is. I Wordt besloten dezen post niet op i de begrooting te brengen. Tegen stern- de alleen de heer van den Besselaar. De heer van den Besselaar vindt het treurig, dat de leden van den raad, die zelf landbouwer zijn, hier hun eigen 1 bedrijf tegenwerken. De totale eindcijfers der begrooting worden vastgesteld in ontv. en uitg. i voor den gewonen dienst op ƒ23829.50 en voor den kap. dienst op ƒ1129.78. De beer Wilgers brengt een woord van dank en gelooft wel, dat de gem. met deze cijfers de toekomst gerust kan ingaan. De begrooting wordt 14 dagen ter visie gelegd. Bespreking aanleg brandputten met eventueel voorstel tot liet aangaan eener geldleening. De Voorzitter zegt, dat met den aan- gelegden put een proef ft genomen en deze uitstekend beeft voldaan. De lieer Wilgers zou eens willen con- fereeren met de Brandwaarborg Maat schappijen om, in verband niet bet. aan leggen dezer putten de premie verlaagd te krijgen, daar het gevaar dan ook veel mindear wordt. De Voorzitter zou met bet, oog op liet plan tot aanleg eener waterleiding nog eenigen tijd willen wachten met de uitbreiding van het aantal brand putten. 74. Vorst Hochwald knikte ernstig. Toen zijde hij, niet zonder scherpte: „En niettegenstaande dat alles heb jij noch mijne zuster gezien, dat Iris anders was dan gewoonlijk?" Sigrid klemde de lippen op elkan der. „Zij scheen niet opgewonden," zeide zij buiten adem. „Dat geloof ik graag," was het kal me antwoord. Met deze woorden keer de Hochwald zich van haar af en boog zich over Iris, waarin Sigrid een tee- ken zag om been te gaan. Buiten, in den corridor gekomen, werd zij echter door eene duizeling overvallen, dat zij zich aan de deur moest vasthouden. Eindelijk vervolgde zij haar weg, met onregelmatige, gejaagde stappen, evenals iemand die in langen tijd geen nachtrust heeft gehad, en daar bin nen werd het weer kalm in Iris' ge moed. Weer verliepen er een paar uren, gedurende welken tijd Hochwald moeite had om een „ziekenbezoek"' van zijne zuster af te staan, die hem terloops vertelde, dat zij vandaag nog naar Engeland moest, om met Lady K. naar de Bloemententoonstel- j ling in Y. te kunnen gaan, omdat Lady j Z. daar hare orchideeën tentoonstelde, en iedereen, zelfs de vorstelijke perso- nen, zouden die heerlijke orchideeën gaan zien. En de tentoonstelling was drie dagen vroeger gehouden en de zoo- te Iris zou toch wel gauw beter zijn, niet waar? En zoo vol was mevrouw Chrysopras van deze tentoonstelling, dat zij eigenlijk maar een half oor had voor de tijding, dat Boris en Fuchsia in de beste verstandhouding naar tante Ukatscliin te Zarskoë-Sselo waren ver trokken. Bijzonderheden had Hochwald op 't oogenblik ook werkelijk geen lust om te geven, liij kon slechts met zijne zus ter hopen, dat Iris weer gauw beter zou worden. „Ik zou dan den nachttrein willen nemen en morgen vroeg te Ostende aan boord gaan," zeide zij levendig, terwijl zij bezig was den brief van Lady X. om haren vinger te draaien. Zij was nauwelijks weg, of daar kwam Sigrid weer het donkere vertrek binnen. „Je zult vermoeid zijn van de reis, kan,' ik je niet aflossen, dat jewat kunt uitrusten?" vroeg zij teeder. „Neen", zeide Hochwald kortaf, want Iris begon weer onrustig te worden; bij legde dan ook de liand op baar voor hoofd om haar tot kalmte te brengen. Dat korte „neen'' prikkelde Sigrid zoo, dat zij heelemaal haar rol vergat. „Het is net, alsof je bang bent, dat ik haar kwaad zal doen", zeide zij haastig en zonder overleg. „Wanneer ik daarvoor bang was, dan moge God je genadig zijn", ant woordde hij met zulk een ernst, dat zij verbleekend een stap achteruit deed. „Dat klinkt haast als een bedrei ging", wilde zij zeggen, maar uitte deze woorden binnensmonds, zoodat hij er niets van verstond. Maar hij kreeg spoedig berouw over den heftigen toon waarop hij tot haar gesproken had en die slecht met zijne plichten als gastheer' scheen te liarmo- nieeren. Daarom ging hij naar haar toe en zeide eenvoudig „Neem mij niet kwalijk, Sigrid, maar je zult begrijpen, dat ik opgewonden ben." „O, ja, jaLaat mij daarom je ulaats innemenZoodra de dokter komt, laat ik je roepen," riep Sigrid ijverig. Maar vorst Hochwald schudde