PUROL II De heer van tien Besselaar stelt voor in de gemeente 4 putten te leggen en dan voor den put die op Onzenoort komt, aan Vlijmen vragen hierin le vergoeden. De heer Wilgers zou toch zeker in de Hoeve een put plaatsen. De Voorzitter zegt dat eerst hier over met Herpt en Haarsteeg tot een bijdrage hiervoor zal gesproken wor den en stelt daarom voor- deze kwes tie te doen aanhouden tot de eerstvol gende vergadering. De heer van den Besselaar zou de putten dan ook doen aanbesteden, een andere aannemer heeft dan ook kans. De Voorzitter zou dit niet doen, te meer daar men bier nu overtuigd is van goed werk te krijgen. Ook de heer Wilgers is voor aanbe steding. Men kan dan later door des kundigen de putten laten onderzoeken. Voorwaardelijke veroordeeling vond in 1926 minder toepassing dan een jaar tevoren7 8 percent der straffen werd in 1926 voorwaardelijk uitge sproken tegen 9.1 percent in 1925. De gunstige afloop der voorwaardelijke veroordeeling is over het algemeen dalende, in 1926 eindigden bij de mis drijven 87.8 percent der gevallen gun stig, in 1925 89 7. Het aantal gevallen van onherroepe lijke schuldigverklaring terzake van delicten, die door de kantonrechters worden berecht, bedroeg in 1926 191.674 tegen 216 743 in 1925. Daar entegen bedroeg het aantal voorkomin gen der vervolging (art. 74W.V. Str) in 1926 95 997 tegen 61.475 in 1925. Het aantal gerechtelijk geconstateer de levensberoovingen door misdrijf is in 1926 toegenomen (1925 51,1926 58). Ten aanzien van de gerechterlijk Na nog een heele discussie hierover geconstateerde zelfmoorden kan van besluit men tot aanhouding en afwer een bepaalde neiging tot vermindering king hiervan in de eerstvolgende ver- of vermeerdering in de laatste jaren gadering. njet gesproken wordenin 1926 be- Na mededeeling door den Voorzit-- droeg het aantal 566 of 75.8 per mil ter dat men het geld voor den aanleg n0en inwoners, van de putten kan krijgen voor 4 3/4 wordt de vergadering gesloten. HERPT. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergaderin gen worden goedgekeurd. Schrijven Ned. Politievakschool voor ondersteuning SPORT. DE JXe OLYMPIADE. De finish. De .Maandagmorgen" schrijft: Te paard zijn we gereden door de finish van de olympische spelen! Wordt voor kennisgeving aangeno- Ruim veertien dagen lang hebben men. meer dan 30 naties van de wereld De rekening 1927 der Gezondheids elkaar den zegepalm betwist, op het commissie wordt aan ontvangsten gebied van sport. Er is gestreden een f 2337.95 en uitgaven f2194,05, batig harde, maar eerlijke strijd, die door slot f 143 90, goedgekeurd. geen wanklanken is verstoord, totdat Bij de raming 1929 waarvoor voor het fraaie ros van Pahud de Mortan- Herpt'n bijdrage van f30.75 is begroot. I ges ons eindelijk heeft gevoerd over wordt besloten dit bedrag op de ge- de eindstreep van dit geweldig inter- meente-begrooting over te boeken. nationaal sportgebeuren Hierop wordt de vergadering ge De IXe Olympiade uit schorst terwijl eene commissie be- De tijd is nog te kort om de balans staande uit de leden van Herpt en op te maken van de groote onderne- Buijs door den voorzitter benoemd, ming die eenmaal het onversaagde de rekening over 1927 naziet. bestuur van het Ned. 01. Comité Als de Commissie de rekening heeft heeft aangedurfd om in Amsterdam de nagezien heropent de voorzitter de IXe Olympiade te houden. We heb- vergadering en geeft het woord aan ben gevreesd, we