het hoofd. De waarschuwing van den pro fessor was wel zeer voorzichtig ge weest, maar Hochwald kon ze niet ver geten, noch ook zijn eigen antipathie tegen Sigrid'verbannen. En mocht hij ook al gewankeld hebben, om het an ders zoo natuurlijke aanbod van Sigrid aan te nemen en baar voor korten tijd liet toezicht over de sluimerende over te laten, die weifeling zou toch maar tijdelijk zijn geweest, want Iris zelf besliste in deze zaak. „Niet Sigrid, niet Sigrid!" riep zij in haren slaap, terwijl zij zich onrustig heen en weer bewoog. „Laat Sigrid niet bij mij binnen." Hochwald streek zacht met de hand over Iris' voorhoofd en kalmeerde haar zood-oende. Daar er zich evenwel niets achter hem verroerde, keerde zij zich om en keek Sigrid, die sprakeloos van verwondering niet wist wat zij zeg gen zou, strak aan. „Waarom is Iris bang voor je?" vroeg hij wantrouwend. Maar Sigrid had hare tegenwoordig- j beid van geest alweer herkregen. ..Zij praat als in koorts,'' zeide zij schijnbaar bevreesd. Hochwald schudde liet lioofd. „De temperatuur van handen en voorhoofd schijnt normaal te zijn", zeide hij kalm. „Ik geloof dat liet beter was als je mij met Iris alleen liet. En Sigrid ging, zonder een woord te spre ken, weg. Een half uur later kwam professor Glauchau terug, alleen. De dokter was door eene ernstige operatie- ver hinderd en kon niet voor 's avonds ko men. Hij had Glauchau maar kort kun nen spreken en die had hem 't geval verteld, voor zoover hij er zelf van wist. Volkomen rust voor de vorstin was alles, wat hij naar die gegevens kon voorschrijven ijs op liet hoofd bij 'n eenigszins booge temperatuur van het lichaam en bij liet ontwaken of bij het wederkeerend bewustzijn beefteak, champagne en vóór alles: er mocht onder geen enkele omstandigheid ook maar den minsten twijfel blijven in dingen, die haar geest bezig hielden, omdat volkomen rust noodzakelijk was. „Derhalve," zeide Hochwald, die op- lettend had toegehoord, „schijnt ook I de dokter van meening te zijn, dat door die slechte tijding de geest mijner vrouw een stoot heeft gekregen, die tot dit resultaat heeft, geleid." De professor kuchte. „Dat laat zich uit de verte moeilijk beslissen. Toch scheen de dokter mijne meening over den toestand der vorstin te deelen. „Ik ben in de geneeskunde-een leek en kan mij vergissen'', antwoordde pro fessor Glauchau ernstig. „Laat ons 't bezoek van den dokter afwachten: lot zoolang zou ik niet graag iets zeggen, dat zwaar op mij zou rusten, wanneer ik ongelijk had. Slechts dit zou ik wil len opmerken: Mevrouw uw echtge- noote heeft geen karakter, dat onder een raoreelen last zóó ineenstort, dat ze tot zulke daden overgaat. En dan heeft ze hare liefde tot u, waaraan zij nu en nooit zou twijfelen. Wat hei dus ook zijn moge, dat hier met zooveel on heil heeft gewerkt, vergeet niet, waarde vriend, dat haar, wanneer zij weer bijkomt, geen twijfel mag over blijven. En ik doel ook op het gevaar haar in dq ziel te schokken dat kan eerder in orde worden gebracht dan „Ik wilde, dat u zonder omwegen zeide wat u meende," viel vorst Hoch wald hem in de rede. „Vergeet u niet dat ik niets weet, van de oorzaak geen kennis heb en al leen de werking kan gadeslaan," zeide de professor. „Ik spreek dus als een blinde over de kleuren. II weet de oor zaak, het isf aan u, tot de dokter komt, de werking te paralyseeren. Ik mag den last van zoo'n zwarte aanklacht, zooals die zich in mijne theorie heeft gevormd, zonder de verklaring van den dokter niet op mij nemen. „Eene aanklacht?" vroeg Hochwald bevreemd. (Wordt vervolgd). cho van het Zniden, Waalwpsche en Laitsiraatsrfcr ('tirait. Dit blad verscliflnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rflk 1.40. Brieven, Ingezonden 9tukken, gelden, eaa. franco te zenden aan den Uitgever. Prfls der AdvertentlSn 20 cent per regel; minimum 1.50. Bfl contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentlën moeten Woensdag en Vrijdag dea morgens om uiterlijk 9 uur ln oi\a bezit zijn. V tóiHAPP.X VAM VERZEKERING OP HET LEVEN van „DB EOEO VAN EBT ZUIDEN Uit het Duitsch van EÜTEM1NA VON ADLERSFKLD-BALLE8TBEM. „En die is

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 1