waren bang dat het de commissie. slip zou uitloopen. Ons oude Stadion Het lid van Herpt vraagt enkele in- was te klein, we hadden geen athle- lichtingen omtrent een paar punten de tiekbanen, geen zwembassin, geen rekening betreffende die door den roeibaan.... niets, nietsEn toch we voorzitter worden beantwoord, waarna hebben het aangedurfd en... met een hij verklaart dat volgens het oordeel verpletterend succes onzen plicht ver der Commissie de rekening punctueel vuld Ons kleine land heeft zich groot in orde is en de commissie voorstelt getoonder leeft in ons bloed nog de rekening wat betreft den gewonen iets van hetgeen Holland In de 17e dienst aan ontvangsten f 19 064 64 eeuw heeft groot gemaakt: moed, en uitgaven f 16 363.99, alzoo met een I talent, onverschrokkenheid, offervaar- batig slot van f 2700 65 en den kapitaal- digheid. energie dienst van inkomsten en uitgaven van De afwijzende houding van de re f 331.71 voorloopig vast te stellen. geering eenmaal om door een ruime Onder dankzegging aan de Com subsidie het streven van het N.O.C missie stelt de voorzitter voor con- dus het doorgaan der Moderne Griek- form het voorstel der commissie te sche Spelen te steunen, heeft een besluiten, wat geschiedt. electrischen schok doen gaan door De gemeente-begrooting 1929 wordt ons volk; we zijn wakker gèschrokken aangeboden en zal bij de leden cir- en met een .All hands on dek" heeft culeeren. de wakkere N. O. C.-stuurman de Behoudens goedkeuring door H H. scheepsbemanning gemobiliseerd. Ne- Gedeputeerde Staten wordt besloten I derland heeft gereageerd op een wijze het terrein der voormalige school met die ons geslacht altijd zal heugen en schoollokaal te verkoopen voor f 2500. die zal geboekstaafd worden tot lee- De gemeente-begrooting 1928 wordt rjng van ons nageslacht, gewijzigd met een bedrag van f27 80 De spelen kwamen. Eerst de hockey, inzake mond-en klauwzeer .-gelden die toen de voetbal. We hadden den over de bank van Ned. gemeenten ge- eersten schok opgevangen 1 Het succes loopen hebben en zoodoende door de I van deze beide sporten is gedragen gemeente verrekend moeten worden, naar alle deelen der wereld van Chili benevens een bedrag van 50 ets we- tot Voor-Indië wist men dat de zaak gens verhoogde premie stormschade hier in orde was. Maar al waren deze en het bedrag dat de polder bijdraagt beide tournooien geslaagd, men twfl- in het salaris var. den gemeente- felde of we met de eigenlijke spelen veldwachter. I van 28 Juli tot 12 Augustus B. en W. krijgen machtiging het ook zooveel succes zouden inleggen, hout in den Dekker te verkoopen. Er rezen moeilijkheden over de kwa- Bij de rondvraag informeert het lid I Hteit van de wielerbaan; en toen nog Buljs omtrent de borden der komaan- grootere moeilijkheden over den slech- dan schitterende regeling van dit negende festijn Er is meer. Nederland behaalde ook een tweede zege; een echte. Voor den stadionbouw werd de eerste prijs toegekend aan Holland in de architectuur. Ging er ooit een Neder- landsche vlag met meer emotie aan den middelsten mast omhoog dan op het oogenblik toen het „Cérémonie protocolaire olympique" had verkon digd dat aan Jan Wils, den eersten prijs was toegekend in het kunst- tournooi We voelden op dat oogenblik dat niet den bouwer van het stadion alleen eer en hulde werd gebracht, maar door hem aan hetNederlandsche volk dat begrepen heeft welke eischen aan een modern stadion moeten worden gesteld En we kunnen er trotsch op zijn dat deze heerlijke harmonie tusschen den stoffelijken bouw van onsAmsterdamschColliseum en den geestelijken bouw der IXe Olympiade zich manifesteerende in een tot in de puntjes verzorgde regeling ons heeft bezorgd de zegepraal van de Amsterdamsche Spelen. We zijn weer even een groot volk geweest. Alle geschillen die vóór dien tijd bestonden zijn weggeruimd, omdat we Hollands naam hadden hoog te hou den tegenover 't buitenland. een gelijk spel 3—3 zijn geworden, j doordat een ingeschoten bal ongeveer (een halven meter achter de doellijn door Eindhoven nog wordt wegge werkt, doch RB W ontging een verdiend doelpunt. De reserve 1ste klassers speelden natuurlek beter, doch RWB heeft kranig partij gegeven. E. was geheel compleet, RWB speelde met 2 invallers. Het spel is aanstonds zeer vlug, E. blijkt beter Ingespeeld zoo dat RWB eenigzins wordt terugge drongen, E. drijft echter het samenspe te ver door en daar weet onze achter hoede wel raad mede. Onze voor hoede met een nieuwen linksbinnen welke wel iets belooft voor de toe komst begint zich ook te roeren, doch een verdiend doelpunt ontgaat hen zoo als hierboven vermeld, het blijkt echter slechts uitstel te zijn, als even later het binnen trio mooi opbrengt speelt de centervoor tusschen de backs door en daar de linksbinnen klaar staat en meteen zeer hard schot RWB de leiding geeft. E. ziet dat er met onzen 3e klasser niet te spotten valt, RWB krijgt het hard te verduren nog voor de rust maakt E. met een mooien kopbal gelijk rust 1—1. Na de rust INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Doorzitten Stukloopen De Olympiade is thans geëindigd. Buitenlandsche bladen hebben de regeling den grootsten lof toege zwaaid. Ze gaan nu van ons heen die persbroeders met wie we In den helaas te korten tijd, aangename relaties hebben aangeknoopt. Ze hebben ons beloofd den naam van Holland te zullen uitdragen tot in verre wind streken. Ze zullen niet vergeten de aangename dagen hier gesleten. Ze hebben de deugden van ons volk leeren kennenons volk leeren waar- deeren en dat vinden we mede een der belangrijkste overwinningen die we konden behalen. Holland groeit weer, Holland bloeit [weer „Hollands naam is weer hersteld" De laatste dagen. wijzing. BINNENLAND. ten aanleg van de athletiekbaan. Daarbij moest een geheel r.ieuw zwem stadion worden gebouwd dat na de spelen weer zal worden afgebroken, Crimineele statistiek. en toch zoodanig moet zijn, dat het Volgens de bij het Centraal Bureau aan alle eischen die het Internationale voor de Statistiek verschenen Crimi- Comité zou stellen, moest voldoen, neele Statistiek over 1926 is de ge- Er moest een roeibaan komen met rechtelijk geconstateerde criminaliteit aparte tribunes; er moesten nog zoo- in dat jaar wat betreft de strafbare veel andere dingen komen, omdat een feiten, die in den eersten aanleg door Olympiade nu eenmaal iets grootsch, de arrondissements rechtbanken wor-1 Iets geweldigs is. Ze omvat niet meer den berecht, gedaald. Wanneer de on- de spelen zooals die gehouden wer- herroepelijke veroordeelingen inzake den binnen het zeer beperkte stadion de Rijwielbelastingwet 1924 uitgescha- van het oude Olympia, maar ze is keld worden, bedraagt het aantal on- uitgegroeid in dezelfde mate als ook herroepelijke veroordeelingen 20 574 de geografische en economische ho- voor 1926. 21 553 voor 1925, per 10.000 fizon zich heeft uitgebreid van de inwoners resp. 27,6 en 29.3. beperkte sfeer der Grieksche wereld De aanmerkelijke daling van het lot het Al omvattende gebied der vijf aantal veroordeelingen wegens een- werelddeelen, hetgeen door de Olym- voudigen diefstal trekt vooral de aan- plsche vlag met haar vijf ringen zoo dacht. Voor 1925 bedroeg dit aantal juist wordt voorgesteld. 3338, voor 1926 2948 of 390 minder (per 100 000 inwoners resp. 45 3 en 39 5). Nu zijn we over de eindstreep. Wat de opgelegde straffen betreft. A,s Nederland één palmtak toe- valt wederom een vermindering van komt, dan is het toch zeker die der de toepassing van gevangenisstraf te or8anisatorische overwinning. En constateeren deze straffen maken achteraf beschouwd zouden we gaarne thans nog slechts 30 procent uit van'al onze athletische overwinningen ij I M i. hphKotl iirlllan #%»21 oma if am «%1a .*>a 41a De twee laatste dagen niet in ons vorig nummer vermeld, hebben voor Nederland mooie successen gebracht, zoodat wij te Amsterdam in de rij van 33 landen de derde plaats innemen. Een schitterend succes, zeer zeker Met inbegrip van de winterspelen in Zwit serland no. 6. Marie Braun werd olympisch katnpi. oene in 100 M. Borstzwemmen L. van Klaveren, idem in Veder gewicht Boksen. Nederland werd Zaterdag nummer een in den saamgestelden ruiterwed strijd. Pahud de Mortages individueel en ook de Nederlandsche equipe (3 officieren) in zijn geheel. In dres suur was ons land no. 3. De laatste dag der zware hinder nissen waren onze ruiters niet ge lukkig, de strafpunten (26) waren van dien aard dat ons land Zondag op de 10e plaats kwam. De prijsuitdeeling. Nauwelijks zijn de ruiters verdwenen of de prijswinners verschijnen in het Stadion gekleed in het costuum van hun land. H.M. de Koningin gaat thans over tot het uitreiken van de gouden medailles; het eerst aan de acht Nederlandsche kampioenen. Eerst komen de turnsters, daarna Jan Wils, de bouwer van het Stadion, vervolgens Zus Braun, de bokskampi oen van Klaveren en tot slot de ruiters. Het publiek is buitengewoon enthousiast en vooral de favorieten o.a. Prins Olav van Noorwegen wordt hartelijk toegejuicht. Z.K.H. Prins Hendrik reikt dan op het terrein de tweede prijzen uit, terwijl graaf Baillet Latour, de Voor zitter van het I.O.C. de derde prijzen aan de overwinnaars ter hand stelt. wil, E. het spel forceeren. Met een scherp schot op korten af stand maakt E. er 2—1 van, we denken dat onze nationaalgestreepte een dikke nederlaag zullen krijgen doch onze middelinie verplaatst het spel, terwijl onze rechtsachter wegens een blessure uitgevallen is. Als kort hierop onze invaller rechtsbuiten een ver schot geeft trapt de E. doelman over den bal heen en de stand is weer 2—2 ge- lijk, in den resteerenden strijd heeft E. het beste van het spel, op het laatst maakt E. het winnende doelpunt. De goed spelende E-reserve's ver dienden echter de overwinning wel. Voor R.W B. is het een goede oefe ning geweest. R.W.B, 2 speelde zeer onvolledig tegen Raptina en verloor met 4—1. Het 3e elftal plaatste zich dooreen mooie overwinning, 3—1, op Be Rea dy in de demi-finale. JULIANA. De Zondag gespeelde seriewedstrij den brachten de volgende uitslagen Quick3—Wapen v. Heusden2 0—1. WSC 3—Wilhelmina Comb. Wflk 2—3. HEC3—Sporters Drunen 2—1. RWB3—Be Readij Hank 3—1. Zondag worden de eindwedstrijden gespeeld met de wedstrijden RWB3—Wapen van Heusden2. HEC3—Wilhelmina Comb. Wijk, HEUSDEN. Juliana speelde Zondag tegen Quick uit Waalwijk en won met 1 0. DUIVENSPORT. MADE. Ap Zondag 12 Aug. liield de Combi natie uit Made een wedvlucht vanuit Noyon. Afstand 250 K.M. Losgeiaten aldaar om 7 uur, een zwaai* bewolkte lucht. De eerste duif bereikte haar hok om 11-1-14 uur. De laatste prijswin naar om 11-53-04 uur. De prijswin naars als volgt •J. Hoevenaars 1, 10, 28. P. Stoop 2. S. Bogers 3. C. Rullens 4, 12, 15. B. J. Broeders 5. J. de .Jongh 0. Gebr. de Reijer 7, 30. W. van Gils 8, 22. A. Wei ten 13, 27. M. Broeken 11. J. Weiten 13, 27. Jac. Vos L4, 21, 43. M. Wagema- kers 16, 24. P. Gouverneur 17, 23. P. van Bragt IS. H. Welteu Pzn. 20, 22, 20, 40. B. van Dongen 25, 20, 30. W. Rullens 33. A. van Alphen 34. D. J. Kop 35, 37, 39, 40, 43. GEMENGD NIEUWS. de opgelegde hoofdstraffen (in 1927 56 percent). In 60 9 percent der ge vallen werd geldboete opgelegd. hebben willen prijsgeven, als we die ééne hadden moeten missen, namelijk die, welke graaf de Baillet Latour toekende aan het N.O.C, voor de meer Het slot. Dan houdt onder aandachtige stilte de voorzitter van het I.O.C. de sluitingsrede, Onder de laatste woorden zijner rede, bulderen de kantonschoten en wordt de Olympische vlag gestreken, die aan wethouder Vos, als vertegen woordiger van het gemeentebestuur van Amsterdam, wordt ter hand ge steld. Te half acht klinkt eindelijk het „Wilhelmus" voor de laatste maal plechtig over het grootsche stadion, waarmede de Olympische Spelen 1928 zijn geëindigd. Voethal. R.W. B. RWB heeft zeer eervol van Eind hoven II met 3—2 verloren, jammer was dat bij een vluggen aanval de scheidsrechter het spel niet vlug ge noeg kon volgen, dan immers zou het Zondagmiddag organiseerde de Haagsche Motorclub motorrace's op de Rijswijksche Wielerbaan. In een van de races van de 500 c.M.3 klasse startten de motorrenners Baar en Lans In de tweede ronde gaf Lans te vroeg gas in de bocht, met het gevolg, dat hij zijn motor niet meer kon houden op dat moment reed hij ruim 100 K.M. met een geweldigen smak vloog hij tegen de balustrade op. Demotor- rijder zelve vloog door den geweldi gen schok met een grooten boog over deze ballustrade heen en kwam tus schen het publiek terecht. Lans bleef bewusteloos liggen. Twee van de toeschouwers, de heer Hilders uit den Haag en de heer A. Bogmans uit Breda, zwager van eerstgenoemde, verloren eveneens het bewustzijn. Men kan zich voorstellen met welk een groote consternatie er op de wielerbaan heerschte. Dr. van der Laan, die zich onder de toeschouwers bevond verleende de eerste hu!p en constateerde dat Lans een zware hersenschudding had beko men en achtte overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. De 2 bezoe kers werden na eenige moeite weer tot bewustzijn gebracht. Zij hadden slechts lichte verwon dingen aan hoofd en borst bekomen De motor die tegen de ballustrade was gereden, gleed totaal vernield uit de bocht. Het gelukte den renner Baar die vlak achter L. reed, nog tijdig te passeereidaar hij anders over den glijdenden motor heen getuimeld zou zijn. Zondagavond omstreeks half zes is de luxe auto bestuurd door den heer Ewp door onvoldoende functio- neeren der remmen met groote vaart op een groep menschen ingereden. Deze menschen stonden voor een gesloten overweg bij het station Santpoort. Drie kinderen werden ge wond, Een dezer 't ongeveer 12-jarig jongetje van den heer Linspecteur van politie te Haarlem is een half uur na het ongeluk aan de verwondingen overleden. De andere kinderen zijn licht gewond. De auto is door de politie in beslag genomen. Sedert Donderdagmiddag werd te Valkenswaard de ongeveer 39-jarige I. de Louw vermist. Hedenmorgen is zijn lijk uit den Dommel opgehaald. Hel bleek dat hij met zijn fiets te water is gereden. Woensdagmiddag is het 8-jarige dochtertje van de wed. T. te Borculo onder 'n vrachtauto geraakt, 't Meisje was op slag dood. Te Bebersdorf bij Eichsfeld in Thüringen heeft in Juli een hevige brand gewoed die 14 boerenwoningen vernielde. Thans is gebleken dat een 10-jarige jongen den brand heeft ge sticht, uit wrok dat hij bij een schut tersfeest voor de jeugd geen prijs had gekregen. Gistermiddag heeft een 12-jarige jongen te Klootwijkerbroek spelende iet 7-jarige dochtertje van den land bouwer H. van Hierden met 'n buks in het hoofd geschoten. Het meisje was onmiddellijk dood.J In het met roode vlaggen gemar keerde duinterrein is hedenochtend tijdens de door het 4de Regiment Infanterie gehouden schietoefeningen op de schietbaan een ernstig ongeval gebeurd. De 11-jarige jongen E, Wis"- genaamd uit Katwijk, liep met een hondje op verboden terrein. Hij was te dicht bij den kogelvanger gekomen en werd door een kogel getroffen, nadat zijn hondje reeds was doodge schoten. De kogel doorboorde zijn linkerarm en kwam daarna in zijn linkerbeen terecht. De jongen is naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht, waar getracht zou worden den kogel uit het been te verwijderen, v (V.D.) Kapitein van het O.-l. Leger bij Kijkduin verdronken. Bij het redden van een dame omgekomen Weer heeft de zee bij Kijkduin een slachtoffer geëischt. Een kapitein der genie van het Oost-Indische leger de heer F. Libourel, is, waarschijnlijk bij een poging om een dame, die zich te ver in zee had begeven, te redden, bij het vrije strand verdronken. Aan de redding van deze dame hadden verschillende personen deel genomen, die er inderdaad in geslaagd zijn haar behouden op het droge te brengen. De met verlof hier te lande ver toevende kapitein Libourel, die met eenige familieleden aan het strand verpoozing zocht, werd na deze redding door zijn vrouw vermist. Ten tweede male begaf zich een drietal zwemmers in zee om te trachten den vermiste op te sporen. Hierin mochten zij echter niet slagen. Korten tijd ilerna echter spoelde het lijk reeds aan voor de oogen van de hevig ontstelde echtgenoote en familieleden. 4oewel spoedig eenige doktoren ter jlaatse aanwezig waren, die alle jogingen in het werk stelden om de 'evensgeesten weer op te wekken, gelukte dit niet. Het lijk is naar de algemeene begraafplaats overgebracht. Je zee was dien middag zeer gevaar- ijk. zoodat zelfs het bad bij Kijkduin voor het publiek gesloten moest worden. Gistermiddag zou de monteur W. P. uit IJmuiden een tochtje gaan maken per auto naar Haarlem. Toen ïlj op de Wüstelaars te Santpoort reed, zag hij dat de spoorboomen van den overweg naast het station Santpoort gesloten waren. Hij wilde daarom remmen, maar de remmen weigerden en de auto reed op de menschen, die voor de spoorboomen wachtten. De auto botste tegen de gesloten spoorboomen op en bleef toen stilstaan. )e uitwerking van de aanrijding was verschrikkelijk. De auto had een aantal kinderen geraakt. Twee meisjes, een dochtertje van den heer van Lokeren, vroeger

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 2